DE JEUGDKOERIER n Tante Sabine MEVROUW OLIESMOOK EN JUFFROUW VETKAARS r CALVÉ's Lp u d d i n g Thuisvaart met windkracht 7. Last van zenuwen? Oplossing Prijsraadsel HalloJongens en Meisjes Er gaat niets boven $1 j Humor uit het Dierenrijk Wij spelen Bridge De Banckert maakt 65 graden koerswijziging Het Radioprogramma grijpt in Mijnhardfc's Zenuwtabletten helpen U er overheen. De verborgen getallen In bet prijs raadsel van de vorige week waren: Vier, aoht, zes, honderd, zeven, twee, drii, elf, tien en één. tte prijswinnaars zijn deze week: Rietje Duinmeyer, Hofdijkstraat 41, Beverwijk. Enny Prins, Begoniastraat 15, Den Beider. Jan Bergsma, Small B. 135, Oudega (Fr.) Gerdina Clay, S. 59, Sijbekarspel. Grietje Kansen, Tulpstraat 4 A., Alkmaar. Gefeliciteerd! De boeken worden toegezonden. set sen kunnen we ze toch niet"! Langzaam stierf da stem weg, toen het gezelschap een andere zaal in wandelde. „Hebt het gehoord fluisterde de vetkaars vol trots. „Ja", lachte vriendelijk het oliellebt terug, „Zq ontevreden mogen wfl toch nog niet zijn. Laten we niet meer verlangen naar jaren van ellende, al werd er toen om ons gevoehten. Liever een kleiner plaatsje In rustiger tijden dan omstreden te worden ln droeve dagen". „Ja", gaf het vetkaarsje toe, „lï hebt gelijk". En tevreden brandde hun liqht zaphtjes verdey. „Nepn maar, wat ls dat enig!" riep Juffrouw Vetkaars met haar hoge vlammenstemmetje uit, „U hier te zien, mevrouw Oliesmook. Dat had lk nooit kunnen donken. Blijven wij hier eteeds bij elkaar?" „Ik denk het wel"; antwoordde me vrouw waardig, „tenminste, zolang deze tentoonstelling van oude en mo derne verlichting ?oals die schijnt te heten duurt." „Hoe gezellig". Behagelijk liet juf frouw Vetkaars haar gele vlammetje knetteren, „Het doet me denken aan die goede oude oorlogstijd van 1940 tot 1945, toen wij samen zo gewild en geliefd waren bij het volk. Overal was er vraag naar mij. Iedereen vocht ge woon om mij. En nu Een diepe zucht volgde. „Maar met mij was het niet min der", meende mevrouw Oliesmook verontwaardigd. „Eerlijk gezegd: ik was toen nog iets meer waard." „Nu ja, mevrouw, dat wil ik niet tegenspreken. Wat doet het er ook eigenlijk toe? Wi) beiden beleefden toen onze gouden tijd. Wat werd er niet gedaan om ons te bezitten? Ser viezen, mooi linnengoed, zeep, dat alles zag lk rullen voor een tiental familieleden van mij, die bij elkaar ln een doosje gepakt zaten. En toch, als U me eerlijk vraagt; te oordelen naar de verhalen was onze glorieijtd meer dan goede honderdvijftig jaar geleden. Toen prijkten wij vaak in zilveren kandelabers op lange gedekte tafels, waarbij feeststemming heerste. Wij namen toen een geheel andere plaats in dan later tussen die noodkacheltjes en suikerbieten!" „Maar het geslacht Olielamp heeft jullie toen toch maar geheel over vleugeld", zei mevrouw met enige trots. „En als die ellendige gaskousjes en gloeilampen niet gekomen waren, zouden wfl nu nog een eerste plaats innemen. Ik vind, daar kan ik nu een maal niets aan doen, het een vrese lijke gedachte dat wij na zoveel jaren dienst thans enkel goed zijn voor tentoonstellingen, antiquiteitszaken en de oude markt. Vaak werd ons verweten, dat we stoomden, maar dat lag toch niet aan nons! Sssst! Ik ge loof, dat er bezoekers aankomen. Laen we even stil zijn." Rustig vlamde het kaarsje be deesd verder en de olielamp slikte bij na onhoorbaar haar wrok weg. „Eq hier, dames en heren, „klonk een heldere stem", zien wij twee uit de oorlogsjaren goede