J Luchtige walsen zijn in Weenen verstorven AMSTERDA NAAR VASTE GROND Tante Sabine Tussen ja en neen De historische opvatting. Het ja. RESA-ARNHEM Puzzle-rubriek grijpi in Het neen, Dialectiek. Een keurige verschijning door Valdelis haarcreme Karei Doorman te Amsterdam M Grauwe siad met diepe oorlogswonden Wij luisteren naar WRIGLEYrk Duizenden lichtj in di Prinselijk Paar heden de Krorïingsstad Morgen vergadering Berlijnse gemeenteraai Sovjet-Russisch commandant vermoor Een ieder kent de verhalen, waar mee het eerste bijbelboek begint. Daar wordt dan verteld, hoe de aarde eerst een vormeloze massa, door God van een chaos tot een kosmos wordt ge maakt. In vijf dagen wordt alle na tuurlijk leven door God in het aanzijn geroepen. Op de zesde dag wordt de mens geschapen; de zevende dag rust te God van al zijn arbeid. Dit mooie begin wordt echter spoe dig verstoord. Het verhaal van de zon deval vertelt, hoe de eerste mens en zijn vrouw het gebod Gods overtraden, en uit de volmaaktheid werden gesto ten. Sindsdien zou het paradijs voor eeuwig verloren blijken, om toch ook weer het nooit verblekend ideaal van alle mensengeslachten te vormen. In de traditionele geloofsopvatting is het eeuwen lang gebruik geweest, deze verhalen te interpreteren als een be schrijving van historische gebeurtenis sen. De vele godsdiensthistorische en taalkundige bezwaren, die tegen deze opvatting zijn aan te voeren, wil ik hier niet noemen. Het gaat mij mo menteel maar om één ding: Wat heb ik er aan, wanneer ik weet, dat zoveel duizenden jaren geleden met het eerste mensenpaar, Edam en Eva, dit en dat gebeurd is? Dat zegt mij eigenlijk niets. Hun geestelijk beleven staat in ruimte en tijd oneindig ver van het mijne af. Er is geen enkel argument te noemen, waarom mijn geestelijk beleven ana loog zou zijn aan het hunne. Hun zon de is niet daarom mijn zonde, omdat ik ontelbaar vele geslachten na hen op aarde ben verschenen. Men mag zonde niet vergelijken met de besmet ting van een bacterie. Gesteld al, dat het historisch en taalkundig aanneem baar ware, het feitelijk gebeuren van schepping en zondeval, zoals dat in de bijbel verhaald wordt, te handhaven, dan nog zou dit historisch geloof voor dit leven zinloos zijn. Het scheppingsverhaal krijgt slechts dan zin, wanneer ik zelf daarbij be trokken ben. Dit kunt u doen, door overal waar van Adam gesproken wordt, te lezen „ik" of „mij". Dat houdt in, dat niet meer Adam en Eva door God geschapen zijn, vele duizenden ja- EXAHENOPLEIDING Hoofdakte - Fr. D. Engels L. O. (Bekende Schriftelijke Cursus) Puzzle 47. Een interessant zestal (opl.) De 6 bedoelde beroepen waren: 1. Rijksbetaalmeester. 2. Postdirec teur. 3. Brandweerkommandant. 4. Gym nastiekleraar. 5. Wijkverpleegster. 6. Rijwielfabrikant. Naar deze nog lang niet gemakkelijk puzzle is door velen met veel genoegen gezocht. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse prijs van 5.— ditmaal ten deel geval len aan mevr. FennikRidderhof, Goudsbloemstraat 66, Den Helder. Gefe liciteerd! Deze prijs zal worden toege zonden. E.. nu onze nieuwe opgave. PUZZLE 48. WELK BELANGRIJK FEIT? Gevraagd wordt een zin bestaande uit 45 letters, die iets aanduidt, dat voor ons volk in de komende week van groot belang zal zijn. Uit de volgende omschrijvingen is deze zin te vinden. 