DE JEUGDKOER Tante Sabine Opstellenwedstrijd Wij spelen Br&lge Demonstra van Bi Hoe vier vrolijke neven van Tijl Uilenspiegel burgemeester werden grijpt in Hallo, Jongens en Meisjes Oplossing Prijsraadsel PRIJSRAADSEL Onze mededelingen TOCH NOG NIET HANDIG GENOEG Het Radioprogramma Waar was ambassadeur Visser KONINGIN JU uit Amsterd vertrokker Onafhankelijkheii Vietnam Weerbericht Natuurlijk kennen jullie allen Tijl zelf. Zijn achter naam, Uilenspiegel, behoef ik er niet eens bij te noe men, want er is maar één Tijl de beroemde grote Tijl. Maar kennen jullie ook zijn vier vrolijke neven, die vroe ger en dat is al een paar honderd jaar geleden even bekend waren als hij zelf. Ik ben bang van niet en dat vind ik erg jammer, omdat er van die vier zeker evenveel aardigs te vertel len valt als van hun bekende neef. Voor degenen onder jullie, die dan nog nooit van hen hebben gehoord, zal ik tenminste één geschiedenis alvast ver tellen. Luister goed hoor! In het plaatsje Stachel-Achel, hier een flink eind vandaan, hing op een goede morgen een groot wit plak kaat op 't stadhuis. In deftige woor den kon men hier een oproep lezen voor het ambt van burgemeester der gemeente. De vier vrolijke neven van Tijl, die juist in Stachel-Achel waren, vonden dit baantje wel iets. Ze wa ren platzak en hadden de laatste da gen zich afgevraagd, op welke wijze zij nu weer aan de kost moesten ko men. De oudste Ferdinand ge naamd vond, dat hij met zijn goed figuur hij had een echte burge meestersbuik het best hiervoor ge schikt was. Maar de tweede beweerde dat zijn puntbaard en snor, die hij met veel zwier wist op te draaien, méér waar digheid gaf. Nummer drie vond, dat het lot hier moest beslissen en telde daarom de knopen van zijn jas, wat natuurlijk in zijn voordeel uitviel. De laatste, meende toch dit voor te heb ben: achter zijn sigaar meer spraak vermogen en minder zaagsel in zijn hoofd te hebben dan de anderen. Ten slotte werd besloten dat zij, zoals tot nu toe steeds 't geval was, elkander trouw te blijven en dat alle vier zou den trachten het ambt te krijgen. Als eerste eis moesten zjj als keu rige heren verschijnen. Dat was wel het minste, wat je van een aanstaand burgervader mocht verwachten. Daarom trokken ze gezamenlijk naar een kleermaker bij wie zij zich aan dienden als te zyn opgeroepen bij de keurkorpsen der wijze gemeenschap pen des keizers. De arme kleermaker, die een goed vakman maar verder 'n onnozele hals was, had nog nooit hiervan gehoord, maar meende met gunstelingen van het hof te doen te hebben eft haastte zich aan hun wen sen te voldoen. Toen Vfet op betalen aankwam beloofden zij, alle hoog waardigheidsbekleders, waarmee zij aan het hof in aanraking zouden ko men, van zijn vakmanschap op de hoogte te stellen. „Je zult eens zien hoe druk je het hierdoor zult krijgen en de rekening kun je over vier we ken presenteren op het raadhuis te Stachel-Achel". De kleermaker ge voelde zich zeer gevleid. Ze namen hun intrek in een her berg. In de buurt oefenden ze zich, als niemand het zag, .om op de meest waardige wijze als burgemeester op te treden. Met langzame passen lie pen ze de bosweg op en neer genie tend van hun aanstaande glorie. Thuisgekomen zei Ferdinand: „Eén ding ontbreekt ons nog; een aanbeve ling van de keizer. „Maar noe aan zc'n ding te komen? „Wacht, 'n idee!" riep hij uit. „Schrik niet. Wat er nu gebeuren gaat is slechts voor de vorm. Beneden in de gelagkamer zag ik straks een veldwachter. Let nu op." En hij brulde: „Heren", met 'n knip oogje naar de anderen. „Heren, U be ledigt de uniform; U beledigt, het wettig gezag!" Zijn vuist daalde zwaar