bekenden van U. De waskaars en de olielamp, die echter meer thuishoorden in de vorige eeuw. Al herinneren zij ons nog wel aan die donkere oorlogsjaren, zij roe pen toch ook beelden op uit de dagen van onze grootouders, toen de fami lies bij kaarslicht of olielamp hun winteravonden sleten. Al is de mo derne verlichting ontegenzeggelijk heter, die rustige behagelijkheid, die hun IJcht ons gaf, zijn we kwijt". Het vetkaarsje en de olielamp keken elkander heimelijk vol trots aan. „En ook nu", ging de stem verder, „waar de gloeilapip geen dienst kan bewijzen, zfln deze twee nog steeds onmisbaar. Denkt U eeps aan al die schepen, welke 's avonds hun zachte oliellcht vanuit de roefjes over het water doen schijnen. En wat zijn we niet hulpeloos als het electrisehe licht weigert en we hebben geen kaarsen in huls. Echte feesten worden ook nu nog ermee opgeluisterd. Neen, si De opstellenwedstrijd Pe vorige week heb ik jullie al iets verteld over de opstellenwedstrijd en ik zal het uu nog even herhalen. Voor de volgende week is er dus geen prijsraadsel, maar jullie mogen een opstelletje maken over één van de volgende onderwerpen: L Oranjefeest. 3. Een aardige gebeurtenis in de vaeantie. 3. Kermis. 4. Een sprookje, 5. Wat er in onze klas gebeurde. 6. Ben goede les. 7. Een regendag, 8. Het kamp. 9. Een rondwandeling ln de die rentuin. 10. „Jantje Onverstand". Het opstel mag niet te lang zijn. Ben van enne vrienden vroeg toil hoe veel woorden het opstel moeht tellen. Pen opstelletje van 350 woorden 1& groot genoeg. Het komt er niet zo precies op aan, want lk weet, dat het niet meevalt om geregeld de woorden te tellen. Laat het opstel bijvoorbeeld niet groter zijn dan een velletje nlt een schoolschrift, dat aan twee kan ten beschreven is. Het opstel moet natuurlijk eigen werk zijn; dus zelfbedacht en ge schreven, De beste opstellen worden niet alleen met een boek beloond, maar ook ln de Jeugd-Koerier ge plaatst. Doe das allemaal je best maar en zend je opstelletje vóór Zon dag 19 September naar het bureau van dit blad. Vergeet deze keer voor al niet om je leeftijd te vermelden. Deze week ontving ik Weer hee} wat gezellige briefjes. Het eerste is van Jettie Scheuer. Ja Jettie, ik miste je, Wat heb je grappig postpapier. Je maakt mij nieuwsgierig naar_je volgende brief. Je mag gerust twee opstelletjes maken, 3e «PPl.Wrt Iel* W TrUutje bij jou op bezeek is geweest. Ja! Grietje, ik zal aan Trijntje vragen of zij je spoedig schrijven wil. Corrie Kansen, jij wilt ook graag met ons meedoen. Natuurlijk ben je hartelijk welkom, meisje. Sluit je briefje maar bij het briefje van Grietje in. Corry Molenaar, je schrijft toch heel aardige briefjes en je doet het ook zo keurig. Wat heb jij geboft in Amsterdam! Piet Burger, wat betekent die mooie versiering onder aan je brief? Schrijf je 't eens? Hannie Brielman, ik vind het prettig dat je met ons gaat meedoen. Schrijf maar eens naar Corrie Kossen, Zuideinde 162, Schermerhorn. Dat meisje is opk 14 jaar en zoekt een correspondentievriendin netje. Laat mij nog maar eens even weten of het gelukt is, Hannie. Wim Maartense, logeer je bij Enpny? Leuk dat je met ons meedeed. Groet Emmy maar van mij. Rietje Duinmeyer, wat flink dat je Moeder zo geholpen hebt. Je hebt een mooie vaeantie gehad- Waar was die vacantie-kolonie, Rietje? Corrie Meyer, hartelijk dank voor de sigarenbandjes. Je schoolreisje was prachtig. Is het ongelukje niet ernstig gebleken? Ik hoor nooit meer lets over het Tafel tennisspel. Kun je nu al wat beter spelen? Pietje Molenaar, ook jou dank ik voor de sigarenbandjes. Wat zijn het er veel, zeg! 