SclieidsrechtersGürsüs Wat de theaters brengen Tandarts HELI De Natio Stad en OmqexMU} DE FILM VAN DE INHULDIGING AGENDA Ga fluitend door het leven Een bijzondere toneelvoorstelling Betrouwbaarheidsrit KNMV Onver an t woordelij k Geveltoeristen Portret van de week Boeken en brieven bij de P.R.A. verdwenen K. 9. L B„ afd. Haóm-Hslland HARMONIE-THEA IER Monsieur Verdoux CINEMA AMERICAIN Achter de wolken VICTORIA-THEATER Sahara Openbare leeszaal en bibliotheek Predikbeurten IJmuiden. Visserij -besommingen IS AFWEZl De heer C. de Lange, directeur van het bioscooptheater „De Harmonie" alhier, is een bescheiden man. Een man, die onder geen beding „in de krant" wil. Deze wens hebben wjj dan ook herhaalde malen geëerbiedigd, zelfs als er aanleiding te over was, zijn naam met ere te noemen, desnoods in vette kapitalen. Thans echter gaan wij zondigen. Wij gaan de naam van de heer De Lange noemen en wij doen dat met groot genoegen. Wij weten ons in deze overtreding gestennd door de morele hulp van Alkmaars gemeentebestuur en van de talloze onderwijzeressen en onderwijzers, die onze schooljeugd de eerste stappen helpen zetten op de weg r ar kennis en ontwikkeling. Want gistermiddag hebben twee operateurs in twee Alkmaarse bios copen hun projectie-apparaten laten snorren en de beelden op het doek laten flitsen, die een zo overweldi gende indruk geven van de feeste lijkheden in Amsterdam, die hun hoogtepunt bereikten in de plechtige inhuldiging van Hare Majesteit Ko ningin Juliana als Koningin der Ne derlanden. En het publiek bij deze bijzondere voorstellingen werd ge vormd door de jeugd van alle Alk- maarse scholen met hun onderwijzers en onderwijzeressen. Kinderen van de openbare, van de Christelijke, van de Katholieke scholen. Het initiatief tot deze geste werd ge nomen door de heer De Lange en daarom „komt de heer De Lange deze keer wel in de krant". Met een eervol le vermelding en de dank en waar dering van allen, die deze hele Vrij dag van negen uur af in een reeks van voorstellingen, zo intens hebben geno ten. Dat daarbij ook Mr. Veendorp was en verschillende wethouders, als mede de leden van het ranje-Comité, behoeft welhaast geen betoog. DE FILM De film, die Polygoon maakte van de feesten en de plechtigheiden, is er een geworden, die drie kwartier in beslag neemt en die tot in de kleinste details ons de gebeurtenissen voor ogen stelt. Op de schouders der operateurs van do Haarlemse maatschappij rustte een zware verantwoordelijkheid, want Polygoon had de alleenrechten, en moest dus niet alleen de binnenlandse journaals verzorgen, maar ook expor teren naar de maatschappijen in den Het bestuur van de scheidsrech- terscommissie afdeling Noord-Hol land, district Alkmaar zit met moei lijkheden, die welhaast onoverkome lijk zijn. Die moeilijkheden zijn ont staan door de grote toeloop van nieuwe leden die heeft plaats gehad naar de voetbalverenigingen. Het gevolg daarvan is geweest dat vrijwel alle verenigingen met meer elftallen aan de competitie zullen deelnemen dan in het afgelopen sei zoen het geval was. Meer wedstrijden dus en meer scheidsrechters van no de. Het aantal beschikbare scheids rechters is echter bedroefd weinig. Wij weten het wel, de oorzaak dat er zo weinig scheidsrechters dispo nibel zijn, is te vinden bij de spelers zelf en in niet mindere mate bij het publiek. Scheidsrechter zijn, is een ondank bare taak. In en langs het veld zijn er maar al te vaak spelers en voet balliefhebbers die alleen maar tevre den zijn als hun ploeg met de over winning gaat strijken. Is dit 't geval dan zal in doorsnee de critiek op de scheidsrechter nogal mild zijn. Wordt 't echter verliezen, wee dan de scheids rechter die eens een moeilijk te con stateren handsgeval