De Alkmaarse (eesten in 1898 50 JAREN KONINGIN _rde. van Gasverlichting gaf stadhuis een sprookjesachtig aanzien wIJ hebben in onze oude leggers eens nageslagen hoe Alkmaar 50 jaar geleden feest gevierd heeft bij de inhuldiging van Koningin Wilhel- mina en het blijkt, dat de gehele krant van 16 September van dat jaar nauwelijks ruimte bevatte om al die feestelijkheden te beschrijven, te meer omdat alle toen gehouden redevoeringen natuurlijk in extenso wer den opgenomen. DE FEESTVREUGDE VERSTOORD Zaid-Scharwoude ctberichten Vrijdag 3 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN '45s,e 'aar«an« No- 208 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN KTE VENLO VEILIG RICHTEN 'SCHEID iencate, die te Wester- l, zal op 26 September preken. IKTBOND, 2 Sept. '48. 000 kg aardappelen: 0f 6.90, Eigenheimers Blauwe Eigenheimers ïvelanders f 5f 5.80; 5; 22000 kg Rode kool 1 kg Gele kool f 6.70 Witte kool f 5—f 5.60: ooi f 10—f 15.90; 6000 I f 4.50 en III f 3; 900 .20—f 11; 4000 kg Uien 00 kg Slabonen f 43— TENCENTR., 2 Sept. 1 kg Aardappelen: Ei- f 6.20, Eerstelingen 00 kg Rode kool f 6 Gele kool f 7.70 Witte kool f 5—f 5.10; f 46f 57; 1300 kg 0; 3200 stuks Bloem- 4, 1 September 1MB elen: eigenheimers 6,10 ilauwe 7, bintjes 6,10— 5,90—6; 1600 kg uien rode kool 6; 550 kg. 10,500 kg witte kool 1 47—57 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. geneesheer van had ten overvloede igeven dat de toe- ouw verkeerde, een >ogt. ER UIT! heeft de burge- zegging gedaan, dat est j.l. Zaterdag 12 it hebben ontruimd. JNTWAARDIGING. e verontwaardiging e bevolking groot tegen twaalf uur nog geen voorbe- ïtroffen om de wo ging er een storm de samengestroom- feit doet zich teken geleden een voordeed in het gehorende tot de Een familie was nadat zij haar Deze familie, wel- had vanzelfspre- stigingsver gunning, i in zeer droeve de een zoontje eid met de omge- :raakt en verdron- imeester het bevel, uur de woning de eeftijd is over- :yen, stichter van Mechelen en lid Maatschappij van in de dienst voor .msterdam heeft len, die van ge ile ondersteuning van dagen, inva- in de feestwec'.t :t. boven het nor- •ijgen, zodat deze e hebben voor de chuldigen er de i 14-jarig Rus- '.öne gevangen te r voor nieuwe nerikanen zeg- ziek is en niet deel uitmakende jrt van 25 Ierse os- or het slachthuis te jkbaar de afwijzen de Venlose slagers in zijn Argentijnse ibben ingenomen, 24 ossen kalm door lattoir binnen wa- kreeg de laatste 'P zijn heupen en koene ren door i. Verschillende een steeds groter rs zette de achter- 3 overwegwachter, naderen, poogde ilpzaam te zijn en en dicht. De os nam sierlijke sprong de vam na verschil- en na het veroor- schrik onder som- rs terecht bij de dp de Kölnminde- in de stad, welke an die hoge post le ogenblikken als Ie stad. De nade- htervolgers dreef nieuwe vlucht, toen een vijftal a de Schaapsdijk mSTORISCH-ALLEGORISCHE OPTOCHT. Allereerst wordt geconstateerd, dat de feesten schitterend zjjn geslaagd en dat op beide dagen 18 en 14 September geen wanklank werd vernomen. Medegedeeld werd, dat het weer dan ook uitstekend was ge weest. De gehele stad zo zegt het verslag had zich het feestkleed aangetrok ken. De indruk, welke de stad 's avonds bij de verlichting bood, tartte iedere beschrijving. De gehele gemeen te schitterde in een zee van licht, die vaak fantastisch, maar op tal van plaatsen inderdaad schoon was. Voor al waar het water een tweede koste loze verlichting verschafte, bleef de wandelaar menigmaal verrast staan. Wie vergeet ooit de schitterende aan blik van het Stadhuis met zijn gas verlichting tegen met middenfrortt, die getrouw de schone