Enorme brand in Amsterdam MEERDERHEID VOOR PREMIER HENRI QUEUILLE Zaterdag 11 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 214 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vertrouwen in Frankrijks herstel Dr. Van Mook in Nederland Volksstemming over Koning Leopold? Weerbericht Rozen op Benesj' kist Belgische bouwmaatschappijen laten Amerikaans oorlogskerkhof ontruimen Russisch protest te Londen? Levensmiddelenvoorziening in gevaar Minister In 't Veld in de Wieringermeer „Er gaat niets boven ons ouwe Nederland'' Grote smokkelaffaire opgehelderd Berlijns appèl aan wereldgeweten BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot IS woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS Hij zal orde scheppen in de chaos De Franse Assemblée heeft zijn ver trouwen uitgesproken in de kabinets formateur, de radicale dokter Henri Queuille. Hij kreeg bij de stemming, die te middernacht plaats vond, een meer derheid van 351 tegen 196 stemmen. Een goedkeuring door 311 stemmen zou reeds voldoende zijn geweest om bem. conform de voorschriften der grondwet, in zijn functie te bekrachtigen. De Franse kabinetsformateur, Henri Queuille, sprak in de nationale verga dering van een „ernstige crisis" in Frankrijk en verzocht om „discipline en opoffering" om de franc te redden. „Ik vraag u niet uw persoonlijke sym pathie te laten blijken", zo zeide Queuille, „maar ik vraag om een mo gelijkheid om gezamenlijk actie te kunnen voeren voor de redding van Frankrijk. Frankrijk maakt een ernstige crisis door. De essentiële oorzaak van Vrijdagavond is per KLM-lijntoestel uit Batavia, dat omstreeks kwart over acht op Schiphol landde, dr. Van Mook, luit.-gouverneur-generaal, in ons land aangekomen. De hoge functionnaris liet zich d"jr de talrijke journalisten, die hem op het vliegveld begroetten, niet over halen tot het afleggen van enige verklaring. Hij volstond met te zeggen: „Ik ben hier voor het voeren van besprekingen met de regering en weet niet hoelang ik in Nederland zal blijven". Dr. Van Mook had zulk een haast zich naar de gereedstaande auto te begeven, dat zelfs de filmcameramensen nauwe lijks gelegenheid hadden opnamen te maken. Ter begroeting waren op het vlieg veld o.m. diverse ministers aanwezig en talrijke functionnarissen van het minis terie van overzeese gebiedsdelen. De Belgische senaatscommissies voor justitie en binnenlandse zaken zul len 21 September bijeenkomen om het voorstel te onderzoeken betreffende het houden van een volksstemming over de koningskwestie. Nieuwe voorstellen der C v G D Radio Djokjakarta meldt, dat de lei der der Belgische delegatie in de com missie van goede diensten, Raymond Herremans, thans nieuwe voorstellen uitwerkt, die de Nederlands-Repuoli- keinse besprekingen weer op gang kun nen helpen. Volgens politieke kringen in de Re publikeinse hoofdstad zijn de voorstel len van de heer Herremans „veel min der gunstig" voor de Republiek, dan die, welke in Juni door de Australische en Amerikaanse delegaties werden ge daan. Lawther voorzitter van Brits Vakverbond Tot voorzitter van het Britse vakver bond is gekozen Wil! Lawther, de voor zitter van de Nationale Mijnwerkers- bond. Lawther is een van de meest ge ziene mannen in de Britse vakbeweging, Als 12-jarige jongen begon hij in een mijn te werken, hetgeen hij, onderbro ken door een jaar studie, tot zijn 27ste jaar bleef doen. Hij is reeds tien jaar voorzitter van de 650.000 man sterke na tionale Mijnwerlcersbond Crematie van Ds. Westmijse Gistermiddag is onder zeer