Prinses Juliana in Ambassadrice voor Canada Nederland „Geef mij geen medelijden, maar uw liefde" Het eerste contact Wfl hebben in de oorlogsjaren voor zover de schaarse berichten dit toe lieten met Juliana, met Beatrix en met Irene meegeleefd en ons verheugd ever de geboorte van prinses Mar griet op het plekje grond ver van huis. Wf zouden het nog intenser gedaan hebben, als wij precies gewe ten hadden, hoe Juliana, onze aan staande Koningin, er gewerkt en ge zorgd heeft. Achteraf kan daarover nu iets meer worden medegedeeld. Het sterkt ons lp onze aanhankelijkheid Jegens de nieuwe Vorstin, die getoond heeft evenals Haar Moeder, een sterk ver antwoordelijkheidsbesef te bezitten en die we met groot vertrouwen het be wind van Koningin Wllhelmlna zien overnemen. „IK VRAAG GASTVRIJHEID". j_|AA_R vertrek op 12 Mei 1940 uit Den Haag naar LJmuiden, haar reis naar Engeland in gezelschap van Zr. Freule Feith, die de zorg voor de kin deren op zich had genomen, de Schout bij Nacht Baron de Vos van Steenwifk en zijn vrouw en een vrien din van de Prinses met haar dochter tje, Haar overtocht op de „Sumatra" naar Canada, gaan we voorbij. Het waren harde dagen voor de Prinses, die met grote vastberadenheid en een bewonderenswaardig aanpassingsver mogen de onbekende 'toekomst tege moet ging. Ztl nam aanvankelijk Haar intrek in The Selgnorylclub in Ottawa. Van de eerste dag van Haar refugé-bestaan was Haar houding bepaald: ook hier geen persoonlijke voorrechten voor Haar en de kinderen en geen uitzon derlijke plaats in de nieuwe gemeen schap. Er werd met de andere gasten in de eetkamer gegeten, een aparte zitkamer werd niet geaccepteerd. zy sprak haar gastvolk toe en stelde zich daaraan voor. Zij vertelde, altijd het plan gehad te hebben West-Indië te bezoeken en bij die reis ook Canada aan te doen. „Maar nu kom Ik tot U en vraag Uw gastvrijheid, zodat mijn twee dochtertjes veilig zijn en vrij van gevaar voor achtervolging door de Vijand. Ik ben hun moeder en vind hen vanzelfsprekend allerliefst. Maar er is dén ding, dat ik U zou willen vragen: geef mij niet uw medelijden, maar geef ons, wat wij meer dan iets an ders behoeven, volk van Canada efl van de Verenigde Staten van Ameri ka, geef ons uw sterkende liefde!" In de kleine stad Ottawa werd een huis voor de Prinses in gereedheid gebracht. Het gezin telde veertien mensen, de twee dienstboden en drie rechercheurs van onze Rijkspolitie daarbQ inbegrepen. De Prinses en haar vriendinnen, mevrouw Roëll en freule Feith bestierden deze neder zetting op de eenvoudige wijze van haar omgeving. Zo werden de inko pen persoonlijk op de markt gedaan. Nog vóór het Jaar 1940 ten einde was, bracht de Prinses een bezoek aan New-York en logeerde op het Witte Huls als gast van President Roosevelt. Er ontstond een warme vriendschap tussen beiden, gevoed door de bewondering, die Juliana had voor de werkkracht van het invalide staatshoofd en door het respect bij de president voor de houding, waar mede de Prinses haar lot droeg. White House en Hyde Park zouden een te huis worden voor het Prinselijk Gezin in de tijd van Nederlandse bezetting. Juliana wilde aanvankelijk in Ottawa niet op de voorgrond treden: de wens om in deze nog vreemde omgeving eerst gekend en geaccepteerd te wor den vóór zij de eigen capaciteiten ont plooide, getuigde van een fijngevoeld begrip van de toestand. Een gedeelte van haar dag maakte zjj vrij om vrij willig haar diensten aan te bieden. Menig soldaat en zeeman heeft onge weten een trui gedragen door Prinses Juliana gebreid en menig koper is in zijn keuze door haar geholpen in de QANK tij de schrijfster, me- TPouw R. Marsman en de uit geefster D. A. Daamen's Uitgeversmaatschappij N,V. te, 's-Qravenhage van het boek „Haar werk ging door", die ons daartoe welwillend haar toe stemming verleenden, konden wij een aantal gegevens over het verblijf van Prinses Juliana in Canada aan mevrouw Mars mand werk ontlenen. Zij heeft toegang gehad tot het in de oorlogsjaren door Prinses Ju liana