neer op de wankele tafel. De muren schenen te dreunen. Beneden was het doodstil geworden; men luis terde. Weer klonk de zware stem van Ferdinand en ja hoor, daar kwam de veldwachter de trap opge- stommeld. „Mijnheer", begon Ferdi nand beleefd", deze gasten hier be weren dat er geen dommer mens in 't dorp bestaat dan de veldwachter. Daar ben ik tegen opgekomen. „Wat!" de dienaar van de wet ver slikte zich haast van woede. „Gear resteerd! Alle drie." Hij haalde reeds een aantal papieren uit de zak waar- ROMAN .VAN MARIA SAWERSKY- 41) „Irene heeft ook haar goede eigen schappen", stoof hij op. „Ze zorgt er voor, dat er steeds bloemen in huis zijn en ze speelt van tijd tot tijd eens wat op de piano". „Nou, ruikt u dan maar flink aan die bloemen, kaptein, dan zult u wel in leven blijven. Maar dat zeg ik u: Beate die u toch zeker voor haar plezier te logeren hebt gevraagd, vindt u van daag of morgen ziek te bed, omdat ze voor haar ouwe, egoïstische oom te bard heeft moeten ploeteren!" „Nu behoeft u me alleen nog maar te vertellen, dat ze binnenkort sterft en dat ik haar dan vermoord heb!" snauwde Mengelberg. „Ik begrijp wer op vriend Ferdinand het keizerlijk zegel herkende. „Laat. mij de namen even invullen, dan kunt U rustig be neden afeten", kwam hij slim tussen beide. De goedige veldwachter ging hierop in. Nauwelijks had hij zijn hie len gelicht of de vrolijke vrienden maakten zich met de kostbare buit uit de voeten. Toen de dorpsagent verzadigd en tevreden de trap beklom om zijn arrestanten te halen, waren de vogels gevlogen. Stachel-Achel kreeg echter, wat geen enkele andere gemeente ooit gekend heeft, vier burgemeesters en wel op een persoonlijke aanbeveling van de keizer. Deze had Ferdinand in sierlijke krulletters getekend op de blanco papieren met het keizerlijk zegel, die hij aan de veldwachter had weten te ontfutselen. Ik was van plan om jullie de vol gende week eens een opstellen-wed strijd op te geven. Een opstel maken is voor sommige kinderen een heel werkje en daarom zal ik de onderwer pen waarover jullie een opstelletje mogen maken, deze week opgeven, zo dat jullie er ruim de tijd voor hebben. De onderwerpen zijn: 1. Oranjefeest. 2. Een aardige gebeurtenis in de va- cantie. 3. Kermis. 4. Een sprookje. 5. Wat er onze klas gebeurde. 6. Een goede les. 7. Een regendag. S. Het kamp. 9. Een rondwandeling in de dieren tuin. 10. „Jantje Onverstand". Uit deze tien onderwerpen mogen jullie een keuze doen. Als de krant van deze week soms zoek mocht ra ken en je de onderwerpen vergeten bent, kijk dan de volgende week nog maar eens in de Jeugd-Koerier. Ik zal dan alles nog eens herhalen. Het opstel mag niet te lang zijn, want de vijf beste opstellen zullen niet alleen met een boek worden be loond, maar ook in de Jeugd-Koerier geplaatst worden. Doen jullie dus alle maal mee aan deze wedstrijd en denk er om dat het opstel eigen werk moet zijn, dus zelfbedacht en geschreven. Deze wedstrijd is dus pas voor de volgende week en de opstelletjes wor den vóór Zondag 19 September aan 't bureau van dit blad verwacht. lVat 5?gen de briefïes er deze week feestelijk uit! Ze waren versierd met vlaggen, bloemen en oranje. Er waren zelfs portretten van onze koningin bij en tekeningetjes van dansende kinderen die vrolijk met hun vlaggetjes zwaaieh. Natuurlijk waren er ook veel gezellige beschrijvingen over de feesten. ,t°t„n}ljn spij* moet ik de beantwoording van de briefjes wat korter maken h®t nu I?e,t„?.en grotere letter in de krant wordt gedrukt en meer ruimte m beslag neemt. Wij zullen hopen dat het spoedig weer verandert, maar nu moet gelukken? °m m weinig w00rden