over het hoofd heeft gezien of een vergissing maak te met een buitenspelgeval. Zelfs is het dan niet nodig dat de scheids rechter een fout heeft gemaakt om aan felle critiek bloot te staan. Bovendien is de scheidsrechter vaak een deel van zijn Zondag kwijt. Neen, scheidsrechter zijn is een on dankbare taak, althans zo schijnt het. Maar zo is het niet. Leiding te geven aan twee-en- twintig jonge gezonde mensen, die in een mannelijke sport als voetballen is, hun beslommeringen van alle dag op zo'n Zondag van zich willen af zetten, die gedurende twee maal drie kwartier hun narigheden en moeilijk heden vergeten en dan een enkele maal zich zelf ook wel eens willen vergeten, hiervoor te waken, op te Voeden waar nodig is en bij ernstig vergrijp streng op te treden, dat is de taak van een scheidsrechter. Dit is geen ondankbare taak, dit is een schone taak, weliswaar met alle moeilijkheden daaraan verbonden. Dit beseffen de scheidsrechters dit thans op de groene velden hun moei lijke maar mooie taak uitvoeren en dit moeten meerdere werkelijke voet balliefhebbers gaan beseffen. Met voetballiefhebbers bedoelen wij met, zij die langs het lijntje staan en al leen maar tevreden zijn wanneer hun favorieten winnen. Dat zijn club chauvinisten. Wij bedoelen, zij die be grijpen wat de voetbalsport betekent voor de lichamelijke opvoeding. Dat ongetwijfeld in meerdere oud-voet ballers dit begrip bezitten, is zeker en juist deze mensen zijn in verband met hun ervaringen bij uitstek ge schikt als scheidsrechter op te tre den. Van 12 tot en met 18 September is er gelegenheid zich hiervoor op te ge ven bij de her F. Rentenaar, Corfstr. 49, Alkmaar. De te volgen cursus zal maximaal vijf avonden in beslag nemen en wij vertrouwen dat de heer Rentenaar in die week vele aanmeldingen zal bin nenkrijgen. Twijfelachtigen brengen wij in her innering dat iedere scheidsrechter fa ciliteiten geniet bij het verstrekken van kaarten voor internationale voet balwedstrijden. vreemde, opdat de film over de gehele wereld haar weg zou vinden. Polygoon heeft deze taak met groot succes ver vuld. Het journaal werd een reeks beelden, die het Nederlandse volk iets geeft dat men niet licht meer zal ver geten. Tienduizenden zagen de gebeur tenissen in de straten van Amsterdam, slechts enkelen waren uitverkoren, de grootse plechtigheid binnen de Nieuwe Kerk mede te maken, honderdduizen den zaten bij hun radiotoestel en luis terden ingespannen. Zij allen zijn nu in de gelegenheid, de pracht en praal weer aan hun oog-te zien voorbijtrek ken, opnieuw ontroerd te worden door de diep-menselijke woorden van Ko ningin Juliana, door de korte, aan grijpende rede, waarmee Koningin Wilhelmina haar troonsafstand aan kondigde, door het medeleven, het ent housiasme. de aandoening ook van het, soms tot tranen toe bewogen, publiek. Zij zien de drie rijtoeren door de over volle straten van de hoofdstad, het massaspel in het Stadion, de plechtige kroondraging naar het Damplantsoen, maar ook de liefde en hartelijkheid, waarmede' Koningin Juliana haar kin deren laat delen in de hulde des volks, ook de oogverblindende pracht die dè vorstelijke stoet bood. Polygoon heeft met deze film een documentaire vervaardigd, die waard is door iedere Nederlander, zonder uitzondering, ge zien te worden. 