BERLIJNSE DEMONSTRANTEN WEREN ZICH OPNIEUW Italië heeft nu twee amateur wereldkampioenen jren naar Brood, eieren, suiker en zeep in November vrij? FRANS KABINET AFGETREDEN Een sluitende Rijksbegroting Voor de achtste maal naar het Kremlin 1 T NOOIT! Zaterdag 28 Aug. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l45e Jaareane N»- 204 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Afschaffing van distributie wordt overwogen Ook brandstoffen spoedig van de bon Na vier weken regeren WEERBERICHT Von Brauchitsch, Rundstedt en Manstein zullen terecht staan Deense Prins Axel naar Nederland Schenkingen Nationaal Huldeblijk van geblokkeerde rekeningen U.N.A.C.-actie duurt dit jaar uit Marine-invasie in Amsterdam Organisatie voor ontsnapping uit Tsjechoslowakije ontdekt De Raadsvergadering werd weer uitgesteld Besson smijt in razernij zijn fiets tegen de baan HARRIS op de derde plaats Twee kinderen in sloot verdronken Kristalsuiker 2 cent per kilo duurder 1 ige piekert er over, villen weten of die bij kennis is ge- ijks heeft kunnen Atlantis bedoel ik. „Laat-de-Atlantis- e kunt gerust gelo- ndse alweer fotover k zit om uit te vis- \tlantis is". ;f, „je kunt wel re- wat mee te maken stinkedorus van de en dat is het ook, ef zijn vingers uit je, zal hij ze letter- mden.... OR HEDENAVOND m Nieuwsberichten VARA: 8,15 De Vara 7,00 Denk Appèl voor de ex- i VPRO: 7,30 Re- der Nederlandse te Amsterdam ederlandse componis- dagelijks leven" vraagten wij ïcdalf 9,50 Wereld- 10,00 rzicht 10,15 Swing 10,40 „Vandaag" VARA: 11,15 De ken 11,20 Wereld- delrennen 11,33 m Nieuwsberichten NCRVt 6,15 Het nto 6,30 Voor de j Gramofoonplaten lid 7,45 Het CMV- erkconcert 8,45 van onze discotheek een 9,20 Veel ge- Het Rotterdamse een carillon 10,30 10,45 Avondoverden- van kerken OOR ZATERDAG 5 m Nieuwsberichten LI uur VARA: 8,18 n 9,35 Koorzang VARA: 10,35 Gramofoonplaten de arbeiders in de 12,00 Victor Silvester ig van Bing Crosby 1,15 'Kalender 1,20 2,00 Als een bonte Levarieerd programma een woordje mee aten 4,00 Belang- 4,15 Amerika zingt 5,00 Kinderkoor 5 twintig 6,15 Ma- -rumba-orkest 7,00 VPRO: 7,30 Re- illy der Nederlandse te Amsterdam van de dag 8,15 ,ma 9,15 Socialis- 9,30 Weekend-orkest leer Bannister (hoor- jong (orgel) 10.40 1 11,15 De We- n 11,20 Graag ge- m Nieuwsberichten iur KRO: 8,15 Pluk 9.40 10,00 Klein, klein Muziek houd^ fit 11,45 Gramofoon- 12.33 Orkest van 1,00 Voor de Strij da van Klaas van ,50 Film en toneel Louis Ferrari en zijn Jeugdge- van der Linden 4,20 Levende schoonheid van het De Wigwam 6,15 verzicht 6,30 Voor 7,15 Causerie 7,30 zijn Royal Canadians zoor de Nederlanders Gramofoonplaten 8,50 De Koninklijke 9,25 Gramofocm- 10,37 Avondgebed 11.20 iotor of versnellings- llende redenen sterk n motor voelt zich s hij warm is. Rij- oude motor NOOIT'. or dit compliment e's trouwe gediensti- ogelijke tijd een paar itels op tafel. En •ietal nog lang bij lachend en zonder or de tijd die in- Tot Felix Reuder hoe vermoeid zijn e naar bed!" com- lorgen komt er weer :ellen, tantetje". en weken zullen jp, nog op volgen", uit de grond van >p Beate Mengelberg de voorgaande, dat ijk sliep ze helemaal n der late bezoekers, woning hadden ge- >r herkend, de man, (Wordt vervolgd) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. (Van onze parlementaire redacteur) In de Raad van Economische Aange legenheden een commissie uit de Ministerraad heeft men zich dezer dagen ernstig bezig gehouden met een spoedige afschaffing van de dis tributie. Er zijn als wij juist zijn ingelicht richtlijnen uitgestippeld, teneinde op korte termijn beslissingen te kunnen nemen, hoewel de beslui ten zelf nog niet gevallen zijn. Wij menen te mogen aannemen, dat het de bedoeling is om in November tal rijke goederen vrij te