op vele dingen te antwoorden. Zal het De eerste brief die ik ga beantwoorden is van Anton Mol. Jongen wat heb sin P.e^ngvtn /Taa1^ te^ tIe Van "Koningin Wilhelmina en Konin- Vi. 7 j Anton. Ik zal het op mijn kamer hangen. Dinie Jonk man, je zult het wel druk hebben nu je aan zoveel dingen moet meedoen. Houd wiJ n;i?neT Dl.njo? Dinie Lingeman, ik wist al dat je in Amsterdam was. Dime Jonkman zal blij zijn dat je weer terug bent. Gezellig dat Mary bij je komt. Jan Nieters, kijkt je Vader wel eens mee in de Jeugd-Koerier? Nu leest mj jouw naam ook, Jan. Betsie Koeleman, je heb het keurig gedaan hoor! Wil je Moeder van mij groeten? Jenny Koning, ik ben blij dat je weer beter bent. Nu niet meer ziek worden hoor meisje. Bets Half, hartelijk dank voor de postzegels die je zo trouw blijft sparen. Met de prijsraadsels moet je volhou den hoor meisje. De aanhouder wint. Hoe gaat het op de huishoudschool? G. Kanzij Ti, nu weet ik nog niet of je een jongen of een meisje bent. Wat heb je de oplossing aardig versierd. Corrie Kossen, ik zal je per brief antwoor den, meisje. Hartelijk dank voor de postzegels. Deze week zal ik jouw naam nog ens onder de mededelingen zetten. Zou je ook wel met een meisje uit Den Helder of Hoorn willen corresponderen? Willy Pureveen, ja ik weet dat het erg prettig is geweest in „Vierhouten". Piet Kuitwaard is er ook geweest. Ik heb nu wel 'n paar plaatjes voor je ontdekt in een tijdschrift. Deze week krijg je ze, hoor! Berta de Vries, bedankt voor de sigarenbandjes en de postzegels. Ik vind het erg aardig van je. Heb je het boek al ontvangen? Lies Huyzer, wat schrijf jij mooi en duidelijk. Keurig opgelost hoor! Maria Vercauteren, ik was blij met de postzegels en de bandjes. Fijn voor Moeder dat je haar al zo goed helpt. Schrijf maar wanneer je tijd hebt. hoor! Groetjes voor Rosa en Jan. Faulientje van der Klei. goed gevonden! Ben jij ook in Amsterdam geweest? Jopie Fiscler, ja hoor, je oplossing was helemaal goed. Het was niet moeilijk, vond je wel. Wim de Graaff, wat leuk dat jij op 6 September naar Amsterdam gaat. Ik hoop, dat je de gouden koets goed zult kunnen bekijken, Wim. Je hebt veel bramen gevonden. Ik hoorde dat het zo'n slecht jaar is voor bramen. Tini Bakker, je hebt de puzzle heel duidelijk opgeschreven. Jij ook veel groeten Tineke. Nico Duyn, ja, ik was heel blij met de postzegels. In deze week ben je dus jarig. Ik weet de datum niet, maar feliciteer je hartelijk en ik hoop dat je een heerlijke dag zult hebben. Bedankt voor de postzegels hoor! P. Wissen burg, ben je een jongen of een meisje? Wat schrijf jij keurig. Rosa Vercaute ren. ik wist niet dat jij al zo lang ziek bent, meisje. Natuurlijk vind ik het ge zellig dat wij in de krant geregeld een praatje met elkaar kunnen maken. Mag je al spoedig opstaan of moet je nog een poosje geduld hebben? Beterschap ge wenst, nichtje! Eiiy Spijker, wat heb jij het heerlijk gehad in Emmen. Was het kampvuur ook gezellig? Netty van Wingerden, hartelijk dank voor de sigarenbandjes. Zieke kinderen zijn er heel blij mee, Nettie. „Paggy", ja, het prijsraadsel viel nogal mee. Hoe bevalt het je op school? Eiiy de Haas, ik ben blij dat je zo'n prettige vacantie hebt gehad. Schrijf je er nog eens wat over? Hartelijk dank voor de postzegels, Elly. 