Gezondheid en de samenstelling van ons voedsel Joods kinderdorp bij Apeldoorn De Duitser is arm geworden Een Burgemeester vorderde.... Gunstige gevolgen van gedwongen matigheid 500 kinderen kwamen uit Roemenië Ingrijpende gevolgen van de geldsanering Zuid-Schorwoude Marktberichten OS MAAKTE VENLO ONVEILIG J Onmenselijk opfreden van gezagsdrager Terwijl Nederland feest viert KORTE BERICHTEN door D. DE VRIES, Directeur Districtsschoolartsendienst Den Helder. Na de bevrijding heeft men meermalen de opmerking kunnen horen, dat onze voeding hoewei zij reeds veel verbeterd is toch nog lang niet is als vóór de oorlog. Ofschoon deze opmerking een kern van waarheid bevat, dienen we ons toch wel eens erop te bezinnen, of onze voeding vóór de oorlog wel zo goed was ais algemeen werd gedacht. Zeker heeft het grote gebrek aan de allernoodzakelijkste levensbehoeften in de oorlog zeer veel slachtoffers veroorzaakt, maar niettemin zijn in de oorlog en vlak erna verschijnselen in de algemene gezondheidstoestand van ons volk opgetreden, die zeker waard zijn, eens nader bekeken te worden. Dat zullen we hier dan ook doen. Evenals in. de oorlog 1914—1918 in Duitsland is in ons land gedurende de laatste oorlog het aantal personen, dat verschijnselen van suikerziekte ver toonde, belangrijk afgenomen. Dat is zeer goed te begrijpen, daar diëetbeper- king één van de eerste behandelings maatregelen van de suikerziekte is. Sui kerziekte is nu eenmaal een welstands, ziekte. In de laatste oorlog waren hier te lande (ook in andere West-Europese landen waar dezelfde omstandigheden heersten als hier) echter ook andere ziekten die in veel mindere mate voor kwamen en waarbij de veranderde voe ding zeker een rol zal hebben gespeeld. De meest verbreide volksziekte in onze Westerse beschaving is ongetwij feld de tandcarics (het tandbederf) Vóór de oorlog had minstens 90 procent der volwassenen één of meer carieuze tanden of kiezen in het gebit. Ook bij de schoolkinderen was dit percentage reeds vrij hoog. Gedurende de oorlog is echter hierin een verbetering opgetre den, welke niet alleen hier, maar ook in andere bezette landen werd gecon stateerd. Hierover echter later meer. Tijdens de oorlog is de noodzakelijk heid tot gebruik van laxeermiddelen sterk afgenomen, hetgeen wel moet wor den toegeschreven aan de vervanging van het zuiver wit brood door het meer bruine brood. Door de cellulose-stoffen, die in het bruinbrood aanwezig zijn. wordt de darmwerking aangezet en de spijsvertering bevorderd. Het is toch wel een dwaasheid om alleen uit een logpunt van smaak uitsluitend wit brood en gebak van zuiver witte bloem te eten, daardoor de ingewandenwer king te vertragen en dan weer te trach ten, deze door allerlei kunstmiddelen aan te zetten. Sommige Amerikaanse onderzoekers zijn van mening, dat een groot deel van de gevallen van blinde darmontsteking uiteindelijk veroorzaakt wordt door de vertraagde darmwer king tengevolge van de moderne Wes terse voeding. Het is dan ook wel op merkelijk, dat in verschillende Oosterse landen, waar een maisvoeding (van de gehele maiskorrel bereid) wordt ge bruikt, de blindedarmontsteking in veel mindere mate voorkomt dan hier. Nu zal mén tegenwerpen, dat in de latere oorlogsjaren ingewandsziekten voor kwamen die vaak ernstige gevolgen hadden. Maar we moeten niet vergeten dat er toen producten werden gebruikt (zoals