13 - 19 - 17 - 37 - 22 - 43 - 22 is voor Ne derland een betekenisvolle naam. 12 - 27 - 8 - 34 - 25 - 28 - 40 - 10 zijn prachtige bloemen. 26 - 2 - 18 - 24 - 42 - 4 - 17 - 42 - 6 - 35 - 45 heeft ons land dikwijls gewonnen. 32 - 7 - 38 - 5 - 23 - 30 - 49 doet het in ons land dikwijls. Veel 21 - 9 - 12 - 16 - 3 - 31 is soms niet prettig. 1 - 22 - 22 - 4 - 17 - 29 - 20 is een beken de stad. Eer 20 - 47 - 17 - 17 - 44 - 20 - 29 -_3 - 18 - 32 is heel klein. In een waterrijk land heeft men veel 33 - 4 - 14 - 38 - 11 - 35 - 23. Ouno was een 46 - 24 - 36 - 47 - 10. Welke woorden en welke zin zijn be doeld? Oplossingen hiervan (per briefkaart) tot en met Donderdag 2 September aan de.Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van 5.verloot.) 33) ROMAN -VAN MARIASAWERSKY Zij had in een der late bezoekers, die aan oom Jules' woning hadden gebeld, Karei Schuch herkend, die man met de afstaande oren, die ze in de krant had gezien. De volgende morgen zei ze: „U bent geen onbekende meer voor me, meneer Schuch. De pers heeft al een foto van u gepubliceerd". „En me daarbij vreselijk verminkt", meende Kareltje zich te moeten be klagen. ..Maar dat neem ik die foto grafen nu niet meer kwalijk, omdat het tenslotte aan hen te danken is, dat wij nu geen vreemden meer voor el kaar zijn". Beate lachte, maar ze moest hetant- ren geleden, maar ik, ik zelf. Daarmee wordt de gedachte van de schepping concreet en levend. Wanneer God mij geschapen heeft, houdt dat in, dat God mij gewild heeft. Hij heeft mij geplaatst in deze tijd en in deze ruimte. Deze eeuw dus, met zijn gespannen leven, is de tijd waarin ik leven en werken moet. Deze ruimte, waarin ik geplaatst ben, is de mij door God gegeven ruimte. De ruimte is het land, waarin ik ben geboren, het dorp of de stad waarin ik leef. Wie in „schepping" gelooft, zegt „Ja" tegen de tjjd en de ruimte, waarin hij geplaatst is. Want God heeft hem juist in deze ruimte en tijd gezet. Maar er is meer. Ik heb ook be paalde kwaliteiten, een bepaald karak ter, bepaalde vermogens, bepaalde din gen die ik wel en die ik beslist niet kan. Zoals ik in tijd en ruimte beperkt ben, zo ben ik ook in m'n kwaliteiten beperkt. Wie in de schepping gelooft, zegt ook daar „Ja" op. Hij zegt „Ja" te gen zijn vaderland en tegen zijn moe dertaal, tegen de beperkte ruimte en tegen de beperkte tijd waarin hij leeft. Hij accepteert zijn beperkte kwaliteiten, als de juist hém gegeven mogelijkhe den. Hij accepteert dat alles, omdat hij het in het geloof in de schepping ont vangt als uit Gods hand. Maar op het scheppingsverhaal volgt het zondevalverhaal. Ook dit is niet iets, waar ik buiten sta, maar waar ik direct bij ben betrokken. Niet Adam en Eva hebben zich van God, als van het diep ste persoonlijke geheim dat achter alle dingen staat, gedistanciëerd. Neen, ik heb dat gedaan. Ik heb schuld of mede schuld aan de ellendige omstandigheden van deze ruimte en tijd, waarin ik leef. Ik heb schuld aan m'n eigen verkeerd gerichte karakter, aan m'n hebbelijkhe den en gewoonten. Ik moet „neen" zeg gen tegen m'n vaderland en m'n be perkt verstaanbare moedertaal. Soms moet ik mij schamen Nederlander te zijn. Meer nog, ik moet mij schamen over mijzelf, over mijn karakter, m'n daden, m'n opvattingen. Zo voeren het „Ja" en het „Neen" in mij, die in de schepping en de zon deval geloven wil, een eeuwig tweege sprek, een voortdurende