1948 ANNO CHRISTI. Zoals men misschien weet, heeft de tcneelschrijvei A. Defresne in opdracht van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen een spel in drie bedrijven geschreven naar aanleiding van het regeringsjubileum van H.M. ko ningin Wilhelmir.a, welk spel vorige week in tegenwoordigheid van (toen nog) Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Amsterdamse Stadsschouwburg onder de titel „1948 Anno Christi" is opgevoerd door het Amst. Toneel onder rtgie van de schrijver. Het is een zinnebeeldig spel, waarin de schrijver telkenmaal de beelden voor zijt- spel voor zich ziet opdoemen. In het middelpunt staat „de vrouw" en wellicht heeft de grote figuur van „De Vrouw" die 50 jaar op zo koninklijke wijze ons land regeerde, heni daarbij voor ogen gestaan. Reeds Maandag zal dit stuk ook in Alkmaar te zien zijn. Het Amsterdams Toneel" komt dan n.l. in 't Gulden Vlies een opvoering geven van dit spel. Uit de sterke bezetting noemen wij Charlotte Kohier, Albert van Dalsu'm, Johan Fiolet, Paul Huf, Frits van Dijk, Jacques Snoek, Elise Homans en Cas Baas. Wij twijfelen niet aan de belangstel ling voor dit bijzondere stuk. OPENLUCHTFILM OP HET WAAGPLEIN. Op Donderdag 16 September, des avonds om 8 uur, zal op de kaas markt een openluchtvoorstelling wor den gegeven van de geluidsfilm in kleuren: „Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, Jubelfeest Pink steren 1948, Arnhem". Deze film doet het buitengewoon ge slaagde sportfestijn nog eens op tref fende wijze voor de toeschouwers her leven en is daarom voor alle sportlief hebbers het aanschouwen zeker waard. ZONDAGSDIENST ARTSEN. De Zondagsdienst op 12 Sept. 1948 wordt uitgeoefend door mej. S. P. Bartstra, arts, Emmastraat 93, telefoon 4357. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). ZATERDAG. Harmonie-Theater, 7 en 9.30 uur: Mon sieur Verdoux, 18 jaar; Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Sahara, 18 jaar; Cinema- Americain, i 9.30 uur: Achter de wolken, 14 jaar (geprolongeerd). Gulden Vlies, 8 uur: Toneelver. „Ont waakt" met „De martelgang van Krom me Lindert". ZONDAG. Harmonie-Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 u.: Monsieur Verdoux, 18 jaar; Victoria- Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Sahara, 18 jaar; Cinema Americain, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Achter de wolken, 14 jaar. MAANDAG. Harmonie-Theater, 2 uur: Inhuldigings film; 8 uur: Monsieur Verdoux, 18 jaar; Victoria-Theater, 8 uur: Sahara, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Achter de wolken, 14 jaar. Gulden Vlies, 8 uur: Amst. Toneelgezelschap: 1948 Anno Christi. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 12 September zal de apotheek van Mevr. de Wed. Cr M. B. Wanna op ae Mient voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. Hedenmorgen stonden omstreeks half acht een 80 k 90 motoren start klaar. De afdeling Noord-Holland der K.N.M.V. organiseert heden namelijk een betrouwbaarheidsrit door Noord- Holland, waarvoor van de zijde der motorrijders veel belangstelling be stond. Met tussenpozen van 2 minuten vertrokken de rijders, waartussen zich enkele Alkmaarders bevonden. Bam- sen, Moeyes en de Ridder waren wel de meest bekenden en onder de andere deelnemers ontdekten wij de wed- strydcoureur Pelikaan. Dwars door Noord-Holland gaat deze rit, die wat betreft het tijd schema een zware beloofd te worden. Gisteravond kon ter hoogte van het gebouw van het Hoogheemraadschap een van de Kennemerstraatweg ko mende wielrijdster ternauwernood aan een botsing ontsnappen, doordat een haar achterop rijdende auto te dicht langs de trottoirzijde reed. Wy hebben al meer over de toe stand ter plaats geklaagd en die is werkelijk zeer onverantwoordelijk. Juist op het punt waar auto's uit vier richtingen samenkomen en de vei ligheid der fietsers dus het meest ge waarborgd moet worden houdt het rijwielpad van de Kennemerstraatweg op. De wielrijders naar de stad kon den zich op dit drukke punt tot dus ver nog redden door over de gele parkeersteentjes verder- te rijden. Midden op de voor het verkeer op dit gevaarlijke punt zo noodzakelijke wegverbreding