„Dit wordt een goede thuisreis Hf De eerste klap iseen daalder waard m Vijftienduizend Nederlanders als gevangenen van Djokja Scheepvaartberichien Emigranten helpen elkaar Op de lange deining n De 2e, 3e en 4e klassers Broek op Langendijk. Naar Amerika 25 Jaar predikant Limmetu Marktberichten ma Leven de vrouwen in gedwongen concubinaat? (Van onze Haagse redacteur) Vijftienduizend Europeanen en Indo- Europeanen worden nog steeds vastge houden op gebied van de republiek Djokja, evenals vijfduizend gezinsle den van niet-Europese manschappen van het K.N.I.L.", vertelt mij mevrouw E. van 't Rood-Gerth van Wijk en zij toont mü de documenten, waaruit dat blijkt. Mevrouw van 't Rood is de secretaresse van het comité „Gemeen schappelijke Actie van Nederlandse vrouwen", dat, samengesteld uit al lerlei vrouwenverenigingen, nu al zeer geruime tijd ijvert voor de verlossing van deze mensen. „Wij weten niet eens zeker",'zegt zij, of deze gevangenen nog wel leven. Via het Rode Kruis is er geen contact mee te krijgen en het kantoor Displaced Persons te Batavia is er niet in ge slaagd vergunning te verkrijgen hen naar Nederlands gebied terug te bren gen. Het geeft veel te denken, .dat er van de 197 vermiste militairen nog slechts zes in leven zijn. Maar al zijn zij er nog wel, dan nog is hun lot on dragelijk, naar uit allerlei, langs slinkse wegen binnengekomen berichten blijkt. Honderden vrouwen en zelfs jonge meisjes leven te Fort de Koek en Ta- sikmalaja in gedwongen concubinaat met Indonesische machthebbers, voor wie het een genoegen schijnt te zijn een Europese vrouw te hebben. Nog worden er af en toe meisjes door de T.R.I. ontvoerd. Voor het overige heb ben deze mensen geen ander inkomen Alamak, R'damRio de Janeiro, 9-9 van St. Vincent. Albireo, Buenos AiresR'dam, pass. 9-9 Madeira. Al- deramin, 9-9 van Karachi te Bombay. Al0enib, 9-9 van R'dam naar Porto Alegro. Alphard, Buenos Aires-Rot- terdam, 8-9 te Montevideo. Aver- dijk, R'damNew York pass. 9-9 Wight Axeldijk, 10-9 van Soerabaya te Batavia. Bali, New YorkJava, 10-9 te Singapore. Boschfontein, 9-9 van Beira naar Durban. Celebes, 10-9 van Amsterdam te Batavia. Ci tula (t) 9-9 van Shanghai te Miri. Eemdijk, 9-9 van R'dam ie Antwerpen. Fries land, New YorkBatavia, verm. 10-9 van Bona. Gaasterkerk, 10-9 van Mombassa via Suez naar A'dam. Groote Beer, A'damJava, 9-9 van Aden. Grootekerk, AustraliëR'dam 9-9 van Port Said. Hydra, Cristobal Amsterdam, 10-9 te Antwerpen. Kota Agoeng, JavaR'dam, 9-9 7.15 uur van Suez. Laurenskerk, R'dam Calcutta, 9-9 te Genua. Lemster- kerk, 9-9 van Massowa te Pprt Soedan. Loenerkerk, 9-9 van Lorenzo Mar- quez naar Durban. Merwede 9-9 van Colombo te Madras. Muiderkerk, DakarHavre, pass. 9-9 Ouessant. Nigerstroom, 9-9 van Cotonou naar La gos. Nijmegen, Newport News-Rot terdam, pass. 9-9 Prawlepoint. On- dina (t) 9-9 van Dakar naar Curasao. Papendrecht (t) HullAbadan, pass. 9-9 Finisterre. Prins Alexander, Montreal—R'dam, pass. 9-9 Land's End. Rempang, A'damMakassar, pass. 9-9 Point de Galle. Riouw, 10-9 van Makassar te Soerabaja. Salatiga, R'damBatavia, pass. 9-9 5 uur Kaap del Armi. Sibajak, 9-9 van Soera baya naar Batavia. Singkep, 8-9 van Suez te Djeddah. Sommelsdijk, New YorkBatavia, p. 9-9 Azoren. Stad Schiedam, Dakar-Burnet Eil., 9-9 120 mijl Zd.-Zd.