't Lijkt mij gezellig op jouw school. Ik hoop dat je van alle vakken gaat houden. Vind je kinderverzorging prettig? Natuurlijk wel hêl! Jan Stet, hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Had je een prettige dag? Pe historische optocht is heel moei geweest. Je bent vindingrijk, Jan, want je hebt zelf heel aardig briefpapier gemaakt. Leo Ooye- vaar, je hebt het heel geed gedaan hoor. Fijn dat je broer je zo goed helpt. Blijf je met ons mee doen, Leo? Ida Pietersma, je hebt de oplossing weer aller aardigst versierd. Ik heb het bewonderd, meisje. - Rosa Vercauteren, nu gaat het goed, meisje. Heerlijk om weer drie uurtjes per dag pp te mogen zijn. Ik feliciteer je van harte met dat prachtige nieuws. Elly de Haas, ja, het is wel erg jammer voor jullie dat de meester nu naar de M.U.L-O. gaat, maar wij zullen, hopen dat je een aardige meester terug krijgt, meisje. Ik bemerk wel uit je briefje dat je een heerlijke vacantia hebt gehad. Frederik Henjrikse, wat Heb je veel werk van de oplossing gemaakt. Het js erg duidelijk opgesteld hoor! Sm Cor Boterhoek, de tekening is alleraardigst. Zie jij er zo uit, en post jé daar een brief voor de Jeugd-Koerier? Joanneke Langebaerd, hartelijk gefeliciteerd met de ridderorde die Pappie heeft gekregen. Dat is heel mooi, meisje. Het is jammer dat Pappie al weer zo spoedig naar Indië meet terugkeren. Doe .alle maal maar de groeten van mij. Dag Jeanpeke! Annie Docter, ja, zo heb je het best gedaan. Doe je de volgende keer ook weer mee met de opstellen-wedstrijd? Betsie Koeleman, bedankt voor je aardige brief. De oplossing was keurig in orde. Groet Moeder maar hartelijk van mij. Ik heb Moeder's briefje ontvangen hoor! Dlnle Jonkman, ik hoop voor je dat Jacobtje ook kan komen, zodat alle twee de correspondentie-vriendinnetjes van de partij ziin. Ik ben benieuwd of jullie Mary spoedig zult vinden met haar witte bloem. Het zal wel goed gaan, want Mary weet overal raad op. Annie Appel, bedankt voor de mooie kaart die je mij zond. Wat heeft Vader nu een prachtige zaak gekregen, Annie. In de krant heb ik al gelezen hoe meei alles is geworden. Het was zeker een heerlijke dag op 9 September. Rietje Bakker, ik heb je kunstje geprobeerd. Eerst ging het een paar maal mie, maar toen wist ik plotseling hoe het moest, 't Is leuk hoor! Ella en Ria de Raat, ik heb nu twee brieven van jullie. De vorige jswanj te Iaat. Jullie hadden een prettige vaeantie. Leuk dat Ria Heertjes drie weken bii jullie heeft gelogeerd. Nog hartelijk dank voor de mooie kaart hoor! Jan Schipper, ja, ik was echt blij met jouw lange brief. Wat een mooie dag heb je gehad. Je bent maar eventjes verwend met al die mooie cadeaux. Ik ken al die leuke snelleties wel. die je hebt gespeeld. Viel het doosje niet telkens van jouw neus af? Henny Scheeres, een hartelijke groet voor jou terug, meisje!,Jople Jonkman, neen, die brief heb ik niet ontvangen. Jammer zeg! Ik feliciteer je har telijk met ie verjaardag! Aardig van je dat je postzegels en sigarenbandjes hebt gestuurd. Bedankt hoor! Jan Vlam, hoe was jouw vaeantie, jongen? Piet Kuitwaard, wat heb jij je brief aardig versierd. Leuk bedacht hoor! Ik vond de verlichting bii jullie ook zo mooi. Ja, ik zal nog schrijven hoe groot het opstel mag worden, Piet. Triinie Kaas, een gezellige, lange brief ontving ik weer van jou. Met veel plezier heb ik gelezen hoe handig je met het