dialectiek. Wie zich alleen maar houdt aan het „Ja", wordt een onverantwoordelijk opti mist. Wie zich alleen maar houdt aan het „Neen" is een even onverantwoor delijk péssimist. Maar wie de dialec tiek kent van het „Ja" en het „Neen" van schepping en zondeval, is een ge lovig realist. VAN NABIJ ~ËhT VER RÉ De gezondheidsdienst van het Amerikaanse leger meldt, dat een ge neesmiddel tegen typhus is ontdekt. Het draagt de naam Chloromycetin en wordt uit Venezolaanse paddestoelen bereid. In de Verenigde Staten heerst 'n hittegolf en ook in Canada is de tem peratuur zeer hoog. In kantoren is de arbeidsduur verminderd en sommige bedrijven zijn tijdelijk gesloten. De Duitse arbeiders in openbare dienst in de Britse zöne zullen gaan staken wanneer ze niet 15 pet. loons verhoging krijgen. —„Das Kapital" van Karl Marx is in Brailleschrift overgezet. In deze vorm beslaat het werk 22 delen, die eigendom zijn van de Duitse centrale bibliotheek voor blinden te Leipzig. Montgomery gaat een bezoek brengen aan de Britse zöne in Duits land. Hij gaat niet naar Berlijn. In Basoeto-land zijn een vrouwe lijk negeropperhoofd en twaalf man nen ter dood veroordeeld, omdat zij „op rituele wijze" een neger gedood hadden. Het slachtoffer werd in stuk ken gesneden voor het verkrijgen van een tovermiddel. Volgens persberichten uit Damas- kus zou de groot-moefti van Jeruza lem Palestina zijn binnengetrokken aan het hoofd van een vrijwilligers leger. In Tsjechoslowakije zullen „voet balpools" onder staatstoezicht mogen werken. Er zal gewed mogen worden op de uitslag van twaalf (op Zonda gen) gespeelde wedstrijden. De op brengst is voor de bouw van stadions, gymnastieklokalen e.d. 16000 Employé's van de kolenmij nen van Krupp hebben in een telegram aan generaal Lucius Clay geprotes teerd tegen de strenge straffen waartoe enige directeuren van de Krupp-fabrie- ken veroordeeld zijn. Zij vragen „in het belang der rechtvaardigheid" her ziening der vonnissen. Op 13 Augustus is een groot aantal „oorlogsbruiden" met hun kin deren uit de Amerikaanse bezettings zone in Duitsland naar de Verenigde Staten vertrokken. Onder hen bevin den zich 6.520 Franse, 9.941 Duitse, 2.157 Belgische, 274 Nederlandse, 18 Zwitserse en 13 Luxemburgse vrouwen. Op een Noorse varende raffina derij voor walvisolie wordt een diep vriesinstallatie aangebracht voor het conserveren van bepaalde pancreasaf scheidingen van de walvis. Dit pro duct zal door een Zweedse firma ge bruikt worden voor het bereiden van insuline. Prof. Jacques Leveuf, één der meesters van de hedendaagse chirur gie, is overleden. Hij was secretaris generaal van de academie voor chirur gie en voorzitter van het verbond der Franse chirurgen. Amerika heeft lichte wapenen naar Malakka gezonden voor de verde diging van Amerikaanse rubberplanta ges en tinmijnen. Er vechten volgens Japanse be richten nog 30.000 Japanners in China, deels voor de communisten, deels voor de Chinese regering. Bernadotte zou Israël hebben la ten weten, dat de verdere immigratie van weerbare Joodse mannen niet meer kan worden toegelaten. Israël zou zich hieraan, volgens de berichten, echter niet storen. Russen en Amerikanen voeren te Berlijn nu besprekingen over de be strijding van de zwarte handel op de Potzdammerplatz en in het algemeen aan de grenzen der sectoren. Siam en de republiek Birma heb ben