-West van Las Palmas. Stanvac Benakat 9-9 te Tandjong Oe- ban. Tankhaven 2 9-9 te Soengei Ge- rong. Ternate, 10-9 van Makassar te Balikpapan. Zuiderkruis, Batavia R'dam, pass. 9-9 Kaap Guardafui. Aardijk, 8-9 van Vera Cruz te Tam- pico. Abbedijk, 9-9 van Mobile te Corpus Christi. Alblasserdijk, New OrleansR'dam, 12-9 te Londen verw. Alpherat, Buenos AiresR'dam 9-9 te Bahia. Amsteldijk, 9-9 van New York te Philadelphia. Annenkerk, 9-9 van San Francisco te Manilla. Corilla (t) 4-9 vèn Singapore te Ma nilla. Kota Agoeng, JavaR'dam, 10-9 van Port Said. Lombok, 5-9 van Oroquita te Los Angelos. Manoeran, 7-9, van' Belawan te Calcutta. Mirza (t), 4-9 van Pladjoe naar Miri. Mui derkerk, DakarA'dam, 10-9 te Havre. Nieuw Amsterdam, New YorkRot terdam, 10-9 te Southampton. Orestes 9-9 van Guayaquil naar Callao. Paula (t), 5-9 van Singapore naar Bangkok. Radja, MontevideoSan tos, 7-9 te Paranagua. Taria (t) 4-9 van Brisbane te Soerabaya dokken. Tjibesar, 7-9 van Singapore naar Ban- tang. Zonnewijk, KaapstadAntwer pen, pass. 9-9 Dakar. Zwijndrecht, 9-9 van Conakry te Freetown. Zij penberg,. 9-9 van Bagnoli naar La Gou- lette. Stad Haarlem, Saffi—Vlaardin- gen, 10-9 ca. 20 uur aan de Hoek van Holland verw. Stad Maassluis, 9-9 van Casablanca te Vlaardingen. Stad Maastricht, vertr. 10-9 des avonds van IJmuiden naar Rotterdam. ACHTERKLEINZOON VAN BISMARCK VEROORDEELD De 26 jaar oude achterkleinzoon van Bismarck, graaf Heinrich von Ein- siedel is wegens ongeoorloofde activi teit in de Amerikaanse zone door een Amerikaans Militair Gerechtshof ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Einsiedel maakte voorheen deel uit van de staf van het officiële Sov jet-orgaan. Zijn arrestatie in Mei lokte een protest van het militaire Sovjet- bestuur uit. EX-KONING VAN BULGARIJE OVERLEDEN Ex-Koning Ferdinand van Bulga rije is na een hartaanval op 87-jarige leeftijd te Coburg overleden. dan wat de verkoop van hun bezittin gen opbrengt." De „Gemeenschappelijke Actie" doet al wat in haar vermogen ligt de be vrijding van deze gevangenen te be werkstelligen. Een audiëntie bij de pre- nier en de minister van Overzeese Ge biedsdelen uit het vorige kabinet le verde geen resultaat op. Met het nieu we ministerie wordt opnieuw contact gezocht, evenals met de Staten-Gene- raal. In een recent onderhoud van het comité met de heer Neher, gedelegeer de van het opperbestuur, verklaarde laatstgenoemde, dat het militaire ap paraat op Java meer dan voldoende sterk is om de mensen te bevrijden, maar dat de soldaten in geen geval ge bruikt zullen worden voor dat doel. Liever wil men de gevangenen opof feren om te voorkomen, dat veel meer vrouwen en kinderen het slachtoffer zouden worden, direct of indirect, van een hernieuwd militair optreden. De vrouwen lieten hem weten, dat zij dat standpunt nooit zouden kunnen aan vaarden. Zjj aanvaarden het ook niet en zqn nog steeds doende iets te bereiken, maar het schijnt niet eenvoudig te zjjn, omdat zelfs de overheid blijkbaar slecht is ingelicht dan wel liever niet openlijk met de feiten voor de dag wil komen. OFFICIëLE VERKLARINGEN Op 16 Februari 1948 deelde minister Beel schriftelijk mede: „Inderdaad zijn in de laatste tijd weer enige berichten bekend geworden, waaruit blijkt, dat nog steeds personen in kampen of op andere wijzen worden vastgehouden. U kunt ervan verzekerd zijn, dat de Nederlandse en de Ned.