geven. Hiervoor zcuden o.a. in aanmerking komen biood, eieren, suiker en zeep voorts misschien landbouwwerktuigen en auto's, hoewel over de auto's nog zwaar gedokterd wordt. Dat laatste geldt ook voor textiel en tabak. Het opheffen van de distributie van deze artikelen is nog dubieus; uiteraard heeft de regering hierbij met talrijke factoreh rekening te houden. Vlees en vet komen nog niet vrij. Wat de kolen betreft, verwachten wij, dat de overheid eerst zal zorgen, dat ieder zijn thans toegezegde rant soen ontvangen heeft en dat zij daarna tct het vrij geven ervan zal overgaan. In elk geval moet aangenomen worden, dat het volgend jaar van distributie van huisbrand geen sprake meer zal zijn. BELGIë DE OORZAAK. De regering-Beel heeft ten aanzien van de distributie geen besluiten meer genomen, omdat zij haar opvolgster niet wilde binden. De regering-Drees heeft de zaken onmiddellijk energiek aangepakt en ondanks haar drukke werkzaamheden in verband met Indo nesië en de samenstelling van de Rijks begroting voor 1949 deze kwestie bo venaan haar programma geplaatst. Zij heeft zich daarbij laten leiden door twee overwegingen en wel door de noodzaak van bezuiniging en door de wenselijkheid om bij het tot standko- men van de Economische Unie met België niet meer gehandicapt te wor den door allerlei lastige distributie bepalingen. Trouwens: de distributie in Nederland zou haar betekenis in aan zienlijke mate verliezen als de vor ming van de Unie zonder belemmering goederen uit België hier te lande in gevoerd kunnen worden, die hier nog onder de distributie vallen. In September zullen met de Belgi sche autoriteiten besprekingen gevoerd worden, zo vernemen wij. Deze onder handelingen en de Benelux zullen het vrijgeven van goederen in ons land ongetwijfeld forceren; zij dwingen niet tot beslissingen. De Nederlandse rege ring zal zelfstandig dienen te bepalen, hoe zij gezien de omstandigheden gaan kan. Op zich zelf lijkt ons de aandrang op de regering om het ingewikkelde stelsel van distributiebepalingen zo gauw mogelijk op te heffen, niet on gunstig. Het komt ons namelijk voor, dat men hier te lande altijd wel heel voorzichtig geweest is bij de liquidatie van de distributie van bepaalde arti kelen. Is men niet te veel bevreesd ge weest zich aan koud water te bran den? De ervaring heeft immers ge leerd, dat er geen moeilijkheden ont stonden, wanneer artikelen vrij gege ven werden. Men denke aan de aard appelen, aan de melk en aan rijwiel banden en schoenen. BEDRIJFSLEVEN ZOU ER MEE GEBAAT ZIJN. Van grote betekenis voor onze in- De Franse fegering van premier Andre I. Marie is hedenochtend vroeg afgetreden, na een langdurige poging om het eens te worden over de voorwaarde voor een hervor mingsprogramma van de minister van Financiën, Paul Reynaud. Het kabinet was meer dan 15 uur in con ferentie geweest voor het bespreken van plannen voor een economisch herstel, die een verhoging van voed selprijzen inhielden en een vergaan de beperking van de uitgaven voor publieke diensten. Gisteravond laat waarschuwde het socialistische blad „Le Populaire" de regering dat onmiddellijk stappen on dernomen moesten worden, óm de prijzen op het niveau van de vaste lo nen te brengen. Het kabinet dat gevormd was op 26 Juli en dat het tiende Franse kabinet was sinds de bevrijding is, om één uur vanmorgen afgetreden. De radicale eerste minister diende toen zijn ontslag in bij de president der republiek, Vincent Auriol, zeggen de, dat niet te overbruggen verschillen in het kabinet waren gerezen. dustrie zal 't zijn, als ook de toewij zing van grondstoffen en halffabrika ten vereenvoudigd wordt. In de eerste plaats, omdat het bedrijfsleven dan van verschillende hinderlijke bepa lingen bevrijd zal zijn, maar vooral omdat hiermede