Communisten grijpen Madioen r. Den Haag bejubelt de Koningin Maan3aS 20 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,45sfe No. 221 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Moeso (uit Moskou) leidt de coup Weerbericht Oe Tin Toet vermoord Moordenaars van Bernadotte worden gezocht Israel verantwoordelijk gesteld Mosquito stort neer Opnieuw een grote brand te Amsterdam BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden I.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS Via Radio-Djogjakarta heeft de Re publikeinse regering bekend gemaakt, dat communistische groepen de be stuursgebouwen van de Republikeinse stad Madioen hebben bezet en na een gevecht 't bewind over de stad in han den hebben genomen. Volgens het radiobericht nemen de republikeinen strenge maatregelen te gen de communisten, die onder leiding staan van de onlangs uit Moskou terug gekeerde Moeso. Madioen, op twee na de grootste plaats van de Republiek, is een van de steden, waar de communisten verleden week gevechten leverden. In de stad geldt een uitgaansverbod van 23 uur tot 5 uur. Soekarno heeft voor de radio Moeso een verrader genoemd en een beroep op de bevolking gedaan, zich achter de regering te scharen. Hij voegde daar aan toe, dat Madioen spoedig weer onder gezag van de rege ring zal worden gesteld. De Sultan van Djocja heeft zich bij deze woorden aan gesloten. Kolonel Djokosoejono is be noemd tot militant gouverneur van Madioen. Deze vaardigde de order uit dat alle militaire commandanten zich Haiderabad gecapituleerd De overgave van Haiderabad is thans een feit geworden. Alle regeringstroe pen van de Nizam hebben gecapitu leerd. Volgens de commandant van het Zuidelijke Indische Leger in Haidera bad hebben geen Engelse officieren in het leger van de Nizam meegevochten. In Secundarabad en Haidarabad is een nachtelijk uitgaansverbod afgekondigd. De Nizam heeft een beroep op zijn volk gedaan, om orde en rust te hand haven. Sayed Kasim Razvi, de leider der fa natieke Muzelmanse Razakers, die ge tracht had, zelfmoord te plegen, is in de hoofdstad gearresteerd. De Nizam van Haiderabad heeft in verband met het capituleren van zijn land het beroep, dat hij op de Veilig heidsraad deed, ingetrokken. Molotof ontvangt Westerse afgezanten Zaterdagmiddag om vier uur hébben zich de Westelijke vertegenwoordigers weer naar het Kremlin begeven voor •n onderhoud met Molotof. Waarnemers geloofden, dat het van deze bijeenkomst zou afhangen, of de besprekingen over de Berlijnse crisis aan de militaire ->e- velhebbers zou worden overgelaten of verwezen naar de V.N. te Parijs. Het onderhoud heeft twee en een half uur geduurd. Onmiddellijk na afloop werd een gemeenschappelijk rapport naar Washington, Londen en Parijs ge zonden. Op rlle vragen, die journalisten stelden, volgde het stereotiepe, „geen commentaar". Nog 'n kans voor veroordeelde Berlijners De Sovjet-commandant van Berlijn, generaal Kotikof, heeft het Sovjet- militaire gerechtshof te Berlijn ge vraagd de beschuldigingen tegen de vijf Duitsers, die tot 25 jaar dwangarbeid werden veroordeeld wegens deelname aan de anti-Sovjet-demonstratie op 9 September, nog eens in beschouwing te nemen. Het Sovjet-nieuwsbureau verklaarde, dat Kotikof de aandacht van het ge rechtshof had gevraagd voor het feit, dat de uitspraak er geen rekening mee bad gehouden, dat de beschuldigden hadden gehandeld onder invloed van opruiende toespraken van leden van het Berlijnse stadsbestuur. Emil Ludwig overleden Emil Ludwig, de beroemde Duitse schrijver van biographieën, is Vrijdag te Ascona in Zwitserland op de leeftijd van 67 jaar overleden. Ludwigs werkelijke naam was Cohen en hij was geboortig uit Breslau en had Joodse ouders. Hij ging tot het christen dom over, doch toen de Joodse minister van buitenlandse zaken van Duitsland, Rathenau, vermoord werd, sloot hij zich weer bij de Joodse godsdienst aan „ten einde zijn trouw aan het oude volk te tonen". SOVJET-TROEPEN ZULLEN KOREA VERLATEN. Radio Moskou heeft meegedeeld, dat de Sovjet-regering besloten heeft 15 October een begin te maken met de ont ruiming van Korea door de Sovjet troepen. Het presidium van de opperste Sovjet hoopte, dat de Amerikaanse regering bereid zou zijn haar troepen uit Zuld- Korea terug te trekken. Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende lich- te regenbuien. Kouder de nacht, overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. In het Noorden van het land tijdelijk krachtige, en langs de Wadden eilanden nu en dan harde wind heden op het gemeentehuis moeten aan melden. Naar is komen vast te staan heeft een militaire eenheid zich bij de coup aanget. .n en daadwerkelijke steun verleend. De greep r-ar de macht in Madioen wordt in Republikeinse kringen beschouwd als inleiding op de omverwerping der Republiek door de communisten. Krijgswet van kracht President Soekarno heeft gisteravond via de radio bekend gemaakt, dat in het ganse republikeinse gebied van Java de krijgswet van kracht is. Al de nutsbedrijven en de openbare diensten, zoals de radio, de PTT, de electriciteitsdiensten, de staatsbedrij ven en de productiemiddelen zijn ge militariseerd, zo verklaarde hij. Tot besluit zegde hij: „Madioen is ons ontnomen, doch wij zullen er ons opnieuw meester van maken". aan Weer 130 millioen Marshall-dollars Het bestuur voor economische sa menwerking heeft medegedeeld, dat voor de volgende drie maanden 1.796 millioen dollar is toegewezen onder het plan-Marshall. Als deze toewij zing is verbruikt, zal er nog slechts 786 millioen dollar van de oorspron kelijke 5055 millioen dollar over zijn voor de eerste drie maanden van het volgende jaar. De verdeling is als volgt: Neder land 130 millioen, Indonesië 30 mil lioen, Groot-Brittannië 500 millioen, Frankrijk 380 millioen, Italië 235 mil lioen, West-Duitsland 175 millioen, Oostenrijk 85 millioen, België en Lu xemburg 65 millioen, Griekenland 60 millioen, Denemarken 35 millioen, Noorwegen 32 millioen, Eire 30 mil lioen, Triëst 8 millioen, IJsland 4 millioen. Een deel van de nieuwe toewijzin gen zouden leningen zijn. Een ongespecificeerd deel van het geld zal worden gebruikt om zware machinerieën te kopen, die lang te voren moeten worden besteld. Sabotage op Italiaanse vliegtuigen Het Italiaanse militaire- en het lucht vaarthoofdkwartier hebben te. Milaan verklaard, dat sabotage de oorzaak is van een brand, die een jager verwoest te en vijf andere vliegtuigen bescha digde op een vliegveld te Venegono. Zakjes met kleine bommen zouden in de motoren en onder de zitplaatsen zijn gelegd. Alle vliegtuigen waren in de hangar. Militairen en brandweerlie den zouden vele andere vliegtuigen heb ben gered. Twee van de toestellen ston den tussen 20 jagers die door Egypte waren besteld. In vliegerskringen denkt men dat een Joodse organisatie er de hand in heeft. Noodtoestand in Birma In Birma is de noodtoestand afgekon digd met het oog op de heersende on rust in het land. Tijdens de troebelen werd door een onbekend aanvaller een handgranaat geworpen in de auto van de minister van buitenlandse zaken, Oe Tin Toet, toen de auto door de ge barricadeerde straten reed ongeveer op. dezelfde plek, waar verleden jaar de ministers werden vermoord. Zaterdag avond is Oe Tin Toet overleden nadat getracht was hem door bloedtransfusie te redden. Oe Tin Toet, die gehuwd was en drie kinderen heeft, bracht nog in Augustus van dit jaar een bezoek aan Den Haag. 500 C.C.D.-ambtenaren worden ontslagen DEN HAAG, Sept. Op 1 Novem ber a.s. zullen 500 man van de Crisis Controle Dienst, de opsporingsorgani satie van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, ontslagen worden, dat is ongeveer een zesde van de totale sterkte. In hoeverre in de naaste toekomst nog meer C.C.D.