diplomatieke betrekkingen aange knoopt op ambassade-niveau. De verkeersbrug over de IJsel bij Deventer zal 10 September a.s. worden geopend. Het vliegdekschip H.M. „Karei Door man" is gistermorgen te Amsterdam aangekomen. Het schip zal deelnemen aan de vlootschouw op 3 Sept. a.s. Het eerste schip van de United States Lines de „American Counsellor" is Don derdagavond laat de Amsterdamse ha ven binnengestoomd. Ford 1949 een teit Gistermorgen is met enig ceremonieel de eerste in Nederland gebouwde Ford automobiel model 1949 gereed gekomen. De directeur van de Fordfabrieken te Amsterdam, de heer C. G. F. Stengel', hield een korte toespraak en liet daarna de wagen van de band lopen. JEDERE keer als de trein onder het gore licht van de nanacht Wenen nadert, hoor ik dat melodietje weer. Het is ontstaan uit het gie ren van de wielen langs de spoorstaven, het piepen van houtwerk, het rammelen van de coupéramen en mijn verwachting. De schokken als een wielstel over een las in de rails gaat syncope ren een wals „Wien, Wien, nur Du alleinDan komt Floridsdorf, het complex fa brieken en arbeidershuisjes aan deze zijde van de Do- nau. In de tuintjes langs de spoorbaan groeien wat arm zalige struiken en wat groente. Daarna komt de brug, die over de brede overlaat en de rivier gaat. Naast de brug ligt het wrak van de oude, die in de oor log opgeblazen werd. Het water van dé Donau, hier een rivier met smakeloos rechte oevers, spoelt grauw en dreigend langs de ijzeren spijlen. En tenslotte Wenen zelf: ruïnes, een godverge ten wijd spoorwegemplace ment met kapotte wagons en het Nordwestbahnhof. Als ik met een kater van de slapeloze nacht in 'n schok kende trein op de tram naar mijn hotel stap, dan ver vloek ik de hoofdstad van het oude keizerrijk. Het is erg moeilijk het heerlijke Wenen met zijn gezellige café's, romantische straatjes en mondaine bou levards te ontdekken. Op een schandalig hete Zater dagavond heb ik me omhoog laten draaien met 't fameuze reuzenrad. De hele stad lag aan mijn voeten: het leek of de akelige duffe sfeer als een zichtbaar iets boven de daken en rond de torens hing. Vlak onder me was het saaie Lunapark, waaruit nauwelijks geluid opsteeg. Alleen hoorde ik een luid spreker, die 'n Amerikaanse ontspanningsavond er gens in de stad doorgaf. op, de „Ring", die met het Donaukanaal de oude stad omsluit, was ook niet veel te doen. De mensen waren er stil en gingen, niet bepaald armoedig, maar slordig gekleed. De vuile „lederhosen" en de Tiroler jasjes van de mannen waren helemaal niet grappig, de jurken van de vrouwen er gerlijk. Eén goedgeklede jonge vrouw kwam ik tegen. Haar gewaagde hoedje met een voile, die onder haar kin was vastgeknoopt, deed me goed. Ik ben gelukkig ge huwd, lezer! Midden in de stad ben ik eens drie-honderd-drie-en- veertig traptreden opgelo pen. Toen stond ik op de toren van de Stefansdom „der „Steffel", zegt de We ner. Een Baedeker van We nen heb ik niet en ik weet ook niet hoe oud de Stefans dom is. Maar oud is hij, erg oud. In het torenkamertje hing nog de spreekbuis, waarmee de brandwacht in de twaalfde eeuw alarm maakte als hij rook zag. Nu staat er weer een brand wacht, want Wenen heeft geen brandweercentrale. Vanaf de toren ziet men de stad beter dan vanaf het reuzenrad en ik ontdekte tussen het grijs van de da ken veel rode plekken. DAT is Wenens