grote be langstelling het stoffelijk overschot van ds. G. Westmijse, Vrijzinnig Her vormd predikant te Rotterdam, op de begraafplaats Westerveld gecremeerd. Ook in onze provincie genoot ds. West mijse een grote bekendheid. Er was een zeer grote belangstelling uit alle delen van ons land. De baar was bedekt, niet met bloemen, doch met een wit kleed als symbool van de vrede, waaraan de overledene zijn ge hele leven zijn beste krachten heeft gewijd. Vier sprekers herdachten de zware strijd, die deze Vrijzinnig Hervormde predikant gestreden heeft voor zijn idealen: drankbestrijding, vrede, volks onderwijs. Weersverwachting, geldig tot Za terdagavond: Vrij veel bewolking. Enkele plaat selijke buien, hier en daar met licht onweer. Daling van tempera tuur, vooral in de kuststrook. Aan vankelijk zwakke veranderlijke wind later zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. deze crisis is de politieke wanorde, die niet kan voortduren zonder het repu blikeinse regime in gevaar te brengen". Queuille beloofde de staatsuitgaven te beknotten en hervormingen aan te brengen in het bestuur van genationa liseerde industrieën. De Franse nationale vergadering heeft na de rede met 351 tegen 196 stemmen Henri Queuille gemachtigd het premierschap te aanvaarden. Gistermorgen is het stoffelijk over- chot van Eduard Benesj door vier vrien den van de overledene naar de graf kelder in het park van de residentie van de president gedragen, terwijl een mannenkoor het volkslied „Ik wil in dit land leven en sterven" aanhief. Mevrouw Benesj stapte achter de kist, een tuil rode rozen in de hand, verge zeld van Vojta Benesj, broeder van de president. Professor Bednar, van de theologische faculteit, dankte God,dat „Hij deze zoon van een onderworpen volk uitgekozen had om er een bevrijder van te maken". Te 12 uur, terwijl de militaire muziek kapel het volkslied speelde, werd de kist lgngzaam in de kelder gebracht. Op dat ogenblik viel een lauwerkrans, uit een vliegtuig geworpen, op enkele meters van de kist. Mevr. Benesj is daarna de grafkelder binnengegaan en wierp de rozentuil op de kist. Dit gebaar werd herhaald door alle aanwezigen, terwijl een dodenmars weerklonk en de dorps klok luidde. Een vierjarig knaapje te Middenmeer vp rdfonken Sinds Woensdagavond vijf uur werd de vier-jarige Gerardus Kleine te Middenmeer vermist. Men vermoedde, dat het knaapje verdronken was. Donderdag heb ben politiemensen, geassisteerd door burgers, aan weerszijden van de Middenmeerbrug over de Wie- ringerwerfvaart gedregd, maar tot gistermorgen toe zonder resultaat. Gisteren werden de vermoedens bewaarheid. Om ongeveer half vier heeft men het lijkje nabij de Middenmeerbrug uit de Wierin- gerwerfvaart opgehaald. gulden Bijna 8000 millioen in Nederland De totale hoeveelheid chartaal geld bedroeg eind Juni j.l. 3172 millioen gulden, tegen 2946 millioen per eind Juni 1947. De totale hoeveelheid giraal geld liep in dezelfde periode op van 4004 tot 4734 millioen gulden, zodat de totale geldhoeveelheid van eind Juni 1947 tot eind Juni 1948 is gestegen van 6950 tot 7906 millioen gulden. Het totale geblokkeerde tegoed be droeg eind Juni j.l. 4273 millioen gul den vergeleken met 5818 millioen eind December j.l. en 6114 millioen eind Juni 1947. De tweede president van de Tsjechoslowaakse Republiek, Dr. Edward Benesj, is te Praag ter aarde besteld. De stoet onderweg van het Panthéon naar het Nationale Theater. De baar, geplaatst op de affuit van een stuk geschut, begeleid door gewape..de arbeidersmilitie, met