-ambtenaren ontsla gen zullen worden, is nog in het duis ter gehuld. Hieromtrent lopen wel allerlei geruchten, doch er bestaat geen enkele zekerheid. Verder ont slag hangt af van het beleid, dat de regering ten aanzien van de distribu tie volgen zal. Ongetwijfeld werkt zij in de richting van een zo volledig mo gelijke opheffing, doch het aantal fac toren, dat hierop van invloed is Benelüxpolitiek, Marshall-hulp, sub sidiëring, oogstvooruitzichten en pro ductie-uitbreiding is zo groot, dat hierover op het ogenblik nog niets met zekerheid te zeggen valt en dus ook geen voorspellingen gedaan kun nen worden over nieuwe ontslagen. De defensie van West-Europa Op 27 September zullen de ministers van defensie der vijf landen (Frankrijk, Engeland -a de Benelux-landen) te Pa rijs een bijeenkomst hebben, waarvan diplomatieke waarnemers geloven, dat dil de volgende stap zal zijn naar nau were vereniging van de Verenigde Sta ten met de Westerse Unie. - .--.S.-:- ..NX-...; -. - S A.v, V H.M. Koningin Juliana deed Zaterdagmiddag Haar officiële intocht in Den Haag. Na aankomst op het Paleis Noordeinde verschenen H.M. en Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinsesjes, met de burgemeester van Den Haag, Mr. Visser, op het balcon. Gevechten met Indonesiërs? Volgens onbevestigde berichten zou- ien Nederlandse troepen op 't ogen blik in het door Nederlanders gecon troleerd gebied van Poerbalingga (on geveer 60 km. ten Noordoosten van Tjilatjap) in botsing zijn gekomen met 1500 bewapende Indonesiërs. Volgens mededelingen uit dezelfde bron zouden de verliezen aan Nederlandse zijde vijf doden en acht gewonden bedragen. Men voegde hieraan toe, dat 3000 Indo nesiërs in genoemd gebied langs de statusquo-lijn gereed staan om tussen beide te komen. Negen doden te Manston Tijdens vliegfeesten te Manston in Engeland is 'n twee-motorige Mosquito van de R.A.F. brandend neergestort on terechtgekomen op een file auto's en wielrijders. Tenminste negen personen werden gedood. Op een ander vliegveld nabij St. An drews in Schotland explodeerde een Spitfire in de lucht, waarbij de piloot werd gedood. De doden te Manston waren allen on herkenbaar verbrand. Zij zijn o.m. de piloot, de navigator en een dertien jarige jongen. De 32 inzittenden van een bus liepen ernstige verwondingen op. Een en ander gebeurde tijdens de herdenking van de „Battle of Britain". De Israëlische regering zegt in een verklaring, dat de moord op graaf Ber nadotte een ontwijding is van de Heilige Stad Jeruzalem. De daders zijn verra ders van het volk en vijanden van zijn vrijheid. De regering mobiliseert de ge hele macht van de staat om de moorde naars en hun medeplichtigen op te spo ren en voor het gerecht te brengen. De buitenlandse consuls in Israel hebben een mededeling ontvangen, getekend door een „splinter-groep" van de Stern-groep met de volgende inhoud: „Wij vermoordden Bernadotte, omdat hij voor de Engelsen werkte en hun orders uitvoerde". Ralph Bunch, leider van het secre tariaat der V.N. in Palestina en voor lopig bemiddelaar, heeft in een tele gram aan Mosje Sjertok, minister van Buitenlandse Zaken van Israel, de moord op graaf Bernadotte „een zeer ernstige schending van het bestand" genoemd en de voorlopige regering van de staat Israel hiervoor het meest verantwoordelijk gesteld. Namens de Nederlandse regering heeft minister-president Drees aan de secretaris-generaal der Verenigde Na ties het volgende telegram gezonden: Opnieuw is de Amsterdamse brand weer gealarmeerd voor een grote brand. Deze keer woedde het vuur in de markthallen, die ook reeds verle den jaar door een grote brand werden geteisterd, waarbij een gróót deel der aardappelloodsen in vlammen opging. Ook thans stond een der overgeble ven loodsen in lichtelaaie, toen de brandweer om tien uur alarm „grote brand" gaf. De brandbegon in loods nr. 11 en sloeg later op de dag over Dwars over de foto de geweldige straal van de „Jan van der Heydrn" op de loodsen 10 en 12, die eveneens verloren gingen. Van de vijftien aard appelloodsen, die het terrein oorspron kelijk rijk was, staan nu nog slechts drie overeind. Eerst om kwart over elf Zaterdagavond kon de brandweer het vuur als bedwongen beschouwen. „Ben diep geschokt door de misda dige aanval, welke een ontijdig einde maakte aan het werk van Graaf Ber nadotte, in wiens moed en persoonlijk inzicht de Verenigde Naties hun ver trouwen hadden gesteld om te bemid delen in het Palestijnse conflict. Het verlies is onherstelbaar, doch zijn naam zal een inspiratie blijven voor allen, die voor de zaak van de vrede