OUDE WAAG LESTIKOFF EXPERIMENTEERT Stad er Stad en Omgeving. PLECHTIGE AFKONDIGING DER GRONDWETSWIJZIGINGEN Fa.TH. KRAAKMAN ZOON, ALKMAAR DE PADDESTOELENVERGIFTIGING Publiek weinig onder de indruk Bij de Politierechter AGENDA OUDE GENEVER Prijs per liter f 5.50 K.L.M.-vliegtuig bracht serum mee Burgerlijke Stand Prijsuitreiking; A.C.C. Uitslag luisterwedstrijd Freinbestuurder voorkomt ernstig ongeluk Van de politie Het Provinciaal Kegelconcours Hoge gasten in het Victory'Hotel Aanbesteding Industrie terrein-Noord Znid-Scharwoude Noordhollands cabaret in nieuw gewaad Heer-Hugowaard. Niet op Dam of Waterlooplein, Maar in Alkmaar moet Uw winkel zijn. COMMUNISTISCHE ACTIE IN DE REPUBLIK Hei zal De boerden bedrij Marktberich Het tegenwoordige geslaeht was reeds meermalen in de gelegenheid de plechtige afkondiging van een grondwetsherziening by te wonen. Enkele jaren geleden heeft burgemeester Koelma zich met die ondank bare taak belast en gistermiddag was het de waarnemend burgemeester Van Slingerland, wien de vererende taak was opgedragen den volke kond te doen dat onze grondwet hier en daar enige wijziging ondergaan heeft. Het voorschrift der afkondiging da teert uit de tyd, toen er biykbaar nog geen couranten verschenen en in elke gemeente de burgemeester de aange wezen man was om aan allen, die het horen wilden, het grote nieuws in het openbaar te verkondigen. Twee minuten voor half drie werd gistermiddag het Perzische grondwets kleedje over de rand van het bordes van de stadhuistrap gelegd en precies op tjjd verscheen de heer Van Slinger land, geflankeerd door de gemeente secretaris en de eerste bode. De bevolking van Alkmaar had hem blijkbaar niet verwacht, want er wa ren twee boodschappenjongens en een oud mannetje, die min of meer verrast naar de zonderlinge vertoning keken, maar in onze hoofdstraat groeit de belangstelling snel als er wat bijzonders te doen is en de heer Van Slingerland had dan ook een uit gebreid gehoor tegen de tijd, dat hij aan de verschillende artikelen toe was. We moeten helaas constateren, dat het voorgelezene de toehoorders zeer weinig scheen te boeien. Particuliere gesprekjes werden ongestoord voort gezet en het publiek wisselde meer malen van samenstelling. Het was dan ook een hele stapel papieren welke de wethouder ditmaal had voor te lezen. De nieuwe rechts orde met Oost en West, het inkomen van een afgetreden koning, de instel ling van het statuut staatssecretaris sen en de mogelijkheid van overdracht van bevoegdheden bij organen van het burgerlijk gezag passeerden beurte lings de revue, maar de heer Van Slingerland maakte de procedure niet langer dan nodig was door slechts éénmaal de namen van alle ministers voor te lezen en aan het eind van alle volgende stukken daarnaar eenvou dig te verwijzen. Ruim een kwartier later was de ce remonie afgelopen. De waarnemend burgemeester dankte het publiek met een vriendelijk knikje voor de betoonde belangstelling en verdween met de secretaris ijlings in de hall van het stadhuis, blijkbaar opgelucht, dat hjj aan al zijn verplichtingen voldaan had. De bode haalde het kleedje binnen en de bewoners van onze goede stad werden geacht thans volkomen op de hoogte te zijn. Zij hebben opnieuw vernomen, dat onze grondwet is gewijzigd en nu de burgemeester het zelf verteld heeft zullen ze het waarschijnlijk wel gelo ven. Een auto, waarin zich J. v. H. be vond, werd op de Kanaalkade aange houden. Het