evenals met de opheffing van de normale distributie een grote besparing aan werk en arbeidskrachten bereikt wordt. De vak groepen en bedrijfschappen, die voor namelijk bemoeienis hebben met de verdeling van grondstoffen en halffa brikaten, zullen personeel kunnen ont slaan en ook het bedrijfsleven zelf, dat voor de juiste naleving van de vele bepalingen speciaal personeel in dienst moet houden, zal tot inkrimping van zijn personeelssterkte kunnen over gaan. We ontveinzen ons niet, dat het vrij komen van distributie-personeel tot moeilijkheden voor de betrokkenen leidt. Bekwame vakmensen kunnen voldoende emplooi vinden; voor het administratieve personeel is dat veel lastiger. Zij, die langer dan drie jaar in dienst geweest zijn, vallen in een gunstige wachtgeldregeling. Deze kan niet eeuwig voortduren. Dat behoeft ook niet, als voor een soepel* afvloei ing wordt gezorgd. Er bestaat een grote kans, zo verne men wij, dat dit jaar de begrotingen van de verschillende departementen alle tegelijk op de derde Dinsdag van September aan de Staten-Generaal aangeboden kunnen worden. En wat nog meer zegt: voor het eerst na de oorlog zal de begroting sluitend zijn. Er is nu met man en macht ge werkt, zodat de Tweede Kamer zich dadelijk na de opening van de gewo ne zitting op 21 September in volle omvang aan het werk kon zetten. Er is door de ministei van Financiën prof. Lieftinck grote aandrang op zijn col lega's uitgeoefend om him begrotingen sluitend te maken. Hij heeft dat niet zonder succes ge daan, al moest men daartoe aan de de partementen tot drastische bezuini gingen overgaan. Dit gunstige resul taat is nu bereikt, dat Nederland, wat zijn inkomsten en uitgaven aangaat, weer vaste grond onder de voeten krijgt. Weersverwachting geldig tot Za terdagavond. DROOG EN VRIJ ZONNIG. Koude nacht met plaatselijke ochtendmist. Droog en overdag vrij zonnig weer met, behalve in het uiterste Noorden van het land, iets hogere temperaturen Zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen Noord en Oost. Gisteren zeventien uur plaatselijke tijd hebben zich de drie Westelijke af gevaardigden naar het Kremlin bege ven voor hun achtste onderhond raet de Sovjetminister van buitenlandse zaken Molotof. Volgens waarnemers betreft het niet de laatste bijeen komst. Voor het eerst sinds de aanvang der onderhandelingen te Moskou heeft Wisjinsky de bijeenkomst bijgewoond. Hij was van 29 Juli, toen hij Moskou verliet voor 't bijwonen van de Donau- conferentie, tot de vorige week niet aanwezig. Even na 20 uur hebben de drie ver tegenwoordigers van de Westerse mo gendheden het Kremlin verlaten. Ro berts verklaarde bij zijn vertrek, dat er geen communiqué zal worden uitgege ven. De drie vertegenwoordigers kwa men vervolgens in de Britse ambassade bijeen. De Britse regering heeft besloten een proces voor te bereiden tegen de veldmaarschalken Brauchitsch, Rund stedt, Manstein en kolonel-generaal Strauss. Zij zullen terecht staan als oorlogsmisdadigers, zo is officiëel te Londen medegedeeld. De officieren zullen voor een militair gerechtshof in de Britse zóne van Duits land verschijnen. Allereerst zullen zij gedemilitariseerd worden, zodat zij geen krijgsgevangenen meer zijn. Daar na zal hun officieel worden medege deeld dat zij berecht zullen worden. Het gerechtshof zal naar alle waar schijnlijkheid te Hamburg zitting hou den en deze zitting zal van het zelfde type zijn als de gerechtshoven in de Britse zóne, waarvoor oorlogsmisdadi gers plachten te verschijnen. De gene raals bevinden zich thans als krijgsge- gevangenen in 'n ziekenhuis in de Brit se zóne. Zij zullen hun eigen Duitse verdedi gers mogen kiezen. Indien geen keuze wordt gedaan, zal een Duitse raadsman door de Britse autoriteiten aangewezen worden. De