Arie van Vliet ging rechtop kampioenschap af Tante Sabine Lamboley de verrassing bij de stayers A.A.C.wintdePrins Hendrikbeker MOTOREN denderden door de duinen ManchesterUnited klopt Arsenal De voetbal rolt Wij luisteren naar De krant staat met zijn neus vooraan „Zachte band" bracht geen redding Lamboley op zijn sterkst RACES ie Zandvoort Het zilverenbal-tournooi ABONNEERT U OP DIT BLAD grijpt in De Italiaan Ghella, een 20-jarige student uit Turijn, heeft Vrijdag avond in het Olympisch Stadion te Amsterdam het wereldkampioen schap amateur-sprinters op zijn naam gebracht. Ghella gaat over de eindstreep. (Van onze sportredacteur) „Ik dank U voor het medeleven in deze kampioensstrijd", waren de woorden van Arie van Wet toen hij op het erepodium stond en enkele woorden door de microfoon sprak, vlak nadat hij liet wereldkampioenschap sprint professionals had veroverd. En inderdaad het eivolle Olympisch Stadion heeft met onze enige Neder landse vertegenwoordiger in deze eindstrijd volkomen meegeleefd. In de eind strijd hadden zich geplaatst naast v. Vliet, de Fransen Senfftleben en Gerardin en de Zwitser Plattner. Die Flattner maakte wel een zeer slechte beurt bij het Nederlandse publiek. Fietsend met benen en ellebogen drukte hij Gerardin in de eerste manche van de demifinale vlak voor de finish van de baan af waarvoor hij door de jury werd gediskwalificeerd. De tweede manche won hij op regle mentaire wijze, maar in de beslissende rit, die hierna noodzakelijk was, be wees hij voor de tweede maal over weinig sportiviteit te beschikken, heel wat minder dan zijn sympathieke landgenoot Koblet, die zo uitstekend partij aan Schulte had gegeven. Gerardin, die de kop had moeten ne men, wilde hiervan af, doch Plattner voelde er kennelijk zeer weinig voor de oude routinier achter zich te heb ben. Het werd dus een strijd „sur pla ce", die Gerardin won. Prompt stapte Plattner van zijn fiets en wilde 't doen voorkomen alsof zijn band te zacht was. Lang werd er over gedelibereerd en ten slotte kwamen de grote heren van de U.C.I. overeen, dat de band nog wel wat lucht kon hebben, zodat de derde manche opnieuw moest wor den gereden. Plattner liet zich in deze rit door tacticus Gerardin in de lu ren leggen als een kleine jongen. Ver moedelijk dacht de Zwitser, dat Ge rardin het weer op een strijd zou la ten aankomen, wie van hen beiden de kop zou moeten nemen en doodrustig stond hij midden op de baan te wach ten. Gerardin sprong echter meteen met een formidabele spurt weg en lag direct al een twintig meter voor. Traag kwam de geschrokken Platt ner op gang en hoewel hij zijn achter stand wist te reduceren, ging de Fransman met enkele lengten voor sprong door de finish, waardoor hij zich in de eindstrijd om de le en 2e plaats tegen v. Vliet plaatste. ARIE DE MACHTIGE. Van Vliet won zijn beide ritten te gen de Fransman van kop af, de eer ste maal met twee lengten, de tweede keer met anderhalve lengte. In de eer ste serie had onze landgenoot de kop geloot, maar in de tweede rit pro beerde Senfftleben, die nu de kop had, bij de eretribune in de tweede ronde te balanceren, waaraan Van Vliet re soluut een einde maakte, door zelf de leiding te nemen, blijkbaar