-Indische rege ring alles doen om hieraan op de kortst mógelijke termijn een einde te maken. Verwacht mag worden, dat nu het be stand van kracht is, een beroep op de volle medewerking van de republiek niet tevergeefs zal zijn". Op 18 Juni 1948 bevestigde minister Jonkman schriftelijk, hetgeen hij reeds tijdens een audiëntie op 16 April had medegedeeld en herhaald had in een zitting van de Eerste Kamer op 27 April j.l., dat met medewerking van de republiek tot medio 1947 bijna alle, gedurende de Japanse bezetting ge- interneerden, in de desbetreffende Ja panse administratie geregistreerde per sonen, ruim 39000 in getal, naar het on der direct Nederlands gezag staande gebied werden overgebracht en dat naast deze geregistreerde geïnterneer den zich echter, naar uit verschillende gegevens bekend werd, binnen het ge bied, waarover de republiek geacht wordt het gezag uit te oefenen nog andere, tegen hun wil aldaar aange houden personen bevonden. Nederlan ders, Oost-Indonesiërs en Chinezen, me rendeels in kampen bijeengebracht. De republiek bleek niet bereid aan hun evacuatie de vereiste medewerking te verlenen. Een gedeelte van deze per sonen werd bevrijd bij de bezetting van het gebied, waarop zij zich bevonden, door Nederlandse troepen (2800 Euro peanen en 6300 Oost-Indonesiërs). De laatste uitgave der Speelwagen staat in het teken van het getal 50, het teken der jubileumfeesten. Voor deze gelegenheid heeft het blad zich in een fleurig kleurendruk-omslag gestoken. De inhoud past zich hierbij aan. Een artikel als „Vijftig jaar zuivel" moest zich noodzakelijkerwijze beperkt zijn, onvolledig blijven, maar de geschiede nis van de auto gedurende de afgelopen halve eeuw bevat een massa interes sante details, die in het vergeetboek dreigden te raken. Een beschouwing over tafellinnen, dat eenmaal door de stad Grave aan één der Oranje-stad houders werd vereerd en teruggevon den werd in een Westfriese boerenhut, werd aanleiding tot een boeiend artikel. En zo gaat het doorwanneer U het weten wilt leest U dan het Jubileum nummer van de Speelwagen zelf. J. O. r Het eerste Engelse viermotorige straalvliegtuig, de TUDOR VIII, heeft zijn eerste proefvlucht gemaakt met kapt.-vlieger Jimmy Orrell, de invlieger van de Avro-fabrieken, aan de stuurknuppel. Het toestel zal nooit voor passagiersvervoer worden gebruikt, daar het gebouwd is voor proefnemin gen met straalmotoren op grote hoogte. Het toestel heeft een plafond van meer dan 13 km. Op het emigrantenschip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd de „Kota Inten", dat hedenmorgen van zijn zesde boeren-reis naar Canada in Rotterdam terugkeerde,, bevonden zich op de heenreis, gelijk bekend, behalve enige honderden Nederlandse boeren met hun gezin, ook ongeveer 250 „verplaatste personen", meren deels Mennonieten, die eveneens een nieuwe toekomst in Amerika hoopten te kunnen opbouwen. Deze mensen, om hun overtuiging in Hitler's con centratiekampen geworpen en daar, in tegenstelling met vele hunner ge loofsgenoten, nauwelijks de dood ont komen, bezitten praktisch niets meer in de wereld. De reis naar Canada enz. wordt voor hen betaald, maar enig geld, om aan boord voor zich of hun kinderen kleine verteringen te maken, hebben ze niet. Ook de Ne derlandse emigranten zitten, althans gedurende de reis, niet best in hun geld, daar ze niet meer dan 30 Ne derlands geld mee mogen nemen. Niettemin werd, op initiatief van Ds. D. J. Scholten, die deze reis als geestelijk verzorger meemaakte, tij dens de eerste godsdienstoefening aan boord een collecte voor deze be rooide mede-emigranten gehouden, die het, bovengenoemde omstandig heden in aanmerking genomen, prachtige bedrag van ruim 150 op bracht. De „gewone" collecte aan boord bedraagt gemiddeld nooit meer dan circa f 30. Naar gelang van het aantal kinderen, dat elke Mennoniet bij zich had, werd dit geld onder hen verdeeld, zodat ook deze kinderen tijdens de reis eens een glaasje limo nade, een