werken". Voorts is namens de minister van Euitenlandse Zaken aan de minister van Buitenlandse Zaken der Zweedse regering de volgende betuiging van deelneming geseind: „In naam Nederlandse regering be tuig ik Zweedse regering mijn diepste medegevoel,' met het lot, dat aan de wereld ontnam de onschatbare dien sten van Graaf Bernadotte, wiens naam een symbool zal blijven van on bevreesde pogingen om het lijden der mensheid te verlichten en de vrede te herstellen. Weest zo goed het mede leven der Nederlandse regering over te brengen aan de weduwe". Veiligheidsraad herdenkt Bernadotte Zaterdagmiddag is de veiligheidsraad bijeengekomen in verband met de moord op Graaf Folke Bernadotte. Alle elf leden van de Raad spraken in een zeldzaam eenstemmige atmosfeer hun verontwaardiging uit over de misdaad. Enkele ogenblikken stilte werden in acht genomen ter herdenking. Besloten werd, dat de Raad bij de begrafeenis in Stockholm gepast vertegenwoordigd zal zjjn. Inmiddels worden te Jeruzalem on verminderd maatregelen genomen, om de moordenaar op te sporen. Reeds 200 arrestaties zijn verricht en alle havens en vliegvelden zijn gesloten. Trygve Lie heeft besloten, de kwestie Palestina aan de agenda van de alge mene vergadering der Verenigde Naties toe te voegen. Rijtoer in de avonduren Reeds vroeg hadden honderden en nog eens honderden Zaterdag een plaatsje opgezocht teneinde H. M. Ko ningin Juliana en Z. K. H. Prins Bern hard het centrum van den Haag te zien binnenrijden. Met moeite baanden zich de trams en autobussen een weg door de dichte me nigte en de politie had handen vol werk om het verkeer gaande te houden. X eze menigte groeide aan tot duizenden toen de jonge Landsvrouwe om half 4 onder enthousiast gejuich het hart van de binnenstad inreed. Ruim een uur lang heeft de Kon. fa milie van het balcon van het paleis Noordeinde een lange stoet Hagenaars met vlaggen, vaandels, bloemen en muziek aan zich zien voorbijtrekken. Een grote manifestatie van onge veer 6000 mannen en vrouwen, jongens en meisjes, die alle aspecten van 't Haagse leven vertegenwoordig den, en onze jonge vorstin enthousiast fcebben begroet op deze historische plek die onderwijl getooid werd met een schoon mozaïek van najaarsbloemen, dat door vaardige vingers werd gelegd. Om kwart over vijf begaf het Ko ninklijk gezin zich naar binnen. Voor het paleis lag toen het grote bloemen- mozaïek, dat met zijn gloeiende kleu ren rond een oranje „J" zeide, wat de welpen in woorden meedroegen: „Gij hebt geheel ons hart". Zaterdagavond beleefde de bevolking rond de verlichte torens van Den Haag en Scheveningen onvergetelijke ogen blikken, toen Koningin Juliana, verge zeld van de Prins der Nederlanden en EUWE LEIDT TEGEN v.SCHELTINGA. De eerste partij van de wedstrijd EuweScheltinga om het kampioen schap van Nederland, welke na 40 zetten in ongeveer gelijke stelling was afgebroken, is zonder verder te spelen remise gegeven. De tweede partij werd door Dr. Euwe gewonnen. Stand 1%Lé pt. POLITIEKE BOTSING TE GRENOBLE. Bij het binnenkomen van generaal de Gaulle hebben zich te Grenoble botsingen voorgedaan tussen aanhan gers van de generaal en tegenstan ders, ten gevolge waarvan één per soon gedood en 18 gewond werden. GAAT MONTGOMERY HEEN? Tijdens een rede heeft luit.-kolonel Pearson verklaard, dat Montgomery eerlang op zijn eigen verzoek ontslag zal nemen om rust te nemen. De Britse minister van oorlog heeft geweigerd, op dit bericht enig commentaar te geven. Admiraal Helfrich gaat heen Op zijn verzoek en op voordracht van de minister van marine a.i. is lt.