wederop bouw. Ja, Wenen wordt weer opgebouwd al lijken de wonden uit de oorlog nog nagenoeg niet geheeld. Van de 104.000 vernielde ge bouwen zijn er weer 56.000 bruikbaar gemaakt. Nu er weer i bouwmateriaal is hoopt men de woningnood binnen niet al te lange tijd ongedaan gemaakt te heb ben. Want woningnood is er, ondanks het feit, dat het in wonersaantal van de stad sterk daalt. Met de repara ties aan de Stefansdom wor den ook al aardige vorde ringen gemaakt. Die kerk maakte heel wat mee, mis schien beleeft zij ook nog eens een nieuwe glorie van de stad. Niet ver van de dom on van een ongeveer gelijktijdi ge oorsprong is de Griekse wijk. Daar kan men zich nog in een beter Wenen wa nen. Er is een Grieks restau rant; het smalste en oudste straatje van Wenen vindt men er. In de zeventiende eeuw was er de waard van het restaurant „Liebe Au- gustin". Hij was het, die met zijn goede humeur en grap pen de moed er in hield toen de pest door de stad ging en zijn verschrikkelijke oogst binnenhaalde. Vlak achter de Griekenwijk, bij het Donaukanaal, is alles verwoest. Bij de wederop bouw van dit gedeelte van Wenen zal men het nog be staande bewaren. Maar de Stefansdom en de Griekse wijk zijn niet het Wenen van heden. Ep het Wenen van heden is geen stad van luchtige walsen, goede wijn en modieuse vrouwen. Nu niet, misschien latermisschien. 3. Dat heeft de Lange wel goed be keken: Inspecteur Barendse heeft in derdaad al een hele drukte om die cnbekende „Atlantis". „Het is te hopen dat het geen wartaal was, Rikki", zegt hij. „Je weet toch zeker dat hij 't zo zei, hè?" „Heel zeker", antwoordt Rik ki, „daar kent u me toch wel voor, niet?" Inspecteur Barendse bromt iets. „Goed, goed, neem dan eerst maar de lijsten van de grote scheepvaartmaat schappijen. misschien vind je daar een Atlantis bij. Ik zal intussen het ha venkantoor opbellen, misschien kun nen ze me daar wijzer maken". En dan gaat het speurderswerk aan de gang. Als Rikki het vertrek verlaten heeft, zit Barendse nog te mopperen „De mensen betalen belasting om te worden beschermd tegen geboefte als die Rat en zijn soort. Verdelgen zullen we zeMaar zover is het nog niet. woord schuldig blijven, omdat uit het huis de gong voor het ontbijt klonk, vergezeld door gekuch en gehoest van oom Jules. „We moeten aan tafel", verontschul digde ze zich bij de twee vrienden. „Ik hoop, dat we elkaar spoedig te rugzien". Toen de beide meisjes in huis ver dwenen waren, stak Kareltje zijn arm joviaal door die van zijn vriend. „Ken je haar, Felix?" vroeg hij uit gelaten. „Kerel, dat is geweldig! Dat zal het voor mij heel wat gemakkelij ker maken om op vertrouwelijke voet met haar te komen. En als je werke lijk m'n vriend bent, dan moet jij „Over wie heb je 't nu eigenlijk?" viel Reuder hem koel in de rede. „Over juffrouw Mengelberg?" „Ach, wat over Irene Larsen. na tuurlijk. Wat een figuurtje! En wat een verschijning! Heb je die mooie, blau we ogen gezien? En die perzikkleurige huid? En dat blonde haar?" Felix Reuder had al dat moois al eerder gezien dan Kareltje, maar hij voelde niet de minste behoefte op dit ogenblik over deze grootste vergissing van zijn leven te spreken en daarom vroeg hij alleen maar: „Sta je alweer in vuur en vlam, ouwe jongen?" „Alweer?! Dat woord is eenvoudig misplaatst, Felix. Ik heb slechts een enkele keer in m'n leven in vuur en