was een vreemde geschie denis met deze v. H. Zijn rijbewijs werd verleden jaar ingetrokken. Toen hij aangehouden werd was het nog don ker. Hij stapte toen aan de linkerzijde uit de auto. Ter rechtzitting verklaar de hij, dat zijn rechter buurman stuur de. De officier mr. Meischke, geloofde niet veel van dit verhaaltje, temeer daar de rechter buurman verklaard had, dat hij niet gechauffeerd had. Tegen verdachte, die reeds acht ver oordelingen achter de rug heeft, eiste hij 2 maanden gvangenisstraf. De pre sident, mr. v. d. Wall-Bake vond dit wel veel en achtte hier zes weken vol doende. OPLICHTING. A. van P. uit Akersloot had een le ning van f 2000 gesloten bij G. Dit is op zich zelf niet erg. Vreemder werd het gedrag van Ptoen hij inzage van de schuldbekentenis vroeg en toen hij deze eenmaal had, ze verbrandde. Mr. v. d. Wall Bake wilde deze zaak tot 15 Nov. aanhouden, om P. gelegen heid te geven terug te betalen of een nieuwe schuldbekentenis te maken. Mr. Meischke sloot zich hier bij aan. MISHANDELING „MET VOORBEDACHTEN RADE". C. I. M. uit Bergen kende iemand, waar hij heel kwaad op was. Hier mede had ook een meisje te maken, die getuige S. de bons had ge geven, en M. had verkozen. Getuige S. was daar niet over te spreken en hij nam z'n toevlucht tot roddelen. Dit was niet naar de zin van verdachte, die be sloot hem op te wachten als hij naar z'n werk ging, om hem dan hardhan dig de les te lezen. Dit vond de presi dent zeer laakbaar, daar deze mishan deling niet in drift gebeurde. De uit spraak was dan ook conform de eis: f 15 of 10 dagen gratis kost en inwo ning. WAT IS EEN SLAG? D. R. uit Bergen nam de zaak niet zo zwaar op. In zijn grappig Westfries discussieerde hij met de president, wat eigenlijk precies een „slag" is. D. R. dreef op een mooie Junidag 'n troep koeien voort, toen uit de tegen overgestelde richting getuige B. kwam. Het zoontje van R ging vragen of B., en de twee dames waarmee hij wan delde, achter elkaar wilden lopen om de koeien niet te verschrikken. Toen dit niet hielp ging R. het zaakje zelf maar even oplossen. Hij gaf de eerste klap en hoewel de eerste klap een daalder waard is, taxeerde mr. Meisch ke hem ditmaal op f 10 of vijf dagen. Vonnis conform de eis. Zoals dat In alle rechtscolleges ge schiedde is gistermiddag ook in het gerechtsgebouw hier ter stede de grondwetsherziening plechtig afgekon digd. Dit geschiedde door de presi dent van de Arrondissementsrechtbank mr. Van Regteren Altena, die de Of ficier mr. Meischke verzocht te re- quireren, waarna door de griffier de wijzigingen in de grondwet werden voorgelezen. De balie was hierby In haar geheel tegenwoordig. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). DINSDAG. Harmonie-Theater, 8 uur: Het verhaal van de soldaat (G. I. Joe), 18 jaar; Vic toria-Theater, 8 uur: Schimmenjacht, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Achter de wolken.. 14 jaar (geprolongeerd). Klein Artls, ligplaats Oudegracht: 10— 21 uur geopend; Gebouw Waakt en Bidt, 8.15 uur: Reclassering als cul tuurverschijnsel, lezing mr. van Regte ren Altena. Korenbeurs, 1822 uur: Land- en tuinbouwtentoonstelling. WOENSDAG. Harmonie-Theater, 2.30 uur matinée en 8 uur: Het verhaal van de soldaat (G. I. Joe); 18 jaar; Victoria-Theater, 2.30 uu.: matinée en 8 uur: Schimmenspel, 18 jaar; Cinema Americain, 2.30 uur matinée en 8 uur: Achter de wolken, 14 jaar (geprolongeerd). Klein Artis, ligplaats Oudegr.: 