„DE BANCKERT" IS BINNEN Raad N.-Niedorp: 1 punt per minuut r 3000 nieuwe abonné's Verminderc Radar in dienst van de vrede Blijde begroeting van schip en bemanning IN MINDER DAN EEN JAAR Er wordt gev Een-en-twintig punten; Een-en-twintig minuten Hensbroek. Floraliatentoonstelling met te weinig deelname Rika Hopper komt voor 't Nut Hoogwoud Anthony van Kampen„Stof voor tien boeken Om in Alkmaar te kopen, Behoeft U niet te ver te lopen. Welkom Banckert Bollenveiling „West-Friesland" Opmeer. AGRARISCH NIEUWS De Stichting voor de landbouw IJmuiden. Visserij-besommingen De mil VAN MOOK BI VOORLOPIG De troepen van I staan gereed J Weerbericht Met de regelmaat van de klok sloeg bur gemeester Baken Vrijdagavond met z|jn hamer; een agenda van 21 punten werd in 21 minuten afgewerkt Nauwelijks één mi nuut voor een punt Dat het zo vlug ging, was niet direct de onbelangrijkheid van de voorstellen; sommige waren belangrijk genoeg Maar burgemeester, wethouders en raadsleden waren het steeds volkomen eens en niemand zei een woord méér dan nodig was In Nieuwe Niedorp houdt men trouwens van opschieten! DE BESLUITEN Zeven ingekomen stukken en medede lingen werden voor kennisgeving aange nomen Op verzoek van Gedeputeerde Staten werd aan artikel 17 van de Bebouwings- voorschriften, behorende bij het uitbrei dingsplan, een derde lid toegevoegd, het welk B en W zekere bevoegdheden geeft Twee verordeningen werden vastge steld: één inzake bestrijding van de locrd- glansziekte en één tot regeling van de aardappelcultuur De heer C Koorn vond, dat de laatste verordening een half jaar te laat kwam Burgemeester zeide deze me beleid te zullen toepassen Tot leden van het bestuur van Maat schappelijk Hulpbeoon werden benoemd: mevr Jes—Blokker, mevr Kooij—Spaaps en de heren G Grootes en Jb Wetsteen Uit de totaalcijfers van de gemeente rekening 1947 bleek er een batig saldo van f 6,179,88 te zijn Doch deze cijfers geven geen juist beeld; er moet nog een en ander worden „gebeurd" en worden uit gegeven en dan komt men tot een nadelig slot van f 1,834,01 Dit vindt zijn oorzaak in de prijsstijging van vele goederen en in het achterstallige onderhoudswerk, dat door vrijkoming van materialen werd uitgevoerd Besloten werd achtereenvolgens: ver goeding te geven aan enkele inwoners voor reiskosten van schoolgaande kinde ren: de kosten van het openbaar lager onderwijs volgens voorstel vast te stellen; een nieuwe le suppletoire begroting voor de dienst 1948 vast te stellen (waarin f 29,000,voor vernieuwing der Dorps straat); een bijdrage te geven van 30 cent per leerling, die heeft deelgenomen aan de Oranjefeesten (330 x 30 cent!); de voor- Zaterdag en Zondag werd in café Kossen te Hensbroek de jaarlijkse flo- <ralia-, land- en tuinbouwtentoonstel ling gehouden. Voor de eerste maal werden de in zenders, die veraf woonden, in de ge legenheid gesteld hun inzendingen per auto te laten vervoeren. Het bestuur had gehoopt, dat door deze maat regel het aantal inzendingen werd vergroot, wat evenwel niet het geval is geweest. Gedurende beide dagen was er voor muzikale opluistering gezorgd, waarbij de danslustigen te recht konden. Voorts waren er ter versterking der kasmiddelen verschil lende attracties, waar men z'n han digheid of geluk kon beproeven. De jury voor de afd. tuinbouw be stond uit de heren Jac. Leek, Obdam en C. Duif, St. Pancras; die voor de bloemen, etc. uit de heren J. Groen en van Herwijnen, beiden te St, Paneras. Zondagmiddag na afloop vond voor de kinderen door de voorzitter der vereniging, de