koffertje was. Er zal wel veel gelachen zijn, is 't niet? Tin! Tenkink, het briefje was keurig op tijd hoor! Ben je al met een opstelletie bezig? Anton Mol, nog hartelijk ge feliciteerd met Moeder's verjaardag. Jij bent dus aan een opstel bezig. Flink zo! Hoe maakt Moeder die koekjes van beukennootjes. Anton? Ze zijn zeker erg lekker. Marijke van Lienen, bedankt voor de postzegels die je zo trouw voor mij verzamelt. Ja. ik heb de verlichting in Amsterdam ook gezien. Het was nrachtig. vond je niet? Vooral de grachten en het Remhrandsnlein. Rietje Winder, deze keer is jouw inzending al weer zo mooi. Hoe oud ben je, Rietje? Ben je een vriendinnetje van Ida Pietersma? L. Huiberta, schrijf je mij je voornaam ook eens? Nellie Kluft, H. Zwaan en Plet de Geus, jullie zijn wel kom bti ons. Hoor ik spoedig eens wat meer van jullie? Mary Vonk, ja, ik weet dat je naar Schagen gaat. Veel plezier hoor! Vertel je later nog eens hoe het afgelopen is met de witte bloem' Truus.ie Schermer, ik hoop dat ook jij spoedig een boek wint. Wie is de oudste van jullie beidjes? Alphong of jij? Gerie Ridder, jongen, wat ben jij verwend on je verjaardag. Heb je een levend poesje gekregen? Wat een prachtig cadeau, Gerie! „Duinhaasje", lk heb je schuilnaam maar dadelijk gebruikt. Hartelijk dank voor de sigarenbandjes, meis je! Lammie Keizer, wat heb je snoezig postpapier! Ik kon je briefje best lezen hoor! „Stikkeltle", prettig dat je ook met ons gaat meedoen. Ik hoop veel van je te horen. „Vergeet-mtj-niet", nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Wat ben je verwend, zeg! Ja, die vijfde klas is niet gemakkeliik. Gelukkig dat je het zo getroffen hebt met een aardige meester. „Pinokklo", jammer dat je niet bent overgegaan, maar het zal wel beter zijn dat je deze klas nog eens rustig over doet, net als „Hababeriba". Wat zag je briefje er aardig uit, meisje. Vertel je mij nog eens over de grote avond? Dit is weer het laatste briefje, Tot de volgende week, allemaal! Een hartelijke groet van TANTE IET. custard.maïzena Een aanzienlijk dier is de mot want die zit altijd goed in de kleren. Een verlegen dier ia de kreeft.... want die bloost nog na zijn dood. Een kapitaalkrachtig dier is de slak,,,, want die laat overal een zil veren spoor na. Een niet benijdenswaardig dier is de kat..,, want die is een vrouw met een snor. Een ongelukkig dier is de bok..,, want die wordt veel gescheten. Een dom dier is de ezel..,, want die kent slechts twee letters van bet alphabet en dan nog in omgekeerde volgorde, i-a. Een druktemaker is de kangaroe want die staat altijd op zijn achterste peten- Dwaze dieren zijn de zebra's want daar loopt een streep door en Zelfs wej meer dan een. De ekster boft ook nietwant die loopt altijd met eksterogen. Een trots dier is de giraffe Want die bekijkt alles en iedereen vanuit de hoogte. De dromedaris is een arm djer want die draagt zijn hele leven 'n hult. ONZE MEDEDELINGEN. Mej. H. W. Mulder. Deze week ont ving ik weer een doosje met sigaren bandjes van II, Bet is buitengewoon aardig zoals IJ de kinderen steeds van postzegels, lucifersmerken en sigaren bandjes voorziet. Hartelijk dank voor alles! XLVJJI Een interessant spel. In een wedstrijd kwam bet volgende spel voor: (kaartverdeling volgt hier onder) 5. 