heeft men echter 5 jonge bomen geplant en er nog hek jes omheen gezet. De fietsers zijn daardoor gedwongen op de rijweg te blijven met al de risico's daaraan ver bonden. Het is een wonder, dat hier nog geen ernstige ongelukken ge beurd zijn. Gisteren hebben wij gemeld, dat een filmmaatschappij haar employé's naar Alkmaar had gezonden, om daar opna men te maken van de kaasmarkt en van het carillon in de Waagtoren. En gistermorgen stond dan ook aan de voet van de toren een licht-agregaat te snorren en te knetteren, dat de stroom leverde voor de apparaten, waarmede hoog in de toren in het ka mertje van de beiaardier de geluiden van de klokken werden vastgelegd. He laas was de vreugde van korte duur, want na een kwartier werken gaf de generator het op en moest het werk gestaakt worden. Opnieuw moesten daarom vanmor gen de mensen hun halsbrekende toe ren verrichten om hun kabels langs de buitenkant van de toren omhoog te brengen en opnieuw moest beiaardier Van der Veen zijn hoge post innemen en zijn vuisten laten hameren op de grepen van zijn klavier. Iets, wat on ze klokkenist overigens met het groot ste genoegen deed, want niet iedereen beleeft de sensatie, om zijn spel nage synchroniseerd op de geluidsfilm ver eeuwigd te krijgen. Deze week brengt ons portret u een groepsfoto. Met een variatie op de titel van Jerome's -boek zouden wij kunnen zeggen: Twee mannen en een motor. Wij noemen dan ook geen naam deze keer. Want met ons portret huldigen wij een geheel korps, 't korps der Alkmaarse ver keerspolitie. Opvoeders langs de weg zou'dén wij déze 'mannen kun nen noemen en inderdaad, dat zijn zij, opvoeders, paedagogen van de beste soort, zij en hun collega's van de kinderpolitie, van ae straat dienst, van de recherche. Zij zijn er niet om boeman te spelen, maar om hun taak te verrichten in het beref, dat zij er zijn, om te dienen en te helpen. Dat is iets, wat het publiek nog maar al te vaak niet inziet en niet wil begrijpen. Bij de onlangs gehouden ver kei" xamens is nog eens weer ge bleken, hoe nodig en hoe nuttig een verkeerspolitie is en hoe goed het is, dat het Alkmaarse politiecorps beschikt over de groene motoren, die in eeii kalm tempo langs de weg snorren, bereden door "tige man nen van verschillende rang maar allen bezield door één wens om het aantal ongelukken, dat nog dagelijks in onze stad voorkomt, zo klein mogelijk te houden. Het verkeer neemt nog steeds toe, de taak van de verkeerspolitie wordt zeker niet lichter, maar de geüniformeerde lieden zijn tegen die taak vol komen opgewassen, dat bewijst de rustige blik al, waarmede twee van hen u vanaf deze foto aankijken. En bovendien wordt dat bewezen door de uitstekende wijze, waarop het korps, tezamen met zijn collega's erir. geslaagd is, de verkeersproblemen op te lossen tijdens de drukke feestdagen, die nog maar zo kort achter ons liggen, waarvoor ook burgemeester Wytema zijn waardering tot uitdruk king bracht. Hoed af voor ons Alkmaars politiekorps. Negen en een halve maand geleden stond de 38-jarlge binnenhuisarchitect Johannes S. uit Heiloo terecht voor het Alkmaarse Tribunaal. Op die zitting was het beheersinstituut met 'n rapport ge komen dat niet geheel en al duidelijk was. zodat de president besloot de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. Die onbepaalde tijd was gistermiddag afgelopen en dies stand verdachte weer op het matje. Niet voor het Tribunaal, maar voor' de Kantonrechter, Mr. Schenkevèld, die de nog lopende tribu naalzaken afhandelt. Aan S. werd ten laste gelegd dat hij kasten, tafels en stoelen aan de Duitse Weermacht had geleverd en daardoor de vijand had begunstigd. Bovendien zou hij: in November 1942 pogingen hebben gedaan om de Joodse Synagoge in de