gothische lijnen volgde. Daar was het niet het water, doch de ramen van het tegenoverlig gende perceel, dat de lichtzee prachtig weerkaatste. Alle straten en grachten op te sommen, die aan de verlichting deelnamen, is onnodig; er was geen straat, die er niet aan deelnam. Er is een vreedzame wedstrijd gevoerd om het schoonst effect te krijgen. Dichte drommen mensen, vrolijk en opgewonden, bewogen zich voortdu rend door de straten; verrassend was het hoe inrichtingen als herbergen, restaurants enz. de eerste avond bijna leeg waren. Iedereen was op straat. DE FEESTELIJKHEDEN. Koraalmuziek op de Waagtoren, on der leiding van de heer J. M. Otto, zette Dinsdagmorgen (13 Sept.) de feestelijkheden in.Toen deze Verstomd was, dèed de lieer', A. Crefeld een keur van vaderlandse liederen horen, die tot een opgewerkte feeststemming het hunne bijdroegen. Inmiddels spoedden zich tal van ge nodigden naar de zaal Harmonie, die spoedig geheel gevuld was en waar de voorzitter der feestcommissie, de heer mr. A. M. de Lange, ene feest rede zou uitspreken. Met grote aandacht werd de keurige rede, die warm en welsprekend ge tuigde van sprekers ingenomenheid met dit feest aangehoord. Hartelijk was het applaus, dat hem ten deel viel en eenparig voldeed men aan zijn uitnodigingom staande het „Wilhelmus van Nassauwe" te zingen. (De krant geeft deze vele kolommen vullende rede daarna in extenso weer). KLEIN MAAR DAPPER. Nauwelijks waren de laatste klanken van het „Oude Wilhelmus" wegge storven of de meeste hoorders stroomden naar het Doelenveld waar een eigenaardige plechtigheid zou plaats grjjpen. „Klein maar dapper" stond daar namelijk reeds gereed in afwachting van de inspectie, die de tocht door de stad zou voorafgaan. De hoofdleider, de heer J. J. Boogh, alsmede de instructeurs R. Ooster- veld en F. H. C. Rooders, tezamen met de commissieleden, de heren H. v. d. Berg en J. F. A. Roër en zeker niet het minst de heer J. M. Otto, de leider van het eigen muziekcorps, hebben zich heel wat moeite getroost voor dat kleine korps en wie met dat dar tele goedje van 8 tot 12 jaar zo weet óm te gaan, dat het tenminste enigs zins denkbeeld krijgt van tucht, ver dient ongetwijfeld een woord van lof. De stoet had op zijn weg ontzettend veel bekijks (de krant beschrijft wel ke route gevolgd werd). Op het Doelenveld begon het weldra opnieuw druk en levendig te worden, toen daar de toebereidselen; voor de grote historisch-allegorlsehe optocht een aanvang namen. Wie de voorbereiding van zulk 'n stoet niet eens heeft meegemaakt, kan zich geen denkbeeld vormen van de zorg en moeite,die gevorderd worden om alles tot een goed einde te brengen. Het is geenszins onze bedoeling om te beweren, dat aan de stoet niets ont brak; zeer zeker was er een en ander in, dat de ontwerper, had hij eerst een proeftocht gunnen houden, an ders .zou hebben geregeld, doch dat mogen wjj wel zeggen: dat, wat orde en .regelmaat en {historische getrouw heid aangaat. wat de, totaal-indruk betreft, men den ontwerper, de heer Jb. Maandorp en de commissie, die hem terzjjde stónd, mag gelukwen sen niet hun welgeslaagde, veelom vattende arbeid en wij aarzelen niet hun de verzekering te geven, dat Alkmaars ingezetenen èn de vele toe schouwers van buiten deze stad hun dank weten voor hetgeen zij in deze hebben verricht en hun gaarne hulde brengen voor de zorgvuldige nauw gezetheid waarmee zjj de hun toever trouwde taak hebben uitgevoerd. Aan de stoet lag de volgende ge dachte ten grondslag: De troonbe stijging van Koningin Wilhelmina is een heugelijk feit en stemt ons tot ernst. Wat zal ons de toekomst ge ven? Wjj weten het niet en kunnen slechts