AMSTERDAM is des avonds een sprookje! Zoals de Koningin het zal zien i naar kèckte ct.fi.jwje Duizenden lichtjes weerspiegelen zich in de grachten Extra rantsoen boter „De enkele mens heeft waardé" MaanUag 30 Aug. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l45e J«tgang No. 205 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Prinselijk Paar heden in de Kroningsstad Morgen vergadering Berlijnse gemeenteraad? Sovjet-Russisch commandant vermoord WEERBERICHT De Indonesische kwestie te Parijs Ramadier ziet geen kans Lid Nederlands gezantschap te Praag gearresteerd Dr. Niemöller tot Wereld-Jeugdappèl Zeven delinquenten uit Indonesië teruggestuurd Wordt Ir. Tromp Minister van Verkeer en Waterstaat? Twee UNO waarnemers gedood Amerikaanse vliegramp eist 36 doden Het zovee'ste incident iuwsberichten 6,15 Malando - VPRO: 7,80 ngen van d« amma 9,15 9,30 Week- tneer Bannis- rgel) 10,40 11,15 De We- 0 Graag ge* iuwsberichten ,15 Journalis- de Strijd- 7,30 Gramo- voor de Ne- 8,05 Gramo- n 8,50 De Horst 9,25 reekend-sere* 10,45 Avond iuwsberichten VARA: 8,18 r hefc platte- - 9,15 Men 9,45 Geeste- Profeten en aalsdienst 12,40 Renova and kken 2,05 eloof en zijn 3,15 Het Ka- 00 Het kerk- 5,30 Zangver- 5,45 We- 6,15 Populaire mpus 7,30 Avro's Re- 8,15 nannen in de 10,00 geen naam >rn-trlo van an kerken - NCRV: 8,15 KRO: Symphonie - 10,30 Hoog* 12,15 1,20 Het Spineuza Danssuite ssen 3.40 eldkampioen- Tweede Ves- 6,30 i0 Oude psal- y» Bladzijden KRO: 7,45 Boeckhuys Gala-concert 10,37 Actuali- 11,15 De AANDAG 1, 6 en 11 5 Opgewekte (Hit* - 10,30 Vijftig - 11,00 ,.Het H M Ko- ravenhage Les gars de en 415 m> 2,00 André 2,15 De zorg 2,35 Bonbon- jntale soli schoolwezen des Heren ankomst van te 6,45 Het ge- ,r 7,00 Wil- ze Volkswel- jaar 8,05 Vijftig jaar Onze Volks- vijftig erlandse mu- Haar volk" geschiedenis eportage van Koningin te er die dame doen!" riep Tie. „Waneer, leren ken- verloofd of ichend zijn itseling hele- it we twee loorgebracht, is, zoals je /aarde heer. e verlangen, >gte zou zijn nheden, die I hebben be- het gesprek kwam vra- gewenst en ten zou ko- vervolgd) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard zul len heden incognito te Amsterdam aankomen en him intreknemen in het paleis op de Dam. Zyn wij welingelicht, dan zou het Prinselijk paar zich Maandagochtend van het Loo, waar Prinses Juliana en Prins Bernhard zich, zoals bekend bevinden, naar het paleis Soestdjjk begeven. Van hier uit rijden zij op een nog nader te bepalen uur naar de hoofdstad. H.M. Koningin Wilheimina is hedenochtend om 10.51 uur aan het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage gearriveerd. Vandaar zal H.M. zich naar het Malieveld begeven om daar de zanghulde in ontvangst te nemen. Om 15.29 uur vertrekt H.M. weer van het station Scheveningen. In de hoofdstad zijn de jubileum feesten begonnen. Officieel is dit nog wel niet het geval, maar de tien duizenden en het waren heus niet alleen Amsterdammers die Zater dagavond de stad introkken om het proefbranden van de feestverlich ting bjj te wonen, werden door de stralende vreugde vansde duizenden witte, rode, oranje en blauwe lam pen meegesleept, zodat de stad om omstreeks negen uur een aanblik bood van een grote overvolle feest zaal. „Amsterdam is toch zo mooi met al die grachtjes lichtgetooi." Het is een sprookje, men waant zich op de grachten in het rijk van 1001 nacht. Sierlijke lichtguirlandes