H.M. de Koningin in Londen Lichtstraaltjes in een donkere tijd Anioon Kabelaar Als een rols in de branding H.M. de Koningin als gastvrouwe der Engelandvaarders redde Prinses Wilhelmina het leven JUBILEUM-PUZLE NA„ een kort verblijf te Buckingham Palace, nam Zij Haar intrek op 82 Eaton Square, een rustig ouderwets huis op een van die grote stille plei nen midden in de hoofdstad. Voor de dèur stonden slechts een ongewapende Nederlandse soldaat en een Engelse politie-agent. Geen bloemen verwel komden de weinige bezoekers in de tapijtloze hall, geen schilderijen hin gen er aan de muren. De schaars ver lichte trap verhoogde nog de oorlogs werkelijkheid. Want Eaton Square, in het hart van Londen, lag in de voor linie der Duitse bombardementen. Hier woonde en werkte onze onver schrokken Landsvrouwe gedurende de DOOR INA ADAMA Wanneer straks 't huldebetoon aan H.M. de Koningin door geheel Ne derland zal weer klinken, zullen in Londen onze ge dachten onwille keurig teruggaan naar Haar verblijf hier gedurende de donkere oorlogs jaren. Naar dit historisch gewor den verblijf, gedu rende hetwelk Zij Haar plaats zou innemen als een der groten op het wereldtoneel en waarin Zij zich op één lfln zou scha ren met Roosevelt en Churchill. Toen H.M. de Ko ningin op 13 Mei 1940 door Duitse parachutisten werd opgejaagd en uit haar vaderland werd verdreven, begon voor Haar een periode van diep leed. De Ko ningin was als telg van het Huis van Oranje samen ge- groeid met het Nederlandse volk. In Engeland zeide men na de dood van Prins Hendrik terecht, dat zij ge trouwd was met Nederland. Zoals be kend had de Koningin willen uitwij ken naar Zeeland, maar Duitse lucht- troepen bleven Haar schip volgen, terwfll bovendien de haven van Bres- kens zo zwaar gebombardeerd werd, dat van een landen daar geen sprake meer kon zijn. Nadat van het schip af overleg was gepleegd met de Brit se regering, gaf deze laatste het dringende advies koers te zetten naar Engeland, hetgeen de enige en onver mijdelijke oplossing bleek. Men kan slechts peilen, wat er op dat moment moet zijn omgegaan in het gemoed onzer Landsvrouwe, Zij had Haar volk in de diepste nood moeten achter- De ruime werkkamer van H.M. Koningin Wilhelmina alwaar zjj vele Engelandvaarders onvergetelijke ogenblikken schonk. Weinig landgenoten weten thans nog, dat een eenvoudige Haagse koetsier ruim 61 jaar geleden het leven redde van onze Koningin, de toen 6-jarige Prinses Wilhelmina, en dat van Haar Moeder, Koningin Emma. Op de 19e Februari 1887 maakte Prinses Wilhelmina met Haar Moe der een rijtoer door Den Haag, toen plotseling de paarden op hol sloegen, Door de schok vielen de koetsier en de palfrenier van de calèche en de beide vorstelijke personen waren aan de willekeur van de dol geworden paarden overgelevèrd, die in wilde galop naar de Koninklijke stallen draafden. Ieder ogenblik kon men verwachten, dat de calèche op een hoek tegen de huizen te pletter zou slaan. Zover zou het gelukkig niet komen, want een dokterskoetsier zag het op hol geslagen span aankomen, zonder te beseffen wie de beide inzittenden waren. Hij bedacht zich geen moment en mocht het geluk smaken de hol lende paarden in het Noordeinde tot staan te brengen. Stelt U zich echter de gemoedstoe stand van de man voor, toen hij be merkte, dat hij, menselijkerwijs ge sproken, de vorstelijke personen het leven had gered. Koningin Emma, hoewel