vlam gestaan en dat was Vóór Kareltje hierop kon antwoor den, werden achter hem de tuindeuren open geworpen en tante Sabine's stem riep: „Kom ontbijten, jongens, maar vlug!" „Daar heb je 't alweer", bromde Schuch. „Nauwelijks verkeert 'n mens even in een poëtische stemming, of daar verschijnt die tante van je en sleurt je meteen weer midden in het prozaïsche leven. Alsof een mens, die i pas zoveel liefs en goeds heeft aan schouwd, aan eten zou kunnen den ken Reeds de volgende minuten echter bewees Kareltje, dat dat nog best meeviel, want hij verschalkte achter eenvolgens, behalve een flink aantal knappende broodjes, niet minder dan drie gekookte eieren, enige dikke plak ken geurige ham, alsmede een om vangrijke portie toast met boter en De Rat zit veilig in zijn hol. Hij is een van de weinigen die weet wat de At lantis is en wat er mee gaat gebeuren. En dat er wat mee gaat gebeuren staat vast. Geen mens kan beletten dat de Atlantis vertrektwant ze is al vertrokkenhaar ondergang tege moet! PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 Malendo 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,80 Reportage VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Gevarieerd programma 8,15 Socialistisch commentaar 9,30 Week end-orkest 10,00 Wijlen meneer Bannis ter 10,20 Johan Jong (orgel) 10,40 Kwartet Jan Corduwener 11,15 De We reldraad van kerken 11,20 Graag ge hoorde platen HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,15 Journalis tiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 Causerie 7,30 Gramo- foonplaten 7,45 Uitzending voor de Ne derlanders in Duitsland 8,05 Gramo- foonplaten 8,20 Lichtbaken 8,50 De KoninklijkeHarmonie van Horst 9,25 Gramofoonmuziek 10,00 Weekend-sere- r.ade 10,37 Actualiteiten 10,45 Avond gebed 11,20 Gramofoonplaten PROGRAMMA VOOR ZONDAG HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Gramofoonplaten 8,30 Voor het platte land 8,40 „Barcarole" 9,15 Men vraagten wij draaien 9,45 Geeste lijk leven VPRO: 10,00 Profeten en apostelen 10,30 Avondmaalsdienst AVRO: 12,00 Les gars de Paris 12,40 Gemengd koorr 1,20 John Renova and his music 1,50 Feestklokken 2,05 Bóekenhalfuur 2,30 Gus Deloof en zijn orkest 3,00 Filmpraatje 3,15 Het Ka mer-orkest 4,30 Avro's Reportagedienst met sportflitsen VPRO: 5,00 Het kerk lied in onze tijd VARA: 5,30 Zangver eniging „De Stem des Volks" 5,45 We- reldk schappen wielrennen 6,15 Populaire orkestmuziek 7,00 Radiolympus 7,30 Stravida sextet AVRO: 8,05 Avro's Re portagedienst met actualiteiten 8,15 Omroep-orkest 9,00 „Drie mannen in de sneeuw'» 9,30 The Romancers 10,00 Een cabaret-programma dat geen nsam mag hebben 10,30 Hoorn-trio van Brahms 11,15 Wereldraad van kerken IJ ,20 Gramofoonplaten HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 8, 9,30, 1, 7,30 en 11 uur NCRV: 8,15 Concert 8,30 Morgenwijding KRO: 9,45 Gramofoonplaten 9,55 Symphonic 10,25 Inleiding Hoogmis 10,30 Hoog mis 12,03 Lew White (orgel) 12,15 Apologie 12,35 De Wigwam - 1,20 Het orkest zonder naam 1,40 Spineuza 2,00 De „Gooise Kring" 2,55 Danssuite 3,30 Verenigde missionarissen 3.40 Muzikale tombola 4,10 Wereldkampioen schappen wielrennen 4,25 Tweede Ves pers NCRV: 5,00 Kerkdienst 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Oude psal men in een nieuwe tijd 7,^5 Bladzijden uit mijn Indisch dagboek KRO: 7,45 Hill Billie