weerspiege len zich in het grachtwater, dat druk bevaren wordt, statig staan de patri ciërswoningen, smaakvol verlicht, met floodlight of electrische rode kaarsen. Voornaam is de hal van sommige wo ningen verlicht, een tafel met een sierlijke tuil oranjebloemen in een dé cor van wit marmer. Wat het mooiste is? Och, dat is moeilijk te bepalen. Overal, waar wij Zaterdag rondreden trof ons iets anders. Hoog boven het drukke stadsgewoel verhieven zich Amsterdams torens. Zij leken gemaakt van Êuggiel spinneweb, overgoten met vloeibaar licht. Veel werk was ge maakt van de grote gebouwen in het centrum. Grote buizen neon-licht wis- De leiding van de Berlijnse ge meenteraad heeft op een officieuze bijeenkomst besloten Dinsdag een zitting van de gemeenteraad te be leggen, indien generaal Kotikof de persoonlijke veiligheid der leden wil garanderen. De leiding zal heden weer bijeen komen, wanneer volgens verwachting Kotikof de tweede brief van dr. Suhr zal hebben beantwoord. Indien de Sov- jetrussische bevelhebber de garantie niet geeft, zal de zitting misschien in één van de westelijke sectoren worden gehouden. Men acht het thans niet waarschijnlijk, dat de kelders van 't Rijksdaggebouw daarvoor zullen wor den gebruikt, ofschoon Zaterdagmor gen begonnen is twee betrekkelijk on beschadigde zalen van het gebouw schoon te maken. Reuter tekent hierbij aan, dat men wel een opruiming kan houden doch er waarschijnlijk niet in zal slagen de „vreselijke stank", die 't gehele gebouw doortrokken heeft, te verdrijven. Te Berlijn is Zaterdagnamiddag van officiële Britse zijde verklaard, dat, wanneer de Berlijnse gemeente-autori teiten een vergadering wensen te hou den in de Britse sector, het Britse mi litaire bestuur hiertegen geen bezwaar zal maken. „Een dergelijke stap, aldus de verklaring, zou noodzakelijk kun nen worden wanneer de Sovjet-autori teiten de veiligheid van vergaderingen van de gemeenteraad in het gemeen* tehuis in hun sector niet zouden willen of kunnen verzekeren". Verder wordt in de verklaring ge zegd, dat de Britse autoriteiten het be schadigde Rijksdaggebouw niet als 'n geschikte plaats voor dergelijke verga dering beschouwen. De Duitse politie in de Britse zóne heeft bevestigd, dat de Sovjetrussische commandant van Oschersleben (Sov- jetzöne) enkele dagen geleden is ver moord door een Duitser, die nog op vrije voeten is. Naar verluidt is de moordenaar een 25-jarige tolk, die vloeiend Russisch' spreekt. Het Sovjetrussisch militair bestuurs bureau van de naburige stad Hoetens- leben heeft geweigerd het bericht te ontkennen of te bevestigen, dat de Sovjetcommandant van Hoetensleben ook vermoord is. Volgens Die Welt" (Britse licentie) werden beide officie ren gedood, toen zij Duitse smokke laars trachtten aan te houden, die de grens tussen de Sovjet- en Britse zóne overschreden. selden af met frontversiering van ver lichte bakken Afrikaantjes, de feest- bloem bij uitnemendheid. Roomkleu rig floodlight of felle witte licht- kegels, het was alles even smaakvol gedaan. Hoewei de binnenstad natuur lijk het brandpunt van de versiering en illuminatie is, heeft men de buiten wijken niet vergeten, zij het dan wat simpeler uitgevoerd, maar daarom niet minder feestelijk. Welke mogelijk heden een doodgewone straatlantaarn als feestornament biedt, zagen wij in Zuid. Het effect was verrassend. Im ponerend is de verlichting van het Emma-monument, de Koningin-Moeder, die