1021 uur geopend, Café Beemster, Waagplein, 8.45 uur; officiële opening Landbouwtentoonstel ling. NU VOOR EEN IEDER IN VOLDOENDE MATE VOORRADIG. BESTELT ZO SPOEDIG MOGELIJK! WIJ LEVEREN ZO VEEL MOGELIJK. Ook verkrijgbaar jonge genever, citroengenever, cognac, likeuren enz. PLATTE STENENBRUG 104 TEL. 2604 (K 2200). middellijk per KLM-vliegtuig overge bracht en het is gistermiddag om streeks één uur in het ziekenhuis ont vangen. Hoewel de werking van dit serum natuurlijk het sterkst is wanneer het onmiddellijk na de vergiftiging wordt toegediend, hoopt men dat het alsnog verbetering in detoestand der pa tiënten zal kunnen brengen. Naar men ons mededeelde zouden de vergiftige paddenstoelen in Bergen door een meisje langs de huizen ver kocht zijn. Wij konden hiervan ter plaatse geên bevestiging krijgen maar ten slotte is dat natuurlijk van minder belang. Ook mensen die ze niet aan de deur kopen, maar zelf zoeken lopen groot gevaar vergiftigd te worden. Wie er niet volkomen, zeker van is en de zwammen niet terdege weet te onder scheiden moet geen champignons eten. Wij hopen zeer binnenkort een uit voerige, bij uitstek deskundige be schouwing over paddenstoelen te pu bliceren. Over de toestand der patiënten is weinig te zeggen. Paddenstoelvergif tiging is een zeer gevaarlijke ziekte en over het verloop daarvan zijn moei lijk voorspellingen te doen. Men mag wel aannemen, dat de toestand ernstig is. Een verbetering of verlichting is niet ingetreden. De toestand blijft onver anderd ernstig. Onmiddellijk is Zaterdag aan het instituut Pasteur in Parijs serum aan gevraagd. Ondanks de staking op' de Parijse vliegvelden is dit serum on- Geboren: Geertruida R, dochter Van D N W van Kuilenburg en G Boonstra Petronella C, zoon van II Snaterse en J B van Seuren Eelco A, zoon van A W Otter en M H Stoop Margaretha C, dcch+er van M Meijsen en W Witkamp Hendrikus K M, zoon van J Schuijt en A Schaaf Vincentia C F en Justina M F, dochters van A W Geels en H A Over toom Antonius, zoon van J Koeleman en N Grin Maria At dochter van J G Knuist en A C Verbeek Getrouwd Cornells Jonker eii Sjcerdina Piet Overleden: Willem Piersmai 75 jrt weduwnaar van J E Mantel Gerrit J Zasburg, 3 weken Leendert Spruit, 74 jaar, gehuwd met M E Gerling Bartje Veenstra, 75 jaar, wed van W Posthuma Adam Winkelman, 71 jaar,- gehuwd met M Noordeman Zaterdagavond had in café Haring aan de Oudegracht de prijsuitreiking plaats van de potten- en pannenvlucht door de Alkm. Concourscommissie uit geschreven postduiven wedstrijdvlucht vanaf Roosendaal. De heer J. vd Els- kamp opende deze bijeenkomst en sprak de wens uit, dat de postduiven- liefhebbers na deze prijsuitreiking nog enkete uurtjes gezellig bij elkaar zou den blijven. Dit is inderdaad gebeurd en tot laat in de avond is er na deze prijsuitreiking gedanst en gezongenen werd menige vriendschapsband geslo ten. Er werden pl.m. 125 prijzen uitge reikt. De le prijswinnaar was de heer A. Doornekamp van de postduivenver eniging De Postduif, waarmede hij een prachtige keukenuitrusting in de wacht sleepte, alsmede een broodtrommel als keuzeprijs; de 2e prijs werd gewonnen door de heer Pater-de Geus van Hei- loo's Luchtpost, die een theeservies won en de derde prijs werd gewonnen door de heer J. M. Schipper van Alcmaria Victrix die een ontbijtservies mocht incasseren. De sub-commissie, afd. kinderfeesten, van het Oranje-Comité, die op Vrijdag 3 September de