BENESJ: Medestichter van de D Tsjechoslowaakse republiek Politicus van groot formaat Laatste boerenreis van „Kota Inten" Zwarthandelaar in zakformaat Koninklijk bezoek aan Marken Koninkl. Familie verlaat heden Amsterdam VERVOLG STADNIEUWS Collecte militaire fondsen Draverijen op het Sportpark BENZINE BESPAREN IS DEVIEZEN VERGAREN Ravensteyn kampioen jjaisie N teuws Kotikof wijst Amerikaans protest af Zuid-Scharwoude Groep van Zeist boekt succes Schermergemeenschap ontvouwt de plannen Akersloot. De feestelijkheden Egmond aan Zee. Noordscharwoude De Rijp Broek op Langendijk. Nieuwe Bonnen BS (Van onze correspondent in Praag) DR. EDVARD BENESJ, voormalig pre sident van de Tsjechoslowaakse repu bliek, heeft slechts enkele maanden de val van 't laatste bolwerk der democra tie in O.-Europa overleefd. Die laatste maanden heeft hij doorgebracht op zijn buiten „Sezimovo Usti" als balling in eigen land. Zijn heengaan heeft niet eenzelfde ontroering, eenzelfde schok teweeg gebracht als de dood van zijn geestelijke vader Thomas Masaryk die door 't volk verafgood werd en de dood van Jan Masaryk, die bij het volk een populariteit genoot, zoals wel licht nooit een staatsman had. Benesj werd hooggeacht door zijn volk als de president van de republiek waar men trots op was. Hij was de gedegen, we tenschappelijke politicus, die voor zijn land steeds gepoogd heeft het beste te bereiken. Edvard Benesj werd op 28 Mei 1884 in Kozlany in Zuid-Bohemen geboren als zoon van een landarbeider. On danks grote financiële moeilijkheden kon hij gaan studeren aan de universi teit te Praag. Later volgde hij de col leges te Parijs, Dijon, Berlijn en Lon den. In 1909 werd hij docent aan de handelsacademie te Praag en in 1912 begon hij colleges sociologie te geven aan de beroemde Karelsuniversiteit. Bij het uitbreken van de eerste we reldoorlog verliet hij zijn land en in 1915 voegde hij zich bij zijn in Zwit serland vertoevende leermeester Tho mas Masaryk. Met hem bereidde hij in een Rotterdams hotel de stichting der Tsjechoslowaakse republiek voor en toen hij in 1918 in Praag terugkeerde aanvaardde hij daar de portefeuille van Buitenlandse Zaken. Zeventien jaar lang bleef hij op zijn post en in die tijd vestigde hij zich een naam in de internationale politiek. Doch ook be gon hij een steeds belangrijker rol te spelen in de binnenlandse politiek en het was dan ook bijna vanzelfsprekend dat hij in December 1935 na diens dood Thomas Masaryk als president van de republiek opvolgde. Drie jaar later, na het accoord van München verliet hij wederom zijn land als politiek vluchteling. In Engeland en Amerika zocht en vond hij contact met de leidende figu ren dier dagen en al spoedig» werd hij te Londen erkend als de president van de republiek Tsjecho-Slowakije. Na de bevrijding kon hij dan ook direct weer de teugels van het bewind in handen nemen. DE POLITIEKE VERHOUDINGEN in zijn land waren intussen zeer ver anderd. Het communisme en Rusland hadden, als gevolg van de bevrijding Dr. Benesj, opgebaard in zijn villa. door het Rode Leger, de sympathie van grote delen van de bevolking gewon nen. Benesj, die tijdens de oorlog contact met Rusland had onderhouden, en die geloofde in de mogelijkheid van een vriendschappelijke samenwerking tus sen Oost en We;t, heeft na de oorlog een politieke koers gevolgd in overeen stemming met de nieuwe omstandig heden en zijn overtuiging: een reall- teitspolitiek. Dat Rusland en het communisme zijn land noodlottig zouden worden heeft hij niet voorzien en getuige zijn weife lende houding in het receente verleden is hij verrast geweest door de ontwik keling der gebeurtenissen. Na de revolutie was zijn rol uitge speeld en het valt slechts te betreuren dat hij zo lang wachtte afstand te doen van zijn presidentschap. Ongetwijfeld viel het hem zwaar deze stap te doen. Benesj is dood. De zwarte vanen, die reeds enige dagen, nu hier, dan daar, aarzelend