't Is erg lief van je om ze voor ons te sparen. Mary Vonk, wat waren dat aardige wedstrijden. Gelukkig dat je nog een tweede prijs hebt gewonnen. Je hebt leuke tekeningetjes gemaakt. Hartelijk dank voor die gezellige brief. Rietje Winder, ja de oplossing was goed in orde hoor! Volhouden maar! Jij wint ook wel eens een prijs. Ik vond het prettig eens wat meer van je te horen. Wat heb je de oplossing aardig versierd, Rietepiet. Ida Pietersma, ook jij hebt je briefje zo mooi versierd. Erg leuk gedaan hoor! Tini Tenkink, jij was dus het onbekende meisje dat vlak voer de vacantie ziek werd. Ik ben blij dat je nu weer helemaal beter bent en zelfs nog fijn in Rhenen hebt gelogeerd. Nu heb je toch nog wat aan de vacantie gehad. Betsie Groen, Joop Johannes, Ger van Hemert, Jan Castricum, Johan Pals. Willie Aggenbach, Ton Vogelzang, Wim Steenbeek, Benny Strjjbis, Ans Beers, Agie Aardema, Bert de Jonge, Ietje de Waal, Frouwkje Sikkema, Marian Willemsen, Otto Bloem berg, en Ineke Sterk, jullie zijn allen hartelijk welkom bij ons. Hoor ik eens wat meer van jullie? „Elfje Zonnestraal", toen ik je brief zag, verwachtte ik al weer mooie tekenin gen, maar het werd nog een grotere verrassing voor mij, want je hebt de ko ningin zo buitengewoon goed en gelijkend getekend. Prachtig hoor! Dat is een heel werk geweest, meisje. Ik dank je hartelijk. Fijn dat het je zo goed bevalt op de huishoudschool. Jannic en Teuni Beets, wat zal het een leuk gezicht zijn, al die kleine rose biggetjes. Groeien ze al goed? Dat was een leuke wedstrijd, Jannie. Jammer dat Teuni niet meer kon meedoen. Ik vond weer postzegels in je brief. Fijn zeg! Daar ben ik blij mee en dank jullie hartelijk. Piet Klok, wat ben jij verwend door je Oom. Dat zal een feest geweest zijn, Piet. Je hebt je brief leuk versierd met dat mooie potlood. Kun je nu al een beetje muziek ma- ken? Door de feestdagen ontving ik een grote stapel briefjes te laat om ze nog te kunnen beantwoorden. De kinderen hebben wel meegeloot, maar krijgen de volgende week antwoord op hun briefje. En nu weer tot de volgende week. Dag allemaal, TANTE IET. Er was de vorige week heel veel belangstelling voor het prijsraadsel en ik kan jullie allemaal een 10 voor Aardrijkskunde geven, want er kwam niet één verkeerde oplossing binnen. De plaatsen waren: 1. Assen. 2. Middelburg. 3. Scheveningen. 4. Tiel. 5. Eindhoven. 6. Rotterdam. 7. Delft. 8. Apeldoorn. 9. Maastricht. De eerste letters, van boven naar beneden gelezen vormen het woord AMSTERDAM, de hoofdstad van ons land, die in het middelpunt van de belangstelling stond omdat daar onze Koningin Juliana werd ingehuldigd. Na loting werden de prijzen toege wezen aan: Rosa Verkauteren, Korte Graafwijk- straat 61, Beverwijk. Corrie Kossen, Zuideinde 162, Scher- merhorn. Betsie Koeleman, Kievitstraat 15, Oudorp. Gré Wijdenes, Sijbekarspel S 99. Maartje Grooff, Schagenstraat 19, Den Helder. Goda Paarlberg, Schagerwaard C 1, Harenkarspel. De boeken worden toegezonden. Deze week mogen jullie verborgen getallen zoeken in de onderstaande zinnen: Nederland vierde de inhuldiging van Koningin Juliana. „Wacht even", zei Moeder, „ik moet mijn tasje nog halen". Ze stoeiden de gehele dag en deden niets aan hun huiswerk. Ik zag dat de hond er dadelijk van door ging. Onze vensters zijft 's avonds gezellig verlicht. Toen de storm bedaard was zette Vader de tent weer op. Waarom deed Rietje niet mee met de Jeugd-Koerier? 's Morgens hoor ik nog vaak de merel fluiten. In Rotterdam is Gertie nog nooit geweest. Wij zagen matrozen van de Marine en van de Koopvaardij. In iedere zin zit één getal verborgen. Wie kan ze vinden? Oplossingen zenden vóór Zondag 12 September naar het bureau van dit blad. Denk om je naam en adres dui delijk te vermelden. Onder de goede oplossers worden weer boeken verloot. Mej. H. W. Mulder, al uw zendingen heb ik ontvangen. Na mijn vacantie vond ik verscheidene pakjes met post zegels, sigarenbandjes en lucifersmer ken van u, waarvoor