luisterwedstrijd voor de schoolgaande jeugd op het Waagplein georganiseerd had, deelde ons mede, Jat hieraan door 'n 1000 kinderen -werd deelgenomen. De opdracht was de tien liederen, die door de stadsbeiaardier op het carillon gespeeld werden, in de juiste volgorde te vermelden, terwijl de inzending .met tekeningen verlucht mocht worden. De gespeelde liederen waren de vol gende: 1. Wij willen Holland houen; 2. Van mannen in oorlog, van mannen in vreê; 3. Heb je wel gehoord van de zil veren vloot?; 4. Een karretje langs de zandweg reed; 5. Wees begroet met ju beltonen; 6. Merck toch hoe sterek; 7. In naam van Oranje; 8 Laat af van 't strijden; 9. Neerlands duin en frisse stranden; 10. Machtig zij Uw rijksge bied. Al deze liederen komen voor in de bekende hundel „Kun je zingen, zing dan mee". De opdracht was niet een voudig, maar daar was 't een wedstrijd voor. Er kwamen 390 inzendingen bin nen, die door ue commissie, geassisteerd door de schoolhoofden, met zorg bestu- deeid zijn. De uitslagen luiden: Bosb. Toussaintschool: 1ste prijs Hans Ruder, Harry Slot, Dinie Buwalda; 2e prijs Hans Smit, Kees Schut, Geertje Dik; 3e prijs Hennie Vossenaar, Fran- cien Gelderblom. Mariaschool: le prijs: Tinie Egbergen, Ineke Leek, Loes Brussel, H. Westec- veld, Ineke Kok; 2e prijs Marie Bar- horst. Rochdaleschool: le prijs Wim Koning. St. Agnesschool: le prijs Tiny Geels, Maria v. Gelen; 2e prijs: Truus de Wit. Gitta Twint; 3e prijs: Tiny Schoenma kers, Trees Smiers. St. Annaschool (V.G.L.O.): le prijs: Corrie Leek; eervolle vermelding Gre Vader. Tesselschadeschool: le prijs Leo Ri viere (tevens eerv. verm.); Hans Mol, H Honig, N. Hofman; 2e prijs: Truus Meijer, Coba Blokker. Wilhelminaschool: le prijs Laurens de Groot. Rud. v. Wieringen, Liesbeth Ran- zijn; 2e prijs: Paul Naberman, Nelly Schrieken, Clara Geervliet; 3e prijs: Henny v. d. Ham, Jopie Storm; eerv. vermelding: H. Baan. Bovendien zijn nog 36 troostprijzen uitgereikt, ook aan leerlingen van scho len die hier niet vermeld zijn. Voor verschillende scholen was. de vacantie een belemmering om mee te doen. Een woord van dank verzoekt de commissie ons over te brengen aan de firma's Kluitman, Ter Burg en Zwaan voor haar belangeloze medewerking, alsook aan de stadssbeiaardier, de heer v, d. Veen, Het programma, dat Lestikoff (J. H. Buschgens) de bezoeker gister avond in de vrijwel uitverkochte zaal van 't Gulden Vlies te koop bood, was een beetje overladen. Reeds in dë door hem geplaatste advertentie werd over magnetisme, telepathie, fixatleproeven, catalepsle, massa-sug gestie, psycho-herapie en metalfobia gesproken en wie dat alles bq elkaar zag, moet wel de verwachting ge koesterd hebben, dat hij een soort fakir zou aanschouwen, die over bovenaardse krachten beschikt. Lestikoff experimenteert op een terrein, waarop niet alles meer logisch en verklaarbaar is en de mens de controle over zijn daden verliest. On getwijfeld interessant en daarom zqn er zovelen, die er naar komen kijken maar ons inziens toch niet voorbestemd om er een min of meer grappige vertoning van te maken. Laten we erkennen, dat hy een knap hypnotiseur is, een man met een sterke wil, die gevoelige naturen in enkele momenten tot willoze proef personen maakt. Hij zoekt zijn sujet ten met grote zorg uit en experimen teert met hen of het poppen waren, marionetten, die alles doen en laten wat hij hen heeft opgedragen. Dat is vermaheiyk. Ongetwqfeld. De grote massa