Stad en land reiken elkaar de hand Het zal een vriendschappelijke handdruk worden Raadszitting met verrassingen Op de bijenstand leuws id-Scharwonde nds cabaret gewaad er-Hugowaard. De boerderij is een bedrijf Longedijk. Marktberichten Schoorl Heiloo. Het zilveren feest der Eerw. Zusters De raad komt Vrijdag bij een Bijtijds ontwaakt H.S.V. deelt de punten met W.S.V. Burgerlijke Stand Foresters-nieuws Schermerhorn Floralia-feesten Graft. Obdam Nieuwbouw gereed Wilhelm Teil Bergen. De oogst van de weg Stompetoren. Afscheid onderwijskrachten Egmond aan den Hoef. Nagekomen uitslagen Afd. N.-Holland :orrigeerd se inmenging elc afgewezen it Djokja, dat de ster-president, Moh. srview heeft ver- mblikeinse regering lat de Nederlanders i in de communls- de Republiek. Deze atta is bedoeld als iet voorstel, gedaan ker, via de pers in 'n van Amerika, om immunisme in In- ;n. geen enkel voor- jelegenheid ook. De ;ring zal niet toe- derlanders tussén- ts, dat op Republi- ts vindt. De Op is een geheel inter en wij zullen onze iwenden om hem te Nederlanders heb- mede te bemoeien", STADHUIS PELDJESDAG. 2 Sept. gehouden uitgang van de rk in de RK Herstel ling voor Spoor-, luspersoneel „Mgr. igebracht f 465.23. 'an de kermis, trad Noordhollands Ca-, amer, onder leiding Martin Vroom. Het, t zo gloednieuw als bevatte veel goeds lummers. De pro? klaarblijkelijk be-. (Offertje voor de klopte weinig van. t gezongen, maar in werd gemist wat n chanson maakt;, len was beter en in evenwicht, was als goocher telephaat gaf hij van Jonglisto e.a. lees Stet, dat zegt iom verdient een esterlijk uitbeelden dopende typen aan ?nk Borst heeft een naar de man die te ch Gerard van der ;én dingeen handicapt en mo? neesterschap volle- locosnoti was maar tig" kon de clown ed was Korenstop- t aspiraties. Nies tig tot goed. en heeft men iü Glorie" iets ge- izien zeer zeker' ;rdiend had meer" Hopenlijk komt enkort weer eens" Cees v. d. V/eert 3 de muzikale in- terwijl de hèer etrouw voor een ïd gezorgd. GELUID. ciën van Heer-Hu- aanmerkelijk gun- dan aanvankelijk In een volgende illen hierover na- y orden verstrekt. „Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten Landmans heen", schreef de dichter Poot destijds, in zijn beroemd geworden gedicht „Akkerleven". Men kent er niet meer dan de eerste regel van, maar dat is dan ook het be wijs, dat men de eerste regel goed overdacht heeft. De stedeling wist toen weinig van het boerenleven af en idealiseerde het. De boer zal, toen hij destijds dat ge dicht las, wel eens geglimlacht hebben. Misschien heeft hij met een veelzeg gend gebaar zijn schouders opgehaald, want het boerenleven was vroeger toch ook niet altijd rozegeur en mane schijn en de boer, die vaak op hoge lasten zat en zijn oogst zag mislukken, nadat hij en zijn hele gezin er zich krom op gezwoegd had zal over dat genoeglijke en rustige leven helemaal niet te spreken geweest zijn. „Hier ligt Poot. Hij is dood". Zo luidde het grafschrift dat G. van der Linde Jzn., in de literatuur meer bekend als „De Schoolmeester" kort maar krachtig op de grafsteen van Poot heeft willen beitelen. Inderdaad Poot is dood, maar als hij nog leefde en nog dichtte zou hij over het boerenleven wel een heel ander boekje hebben opengedaan. De boer is geen boer meer in de min of meer kleinerende zin, die men vroeger aan dat woord gaf. De boer van vroeger heeft zijn zoon naar de land- of tuinbouwschool gestuurd en, als hij het betalen kon zelfs naar de universiteit in Wageningen. Hij is niet meer de man, die zich over zijn stoppelige kin wrijft als hij Zondags met zijn buren over het hek leunt om naar de zeugen te kijken. Hij is bin nen de tijd van weinige geslachten een ondernemer geworden. Hij heeft geen boerderij meer, maar een bedrijf. Hij zaait niet meer op goed geluk in de verwachting, of al thans in de hoop, dat