songs 7,50 In 't Boeckhuys 8,05 Gramofoonplaten 8,12 Gala-concert 10,15 Suite Espagnole 10,37 Actuali teiten 10,45 Avondgebed 11,15 De lichte toets (grpl) PROGRAMMA VOOR MAANDAG NATIONAAL Nieuwsberichten om 7,01, 8, 1, 6 en 11 uur 8,15 Orgelspel 8,45 Opgewekte morgenklanken 9,35^ Strijkkwartet lu,00 (Hilversum I) Morgenwijding; (Hil versum II) Moi'genwijding 10,30 Vijftig jaar Nederlandse muziek 11,00 ,,Het Wilhelmus" 11,20 Aubade aan HM Ko ningin Wilhelmina te 's-Gravenhage - 12,00 Vrij en blij 12,33 Les gars de Paris HILVERSUM I en II (301 en 415 m> 1,15 Alle elf zeggen het zelf 2,00 André Kostelanetz en zijn orkest 2,15 De zorg voor de Volksgezondheid 2,35 Bonbon- nière 3,35 Korte instrumentale soil 4,00 De ontwikkeling van het schoolwezen 4,20 Malando 4,45 Gebed des Heren 5,00 Reportage van de aankomst van H M Koningin aan het Amstelstation te Amsterdam 6,15 Concert 6,45 Het ge mengd omroep A Capellakoor 7,00 Wil lem van Nassau 7,40 Onze Volkswel vaart in de laatste vijftig jaar 8,05 Wij roepen de wereld 8,50 Vijftig jaar Nederlandse muziek 9,05 Onze Volks vertegenwoordiging in de laatste vijftig •jPar 9,25 Vijftig jaar Nederlandse mu ziek 9,40 „Te midden van Haar volk" 10,15 Het cabaret schrijft geschiedenis 11,15 Herhaling van de reportage van de aankomst van H M de Koningin te Amsterdam Üji Uw snx>tfibxm,dz echte 1 r befvt/ik miMjqbmAQct.fLfuikje jam en daarbij verwonderde hij zich er alleen maar over, dat Felix met geen woord gewaagde van hun ont moeting met de beide buurmeisjes. Dat was trouwens ook in 't geheel niet nodig want tante Sabine had door het raam alles gezien en begon er nu zelf over. „De kapitein heeft, om me te erge ren, z'n beide nichtjes te logeren ge vraagd", lachte ze. „Ik heb de oude lieer best door. Die meisjes verschillen van elkaar als de dag van de nacht en ik ben werkelijk benieuwd te horen, hoe ze jullie bevallen. Die Irene schijnt trouwens voor jou geen onbe kende meer te zijn, Felix". De oude dame keek haar neef on derzoekend aan, maar deze nam in alle gemoedsrust nog een broodje van de schaal en begon dit met zorg te sme ren. „Ja, ik ken juffrouw Larsen", ant woordde hij kort. Kareltje stoof op: „En daar heb je me nooit nog iets van gezegd?! Dat hoor ik vandaag voor het eerst!" „Ik geloof niet, dat ik ooit gelegen heid heb gehad je iets over die dame te vertellen, Karei...." „Dan moet je het nu doen!" riep deze. een en al enthousiasme. „Waneer, v/aar en hoe heb je haar leren ken nen? Waar woont ze? Is ze verloofd of verliefd of Felix Reuder stopte lachend zijn ogen dicht. „Je schijnt plotseling hele maal vergeten te zijn, dat we twee jaar in Afrika hebben doorgebracht, waar dat op z'n donkerst is, zoals je dat pleegt te noemen, waarde heer. Je kunt toch niet van me verlangen, dat ik volledig op de hoogte zou zijn van alle hartsaangelegenheden, die jufrouw Larsen in die tijd hebben be zig gehouden?" „Maar vroeger Op dit ogenblik werd het gesprek gestoord door Emma, die kwam vra gen, of er nog thee werd gewenst en wat ze voor het middageten zou ko ken. (Wordt vervolgd) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hunne Koninklijke Hoog len heden incognito te Ams het paleis op de Dam. Zijn wij welingelicht, dan a van het Loo, waar Prinses J bevinden, naar het palels Soe nog nader te bepalen uur ni H.M. Koningin Wilhelmin Staatsspoorstation