van de ge dachte uitgaande, dat h(j in zuivere snelheid zijn tegenstander toch de baas zou zijn, mits hij zich maar niet zou laten verrassen. En daar zorgde Van Vliet, die op de Stadionbaan altijd met veel meer vertrouwen rijdt dan elders, wel voor. Ook in de finale won Van Vliet in twee manches, nu van de an dere Fransman Gerardin. Hij reed nu met meer vertrouwen in eigen capa citeiten dan tegen Senfftleben. Het was zoals tien jaar geleden op deze zelfde baan geschiedde, alleen was de strijd tussen Van Vliet en Scherens in 1938 spannender, feller en fraaier dan deze maal tegen Gerardin. In de eerste rit lootte Van Vliet de kop. Hij wachtte de aanval van Gerardin op, manoeuvreerde handig, zodat Gerar din aarzelde binnendoor te komen of over Van Vliet heen te gaan. En in de helft van dc bocht schoot Van Vliet naar voren, met Gerardin aan het wiel, die het evenwel niet verder bracht dan het pedaal van zijn tegen stander. In de tweede rit moest Gerar din natuurlijk van kop vertrekken, maar hij manoeuvreerde zo handig bij het begin van de tweede ronde, dat Van Vliet de leiding van de Frans man moest overnemen. En zo gebeur de in de tweede rit hetzelfde spel als in de eerste. Weer wachtte Van Vliet de aanval van Gerardin af, weer werd het een korte sprint, wederom ving onze landgenoot enkele schijnaanval- len van zijn rivaal vlot op en demar reerde in de helft van de bocht zo snel, dat h(j bij het uitkomen in ge wonnen positie lag. Het verschil werd, dank zij de wanhopige rit van Ge rardin, tenslotte een halve lengte. Bei de malen werd een tijd van 12.8 sec. genoteerd. Zo behaalde Van Vliet onbestreden het wereldkampioenschap. Voor de derde plaats reed Senfftleben tegen Plattner op sublieme wijze en de Zwit ser werd tactisch en in snelheid reso luut naar de vierde plaats verwezen, terwijl de Fransman de derde plaats in dit werldkampioenschap veroverde. De stayerswedstrijd werd, tegen de verwachtingen in, door de Fransman Lamboley gewonnen! De tweede plaats die Frosio hier bezette, was ook meer dan men van de Italiaan had verwacht, zeker na hetgeen hij Dinsdagavond had laten zien. Was de bezetting van de twee eerste plaatsen dus een verfassing, dit was ook het geval met de bezetting van de twee laatste. De favorieten voor de eerste en tweede plaats waren Lesueur en Pronk. Misschien waren die verwach tingen voor Pronk wat te hoog ge steld, voor Lesueur was dit toch zeker niet het geval. Aanvankelijk liet het zich niet aan zien dat Pronk op de zesde plaats zou eindigen. Nadat de eerste 25 km een zoeken naar de juiste positie en een aftasten naar eikaars krachten was ge weest, lag Pronk op kop, gevolgd door Lamboley, Lesueur, de Best, Meuleman, Frosio, Clautier en Bakker. Laatstge noemde lag toen reeds met een ronde achterstand, dank zij het onverstandig rijden van zijn gangmaker. In de volgende 25 km werd de strijd feller. De beide Hollanders Pronk en de Best hadden het op te nemen tegen de twee Fransen Lamboley en Lesueur, welk gevecht ten gunste van de Fran sen werd beslist, zodat op de helft van de afstand de volgende stand viel te noteren: 1. Lamboley, op 25 meter Le sueur, op 50 meter de Best, op 80 meter Pronk, vervolgens Frosio en