suikerbieten, bloembollen, enz.) die toch niet tot de menselijke voe dingsmiddelen gerekend mogen worden. Een ander verheugend verschijnsel tijdens de oorlog was en dat hebben vooral de kinderartsen en schoolartsen kunnen opmerken dat de moeders niet meer klaagden over gebrek aan eetlust bij hun kinderen, een verschijn sel dat vóór de oorlog maar al te vaak voorkwam en dat nu weer in de zelfde mate optreedt. Zouden we onze kinderen toch te veel voedsel willen opdringen, en zou de gedwongen matig heid in de oorlog voor de kinderen heel wat aangenamer en beter zijn geweest? Een groot aantal moeders van vol komen normale kinderen, wat be treft de verhouding tussen gewicht en lichaamslengte, leeft in de ver onderstelling dat de kinderen toch zo mager zijn. Daarom wordt thuis tijdens de maaltijden het voedsel extra opgedrongen, het kind komt geestelijk in verzet, het conflict ont staat daardoor, en elke maaltijd wordt onrustig en een kwelling voor het kind. Moeders, laat Uw kinderen tijdens de maaltijden met rust, en Iaat er ook overigens rust tijdens de maaltijden zijn; dus géén radio, géén krant enz. Een verschijnsel, waarop prof. De Sr.co onlangs heeft gewezen, is een vrij sterke procentuele vermindering van het aantal levenloos geborenen in de latere oorlogsjaren. Hij schrijft dit toe aan het gedwongen mindere zoutge bruik door de zwangere vrouwen in die tijd, en stelt daarom voor, ook nu het zoutgebruik belangrijk te verminderen, onder meer door het zoutgehalte van het brood tot op een derde terug te brengen. Een zeer opmerkelijk verschijnsel tijdens dc oorlogsjaren was ook het veel minder voorkomen van geestelijke stoornissen en de sterk verminderde opname van deze gevallen in zieken huizen. Allerlei invloeden hebben hierin een rol gespeeld, maar één van de be langrijkste punten schijnt wel geweest te zijn dat de menselijke geest zich in de eerste plaats moest richten op lijfs behoud, de gedachten niet zo zeer meer geconcentreerd behoefden te worden op andere dingen, waardoor minder con flicten ontstonden. Het leven in de maatschappij, zoals we die nu kennen, eens van de al te mooie franje ontdoen, kan toch ook voordelen hebben. Hier komt dus ook weer het voordeel van de soberheid om de hoek kijken. Dit zijn, naast alle grote nadelen, een paar winstpunten die we op het gebred der volksgezondheid gedurende de oor logsjaren hebben kunnen boeken. Het is wel interessant dat sommige volken en bevolkingsgroepen reeds vóór de oorlog gedeeltelijk gedwongen door de natuurlijke omstandigheden, gedeel telijk vrijwillig profiteerden van de voordelen, die we hierboven opnoem den. Laten we enkele daarvan eens na der beschouwen. In het Kanton Wallis, in het Zuiden van Zwitserland, ligt het hooggelegen, langgerekte dal van Goms, aan weers zijden afgesloten door ontoegankelijke bergketens. Eeuwenlang heeft de be volking van dit dal een zelfstandig be staan geleid, geheel gevoed door pro ducten van eigen bodem, tot in 1864 de Furka-strasze werd gebouwd en in 1865 dé St. Gotthard-spoorweg werd vol tooid. Spoedig veranderde toen het beeld van de voeding der Gomserdalers geheel. Er werd een einde gemaakt aan de „natuurlijke voeding" van deze mensen, en de gevolgen daarvan bleven niet uit. Het was vooral niet te verwon deren, dat de toestand der gebitten sterk veranderde. De Zwitserse tandarts Roos heeft hierover een zeer bekend onderzoek