Hofstraat te-kopen. Volgens de ten lastelegging zou S. een behoorlijke winst op de kasten, tafels en stoelen hebben gemaakt. Er was sprake van een bedrag van 95,000. Dit werd door beschuldigde reeds in de vorige zitting bestreden, maar een en ander was zeer moeilijk te consta teren, daar de PRA de boeken had ver brand, Volgens de raadsman van ver dachte. Het rapport dat ditmaal door het Be heersinstituut werd uitgebracht luidde enigszins anders. In het gunstigste ge val geeft de balans van de heer S. een batig saldo aan van ongeveer 1000. Hiermede is de belasting echter niet tevreden, want deze instelling is van mening dat de vordering aanmerkelijk hoger is dan beschuldigde toegeeft en in dat geval zou de balans een nade lig saldo geven. De raadsman van verdachte, Mr. Smal, hield een breedvoerig betoog, waarin hij begon met de juistheid van de ten lastelegging in twijfel te trekken. Volgens mr. Small had zijn cliënt niet anders gedaan dan hout van de bezet ters onttrekken, waarmee hij Neder landers hielp. Dé winst die hierop gemaakt is moet door de fiscus worden bekeken en heeft met het Tribunaal besluit niets te ma ken. Wanneer er wel tafels en stoelen aan de Weermacht werden geleverd, werd dit door een andere firma gedaan. Na zijn verwondering te hebben uit gesproken over het feit dat een andere firma die wel aan de Duitsers had ge leverd niet werd vervolgd, ging mr. Smal over tot punt twee van de ten laste legging; de poging tot koop van de Joodse Synagoge. De koop was niet tot stand gekomen en de raadsman stelde hiernaast de vele kopen die wel tot stand waren gekomen en waarvan meerdere notarissen voor deel hadden getrokken, maar die zich echter nooit hebben verantwoord. Ten "slotte releveerde'mr. Smal bet ïeif dat op d'e PRA, haast de boeken van zijn cliënt. 67 brieven waren ver dwenen In die brieven zouden allen gunstige verklaringen voor S. hebben gestaan. Wij kunnen ons verslag niet zo leng maken als mr Smal zijn pleidooi en bepalen ons dus tot de meest belangrijke punten te meer daar wij op deze zaak reeds uitvoerig zijn ingegaan bij de eerste behandeling. De uitspraak zal over 14 dagen volgen. OPSTELLING ALKMAAR I. De opstelling, waarmede de A.V.V. Alkmaar" morgen tegen Broek in Waterland in het veld zal komen, ziet er als volgt uit: Doek J. Lakeman; achter: C. Zwart, D. Snel; midden: D. Bakker, C. de Jong, A. Schoonhoven; voor: J. Groot,'L. de Groot, N? Gerritse, P. Baas en P. van Baden. Aanmelding van 12-18 Sept. bij F. B..ENTEN A AR, Gorfstraat 49, Alkmaar Het is niet gemakkelijk een spannend onderwerp voor een roman te vinden en een filmproducer stuit op dezelfde moeilijkheden. Dan komt men al spoedig op het ge bied van de sensatie en eenmaal daar is het de grote vraag hoe men de stof zal verwerken. Men kan er een lugubere geschiede nis van maken waarbij het bloed als 't waré van het doek druipt. Dit is de ge makkelijkste, maar ook de grofste en onsmakelijkste methode. Men kan er bij gaan moraliseren, maar dan krijgt men een vervelende film, die haar geld niet opbrengt. Men kan de puzzle ook zo oplossen als Char ley Chaplin die tegenwoordig Char les blijkt te heten dat gedaan heeft en wie hem kent begrijpt onmiddellijk dat hij er een cocktail van gemaakt heeft. Het recept is heel eenvoudig. Neem een fles vol sensatie en doe er zoveelwater bij, dat het misdadige element daarin sterk verdund wordt. Vermeng dat met een flinke dosis hu mor en voeg er ten slotte een paar druppeltjes moraal bij. Schudt alles goed door elkaar en men krijgt een pro duct waarmee men een film als Mon sieur Verdoux kan vergelijken. Er gebeuren moorden, maar men ziet ze niet en zelfs de lijken komen niet te voorschijn. Er is de wonderlijke schep ping van een man, die