links naast de baar presi dent Gottwald. Achter de kist mevrouw Benesj en Mr. V. Benesj, broer van de overledene. Regering onmachtig in te grijpen Twee Belgische bouwmaatschappijen, de gezamenlijke eigenaressen van de grond te La Neuville (provincie Luik), waarop een Amerikaans militair kerk hof is gevestigd, hebben 't Amerikaanse detachement te Luik gerechtelijk doen aanzeggen, dat de grond binnen acht dagen moet zijn ontruimd. Op het kerk hof liggen ongeveer 10.000 Amerikaanse militairen begraven. Negen jaar geëist tegen aarts-zwende'aar „Deze man probeert op de zitting de indruk te wekken een gentleman-oplich- ter te zijn, maar in werkelijkheid is hij een gemene bloedzuiger, die nog steeds geen besef toont van wat hij misdreven heeft", aldus karakteriseerde de advo caat-fiscaal bij het bijzonder gerechts hof te Amsterdam, mr. C. van Rij, gister morgen de Amsterdammer Jan Poot. Verdachte had Joodse families met de bewering, dat hij „ariër-verklaringen" kbn krijgen, voor 60.000 opgelicht. De eis luidde negen jaar. De Sovjet-autoriteiten te Berlijn be reiden een protest voor, dat aan En geland zal worden overhandigd naar .anleiding van de incidenten op de grens van de Britse sector en de Sov jet-sector, waarbij een Sov]et-vlag naar beneden werd gehaald en Russen met stenen bekogeld werden. Een communiqué van het Britse mi- itaire bestuur in Duitsland beschul digt Sovjet-soldaten van „provocerend optreden" gedurende de demonstraties. Dit zou tot tweemaal toe zijn voorge komen en Britse militaire politie had de Sovjet-soldaten bijstand moeten bieden. Deitise „oude kerk'' in verva De oude kerk te Delft, een gothisch monument uit de Middeleeuwen, ver keert op het ogenblik in een toestand van verval. In deze kerk bevinden zieb de graven van Tromp, Piet Hein en Anthonie Leeuwenhoek. De stenen van de kerk zijn aan het verweren en de muren worden bros. In het wapen op het graf van Tromp is een barst geko men. Door het inwateren de muur gebarsten en gaan trekken, waardoor ook het marmer is gescheurd en het grafmonument ernstig beschadigd. Als zekerheid verkregen is, dat de provincie een bijdrage in de kosten zal leveren, wil de kerkvoogdij met de restauratie een begin maken. Bij de provinciale begroting van 1949 zal een desbetreffende subsidieaanvrage ter tafel komen. De Belgische minister van binnen landse zaken heeft aan de pers het vol gende meegedeeld: „Ongelukkig genoeg is de regering aan handen en voeten gebonden. Wij zijn niet in staat iets te 'deen tegen de gerechtelijke actie, die de maatschappijen hebben ingesteld om haar bezit terug te krijgen. De regering heeft de Amerikaanse autoriteiten haar spijt betuigd". Een delegatie uit het Belgische kabi net zaï met een detachement Belgische troepen naar het kerkhof gaan om de Amerikaanse doden volledige militaire eer te bewijzen. Men is voornemens de begraven stoffelijke overschotten naar andere militaire begraafplaatsen in Europa over te brengen. Zwarthandelaar werd te Amsterdam neergeschoten Vrijdagmiddag is op de N. Z. Voor burgwal de 23-jarige Hendrik van Velzen bij zijn arrestatie door de po litie in verband met het drijven van zwarte handel neergeschoten, toen hij verzet pleegde. Zijn toestand baart zorgen. Hedenmorgen te half zes is brand uit gebroken in de koelhuizen Afrika en Amerika van het Blauwfries aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam, welke is uitgegroeid tot een van de grootste branden, die de stad ooit ge kend heeft. Zij is waarschijnlijk alleen overtroffen door de