zoveel harten heeft gewonnen, is niet vergeten. Ook Amsterdams ver- maakcentrum is op bijzonder fleurige wijze voor de dag gkomen. Rembrandt, zelf in floodlight badend, ziet neer op een reusachtige verlichte kroon, waar uit rood-wit en blauwe slingers van lampjes naar beneden lopen Met de achttien bomen, die volgehangen zijn met oranje ballonlampjes, is iets bij zonders aan de hand. U kunt raden hoeveel lampjes dit zijn en er prachtige prijzen mee winnen, alles voor het goede doel. de verbouwing van het Emma-Kinderziekenhuis, die zo bitter nodig is. OP DE DAM. De Dam, het middelpunt, met op de achtergrond het sober verlichte natio- naal-monument, is zeer bijzonder ge ïllumineerd. Zes grote vaas-ornamen ten afgedekt door een geïllumineerde kroon vormen een indrukwekkende markering van het Midden-Damter- rein. Speels doen de sierlijke, soms zelfs met vetpotjes, geillumineerde trap- geveltjes aan. Als er één straat in de hoofdstad is, die letterlijk en figuur lijk de kroon spant, dan is het wel de Kaiverstraat. Hier wandelt men onder een dak van brede oranjebanen, die in het midden van de straat samen komen in vergulde kronen. Onder de ze kronen, totaal 95, in tal, hangen verlichte bloembakken. Tegen de ge vels, waar de brede banen naar toe lopen, zijn vergulde bloemgarfjes aan gebracht en deze voorname galerij van Weersverwachting tot Maandag avond geldig: DROOG WEER Droog en tamelijk zonnig weer, met op de meeste plaatsen iets ho gere temperatuur dan gisteren. Weinig wind. goud en oranje wordt fel beschenen door talloze schijnwerpers. Hoe mooi het alles is, het laat zich niet beschrij ven. Men moet 't zelf .gaan zien, deze vloedgolf van licht over zich laten komen en stil worden bij de aanblik van het licht in de grachten en de torens, die zich als ijle lichtzuilen ten hemel heffen. De haven was eveneens bij de proef- verlichting ingeschakeld en maakte doordat het donkere water een scher per contrast vormt met de verlichting dan de deinende mensenzee in de bin nenstad, zo mogelijk nog een diepere indruk. VANUIT DE LUCHT. Van de lucht uit gezien uw ver slaggever maakte een rondvlucht bo ven Amsterdam is het beeld van de in lichtende feesttooi gestoken hoofd stad wel van een zeer bijzondere be koring. Hoog boven alles uit steekt de Westertoren als een meesterstuk van suikerbakkerskunst, zeer duidelijk zijn de verlichte schepen en etablisementen in het havengebied, waar het zwarte water een fluwelen achtergrond vormt voor de als parelsnoeren fonkelende illuminaties. Het is een overweldigen de zee van lichtjes in rode, witte, blauwe en oranje kleuren, waaruit markante beelden als een rij oude geveltjes aan 't Spui, de ijle contouren van de Magere Brug over de Amstel en de zes lichtende zuilen op de Dam scherp naar voren springen. De reizigers, die met een avond vliegtuig uit het buitenland op Schip hol aankomen en boven de stad een bocht hebben gedraaid, moeten, wan neer zij Nederlands grondgebied be treden, wel een overweldigende indruk van de tintelende vreugde, die ons land op het ogenblik beheerst, hebben gekregen. De verbeterde vetpositie heeft reeds geleid tot een rantsoenering voor de kinderen van de oudste leeftijdsgroepen (B en C). Verstrekking van een extra vetrantsoen voor allen in de vorm van olie is reeds aangekondigd. Thans kan het ministerie van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening mededelen, dat in de bonnenlyst