verricht. Voor 1864 kwam het tandbederf (het „wegrotten" van tanden en kiezen) bij de 4000 bewoners van het Gomserdal in het geheel niet voor. Kiespijn kenden deze mensen niet. In dé periode van 1930—1935 heeft Roos de Gomserdalers nog eens onderzocht, waarbij bleek dat het tandbederf even veel voorkwam als in de overige lan den met Westerse beschaving, dus bij ruim 90 procent der volwassenen. Ook Pedersen heeft bij de Eskimo's aan de Oostkust van Groenland hetzelf de kunnen waarnemen, waar sterke veranderingen in de voeding intraden na de stichting der eerste handelskolo nies, omstreeks 1900. En de Noorse tandarts Toverud kwam na een onder zoek in het dorpje Valle en in Stock holm tot de conclusie, dat het tandbe derf in sterke mate wordt bevorderd door het gebruik van wit brood, bloem, suiker en uit suiker bestaande snoe perij. SPEEKSELWERKING. Alle gebruikelijke zetmeelstoffen, die in ons voedsel voorkomen, worden door het speeksel gesplitst, en veroorzaken ontkalking van het tandglazuur. De vastheid van het voedsel speelt 'n grote rol bij het vormen van tandaanslag; hoe vaster het voedsel, des te krachtiger wordt gekauwd en des te beter wordt het glazuur schoongeschuurd. Ook de speekselvorming is dan groter, zodat de tandaanslag gemakkelijker wordt weg gespoeld. Dit is de reden waarom bij kinderen die door aangeboren of vroeg ver kregen stoornissen aan suikerziekte lijden en op een suikervrij (of suiker- arm) dieet worden gesteld, het tandbe derf niet optreedt, of (zo het reeds aan wezig is) zich niet verder uitbreidt. Zo zijn nog meer voorbeelden aan te halen, bijv. het gebitsonderzoek bij een 1000-tal vondelingen in een Ameri kaanse inrichting. Deze kinderen zijn gesteld op een voeding zonder zoete versnaperingen, practisch zonder sui ker, volkorenbrood, veel verse groente en vers fruit. By deze kinderen kwam practisch geen tandbederf voor. Het is niet alleen de directe nadelige werking van de suiker op het gebit, dis van veel invloed is, maar door het uit gebreid gebruik van wit brood, gebak van bloem, suiker en snoeperij wordt aan ons voedsel een belangrijke hoe veelheid vitaminen, mineralen en an dere stoffen, die voor de instandhouding van onze gezondheid nodig zijn, ont trokken. Nu zult U misschien zeggen: och, als het alleen om dat tandbederf gaat; dat nemen we dan maar op de koop toe, daarvoor geven we al onze lekkernijen niet op; we gaan dan maar wat eerder en wat vaker naar de tandarts en ne men, als het nodig is, een kunstgebit. Maar het gaat zeker niet alleen om het tandbederf. Uit het bovenstaande heb ben we reeds gezien, welke de invloed der voeding op de darmwerking kan zijn, wat de gevolgen van overmatig zoutgebruik kunnen zijn. We weten, hoe bij het opgroeiende kind voedingsfou- ten o.a. Engelse ziekte kunnen veroor zaken. We weten ook, hoe ziekten van het zenuwstelsel (beri-beri) en van de ogen kunnen ontstaan door fouten in de voeding. Tot nu toe hebben we steeds over ziekten gesproken. In het tweede arti kel zullen we het begrip „gezondheid eens nader bezien. (Van onze speciale verslaggever). „Schalom" De stem van onze begeleider klinkt zachter en vrien delijker, wanneer hij deze zangerige Hebreeuwse groet tot de enkele kinderen, die wij ontmoeten, richt. En een juichender „Schalom" (vrede) komt hem en ons tegen uit de monden der meisjes en jongens, die hier in het kinderdorp „Ilaniah" de