heer D. Wit Sz. de prijs uitreiking plaats, 's Avonds geschied de dit na een openingswoord van voor zitter Wit, door de ere-voorzitter, bur gemeester Kooiman, voor de volwas senen. Tevens vond de trekking der verloting plaats, waarna de aanwezi gen nog geruime tijd gezellig bijeen bleven. De diverse uitslagen luiden als volgt: Binnenplanten: groepen, le prijs J. Schaak, 2 D. Wit. Witte Ster: 1 G. v. Duin, 2 A. van Leyen Az.; Franse Ge ranium: 1 D. Pluister, 2 P. Kort; Cloxi- nia: 1. G. van Duin; 2. H. Hellenberg; Buitenplanten, groepen: 1 J v Ley en, 2 J Turkstra; Salvia: 1 K de Hart, 2 W Koning; Geranium: 1 K de Hart. 2 J v d Molen, Obdam; Knolbegonia: 1 J v d Molen, Obdam, 2 B Fok. Meisjes, planten: 1 G. v. Leyen, 2. M. Molenaar; Afrikaan: 1 M„ Kooiman, 2 C Raa. Jongens planten. Dwergchry sant: 1 Jb v Leyen, 2 P v d Molen; Afrikaan: 1 K v Leyen, 2 P v d Molen. Kamerplanten: 1 J v Leyen, 2 C de Boer; Floordahlia: 1 mw. v. Duin. 2 K Hellenberg. 3 F Fok Jr; Bloemstuk ken: 1 K de Hart, 2 K Roeten; Ge wone Dahlia'; 1 K de Hart, 2 K de Hart, 3 H Hellenberg. Gewone Bou- quetten: 1 D Wit, 2 H Hellenberg. Voor de afd. meisjes en jongens, planten waren telkens 5 prijzen be schikbaar gesteld. Afd. Tuinbouw: Rode Herfstkool: 1 C. de Boer; Ro de Bewaarkool: 1 P. Fok Jr.; 2. P. de Vries; Gele Bewaarkool: 1. K. de Hart; Witte Kool: 2 E. de Jong; Groene kool: 1. E. de Jong; 2 P. de Vries; Keuken biet (lang): 1 K. de Hart; 2 P. Fok Jr.; 3 G. Groen; idem (rond): 1 K. de Hart; 2 J. v. Leyen, Obdam; Flakkeese wor telen: 1 G. Groen, Obdam; 2 J. v. Ley en; 3 E. de Jong; Spruitkool: 1 J. v. Leyen; Stamslabonen: 1 A. v. Leyen; 2 A. v. Ingen; 3 N. A. v. Leyen; Stam- snijbonen: 1 D. Wit 2 Jac. Heertjes; Uieen: 1 A. v. Leyen Kz.; 2 P. Fok Jr.; Nep: 1 P. Fok Jr; 2 N. A. v. Leyen; Rosa voederbieten: 1 K. Speets; Groen kraagbieten: 1 Joh. Groot; Rijkmakers: 1 P. Fok Jr.; Diversen: 1 P. Fok Jr.; 2 J. Schaak; 3 D. Wit; Fruit: 1 K. Blauw; 2 K. Blauw; 3 G. Bankert; Ge le Herfstkool: 1 C. de Boer; Slechtste plant: Jannie de Vries. stellen, betrekking hebbende op de salaris sen van en/of gratificaties aan het ge- meente-personeelt aan te nemen; en de heer P D Houtkooper eervol te ontslaan als tijdelijke gemeente-opzichter in ver band met zijn benoeming tot opzichter van de vier samenwerkende gemeenten: Barsingerhorn, Hoogowud, Nieuwe Nie dorp en Winkel Tot slot werd de woning-adviescommis sie in zijn geheel herbenoemd en een oude post aangeslagen tot een bedrag van f 35,10 tot oninbaar verklaard Vrijdagavond vond de jaarvergadering plaats van 't Nut in de „Prins Mauritp" Wegens vertrek van de secretaris, de heer mr C J v d Molen, naar Zwolle, werd in diens plaats gekozen de heer Jac Gel der De penningmeester, de heer Adr Prins, gaf verslag van de rekening 1947- '48f zowel van de Nuts-avonden als van de bibliotheek Tot nieuw kascommissielid werd geko zen de heer dr C de Boet Hierna volgde een bespreking van het winter-programma 1948-'49 Het vooruitstrevende Nutsbestuur had reeds plannen klaar en was met haar programma ver gevorderd Het aantal abonné's kon groter, maar om teleurstelling te voorkomen meldde men zich op tijd als abonné bij één der bestuursleden of bij de heer P Har»man Wij mogen verklappen^ dat Neerlands grootste toneelspeelster, Rika Hopper, en haar gezelschap naar Nieuwe Niedorp ko men! Een unieke gelegenheid, die niemand mag laten voorbijgaan In de plaats voor mej N Meuleveld, die als „toezicht" werkzaam was in de biblo- theek en voor deze functie heeft bedankt werd een ander