gevormde archief en per soonlijk enkele keren met de Prinses over deze tijd gespro ken. - i" winkel van het Rode Kruis in Otta wa. En in de Kerstzakken voor de marine zaten zakdoeken met de door haar geborduurde driekleur. Terdege was zij op de hoogte van wat in het vaderland gebeurde. Zij hield contact met de „Irene-brigade", waarvan een deel in het Canadese leger werd opgeleid en ontving meer malen Nederlanders, die door Frank rijk, Spanje en Portugal naar Cura sao waren gekomen om naar de „Prinses Irene Brigade" door te gaan. Hun verhalen en reacties verduidelijk ten de toestand vaak meer dan de uitgebreidste rapporten. HET CONTACTPUNT. JN die tjjd waren de Nederlanders over de gehele wereld verspreid, maar Londen en Ottawa vormden de brandpunten, van waaruit en waarhen de contacten liepen. Het is typerend voor de democratische be ginselen van beiden, de Koningin en de Prinses, dat rang, stand, politiek, noch godsdienst enig gewicht In de schaal legden bjj een bezoek; de Prinpes was even vriendelijk tegen de eenvoudigste matroos als tegen de leden der Canadese regering, wier gast zij was. En z(j accepteer de deze gastvrijheid als een eer en vriendelijkheid, mede het vaderland bewezen. Het waren haar natuur lijke hartclfltfheid en intelligentie, die zelfs de buiten-de-politiek wei- haast onbereikbare Mackenzie King tot haar vriend hebben gemaakt. Ook tot een vriend van Nederland. ZU was een ambassadrice voor het Vaderland met de volle inzet van haar wezen en daardoor verkreeg zy een goodwill voor Nederland, zo wel bU de hoogste als de laagste van elk land, dat zij bezocht. Ter gelegenheid van het 70-jarig ju bileum van de universiteit van de stad Holland bood deze haar het ere-docto- raat aan. De Prinses arriveerde in Holland met de Prins, die juist de vorige dag uit Engeland was over gekomen. Het Prinselijk Paar maakte samen de ceremonie van het ere-doc- toraat der Prinses mee. Dat was een bijzondere gebeurtenis voor alle ver gaderden. Toen de president van het Hope-College de doctoranda in het Nederlands toesprak en de aanwezi gen haar het bekende „Dat 's Heren zege op U daal" toezongen, waanden allen zich thuis aan de overkant van de Oceaan. Ook aan drie andere uni versiteiten aanvaardde Juliana het ere-doctoraat, n.l. - van Princeton te gelijk met Mackenzie King; van het Holycke College te Mount Holycke (Mass.) niet ver van Boston en van het Central College in Pella. Wanneer men de Prinses leerde ken nen, ontstond dadelijk een grote waardering. Dat bleek, toen zij Chi cago bezocht. Getuige een enkele uit lating in een der kranten, was men niet zó gesteld op een bezoek van een Nederlandse Prinses en stond men sceptisch tegenover een naar Ame rikaanse mening verouderde instel ling uit bet verre kleine land, dat JJE ZWAARSTE en somberste Jaren van de geschiedenis van de vaderland, de bange oorlogsjaren van 1940 tot 1945, heeft het Vorstelijk Gezin niet op vaderlandse bodem doorgebracht w Wit herinneren ons nog levendig, boe ons de hopeloze situatie van ons land in haar volle schrille betekenis duidelijk werd, toen de mare de ronde deed. dat Koningin Wllhelmlna on het Prinselijk Paar met zijn kinderen naar Engeland waa overgestoken. Teleurstelling maakte zich van velen mee»ter, ook b(j de trouwste aanhangers van de Oranjes, die graag gezien hadden, dat onze Vorstin en haar kinderen In de ure des gevaar» temidden van hun volk gebleven waren. Maar spoedig bleek, dat het van wijs beleid getuigde, dat de vorstelijke personen ons land, waar zy hot slachtoffer van de barbaarse Duitse onderdrukkingsmethoden geworden zouden zyn, ontvluchtten en in den vreemde al hun krachten gingen geven aan een vruchtdragende geallieerde oorlogvoering en aan de daadwerkelijke en monde steun san het zwaar geteisterde en diep vernederde vaderland. In Londen heeft HM. de Koningin arbeid van onschatbare waarde ver richt. In Canada waren de Prinses en haar kinderen een hechte stut onder het geschokte vertrouwen van de Nederlanders op betere tjjden