opleiding ontvangen voor him nieuwe vaderland Israël. „Ilaniah", dorp der bomen .opleidingscentrum, maar óók wijkplaats voor de 450 Joodse kinderen, die het verblijf in de kam pen, welke Hitler's bondgenoot, Roemenië, in Transsylvanië inrichtte, overleefden. Wij schreven 1947 toen de Nederland se regering vergunning !gaf tot de toe lating van 500 Joodse kinderen uit de D. P. kampen voor de tijd van drie jaar in ons land. Dit gaf de stoot tot de oprichting van de stichting „500 Joodse kinderen", welke na onderhan delingen met de eigenaars, de beschik king kreeg over de gebouwen en ter reinen van het Apeldoornse Bos, het voormalige Centraal Israëlitische Krankzinnigengesticht. De bewoners hiervan gingen in het voorjaar van '43 de weg, die de Duitsers alle Joden in de door hen bezette gebieden wilden laten gaan. Wat er van hen geworden is, niemand weet het. Eerst \yerd getracht 500 kinderen uit Duitsland hier te krijgen, maar de Na zi-trawanten hadden dermate onder de jeugd van het Oude Volk huisghou- den, dat deze bijna niet meer aanwezig bleken te zijn. Daaroor komt het, dat slechts 35 kinderen uit de D. P. kam pen van het vroegere Derde Rijk in Apeldoorn aankwamen; de andere 400 werden gezocht en gevonden in Roe menië. GROEPSSCHEIDING. De meeste dezer kinderen zijn wees of half-wees. Verkeren zij in de laatste omstandigheid of in de gelukkiger, dat beide ouders de oorlog doorkwamen, dan gaven deze laatste hun toestefti- ming, waarbij zij de opname in de „kleur" der jeugdgroep bepaalden; voor de anderen werd nagegaan welke richting de ouders voor hun kinderen gekozen zouden hebben. Velen zal deze scheiding in groepen niet ideaal voorkomen, doch men moet hier uitgaan van de wensen der ouders, die hun kinderen in een normale maat schappij (voor zover de Oost-Europese Joden dan ooit een normale maatschap pij, in de betekenis die wij eronder verstaan hebben gekend) ook in een bepaalde richting' zouden hebben op gevoed. De school is algemeen en leert de kinderen met hun kameraadjes uit de andere groepen om te gaan, zoals de gemeenschappelijke wandel- en fiets tochten dit doen. Ook het eten hoe wel dit- geschiedt in aparte, geschei den eetzalen schept een gemeen schappelijke band De Centrale Keu ken bereidt uit practische overwe gingen namelijk alleen Koshereten. zo dat ook de niet-orthodoxen zich aan de Bijbelse regels in deze houden. GEEN GROENTEN. Overigens schept dit eten nog zijn speciale moeilijkheden: de kinderen lusten b.v. geen groente. Men is dit in Oost-Europa niet gewend en zet men hen wanneer zij niet in de grote groep zijn. want dan wordt het een volkomen échec, aldus de heer Lezer toch spinazie of sla voor dan volgt als eerste reactie: het is groen. Heeft men hen na veel moeite iets doen ge bruiken, dan komt niet direct een af keuring maar lekker vinden is een heel ver verwijderde tweede. Zij pre feren hun meelspijzen en de pap, wel ke laatste zij trouwens ook eerst hier hebben leeren kennen. Bü de opleiding voor het moeilijke en harde leven in de kibboets (neder zettingen) in Palestina volgt de di rectie de methoden zoals in Israël gebruikelijk zijn, wat als eerste punt inhoudt: en halve dag leren en een halve dag werken. De lessen worden gegeven aan de hand van directieven die de Jeugdafdeling van het Jewish Agency welke het oppertoezicht op de Stichting heeft verstrekt. Een zeer voornaam punt vormen de lessen