van a.s. Donderdag een extra rantsoen voedingsvet (boter, margarine of vet) zal worden opgeno men, bestaande uit 250 gram voor vol wassenen en de twee oudste leeftijds groepen der jeugdigen (A, B en C) en 125 gram voor de beide jongste groe pen (D en E). Daar de algemene vergadering van de UNO-eommissie de volgende maand te Parijs is bijeengeroepen en de Vei ligheidsraad met het kantoor van de secretaris-generaal naar de Franse hoofdstad wordt verplaatst, zullen waarschijnlijk de discussies over de Indonesische kwestie daar plaatsvin den en zullen waarschijnlijk ook de documenten, die in de komende vier maanden door de commissie van goede diensten zullen worden ingediend, in Parijs worden gepubliceerd; alhoewel verwacht wordt, dat dergelijke docu menten gelijktijdig in Lake Success voor publicatie zullen worden vrijge geven. De leden van de Republikeinse dele gatie, Palar en Soedjatmoko, zullen deze week per boot naar Parijs ver trekken om de Republiek bij iedere zitting van de Veiligheidsraad, waarin de Indonesische kwestie wordt behan deld, te vertegenwoordigen. Het Repu blikeinse voorlichtingsbureau te New York zal echter blijven functioneren. Het hoofd van de Nederlandse dele gatie, Jhr. 'J. W. W. Snouck Hurgronje, en het hoofd der afgevaardigde^, de heer J. de Beus, zijn enige dagen ge leden naar Nederland vertrokken, van waaruit zij waarschijnlijk naar Parijs zullen gaan om zich bij de andere Ne derlandse afgevaardigden te voegen. Ramadier heeft het verzoek om een Franse regering te vormen van de hand gewezen. Agence France Presse meldt, dat Vincent Auriol nog gisteravond een beroep zou doen op de r.k. politicus, oud-minister Rolpert Schuman (Mouve ment Republicain Populaire). De heer Robert Schuman heeft de vorming der nieuwe regering aanvaard en zal hedenmorgen te 11 uur zijn raadplegingen beginnen. Men acht het waarschijnlijk, dat Schuman Maandagmiddag president Auriol zal kunnen zeggen of hij een regering kan samenstellen of niet. Nadat hij het Elysee verlaten had legde Ramadier aan wachtende jour nalisten uit, waarom hij geweigerd had een regering te formeren. Hij gaf te kennen, dat hij tijdens zijn bespre kingen met partijleiders van de zijde der MRP volledige steun toegezegd had gekregen. De radicalen hadden hem echter alleen verzekerd, dat zij hem persoonlijk gunstig gezind waren. Ra madier achtte daarom zijn vooruitzich ten op succes in de Assenblee onvol doende. Dr. Van Mook naar Nederland Volgens een communique van Ne derlandse zgde zal dr. Hubertus van Mook op verzoek van de Neder landse regering op 8 September naar Nederland gaan voor bespre kingen over de situatie in Indonesië. Nu de grote dagen naderen, wordt met koortsachtige haast de laatste hand gelegd aan de versieringen en illuminatie van de hoofdstad. Kaiverstraat: midden boven de drukke winkelstraat prijken gouden kronen, die met oranje linten aan de gevels verbonden zijn. Volgens 't Tsjechoslowaakse Nieuws bureau Ceteka hebben Tsjechoslo waakse veiligheidsautoriteiten L. B. van Dam, functionaris aan de Neder landse legatie te Praag, wegens spion- nage gearresteerd. De Nederlandse legatie te Praag wist Zaterdag niets anders mede te delen omtrent de omstandigheden van de arrestatie. De legatie was pas Zaterdag morgen vroeg van de arrestatie op de hoogte gesteld, kort voordat het Tsje choslowaakse nieuwsbureau zijn ver klaring uitgaf. Naar verluidt zou de arrestatie