kan zich kostelijk amuseren als er vrien den en kennissen op het toneel staan, die door hun zonderlinge gedragingen de gehele zaal van de ene lachbui in de andere doen schieten en het is onge- twyfeld interessant, als men daar een heel rijtje dames en heren ziet zitten, die, in volle overgave aan de schoonheid der muziek, op papieren toeters blazen of een orkest dirige ren. Maar dat alles heeft een diepere achtergrond en wel deze, dat een handige ondernemer de ongetwyfeld zeer grote macht der hypnose ge bruikt en in zekere zin misbruikt om een zaal vol mensen te verma ken om er voor zich zelf een finan cieel voordeeltje uit te slaan. De ge heugenproeven ongetwijfeld de meest interessante en misschien bij vergeetachtige getuigen in een be- langryke rechtszaak van grote bete kenis hebben aangetoond hoezeer deze experimenten de normale ge- dachtengang forceren en het feit, dat alle proefpersonen aan het slot van de avond door een ernstige waarschu wing als 't ware losgemaakt moesten worden van de blijkbaar nog altijd bestaande geestelijke binding met de hypnotiseur, bewijst o.i., dat er, on danks alle verzekeringen van het tegendeel, een geestelijke krachtproef t's gehouden, waarvan de mogeiyk na dellge gevolgen alleen door ter zake kundige medici kunnen worden be oordeeld. Wij zullen geenszins ontkennen, dat Lestikoff zich, In het byzonder tegen over zqn vrouwelijke proefpersonen, volkomen correct gedraagt hij ves tigt daarop trouwens zelf herhaalde lijk de aandacht maar dat is iets, dat vanzelfsprekend behoort te zijn. Er bestaan strafbepalingen tegen de kwakzalverij en ook tegen het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde. Waarom dan niet tegen het door hypnose experimenteren met levend materiaal met mensenmateriaal nog wel alleen en uitsluitend om met blokken, poppen, kindergeweer- Kind speelde op de rails. Wij hebben er reeds meermalen de aandacht op gevestigd, dat de spoor wegafsluiting ter hoogte van de Eike lerbergstraat geen voldoende bescher ming biedt. Kleine kinderen kruipen er doorheen en dat deed gistermiddag ook 'n twee-jarig kindje uit de Grens- straat, dat later rustig tussen de rails zat te spelen. Gelukkig bemerkte de bestuurder van de electrische trein, die hier om 15.02 arriveert, het gevaar. Hij hoopte door het geven van waarschuwingssignalen, dat de kleine zich nog van de rails zou verwijderen, maar het kind bleef rustig doorspelen. Door zeer sterk te rem men wist de bestuurder de trein juist vóór het kind tot stilstand te brengen. De politie heeft met de ouders een ernstig onderhoud gehad. Alle buurt bewoners mogen door dit bericht nog maals ernstig gewaarschuwd worden hun kinderen niet uit het oog te ver liezen. Zaterdagmiddag, om vijf uur, reed een motorrijder over het Zeglis in de rich ting van du Rui terstraat. Op het ogen blik, dat hij met vrij grote snelheid de eerste Kanaalstraat passeerde, kwam uit deze straat een dertien-jarige fietser, die nog snel voor de motorfiets wilde oversteken. Hij werd aangereden, waar door hij enige schaafwonden aan de knie kreeg. Uit een huis in de Leeuwenhoekstraat viel een twee-jarig jongetje uit een venster van de eerste verdieping. De kleine werd in bewusteloze toestand opgenomen, waarna de dokter werd gewaarschuwd. Het bewustzijn keerde spoedig terug en daar geen inwendig letsel werd geconstateerd, is deze duik vlucht wel heel goed afgelopen. Zondagmiddag werd een zeventien jarige