verdedigers zullen voldoende tijd krij gen om de zaak voor te bereiden, aldus de officiële verklaring. De vier gene raals waren tot voor enkele maanden gevangenen in Engeland. Men beweert, aldus Reuter, dat de generaals in het kamp Munsterlager aan de „Methode van de derde graad" zijn onderworpen. Zij zouden niet met élkaar in contact hebben mogen treden en gedurende de nacht werd in hun kamers een licht brandend gehouden, zodat zij voortdurend onder toezicht gehouden konden worden. Het was hun verboden, zo zegt men, bezoekers de hand te geven of hen te omhelzen. Zoals reeds bekend zullen de .Deense prins Axel en prinses Margaretha de kroningsfeesten in Nederland bijwonen. Nader wordt bekend, dat zij vergezeld zullen zijn van koning Frederik's Aide -de Camp, kapitein Ernst en konin gin Ingrid's hofdame, freule de Neer- gaard. De minister van financiën heeft thans goedgevonden, dat aan het Nationaal Comité ten behoeve van het aan H.M. de Koningin aan te bieden nationale huldeblijk giften van f 500 of meer ten laste van geblokkeerde rekeningen worden geschonken. Voor elke overboeking is toestem ming nodig van de Nederlandse Bank, welke vergunning steeds verleend zal worden, indien daartegen geen fiscale bezwaren bestaan. Men wende zich tot de instelling, waar de geblokkeerde re kening wordt gehouden. Ook heeft de minister toegestaan, dat bedragen van inschrijvingen in het Grootboek 1946 aan genoemd comité worden geschonken. Hiervoor geldt niet het minimumbedrag van f 500. Wel moeten de bedragen zijn afge rond op f 100. Indien de inschrijving op het ogenblik der schenking meer dan f 1000 bedraagt, is een machtiging nodig van de ontvanger der directe belastin gen. Een bericht, dat in de kranten gecir culeerd heeft over de liquidatie van UNAC, heeft veel misverstand verwekt. Bij velen heeft de mening post gevat, dat de UNAC-actie thans afgelopen is. Dit is evenwel onjuist. UNAC was oorspronkelijk een oproep, die slechts één keer zou worden gedaan. Hij heeft echter overal een zo grote weerklank gevonden, dat er stemmen zijn opgegaan de actie in 1948 te herha len. Deze herhaling is nu besproken in de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties, die op het ogenblik te Genève bijeenkomt. De Raad zal aan de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties, die in September a.s. te Parijs samenkomt, adviseren het bij deze ene actie te laten. Het staat echter nog geenszins vast, dat de Algemene Vergadering zich met dit advies zal verenigen. Het afwijzend advies van de Econo mische en Sociale Raad heeft niet de minste invloed op de lopende UNAC- campagne. Deze wordt voortgezet. Het feit, dat de kans bestaat, dat het bij deze ene actie zal blijven, kan slechts een aansporing zijn alle krachten in te 'spannen om de UNAC-campagne tot een groot succes te maken. Tot het eind van het jaar zal gestreefd worden naar de oplossing van het grote probleem van onze tijd: de nood van millioenen kinderen, die verhongeren. Een gedeelte van de marineschepen, die ter gelegenheid van het regerings jubileum van H.M. de Koningin en de inhuldiging van H.K.H. Prinses Juliana luister zullen bijzetten aan de feestvie ring in de Amsterdamse haven, is giste ren de haven van de hoofdstad binnen gevallen. Het werfschip „Vulkaan" heeft lig plaats genomen aan de Franse boeien, Hr Ms „Flores" ligt aan de boeien voor de Sumatralkade en de mijnenvegers .Terschelling", „Putten" en „Texel" liggen voorlopig nog op de marinewerf. Aan het einde van deze week zullen ook zij hun ligplaats op het IJ innemen Tijdens de feestweek zal de Zui dertoren te Amsterdam baden in het licht der schijnwerpers, die haar als een zilveren bouwsel bo ven de oude huizen van de binnen stad zal doen pralen. De Tsjechoslowaakse veiligheidspoli