historische brand in het Paleis van Volksvlijt. Millioenen kilo's Argentijns vlees, vet, boter en eieren zijn verloren gegaan. Men vreest dat de distributie van deze artikelen in de hoofdstad door deze brand in gevaar komt. De enorme rookontwikkeling bemoei lijkte het blussingswerk, terwijl het vuur zo snel om zich heen greep, dat op het ogenblik dat de Amsterdamse brandweer met groot materieel arri veerde, eigenlijk niets meer te redden viel. 25.000 liter water per minuut werd m de vuurpoel gespoten. De hitte was zo groot, dat de brandende gebouwen vaak Gisteren heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting Mr. Dr. J. in't Veld een bezoek ge bracht aan de Wieringermeerpol- der. Hij was o.a. vergezeld van Hoofd ingenieurs. de directeur van volks huisvesting te Haarlem mr. H. Meyerink en Dr. Ir. Z. Y. v. d. Meer, lid van het college voor alge mene commissarissen van de we deropbouw. Er had een samenkomst plaats op het domeinkantoor te Wieringer- werf met het college van B. en W„ waar ook verschillende problemen betreffende de organisatie van de wederopbouw in de Wieringermeer werden besproken. Slachtoffers van het verkeer Donderdagavond is op de Rijksweg bij Boxtel 'n luxe auto op een stilstaande, met zand geladen vrachtwagen gere den. De onder de wagen Ijggende 20-ja- rige expeditieknecht raakte tussen de vrachtwagen en de weg bekneld en werd gedood. Een 60-jarige weduwe wilde Donder dagavond op het station Naarden-Bus- sum uit een rijdende trein stappen. De sprong mislukte evenwel en de dame raakte bekneld tussen perron en trein. Met een ingedrukte borstkas werd zij weggevoerd. Zij overleed spoedig en laat 10 kinderen achter. H. M. Koningin Juliana is Donderdagavond in Baar- aangekomen om zich naar het Paleis Soestdijk te begeven. Op de grens van de gemeente, op de Koningin Emma-brug werd H. M. welkom geheten door de burgemeester Mr. F. J. van Beeck Calkpen. JN HET LEKKERE najaarszonnetje, dat over de Aikmaarse kaasmarkt scheen, stonden we ons gisteren te koes teren naast de grote Frits van Dongen. Hij droeg een zottig-gestreept hemd en een luxe filmcamera. „Zie je, zei hij, ik sta in Hollywood zo dikwijls aan de andere kant van de lens, dat het reuze leuk is om nu zelf camerama- te zijn. Die kaasdragers vind je in Californië niet. Kolossaal zoals Nederland zich herstelt. Ik heb in Victory een tong ge geten waarbij een mens zijn eigen tong zou inslikken. In Hollywood eten we nooit tong. Ik heb nogal aardig gewerkt de laatste tijd. Ja, nog altijd Philip Dorn. Kilometers celluloid en veel roem en zo. Maar d'r gaat niks boven ons goeie ouwe Holland. Jenever is veel lekkerder dan whiskey. Ik vind de winkels al weer vol met allerlei moois. Mijn vrouw geniet. En wat een feesten voor de Koningin. Allemaal licht en lol en dankbaarheid. En die tong was in de beste boter gebraden. Dat moet je ook niet uitvlakken". OLDSMOBILE Niet zo gelukkig als Van Dongen was gisteren de Deventerse kantoor bediende H. De politie hield hem aan toen hij met een kolossale nieuwe slee (een Oldsmobile met zo'n vernikkelde konijnenruif aan de voorkant) om de bocht kwam suizen. De auto had hij een uur tevoren gestolen van een aan nemer in Apeldoorn. En omdat hij tóch in de knel zat bekende hij tegelijk twee inbraken en vier diefstallen. Het geld is in Amsterdam weggespoeld met Oranjebitter. Hij is 't niet alleen, voor wie na het feest de kater komt. Een Franse admiraal en vier ministers, die het allemaal goed met de Duitsers had den kunnen vinden, zijn uit het Legioen