ik u hartelijk dank. Ik ben er heel blij mee. Grace Vermeulen, Zwaerdecroon- straat 35 B, Rotterdam, zoekt een meis je dat met haar wil corresponderen. Grace is 13 jaar oud. Welk meisje in Alkmaar wil 'corres- ponderen met Corrie Kossen, Zuidein de 162, Schermerhorn? Corrie is 14 jaar oud en zij fietst, leest en zwemt graag. Willen kinderen die briefjes naar Tante Iet zenden vooral niet verge ten om geregeld hun naam en adres te vermelden. Er komen nog zo vaak briefjes binnen waar geen afzender bij staat zodat zij niet beantwoord kunnen worden. Kijkt dus allemaal de briefjes nog even na, voor ze verzonden wor den. Een Indisch koopman kwam eens met een olifant op de markt, om die te verkopen. Nauwelijks had hij zijn standplaats ingenomen of hij bemerk te een Europeaan, die zonder 'n woord te spreken steeds maar om het dier heen liep te draaien en het oplettend van alle kanten bekeek. De koopman trachtte hem tot een koop te bewe gen, doch de vreemdeling gaf in het geheel geen antwoord. Eindelijk bood zich een andere koper aan en de eige naar van de olifant fluisterde de nog aanwezige Europeaan in het oor: „Zeg niets, voordat ik het dier verkocht heb, dan zal ik het goed met u maken". De vreemdeling knikte toestemmend en bleef even stom als tevoren. Toen de koop gesloten was en het geld be taald, overhandigde de koopman vijftig dukaten aan de verwonderde stille toeschouwer met de woorden: „Nu kunt u spreken; ik ben benieuwd hoe Ter herinnering aan de inhuldiging van Koningin Juliana werd Maandag morgen in Kopenhagen een lindeboom geplant. In het midden van de foto de Nederlandse gezant te Kopenhagen, Jhr. Van Lennep. kelijk niet, wat u nu eigenlijk van me wilt en wat ik moet doen". „Laat u het kind wat meer vrije tijd!" „Moet ik dan soms Peter weer als kok aastellen? Ik denk er niet aan!" „Stuurt u dan juffrouw Larsen naar huis en neem Beate voor goed bij u in huis, dan zult u nog een genoegelijke oude dag hebben". Mengelberg gaf geen antwoord. Pein zend beet hij op zijn sigaar, die intus sen was uitgegaan. Zijn gezicht ver ried duidelijk, dat het voorstel hem wel toelachte, maar dat hij het eerst eens moest verwerken. Juffrouw Sabine bezat voldoende mensenkennis om te begrijpen, dat ze op dit ogenblik niet verder moest aan dringen. Ze stapte derhalve van het onderwerp af en zei: „Ik ga eens even naar binnen om te zien, of ik Felix van zijn werk weg kan halen. We moesten maar eens een flinke wande ling door de velden gaan maken. Gaat u mee?" „Nee!" zei Jules Mengelberg, kort en bondig. Hij bleef ook koppig op zijn plaats zitten, toen Sabine Reuder zich even later met Felix, Karei Schuch, Beate en Irene voor de wandeling gereed maakte. „Eigenlijk moest één van jullie meis jes je oom gezelschap blijven houden", stelde de oude dame voor, waarbij ze Irene scherp aankeek. Deze reageerde echter niet. Slechts Beate zei: „Dan zal ik wel thuis blij ven." „Neen, m'n kind, jij hebt juist het meest van allen frisse lucht nodig. Ach, Irene, geef mij eens een arm van je ik heb m'n voet een beetje ver stuikt. Nu, vooruit jongens, gaan jullie maar met Beate voor". Sabine's verstuikte voet bestond al leen maar in haar verbeelding, maar ze liet Irene geen ogenblik los en schoof haar arm stevig door de hare. Kareltje Schuch ondersteunde de oude dame aan de andere kant en zo liep Felix Reuder alleen met Beate voor aan. Dat was het, wat juffrouw Sabine wilde. Aanvankelijk liepen Felix en Beate zwijgend naast elkaar voort. Beate was veel te verlegen om zelf een gesprek te beginnen en dr. Reuder wist niet goed, wat hij moest zeggen. Het meisje naast hem riep gevoelens in