in het (nieuw) Hebreeuws, welke door speciaal daartoe overge komen leraren uit Palestina worden gegeven. Ook de directeur, die van origine Nederlander is, repatrieerde voor dit doel, hoe graag hij in Pa lestina had willen blijven. Naast'het Hebreeuws wordt onderricht gegeven in de algemene vakken, zoals aardrijkskunde, geschiedenis, enz. waar bij, aangezien het niet van practisch nut is, Nederland en het Nederlands geen plaats krijgen. Bij deze lessen maakt men, zolang de kinderen het Hebreeuws niet vol doende beheersen, gebruik van de Roemeense en Jiddische taal. Zodra echter de kinderen het Hebreeuws be hoorlijk verstaan, maakt het Roemeens plaats hiervoor daar dit de omgangs taal in het Heilige Land is. VAKOPLEIDING. Deze gerichtheid op het practische kenmerkt ook het tweede deel van het onderwijs: de halve dag werken. De toekomstige pioniers moeten van alles kunnen verstaan daar de Kib boets zichzelf moeten kunnen bedrui pen. Dit eist geharde en geoefende werklui die in de eerste plaats, naast het boerenwerk, hun vak goed moeten beheersen. Vandaar, dat het onderwijs in Israël en dus ook in „Ilaniah" aldus is ingericht. Het vakonderricht geschiedt onder toezicht van de ORT welke letters niet onder rabbinaal toezicht beteke nen maar de naam vormen van een in Frankrijk gestichte vakopleiding (Organisation, Reconstruction, Travail) Alle mogelijke vakken, van houtbe werking en cartonnagewerk tot me- taalbewerken en tuinbouw toe, wor den er onderwezen. De zwaarte en de aard der werkzaamheden zijn natuur lijk afhankelijk van de leeftijd en de aanleg van het kind. Maar alles is ge richt op het practische leven in Pa lestina. De kinderen leren hard en graag; zij zjjn zich bewust van de grote achterstand welke zij door de oor logsjaren hebben opgelopen. Deze zelfde harde wil en gerichtheid op een doel kenmerkt het hele leven in „Ilaniah". Deze jeugd en hun leiders hebben een doe], een ideaal in hun leven waarvoor zü bereid zijn alles op te offeren. Het doel: de staat Is raël tot een nieuw, groots, eigen land te maken. (Nadruk verboden). Grote vreugde heerste er aan de Wisselmeren, toen de Grote Witte Man, Jean Victor de Bruyn, met de Vogel Demon (de Catalina P 85) terugkeerde naar de stam der Ekari's. Tweede van links Jungle Pimpernel (De Bruyn), vijfde van links onze speciale verslaggever Anthony van Kampen. Nadat op Zondag 20 Juni ieder tegen inlevering van 60 Rijksmarken 40 nieuwe Deutsche Marken (D.M.) had gekregen, werd in Juli weer voor ieder 20 D.M. beschikbaar gesteld. Wanneer men minder dan 5000 R.M. (oud geld) had ingeleverd, verkreeg men 10 pet, hiervan op geblokkeerde rekening in nieuw geld tegoed. De helft van dit geblokkeerde be drag kon in Juni opgenomen worden. Over het bedrag dat ingeleverd werd boven 5000 R.M. zal later beslist wor den. Deze maatregel is natuurlijk be doeld om het zwarte kapitaal op te sporen. De algemene verwachting, dat door deze organisatie de werkloosheid zou toenemen is niet bewaarheid. De fa brieken kregen voldoende nieuw geld om de lonen te kunnen uitbetalen. DE KERKEN IN NOOD. Deze regeling gold echter niet voor overheids- en kerkelijke instanties, ;odat deze in grote geldnood kwamen. De gemeentelijke instanties vonden een uitweg door de tarieven van gas, clectriciteit e.d. te verhogen. De ker ken zagen zich genoodzaakt hun jeugd leiders en sociale werksters voor 't grootste