gekozen Voorzitter Oepkes had deze avond de leiding KRANIGE REDDING. Een vierjarig dochtertje van de heer M. Wijdenes Mz. speelde Zondag met een autoped in de buurt van het afgelegen zwembad. De vrouw van de heer G. Nes, die toevallig vanuit de verte naar het meisje keek, zag, dat ze te water ge raakte. Mevr. Nes snelde naar de schuur, greep een fiets, riep haar man en deze snelde naar de plaats van het ongeval. Hij sprong direct te water en wist zwemmende het meisje te redden. Door dit kordaat optreden is ze van een wisse dood gered. Worden vijf Berlijners uitgewisseld De .Deutsche Nachriehten Agen- tur" (Sovjet-licentie) deelt mede van welingelichte Sovjet-Russische zijde vernomen te hebben, dat het Sovjet- Russische militaire bestuur thans overweegt de uitlevering te eisen van een reeks vooraanstaande politieke personen uit de rijen der „burgerlijke partijen", met name prof. Reuter, Franz Neumann, Kurt Mattick, Dr. Ruhr, Dr. Friedensburg en enige an dere woordvoerders, die op 6 Septem ber j.i. aan de demonstratie op het plein der Republiek te Berlijn heb ben deelgenomen. Bij inwilliging van deze eis zou zo verluidt verder aan de vijf demonstranten, die door het Sovjet-Russische militaire tribu naal elk tot 25 jaar dwangarbeid wa ren veroordeeld, gratie worden ver leend. Zeeman gestikt Vier leden van de bemanning van de Nederlandse coaster „Feducian" uit Zaandam werden aan boord van het vaartuig, toen het in de Oostzee haven Soederham lag, met verstik king door kolendamp bedreigd. Toen zij naar het ziekenhuis werden over gebracht, bleek, dat één van hen, de negentienjarige Gerardus Schluter uit Amsterdam, reeds gestorven was. WAT DE LUCHTBRUG ENGELAND KOST. De onder-minister van Buitenlandse Zaken heeft in het Britse parlement verklaard, dat het voorzien van voed- se' en brandstof van Berlijn van Juni tot eind Augustus Engeland ongeveer één millioen pond sterling heeft ge kost. Men had 9.000 ton benzine ge bruikt. DE TOESTAND BIJ DE KOOY. Zondagavond is de drijvende bok van de Amsterdamse Droogdokmaat schappij er in geslaagd de trailer te lichten, welke door de pontonbrug bij De Kooy was gezakt. Het scheepvaart- f verkeer ondervindt nu geen belem meringen meer. Voetgangers en fietsers moeten nog met een pontje over het kanaal worden gebracht. Verbijsterende vooruitgang der techniek (Van onze Haagse redacteur) Eens zal de tijd tot het verleden be horen, dat de schepelingen ter bepa ling van hun positie op zee gebruik aaken van een sextant. En misschien duurt dat niet eens zo heel erg lang. Want de techniek is de laatste jaren zo met grote stappen vooruitgegaan, dat nu reeds instrumenten in gebruik zijn, die het een navigator hij licht en bij donker, bij helder weer en bij mist mogelijk maken met de grootste nauw keurigheid te bepalen, waar hij zich bevindt. Op het Radar-proefstation in Noord- wijk hebben wij met dit Decca navi- gatie-systeem kunnen kennis maken. .Wij zullen u niet met ingewikkelde technische details lastig vallen. Het in strument, dat men gebruikt bevat als in een radio-toestel lampjes, doch niet vier of vijf, maar zestig of zeventig en het inwendige geeft een wirwar van draadjes te zien, om dui zelig van te worden. En toch ziet het er aan de buitenkant heel eenvoudig uit: drie wijzerplaatjes met cijfers en enkele letters. Men leest er de getal len op af en met behulp van een kaart, waarop verscheidene lijnen getrokken zijn kan een schip of een vliegtuig in enkele ogenblikken precies bepalen, waar het zich bevindt. Het systeem berust op