werden uitgestoken en weer binnengehaald, hingen tot vandaag in heel Praag. Nu zijn de vanen weer verdwenen. Zal de Tsjechoslowaakse natie de ideëen van de man, waarvoor deze werden uitgehangen, ooit verge ten? DUIZEND PER UUR BEZICHTIGEN NIEUWE KERK 12.000 bezoekers hebben Dinsdag het interieur van de Nieuwe Kerk te Am sterdam, waarin onze jonge vorstin is ingehuldigd, bezichtigd. Dat bracht f 3500 op voor de herstel lingsoorden van de Stichting 1940'45. Ook gisteren hield de stroom aan: per uur werden er ongeveer duizend kaart jes verkocht. Het emigrantenschip „Kota Inten" van de Kon. Rotterdamse Lloyd is Dinsdag voor de zevende en laatste maal naar Canada vertrokken. Aan boord bevonden zich bijna 400 emigre rende Nederlandse boeren met hun gezinnen, onder wie 180 kinderen be neden 10 jaar. Hiermee is voor dit jaar een einde gekomen aan de boeren-emigratie naar Canada, onder auspiciën van de Stich ting Landverhuizing Nederland, die in 1948 een kleine 7000 Nederlandse boeren en hun gezinnen naar Canada bracht. Op 13 Sptember wordt weer een aan vang gemaakt met de keuringen voor het volgend jaar, hetgeen op de Cana dese ambassade in Den Haag geschiedt. De namen der goedgekeurden worden ter plaatsing naar Canada doorgegeven met de bedoeling, dat hier binnen twee maanden bericht van plaatsing zal zijn ontvangen. Men hoopt in 1949 minstens 10.000 Ne derlandse boeren met gezin naar Cana da te kunnen emigreren, waarvan vóór Mei reeds 4500. De Canadese regering houdt evenwel vast aan het getal van 20.000 gegarandeerde plaatsen. Dan zou Canada echter zelf voor schepen moe ten zorgen, want Nederland zal nauwe lijks scheepsruimte voor de beoogde 10.000 beschikbaar kunnen stellen. SJARIFOEDDIN'S ZWENKING NAAR MOSKOU. De Nieuwsgier (Batavia) meldt, uit Djokja te hebben vernomen, dat men, het er in Republikeinse regerings kring-n vrij algemeen over eens is, dat Sjarifoeddin zijn politieke toekomst voorgoed heeft vergooid. Verscheidene nationalisten in de Republiek aarzelen niet, op zijn politiek gedrag het woord „immoreel" toe te passen. De Engelse League De uitslagen van de gisteren in de eerste divisie van de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: Arsenal Liverpool 11; Charlton Athletic Chelsea 1—1; Everton—Stoke City 2—1; Manchester City—Birmingham City 1—0; Newcastle United—Aston Villa 2—1; Portsmouth—Middlesbrough 1—0; Wolverhampton W—Manchester United 32. ernstige toestand in frankrijk Te Parijs zijn politieke waarnemers algemeen van opvatting, dat de toe stand zeer ernstig is, daar het gezag cp het ogenblik niet sterk genoeg moet worden geacht om aan de drei gende algemene staking het hoofd te bieden. Ook de bedreiging van de fi nanciële positie en de valuta is acuut. Dit vindt zijn terugslag in de voedsel prijzen. De zwarte handel tiert welig Hoge onderscheidingen voor gasten Koningin Juliana heeft aan een aan tal gasten, die ter bijwoning van de plechtige inhuldiging naar Nederland zijn gekomen, hoge onderscheidingen verleend. Het Grootkruis Nederlandse Leeuw ontvingen o.m.: Koningin Eli zabeth van België, Prins George van Griekenland en Paul Ramadier, Frank rijk. Tot Grootkruis Oranje Nassau werd bevorderd de bekende Franse letterkundige George Duhamel. DE NATIONALISATIES IN ROEMENIE. Engeland heeft een nota aan Roe menië gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de nieuwe Roemeense wet op de nationalisatie, welke ongeveer acht weken geleden werd goedgekeurd. Gelijkluidende nota's zijn door de V.S., Frankrijk en Nederland in gediend. Volgens de nieuwe wet worden bui tenlandse firma's in Roemenië gena tionaliseerd en wordt vergoeding ge geven in de vorm van staatsobligaties in Roemeense valuta. HUYTS IS WEER ZUIVER. De Raad van Beroep voor de Perszui vering heeft inzake mr. L. J. V. A. Huyts, tijdens de bezettingsjaren hoofdredacteur van de Nieuwe Rotter damse Courant, die voor 7 jaren was weggezuiverd, vastgesteld, dat