hem wakker, welke hij nog nooit eerder in de nabij heid van een vrouw had bespeurd. Voorlopig overheerste nog een gevoel van medelijden, maar in dit medelij den mengde zich nog iets anders, waarover hij nog niet met zichzelf in het reine was. Tersluiks nam hij Beate op. Ze was veel kleiner dan hij, heel smal en heel tenger. Bijna een beetje al te tenger. Over heur haar lag een mooie glans, maar haar bleek profiel was onregel matig. Neen, Beate was niet knap, zelfs niet aantrekkelijk. Tante Sabine had hem verteld, dat kapitein Mengel berg haar reeds als kind „de lelijke Beate" had genoemd. Bij de herinne ring daaraan gleed een glimlach over Reuders gezicht. Hij was waarlijk niet bepaald teergevoelig, de oude kapitein. Alsof deze glimlach haar aangetrok ken had, zo wendde het meisje op dit ogenblik het hoofd naar de man naast haar. Reuder waa verrast door de uit VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, 415 METER Nieuwsbe richten om 6, 7,25 en 11 uur AVRO: 6,20 Sportpraatje 6,35 „Jonge vedettes" 7, ,,Een traditie herleeft 7,15 gramofoon- platen 7,30 Aansluiting met de Usher Hall te Edinburgh 8,30 Arthur Rubenstein, piano 8,40 Franse chansons 9,De over tocht van HM Koningin Juliana met de prinsesjes naar Canada in 1940 9,15 De speeldoos 9,40 „Een bank in de scheme ring 10,10 Het metropole-orkest 10,45 De burgemeester van Pontianak spreekt 11,15 gramofoonplaten HILVERSUM I, 301 METER Nieuwsbe richten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Land- en tuinbouw 6,30 Voor de strijd krachten 7,15 Leger des Heils 7,30 Het ac tueel geluid 7,45 De Regeringsvoorlich tingsdienst antwoordt 8,05 Programma proloog 8,15 Plaatvaria 9,— Onze jonge Koningin thuis 9,20 Kerkconcert 9,50 Nieuwe aanwinsten van de discotheek 10,15 „De vaart der volken" 10,35 Phil- harmonisch Orkest 19.45 Avondoverden king 11,15 Coro Belmonte met orkest 11,30 gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 METER Nieuwsbe- VOOR VRIJDAG richten om 7, 8f 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Gramofoonplaten 9,35 Semi-klassiek programma AVRO: 12,— Pierre Palla, or gel 1,20 ,?Les gars de Paris" 2,20 De kwin tetspelers 3,20 Non-stop-programma VARA; 4,— Johannes Brahms-programma 4,30 Tussen twaalf en zestien 5,20 Wij en de muziek 6,15 De Vara feliciteert 6,45 Johan Jong orgel; 7,/ Op naar het licht 7,15 Appèl voor de ex-politieke gevange nen VPRO; 7,30 Gesprekken over de Bergrede 7,50 Tien voor acht 8,05 ,,Babar Layar" VARA: 9— Men vraagt en wij draaien 9^0 De ducdalf 9,50 Op vlengTen van muziek 10,— Buitenlands weekover zicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 gramofoonplaten HILVERSUM I, 301 METER Nieuwsbe richten om 7, 8, 1, 7f 8 en 11 uur NCRV: 8,30 Symphonisch 'morgenconcert 12,— pianoduo 1,15 „Vrij en blij" 2,20 Van oude en nieuwe schrijvers 3,10 Zang en spel 4,30 Viocclrecital 5,— Omroeporkest 6,15 „Het nieuwe Curagao ?,30 Voor de strijd krachten 7,15 gramofoonplaten 7,30 Het actueel geluid 7,45 CWV-kwartier 8,05 Programma-proloog 8,15 Radio Philharm Orkest 9,15 Groei- en remstoffen 9,35 Veel gevraagde platen 10,De zes strijdkwar- tetten 10,30 Negro spirituals 10,45 Avond overdenking 11,15 Avondmelodie 11,45 gramofoonplaten u 20 vlug het gebrek aan de linker achterpoot van mijn olifant ontdekt hebt". „Een gebrek?" antwoordde de nu geheel verbouwereerde vreemdeling, „wat weet ik van een gebrek? Het is voor het eerst dat ik zo'n dier eens op mijn gemak van dichtbij kon bekijken en daarom kon ik mijn ogen er niet afhouden." Toen hij hierop 't gezicht van de koopman op onrustbarende wijze zag betrekken wist hij niet be ter te doen dan