deel te ontslaan. Ook de stu denten waren door deze organisatie zwaar getroffen. Bijna de helft heeft zich genoodzaakt gezien, voorlopig met de studie op te houden en werk te zoeken. DE ZWARTE MARKT. Een onmiddellijk succes van de geldsanering was, dat de zwarte markt voor een groot gedeelte kapot geslagen werd. Vele goederen, die tot de arti kelen van de zwarte markt behoorden en in de gewone handel al jaren niet meer verkrijgbaar waren, verschenen nu plotseling in de etalages. Prachtige kleren, schoenen, maar vooral techni sche apparaten, microscopen, foto-toe- stellen, liggen in grote verscheiden heid ten toon gespreid. De prijzen zijn echter in verhouding met de lonen veel te hoog. Een pakje Amerikaanse sigaretten kost nu 6 D.M., terwijl voor een Duitser één mark ongeveer de zelfde waarde heeft, als voor een Ne derlander één gulden. Deze scheve prijsverhouding is de oorzaak van het feit, dat op de zwarte markt de Ame rikaanse sigaretten nu goedkoper ver krijgbaar zijn. n.l. voor 4 D.M., terwijl vóór de geldsanering een pakje siga retten 200—300 R.M. kostte. De ver diensten op de zwarte markt zijn zo gering geworden, dat slechts de han- digsten nog in het „vak" gebleven zijn. De centra van de resterende zwarte markt zijn de stations. Iedere Duitser v/eet dit, maar het wordt als een dood gewone zaak beschouwd en de politie doet er niets aan. De voornaamste artikelen zijn siga retten, zeep en koffie. De sigaretten worden per stuk verkocht. Wanneer men op het perron loopt te wachten, ontmoet men al gauw personen, die mompelen: „Bitte zigaretten, 20 pfen nig". Twintig pfennig voor een siga ret, dat is 4 D.M. voor één pakje. In de noodwachtkamer of tussen de ruï nes van het station worden de zwarte waren verder openlijk verhandeld. DE VOEDSELPOSITIE. Na de geldhervorming is het distri butiepakket aanzienlijk uitgebreid. Er is nu o.a. meer vet beschikbaar. De totale rantsoenen liggen ver bene den de Nederlandse, maar men kan toch niet meer van hongerrantsoenen spreken. Zelfs rozijnen cn dadels zijn op de bon verkrijgbaar. De prijzen zijn ech ter, ook van de noodzakelijke levens middelen, veel te hoog in verhouding met de lonen. Boter is een artikel, dat op de zwar te markt veel verhandeld wordt, ook na de sanering. De arbeiders in de fabrieken krijgen bovendien nog een aanzienlijke toeslag boven 't normale ï'antsoen. Na de geldsanering zagen de Duitsers pas hoe arm zë waren! De treinen en de bioscopen, die voordien overvol waren, kan men nu niet eens vol noemen. Het geld is hiervoor te duur geworden! De etalages, die volgepropt lig gen met allerlei begerenswaardige artikelen, zijn voor dc gemiddelde Duitser een uitdaging. De prijs van het noodzakelijke levensmiddelenpakket is zo hoog, dat alleen daarvoor het gehele loon al gebruikt moet worden. Dit komt o.a. tot uiting in de zwarte prijs van textielpunten. Die zijn bijna niets waard, omdat bij de meeste Duitsers, al hebben ze de punten, het noodzakelijke geld ont breekt. Toch vindt het gros der Duitsers, dat over 't geheel genomen, de toestand aanmerkelijk is verbe terd, terwijl er ook, in verband met de Marshall-hulp, meer teke nen zichtbaar zijn die op een aan staande verbetering van de econo mische toestand wijzen, dan voor heen. IN DE RUSSISCHE ZONÉ. In deze zone moest ook op 20 Juni het oude geld ingeleverd worden. De Russen hadden echter nog geen nieuw bankpapier