enigszins bleek, wist zich on middellijk weer te beheersen en dank te door een spontane handdruk deze koetsier. Hem werd eenzelfde be trekking bij het Hof aangeboden, maar hoewel Antoon Kabelaar want dit was de naam van de koene redder zich merkbaar vereerd ge voelde, bleef hij liever bij zijn pa troon, hetgeen dan ook geschiedde. Naderhand is Kabelaar nog ten pa- leize ontboden en heeft de Koning (Willem Hl) hem persoonlijk bedankt en hem een geschenk overhandigd. Vijftig jaar later, op de 19e Februari 1937, is Antoon Kabelaar, die toen 76 jaar oud was, in de Hofstad voor zijn daad gehuldigd. En onze Koningin heeft toen haar redder niet vergeten. Zr| schonk hem een jaargeld, waar door hij onbezorgd van zijn qude dag zou kunwen genieten. Hetgeen hij zeer zeker wel had verdiend. Lang heeft hij hiervan niet mogen profiteren; 13 Juni 1937 overleed hij. Maar bij gelegenheid van het gouden Jubileum van onze Vorstin mag de naam Antoon Kabelaar nog wel eens uit het vergeten hoekje te voorschijn v/orden gehaald! laten, maar Zij zou er in ballingschap sterker dan ooit mee verbonden zijn. Had Zij in het verleden in uren des gevaars steeds voor ons volk op de bres gestaan, Haar persoonlijkheid stond er nu borg voor, dat Zij de pro blemen waarmee ons land te kampen had, benaderde op een wijze, die ver uitging boven het formele Koning schap. Dit Individuele optreden had Zij gemeen met Churchill en Roose velt. Zolang zij in Nederland was, was Haar activiteit, hoe bezielend ook, al tijd gebonden aan de beperkingen, die nu eenmaal zijn opgelegd aan een vorstelijk persoon. In Engeland ech ter vielen deze beperkingen weg. Zij werd de stuwende kracht in de ar beid, die tot de bevrijding zou lei den. Zij leefde bijna als kluizenaar. Van de vroege ochtend tot de late avond werkte Zij en was de stille kracht achter de regering. Haar huis te Maidenhead en later Haar villa Lanes wood in het dorpje Mortimer, even ten Westen van de hoofdstad, werd ai spoedig het cen trum waarheen elke Engelandvaarder en -vaarster zijn schreden richtte. Het was een nieuwe belevenis voor Ko ningin en vluchtelingen beiden. Het eerste contact was meestal formeel, maar dat duurde niet lang. Binnen een kwartier was het ijs al gebroken en verstond men elkaar als mensen, die samen streden voor hetzelfde doel. Van hoog tot laag ontving Zij haar gasten tegelijk nooit afzonderlijk. Gezamenlijk gebruikte de Koningin dan de koffie of de thee met hen, naar gelang het uur van hun bezoek. De Koningin bemoederde hen, schonk zelf thee in en ging rond met de koek jes. Het bleef hier niet bij. Herhaal delijk zocht Zij ook de Engelandvaar ders op in hun Z.O.Z.club in Ken sington in de hoofdstad. Deze club was door Haar zelf opgericht. Nooit werd Zij moede met de Engelandvaar ders te praten. Zij vroeg hen naar de geringste bijzonderheden over de be zetting. Het beeld, dat Zij zich op deze. wijze kon vormen van hetgeen zich in het vaderland afspeelde, werd zodoende zo volledig, dat het Haar vaak moet hebben toegeschenen als of Zij zich temidden Harer lijdende landgenoten bevond. Het is begrijpe lijk, dat deze ooggetuigeverhalen Haar diep hebben aangegrepen. Wat officiële rapporten niet vermochten te doen, bereikte de eenvoudige taal van een man uit een Amsterdamse volksbuurt, een student, een vissers jongen. Deze bijna dagelijkse opeen stapeling van leed en ellende deed de Koningin onder