radio. In Zuid-Engeland, in Schotland en in De nemarken zijn enkele radio-zenders opgesteld, die golven uitzenden, welke met behulp van het Decca navigatie systeem worden opgevangen en die de wijzers op de wijzerplaten hun bepaal de stand geven. Deze uitvinding betekent een enorme verbetering en vergemakkelijking van de plaatsbepaling. Rondom Engeland, Nederland en Denemarken het be reik van de zenders zijn de schepen en vliegtuigen, die met het apparaat zijn uitgerust, o.a. de „Nieuw-Amster- dam", de „Oranje" en de „Willem Ruys". Ook op de lijndiensten van Harwich naar Hoek van Holland wordt mede met behulp van dit systeem ge navigeerd. Het Radar-proefstation in Noordwqk is een interessante en tevens een zeer nuttige instelling. Het onderzoekt de toepassing van radar voor vredesdoel einden ten behoeve van het interna tionale scheepvaart- en luchtvaartver- keer. Aan de vervolmaking van de Philips heeft in Hoek van Holland een proef-raderstation ingericht in een speciaal voor dat doel op een hoge duinenrij gebouwde toren. Hier kunnen met de aanwezige radar-apparatuur waarnemingen worden verricht zowel aan de zee- en landzijde als in de lucht. De schepen, die de pieren van de Nieuwe Waterweg passeren, worden nauwkeurig geobserveerd. -> -ry De kaketoe van Hr. Ms. „Banckert" kon ratelen wat ze wilde, niemand liad oor voor haar. Met een van opwinding trillend kuifje zat ze op een beschut piek je, tevergeefs trachtend het vrolijk geroezemoes der thuisvarende Jannen en hun honderden familieleden te overstemmen. Nauwlijks lag het schip afgemeerd, of het was op de jager „best aan dek". Mannen, vrouwen en kinderen enterden het schip, maar vooral veel vrouwen, jonge vrouwen. De valreep kraakte onder deze charmante last. en hing al gauw met doorgezwiktc knieën tegen de stuurboords- i flank van de jager aan. En in alle gangen en verblijven was het een gedrang van zoekende en zoenende mensen. Het binnenkomen van een oorlogsschip betekent altijd een massale begroeting, en dat speelt zich allemaal af op luttele vierkante meters staalplaat. I Een maand lang had dit staal de wate- j ren van vele zeeën gekliefd, met zestien mijls vaart. Het oponthoud in de ha vens duurde maar kort. Op de Inhuldi- gingsdag, Maandag 6 September, toen de „Banckert" tegen de avond Port Said binnenliep, zelfs heel kort. Een pracht- feest ging de neus der bemanning voor bij, want het vaarschema gaf aan: va ren! En om negen uur stak de jager haar neus in de Middellandse zee. Maar gistermorgen om kwart voor twaalf stak ze haar neus toch eindelijk in het Mars diep, waar het water al net zo woelig was als elders. Meeuwen stegen op van de strek'm en cirkelden over het schip, toen om twaalf uur met ratelend ge weld vijftig vaam ankerketting het kluisgat uitvloog. De mannen op het schip zagen kleine zwarte en gekleurde vlekjes op het Wierhoofd: wachtende familieleden. En de mensen aan de wal zagen allemaal zwarte streepjes op het dek van de „Banckert": daar stond h ij misschien wel bij! Geduld moest worden betracht.. Alles heeft zijn tijd, en de ebstroom haastte zich niet voor wat tandakkende Nieu- wediepers. Om half vier zou de jager binnenlopen, om drie uur stond het al vol aan de haven. Het muziekkorps van het Marine-opleidingskamp speelde vro lijke marsen, die door de straffe wind naar het Wierhoofd werden verwaaid. Mysterieuze vlaggen wapperden van al lerlei officiële masten, maar eindelijk kwam dan toch het verlossende teken: de grote vierkante blauwe vlag, die zo iets betekende als „Banckert, kom