stukje chocolade e.d." kon den kopen. De gezagvoerder van de „Kota Inten", de bekende „boeren- vader" Kpt. G. H. Visser, verklaarde vanmorgen hiervan: „Het was ont roerend te zien hoe door dit mooie gebaar ineens het ijs tussen deze emigranten van allerlei nationaliteit gebroken was. Het leek wei, alsof zelfs de taal-moeiliikheden hierdoor overwonnen waren, want sindsdien ging het ook met de onderlinge con versatie veel vlotter." ARIE VOOREN NAAR ZWITSERLAND. De Beverwijkse wielrenner Arie Voo- ren is gisteren naar Zwitserland ver trokken, waar hij zal rijden in een wedstrijd te Bazel. Zondag 19 Septem ber start de Beverwijker in de Grand Prix des Nations te Parijs en Zaterdag 25 September rijdt hij de belangrijke openingswedstrijd in Antwerpen. DE CHAUFFEURSSTAKING TE NEW-YORK De New-Yorkse vrachtrijders, die tieq dagen in staking zijn geweest om hun uurloon met 25 dollar-cent ver hoogd te krijgen, hebben hun eisen gematigd en verlangen nu 17 en een halve cent verhoging. INDISCHE OCEAAN, Augustus W7E ZIJN WEER OP ZEE en we W weten het. Want de eerste dagen waren rijk aan beweging. Het begon al vóór Straat Soenda dat er 'n rare deining stond, die dwars op de Banc- kert inliep. Hr. Ms. Banckert is een prachtig zeeschip, maar die eerste nacht rolde ik tweemaal uit m'n smalle bed in de zeehut en ging de mahoniehouten kaartenkist, aan het voeteneind, met een donderslag over stag. Ik was te slaperig om van alles goed kennis te nemen, maar ik ge loof dat ik enkele malen wat zeezie ke gestalten voorbij z.ag sluipen. De Banckert rolde behoorlijk, en ze rolde de andere dag nóg. En ook vandaag. Het is eigenlijk wonderlijk: twee soorten deiningen lopen nier op elkaar in. Gisteren zaten we nog in de Zuid-Oost passaat en vandaag is het de West-moesson. Hetgeen be tekent: zware regenbuien, een ver stopte hemel, en een vrij lage tempe ratuur. Jarenlang bevaren Jndisch- gasten kankeren en hebben het over „kou". Ik vind 't alleen maar lekker fris. Er komt bij tijd en wijle wat buis water over en dat is helanutal met erg. Veel erger is, dat alle poorten gesloten worden. Met trage schreden gaat iedereen 's avonds „plat", naar kooi, want het is vochtig heet in de verblijven en hutten. IK KAN U op dit ogenblik schrij ven, dat de geest aan boord van de Banckert niet alleen goed is, maar uitgesproken gunstig. Dat geldt voor de officieren, het geldt voor de on derofficieren en voor de korporaals en manschappen. Het geldt, in de meest letterlijke betekenis van het woord, voor iedereen. D 1ste Officier, luitenant ter zee lste kl. de Korver, heeft het al di rect gezegd: „Dit wordt een beste thuisreis" en het heeft er alle schijn van dat zijn woorden in vervulling gaan. Die „beste thuisreis" demon streert zich op allerlei manleren en in diverse vormen. Daar is bijvoor beeld het schip zelf: het ziet er wer- Paraphrase Heilige Schrift door Dr. A. de Bonde. Jeremia I, II, III. Klaagliederen. Uitg. T. Wever, Franeker. o In deze prachtige serie, waarvan reeds een 18-tal deeltjes het licht zag, zijn thans drie deeltjes versche nen over de bijbelboeken Jeremia en Klaagliederen. De verschijning van ieder deeltje van deze paraphrase is een verheu gend feit. Het bezwaar van velen toch tegen de Bijbel is, dat zijn taal zo duister en onbegrijpelijk is. Deze taal grijpt hen niet meer; de Oosterse uitdrukkingen en beelden spreken niet tot hen, die niet meer bij de Bijbel zijn opgevoed. Welnu, dit bezwaar is met de ver schijning van dit werk opgeheven. Hier is de inhoud van de Bijbel weer gegeven in de taal van