zware druk gebukt gaan. Het spiegelde zich af op Haar gelaat. Talloos zijn de voorbeelden hoe H.M. blijk gaf zich ook het verdere lot der Engelandvaarders aan te trek ken: dat een zieke Engelandvaarster van de Koningin een tros druiven ont ving, die door een groep andere Enge landvaarders voor Haar in een em mer uit het vaderland waren meege bracht, is daar slechts een zeer be scheiden staaltje van. INA ADAMA. HORIZONTAAL: 1 Bevindt zich in vrij wel elke gang; 6 Vlieghaven bij Kopen hagen; 11 Hier (Frans); 12 Steen; 15 Vrouwelijke familieleden; 16 Hoofdstad van Kenia; 19 Hetzelfde (afkorting); 20 Driemaal de som van Hor. 33 en Hor, 70 (Romeins); 21 Persoonlijk voornaam woord; 22 Voegwoord; 23 Naderbij ko men; 26 Onzin; 29 Dorp op de Veluwe; 30 Voorzetsel; 31 Romeins getal; 33 Ro meins preimgetal; 34 Persoonlijk voor naamwoord; 36 Wielloos voertuig; 37 Dochter van Tantalus; 40 Een der USA; 43 Bloedgever; 45 Noodslag; 47 Thans; 48 Andere schrijfwijze voor 49 Frans lidwoord; 51 Water in Friesland; 52 Klein mens; 53 Plaats in Drente; 56 Tropische razernij; 57 Tweeduizend-een Romeins); 58 Deens eiland; 60 Terstond; 61 Reeds; 63 Engelse ontkenning; 64 Knolgewas; 63 Telwoord; 67 Openbaar vervoermiddel; 70 Zes maal Vert. 32 (Romeins); 72 Na schrift; 73 Ongetemd; 74 Ontkennend voorvoegsel; 75 Amerikaanse aloë; 77 Voegwoord; 78 Slot; 80 Krachtig van groei; 82 Smaldeel; 83 Thans; 84 En gelse afkorting voor n.m,; 85 Soort on derwijs (afk.); 86 Voertuig; 87 Feest gewaad; 89 Onbepaald telwoord; 92 Laatste letter van het Griekse alfabet; 94 Meisjesnaam; 95 Keukenvaatwerk; 96 Af korting van een politieke partij; 97 Reeds; 99 Lust; 101 Eiland in de Middellandse Zee; 103 Pluimveeproduct; 104 Op dit ogenblik; 105 Hectoliter; 106 Verhoogde muzieknoot; 108 Schreeuw (Frans); 109 Volgt op Vert. 46 VERTICAAL: 1 Gemalin van Vert. 6; 2 Bergspits (Frans); 9 Afgestudeerde aan de Ttechnische Hogeschool; 4 In naam (afk.); 5 Weduwe van de zoon van Vert 6; 6 Nederlandse vorst uit de vorige eeuw; 7 Sneeuwschoen; 8 Muze van de dans; 9 Rivier (Spaans); 10 De Stedendwinger; 14 Meisjesnaam; 15 Plaats op de Veluwe; 17 Courantenverkoper op het station; 18 Tenen-mandje; 24 Lidwoord; 25 Vormt met Vert. 107 een grote sext; 27 Zie Hor. 47; 28 Franse vertaling van Vert 24; 32 Twee meer dan Hor. 31 (Romeins); 35 En dergelijke (afk.); 3,8 Orde Dienst (afk); 39 Voegwoord; 41 Engelse afk. vocrr v m; 42 Onder-Officier (afk.); 44 Deel van het gelaat; 46 Zangnoot; 50 Moeder van Koningin Wilhelmina; 52 Mat; 54 Taille; 55 Kousenstof; 59 Ge vangenis; 62 Zeven minder dan Hor. 70 (Romein); 66 In plaats van (afk.); 68 Fris zuur; 69 Modelbeelden; 71 Vang- knip; 74 Engels telwoord; 76 Duits voor HV; 79 Afgodisch; 81 Werelddeel; 84 Beroemd Grieks wijsgeer; 88 Zie Vert. 76; 90 Openbaar vervoermiddel; 91 Hoofd stad van Albanië; 93 Echtgenoot; 98 Vormt met Hor. 109 een kwart; 100 Twaalf uur 's middags (Frans); 102 Hu mor; 105 Honderdmaal Vert. 32 (Ro meins); 107 Vormt met Hor. 109 een kwint De oplossing publiceren wij dezer dagen LONDEN, Augustus. yOOR ons Nederlandse „kolonis ten" in Londen was het wel een der ontroerendste momenten van de oorlog, toen op de avond van 13 Mei 1940 H.M. de Koningin gas masker over haar schouder en vergezeld van slechts twee adju danten én een ordonnance-officier, zomede de vlce-voorzltter van de Raad van State, de heer Beelaerts van Blokland en de Directeur