Duitser aangehouden, die Berlijn eens met Alkmaar wilde verwisselen. Daar hij op illegale wijze ons land was binnengekomen, zal hem tot de grens weer uitgeleide worden gedaan. tjes en kermistoeters een groep stad- en streekgenoten, zich zo beiacheiyk te laten gedragen, dat het publiek zich kan vermaken en de „onder nemer" er een dik belegde boterham mee kan verdienen. Want ondanks alle geleerde beschouwingen, die men in het programma kan lezen, krqgt men op avonden als deze zeer sterk e indruk, dat het hier niet om een wetenschappeiyk experiment, maar bovenal om een zo groot mogelijk pu bliek en een zo voordelig mogeiyke vertoning gaat, Ad. Er heerst in het kegelhuls „De Unie" een gezellige drukte. De belangstelling is dan ook elke avond zeer groot. Vooral de clubs uit A'dam laten zich meermalen in Alkmaar zien. In de korpswedstrijd hebben de Alk- maarse clubs hun prestaties getoond. Een grote teleurstelling was, dat Koekoek niet tot de eerste prijs-win- naars behoort, maar het blijft nu een maal kegelen en ook de beste club kan wel eefis falen. OKA wist haar naam hoog te houden door gisteravond 333 hout te werpen eii staat nu aan de kop. Proficiat heren! In de Jubileum- wedstrijd gooide de oude rot Q. Jon ker maar eventjes 127 hout en zal de bovenste plaats wel behouden. Hieron der de stand van de korpsw. tot en met gisteravond en Vrije baan tot en met Zondagavond. Vrije baan, heren: C. Klerk 45 5x; Köllmann 45 5x44 8x; T. Smit, A'dam 45 4x; Eicholt 45 3x43—42; J. de Bak ker 45 2x44 4x; J. v. Spanje 45 2x 44 4x; Genefaas 45 2x44; M. de Haas 4544 4x; W. v. d. Bosch 454442 3x; J. Met 4541; Nieuwveen 4439 2x; J. Diepen 44. Vrije baan dames; Mej. Nelis 44; mw. Bosch 434241; mevr. Tieken, A'dam 4339; mevr. v. Spanje 4241 3x; mw. M. Plas 42 2x41; mevr. Otte, A'dam 4241 3x; mevr. Servaes, A'dam 42 40 5x; mevr. Kip, A'dam 4139. Korps vijftallen heren: OKA 333; de Noordpool, A'dam 322; OZEK 309 (ke geljongens); Intiem'. A'dam 307; Baas boven baas, A'dam 301; TOP 297 (46 tr.); Cubo 297 (44 t.); GGP, Schagen 296 (47 tr.); De 2 Duifjes, A'dam 296 (45 tr.); Koekoek 296 (44 tr.) Korps drietallen heren: Koekoek 201; ODO Haarl. 189; Met z'n tienen 178 (28 tr.); De Club 178; Op de Lat 177 (30 tr.); ZEKZ? 177 (27 t.)Koekoek 177 (27 tr 6x9); De Prins 176 (29 tr.); TOP 176 (28 tr.); OZEK 176 (27 tr); OZEK 173; OKA 172; ODO III, Haarl. 171; De Burg 168; 1937, A'dam 165. Dames vyftallen: Raak, A'dam 285; EWA, A'dam 261; Zet 'm op 248. Dames drietallen; Ophouden wint 166. Zet 'm op 164; Raak, A'danv 152; Raak. A'dam 135. Wisselprijzen Alkm. Kegelb.: Super: OKA 333; Senioren: TOP 297; Junio ren: OZEK 309; Dames: Zet 'm op 248. Jubileum heren: Q Jonker 127; A. Nefkens, A'dam 121; T. Smit, A'dam 119; J. Swier 118; Berrier, A'dam 118; W. Homoet, A'dam 116; M. de Haas, Schagen 115; Nieuwveen 114. Jubileum dames: Mej. Nelis 111; mw. Servaas, A'dam 109; mevr. Luisteraar, A'dam 106; mevr. Cornelissen, A'dam 102; mej. Zijp, Haarl. 98; mevr. San ders A'dam 97. Hoogste korpsgooier: M. de Haas. Schagen 81 (5-tallen); Nip, Haarl. 