gereed, zodat ieder een zeker bedrag afgestempelde oude Rijksmarken terug ontving. Deze stem pels konden heel gemakkelijk nage maakt worden, zodat deze sanering geheel spaak liep. Enkele weken later zijn de Russen cok met nieuwe bankbiljetten geko men, de z.g. „Ostmarken". Het vertrouwen in dit bankpapier is niet zo groot, wat blijkt uit het feit, dat voor 1 Deutsche Mark (Westelijke zones) grif 2 of 3 Ostmarken worden betaald. AFSCHEID Ds. ten Bruggencate, die te Wester- bork is beroepen, zal op 26 September a.s. zijn afscheid preken. NOORDERMARKTBOND, 2 Sept. '48. Aangevoerd 55000 kg aardappelen: Eerstelingen f 6.20—f 6.90, Eigenheimers f 5.20f 5.70, Blauwe Eigenheimers f 6.10f 6.60, Bevelanders f 5f 5.80; Bieten f 5.60f 6; 22000 kg Rode kool f 6—f 9.50; 13000 kg Gele kool f 6.70— f 11.10; 83000 kg Witte kool f 5—f 5.60: 6500 kg Groene kool f 10—f 15.90; 6000 kg Bieten I f 6, II f 4.50 en III f 3; 900 kg Zilvernep f 10 20f 11; 4000 kg Uien f 7.60—f 9.10; 25000 kg Slabonen f 43— f 56. LANG. GROENTENCENTR., 2 Sept. Aangevoerd 17000 kg Aardappelen: Ei genheimers f 4.40f 6.20, Eerstelingen f 7.20—f 7.30: 43000 kg Rode kool f 6— f 10.80; 45000 kg Gele kool f 7.70— f 16.30; 102000 kg Witte kool f 5—f 5.10; 4300 kg Slabonen f 46—f 57; 1300 kg Uien f 8.10f 8.50; 3200 stuks Bloem kool f 49—f 60. W ARMENHUIZEN, 1 September 1948 34,500 kg Aardappelen: eigenheimers 6,10 —6,70, Koopmans blauwe 7, bintjes 6,10— 7 en bevelanders 5,90—6: 1600 kg uien 7,508,20 2200 kg rode kool 6; 550 kg, groene kool 13,60; 10,500 kg witte kool 5; 1550 kg elabonen 47—67 Een Ierse os, deel uitmakende van een transport van 25 Ierse os sen, bestemd voor het slachthuis te Venlo, wilde blijkbaar de afwijzen de houding, die de Venlose slagers ten opzichte van zijn Argentijnse soortgenoten hebben ingenomen, wreken. Nadat 24 ossen kalm door de poort het abattoir binnen wa ren gewandeld, kreeg de laatste het plotseling op zijn heupen en ondernam een koene ren door Venlo's straten. Verschillende slagers alsmede een steeds groter aantal supporters zette de achter volging in. Een overwegwachter, die het dier zag naderen, poogde een handje behulpzaam te zijn en draaide de bomen dicht. De os nam echter met een sierlijke sprong de hindernis en kwam na verschil lende omwegen en na het veroor zaken van veel schrik onder som mige voorgangers terecht bij de grote puinberg op de Kölnminde- nerbaan midden in de stad, welke hij beklom en van die hoge post bekeek hij enkele ogenblikken als een triomfstor de stad. De nade ring van zijn achtervolgers dreef het dier tot een nieuwe vlucht, welke eindigde toen een vijftal slagers de os aan de Schaapsdijk tenslotte wisten te overweldigen en ter plaatse naar de eeuwige jachtvelden zonden. Terwijl overal in het land de versie ring is aangebracht en men het 50-ja- rig regeringsjubileum van Hare Majes teit de Koningin viert, gebeurt er in het Westlandse dorpje Monster iets ongelooflijks. Mensen worden er uit hun woning gezet. Dc heer v. d. Geest stapte een jaar geleden in het huwelijksbootje. Zo als zoveel in ons land tegenwoordig voor komt, hadden ook zij slechts de be schikking over heel weinig woonruim te. Slechts een ouderwetse woonkamer met een bedstede, dat was alles. De heer v. d. Geest was echter de geluk kige bezitter van een stukje grond met een schuur er op. Hij kreeg van de bevoegde autoritei ten vergunning om de