van het kabinet jhr. van Tets van Gou- driaan, per speciale trein op het Londense Liverpool Street Station aankwam, waar Zjj op het perron begroet werd door de Engelse Ko ning. Noch de Koningin, noch Haar klein gevolg had ook maar enige ba gage kunnen meenemen. Haar aan komst was precies twaalf uur na die van Prinses Juliana. jaren 1940/41, de periode der hevigste bombardementen der Engelse hoofd stad. Te dien tijde begonnen de lucht aanvallen op Londen om 6 of 7 uur 's avonds en duurden dan non-stop tot 7 of 8 uur in de morgen, met een ge middelde inschakeling van zes- tot achthonderd vliegtuigen per nacht. Van 1941 af nam H.M. Haar intrek in Stubbings House, een villa in het dorp Maidenhead, een paar uur ten Zuid- Westen van Londerl aan de Theems. Ook dit was een bijna even gevaarlijke zöne, daar Maidenhead om ringd was door RAF-vliegvelden. Daar het ten Zuid-Westen van Londen lag, gooiden bovendien de Duitse bommen werpers, die van het Oosten af Londen binnenkwamen, in deze buurt dikwijls hun bommenoverschot uit, om sneller te kunnen vluchten voor de Britse jagers. Niettegenstaande deze feiten woonde H.M. hier verscheidene jaren. Hier leidde Zij Haar Staatszaken, confereerde met Haar ministers en ontving honderden Engelandvaarders. Begin 1944 werd om verschillende re denen, o.m. de grote vochtigheid van Stubbings House, besloten om te ver huizen naar een ander dorpje, South Mimms, even ten Westen van Londen. Tien dagen echter nadat H.M. hier haar intrek had genomen, in een villa geheten The Grange, werd om 10 uur des Zondagsavonds 20 Februari 1944 een vleugel van dit huis getroffen en Het „Koninklijk Paleis" in Vrjj- Nederland. De woning van H.M. in Lanes- wood even ten Westen van Londen. vernield door een Duitse bom. Als door een wonder bleven de Koningin en Haar hofdame, die reeds in haar slaapkamers vertoefden, ongedeerd. Van H.M.'s lijfwacht van 68 mare chaussees werden er échter twee op slag gedood en een derde zwaar ge wond, daar zij zich juist in de bewuste vleugel bevonden. De bom was afge worpen toen na een hevige hoewel sporadische luchtaanval op Londen het vijandelijke vliegtuig werd nage zeten door Engelse jagers van het nabijgelegen Hatfield-vliegveld. Ook dit incident vermocht niet maar enige invloed te hebben op het werk van de Koningin. Zij was onverstoorbaar en, in de woorden van Koningin Elizabeth „één van de dapperste vrouwen, die ik ooit heb ontmoet". Daar het zwaar beschadigde huis te South Mimms, waarvan behalve de vernielde vleugel, ook verder geen ruit meer heel was, onbewoonbaar was geworden, nam H.M. andermaal voor korte tijd haar intrek in Stubbings House te Maiden head. Ten slotte verhuisde Zij naar de nu historisch geworden villa Lanes- wood, in het dorpje Mortimer, enige uren ten Westen van Londen. Histo risch, omdat van Laneswood uit H.M. op 5 Mei 1945 zij het slechts voor een kort bezoek voor het eerst weer voet zette in het vaderland. Van Laneswood ook keerde Prinses Juliana -na haar terugkomst uit Canada terug naar Nederland. DE ENIGE AFLEIDING. DE enige afleiding, die H.M. de Ko ningin had gedurende Haar verblijf in Engeland waren Haar geregelde radiotelefoongesprekken met Prinses Juliana in Canada, terwijl Prins Bern- hard verder Haar constante steun was in Londen. Kenmerkend voor onze Ko ningin was het feit, dat Zij opdracht had gegeven dezelfde voedselrantsoe nen te willen ontvangen als