hopen. Een blik op 's lands historie doet ons de toekomst ver trouwend tegemoet gaan en steurt ons tot feestvreugde. De volgende groepen en afdelingen volgden elkander in logische volgorde op: I. openingsgroep; II. le afd. Neêr- lands hoop; III 2e afd. het verleden, t.w.a. opkomst der steden, b. de wor steling, c. Neêrlands roem ter zee; IV. 3e afd. het feestvierend Alkmaar; V. slotgroep. (De krant geeft vervol gens de zeer uitvoerige toelichting, welke de ontwerper er zelf van heeft gegevetl.) H M. DE KONINGIN IN 1920 OP DE KAASMARKT. SERENADE. De rondgang der feestcommissie bij fakkellicht met muziek bracht weer heel wat mensen bij elkander, vooral o.a. in het Kennemerpark, waar de burgemeester een serenade werd ge bracht. Zo ook aan de daar wonende commissaris van politie, de heer S. M. S. Modderman Jr. wien deze in hem aan zijn korps gebrachte hulde ten volle toekwam. Beide dagen had dit corps een ver-> moeiende taak en hoe goed de stem ming van het publiek ook was, de po litie mag de lof niet onthouden wor den. Waar van zware dienst sprake is ge- '»v.'est in de feestdagen, daar moet 1jBk de heer J. M. Otto met zijn korps worden genoemd. Ondanks de ver moeiende arbeid van de morgen en de middag zag men hem weer met op gewektheid de dirigeerstok hanteren bij het concert op het Hof van 8 tot 10 uur, dat ene verbazende mensen massa daarheen lokte en waar die wriemelende bewegelijke luidruchtige menigte bij de stroom van licht, die ook daar was aangebracht, een fan tastische indruk maakte. Zo eindigde deze eerste dag der feest viering vrolijk en prettig en ging men .met onverflauwde lust de tweede dag tegemoet. DE TWEEDE DAG. VOLKSSPELEN. tl Carillonspel deed opnieuw zijn pret tige tonen horen en waarschuwde het publiek zich gereed te maken voor de sportfeesten, die van 10 tot 3 uur op de Paardenmarkt zouden plaats vin den. Groot was daaraan de deelneming en niet minder groot de belangstel ling van het in ruime getale opgeko men toekijkende publiek. Men heeft hier een aardige afwisseling weten te brengen en dat is met volksspelen wel eens moeilijk. (Er was een vlaggen - spel, krachtmeten, hoepelen, vesting- spel, wedstrijd onder het net, mast- klimmen, zaklopen en ringwerpen op rijwielen). HARDDRAVERIJ! HET VUURWERK. Het was er een prachtige avond voor en onafzienbaar was de mensenmassa, die zich langs de boorden van het ka naal verzameld had. Het vuurwerk was echter zo geplaatst, dat degenen, die aan de overzijde een plaats had den moeten zoeken -en dat waren er niet weinigen - de grote stukken juist op hun kant zagen, een verba zende onhandigheid. Verder veroor loofde de leverancier aldus het ver slag zich de onvergeeflijke onheb belijkheid het talloze publiek een half uur te laten wachten. Ten slotte was het vuurwerk zelf een grote teleurstelling en ware liet beter gehpel achterwege gelaten dan deze mensenmassa pl.m, 2 uur tot stilstaan te dwingen. Alle leiding ontbrak blijkbaar; de nummers wer den zelfs niet in volgorde afgesto ken. Ieder die na afloop onder het buiten gewoon aantal kijkers zich kon en wilde getroosten 50 ets te offeren, werd in het lokaal Harmonie en op het Doelenveld de gelegenheid aange boden om zich kostelijk te amuseren met kermesse d'été, verlichting, café- chantant, dans enz. En van die gele genheid maakten velen gebruik. Het was voor hen een vrolijk opgewekt slot aan Alkmaar's op zo uitstekende wijze gevierde feesten. DE EREPOORT WELKE IN 1898 DE LANGESTRAAT SIERDE. De Alkmaarse Harddraverijvereni- ging trok een enorme menigte, welke de strijd der elf paarden met belangstelling volgde, voor het me rendeel in gespannen verwachting aan