van Eer gestoten. Duizend kilometer Oostelijker verwierf de Sowjetpiloot Pawlof zich grote eer door 1"9 kilome ter af te leggen in een zweefvliegtuig. En boven Alberta vielen drie Ameri kanen te pletter toen zij uit hun wei gerend vliegtuig sprongen. De parachu tes weigerden ook. De consul-generaal van Tsjechoslo- wakije in Chicago heeft zijn werk neergelegd omdat hij het niet eens is met zijn regering. En in Buenos Aires den 50.000 textielarbeiders hetzelfde omdat zij iets tegen hun bazen hadden De voorzitter van de Belgische Kath. Volkspartij, De Schrijver, krijgt dreig brieven van politieke delinquenten. Zij verwijten hem woordbreuk en de gen darmes bewaken zijn slaapkamerdeur. BOKKING QMDAT ZIJ BESMETTE bokking hadden gegeten, kregen bewoners van het Noorden des lands paratyphus. De bokking was besmet door een ba cillendrager, die in de stomerij werkte. Ook het leven van bacillen is een cir kelgang. De bokking in het Amstel- hotel was blijkbaar beter, want de ko ninklijke gasten zijn zeer tevreden ver trokken; de directeur kreeg 'n Zweed se en een Noorse onderscheiding. Zon der onderscheiding zijn ook de Neder landse journalisten gelukkig: hun po sitie is geregeld (hoewel hun leven zeer ongeregeld blijft) door de aan vaarding van een collectieve arbeids overeenkomst. Een Amerikaans professor (dr. Julia Herrick) heeft de wereld ontsteld door de verklaring, dat de supra-sonische golven van straalvliegtuigen levensge vaarlijk zijn. Dieren worden er door in stukken gereten en de lichaamstempe ratuur wordt opgevoerd tot 140 graden, 't Is dodelijk, zegt de prof. Maar de vliegtuigbouwers hebben sussend ver teld dat de verschijnselen maar tijde lijk zijn. Dat in 'ukken rijten waar schijnlijk ookWatersnood teistert het Oosten van India. Duizend dorpen zijn weggevaagd en 4000 andere zijn overstroomd. Hier is, tussen alle somberheid, be ter nieuws. Amerikaanse scheikundigen hebben een nieuw soort plastic uitge vonden, waarvan auto's, schepen en vliegtuigen gebouwd kunnen worden. Er pantserplaten. Van regenjas tot tank: alles plastic. J)E DICTATOR van Argentinië, Péron, heeft op de boerendag verteld, dat hij al zijn politieke tegen standers en vooral de luie rijken zal laten ophangen, omdat ze de vrijheid bedreigen. Voor de afwisseling: de prij zen van cichorei en peekoffie zijn vrij gegeven. En die van mosterd ook. De dochter van Mac May uit Paramaribo bracht aan de directeui van Rotter damse diergaarde twee tapirs en bij Haarle staat een krentenbos voor de tweede keer dit jaar in bloei. Ook in Delft bloesemt het: zevenhonderd nieu we studenten doen hun intrede aan de Technische Hogeschool. Er is veel vraag naar glaswerk. Eh hier komt de prestatie van de maand: Generaal De Gaulle gaat in acht dagen tijd onderd redevoeringen hou den in tal van steden en dorpen. Twaaif- en-een-halve redevoering per dag. Va» de frisse! Maar in Nederland treedt de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers op 1 October in werking. door stoomwolken aan het oog werden onttrokken. Langs de wanden droop het hete water. Deze brand is een ramp waarvan de ernst nog niet te overzien is. De voor ziening van de onmiddellijke levensbe hoeften komt ernstig in gevaar. De „Johan van Oldenbarneveldt", die met aflossingstroepen naar Indonesië zal vertrekken, loopt geen gevaar. De politie te Amsterdam is er na een onderzoek van een maand dat lich uitstrekte over Amsterdam, het Gooi en het zuiden des lands in geslaagd één van de grootste zwarte handel- en smokkelaffaires van de