maar binnen"! Het schip ging anker-op, en maakte een prachtzwaai over bakboord. Precies vier uur schoof de grijze romp voorbij het Wierhoofd en speelde de ka pel het Wilhelmus". Daar kwamen de mannen, zij aan zij stonden ze op het scheefhangende schip. Tijdens het volkslied in de houding staand, daarna luid joelend en tenslotte zwaaiend als wildemannen. En de wal zwaaide terug. Er viel nog niemand te herkennen, dus iedereen zwaaide maar naar iedereen. De wachtenden kregen een meevallertje: de commandant liet ziin schip naar de wal zakken, en af meren met de achtersteven naar buiten. Dat scheelde weer een kwartiertje. Twee zeer bescheiden loopplankjes vormden de valreep, die weldra een kostbare last te verstouwen kreeg. Als 'n magneet zoog de „Banckert" de me nigte naar zich toe. Met wonderlijke kol kingen bewoog de mensenzee zich naar c.e valreep. En de scheepskatten en scheepsratten vluchtten in de verste holen en spelonken van het jagerlijf. Mannen en vrouwen, moeders en zonen, broers en zusters, vonden el kaar na jaren terug, maar zochten te vergeefs naar een rustig plekje. Daar werd veel blijdschap gevoeld, gister middag, op dat grijze schip. Daar is ook ontzaglijk veel verteld, tussen de pijpleidingen en pakkisten, in kleine hutten en op nauwe gangen. Daar vie len tranen, en daar werd gelachen. En daar stond ook wel een enkele eenzame, die nog wat geduld moest hebben, tot hij thuis zou zijn, in het Brabantse, of achter de Peel. ANTHONY VAN KAMPEN. Die eenzame was Anthony van Kam pen zeer zeker niet! Zijn vrouw en zoon en een schaar collega's hadden hem al gauw ontdekt, in zijn grijze colbert, tus sen al dat blauw op de brug. En er was gezwaaid, tot ook deze mensen elkaar hadden gevonden op een stil plekje, er gens een paar ijzeren trappen af. 'n Tik je vermagerd, 'n tikje gebruind, 'n tikje vermoeid, maar boordevol indrukken en ervaringen. „Stof mijnheer, voor tien boeken!" En dat geloven we graag En we zullen dan ook met belangstelling de eersteling van deze serie afwachten. OVERSTE HOOGENDOORN. En daar troffen we ook de comman dant, kapitein-luitenant ter zee J. J. Hoogendoorn, met zijn vrouw en doch ter, in zijn gezellige hut waar de elec- trische kachel een tropische sfeer schiep. „We hebben een pracht reis gehad. Van daag de eerste kouwe dag. De zee is aldoor vrij ruw geweest. In de golf van Biskaje kwam er nog een zeetje over, waardoor een sloep werd gekraakt. De Commandant Zeemacht is vanmorgen bij IJmuiden aan boord gekomen. Inspectie en een toespraakje, ook namens de Mi nister. En wat een belangstelling van de Nieuwediepers! Op zoiets groots en fan tastisch had ik niet durven rekenen! Wat een mensen op de been. We zijn nog nooit zo ontvangen. Sit down!" Dat laatste tegen een klein gezellig blaffer- tje van Engelse origine, waarover de commandant zich tijdelijk heeft ont fermd. Het beestje bleek de Engelse taal aardig machtig te zijn! Hij keek ons aan alsof hij zeggen wilde: „Verstaan kan ik het wel, maar spreken gaat nog niet zo best!" LUITENANT VAN DER ZEE. En in de longroom ontmoetten we nog oven de 2e luitenant S. K. van der Zee, leider van het strijdkrachtenprogram ma van de R.O.I.O. (radio-omroep in overgangstijd) te Batavia. „Ik heb daar JTEN stijve wind joelt aan du Helderse buitenkant. Schuim spat over Wierhoofd en Harsens. De meeuwen vinden geen ther miek om zich drijvend te houden en trekken hoekige banen tegen de bolle wolken, die statig naar 't Noordoosten zeilen. Dan, als een zucht, vaart het door de mensen massa langs de haven: „Daar heb- je hem". Een vierkante blauwe vlag op het Hoofd lokt de schim van de jager naar binnen, die na derbij draaft en zijn robuste en toch haast-vrouwelijk vloeiende lijnen recht voor de steiger legt. Het grijze lichaam trilt nog even, komt dan tot rust. Twee lijnen suizen over, dertig handen palmen de manillatrossen naar de meer palen, de jager werkt zich langs de kant, naar de stevige, vaste grond van het Nieuwediep, waar duizenden hem wachten. Het schuim der zeven zeeën kleeft aan de flanken, zout plekt op dek huis en geschutstoren. Wat deert het schuim, wat deert het zout? Speelt daar niet de muziek, ligt daar niet Den Helder, het Paleis, het Wachtschip, het Monument? Is de Banckert niet thuisgevaren? En is ook niet de welkomstkus zout, van 't nat der vreugdetranen? Dag Jan, ha. Gerrit, nou meid, kom hier Even aarzelt nog de massa, be stormt dan de valreep en neemt bezit van man of zoon, van broer of verloofde, neemt bezit van 't hele schip van geus tot aan het hek. De Banckert is terug, de dag is eindelijk gekomen! Welkom Banckert, welkom thuis! verleden jaar de taak van de kapitein Karei Nort overgenomen. Veel reporta ges hebben we opgenomen, voor uitzen ding in de tropen, rechtstreeks naar het moederland of voor de gramofoonplaat. Menig kwartiertje hebben we voor Hil versum verzorgd. En straks komen we met iets nieuws. „De afspraak met de rimboe". Dat wordt een programma'tje. waarin telkens militairen uit een an dere plaats in de archipel optreden. Er zit perspectief in. en U zult er binnen kort zeker meer van horen!" Inmiddels was de grote exodus naar de wal begonnen. Terwijl de Helderse jeugd zich nog boven op de commando toren verdrong, reden buiten de auto's af en aan. Jannen met zware koffers wandelden in uitgebreide familie-kon vooien stadwaarts. Om tien over vijf en om tien over zeven liepen de treinen vol. Velen moesten ver weg, soms zelfs we schreven het al naar Brabant en Limburg. En zo was gisteren de avond in 225 marinegezinnen, bij één burger-familie en ten huize van één landmachtofficier gezellig en goed. En daar was reden toe, dank zij de „Ban ckert", die allen veilig in Nieuwediep had afgeleverd. De eerste plantgoedveiling werd 15 Sept. gehouden, waarvoor pl.m. 1200 mand plantgoed was aangevoerd waar bij zeer vele partijen prima plantgoed. Ei was veel belangstelling voor goede partijen. Kleine maten vonden geen kopers. Deze partijen worden uit de markt genomen en gaan voor veevoer weg. Besteed werd voor: Allard Pierson 55; Advance 110; All Bright 30; Bartigon 25; Bleu Parrot 65. Dr. Betting 45; Brillant Star 5565; Brillant star max 65; Clara Butt 20— 45; Campfire 35; Crown Imperial 75; Couleur cardinal 4565: Crimson Queen 25; Due de Berlin 5560; Elec- tra 85; Grand due 55; Gen. de Wet 55 75; Joffre 210; Ibis 55; Krelage's Triumph 5560; King Harold 18; La reine max 40: Mr. van der Hoeff 70 110; Moore 40; Mar. Niel 130; Oranje Wonder 375; Piquante 45; Proserpine 110; Pech Blossom 75; Pelikaanroos 50; van der Eerde 5065: Vermilion 110; Pech Blossom 75; Pelikaan 6070; Rose Copland 4560; Sonja 3035; So- lita 30; Sunburs 35; Theeroos Brillant 110; Will Copland 20—60;' Will Pitt 35—65; Weber 35; Witte Valk 60: Zenober 4555; Crocus the Bisschop 40, Grand Maitre 40: Remembrance 40 45; Geel 70110: Iris Wedgewood 55120; Alles in centen per kilo. Gisteravond zou het Antwerpse tram- en autobuspersoneel beslissen of het hedenochtend in staking zou gaan. Het personeel eist aangepaste pensioenen en een betere regeling bij Z'ekte. radarapparaten