wie de prjjzen van 200c—, 100.en 50.zouden worden uitgereikt. Het was een bezoek overwaard een kijkje te kunnen ne men op onze fraaie Harddravers laan met die slechts zo zeldzaam onder haar geboomte heersende drukte en levendigheid. Nadat de strijd was beslist reikte de heer W. Teengs onder een korte toe spraak de prijzen uit en wederom was het hier ons onvermoeid muziekcorps, dat na de gehele dag te hebben ge speeld, niet zuinig was met zijn fan fares. CONCERT OP HET HOF. Te 7 uur des avonds gaf het fanfare- coips van Warmenhuizen een concert op het Hof, waarnaar een talrijk pu bliek heeft geluisterd. Het was een uitnemende inleiding voor hetgeen de hoofdschotel van deze dag had moe ten zijn: het vuurwerk, afgestoken op het afgesneden kanaalvak, dat was aangeboden door de gemeente. „ST. LOUIS" IN 1920. Dat er vijftig jaar geleden in onze omgeving ook recalcitranten waren, die aan de feestviering niet wensten mede te werken, kan blijken uit een mededeling in de Alkmaarsche Courant van 9 September 1898: De feestvreugde alhier zo schreef de correspondent uit Zuid-Scharwoude werd op de dag van de kronings feesten door het volgende afkeuring»- waardig voorval verstoord. Een zeke re K. had zich al enige dagen tevoren uitgelaten, niet te zullen vlaggen en geen oranje te zullen dragen. Om 9 uur des morgens had zich een aantal fanatieke personen voor de woning van K. verzameld en werd deze aan gezocht, onder dreigementen, de vlag uit te steken. Toen K. steeds weiger achtig daaraan bleef, werd door enigen uit het publiek een ijzeren hek uit de grond gerukt en dit door de ruiten en roeden heen in de kamer van H. geschoven. De brigadier K., de rijks veldwachter J. en de gemeenteveld wachter P. konden tegen de woedende mensenmenigte niet veel uitrichten. Men kwam met stenen aandragen, waarmede de woning van K. werd ge bombardeerd. De rijksveldwachter J. ging ten einde raad naar binnen en gaf K. te kennen, dat niet langer voor zijn veiligheid kon worden ingestaan, hem nogmaals dringend uitnodigend de vlag te tonen. Op het laatst werd hieraan door K. voldaan; hij gaf de vlag aan genoemde rijksveldwachter, die daarmee onder een regen van ste nen naar boven klom en haar beves tigde. Een algemeen hoera ging toen uit de menigte op en de politie kon verder een einde aan het tumult maken. Het was inmiddels avond geworden. De brigadier K. van Alkmaar werd door een steenworp aan het hoofd ver wond. Wij vernemen, dat een streng onderzoek naar de daders wordt in gesteld, die ongetwijfeld hun welver diende straf niet zullen ontgaan. In dezelfde courant lezen wij: In de avond van de 7e hebben hier ergerlijke feiten plaats gehad, die de politie zeker zullen doordringen van de noodzakelijkheid om door krachtige voorzorgsmaatregelen herhaling te voorkomen. Een tweetal ingezetenen, een aan de Laat en een aan de Ko ningsweg, hadden zich niet genoopt gevoeld op de 31ste Augustus de vlag uit te steken, waarin zij natuurlijk ten volle vrij zijn. Die vrijheid mocht hun echter, aan het einde der negentiende eeuw, niet worden gelaten zo oor deelde een troep van merendeels op geschoten jongens en met stenen bombardeerden zij beider woningen, zodat tenminste aan die op de Konings weg vrij belangrijke schade werd aan gebracht. De politie had daarvan niets bemerkt voordat het feit had plaats gehad en, gewaarschuwd, verscheen zij op het terrein en bleef herhaling achterwege. Het is een lelijke vlek op de Alkmaarse feestviering en de bel hamels hebben met hun optreden al een heel slechte dienst bewezen aan allen, die het Oranjehuis liefhebben en vereren.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1