laatste jaren op te rollen. Het betreft een handel in damesshawls, hoofddoeken en voiles, waarbij bedragen zijn gemoeid, die de twee ton ruim overschrijden. Twee grote mode-zaken te Amster dam zijn bij de affaire betrokken. Reeds tien leden van de zwarte handel en smokkelaarsbende zijn gearresteerd. De goederen waren uitsluitend af komstig uit België, waar een Neder lands echtpaar de goederen inkocht. Beroepssmokkelaars uit het Zuiden smokkelden het goed over de grens, waarna het verstopt onder vodden en oud-papier, per vrachtauto naar net Noorden werd vervoerd. De Neder landse man en vrouw zijn gearresteerd. Het complot duurde reeds een jaar. In deze tijd werden 50 a 60.000 shawls verhandeld, meestal tegen inname van punten. Deze punten werden dan weer aan zwart-handelaren verkocht voor f 0.40 per stuk. De gearresteerden zijn dezer dagen voor de officier van justitie te Amster dam geleid. De drie westelijke politieke partijen hebben onder de kop „Berlijn appelleert aan het geweten van de wereld" een memorandum gezonden aan de militaire gouverneurs in Duitsland. Hierin wordt o.m. betoogd, dat de communistische leden van de S.E.D. en de vakbeweging met hulp van de Sov jet-autoriteiten „georganiseerde ter reur" uitoefenen om het werk van het stadsbestuur te verhinderen. Voorts laakt men het feit, dat de grootste en belangrijkste industrieën in de oostelij ke sector Sovjet-maatschappijen zijn geworden en industriële goederen ter waarde van 50 millioen Mark, bestemd voor de westelijke zones door de blok kade worden opgehouden. Volgens het memorandum is de politie geoefend in de methoden van de geheime Sovjet-po- litie en kan zij niet langer beschouwd worden als beschermster van de Ber- üjnse bevolking. Rijwielen met hulpmotor De ANWB heeft er in een adres aan Ie minister van Financiën op gewe zen, dat het rijwiel met hulpmotor, v.-at de verkeerswetgeving betreft, bin nenkort gelijkgesteld zal zijn met een rijwiel, d.w.z. er mag mee worden ge reden op rijwielpaden en de bestuur- ier zal geen rijbewijs nodig hebben. De ANWB dringt er bij de minister op aan, te willen bevorderen, dat de be zitters van een rijwiel met hulpmotor worden vrijgesteld van de betaling i'an motorrijtuigenbelasting. Kinderkerstpakketten In samenwerking met het Nederland se Jeugd-Rode Kruis zal de NIWIN, evenals verleden jaar, ook dit jaar tien duizend kinderkerstpakketten naar In- dië zenden, bestemd voor de Nederland se en Inheemse jeugd in hospitalen, kin dertehuizen. enz. De inhoud dezer pa- ketten, bestaande uit papierschaartje, gekleurd papier, lijm, kwastje, kleur boek, kleurpotloden, kerstfiguren, pe permunt en kinderspeelgoed, zal wor den aangevuld met een, door de leden van het Jeugd-Rode Kruis zelf vervaar digd, stukje speelgoed. Joegoslavische aanval op Grieks gebied Volgens Griekse militaire kringen te Athene hebben waarnemers der V. N., die drie soldaten ondervraagd hebben, die Joegoslavische uniformen droegen, meegedeeld, dat hun gebleken is, dat „Joegoslaven een weloverwogen aan val op Grieks gebied hebben gepleegd". Gedurende de schermutseling zijn 23 Joegoslavische soldaten gedood. COPPI EN BARTALI BLIJVEN GESCHORST Het hoofdbestuur van de Italiaanse Wielerunie heeft vastgesteld dat, met betrekking tot de schorsing van Cop- pi en Bartali, geen nieuwe feiten ter tafel zijn gebracht die een intrekking van de straf zouden rechtvaardigen. Met algemene stemmen werd derhalve de schorsing van twee maanden ge handhaafd.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1