en een nieuwe vrijheid. onder de voet gelopen was. De jour nalisten, bijeen op een persconferentie, werden door de heer mr. Van Tets, secretaris van da Prinses, ingelicht over de staatkundige verhoudingen in ons land. Daarna werd H.K. Hoogheid binnengeleid en het gesprek zou een aanvang nemen. De eerste vraag ging sf als een kanonskogel: „Well Prin cess, denkt U nog wel ooit eens terug te gaan naar Uw vaderland?" Ur was even stilte. En daarna ant woordde Prinses Juliana rustig, met haar zachte stem: „Twijfelt U er aan, dat wjj de oorlog zullen winnen Met één slag was de stemming voor de Prinses. In deze gracieus welwillende vrouw herkenden de journalisten de goede eigenschappen van de Nederlanders, die zich als boer gevestigd hadden in de landstreken om de stad: een sterke wil om het allerbeste te bereiken en een diepe religiositeit. HAAR EERSTE VLIEGTOCHT. JN 1942 bezocht de Koningin Ottawa. Op 62-jarige leeftijd maakte zij haar eerste vliegtocht. Het werd een gelukkig weerzien tussen Moeder en Dochter en de vacantie doorgebracht op „Fencefield" in Lee, werd tot een prejttige tyd voor beiden. Hier bezocht president Roosevelt onze Vorstin en ontstond een hechte vriendschap tus sen de beide staatshoofden. Ook Prin ses Martha van Noorwegen bezocht hier het Prinseiyk Gezin. Toen met het oog op de geboorte van Prinses Margriet het huis In Ottawa te klein werd, verhuisde men naar het heuvelachtige Rockcliffe, waar in de Acacia Avenue alleen het bordje: „Please drive slowly, children play here" de aanwezigheid van de Prin selijke nederzetting aangaf. Beatrix en Irene gingen er naar de openbare school. Ben verheugende gebeurtenis, niet alleen voor het Prinselijk Gezin, maar ook voor de Nederlanders en de mede levende Canadezen was de geboorte van Prinses Margriet op 19 Januari 1943 ln de verloskamer van het zie kenhuis te Ottawa, die bij speciale wet tot een stukje Nederlands grond gebied verklaard was. De Nederlandse vlag verscheen aan het parlements- Het Koninklijk gebouw. Voor de doopplechtigheid kwam de Koningin opnieuw naar Ottawa. Prachtige herinneringen bewaart de bevolking van Suriname aan het acht daagse bezoek, dat Juliana aan dit vrjje Nederlandse gebiedsdeel bracht. Toen het vliegtuig de Meeuw op zjjn weg er heen laag over St. Eustatius vloog, begroette de bevolking haar van de grond af allerhartelijkst. Zij vormde twee letters O en V van Oranje-Victorie. Het vliegtuig strooi de pamfletten uit: „Sinds vele jaren heb ik gehoopt u te komen bezoeken en nu ik zo dicht bij U ben, verhin deren de omstandigheden, dat deze wens vervuld wordt en dat ik niet in uw midden kan zijn Op deze wijze breng ik u mijn hartelijke groet. Mijn beste wensen vergezellen u allen voor uw aandeel in onze gezamenlijke stryd en voor uw welzijn. Juliana." EEN TRIOMFTOCHT. JN Suriname werd het een grandioze ontvangst, een ware triomftocht en een demonstratie van harmonieuze Surinaamse samenwerking. Dit bezoek raakte door zijn eenvoud en zijn oprechtheid direct de kern van het leven. Dat is trouwens mis schien het geheim van de charme van Prinses Juliana: zij is steeds een le vende persoonlijkheid. In het open bare leven en thuis. Wanneer zij met de kinderen speelt of een Sinter- In Juni 1929, toen Koningin Emma staatsburgerschap herdacht klaasfeest voorbereidt. Dat werd elk jaar weer met het gehele gezin ge vierd. Een der mannen van de ge heime politie speelde voor Sinterklaas, vijf malen, zonder dat de kinderen hem herkend hebben. Het zou geen Hol landse St. Nicolaas geweest zijn, wan neer niet de groten 's avonds hun pakjes met plagerige rijmen vergezeld lieten gaan. Prinses Juliana is sterk in 5-December-verzen; een goed ge heugen en een zin voor humor zijn borg, dat verschillende komische si tuaties werden „opgehaald". Juliana zat zeker niet stil. Talrijk waren haar relaties met het Rode Kruis en andere instellingen en meermalen bracht zfl bezoeken aan zeemanstehuizen, waar zij zich onge dwongen met de bewoners onder hield. In Maart 1944 