76 (3-tallen); mevr. Osch, A'dam 68 (5- tallen)mevr. Langendijk 64 (3-tallen). In de nacht van Zondag op Maandag hebben hoge buitenlandse gasten hier ter stede in het Victory-hotel gelogeerd. Het waren de gouverneur van de Franse sector in Duitsland, gouverneur- generaal Claude Hettier de Boilambert met zijn staf, bestaande uit een zestal personen, waaronder een kolonel, een attaché en een consul. B. en W. der gemeente Alkmaar zui len 27 September a.s ten stadhuize een aanbesteding houden van het aanleggen var een gedeelte van het industrieter rein N rd aan het Kwakelpad, in de Huiswaarden- en Oosterwezenpolder. DIERENBESCHERMING. Sinds enige dagen zwerft te Alk maar een grote zwarte hond pl.m. lVi jaar oud, reu. In de omgeving van de Dahliastraat is gevonden een klein zwart poesje met wit borstje. Ter beschikking een mooie, donkere hond, pl.m. 6 maanden oud wordt een flinke hond). Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen by de Inspecteur, de heer C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar (Ongecorrigeerd) Nederlandse inmenging door Republiek afgewezen Antara meldt uit üjokja, dat de Republikeinse minister-president, Moh. Hatta, in een interview heeft ver klaard, dat de Republikeinse regering niet zal toestaan, dat de Nederlanders tussenbeide komen in de communis tische opstand in de Republiek. Deze verklaring van Hatta is bedoeld als een antwoord op het voorstel, gedaan door minister Stikker, via de pers in de Verenigde Staten van Amerika, om gezameniyk het communisme in In donesië te bestrqden. „Wy aanvaarden geen enkel voor stel, in welke aangelegenheid ook. De Republikeinse regering zal niet toe staan, dat de Nederlanders tussen beide komen in iets, dat op Republi keins gebied plaats vindt. De op stand te Madioen is een geheel inter ne aangelegenheid en wij zullen onzè eigen middelen aanwenden om hem te onderdrukken. De Nederlanders heb ben zich nergens mede te bemoeien", aldus Móh. Hatta. OPBRENGST SPELDJESDAG. De op Zondag 12 Sept. gehouden speldjesdag bij de uitgang van de rk kerken ten bate van de RK Herstel lingsoord Vereniging voor Spoor-, Tram-, ATO- en Buspersoneel „Mgr. Mutsaers'', heeft opgebracht f 465.23. Ter gelegenheid van de kermis, trad Maandagavond het Noordhollands Ca-, baret op in zaal Kramer, onder leidipg van Piet Kroon en Martin Vroom. Het programma was niet zo gloednieuw als beloofd was, maar bevatte veel goeds en goedgebrachte nummers. De pror gramma's waren klaarblijkelijk be doeld als een zoenoffertje voor de onkosten, want er klopte weinig van. Truus Schot heeft gezongen, maar in de Franse chanson werd gemist wat een chanson tot een chanson maakt;, haar tweede optreden was beter en; met „de stemming" in evenwicht. Monsieur Victoire was als goocher. laar behoorlijk, als telephaat gaf hij een getrouwe copie van Jonglisto e.a. Kees Stet was.Kees Stet, dat zegt genoeg. Martin Vroom verdient een pluim voor het meesterlijk uitbeelden, van wel zeer uiteenlopende typen aan de lopende band. Henk Borst heeft een aangenaam geluid, maar de man die te beklagen is, was toch Gerard van der Woude. Hij miste één dingeen piano, die hem niet handicapt en mo gelijk maakt zijn meesterschap volle dig uit te buiten. Cocosnoti was maar precies leuk, „geestig" kon de clown niet halen. Zeer goed was Korenstop pel als d'e man met aspiraties. Nies Akkerman was matig tot goed. - Alles bijeengenomen heeft men ih de revue „Hollands Glorie" iets ge geven, dat het aanzien zeer zeker' waard is en dat verdiend had meër publiek t? trekkA. Hopenlijk komt dit gezelschap binnenkort weer eens naar de Langedijk. Cees v. d. Weeft heeft met zijn band de muzikale in termezzo's verzorgd, terwql de hëer Kramer gewoontegetrouw voor een vlotte organisatie had gezorgd. EEN GOED GELUID. De gemeentefinanciën van