tie maakt bekend, dat zij in de Zuid- Moravische stad Znojma elf personen gearresteerd heeft, onder wie de prior van het klooster. Zij worden ervan be schuldigd betrokken te zijn bij een or ganisatie, die politieke vluchtelingen helpt ontsnappen. De volkspartij en rooms-katholieke lichamen zouden de bedoelde organisatie gesticht hebben. Volgens de politie is het klooster te Znojma het toneel van ondergrondse activiteit geweest. Men zou samenge werkt hebben met een klooster te We nen. Onder de gearresteerden bevinden zich verscheidene katholieke priesters en leden van de Orde der Dominica nen. De prior van het klooster ie Znojma, die. tot de arrestanten behoort, is pater Antonin Zemek. Alle gearres teerden zijn voormalige leden van de volkspartij en onderhielden contact met een voormalig' parlementslid dier partij, Bohdan Chudoba, die zich thans buiten 's lands bevindt. Behalve van het over de grens smokkelen van „politiek ge compromitteerde personen" worden de arrestanten van „leugenachtige, tegen de staat gerichte propaganda in Mora- vië", beschuldigd. IN VERBAND MET HET REGERINGSJUBILEUM EN DE INHULDIGING VAN H. K. H. PRINSES JULIANA TOT KONINGIN, ZAL ONZE KRANT OP DINSDAG 31 AUGUSTUS EN MAANDAG 6 SEPTEMBER NIET VERSCHIJNEN De vergadering van de Berljjnse gemeenteraad is wederom uitgesteld. Wederom had zich buiten een demon strerende menigte opgesteld. Dr. Suhr zeide, dat hij niet wilde, dat de Raad bijeen zou komen onder pressie van demonstranten. Hij zeide, het zeer te betreuren, dat de Viermogendheden- kommandantura ontbonden was al vorens het verzoek van de gemeente raad behandeld te hebben om neu traal-verklaring van het raadhuisge- bied. De verklaring van dr. Suhr werd mede aangehoord door drie Sovjet- russiche officieren, in uniform doch ongewapend, op de gereserveerde tri bune. Er waren geen Amerikaanse en Franse waarnemers. Kleine groepen personen wisten zich toegang tot het raadhuis te verschaf fen en drongen binnen in de kamers van de fracties der Westerse partijen. Zij vonden deze echter ledig. Daarna drongen zij door tot de vergaderzaal en namen daar plaats op de perstri bune. Andere demonstranten met rode vlaggen en borden met slagzinnen be- yolkten trappen en gangen van het ge bouw. Er werd geen melding gemaakt van gewelddadigheden. Italië heeft thans zijn tweede wereldkampioenschap bij de wielerwed strijden veroverd. Donderdagavond was het de 17-jarige Merrina, die in grootse stijl het nummer achtervolging won en Vrijdagavond won Ghella het kampioenschap van de amateursprinters. Hoewel deze beide wereld kampioenschappen voor de Italianen niet voldoende zullen zijn om het echec van Dartali en Coppi op de weg en van laatstgenoemde in de achter volging te doen vergeten, was er vreugde in het Italiaanse kamp, en er was reden voor. Beide kampioenschappen zijn behaald met een duidelijkheid, die niets te wensen overlaat, althans niet voor de Zuiderlingen. Merrina en Ghella waren beide een klasse apart en vooral bij de amateursprinters was er niet één die in de schaduw van de Italiaan kon staan. Reeds tijdens de Olympische Spelen liet Ghella zien waartoe hij in staat was en stond hij op de hoogste plaats bij de Ceremonie Frotoculaire. Harris stond toen op de tweede plaats en algemeen was de verwachting dat het zich in Am sterdam weer zou herhalen. Duidelijk kwam bij de sprintwedstrijden nog maals naar voren dat er in de sprinterswereld een ontstellend gebrek is aan sprinters met capaciteiten. Harris - werd echter door de Deen Schandorff in de demifinale verslagen. Beiden wonnen één rit zodat een der de nodig werd. Dat de Deen en de En gelsman volkomen aan elkaar gewaagd waren bleek wel uit het feit dat de jury niet ogenblikkelijk de uitslag be kend kon maken, daar op het oog