Meuleman en met twee ronden achterstand Bak ker en drie ronden achterstand Clau tier. Clautier en Bakker werden toen er nog 30 km moesten worden gereden, uit de koers genomen, omdat zij beiden drie ronden achter waren. Intussen had Lamboley zich aan de kop gehandhaafd met Lesueur op de tweede plaats. De spanning duurde voort, al hadden de beide Fransen aan de kop wel een zeer veilige positie. Nu eens lag Frosio 2e en dan weer sloot hij als zesde de rij. Van de beide Nederlanders, die nog in de strijd waren, maakte de Best de beste indruk. Pronk draaide niet zoals wij van hem gewend waren en vooral bleek hij niet bestand tegen de vele tussensprints die in deze spectaculaire wedstrijd noodzakelijk waren. In de laatste ronden deed Lesueur, de titelhouder, een hardnekkige aanval op de leiderspositie van Lamboley, zo fel, dat hij in de laatste ronden kwam te „zwemmen", waardoor hij vele plaat sen verloor. Lamboley won op fraaie wijze in de tijd van 1 uur 20 minuten 10.8 sec. Frosio bezette de tweede plaats met 'n achterstand van 70 meter, derde Meuleman op 250 meter, vierde de Best op 350 meter, vijfde Lesueur 400 meter, laatste Pronk 510 meter. De Amsterdamse Athletiekclub heeft weer voor een jaar beslag kunnen leg gen op de Prins Hendrikbeker en daar mede tevens op de titel van clubkam pioen van Nederland. Het was de tien de maal en de vierde maal in succes sie, dat de A.A.C. dit kampioenschap behaalde, maar ieder jaar wordt de voorsprong op de A.V. 1923 kleiner. De wedstrijden leverden geen be langrijke resultaten op. Gabe Scholten toonde op de 100 meter, dat hij in een prima vorm is. Met 10.8 bleef hij ver voor zijn tegenstanders. Slijkhuis, die op de 1500 en 5000 M. startte, deed het op beide afstanden kalm aan en zorgde er alleen maar voor, dat hij voor zijn club twee eerste plaatsen behaalde. A.A.C. behaalde 81 pt., 2. A.V. 1923 73% pt., 3. V. en L. 61 pt., 4. Haar lem 46% pt., 5. Suomi 18% pt., 6. D.O.S. 13% pt. BELGIë—PAKISTAN 0—8. De wedstrijd, die het Belgische na tionale hockey-elftal Zondag te Brus sel speelde tegen Pakistan, werd een 80 nederlaag voor de Belgen. Met de rust leidde Pakistan met 3—0. D.F.C.—SURINAME 1—1. De te Dordrecht gespeelde wedstrijd D.F.C.Suriname eindigde in een 11 gelijk spel. Met rust was de stand 10 in het voordeel der gasten. De uitslagen van de gisteren te Zandvoort gehouden motorraces lui den: Junioren 125 cc, 10 ronden: 1. Ver hagen, Steenwijk, op Eysink, 30 min. 43.6 sec. gem. snelheid 90.07 per uur; 2. De Bie, Uchelen, D.K.W., 30.54.8 sgc., gem. 89.60 km.; 3. Huysen, Hoorn, 31.17.0, gem. 88.50 km. Junioren 250 cc, 12 ronden: De Doyr, Wassenaar, Nw Imperial, 30.10.2, gem. 100.1 km.; 2. Slager, Den Haag, Ve- locette, 30.13.1, gem. 99.3; 3. Hilbran- die, Den Haag, Rudge, 31.12.1, gem. 96.8 km. Junioren 350 cc, 13 ronden: 1. Maes- sen, Triumph, 31.24.8, gem. 104.1 km.; 2. De Haas, Amersfoort, Matchless, 31.26.9, gem. 104 km.; 3. v. d. Vreug de, Amsterdam, Sarolea, 31.47.6, gem. 102.8 km. Snelste ronde gemaakt door Maessen in 2 min. 38.1 sec., gem. 108.9 km. Junioren 500 cc, 14 ronden: 1. Key- ser, Vlaardingen, Triumph, 31.54.3, gem. 110.4 km.; 2. Fikse, Elburg, B.M.W., 31.55.0, gem. 110.3 km.; 