Heer-Hu gowaard blijken er aanmerkelijk gun stiger voor te staan dan aanvankelijk verondersteld werd. In een volgende raadsvergadering zullen hierover na dere mededelingen worden verstrekt. „Hoe genoeglijk rolt gerusten Landmans hee dichter Poot destijds, ii geworden gedicht „Ak Men kent er niet mee regel van, maar dat is c wijs, dat men de eers overdacht heeft. De stedeling wist to. het boerenleven af en ii De boer zal, toen hij c dicht las, wel eens gegli Misschien heeft hij me gend gebaar zijn schoui want het boerenleven toch ook niet altijd roze schijn en de boer, die lasten zat en zijn oogst nadat hy en zijn he zich krom op gezwoegc over dat genoeglijke en helemaal niet te spreke „Hier ligt Poot. Hij is Zo luidde het grafschi der Linde Jzn., in de 1 bekend als „De School maar krachtig op de g Poot heeft willen beitel Inderdaad Poot is dooi nog leefde en nog dicht' het boerenleven wel ei boekje hebben opengedi De boer is geen boer min of meer kleinerendi vroeger aan dat woord van vroeger heeft zijn land- of tuinbouwschool als hy het betalen kon universiteit in Wageni niet meer de man, die stoppelige kin wrijft al met zijn buren over het naar de zeugen te kqke nen de tijd van weinig een ondernemer gewordi Hq heeft geen boerdei een bedrijf. Hij zaait n goed geluk in de verw: thans in de hoop, dat c wel zal bijstaan en het gedijen. Hq weet precies en waar hij zaait en wal zal moeten doen en laten heid van een zo groot brengst te krijgen. Hij wat hij moet doen om h gewas tegen ziekte te v weet precies hoe hq zqn behandelen, wat hq ze nr welke maatregelen hij m ziekte en sterfte onder voorkomen. Hij weet ooi grootste en vetrijkste krijgt en hij laat het zw kaas en boter maken grs brieken over om al de t daardoor kan uitwinnen, uitgang van zijn bedrijf t De boer zaait en ploe nog, maar het zwaarste heeft hij aan de machin Zqn paarden worden ge tractors vervangen en lai nes op vrijwel elk gebie kelqken zijn taak. De bo< leider geworden en in de bestaan maakt hij maar gebruik van de nieuwsti vindingen. Hij leest zijn en dat niet alleen. De i van het bedrijf laat nu tij heid om zich veel sterkei door zijn bredere onti veel intensiever met 1 beuren bezig te houden. 1 ALKMAAR, 20 Sept. '48. dagse veemarkt waren vo< 149 vette koeien, 1 graskal kalveren en 32 vette scl voerd. ALKMAAR, 20 Sept. Exportveiling). BI. Eigenl f 6; Slabonen z. dr. f 30i bonen f 28f 60; Stamsni f 26; Pronkbonen f 14f f mers f 5f 20; Tomaten Tomaten Bonken f 20f 3' IA f 35—f 56, I f 25—f 35, Rode kool f 6—f 15; Witt Savoye kool f 7.50; Groen f 19; Spruitkool f 38f f 16f 32; Postelein f 2 f 4f 13; Andijvie f 12f ten f 6f 7; Bospeen f 11— peen f 6.80; Waspeen f 1 f 6f 10; Uien drielingen t 18; Augurken: Basterd fijn f 1.20; Perziken f 26; E kenthalers f 79—f 106, Ali f 108, West-Frisia f 70; M ker f 70, Net f 60, Ananas Beurré Hardy f 45f 50; i Maagdepcir f 30f 40 d'Esperen f 48. Alles per bos en'of krop. WARMENHUIZEN,20 Se[ Aardappelen: Schotse mul: derllngen 5,10, eigenheimers mans blauwe 5,80—6,80, bint, Velanders 5,30—5,60; 4400 kg en grove 5,606; 71,300 kg 1000 kg slabonen 29—39500 NOORDER-MARKTBOND 52,000 kg Aardappeen: een 5.80, blauwe eigenheimers 4,70—5,50 en bevelanders 5, kg rode kool 6—8,40; 7500 5—9,40; 260,000 witte kool groene kool 12,80; 17,000 kg drielingen 5,606 en nep f 13 peen 26,50 en III 55,60; I 1—6 en n 4,50; 18,000 kg i

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6