onze tijd, zo dat hij ons toespreekt en aangrijpt in de situatie, waarin wij 20e-eeuwers ons bevinden. De actualiteit van de Bijbel, waardoor hij het boek is voor alle tijden en volken en individuën, wordt door deze vertolking wel bij zonder duidelijk. Wanneer ge deze paraphrase verge lijkt met het boek Jeremia, dan beseft ge, hoe de schrijver alles heeft gedaan om de inhoud van Jeremia zo ge trouw mogelijk weer te geven. Hier is maar niet wat gefantaseerd over de inhoud van het boek, hier worden geen eigen meningen vertolkt, hier wordt ook maar niet wat in de bijbel tekst ingelegd, maar hier is een ern- Evenals in iedere stad of dorp waar een voetbalelftal aan de competitie deelneemt wordt ook in Alkmaar en om geving, de eerste competitie-Zondag met spanning verbeid. Morgen is het einde lijk zo ver en zullen op vele vragen antwoorden worden gegeven. Natuurlijk zijn de uitslagen van mor gen zeker geen maatstaf voor het ver dere verloop van de competitie. Dat heeft de vorige competitie ons wel ge leerd. Doch ook hier gaat zeker 't oud- Hollands gezegde op: „De eerste klap is een daalder waard". Laten de ploegen uit Aaikmaar en omgeving morgen met dit devies voor ogen in het veld treden. Meer nog ho pen wij echter dat de strijd om de pun ten op een faire wijze zal worden ge streden. Ten slotte zijn alleen die pun ten niet het hoofddoel van de voetbal sport en een verloren maar sportief ge speelde wedstrijd zal meer voldoening schenken dan een overwinning die op unfaire wijze is behaald. 2A: De ploegen die in deze afdeling spelen komen geen van allen uit onze omgeving. Er zitten echter meerdere oude bekende tussen en het lijkt ons daarom wel prettig bij onze voor- en nabeschouwingen 2A niet over te slaan. AFC ontvangt Elinkwijk en hoewel wij dit jaar meer vertrouwen in de Amsterdammers bezitten geloven wij eerder in een overwinning van de Zui lenaars. Volendam en DWV starten in Volendam. Gezien de resultaten van de wijdbroeken in de verschillende tour- nooien zou een overwinning van de gastheren ons niet vreemd voorkomen. HVC zal vermoedelijk Hilversum met lege handen naar huis sturen en het zelfde verwachten wij dat de Spartaan met Vriendenschaar zal doen. Velox WFC is een open strijd waarbij een puntenverdeling wel is te verwachten. 2B: Vijf wedstrijden waren vorig jaar door Alcmaria gespeeld en nog geen enkel winstpunt hadden de withemden verzameld. De eerste overwinning kwam toen in Enkhuizen tot stand en hét werd een overwinning die klonk als een klok. Zondag speelt Alcmaria de eerste wedstrijd tegen West Frisia. Het is natuurlijk zeer eenvoudig om te zeggen, begin thans de eerste wedstrijd zoals vorig jaar na een kwart van de stige en verantwoorde poging om de bedoeling van de door Gods Geest ge- inspireerde schrijver verstaanbaar te maken voor ons geslacht. Deze weer gave kan slechts vrucht zijn van de hartelijke wens, de schone, diepe, rij ke, goddelijke inhoud van de Bijbel te brengen tot de mensen van onze eeuw. Wij zijn de uitgever en schrijvers dankbaar voor deze uitgave. C. F. B. Ex-koning Peter van Joego-S'avië herdacht zijn 25ste geboortedag. Joego slavische danseressen bezochten hem in Londen en dansten voor hun jonge koning. kelijk als nieuw uit. Glanzend van grijze verf, ieder stukje koper opge poetst als een fonkelend juweel, dek ken zo zindelijk dat je ervan "kunt eten", voorbeeldige orde in alle ver blijvenenzovoorts. Dit schip is 'n goed schip. Ik denk dat het komt omdat de Banckert er zelf pleizier in heeft, er zo kostelijk uit te zien. Ik denk dat de