3. Uittenhout, Hilversum, B.W.M., 32.7.2, gem. 109.7 km. Senioren 125 cc, 12 ronden: 1. Re- nooy, Soest, Eysink, 32.1.2, gem. 94.28 km.; 2. Heineman, Terschuur, Eysink, 32.10.4, gem. 93.80 km.; 3. Van Rijssel, Den Haag, Sparta, 33.21.7, gem. 90.50 km. De snelste ronde door Renooy in 30.1.3, gem. 100.43 km. Senioren 250 cc, 13 ronden: 1. Vink, Maasland, Velocette, 30.39.2, gem. 106.07 km.; 2. Sekuur, Groningen, Ve locette, 30.43.4, gem. 106.4 km.; 3. Postma, Hardegarijp, Guzzi, 30.54.8. Senioren 350 cc, 14 ronden: 1. Mal tha, Rotterdam, Velocette, 30.35.9, gem. 115.14 km.; 2. Knijnenburg, Wassenaar, Velocette, 30.36.4, gem. 115.05 km.; 3. Poel, Rotterdam, Ve locette, 31.1.2, gem. 113.5. Senioren 500 cc, 15 ronden: 1. Knij nenburg, Wassenaar, B.M.W., 30.35.2, gem. 123.4; 2. Veer, Borculo', Triumph, 32.18.7, gem. 116.8 km.; 3. Poel, Rot terdam, Velocette, 32.38.9, gem. 115.6 km. Snelste ronde door Veer in 2 min. precies, gem. 125.79 km. Internationale zijspanrace over 19 ronden: 1. Oliver, Norton, Engeland, 45 min. 39.7 sec., gem. 104.68 km.; 2. Haldemann, Norton, Zwitserland, 46 min. 23.8, gem. 103.03 km.; 3. Van- deschrick, Norton, België, 46.9.9, gem. 102.6 km.; 4. Knijnenburg, B.M.W., Nederland, op 1 ronde; 4. Van Rijssel, Nederland, op 1 ronde. De Engelsman G. E. Harris sloeg met zijn zijspanmotor 2 maal over de kop en werd met een ontwrichte bo venarm naar een ziekenhuis vervoerd. Manchester United, de winnaars van de cup in het vorige seizoen, heeft de reuzenstrijd tegen de league-kampioe nen, Arsenal, gewonnen dank zij een door hun buitenspeler Mitten in de tweede helft met een kopbal gescoor de goal. En nog wel op het Arsenal- veld. De vier gepromoveerde ploegen, Birmingham. Newcastle, Lincoln en Queens Park Rangers, waren tot dus verre ongeslagen en drie dezer clubs gingen op de goede weg voort. Alleen Newcastle, dat thuis tegen Preston North End speelde, liet een steek val len in een wedstrijd met een naar En gelse begrippen hoog aantal doelpun ten. De gastheren verloren n.l. met 2-5. De uitslagen zijn: Eerste divisie: ArsenalManchester United 01; Birmingham CityChel sea 10; BlackpoolAston Villa 10; Bolton WanderersWolverhampton W. 05; Charlton AthleticHuddersfield Town 31; LiverpoolSunderland 4-0; Manchester CityStoke City 00; MiddlesbroughEVerton 10; New castle UnitedPreston North End 25; PortsmouthBurnley 10; Derby CountySheffield United 21. De uitslagen van de te Rotterdam gespeelde wedstrijden om de Zilveren Bal luiden: Sparta't Gooi 01, Heracles Stormvogels 13, FeijenoordEmma 20, Enschede—Willem II 22. Van de halve eindstrijden luiden de uitsla gen: 't GooiStormvogels 12, FeijenoordWillem II 3—0. Zondag 5 Sept. a.s. volgt de finale tussen Stormvogels en Feijenoord. OM DE ZILVEREN WESTERKERK. Gisteren begon op het Spartaan- terrein te Amsterdam het tournooi om de Zilveren Westerkerk. De uitslagen luiden: Spechten Z.F.C. 1—4, D.W.S.—Velsen 5—0, O.S.V.Rheden 01, SpartaanLeeu warden 50. De wedstrijden worden Zondag a.s. voortgezet. 