10-6-5 H. v-10-9-6 B. 5 KI. a-b-8-8-2 S. h-b-8 S. - H. a-8-5 H. 7-4-3-2 R. 10-8-2 r. a-9-7-6-4-3 KI. h-v-7-5 KI. 8-4-3 S. a-v-9-7-4-3-2 H. h-b R. h-v-b KI. 10 Aan bijna alle tafels was het eind bod 4 sch. te spelen door Zuid, welk contract door West werd gedoubleerd, West kwam op met ruiten 10, Oost nam de slag met het aas en speelde harten terug. West nam deze slag met harten aas en volgde met kL heer, waarna Zuid nog twee troefslagen verloor en down ging. Aan één tafel wist Zuid het spel te maken en wel op de volgende wijze: le slag: West r 10-5-aas-boer; 2e slag: Oost h, 2-heer-aas-6; 3e slag: West kl. heer-aas-3-10; 4e slag: Noord kl. 2-4- sch. 2-kl. 5; 5e slag: Zuid ruiten heer-2- sch 5-r 3; 6e slag: Noord kl. 6-8-sch. 3- kl. 7; 7e slag: Zuid r vrouw-8-sch 6-r 4; 8e slag: Noord kl. 9-h. 3-sch. 4-kl. vr.; 9e slag: Zuid h. boer-5-vrouw-4; 10e slag: Noord h 10-7-sch. 7-h. 8; Ve slag: Zuid sch. 9 en West kan nemen of niet hij maakt altijd maar 1 troefslag. Sommige Q-W-spelers meenden dat West de tweede slag niet met het aas had moeten nemen, maar wij menen, dat dit geen ver6chiï zou hebben ge maakt. Wel geloven wij, dat deze speel wijze niet opgegaan zou zijn als Oost in de tweede slag geen harten maar ruiten had teruggespeeld. Deze beide sj eelwijzen (2e slag West harten heer niet r men of Oost ruiten terugspelen) onderzoeke de lezer zelf nu eens. GOLF VAN ADEN, JJE EERSTE TWEE gezichten van Hr. Ms. Banckert die ik Zondagochtend zie, behoren aan de 1ste officier, luite nant ter zee De Korver, en sehipper Heyblok. En ze staan allebei op slecht weer. Dat is te begrijpen, want de ja ger is bezig z'n glanzende, prachtig- opgeschilderde huid te verliezen. Het dek staat blank, maar in de momenten dat er geen stuifzeeën overslaan grijn zen de roestplekken je al aan. En er is nog geen kijk op verandering van het weer. Heel de Zondag jaagt de Banckert voort, met de zee op de kop. Pal op de kop. Het is een schitterend gezicht, van de hrug af, te zien hoe het schip zich in de aanrollende golven stort. Diep gaat de grijze peus erindie per en dieper.... ep de zee golft over, stuift aan stuur- en bakboord weg, als twee Ontzaglijke witte vlerken van 'n reuzen-vogel. Ik vraag commandant Hogendoorn hoe lang dit nog moet duren. Ik brul het in z'n oor, maar moet desondanks driemaal brullen, zo dondert de wind over de jager. De rode kop, met het witte fladderende haar, met duizend fijne druppeltjes op het ongeschoren Anthony van Kampen op weg naar Patria (5) gezicht, begint te lachen. „Vait me niet tegen..,, was te verwachten écht moessonweertjewindkracht 6kon véél erger,...!" Windkracht 6goed, maar met de zee recht op de kop gaat de Banckert dan toch maar behoorlijk te keer. In de kombuis wordt nog het nodige klaargemaakt maar vraag niet hoè! Het is één grote glij- en zweefpartij. We eten die middag in de iongroom, maar dat is een kwasie-vrolijke keu ken, met schaatsende hofmeesters die in circus Sarasam een verre van slech te beurt zouden maken. De Zendag gaat voorbijDe stijf doorslaande west-moesson komt niet Uitgeraasd, rukt telkens aan met nieu we kracht, nieuwe legioenen golven, waarvan een deel met gulle hand uit gestort wordt ever het grijze oorlogs schip, dat zich stotend en trillend, schokkend en dansend een weg zoekt door de heuvels en valleien van deze eindeloze watervlakte, die Indische Oceaan heet. Tegen 4 uur die middag nadert een mement waarep 250 man zit te wach ten- Dat is het mement dat er 65 gra den koers veranderd zal worden. 