Dinsdag geschied zijn. Van Dam was tijdelijk aan de lega tie toegevoegd. Aan de Nederlandse gezant werd, toen hij bij het Tsjechoslowaakse de partement van Buitenlandse Zaken na vraag deed, precies hetzelfde medege deeld als reeds eerder was gepubli- cerd. Aan de legatie zijn nog. geen do cumenten of andere bewijsstukken ver strekt. (Van onze speciale verslaggever) Ter gelegenheid van de Assem- blée van de Wereldraad van Ker ken is Zaterdagmiddag in de met 6000 jongeren gevulde Apollohal te Am sterdam een Wereld-Jeugd-Appèl ge houden, waar jonge Christenen uit alle werelddelen de jeugd van Neder land hebben ontmoet. Op deze bijeenkomst kreeg men een indruk van de vragen, die de ge hele Wereldconferentie bezig houden, doordat enige jongeren hun hoop en verwachting uitspraken naar aanlei ding van de vier, aldaar behandelde hoofdonderwerpen. De leiding van deze bijeenkomst berustte bij ds. P. Fagel, voorzitter van de Oecumeni- VN X N- \N - N iett sehe Jeugdraad, die een welkomst woord sprak, waarna vijf gedelegeer den, ieder in hun eigen taal, een ge deelte uit de Bijbel voorlazen. Voorts spraken achtereenvolgens Alexandre Sohmemann, de jeugdige zeer be kwame professor van het Russisch- Grthodoxe Theologisch Instituut te Parjjs en lid van het Jeugd-departe- ment van de Wereldraad van Ker ken, over: „De Wereldkerk van Christus"; John Karefa Smart, van Sierra Leone, West-Afrikaans predi- kent en medisch doctor, over: „Het getuigenis der Kerk"; Philip Alfoi^d Potter, Methodist van Jamaica, die waarschijnlijk internationaal secreta ris wordt van de Britse Christen Stu denten Beweging, over: „De sociale vragen en de Kerk"; „K. H. Ting, een zeer bereisde jonge Chinees, die zich bekendheid verwierf in de Wereld Christen Studenten Federatie, over: ,,De internationale vragen en de Kerk"; en Miss Barbara Deitz, een veelbelovend Amerikaans Jeugdleid ster in de Y.W.C.A., over: „De jeugd en de Kerk". HET ZOUT DER AARDE. Het was te begrijpen, dat de be langstelling wel in het bijzonder uit ging naar de bekende Duitse predi kant, Dr. Martin Niemöller, die zich als vertegenwoordiger van de Wereld raad met een enkel woord tot de jongeren van Nederland richtte. Spreker bracht in herinnering, dat we tegenwoordig bij getallen rekenen. We kunnen bijna niet meer anders. Spr. heeft zelf acht jaren onder de getallen geleefd. Een nummer onder velen. Het persoonlijke schijnt geen v/aarde meer te hebben en nu komt tot de mensen, die nummers zijn, de boodschap Gods, dat de enkele mens nog waarde heeft en dat God ook voor ieder mens persoonlijk Zijn eigen Zoon heeft gegeven. Jezus Christus wil ook aan de Jeugd nog iets groots verrichten. Wij mogen het zout der aarde zijn. 18.000 zangeressen en zangers zullen op 31 Augustus Koningin Wilheimina op haar 68ste verjaardag een aubade brengen voor het Koninklijk Paleis op de Dam. Evenals in 1898 zal de thans bijna 80-jarige dirigent Fred Roeske de zanghulde op Koninginnedag leiden Zaterdagmiddag werd een generale repetitie gehouden. Een overzicht over bet massale koor van bet Paleis uit. Van de 250 politieke delinquenten, die verleden jaar vrijwillig naar het eiland Biak bij Nieuw Guinea zijn ge gaan, om daar in betrekkelijke vrij heid hun straftijd met arbeid door te brengen, zijn zeven naar Nederland teruggebracht. Hun mentaliteit en ge drag waren zodanig, dat hun arbeids contract niet gehandhaafd kon worden. Hoewel in geen der