bei de renners tegelijkertijd finishten. Het „kunstoog" wees uit dat de belle tus sen Harris en Schandorff 'n dead heat was geweest, zodat 'n vierde rit moest plaats vinden, welke door Schandorff werd gewonnen, tijd 12.7 sec. Daar mede was de titelhouder uitgeschakeld. Ghella en Schandorff moesten dus rijden om de titel, terwijl Harris ge makkelijk zijn beide ritten tegen Ban nister won en daarmede derde werd in dit wereldkampioenschap. In de eerste rit tussen Ghella en Schandorff ont wikkelde de Italiaan 'n zodanige snel heid in de laatste 200 meter, dat de Deen reeds vele tientallen meters vóór de finish ging opzitten en zich gesla gen bekende. Tijd van Ghella 12 se conden over de laatste 200 meter, wel een bewijs, hoe snel Ghella deze sprint had gereden. Dat Ghella 't kampioen schap verdiende bewees hij ook in de tweede rit tegen de Deen, toen hij niet alleen dezelfde formidabele snelheid ontwikkelde, maar zijn tegenstander ook met tactische wapenen bestreed en hem daarmede ondubbelzinnig sloeg. Wederom was de tijd 12 sec. over de laatste 200 meter. Hijzelendoorn verloor kansloos tegen Bannister, de tweede Britse vertegen woordiger. In de eerste rit bleek de Brit absoluut sneller te zijn en onze landgenoot verloor met driekwart lengte. In de tweede rit werd het een lange sprint, fel en hartstochtelijk be vochten en door Bannister gewonnen met een wiellengte in de schitterende tijd van 12.1 sec. over de laatste 200 m. •Zo kon Hijzelendoorn, die o.i. niet hard genoeg is voor het sprintersvak, zich niet voor de halve eindstrijden plaat sen. BIJ DE „PROFS" EEN TAMME VERTONING. Bij de professionals had Van Vliet weinig moeite met de Fransman Iaco- ponelli terwijl Senfftleben van Bijster won door betere tactiek. In de eerste rit dook Senfftleben in de laatste bocht binnendoor en was Bijster geslagen vóór hij zich realiseerde wat er ge beurd was In de tweede rit dreef Bijs ter zijn tegenstander hoog in de bocht, onverstandig, want bij het demarreren kwam Senfftleben van een hoger punt en was onze landgenoot een geslagen man. Plattner had geen moeite met Van Looveren, maar Astolfi kon het tegen de oude rot Gerardin niet bol werken. In de eerste rit won hij ge makkelijk, maar in de tweede rit liet hij zich in de bocht door de Fransman verrassen, die plotseling naar beneden dook en met zijn bekende demarrage zo snel weg was, dat Astolfi nog maar juist het achterwiel van zijn tegen stander bij de streep te pakken kreeg. De belle was een copy van de tweede rit. Onbegrijpelijk dom gereden van de Italiaan. Zo wist Gerardin zich te klasseren voor de demifinales, tezamen met Senfftleben, Plattner en Van Vliet. De tweede herkansingsrit der stayers tussen Clautier, Besson, Fournier, Pe- dersen, Schaer en Nagy had een won derlijk verloop. Wonderlijk' door de spanning, welke wij tot nu toe nog in geen der stayersseries hadden meege maakt en eigenaardig door de ontkno ping. Het was logisch, dat de twee Zwitsers elkaar steunden en dat de Belgen en de Fransman ook trachtten elkaar zoveel mogelijk te helpen. Maar toen er nog 80 ronden waren te rijden werd Schaer door de koerscommissa- rissen uit de strijd genomen, zonder motief, maar indien wij goed zijn in gelicht door het feit dat hij Besson steunde door de andere concurrenten te verhinderen te passeren. Maar in tussen deed de Deen Pedersen precies hetzelfde. Hij remde voortdurend het tempo af, reed hoog, zodat Besson, die hem n.b. reeds vier keer had gelapt, geen enkele maal meer kon passeren en gedwongen was achter hem te blij ven met het gevolg, dat Clautier en Fournier de Zwitser om beurten aan vielen, waarvoor de laatste tenslotte het hoofd moest buigen. Clautier won met Besson als tweede en Fournier op de derde plaats. Na afloop was Besson zo