Huyts met heeft behoord tot hen die van een geestelijk foutieve instelling waren. Hij werd ontzet uit het publicatierecht voor de tijd van drie jaren, welke ge acht moeten worden te zijn ingegaan op 5 Mei 1945. Hem werd 't certificaat verleend. HALF MILLIOEN JAPANNERS IN RUSLAND GEVANGEN Volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur te Tokio bevinden zich nog een half millioen Japanners in Russische krijgs gevangenschap. Ondanks gemaakte af spraken heeft Moskou sinds vijftien maanden geen enkele krijgsgevangene meer vrijgelaten. De mensen werken in munitiefabrieken en bij de aanleg van vliegvelden. Anti-Semitisme in Z.-Afrika Uit Johannesburg wordt gemeld, dat de regering-Malan Joodse im migratie in de Unie van Zuid- Afrika heeft verboden. Het waren Woensdagmiddag vrijwel allen min of meer kleine zaken die door de Economische Politierechter, mr. Peereboom werden afgedaan. De publieke tribune had hier blijkbaar de lucht van gekregen want de be langstelling was zeer minimaal. Bij een dergelijke rechtszitting krijgt men het idee dat de zwarthan del langzamerhand tot het verleden gaat behoren. Het kan natuurlijk ook betekenen dat de „zwarte heren" meer „uitgekookt" te werk gaan. Wij hopen het eerste, maar vrezen voor het laatste. KOFFIE, THEE EN CACAO Op 10 Mei ontving de Alkmaarse kellner J, A. H. bezoek van een viertal dames en heren. Dit klaverblad kwam geen gelegenheidsvisite afsteken, doch stelde pogingen in het werk een hoe veelheid koffie, thee en cacao te slij ten voor prijzen die varieerden van 6.50 tot 7,50 per kg. Een IJmuidense schone, Engelina Cornelia K. was de spreekbuis voor een Pool, van wie de artikelen waren. Dit werd haar althans door de offi cier Mr. Vellinga ten laste gelegd. De getuigen waren het hiermee eens doch de dame beweerde het tegendeel. Mr. Vellinga was van mening dat Engelina haar inkomsten 27.- steun) op min der fraaie manier trachtte te verhogen en eiste 50.- of 30 dagen en 1 maand voorw. met 3 proefjaren. Uitspraak conform. GEDWONGEN DOOR MALARIA KOORTS Tien weken lang had de Alkmaarder Gerardus A. malariakoorts gehad. Zijn financiële positie was hierdoor zo ge schokt dat hij tot verkoop van 2 levens middelenkaarten, één tabaks- en tex- tielkaart moest besluiten. Zijn zoontje had van de opbrengst een „pakkie" gekregen en vader kreeg gistermiddag f 25 boete of 15 dagen gratis onderdak. SHAMPOO EN SIGARETTEN. Naast haarwater, shampoo, e.d. ver kocht de kapper, Teunis v. d. V. uit Alkmaar, ook sigaretten. Dit is niets bijzonders maar Teunis deed het zander bon. Ook dit zal wel meerdere malen gebeuren maar deze kapper liep tegen de lamp en dies stond hij op het matje. De winst van de Players en Bondstreet werd hem voor een goed deel door de f 100 boete ontnomen. Koningin Juliana heeft met de vier prinsesjes en vergezeld van een aantal vorstelijke personen met de Piet Hein e» volkomen onverwacht bezoek aan Marken gebracht. Alles wat lopen kon kwam n~— buiten om de Vorstin en haar kirfderen enthousiast te verwel komen. De drie oudste prinsesjes ont vingen een Markense pop. Een grote dag was het voor Lijsje Uithuisje-Van Riel, die in 1916 tijdens de waters- jood, waarbij 16 mensen omkwamen in een onder water gelopen kamer op Marken werd geboren en die als petekind door Prinses Wilhelmina werd aangenomen. Lijsje, die thans zelf moeder var. vier kinderen is, werd aangesproken door Koningin Juliana, lie zich geruime tijd met haar onderhield. Het bezoek aan Marken duurde 1V« uur. De tocht werd voortgezet naar Hoorn waar de- ontvangst niet minder ent housiast was. Hedenavond omstreeks 20.30 uur zal H.M. Koningin Juliana met haar gezin de hoofdstad verlaten en zich naar het paleis Soestdijk begeven. H.M. vertrekt per auto en zal de volgende route gebruiken: Dam, Rokin, Muntplein, Reguliersbree- straat, Rembrandtplein, Utrecht sestraat, Frederiksplein, Sarphati- straat, Alexanderplein, Mauritska- de, Linneausstraat, Middenweg. Diemen, Rijksstraatweg. Nu