jager barst van trots om zich straks te la ten zien, in Colombo, in Aden, op Malta of waar dan ook. Daar zullen óók jagers liggen, van de Britten en van de Yanks. Ze zullen er niet schoner, helderder, properder uitzien dan de Banckert. En de Banckert wéét het! DE BANCKERT is méér dan een goed schip. Het wordt gevaren door mannen die het vak van zeeman ver staan. Maar dat is iets waar ik later nog op terugkom. Verreweg het merendeel der be manning bestaat uit thuisvarende OVW-ers, oorlogsvrijwilligers. Ze gaan terug naar Holland, naar Den Haag, Maastricht, Utrecht, Leeuwar den, Nieuwediep, Alkmaar, Vlissin- gen. Waarschijnlijk zit hun diensttijd er nu spoedig op en gaat een deel er van terug in de burgermaatschappij. Dat is jammer, omdat er velen bij zijn die de beste eigenschappen bezit ten van dat deel van ons volk dat de zee als werkplaats koos. En op dat deel kan de natie, die Nederland heet, niet zuinig genoeg zijn. oo NA ALLE EMOTIES van 't vertrek uit Batavia, na alle handdrukken, be loften, en steeds opnieuw handdruk-, ken, ben ik blij en zeer tevreden op dit schip te zijn. En het is een weelde van rust als ik me 's avonds terug trek in die kleine, en onbeschrijflijk intieme zeehut, die de commandant met breed gebaar tot mijn beschik king stelde. Ik was bijna de tijd ver geten weer eens alléén te zijn. En hier, in deze zeehut, ben je alleen, 't Schip rolt rustig over en door de lange deining, boven me hoor ik de stem van de navigatie-officier op de brug, en ver weg, is het schurend ruisen van het water tegen de flan ken van de Banckert. En deze kleine, geel geschilderde hut heeft nóg een voordeel: de poort kan openblijven! Het is de enige hut die dit privilege bezit Hr. Ms. Banckert vaart naar huis. Nieuwediep is het einddoel van deze reis, die wel een lange reis is, maar zal eindigen in Neêrlands eerste ma ritieme veste, op bijna 53 graden noorderbreedte, zoals het onsterfelij ke liedeke van Scholte zegt. We zijn er nog nietnog lang niet. 8000 Mijlen moeten er doorge ploegd worden, eer we Falga-licht bij Nieuwediep zullen peilen. Maar lang of nietieder uur schroeft de ja ger zich opnieuw 14 mijl nader tot 't einddoel, tot het geschonden maar gastvrij Nieuwediep! competitie, maar het zal toch in ieder geval een loffelijk streven zijn. In ieder geval rekenen wij op een betere start dan in 1947. UWWatergraafsmeer is direct al een strijd tussen twee van de sterkste ploegen. Een uitslag is hier wel zeer moeilijk te voorspellen. Wij voor ons geloven dat de uitslag zeker om en na bij een gelijk spel zal liggen. OSV heeft een redelijke kans om met de twee eerste winstpunten bij TOG van daan te komen. Rapiditas gaat bij Her cules debuteren en gezien het matige resultaat van de Domstad-bewoners in het vorig jaar kunnen de Weespena- ren bewijzen dat hun 2e klasseschap geen vergissing is geweest. Voor ZFC voorzien wij tegen het ontvangende SDW geen moeilijkheden. 3A: Wij zijn zeer benieuwd hoe Vitesse dit jaar door de competitie zal komen. Hoewel wij niet geloven dat de Castricummers dit jaar eenzelf de resultaat zullen behalen als in '471 '48 zijn wij er toch wel van overtuigd dat de ontmoeting tegen ADO zal wor den gewonnen. Beverwijk gaat op be zoek bij de benjamin in deze afdeling, Zilvermeeuwen. Een lastige, maar voor de Wijkers zeker geen te zware taak om de punten mee naar huis te nemen. BKC ontvangt Helder hetgeen voor de gastheren winst kan betekenen. Succes Always Forward zal wel voor de gas ten zijn evenals de ontmoeting WE KW. 3B: Hier treden twee debutanten te