4. Maar Rikki weet nog niet dat de Atlantis al is vertrokken. Ze zoekt ijverig voort naar een schip van die naam. Een groot schip kan het niet zijn, daarover heeft Barendse al ze kerheid gekregen van de grote maat schappijen. Dan maar gezocht bij de binnenschippers. „Hoewelde naam „Atlantis"piekert Rikki, „je zou toch zeggen dat het iets met de oceaan te maken heeft". „Nou, dat moet U toch niet zeggen", meent de beambte, dié haar helpt bij bet zoeken, „het kan wel een of ander pruts-jachtje zijn". En dat gezegde opent weer nieuwe mogelijkheden. Maar Rikki had wel gelijk! De Atlan tis heeft wel degelijk iets met de At lantische Oceaan te maken. Maar ze is niet de enige die deze puzzle tracht op te lossen. De Chef en de Lange doen ook hun best. De Lange heeft een hele bundel scheep vaartlijsten naar de bungalow gesleept en er wordt ijverig in gesnuffeld. De Chef heeft er een voorgevoel van dat ei iets ernstigs gaat gebeuren met die „Atlantis". Wie of wat het dan ook zijn mag. En dat zal uitkomen. En al gauw. De Rat zit met Franse Louis te kaarten, maar ze zijn niet bij het spel. „Om ellef uren", zegt Franse Louis, „als nieuwsberichten zijn, miskien wij horen dan wat". „En als ik zeg dat het pas om een uur of vier vannacht is, dan kun je daar wel op rekenen", zegt de Rat. „Als ik wat doe, doe ik het precies. Zo gauw ze de Brazili aanse kust in zicht krijgen, gebeurt 't. Je moet sportief blijven, zie je. Ik geef ze een kans„Sportieve gromt Franse Louis. „Je bedoelen jij niet liever aangeklaagd wegens moord op complete bemanning.... als dat gaat fout". „Alsalsals de he mel naar beneden valt, hebben we al lemaal een blauwe slaapmuts", zegt de Rat. De radio speelt door.... nog een paar uurtjes PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND NATIONAAL Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur (Hilversum I en II, 301 en 415 m) 6,15 Concert 6,45 Gemengd Omroep A Capella koor 7.00 Willem van Nassouw 7,40 Onze volkswelvaart in de laatste vijltig jaar 8,05 Wij roe pen de wereld 8,50 Vijltig jaar Neder landse muziek 9,05 Onze volksvertegen woordiging in dé laatste 50 jaar 9.25 Vijftig jaar Nederlandse muziek 9,40 „Te midden van Haar volk" 10,15 Het cabaret schrijft geschiedenis 11,15 Her haling van de reportage van aankomst van H M Koningin Wilhelmina te Am sterdam PROGRAMMA VOOR DINSDAG NATIONAAL Nieuwsberichten om 7,12, 8,12, 6, 8 en 11 uur 8,25 Aubade 9,00 Symphonisch concert 10,00—12,00 Hil versum I: 10,00 Liederen voor sopraan 10,15 Trio 10,30 Gewijde muziek 11,00 Kerkdienst 10,00—12,00 Hilversum II: 10,00 Hoogmis 12,00 John Renova en zijn ensemble 12,33 Het orkest zonder naam 1,15 Toespraken door Zijne Excellentie minister W Drees 2,00 Concert door het Omroep-Kamerorkest 3,00 „In Neer- lands tuin" HILVERSUM I en II, 301 en 415 m 5,00 Gramofoonplaten 5,10 „Assepoester" 6,15 Dolf van der Linden en zijn Me- tropole-orkest 6,45 „Toen de Koningin nog een klein meisje was" 7,15 Bij het 50-jarig Regeringsjubileum van Hare Ma jesteit Wilhelmina 7,30 Vijftig jaar Ne derlandse muziek 8,05 Nieuwe Neder landse verpozingsmuziek 8,30 „Haar woord gaf ons kracht" 9,30 Nederlan ders in Nederland zingen met Nederlan ders in Duitsland 10,00 Vijftig jaar Ne derlandse muziek 11,15 Radio-feestkrant 11,30 Gramofoonplaten (Van onze Haagse redacteur) pjET zal tijdens de inhuldigingsfees ten in Amsterdam wemelen van de journalisten, die