gevallen van mis dadigheid sprake was, werd het be sluit tot terugzending genomen wegens het feit, dat zij zich niet op de van hen verwachte en gewenste wijze bij de maatschappij ter plaatse aanpasten. De zeven delinquenten zijn opnieuw geïnterneerd. (Van onze parlementaire redacteur) Voor de functie van minister van Verkeer en Waterstaat, die op het ogenblik ad interim door de kabinets formateur mr. J. R. H. van Schaick wordt vervuld, schijnt in aanmerking te komen ir. Th. Ph. Tromp, die. reeds ais minister van Waterstaat zitting heeft gehad in het tweede minister! e- Gerbrandy. In dit kabinet, dat na de bevrijding van het Zuiden des lands zijn zetel in Noordbrabant had, was de heer Tromp van 5 April tot 24 Juni 1945 minister van Waterstaat. Hij nam op 5 April de taak van ir. E'. C. M. Wijffels, de toenmalige mi nister van Sociale Zaken, die Water staat a.i. beheerd had, over. Ir. Tromp heeft dezer dagen be sprekingen met de formateur ge voerd, al wil dit uiteraard geenszins zeggen, dat hij nu ook benoemd zal worden. Er zijn trouwens meer na men genoemd en wel van mr. F. E. Spat, voorzitter van de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Or ganisatie, die in tal van internatio nale commissies zitting heeft en op verkeers- en vervoersgebied zfln spo ren reeds verdiend heeft; mr. J. J. Oyevaar, directeur-generaal van de Scheepvaart en prof. dr. ir. J. Gou- driaan, die president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen is geweest. Te Tel Aviv is officiëel medegedeeld, dat twee Franse V. N.-waarnemers Za terdagmorgen zijn gedood toen zij in een witgeschilderd vliegtuig van de V. N. te Gaza landden. De omgekomen waarnemers zijn lt.- kolönel Queru, vijftig jaar oud, assis tent-stafchef voor de V.N.-veldopera- ties, die een schot in de borst kreeg, en de piloot, kapitein Pierre Jeannel, oud 28 jaar, die in de slaap werd ge schoten en in het Egyptisch militair hospitaal te Gaza overleed. Het incident zou te wijten zijn aan gebrekkige verbinding, waardoor niet op tijd van de aankomst van de ma chine kennis was gegeven. Een vliegtuig van de „Northwest Airline", dat op weg was van Chicago naar Minneapolis, js onderweg in een moeras neergestort. Volgens een func tionaris vande maatschappij is het vliegtuig blijkbaar in een storm te rechtgekomen, die over het Zuid-Oos ten van Minnesota raasde, bomen ont wortelde, telefoonverbindingen ver nielde en enkele boerderijen bescha digde. Het toestel had een bemanning van drie koppen en 33 passagiers. Alle inzittenden werden gedood. Tijdens de achtervolging van een snelrijdende Sovjetrussische leger auto in de Amerikaanse sector van Berlijn heeft de Amerikaanse politie bij het vuren één van de Sovjet-solda ten geraakt, die zich in de auto bevon den. Amerikaanse en Sovjetrussische functionarissen van het bureau van de provoost-generaal hebben na het inci dent in de Sovjetsector een bijeenkomst gehouden. De Sovjet-Russen, onder wie „een luitenant-kolonel met een lange rode baard", die zich in de ach tervolgde auto had bevonden, toonden zich hoogst verontwaardigd" over het hoogst onbeschaafde gedrag" van .de Amerikaanse militaire politie, aldus het rapport van de bijeenkomst. De Amerikanen waren even verontwaar digd, aldus het rapport, en verklaar den, dat de Sovjets met voorbijzien van de openbare veiligheid de max. snelheid hadden overschreden.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1