wij het voorrecht hebben gehad om in vrijheid het jubileum- en inhul- digingsfeest te mogen vieren past het ons zeer zeker om daarbij te geden ken, dat wij dit te danken hebben niet alleen aan de moed en opofferings zin van onze bondgenoten, doch ook aan het beste wat onze eigen Holland se jongens en mannen hebben gege ven in hun strijd voor de bevrijding van ons vaderland. Uit deze gedachte is het initiatief geboren om iets voor de nagelaten be trekkingen van de gevallenen en deze oorlogsinvaliden te doen. Er zijn n.l. een 5-tal militaire fondsen te weten: Fonds 1815 voor oud-militairen, Kon. Nat. Ver. tot steun aan miliciens „Sta- mil". Ereschuld en Dankbaarheid, Ka- rel Doorman Fonds, Prins Bernhard Stichting., die allen hetzelfde doel be ogen, n.l. behartiging van de zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke belan gen van de militairen van Land-, Zee- en Luchtmacht en van hen. die zich vrijwillig voor de militaire dienst heb ben gemeld en van de nagelaten be trekkingen van personen als bovenbe doeld. De gezamenlijke vertegenwoordigers van de verschillende fondsen, J. E v. d. ELBURG. Mr. A. LEESBERG Jr., J. H. NIJHUIS, J. F. H. PLAS, G. B. C. VAS- BINDER. AUDIëNTIE BIJ H. M. KONINGIN JULIANA. Tot de audiëntie van H. M. Koningin Juliana, die heden ten Paleize te Am sterdam plaats vindt, zijn als vertegen woordigers van het Sociale Werk ge nodigd de heren dr. H. J. Hofstee, voor zitter en G. Figèe, secretaris van de Sociale Raad, Districts-Armenraad voor Alkmaar e.o. Hoewel werd aangekondigd dat op 12 September a.s. de laatste draverijen op het sportpark zullen worden gehou den, bestaat er nog een kans dat er op Zondag 3 October een draverij zal worden ingelast, omdat een vereniging in een andere gemeente die datum heeft' vrij gegeven. De voor a.s. Zondag vastgestelde courses beloven door de grote inschrij vingen een succes te worden. Voor de Evert Rus-prijs (wie kent niet de altijd jeugdige volijverige pen ningmeester van „Vooruit?") een prij zendraverij over 2040 m„ voor paar den welke nog geen f 400 hebben gewonnen, werden ingeschreven niet minder dan 25 paarden. In de „Groet-prijs", een course over 1380 m. voor 3-jarige Nederlandse paar den, is dit aantal 11. De „Bergen-prijs" over 2040 m. met 19 paarden en de „Schoorl-prijs" over 2340 m. met 7 deelnemers, zullen even eens spannende ritten geven. Het slot van de wedstrijden wordt gevormd door een Heat-handicap-dra- verij over 1640 m., waarvoor niet min der dan 23 paarden staan ingeschre ven. „AVES" JUBILEERT. De afdeling Alkmaar en omstreken van „Aves", de vereniging van fokkers en liefhebbers van pluimvee, zal in de Korenbeurs een grote tentoonstelling houden van pluimvee en konijnen. Een en ander staat in verband met het feit, dat Aves dit jaar haar 45-ja- rig bestaan herdenkt, en dit 9e lustrum een feestelijk karakter wenst te geven. De strijd om de hoogste Alkmaarse damtitel is geëindigd. Met de prachtige score van 10 punten uit 7 partijen in 'n zeer sterk bezette finale is Ravensteyn eerste geworden en heeft daarmede voor de 5e maal de titel Hoofdkl. Dam- kampioen van Alkmaar en Omstreken veroverd. Daarvoor behaalde hij eveneens de titel in 1941, 1942, 1943 en 1947. Sinds 1941 is hij tevens clubkampioen en eer ste bordspeler van D.D.D. Met recht kan gezegd worden dat de titel in goede handen is, want zowel in techniek als spelopvatting, stijl en on dernemingslust blinkt hij uit. Mede door zijn bescheidenheid is hem de titel door alle damspelers van harte gegund. Om de 2e en 3e prijs wordt nog ge treden door Oud, Schuit en Kruider, alle drie met 8 punten uit 7 partijen. Ie KLASSE. Het kampioenschap in de le klasse werd behaald door de Langedijker fa voriet Th. de Haas, Damlust, Zd. Schar- woude, die in de finale ongeslagen de le plaats bezette met 13 punten uit 8 partijen. Door deze prestatie heeft hij het recht verkregen volgend jaar in de fi nale hoofdklasse uit te komen. Profi ciat. De wedstrijd om de 2e en 3e prijs is nog niet beslist. De stand is hier: 1. De Haas 13 punten uit 8; 2. Toepoel 11 pun ten uit 8 partijen; 3. Helder 9 punten uit 7 en Woonwijk 8 punten uit 7 partijen. 