wordt in Engeland en Amerika nog steeds gewerkt; het Ne derlandse radar-proefstation wisselt over deze nieuwe techniek geregeld gegevens uit met de belangrijkste bui tenlandse laboratoria. Het besteedt aandacht aan de fabricatie van radar in Nederland zelf en het heeft op 't ogenblik een apparatuur in ontwikke ling, die een aanzienlijke technische vereenvoudiging is van de thans be staande apparaten en waarvan de pro ductiekosten ongeveer een derde zul- en bedragen van de normale radar- apparaturen. Sir Robert Watson Watt, de Engelse geleerde, die in 1934 als eerste de En gelse regering opmerkzaam maakte op de door hem opgemerkte effecten bij de toepassing van gerichte korte gol ven, heeft wel de belangrijkste stoot gegeven aan de ontwikkeling van ra dar, de techniek, die aan de geallieer- len in de afgelopen oorlog zulk on schatbare diensten heeft bewezen. EEN JONGEN MET SPIRIT! Toen de twaalfjarige A. Koeman naar het voetbalveld van HOSV ging, zag hij iets drijven in de ringsloot. Het bleek een jongetje te zijn en da delijk dook Koeman van de kade muur om deze te redden. Hij wist het hoofd van de drenkeling boven water te houden totdat de heer Bossen bei den uit hun netelige positie verloste. De drenkeling, een zoontje van de fa milie van den Berg, is van een wisse dood gered. Hulde» aan de kleine red der! Bij de in 1945 opgerichte Stichting voor de Landbouw omvatten de 6 aan gesloten organisaties thans 239.000 be- drijfsgenoten en wel het Koninkl. Ned. Landb. Comité met 55.500 leden, Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond 78.000, Ned. Chr. Boeren en Tuindersbond 26.000, Alg. Ned. Landarb. bond 30.100, Ned. Chr. Landarbeidersbond 26.700 en Ned. Kath. Landarb.bond met 22.700 leden. Het Landb. Comité heeft zijn leden over de provinciën als volgt verdeeld: Friesland 6.200, Groningen 4.000, Drente 6.600, Overijssel 6.400, Gelderland 10.000, Utrecht 1.100, N. en Z.-Holland 12.300, Zeeland 5.500 en Noord-Brabant 1.100, terwijl de aangesloten Veenkoloniale Bond 1.700 leden telt. De Chr. Boeren bond had in Friesland 4.200 leden, in Groningen 1.800, Drente 2.300, in de Groninger en Drentse veenkoloniën 700, Overijssel 3.400. Gelderland 4.250. Utrecht 1.400, Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant 6.900 en Zeeland 1.100 leden. De Kath. Boerenbond bezit in Lim burg 16.000, Noord-Brabant 32.000, N. en Zuid-Holland en Zeeland 13.500 en de overige provinciën 16.500 leden. De drie landarbeidersbonden hebben hun 79.500 leden verdeeld over 2.256 afde lingen. Gisteren bestond de aanvoer aan de Rijksvisafslag uit 10,469 kisten, t w: 1358 makreel, 350 schol, 20 wijting, 15 schel vis, 15 koolvis, 15 kabeljauw, 11 haai, 55 tong en tarbot^ 20 schar, 50 diversen en 8561 kisten haring De besommingen: 2 trawlers tezamen f 14,800; IJM 19 „Adelante" f 12,380; 77 „Fooizee" f5380; 117 „Prinses Beatrix" f 7970; 25 „Flamingo" f25,330; 49 „Petten" f 19,690; HA 21 „Leonarda" f 8000; IJM 229 f 2079; KW 169 f2130; 24 f1100; 108 f 2490: 125 f4230; 91 f3130; 17 f3190; 89 16500; 166 f 2290 AVENHORN. 18 Sept. 1948. 