bracht zij een bezoek aan Curasao, waar zij met verschei dene personen van gedachten wissel de, het standbeeld van Pieter Stuyve- sant onthulde en haar een verrassing werd bereid. Toen zy nameiyk op een tocht van een zeemanstehuis naar een- school en vandaar naar een te- huls voor ouden van dagen onvoor bereid stilhield by het huls van de heer B. Seykeos, die haar een schil derij aanbood. Dit schildery had een geschiedenis, die het voor de Prinses dubbel waardevol maakte. Het was ln opdracht van Prins- Hendrik door de kunstschilder C. Smith in 1934 ge- TERUG IN HET VADERLAND. J7IND APRIL landde de Prinses met de Koningin op het vliegveld te Gilze-Rijen. Op 8 Mei was ons land van de Duitse tyrannie verlost. De vorsteiyke personen waren weer op eigen bodem. Maar nog één keer be gaf de Prinses zich naar Canada en wel om afscheid te nemen van de tal rijke vrienden, die zy ln de loop van vijf jaar gedwongen buitenlands ver» -biyf had gemaakt. Op 10 Juli 1948 gaf zy een groot afscheidsdiner; zy sprak voor de radio woorden van grote dankbaarheid en erkenteiykheld tot de Canadezen en keerde daarna voorgoed naar Nederland terug. Da prinsesjes bleven nog tot Augustus in Engeland. Op 4 Augustus 1948 arrl» veerden de Prinses en haar dochter» ten slotte op het vliegveld Teuge by Apeldoorn. vorsteiyke gezin weer in zyn midden vorstiyke gezin weer in zyn midden en vooral een Prinses, ryker in erva ring en in mensenkennis, gestaald door de omstandigheden en dus meda door haar exn uitstekend toegerust voor de grootse taak, cflfc nu op haar schouders wordt gelegd. Nu Nederland weer aan de vooravond staat van een zeer belangrijk gebeu ren, dat nogmaals de band tussen 't Huis van Oranje en het Nederlandse volk zal onderstrepen, heeft het zin terug te gaan tot de dagen der eer ste kennismaking van Nederland met Oranje. Dat was in 1544, toen de jon ge Prins Willem van Oranje een be zoek bracht aan het Noord-Westeiyk deel van de huidige provincie West- Brabant, het gebied tussen Breda, 't Noord-Hollandsdiep en dat behoord had tot de bezittingen van Rene van Chalons, wiens erfgenaam Willem van Oranje op 11-jarige leeftyd was ge weest. Het plaatsje Gluyder, thans Klundert geheten, werd op 28 Augus tus 1544 voor korte tyd de prinseiyk» residentie. Uiteraard waren de om standigheden in 1944 niet van dien aard, dat een viering van de 400ste verjaardig van dit bezoek, mogeiyk was. Maar nu ons land weer in het teken van de twee eenheid Oranje volk van Nederland staat is het goed dit eerste contact ln het plaatsje Klun dert te herdenken. maakt en stelt de Prinses voor, schaatsenrijdend op de Vliet te Maas sluis. Door de plotselinge dood van Prins Hendrik kon geen gevolg wor den gegeven aan het voornemen van de Prins het zyn dochter op haar var jaardag te geven. Het schildery word toen afgestaan aan de zwager van da kunstenaar, die het mee naar Cura sao nam. De eilanden Aruba en Bonaire geno ten eveneens het bezoek van Juliana en In Venezuela ontmoette zy de pro- sident Parra Perez. De vacantie in Cape Cod in de zomer van 1944 was de gelukkigste tyd, van de vyf jaren, zy werd gedragen doe» het weten van een zeer spoedige be vrijding. Al direct na do terugkaar ln Ottawa ln begin September maak te de Prinses plannen om naar Enge land te gaan. zy vloog ln alle stilte naar Londen, alleen vergezeld van haar secretaris mr. Van Tets. De toe stand was hoopvol en werd van dog tot dag beter. Tot de slag om Arnhem mislukte. De Prinses gebruikte het verbiyf In Engeland om persooniyk kennis te maken met de Nederlanders en de Nederlandse Instellingen en met aller lei Engels sociaal werk ln vredestyd. Toen er ln Januari nog geen uitzicht was op een spoedige verandering, vloog zy naar Canada terug, zy ver bleef er enkele maanden en besloot toch weer naar Engeland te gaan. Moeder en Dochter na het overiyden van Prins Hendrik in 1984. Het wa» de wene ywu de Prins, dat de rouwkleur wit non «go, het vyftlg-Jarig

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 7