de gehele wereld deelgenoot zullen maken van de plechtigheid in de Nieuwe Kerk en van 'de vreugde van het Nederlandse volk in en buiten de hoofdstad. Dat was in 1898, toen Koningin Wil helmina ingehuldigd werd, ook al zo. In dat jaar waren, behalve de Neder landse bladen; vertegenwoordigd 31 Franse kranten en tijdschriften, 10 Belgische, 15 Duitse, 18 Engelse, 8 Oostenrijkse, 5 Deense, 1 Spaanse, 8 Amerikaanse, 6 Italiaanse, 1 Luxem burgse, 3 Noorse, 1 Portugese, 3 Rus sische, 4 Zweedse, 4 Zwitserse en 2 Transvaalse. Zestien landen hadden dus hun ver slaggevers gestuurd. Er waren 130 kranten vertegenwoordigd met 125 mannelijke en zoals bladen uit die dagen er als bijzonderheid bij ver meld 1m: 5 vrouwelijke journalisten. Nu in 1948 zullen ongeveer 150 bui tenlandse journalisten naar Neder land komen. Alleen al in de Nieuwe Kerk zijn 95 plaatsen voor hen ge reserveerd! Ook de radio spreekt tegenwoordig een woordje mee. Zo zijn in de Nieuwe Kerk tien cellen- voor radioreporters gebouwd. Het aantal filmoperateurs en fotografen «s natuurlijk legio. In de Kerk foto grafeert alleen Poligoon, doch daar buiten zullen ook verscheidene andere ondernemingen hun opnamen maken. ROMAN I VAN MARIA SAWF-RSKY 34) Juffrouw Sabine, die reeds lang be merkt had, dat Schuchs belangstelling voor Irene Larsen haar neef niet aan genaam was, greep de gelegenheid dankbaar aan om van het onderwerp af te stappen. Ze stelde het menu op en zei: „Je krijgt vanmiddag caramel- pudding toe, Kerel". Felix was intussen naar de achter kamer gegaan, waar hij een sigaret opstak en zich achter het ochtendblad verschanste. Hij las evenwel niet, maar dacht na over het toeval, dat hier, in Hasselfeurde, Irene Larsen nogmaals op zijn weg had gebracht. Hij had er geen idee van gehad, dat ze familie was van kapitein Mengelberg en het zou hem een lief ding waard zijn ge weest, als hij haar nooit meer had te ruggezien. Hij schaamde zich voor zijn vroegere verliefdheid op de knappe, maar oppervlakkige Irene en hij dacht met een verachtelijk lachje aan het ogenblik, toen ze hem koel en hautain te kennen had gegeven, dat van een ernstige verbintenis tussen hen beiden geen sprake zou kunnen zijn. Het was hem toen ook ter ore geko men, dat iemand anders naar Irene's hand dong, de een oï andere rijke meneer. Maar in ieder geval bleek van een huwelijk niets te zijn gekomen, want juffrouw Larsen was nog steeds vrij en scheen zeer wel bereid de voor twee jaar verbroken betrekkingen weer aan te knopen. Om Reuders mond kwam een ver bitterde trek. Zjijn blik dwaalde naar het raam, dat uitzicht bood op de tuin van de buren. Daar ontwaarde hij een slanke meisjesgestalte in een grijs toi letje, die zich over een bloemperk boog. Het was Beate Mengelberg. Op dit ogenblik trad juffrouw Sa bine de kamer binnen. Ze nam tegen- ever haar neef plaats en keek hem onderzoekend aan. Hij was toch een knappe man met zijn gebruind ge zicht, zijn lenige figuur en zijn hel dere ogen. Juffrouw Sabine was zowaar een beetje verliefd op haar interessante neef. Ze boog zich voorover en streel de met een hartelijk gebaar z'n han den. „Ik ben blij. dat je weer hier bent, Felix", zei ze. Reuder gaf zijn oude