te 's-Gra\ naar het Malieveld begeven o: Om 15.29 uur vertrekt H.M. In de hoofdstad zijn de jubili feesten begonnen. Officieel Is dit wel niet het geval, maar de duizenden en het waren heus alleen Amsterdammers die Ze dagavond de stad introkken om proefbranden van de feestver ting bij te wonen, werden dooi stralende vreugde van" de duizel witte, rode, oranje en blauwe pen meegesleept, zodat de stad omstreeks negen uur een aar bood van een grote overvolle ft zaal. „Amsterdam is toch zo mooi me die grachtjes lichtgetooi." Het is sprookje, men waant zich op grachten in het rijk van 1001 na Sierlijke lichtguirlandes weerspï len zich in het grachtwater, dat d bevaren wordt, statig staan de pt cierswoningen, smaakvol verlicht, floodlight of electrische rode kaar, Voornaam is de hal van sommige ningen verlicht, een tafel met sierlijke tuil oranjebloemen in een cor van wit marmer. Wat het moo is? Oeh, dat is moeilijk te bepa Overal, waar wij Zaterdag rondre trof ons iets anders. Hoog boven drukke stadsgewoel verhieven Amsterdams torens. Zij leken gema van fragiel spinneweb, overgoten i vloeibaar licht. Veel werk was maakt van de grote gebouwen in centrum. Grote buizen neon-licht v De leiding van de Berlijnse meenteraad heeft op een officie bijeenkomst besloten Dinsdag zitting van de gemeenteraad te leggen, indien generaal Kotikof persoonlijke veiligheid der leden garanderen. De leiding zal heden weer bije komen, wanneer volgens verwacht Kotikof de tweede brief van dr. S> zal hebben beantwoord. Indien de S( jetrussische bevelhebber de garan niet geeft, zal de zitting misschien één van de westelijke sectoren wore gehouden. Men acht het thans n waarschijnlijk, dat de kelders van Rijksdaggebouw daarvoor zullen w den gebruikt, ofschoon Zaterdagm gen begonnen is twee betrekkelijk beschadigde zalen van het geboi schoon te maken. Reuter tekent hier aan, dat men wel een opruiming k houden doch er waarschijnlijk niet zal slagen de „vreselijke stank", die gehele gebouw doortrokken heeft, verdrijven. Te Berlijn is Zaterdagnamiddag v officiële Britse zijde verklaard, d wanneer de Berlijnse gemeente-auto teiten een vergadering wensen te hc den in de Britse sector, het Britse n litaire bestuur hiertegen geen bezwa zal maken. „Een dergelijke stap, aid t de verklaring, zou noodzakelijk ku nen worden wanneer de Sovjet-auto: teiten de veiligheid van vergadering van de gemeenteraad in het gemee tehuis in hun sector niet zouden will of kunnen verzekeren". Verder wordt in de verklaring g zegd, dat de Britse autoriteiten het b schadigde Rijksdaggebouw niet als geschikte plaats voor dergelijke verg dering beschouwen. De Duitse politie in de Britse zöi heeft bevestigd, dat de Sovjetrussiscl commandant van Oschersleben (So- jetzöne) enkele dagen geleden is ve moord door een Duitser, die nog c vrije voeten is. Naar verluidt is c moordenaar een 25-jarige tolk, d vloeiend Russisch' spreekt. Het Sovjetrussisch militair bestuur bureau van de naburige stad Hoeten leben heeft geweigerd het bericht ontkennen of te bevestigen, dat c Sovjetcommandant van Hoetenslebe ook vermoord is. Volgens Die Wel' (Britse licentie) werden beide officii ren gedood, toen zij Duitse smokki laars trachtten aan te houden, die c grens tussen de Sovjet- en Britse zór overschreden.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6