iedere ge wone Brit. Gedurende de gehele oor log weigerde Zij aldus speciale voor rechten te accepteren en Haar huis houding leefde op de gewone rant- soenkaarten. Even typerend was het feit, dat Haar tuin te Maidenhead bijv. wel het Wilde Westen gelijk leek, daar H.M. niet toestond, dat de grasmaai- machine gebruikt zou worden, omdat dit benzine zou vergen, hetwelk Zij in oorlogstijd principieel niet verantwoord achtte. H.M. genoot overigens van een voor Haar haast ongekende bewe gingsvrijheid. Zij was een aan ieder een bekende verschijning in Maiden head zowel als in Mortimer en fietste bijna dagelijks door de bosrijke omge ving en door de dorpsstraten. Dikwijls ook zag men Haar de dorps „tea- shop" binnengaan, waar Zij vaak ca kes bestelde. Wanneer Haar drukke staatsbezigheden dit toelieten maakte Zü korte wandeltochten door de bos sen. Ook heeft Zij nog tijd gevonden om te schilderen. Vooral in de mooie omgeving van Mortimer heeft H.M. veel landschappen geschilderd. SYMBOOL DER VRIJHEID. ^ADAT de Nederlandse Hervormde Kerk te Austin Friars in Londen tijdens de „blitz" geheel in puin ge legd was, bezocht de Koningin elke Zondagmorgen de kleine Presbyte riaanse dorpskerk te Maidenhead, wel ke het nauwst aan de Ned. Hervorm de kerk verwant is. Ouder gewoonte hield Zij nauw contact met de Neder landse strijdkrachten. Aan het kamp der Prinses Irene Brigade te Wolver hampton in midden-Engeland, zowel als aan de marinehavens en vliegvel den bracht Zij herhaaldelijk bezoeken en inspecteerde en onderhield Zich met de manschappen. Ook de bemannin gen der mijnenvegers waaronder zich zeer vele Scheveningers bevonden werden niet vergeten. Door Haar aanwezigheid inspireerde H.M. elke strijder voor de grote eindstrijd. Midden in de oorlog maakte H.M. de Koningin, die voordien nog nooit ge vlogen had, haar allereerste vliegtocht Onversaagd stapte Zij op Woensdag 17 Juni 1942 rustig in een Engelse bommenwerper, om daar de Atlanti sche Oceaan mee over te steken voor een bezoek aan Prinses Juliana in Ot tawa en aan President Roosevelt in de Ver. Staten. Op 26 Augustus 1942 keerde Zij weer terug naar Engeland, eveneens per bommenwerper. Op 24 Mei 1943 vloog Zij nogmaals naar Ot tawa, om op 5 Juli 1943 weer even rustig terug te vliegen. Voor de Geallieerden was de Koningin het symbool van Neerland's vrijheid, die eens werkelijkheid zou worden. Zfl was een der grote wereldfiguren, hoe zelden Zij ook persoonlijk op de voor grond trad. Wanneer er belangrijke beslissingen genomen moesten wor den met buitenlandse staatslieden, was Haar gezag onbetwist. Haar redevoeringen maakten op iedereen de diepste indruk, niet alleen door vorm en stijl H.M. beheerst de En gelse taal tot in de finesses maar vooral ook door het grote zelfvertrou wen hetgeen Haar zozeer kenmerkte. Haar rede voor het Amerikaanse Congres was een der grootste gebeur tenissen in de internationale politiek gedurende de oorlogsjaren. Haar in vloed was vaak doorslaggevend. Moch ten er al hooggeplaatste landgenoten geweest zijn te Londen, die in de be ginne twijfelden aan het uiteindelijk succes, Zij heeft geen ogenblik van wankelmoedigheid gekend. Onver schrokken, zelfs in de donksterste da gen en onder de zwaarste bombarde menten, stond Zij als een rots in de branding, de verwezenlijking van het devies van Oranje: Je Maintiendral,

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 13