tante een kus. „Ik ook, tante'tje". „En je bent toch van plan om lang te blijven, nietwaar?" „Ik had gedacht hier m'n boek af te naken, maar m'n verblijf zal nog wel eens onderbroken worden. Waarschijn lijk moet ik af en toe eens naar de hoofdstad. Waar zit Karei eigenlijk?" „Die is naar Emma in de keuken ge gaan, geloof ik. Wat ik zeggen wou. Felix, die vriend van je schijnt zich nogal voor juffrouw Larsen te interes seren Dr. Reuder lachte. „Kareltje inte resseert zich nu eenmaal voor elk knap gezicht, dat hem in de weg komt. U moet hem in dit opzicht maar niet au serieux nemen". „Enen als hij het ditmaal nu eens wel ernstig meende, Felix? Wat zou je daarvan zeggen?" Reuder keek verbaasd op. In de cgen van de oude dame lag een onuit gesproken vraag. „Hoe bedoelt u dat, tante?" „Ikachik dacht er aan, dat jij die jongedame toch veel eerder hebt gekend dan Karei Schuch. Ze heeft 't me namelijk zelf verteld. Ook, dat je vroeger vaak bij haar aan huis kwam en zo Felix nam juffrouw Sabine's handen in de zijne en drukte ze hartelijk, maar tegelijk geruststellend, „Dat is al heel lang geleden, tantetje „Toch pas twee jaar Felix?" „Dat is lang genoeg voor mij. En als Kareltje inderdaad zijn hart aan juf frouw Larsen verliest, wat me overi gens bij zijn natuur een onmogelijk heid toeschijnt, dan kan ik alleen maar zeggen', mijn zegen heeft hij!" Juffrouw Sabine zuchtte, maar het was duidelijk een zucht van verlich ting. Jules Mengelberg liep met een kwaad gezicht door zijn huis. Hij was in een slecht humeur, want zijn wo ning beviel hem plotseling niet meer. Mat hij vroeger nooit had gedaan, deed hij nu: hij trok een vergelijking tussen het huis van zijn buurvrouw en dat van hemzelf. En die vergelij king viel niet in het voordeel van zijn eigendom uit. Bij Sabine Reuder was alles licht, gezellig, netjes en zindelijk; bij hem v.-as het 't tegenovergestelde om \an de maaltijden maar helemaal te zwijgen. Op dat punt viel aan enige concurrentie zelfs niet te denken. Dr. Reuder en Karei Schuch waren nu sinds acht dagen bij zijn buur vrouw gelogeerd. Ze hadden elkaar bijna dagelijks gezien, in de tuin met elkaar een praatje gemaakt of waren bij juffrouw Sabine te eten gevraagd. Ik kan met de. meisjes toch niet blijven klaplopen, dacht de kapitein geërgerd. Tenslotte zal ik hen toch ook eens moeten inviteren. Maar tot dat laatste miste de kapi tein eenvoudig de moed na het veron gelukte maal, waarbij juffrouw Reu der haar honger aan oudbakken be schuit had moeten stillen. ,,'t Moet hier anders worden", brom de kapitein, „maar hoe?" Het toeval wilde, dat juist de onge lukkige Peter Liesegang zijn princi paal voor de voeten liep en hij werd onmiddellijk aangesnauwd: „Ho, blijf staan!" „Tot uw orders, kapitein!" „Waarom ziet 't er bij ons zo mise rabel uit?" beet Mengelberg zijn totaal verbluft factotum toe. „Waarom zijn bij ons de ramen niet gezeemd? Waar om zijn de gordijnen zo smerig? Waar om ligt er duimen dik stof op alle meubels? Hè geeft antwoord!" „Maarmaar kapitein", stotterde Peter verschrikt. „Zo is 't toch altijd geweest. En de kapitein heeft er tot dusver nog nooit wat van gezegd (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3