65 Graden noordelijker zal de Banckert gaan varen om de andere morgen vroeg Kaap Guardafui, het eerste vas teland van Afrika, te ronden. De beste roerganger van de Ban- qkert wordt opgemand en achter het wiel gezet. En dan geeft de brug de koerswijziging door In spanning zien wij toe en wachten af. Iedereen weet dat de Banckert dwarszees zal komen. En met wind kracht 7. En met deze hoge zee Iedereen brengt z'n bullen, voorzover die nog niet verspreid liggen in hutten en verblijven, in veiligheid. 65 Graden noordelijker..,, dat belooft wat. Er gebeurt niets. Het gezicht van overste Hogendoorn staat ondoorgron delijk. Dat van de 1ste officier, die naast hem is komen staan, eveneens En de navigatie-offieier. luitenant ter zee van Rossum gaat z'n gang. Ik volg op het kompas de wijziging ....nog 30 graden20.,.. nu nog 10.... CN DAN KOMT ER een andere be weging in de Banckert. Hij gaat kojangen, slingeren. Niet zo'n klein beetje, maar 20 tot 25 graden. En soms angstig dicht bij de 30. Dat is een prachtig gezicht, als je naar de stalen gevechtsmast opziet, die danst en springt en door de grijze hemel slin gert. Het. is een imposant schouwspel, de Banckert te zien, schuin weggedrukt aan stuurboord („nou ligt ie op één oor", zegt commandant Hogendoorn), met aan bakboord torende bergen wa- ATJSTRALISCHE MINISTER IN ONS LAND. Dinsdagmiddag is de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Dr. Herbert Evatt, op Schiphol aangeko men. Hij zal aan de vergadering van de Ver. Naties te Parijs deelnemen en voert tijdens zijn bezoek aan Ne derland besprekingen met onze mi nister van Buitenlandse Zaken en an dere regeringsautoriteiten. ter, waartegen je óp moet kijken. Maar al is het dan mooi en interessant en indrukwekkend, we zijn moe en nat en huiverig en niemand heeft eigenlijk behoorlijk kunnen eten en iedereen verlangt naar een paar uur rust. En naar iets horizontaals onder z'n voeten. IN DE VOORNACHT wordt het iets rustiger, doch tegen de ochtend, de Afrikaanse kust naderend, krijgen we de laatste loodjes te verwarken, die nogal zwaar zijn. Het ls alsof de Indische Oceaan officiéél afscheid neemt van de thuisvarende Banckert en hem een stevige klap toé wil ge ven.,.. Nog een paar uur moeten de 250 mannen van de jager het opvreten. Dan zal de kaap in zieht komen. De radar staat aan en op het screen zie ik de omtrekken van de kust van Afrika. Maar wat de radar ziet, blijft op de brug nog verborgen. Want het is best heiig en alle kijkers van de Banckert helpen daar geen steek aan. Daar zijn de eerste vogelsmeeu wen en donkere zwaluwachtige zwer vers, die over de Banckert duiken en dan weer wegkoersen. Om half 9 boort de kust zich door de nevel heen. Hoge bergruggen, wit zand, uitspattende branding. Een half uur later een sombere, ontzaglijke bar rière: Kaap Guardafui. Het is gebeurd, zienderogen wordt de zee kalmer en aan dek zien we de eerste droge plekken. Die zijn rood van roest. En zo varen we, lenzend, de Golf van Aden binnen, Dat betekent: kalme zee, zon enopen poorten! 250 Ban- ckert-mannen zijp dankbaar dat het zóver is. Het is mooi geweest. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM U, 415 m Nieuwsberichten om 5, 8 en 11 uur avro: 6,20 spopt- praetje 6,35 „Lpndon town" 7,00 Olieke bolleke en fcnipperdollelse 7,10 Erving Berlin melodieën 7,30 Twilight serenaders 8,05 Echo van de dag 8,15 Uitzending van het concert uit het Knr- haus te Scheveningen 10,00 „De liefde gaat zonderlinge wegen" 10,35 „Les gars de Paris" -«• 11,18 Gramofoonmu?iek HILVERSUM I,- 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Land en Tuinbouw 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,15 Leger des Hejls?kwartier 7.80 Het actueel geluid 7,45 De Rege- rings-Voorlichtingsdienst antwoordt 8,05 Programma-proloog 8,15 Plaatvaria 9.00 Nederlandse kolonisten in Argentinië 9,20 Röntgen-ïifiQ 9,45 Eine romanti sche suite 10,15 „De vaart der volken" 10,35 Gramofppnplaten 10,45 Avond overdenking 11,15 „Vrij en blij" 11,40 Serenadeifveor strijkorkest VOOR VRIJDAG HILVERSUM n, 415 rn Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, a en U mr VARA: 8,18 Opera-programma 10,45 Deense en IJs landse muziek AVRO: 1,20 De Avroleans S.