2e EN 3e KLAS Kampioen C. Bijwaard; 2e prijs Lang- ras Jr., terwijl Brinkhof, Miedema en Lnngras Sr. kampen om de 3e prijs. Langras .won reeds van Miedema. 3e KLAS Aan de kop Klinkhamer 8 punten, 2/3 Korn en de Wijn 7 punten, v. Leeuwen 6 punten. De beslissing is hier nog niet gevallen. Ongecorrigeerd De Sovjet-commandant in Berlijn, generaal Kotikof, heeft vandaag het protest van de Amerikaanse comman dant, Kol Howley, inzake de ongere geldheden om en in het stadhuis in de Sovjet-sector, afgewezen. Hij beschuldigde de Amerikaanse autoriteiten van „onbehoorlijk optre den" en zegt: „Ik sta er op, dat het Amerikaanse militaire personeel in Berlijn in het vervolg zich zal houden aan de regels van correct optreden en zich niet zal bemoeien met zaken, waarin zij niet bevoegd zijn". Howley bracht gisteren een bezoek aan Kotikof om te protesteren tegen het in hechtenis houden van politie agenten uit West-Berlijn, die in de laatste dagen in of in de buurt van het stadhuis werden gearresteerd en tegen i de arrestatie van zijn plaatsvervanger Kol. Babcock door de Russen. Kol. Bab- cock werd later vrijgelaten. Nu de groep v. Zeist de planken koorts, voor zover aanwezig, overwon nen heeft, gaan de prestaties omhoog. Zo krijgt Gerrit Verkroost de slag van de conference te pakken en de heer Goudsblom herinnert zo nu en dan aan niemand minder dan aan de grote man der kleine kunst: Buziau. De stemming was wat down toen het doek opging in de Schelvis te Zuid-Scharwoude, maar dat hebben de optredenden met glans overwonnen. De belichting vormt in Zuid-Scharwoude altijd een moeilijk punt, maar daar was door de fa. Witte uit Noord-Scharwoude een mouw aan gepast op een alleszins verdienstelijke wijze. Mej. Wolfswinkel had Dinsdag haar schitteravond; zoals zij bij deze opvoering zong, had ze nog niet ge daan. De andere solisten, de heren Tromp en Jonker hadden te kampen met een te beperkte capaciteit van de luidspreker, terwijl de prestaties van de' sneltekenaar achter in de zaal nau welijks waren te volgen. Maar Gerrit heeft een massa routine opgedaan, tus sen de eerste en de laatste opvoering ligt een zeer groot verschil. De overi gen waren goed op dreef en in de schets „De straatzanger" creëerde mej. Molenaar op overtuigende wijze 't straat wijf. De avond is meer geworden dan alleen maar een geslaagde avond, wat het applaus ook bewees. De Schermer krijgt Maandagavond 13 September de première van het „His torisch toneelspel „Willem de Zwijger" van Paul le Mont. Onder regie van de bekende acteur Frans 't Hoen uit Hoorn zullen een 20-tal Schermer bewoners dit spel opvoeren. Een hoge greep van de Schermer Ge meenschap. Herhaling van dit spel vindt plaats op Dinsdag 14, Woensdag 15 en zo no dig op Vrijdag 17 Sept. Zondagmorgen 12 September zullen er herdenkinsdiensten plaats vinden in de R. K.- en de Ned. Herv. kerk. Maandag 13 September zal er een groot kinderfeest zijn, met balonnen- wedstrijd!, film van Dik Trom en voor stelling van het Poesjenelletheater van de bekende poppenspeler Henk Zouten dijk uit Den Haag. Voor de ouderen worden er volksspelen gehouden en voor Dinsdagmiddag 14 September is er een sportmiddag georganiseerd, met voetballen, 1500 meter hardlopen, de monstratie van „de Schermer Ruiters" en ringsteken te paard. De Floraliavereniging in samenwer king met de Bond van Plattelandsvrou wen, houdt haar tentocSistelling ook deze dagen, met vrije inzending voor ieder. In Akersloot begonnen de feestelijk heden met wijdingsdiensten in beide kerken, gevolgd door een aubade voor het raadhuis, waar later een bijzonde re raadszitting werd gehouden. Des middags waren