zo snel mogelijk met zijn vijftig dukaten te verdwijnen. Toen in Augustus van dit jaar te Moskou uiterst belangrijke politieke besprekingen werden gehouden, schit terde de Nederlandse ambassadeur, de bekende bergbeklimmer dr. Visser, door afwezigheid. Er was op de am bassade evenmin een naar rang ge schikte vervanger aanwezig. Onze buitenlandse dienst sloeg voor de zo veelste maal een erbarmelijk figuur. Het kamerlid Van Heuven Goedhart heeft naar aanleiding hiervan minister Stikker gevraagd, of de ambassadeur inderdaad te dier tijd afwezig was, of er inderdaad geen geschikte vervanger aanwezig bleek te zijn en wat de mi nister van een en ander denkt. Niet veel goeds, naar we hopen! XLVII. BRIDGE ALS WEDSTRIJDSPEL. Nu het bridge-seizoen weer aan staande is, en ook de competities voor viertallen en paren van de Ned. Bridge Bond weer zullen beginnen, is dit een welkome gelegenheid om nog eens te wijzen op de betekenis van bridge als wedstrijdspel. Bridge wordt zeer veel gespeeld in de huiselijke kring en is als zodanig ook een prettige tijdpassering. Maar het in teressante van dit boeiende kaartspel komt eerst goed tot zijn recht als men bridge speelt in wedstrijdverband. Dit geschiedt op de bridgeclubs, Waar het spel gespeeld wordt volgens bepaalde wedstrijdschema's en de resultaten, die bepaalde paren op een en 't zelfde spel behalen, met elkaar worden vergeleken. Verschillende personen, die veel thuis spelen, zien er tegen op zich bij zo'n club aan te sluiten omdat zij denken, dat daar allemaal eersterangskrachten spelen. „En daar kunnen wij toch niet tegen op" zegt men dan. Overwinnen zij echter hun denkbeeldige vrees en sluiten zij zich aan bij een vereniging, dan blijkt hun meestal al spoedig, dat die clubleden ook niet met de kaarten kunnen goochelen en van een 2 geen aas kunnen maken. Na één of twee keer te hebben meegespeeld worden zij, die zo tegen het spelen in clubverband opzagen, er van overtuigd, dat zij heus zo zwak niet zijn en bovendien komen zij tot het inzicht, dat wedstrijdspel bij zonder interessant is. En als zij wat routine krijgen en goede resultaten be halen, worden zij enthousiaste club leden, die op geen speelavond willen ontbreken. In de plaats van uw inwoning of dicht iaarbij kunt U tegenwoordig bijna altijd één of meer bridgeclubs vinden, waar jgij met uw partner het spel in de pret tigste vorm kunt beoefenen. Voor lief hebbers iets om te overdenken! drukking van haar donkere, spreken de ogen, die de onregelmatigheid van het gezicht op de achtergrond drongen. Onwillekeurig vermocht ook hij zich niet aan de invloed daarvan te ont trekken. In ieder geval heeft ze mooie ogen, ging het hem, als in aansluiting opzijn overpeinzingen, door het hoofd. Hardop echter zei hij: „De frisse wind hier buiten is eenvoudig kostelijk. Wat heb ik in het warme Afrika daar dikwijls naar gesnakt!" „U bent lang weg geweest, niet waar?" vroeg Beate verlegen. „Twee jaar, maar 't heeft de moeite v/el beloond. Ik ben met m'n werk tevreden". „Misschien zal ik uw film ook nog v/el eens te zien krijgen...." „Natuurlijk!" lachte Reuder verge noegd. „Bij de première gaan we alle maal naar de hoofdstad. Het spreekt vanzelf, dat ik uw oom en u uitnodig daarvan mede getuige te willen zijn, juffrouw Mengelberg". „O, dat zou ik heerlijk vinden!" riep Beate en ze bloosde ervan. „Maar ik moet aan die uitnodiging één voorwaarde verbinden", plaagde Reuder, „overeenkomstig de veel ge prezen stelregel: voor niets gaat de zon op. Wilt u me beloven die na te komen?" Beate zou op dit ogenblik in staat zijn geweest alles te beloven, wat Reu der van haar verlangde, maar