^O Hollandse platen-cabaret VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,40 Johan Jong (orgel) -r- 7,15 De PTT en de soldaat over zee VPRO: 7,30 Gesprekken over de Bergrede 7,50 Tien voor acht 8,05 Maartje Kliffen (zang) 8,30 Geestelijk verkeer met Duitsland VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,35 De dood ven de ambtenaar 9,50 Gditaar-duo 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and swoe^ VPRO: 10,40 „Van daag" 10,45 AvendwJjding VARA: 11,15 Symphonisph concert HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, lt 7, 8 en .11 uur KRO: 8,15 Ochtendconcert 11,00 De Zonnebloem 1,20 Franse klanken 3,40 Harmonie- en fanfare-muziek 1- 4,30 Sterrenvaria 6,00 Weense specialiteiten 8,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Muziek 7,45 India, het land en zijn volk 8,05 De gewone man 8,12 Vijftig jaar Nederlandse mu ziek 9,40 „De nachtegaal" 1Q.20 Yehudj Menuhin (viool) 10,37 Actuali teiten 10,45 Avondgebed 11,15 Dans muziek in „Sweet-style" roman :y1 47) .VAN MARIA SAWERSKY T Je bent toch 'n man, wat drommel-nog- an-toe. In duizend en een avonturen heb je met Felix bewezen.dat je waar achtig geen zwakkeling bent. Laat je tegenover je aangebedene nu ook naar eens van een andere kant zl®n en.... dan zul je eens wat beleven". „Denkt u dat werkelijk, tante Sa bine?" „Ik denk 't niet alleen, ik ben er stellig van overtuigd. En daar komt Emma met de thee". Toen het begon te schemeren, keer den Laura Kruger, Beate en dr. Reu der naar Hasselfeurde terug. Bij het eindpunt van de tram werden zij door Sabine Reuder, Kareltje, de kapitein en Irene ontvangen. De ogen van laatst genoemde gingen onderzoekend van Beate naar Felix, maar zij ontdekte niets, wat haar argwaan zou hebben kunnen opwekken. Dr. Feuder was te genover beide dames even attent, hielp haar bij het uitstappen en gedroeg zich in geen enkel opzicht als een man, die verliefd is. Dat zou ook het toppunt van dwaas heid zijn, dacht Irene; ik heb memaar wat verbeeld. Beate is toch immers veel te lelijk! - De eerstvolgende weken ging het leven in Hasselfeurde zijn gewone gang, met uitzondering van enige on belangrijke afwijkingen. Kareltje vermeed het zoveel moge lijk als de slippendrager van Irene op te treden. Wanneer hij echter al eens een zwak ogenblik had en ln zijn vroegere deemoedige houding verviel, kreeg hü van tante Sabine een por, welke hem tot een wat mannelijker houding terug riep. Irene, die tot dusver in Karei Schuch een willig slachtoffer van haar kuren had gevonden, begon dat ten slotte op te vallen. En zoals gewoonlijk, wan neer iemand weigerde naar haar pij pen te dansen, begon ze hem dat kwa lijk te nemen. Haar stemming liet de laatste tijd trouwens over het alge meen wel iets te wensen over. Met Felix Reuder kwam ze, al haar ijve rige pogingen ln die richting ten spijt, geen stap verder. Een brief van haar moeder, waarin deze belangstellend informeerde, hoe het met de zaken in Hasselfeurde stond, ergerde