2500 kg Eigenheimers f 5.20f 5.60; 11300 kg V/itte kool f 5; 28250 kg Rode kool f 6 f 9.80; 5200 kg Gele kool f 5—f 7.20; lf.400 kg Uien: grote maat f 6.60f 7.20,' gewone maat f 6f 6.50, drielingen f 6.20—f 6.80 en Nep f 12.60—f 13.60; 53700 kg Bieten: I f 6f 6.40 en II f 4.50 f 4.60; 10740 kg Augurken; grof f 39.70—f 40.70, basterd f 25, stek f 20.10 en bommen f 5 per 25 kg; 911 zak a 15 kg Dubbele slabonen z. dr. I f 5.80 f 6 en II f 4.80f 5 per zak; 38400 kg Wortelen: Flakkee verbeterde f 4.50 f 6 per 100 kg. boekten wij omdat onze krant snel is in berichtgeving, betrouwbaar is in haar voorlichting, objectief is De krant, die in Alkmaar en omgeving het meest gelezen wordt. Abonneert U nu. U ontvangt dan de krant tot 1 October GRATIS. Vul onderstaand formulier in en bezorg bet aan ons kantoor of geef het aan de bezorger mee. Ondergetekende Plaats Straatnaam wenst zich te abonneren per maand per 3 maanden Doorhalen wat niet gewenit i« BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK Het Indisch blad „Nieuwsgl nam uit Den Haag, dat de Nee regering in verband met de i in Indonesië besloten heeft de van de landvoogdwisseling eni; den uit te stellen om daarna een besluit te nemen na een bespreking met dr. Van Mook Het kabinet en de landvoogc ten inmiddels overeenstemmir ten aanzien van de houding in met de ontwikkelingen in de R als betreffende de structuur va terim-regering. Amerika mobiliseert industrie De gezamenlijke Amerikaan chefs hebben de afdeling mur uitgebreid plan doen toekomen dustriële mobilisatie «in de V Staten in het geval van uiterste Er zou al voor een waarde millioen dollar aan grondstof 50 verschillende soorten zijn ve Talrijke fabrieken zijn reeds merkt als de meest efficiënte centen van dat militaire materi in geval van nood in grote beden nodig zal zijn, Vader stootte op zi, verdronken zoontj< Een tweejarig jongetje, dat re Zondagmorgen af werd vermis gistermiddag dood teruggevon een zinkputje achter het huis familie Vrijdaghs te Groningei de toedracht van dit tragisch vernemen wij het volgende: Zondagochtend heeft de heel daghs het zinkputje met ee: doorstoken, toen bleek, dat de steen verstopt geraakt was. O kigerwijze heeft de heer V vergeten het deksel weer op h te plaatsen. Tóen hedenmiddag dat de gootsteen weer verstopt de heer Vrijdaghs wederom n stok trachtte het vuil uit het halen, stootte hij op het ontzie chaampje van zijn zoontje. DEENS SCHIP OP EEN M IJmuiden-radio deelt mede, routeboei e.t. 10 (ter hoogte v schelling) 't Deense stoomschij ria Toft" op een mijn is gelop schip heeft sleepboothulp gevr: MAAR utt Djocja wordt zjjn de voorbereidingen v ontzetten van de veroverd Madioen door de troepen van publikeinse regering voltooid. Volgens de communistische i Madioen zijn Sjarifoeddin en tiamdjit, respectievelijk leider socialistische en de arbeide: die met de communistische ps Uitlevering van Pap. verzocht De Tsjechoslowaakse regerinj de- Franse regering om de uitl verzocht van Jan Papanek, de re Tsjechoslowaakse afgevaard: dc V.N. Dr. Papanek, die na i bruari-gebeurtenissen stelling gekozen tegen de nieuwe rege Praag, bevindt zich thars te Hij wordt er van beschuldigd, dollar te hebben ontvreemd. D choslowaakse autoriteiten hebb( aanhoudingsbevel tegen hem vaardigd. Papanek deelde aan Reuter „De beschuldiging tegen mij is grond en steunt op dezelfde 1 v/aar het huidige regiem op g vest is". MINISTER STIKKER TERU< DE V.S. Met het KLM-lijnvliegtuig u York is hedenmorgen te kwar zeven enige uren vroeger di de dienstregeling vermelde tijd nister mr. D. U. Stikker op aangekomen. De minister is 1 doorgereisd naar Den Haag. Weersverwachting, geldig tot derdagavond. Gedurende de nacht: zwaar bi mét tijdelijk enige regen, v melijk in het Zuiden van hel iets minder koud. Morgen ov wisselend bewolkt met plae enkele buien, ongeveer di tempertuur als vandaag. Mat het Noorden van het land ti krachtige wind tussen We Noord.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 10