er kinderspelen en Maandagavond zong het R.K. kerkkoor o.l.v. J. Krom en Amicitia o.l.v. de heer Louwe. Dinsdag werd de grote optocht door het dorp gehouden, die veel belang stelling trok en waarvoor gratis, prij zen waren beschikbaar gesteld. Des middags waren er volksspelen, even eens met prijzen en een gecostumeerde voetbalwedstrijd. DE DIAMANTSLIJPERIJ. Wij meldden reeds, dat hier een dia mantslijperij zal worden opgericht. Door het Psychotechnisch bureau van prof. Waterink is reed* een onder zoek ingesteld naar de geschiktheid van veertien sollicitanten, welke zich voor het werken aan deze inrichting be schikbaar hebben gesteld. Geen Amerikaans compromis-voorstel De C. V. G. D. meldt, dat er, in te genstelling tot geruchten in de pers, geen Amerikaans „compromis-voor stel" is. Integendeel, de commissie koestert de hoop, dat van de zijde van een der partijen in de naaste toekomst een plan of plannen zullen worden ge formuleerd voor hervatting der poli tieke onderhandelingen. KATTEKWAAD. Enkele veebelovende knapen hebben het niet kunnen verkroppen, dat on danks het drukke verkeer tijdens de feestweek, de versiering er vrijwel on beschadigd door gekomen was. Hier en daar hebben ze daarom de plastic-be kleding van de verlichting vernield en zelfs de tuinversiering bleek niet vei lig. Men wordt verzocht, indien men daarvan getuige was, de daders aan te willen wijzen, opdat de belhamels onder handen genomen kunnen worden. POSTDUIVEN-NIEUWS Gevlogen werd vanuit St. Kathelijne (België) met oude en jonge duiven. Bij de eerste 20 aankomenden be vonden zich de duiven van de heren P. Riteco 1, 2, 4, 9, 16, 17, 18; J. F. Riteco 3, 7; M. Middelkoop 5, 6, 10, 12; J. Sasse 15, 19; J. Wit 8, 11, 13, 14, 20. A.s. Zondag zal worden gevlogen vanuit Vilvoorden, een afstand van 184 km. BEDANKT. Ds. D. Henstra heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar Woerden. Voor het tijdvak van 12 t/m 25 Sep tember 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD 207-1, 207-2 Brood 800 gram brood. 208 Brood 400 gram brood. ALLE BONKAARTEN 209 Algemeen 120 gram spijsolie. 210 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 211 Algemeen 1 ei. 212 Algemeen 200 gram rijst. 213 Algemeen 400 gram brood. BONKAARTEN KA, KB, KC 810 215 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 216 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 217 Algemeen 50 gram thee. 218 Algemeen 125 gram koffie. 219 Algemeen 250 gram waspoeder. 220 Algemeen 750 gram suiker, boter - hamstr. enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen. B 229 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. BONKAARTEN KD, KE 810 221 Algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gr. vet. 222 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 223 Algemeen 500 gram suiker, boter- hamstr. enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. 224 Algemeen 500 gram waspoeder. E 235 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbisc. Bonnen lijst eenmaal per veertien dagen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat voortaan eenmaal per veer tien dagen een bonnenlijst gepubliceerd zal worden. Het systeem van wekelijk se lijsten, dat in de vacantiemaanden reeds onderbroken werd, zal nu dus definitief verlaten worden. Een en ander houdt ook in, dat de broodbon nen weer voor een tijdvak van 14 da gen tegelijk worden aangewezen. De bonnen voor tabak zullen voor lopig nog op de oude wijze worden bekend gemaakt, dus telkens op de Donderdag, volgende op het verschij nen van de bonnenlijst. NEDERLANDS GESTOLEN GOED NAAR NAPELS GESMOKKELD. Verscheidene smokkelaars, in het be- zit van geslepen en ongeslepen dia manten ter waarde van verscheidene milliarden lires, cocaïne en waardevolle stoffen, naar het schijnt afkomstig van in Nederland gepleegde diefstallen, zijn te Napels gearresteerd.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5