haar uiter mate. Ze werd steeds nerveuzer en onvriendelijker, ook tegenover haar oom. Het gevolg hiervan was, dat Jules Mengelberg zich steeds meer tot zijn andere nichtje aangetrokken voelde. Wat hij, bij zijn stugge, in zichzelf ge keerde natuur, voor haar doen kon, dat deed hij. Beate voelde dat en het stemde haar gelukkig. Ongelukkig daarentegen echter maakte haar de onverschilligheid, welke dr. Reuder voor haar aan de dag legde. Niet, dat Felix onvriendelijk tegen haar was. O neen, hij behandelde haar steeds eorreet, praatte graag met haar, las haar zelfs een hoofdstuk uit zijn reisbeschrijving voor en liet haar de foto's zien, waarmee deze zou worden geïllustreerd. Maar dat alles gebeurde op min of meer onpersoonlijke wijze. En Beate, die zich innerlijk steeds vaster met hem verbonden voelde, be gon zich dit met de dag meer aan te rekken. Ze maakte alle smartelijke tadia van een onbeantwoorde liefde door. En op zekere dag was ze zo ver, dat ze niet verder kon. Ik verdraag het niet .anger, dacht ze wanhopig. Ik zal oom vragen me te laten gaan. Ik wil naar de stad terug keren en opnieuw proberen een be trekking te vinden. Tenslotte zal ik daar toch wel eens in slagen. Dan wil ik hard aan 't werk gaan en alles ver geten. Morgen vertel ik aan oom Jules, dat ik nu lang genoeg vaeantie heb gehad en mijn beroep weer wil op nemen. Maar de volgende dag sprak Jules Mengelberg met Beate. Hij liet haar bij zich in zijn kamer komen en zei op zijn gewone, korte manier: „Ik heb de laatste dagen eens ern stig nagedacht over een plan, dat ik in m'n hoofd heb, Beate. Eigenlijk heeft Sabine Reuder me het idee aan de hand gedaan, want uit mezelf zou ik er zeker nooit op gekomen zijn. Ik vind, dat wü tweeën uitstekend met elkaar kunnen opschieten en ik zou je daarom willen voorstellen voor goed bij me te blijven. Het spijt me, dat ik je al niet vroeger tot me heb geno men, maar daar zullen we nu maar niet over praten. Het is immers nog niet te laat, nietwaar? Zeg me dus maar ronduit, hoe je erover denkt. Wil je je ouwe oom ook verder blij ven verzorgen en verwennen, zoals je dat tot dusver gedaan hebt? Hij hij heeft je nodig, hm Dat was voor Mengelberg een ge weldige bekentenis. Beate wist het en er gleed een lachje over haar bleek gezicht. Er lag zowaar een glimpje van geluk ln. Er was tenminste iemand op de wereld, al was het dan maar een oude, stugge man, die haar nodig had! Het was heerlijk, dat te weten. Maar daarop kwam de herinnering aan de kwelling die Felix Reuder's aanwezigheid haar bezorgde en die voortkwam uit haar grote, onbeant woorde liefde. Er gleed een schaduw over haar gezicht. Maar al te graag zou ze uit Hasselfeurde zijn wegge vlucht om haar gemoedsrust terug te vinden. „Oomik geloofik ben bangstamelde ze. „Je bent bang, dat ik je toch nog OP een goeie dag zal wegsturen", zei Jules Mengelberg, die het aarzelen van zijn nichtje verkeerd uitlegde. „Wees maar gerust dat zal nooit gebeuren. Zolang ik leef, zul je hier een thuis hebben. Neem je dat aan?" Beate zag de ruwe hand, die haar werd toegestoken. Ze zag het gerim pelde gezicht van de oude, eenzame man, de heldere ogen, waarin een smeekbede te lezen stond, ie smeek bede om een behoorlijke levensavond. Dat maakte haar hart week. Alle goed heid en liefde, die in haar sluimerden, ontwaakten plotseling en .overden 'n warme glans op haar bleek gelaat, dat daardoor iets zeldzaam liefs kreeg. (Wordt vervolgd.,), j

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 7