ze bracht het niet verder dan een paar verlegen gestamelde woorden: „O ja, als ik ten minste eerst mag weten, wat.... wat dat voor een voorwaarde is...." „Oho, u bent wel een zeer voorzich tige jongedame, die niet over één nacht ijs gaat!" Beate bloosde opnieuw tot over haar oren. Ze vond zichzelf verschrikkelijk kinderachtig, maar nochtans vermocht ze van louter verlegenheid geen woord over haar lippen te brengen. „U moet na afloop hard applaudisse ren, óók als mijn film u niet bevalt. Wilt u dat doen?" vroeg Reuder. „Maar dat is immers vanzelfspre kend! Bovendien ben ik er van over tuigd, dat uw film geweldig interes sant zal zijn!" (Wordt vervolgd.) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KR Kwart millioen B< prostesteerden communism Tijdens een anti-commui toging, waaraan een kw Berlijners uit de Westelijk deelnamen, hebben twee ten de Sovjetvlag omlas die wapperde op het hoog: de Brandenburger Tor. Ru daten, die in een jeep nadc ten op de betogers doch onthaald op een regen van Een auto met Sovjet-sol omvergeworpen en de inz kleren van het lijf gescheu Inmiddels was 't de de gelukt de Sovjetvlag van scheuren en op straat te t zij door de woedende n flarden werd gereten. Eerst toen de politievel Gisteravond om tien voor Koningin Juliana, tezamen Bernhard en haar gevolg verlaten en zich naar haa Soestdijk begeven. De prl: ren reeds eerder naar Soc trokken. Wedebom was een grote 't oude Damplein samengei voor het laatst ontstoken ting zett 1 plein in e gloed, welke aan dit tijdeli; een warme glans gaf.. Langs de gehele route, w ninklijke auto's volgden st mensen opgesteld. In Dier grens van de gemeente, nan meester van Amsterdam, scheid van de vorstin. Koningin Juliana heeft verlaten. Een plechtig fees de rug. De lampjes van d lichting zijn gedoofd, de worden afgebroken, 't „gein begint weer. Koningin Om precies 21.40 uur arr gesloten auto te Baarn, waa: me mensenmenigte de Land: haar gemaal verwelkomde. Nadat H. M., die gekleed wit hermelijnen bontjas mei blauwe tulen rozet op het h Emmabrug de auto had ver! de burgemeester van Baarn, Beeck Calkoen, de vorstin ti de o.m.: „Van nu aan wore paleis Soestdijk de zorgen welzijn van de staat in hun vang binnen gedragen. Daar de beslissingen omtrent de van uw onderdanen worder Het zal echter in de eerste naamste plaats de woning z Uwe Majesteit zich als ech moeder aan Uw gezin kan g zullen de zorgen en vreugd opgroeiende kinderleven Uv zijn. Moge voor U Majesteit Koninklijke Hoogheid met U' een lang en gelukkig verblijl dijk zijn weggelegd". De toejuichingen bereikten max bij het in wit flood-ligl paleis. „Een beslissende fase is Vietnam is onafhankelijk", klaarde de hoge commissarii China, Bollaert, tijdens een van 10.000 Vietnamezen vooi huis van Saigon. Generaal Xoenan, premier nam, heeft tijdens deze bete eens het woord gevoerd. I „Met de erkenning van de kelijkheid van Vietnam Frankrijk het wettig verlang Vietnamezen. Door zich aan bij de Franse Unie, verzek nam de Franse belangen op gebied". NIEUWE KOMEET ONT! Te Johannesburg is in het s De Beeldhouwer" een nieur van de 13de grootte ontdekt, meet werd zwak op een fo1 plaat waargenomen door Jol de sterrewacht aldaar. Verwachting tot Zaterdag Voor het Westen van he Geleidelijk toenemende bev met later enkele plaatselijk! Meest matige wind, aanva Zuidoostelijk, later draaien richtingen tussen Zuid en Morgen overdag iets mind< temperaturen. Voor het Oos het land: tamelijk veel oi vende bewolking, maar o gend droog weer. Zwakke 1 tige Zuidoostelijke wind n minder hoge temperature vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6