schuur tot een dragelijke en aardige woning om te bouwen. In zijn enthousiasme hield de heer v. d. Geest zich echter niet ge heel aan het bouwplan met het gevolg, dat er een kleine erker bij kwam en de trap iets breder uitviel dan in het plan was aangegeven. Hij had nu ech ter de beschikking over 1 kamer bene den en 2 kamers boven. Dit mag toch heus niet te veel heten voor een gezin waar binnen weinige weken een baby verwacht wordt. Dat de officiële instanties evenwel toch bezwaar maakten, is begrijpelijk en de heer v. d. Geest moest voor de kantonrechter te Delft verschijnen. De ze legde hem een boete op van f 50. De heer v. d. Geest dacht dat hierme de de kous af was, doch hij rekende buiten de waard of wel de burgemees ter van Monster, de heer K. L. J. Wou ters. Deze oud-officier bleek zoveel voor de officiële bepalingen te gevoe len, dat hij ondanks het feit, dat de jonggehuwden naar een eigen woning snakten, en niettegenstaande dat de kantonrechter de zaak met 50 gulden boete afdeed, hij weigerde de vereiste vestigingsvergunning af te geven. De burgemeester eiste eerst dat de wo ning in een toestand werd gebracht zoals aangegeven in het bouwplan. Daarna zal hij waarschijnlijk Wel bereid worden gevonden de vergun ning af te geven. De bouwer van de verbouwde schuur betoogt echter, dat elke verandering tot gevolg zal hebben, dat de schuur- annex-woning dan wel geheel afge broken kan worden. De behandelende geneesheer van mevr. v. d. Geest had ten overvloede een verklaring afgegeven dat de toe stand, waarin de vrouw verkeerde, een uitzetting niet gedoogt. ER UIT! Ondanks dit alles, heeft de burge meester toch dc aanzegging gedaan, dat de familie v. d. Geest j.l. Zaterdag 12 uur de woning moest hebben ontruimd. VERONTWAARDIGING. Begrijpelijk was de verontwaardiging in Monster onder de bevolking groot en toen de politie tegen twaalf uur kwam kijken of er nog geen voorbe reidingen werden getroffen om de wo ning te ontruimen, ging er een storm van protesten door de samengestroom de menigte. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat enkele weken geleden een analoog geval zich voordeed in het dorpje Kwintheul, behorende tot de gemeente Monster. Een familie was daar komen wonen, nadat zij haar woning geruild had. Deze familie, wel ke uit Assen kwam, had vanzelfspre kend nog geen vestigingsvergunning. En terwijl het gezin in zeer droeve omstandigheden leefde een zoontje was door onbekendheid met de omge ving, in een sloot geraakt en verdron ken gaf de burgemeester het bevel, dat 's avonds om 10 uur de woning ontruimd moest zijn. En inderdaad zijn de mensen op straat gezet!! Op 75-jarige leeftijd is over leden Prosper Verheyen, stichter van de beiaardschool te Mechelen ea lid van de Nederlandse Maatschappij van Letterkunde. De directeur van de dienst voor sociale zaken te Amsterdam heeft medegedeeld, dat allen, dl« van ge meentewege financiële ondersteuning ontvangen ouden van dagen, inva liden, wezen enz. in de feestweek een toeslag van 25 pet. boven het nor male steunbedrag krijgen, zodat deze mensen een extraatje hebben voor de feestdagen. De Russen beschuldigen er de Amerikanen van een 14-jarig Rus sisch meisje in hun zóne gevangen te houden, „als gijzelaar voor nieuwe provocaties". De Amerikanen zeg gen, dat het meisje ziek is en niet vertrekken kan.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6