-adm. C. E. L. Helfrich bij Konink lijk besluit d.d. 16 Augustus met in gang van 1 October eervol ontheven van de functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten, en is hem met in gang van 1 Januari 1949 eervol ont slag uit de zeedienst verleend, we gens langdurige dienst, onder dank betuiging voor de vele uitstekende, gewichtige en langdurige diensten door hem aan den lande bewezen. Koelhuis Amerika wordt nog steeds bewaakt Zaterdagmorgen, precies een week na het uitbreken van de brand in het koelhuis Amerika van het Blauwhoe den- en Vrieseveem aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam, bleek de directie in staat mededelingen te doen over de gevolgen van deze brand, die inderdaad gebleken is een der ern stigste te zijn, welke ooit de stad Am sterdam heeft geteisterd. Het pand Amerika moet als totaal verloren worden beschouwd en zal zo spoedig mogelijk afgebroken worden. Nog steeds heeft de brandweer er een ploeg bewakingsmanschappen gesta- tionneerd en nog steeds druipt het blussingswater langs de zwart gebla kerde ruïne. De grootste zorg is het verlies aan koelruimte. De directie deelde mede, dat in de loop van het komende jaar, te beginnen in October a.s., in ons land totaal 35.000 ton bevroren vlees zal worden geïmporteerd. Ten dele zal dit direct in distributie worden gebracht. Een belangrijk deel zal echter tijdelijk moeten worden opgeslagen en hiervoor ontbreekt op het ogenblik de noodza kelijke koelruimte in ons land. „Het is daarom zaak, dat zo spoedig mogelijk een noodvoorziening wordt getroffen, welke de gevolgen van deze brand, het verlies van koelruimte zal kunnen opvangen". hare drie oudste dochtertjes, een auto tochtvan anderhalf uur door den Haag en Scheveningen maakte. Honderddui zenden Hagenaars stonden langs de rou te met fakkels, lampions, vlaggetjes en shawls, om de koninklijke stoet, die met een gemiddelde snelheid van twintig kilometer reed, te bejubelen en toe te wuiven. Queuille's financiën goedgekeurd De Franse Nationale Vergadering heeft met 300 tegen 262 stemmen het economisch en financieel programma van de nieuwe regering Queuille aan genomen. Een voorstel der communis ten, met de strekking de militaire be groting sterk te beknotten, werd ver worpen. Tevoren werden enkele amen dementen aangenomen, die de nieuwe belastingen op auto's en sterke drank en de inkomstenbelasting iets verlagen. Zeven jaar geëist in Hollandia-zaak Er ontstond enige deining op de pu blieke tribune van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, die Zaterdag morgen geheel gevuld was, toen de 26- jarige Maria Magdalena Korthagen bin nengeleid werd. De mensen op de tribu ne zagen hier het meisje terug, dat me de aanleiding werd tot een grootscheep se razzia in de Hollandia-fabrieken Kat tenburg te Amsterdam-Noord en waar bij tallr-e familieleden van hen, die bier verzameld waren, gearresteerd wer den en in Duitse concentratiekampen de dood vonden. De procureur-fiscaal kwam tot de volgende conclusie. De S. D. heeft door toevallige omstandigheden de ver dachte gearresteerd en onder enige dwang deze verdachte tot verraad ge bracht. Dit leidde tot de arrestatie en deportatie van het volledige Joodse personeel van de Hollandia fabrieken. Rekening houdend met haar jeugd en de dwangpositie waarin zij verkeerde, eiste hij zeven jaar gevangenisstraf met aftrek. Hotelgasten met schoten gewekt Nauwelijks waren de laatste klan ken van de Bossche kermis van Vrij dag op Zaterdag verklonken, of in het hart der stad ontdekte patrouillerende politie brand in het parterre deel van hotel-café-restaurant Central. Het ho tel was reeds gesloten en de politie moest de buitendeur forceren. Door de sterke rook kon men echter niet verder doordringen dan de gang en luid roepen der politie om de logé's te wekken had geen succes, waarop men buiten op straat met alarmschoten uit de revolver de aandacht der 65, in het hotel aanwezige personen moest trek ken. Prijsverhoging van alle Nederlandse dagbladen De enorme stijging der prijzen van de grondstoffen voor de papier-in dustrie, welke moeten worden geïm porteerd, heeft noodzakelijkerwijze een g^pte stijging van de prijzen van het courantenpapier tengevolge ge had. In verband hiermede en mede in verband met andere kostprijsver- hogende factoren zullen de prijzen der dagbladen in Nederland, met ingang van 1 October a.s., met goedkeuring van het Directoraat-Generaal van de prijzen, worden verhoogd. Met ingang van gemelde datum zal de prijs van dit blad zijn: per maand 1.50 plus incassokosten; per kwartaal ƒ4.— plus incassokosten

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1