enerzijds een liefdevolle echtgenoot en vader is en anderzijds om zijn gezin te onder houden een aantal vrouwen laat ver dwijnen na ze van hun spaarduitjes be roofd te hebben. Dat er zulke mannen zijn hebben Landru en dr. Petiot vol- doende bewezen. Hoe een dergelijk in dividu zijn slachtoffers zoekt en be handelt wordt in deze film geridiculi seerd zoals alleen Chaplin dat doen kan. Hij maakt van de moordenaar een soort clown met wiens dwaze avonturen :1e toeschouwers zich voortdurend verma ken. Als hij ten slotte in zijn cel op de uitvoering van het doodvonnis wacht komt de moraal naar voren en o.i. is dat de zwakste plek van deze film, om dat ze na al deze dwaze vertoningen volkomen de kracht der ontroering en stichting mist. Chaplin is het best als hij in zijn oude clownerie kan vervallen ert door ver wisselingen van glazen en flessen zulke dwaze situaties schept dat hij zelf niet goed weet wat er eigenlijk gaat gebeu ren. Men kan deze film naar verschil lende maatstaven beoordelen, maar o.i. is ze het beste als een amusements film te beschouwen waarbij men zich een paar uurtjes kostelijk kan verma ken. Voor de opnamen van de gebeurte nissen in de hoofdstad verwijzen wij naar een verslag, dat elders in dit num mer is opgenomen. De Cinema Americain heeft de ge lukkige gedachte gehad, de film „Achter de wolken" te prolongeren. Terecht, want, zoals wij verleden reeds schreven, heeft de Praesens- filmmaatschappij te Zürich een epos geschapen, dat adembeklemmend is en dat de toeschouwer gevangen houdt in een ban van ontroering. „Achter de wolken" brengt de woestijnen van puin, de holle stilte van het dode Duitsland, de tragedie van de honderdduizenden kinderen, die zwerven door. de eindeloze ruïnes, gejaagd door hun angsten, geplaagd door. hun herinneringen aan concen tratiekamp en gaskamer. En bovenal gemarteld door hun verterende ver langen naar hartelijkheid, naar liefde, die in de grond zuiver dierlijke in stincten zijn. Eén ding leert deze film ons opnieuw, en het is diep-treurig te moéten constateren, dat wij deze les nog steeds nodig hebben. De ver schrikkelijke gevolgen van de tweede wereld-oorlog, die nooit uitgewist kunnen worden, hoeveel opofferingen de UNAC-werkers zich ook getroos ten, staan ons hier in al hun schrille ellende voor ogen. Laat ons die les dan leren en laat ons zeggen: „Dat nooit meer". Maar dan moeten wij onder dat werk ook onze schouders zetten en het bij praten alleen niet laten. „Achter de wolken" wordt gedra gen door de kleine Ivan Jandl, maar ook door Aline McMahon, door Mont gomery Cliffs, door Jarmila Novotna. Slechts hls iedere bezoeker de strek king van dit werk terdege op zich laat inwerken, en de film ontroert voldoende om dat te kunnen doen, dan zal tenslotte achter de wolken toch de zon schijnen. Met klamme handen en verhitte ge zichten stapten gisteravond de bezoe kers van het Victoria Theater naar bui ten. Weliswaar was hier niet alleen Zoltan Korda verantwoordelijk voor, die van „Sahara" een emotievolle rol prent heeft gemaakt. Misschien gaan wij te ver als wij vergelijkingen trek ken met de woestijnhitte en het ver- langer haar water op het doek en in de zaal. Misschien ook was het suggestieve spel van Bruce Bennet en Carol Naish hiervoor mede verantwoordelijk, maar hoe het ook zijn wij waren de koning te rijk toen wij in de nabijheid van Victoria een oase ontdekten in de vorm van een bierpomp die onze dorst op de vlucht dreef, maar wel de herinnering aan een goede film liet. „Sahara" bracht ons weer terug naar de tijden dat wij op een wereldkaart met angst en vreze de lijn trokken waar Duitsers en Italianen strijd lever den met geallieerde troepen. De on- rqstbare opmars van generaal Rommel, Tobroek en El Alamein kwam weer in herinnering. De ontberingen en de harde gevechten die daar in de Sahara zijn geleverd waren de ondergrond van deze rolprent. Het spel was vaak uit stekend en filmtechnisch was de „Sa hara" zeer goed verzorgd en wij namen daarbij graag het ietwat fantastische verhaal op de koop toe. DE INHULDIGING. Om misverstand te voorkomen, maken wjfconze lezers erop attent, dat het Polygoon-journaal van de plechtigheden "te Amsterdam alleen vertoond wordt in het Harmonie theater en in het Victoria-theater. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 11 September 1848 vinden wij de vol gende mededeling: Gepubliceerd is een bijzondere brief van Curasao, de dagtekening van den 28 Junij voerende, waarin de reeds van elders bekende op stand onder de slaven op de Fran- sche eilanden Martinique en Gua deloupe gemeld wordt, welke op stand na het plegen van de vele gruwelen en vernielingen geëin digd is met de vrijverklaring der slaven, die later bevestigd is bij de ontvangst van het reeds den 27 sten April door het Voorlopig Bewind van Frankrijk daarom trent genomen besluit. Wijders wordt er in dezen brief gemeld, dat op het eiland Sint Mar tin, zowel op het Nederlandse als in Het Fransche gedeelte, de sla ven geweigerd hebben te werken, zoodat ook daar de gezagvoerders zich genoopt hebben gevonden hen vrij te verklaren. Een drie honderdtal slaven zijn bij deze woeling van het Nederlandsche naar het Fransche gedeelte der eilanden overgelopen. Den 19den Junij echter is Zr. Ms. brik Mer kuur met een detachement troepen van Curacao naar Sint Martin en St. Eustatius vertrokken om er de rust te helpen bewaren. Op Cura- pao bleef de rust ongestoord. SUPPLEMENT LETTERKUNDE, LIJST 2. A19.1 Adams. Lied der overwin ning. A33.1 Andersen Nex. Pelle de ver overaar. B22 Barea. Spaanse trilogie. B45.6 Berg. Pertula en het beren- jong. B64.3 Bloy. De arme vrouw. B82.7 Braullacht. Meester Schure. C20.2 Centervall. De Hackaerts. C46.3S Cronin. De sleutels van het koninkrijk. C46.9 Crozier. Andere goden, een dere mensen. D72.2m Douglas. De mantel. F37.3g Földes. De gouden oorringen. G37t Gibbs. De tolk. (Verv. op: „Dans der demonen"). H49.51e Hemingway. De laatste etappe H66.8 Hjort. Het spoor is vrij. H81.50 Homborg. De onbekende Karoliner. J11.5 Jackson. Het verloren week end. K11.4 Kafka. Het proces. K58.2 Knight. Boven alles dit eene. K65.5ve Körmendi. De vergissing. K65.9d Koestier. Dieven in de nacht. K79.3 Itorch. De rode paarden. K83.9 Kozik. De grootste der pier rots. L18.5 Landon. Anna en de koning van Siam. 1,49.5 Lewisohn. De zaak Crump. historisch. AKMAARSCHE EXPORTVEILING ALKMAAR, 10 Sept. 1948. Andijvie 411; Spinazie 520; Postelein 512; Worteltjes 416; Tomaten 1850; Groene kool 57; Rabarber 46; Rode kool 613; Gele kool 7; Prei 68; Uien 512; Bieten 49; Druiven 70—1,33,; Sperciebonen 2038 Snijbonen (stok) 3052; Pronksnijbonen 1824; Bloem kool IA 5065; Bloemkool I 2945; Bloemkool II 1528; Komkommers 5— 20; Meioenen 2070; Worteltjes 716; Radijs 2; Selderie 14; Selie 24; SI? 212; 100 kg Augurken 4—7; Peren 22— 68; Appels 15—70. ALKMAAR, Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt (voorb. H. Avond maal); 5 uur ds. Oostra van Hoo- geveen; Baptisten gem. (Nwe Doe len), 10.15 uur de heer Pool van Den Haag; half 8 Jongelieden-sa- menkomst. Luth. kerk (Oude gracht) 10 uur, mevr. ds. Mostert (verbeterde opgaaf.) BROEK OP LANGENDIJK, Geref. kerk 10 en 7 uur ds. Donner; Don derdagavond half 8, Herdenking 25-jarig Ambtsjubileum van ds. Donner. Doopsgez. gem„ 10 u„ da, Schepman. EGMOND AAN ZEE, Geref. kerk, 10 uur dr. Polman; half 5 ds. Von Meijenfeldt (voorb. H. Avondmaal). HEERHUGOWAARD, Geref. kerk, half 10 en half 3, ds. Hulsmans. HEILOO, Geref. kerk (in Evangelisa tiegebouw a. d. Kerklaan), half 9 ds. Oostra van Hoogeveen; 4 uur dr. Polman (voorb. H. Avondmaal). NOORDj^CHARWOUDE, Ger. kerk, 10 uur Leesdienst; 4 uur ds. Don ner van Broek op Langedijk. SINT-PANCRAS, Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. ZUID-SCHARWOUDE, 10 uur, ds. Ten Bruggencate. De aanvoer aan de rijksvisafslag be stond gisteren uit 30 kisten tong en tarbot, 25 kisten haai, 65 kisten ma kreel, 400 kisten schol, 15 kisten poon, 25 kisten kabeljauw, 60 kisten schar, 25 kisten bot, 50 kisten wijting, 20 kisten koolvis, 20 kisten schelvis, 50 kisten di versen, 4770 kisten haring. De besommingen: 1 trawler (gedeel telijk) 1735, IJm. 25 Flamingo 21500, 155 Hornrif 6200, 87 Neptunus 7940, 114 Maria Elisabeth 3260, KW 76 6920, IJm. 23 2810, 241 375, 213 145, 207 23, 202 37, 318 300, 343 250, HD 79 3520, IJm. 230 381, OD 8 260, VD 9 550, HA 53 440, UK 31 1160, 4 10C0, 16 620, 90 320, 86 360, 161 1070, 44 1170, 126 430. 1893 Op 24 September onze geliefde C Grooil- en Ovei ouders G- THESING en A. THESING— KR hun 55-jarig huw feest te herdenken. Hun dankbare Kin Klein- en Achtei kinderen. Receptie Zondaj Sept- 35 uur- Alkmaar, Zanderslo i.e.m. 18 Septei CHR. KINDERKO „IRENE". Aanvang der rep< Maandag 13 Septe in „Waakt en Bidt" Klasse I, leeftijd jaar van 4.305-15 Klasse II, leeftijd jaar van 5-156.15 Nieuwe leerlingen nen zich aldaar aai den. Wordt gevraagd te maar in klein gezin alleszins keurig R. K. DAGMEISJi Meer hulp aanwezig Mevr. BERENTZEN van Stolberglaan 4. Dame, 42 jaar, z. z als HUISHOUDSTER liefst bij zakenman heer alleen. Brieven onder no- A bureau van dit blad Te Alkmaar wordt klein gezin tegen 15 gevraagd DAGMEISJE- Werktijd 9—3 uur. loon. Schriftelijk aam den onder no. A 365 reau van dit blad- Gevraagd: AANKOMEND GIETE voor licht aluminiu werk- Fa. G. A. DU PO Nieuwesloot 83- Hierover is men het we nationale wedstrijden. De als warm weer en daardo andere oorzaken. In de vo zondere prestaties verricht Vrijdag was het niet buiteng onderend" en de krachtfigur Eerste dag geen uitzo prestaties De kolfbaan van Concc der beste, zo niet de al de Langedijk en geeft di toe. De lengte is wat voor sommige anderen, geroutineerde kolvers si rol van betekenis. Wel me weer het tempo van Iers iets verhoogd hebbe: poedels", die overigens solvers pleegden, vallen ie verklaren. De echte span ook nog niet in, het was wat te veel demonstratie wordt vandaag wel beter Op de eerste dag hebben tussen de palen gestaan en waarschijnlijk wel zo zijn, ze spelers er 27 worden Onder deze 28 kolvers war niores, die voor de eerste nationale wedstrijden uitk\ overigen waren vereeld als de sociëteit „Vriendenkring sociëteit „Gezellig Samenzijr soc. „Op Maat", 3 van soc. gen" 1 van „Barsingerhorn 1 van „De Vier Eenen". Het eerste losse kruit is ten. Er werd gestreden om prijzen, zodat de spelers or se in de baan kwamen. De officie Vrijdagmiddag opende van de organiserende soc: denkring" de wedstrijden te toespraak. Allereerst he verse aanwezigen welkom voorzitter der Ned. Kolfbo J. Schenk, burgemeester Spr. verklaarde veel mede\ hebben ontvangen van dive ties en particulieren, in van het gemeentebestuur, heren Berkhout, vader en als marqueurs zullen optred: dank en voorts de heer ondanks zijn zwakke gezor leiding had willen geven slagen-wedstrijd. Hierna verrichtte Schelhaas de afslag en ho gemeester van Langedijk kolver is, bracht hij het wijze, die de kolfbroeders aandeed. Als eerste speler daarna de heer S. Timmern baan als oudste kolver van kring". HET Er is over het algemeen kolfd en sommigen kolve: op Vrijdag zeer bepaald dag. De eerste serie's vai sen de 14 en de 34 37

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2