gen elkaar in het veld. Alkmaarse Boys kwam van de 2e naar de 3e klasse en Schagen promoveerde. Zo op het oog zou er dus geen twijfel bestaan of de Boys kunnen de punten, die hard no dig zijn om weer zo spoedig mogelijk naar de tweede klasse te verhuizen, in de wacht slepen. Bovendien spelen de Boys nog wel in het nieuwe home. Maar wij zagen vorige week een wed strijd van de voormalige Westerweg- bewoners en wij zijn er zeker van dat voor een overwinning op Schagen uit een ander vaatje getapt moet worden om de beide punten te veroveren. HRC ontvangt Purmersteijn en daar wij de ploeg uit de Helder tot de sterk - sten in deze afdeling rekenen, voorzien wij een overwinning voor de gastheren. Hollandia zal in eigen huis van DEM winnen. Ook GVO zal hiertoe wel in staat zijn tegen het bezoekende Kin- heim. 4A: De beide Alkmaarse ploegen in deze afdeling, Randers en RK AFC, spelen Zondag hun eerste thuiswed strijd. Respectievelijk komen LSVV en Wieringerwaard op bezoek en afgaan de op de resultaten van vorig jaar dur ven wij hier vier winstpunten voor Alkmaar te voorspellen. Schoorl gaat de lastige reis naar Texel ondernemen om daar, zoals steeds is gebleken het op eigen terrein lastig te bestrijden Texel partij te geven. Zeevogels zal 't in Nieuwe Niedorp niet minder lastig hebben. Voor Vrone voorzien wij in de uitwedstrijd tegen Watervogels minder moeilijkheden. 4B: Bergen heeft geen slecht begin getroffen bij de eerste wedstrijd in de nieuwe afdeling. Weliswaar is het een uitwedstrijd maar als er één ploeg in deze afdeling is die door Bergen kan worden verslagen dan is het toch zeker de Westfriezen. Voor de overige wed strijden in deze afdeling verwijzen wij naar het programma. In de loop van deze week is de heer J S. Wagenaar met zijn gezin naar Amerika vertrokken. „Jan Siemen" zal trachten in Je stad Chestertown een toekomst te bouwen voor zich en de zijnen. Donderdag 16 September zal het 25 jaar geleden zijn, dat ds. J. H. Donner, predikant bij de geref. kerk alhier, in de dienst des woords werd bevestigd. Dit 25-jarig ambtsjubileum van ds. Donner zal Donderdagavond om half acht in een bijzondere kerkdienst wor den herdacht. LIMMEN ZAL IN HEILOO SPELEN. Het voetbalterrein van Limmen is door de K.N.V.B. afgekeurd. Deze ploeg zal nu de thuiswedstrijden spe len op het terrein van H.S.V. in Hei- loo. Dit geldt reeds voor de wed strijd van morgen, LimmenU.S.V.U. NOORRDERMARKTBOND, 11 Sept. Aangevoerd 95000 kg Aardappelen: Eer stelingen f '6.50f 6.90, Eigenheimers f 5.20f 5.70, Blauwe Eigenheimers f 6.30f 6.90, Bevelanders f 5.60f 5.90, Bintje f 5f 6.60, IJsselster f 6.90f 7; 30 000 kg Rode kool f 6—f 9.60; 8000 kg Gele kool f 5.50—f -10.60; 125000 kg Witte kool f 5—f 5.20; 1000 kg Groene kool f 7.50—f 7.40; 9000 kg Bieten I f 5 -f 6.20 en II f 4.50; 11000 kg Uien f 6.10—f 7.80; 20.000 kg Slabonen f 26— f 40. WARMENHUIZEN, 10 Sept. 1948. 620Q0 kg Aardappelen: Bevelanders f 5.50f 6.30, Eigenheimers f 5.10— f 6.60, Alpha f 5.30, Bintjes f 5.30; 2300 kg Uien; Gele nep f 12.10—f 12.20, uien f 7.10—f 8.40, drielingen f 5.50 en grove f 9.60; 20600 kg Rode kool f 6—f 9.40; 8200 kg Gele kool f 6.30—f 7.80; 67200 kg Witte kool f 5 6000 kg Slabonen f 23 -f 38. OBDAM, 10 Sept. 1948. Slabonen 25— 39, afw. 20—27; Bieten A 6.10—6.40, B 4.80; Knolbieten A 6, B 4.50; Rode kool 6—9; Savoye kool 5.50—6.20 Uien 8—10; Drielingen 5; Bevelanders 5.305.60; Eigenh. 6.506.90; No:rderlingen 5.30; Peen B 6 en C 4.50; Sla 2—2.70; Bloem kool 21—38. I

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5