woedend, dat hij zijn fiets op de baan smeet en zijn valhelm in het gras wierp. De voorzitter van de Zwitserse wie lerbond, de bekende deskundige van Europese vermaardheid, Karl Senh, verklaarde te protesteren tegen het feit, dat wel Schaer, maar niet Peder sen uit de koers werd genomen, ja zelfs geen waarschuwing had gekre gen. Voor de zoveelste maal, aldus Karl Senn, is bewezen, dat de beslis singen van de U.C.I. commissarissen sterk aanvechtbaar zijn. De uitslag werd: 1. Clautier, 1 uur 22 minuten 32.9 sec.; 2. Besson op 100 meter, 3. Fournier op 175 meter; 4. Pe dersen op 5^ ronde. Nagy staakte de strijd. In een sloot aan de Van Linden van der Heuveltsingel te Vlaardingen zijn Donderdag twee kinderen verdronken, de anderhalfjarige Mijntje Diteweg en de bijna tweejarige Willem Goedknegt. Een passerende melkboer zag het hoofdje van één der kinderen boven water uitsteken. De melkboer haalde daarna twee lichamen uit de sloot. De kinderen zijn waarschijnlijk tijdens 't spelen te water geraakt. Vanaf de perstribune in de thans ontruimde vergaderzaal sprak Karl Litka, de voorzitter van de Eenheids partij in Berlijn, voor de microfoon van de onder Sovjetcontróle staande Radio-Berlijn. Hij beschuldigde de pro-Westerse meerderheid van de ge meenteraad van lafheid „ten overstaan van de verontwaardigde Berlijnse ar beidersbevolking" en verklaarde, dat de Socialistische Eenheidspartij, in te genstelling met de andere partijen, be reid was terstond een raadsvergade ring te houden. Te kwart over tien was het raadhuis geheel door demonstranten bezet. De meeste afgevaardigden van de Westerse fracties waren door de ach terdeur weggegaan voordat de demon stranten binnendrongen; verschillende echter waren tezamen met de afge vaardigden van de Eenheidspartij in het gebouw gebleven. De demonstranten trokken tegen het middaguur weg nadat Karl Maron, de leider van de fractie der Eenheidspar tij. op hen een beroep had gedaan naar het werk terug te keren. „Het ge meentebestuur van Berlijn is ten einde en thans is het uw beurt", aldus ver klaarde Maron tot de demonstranten. Onder geroep van „Wij komen te rug" verlieten de demonstranten de zaal. Dr. Friedensburg zeide, dat de de monstranten het gebouw hadden kun nen binnenkomen, doordat de Sovjet- russische verbindingsofficier, majoor Ordlisjef, er op stond door de hoofd deur, die op slot gedaan was, uitgela ten te worden, terwijl de demonstran ten aan de buitenkant er tegen op drongen. „Ik verzocht de majoor een zij-uitgang te gebruiken, aldus Frie densburg. doch hjj beschouwde dit verzoek klaarblijkelijk als een gebrek aan respect ten opzichte van de Sov- jetrussische bezetting." Friedensburg zeide verder nog, er van overtuigd te zijn, dat de volgen de gemeenteraadsvergadering „zeer spoedig" gehouden zou worden en dat het gemeentebestuur als gewoonlijk het werk zou voortzetten in het raad huis. Teneinde zoveel mogelijk aan de gerechtvaardigde wens van de kruide niers tot verruiming van hun winst marge te voldoen, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening goedgekeurd, dat de maxi mumprijs voor kristalsuiker voor de consumenten met 2 cent per kg wordt verhoogd. Een desbetreffende verordening van het bedrijfschap voor suiker wordt in het Voedselvoorzieningsblad van 28 Augustus afgekondigd. De nieuwe prijs mag met ingang van Zaterdag 28 Augustus 58 cent per kg bedragen. Reeds eerder werd de marge voor de detailhandel voor chocolade, sui kerwerken, biscuits en kaas verhoogd. Met het scheppen van een prijsverho ging van 2 cent per kg op het artikel kristalsuiker acht, zo vernemen wij, de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de herziening van de winstmarge in het kruideniers- bedrijf gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1