de hemel hem wel zal bijstaan en het gewas goed zal gedijen. Hij weet precies wat hij zaait en waar hij zaait en wat hij al of niet zal moeten doen en laten om de zeker heid van een zo groot mogelijke op brengst te krijgen. Hij heeft geleerd wat hij moet doen om het opkomende gewas tegen ziekte te vrijwaren, hij weet precies hoe hij zijn beesten moet behandelen, wat hij ze moet voeren en welke maatregelen hij moet nemen om ziekte en sterfte onder het vee te voorkomen. Hij weet ook hoe hij de grootste en vetrijkste melkopbrengst krijgt en hij laat het zware werk van kaas en boter maken graag aan de fa brieken over om al de tijd, welke hij daardoor kan uitwinnen, aan de voor uitgang van zijn bedrijf te besteden. De boer zaait en ploegt en maait nog, maar het zwaarste deel van het heeft hij aan de machine overgelaten. Zijn paarden worden geleidelijk door tractors vervangen en landbouwmachi nes op vrijwel elk gebied vergemak kelijken zijn taak. De boer is bedrijfs-" leider geworden en in de strijd om het bestaan maakt hij maar al te graag gebruik van de nieuwste technische vindingen. Hij leest zijn landbouwblad en dat niet alleen. De mechanisering van het bedrijf laat nu tijd en gelegen heid om zich veel sterker dan vroeger door zijn bredere ontwikkeling ook veel intensiever met het wereldge beuren bezig te houden. Hij draagt nog de naam „Boer", maar het woord heeft een geheel andere klank gekregen. Het is een eretitel geworden voor hem. die het meest noodzakelijke bedrijf van onze samenleving beheerst, het voedselbedrijf voor ons dagelijks brood, ons vlees, onze zuivel en onze groenten. In de hongerwinter hebben wij de betekenis van dat bedrijf eerst op de juiste wijze leren schatten. Wij staan weer in het teken van de landbouwdag, de tentoonstelling der verbonden groepen landbouwers, tuin ders en veehouders, die van heinde en verre komen om hier een keurcol- lectie van hun beste producten te brengen. Op jaarlijks terugkerende dagen als deze komen de boer en de stedeling het dichtste bij elkaar en leren zij el- kaars arbeid kennen en waarderen. Want zoals de stadsmens niet buiten de producten van het boerenbedrijf kan, zo heeft de boer onze middenstand en onze ambachtslieden nodig. Ook onze intellectuelen, die hem in en bui ten zijn bedrijf met raad en daad moeten bijstaan, maar bovenal voor al dat gene wat voor zijn gezin en voor zijn onderneming onontbeerlijk is en dat hij in de stad zal moeten kopen. Stad en platteland reiken elkaar de hand. Dat is de leuze geworden van de jaarlijkse landbouwdag en korter en kernachtiger kan het niet gezegd worden. Als onze winkelsdezer dagen in 'n feestkleedje zijn gestoken, dan is dat niet in de laatste plaats voor de tal rijke plattelanders, die ons op land bouwdag komen bezoeken en kennis kunnen nemen van alles wat men hun hier kan bieden. En als de boeren hun beste produc ten en hun vetste vee exposeren, dan is dat ook niet alleen omdat ze er trots op zijn dat te kunnen tonen, maar mede om te demonstreren wat zij van hun kant aan kwaliteit van deze on ontbeerlijke producten kunnen bieden. Daarom ié, het zo'n gelukkige ge dachte om de winkelweek met de land bouwtentoonstelling te doen samenval len. Stad en platteland reiken elkaar hier de hand en het zal ook dit jaar weer een stevige, vriendschappelijke hand druk worden. Tj. A. Een politiek steekspel ALKMAAR, 20 Sept. '48. Op de Maan dagse veemarkt waren voor de centrale 14a vette koeien, 1 graskalf, 15 nuchtere kalveren en 32 vette schapen aange voerd. ALKMAAR, 20 Sept. 1948. (Alkm. Exportveiling). BI. Eigenheimers f 4 f 6; Slabonen z. dr. f 30f 52; Stoksnij- bonen f 28f 60; Stamsnijbonen f 20 f 26; Pronkbonen f 14f 28; Komkom mers f 5f 20; Tomaten A f 32f 50; Tomaten Bonken f 20f 30; Bloemkool: IA f 35—f 56, I f 25—f 35, II f 12—f 24; Rede kool f 6—f 15; Witte kool f 7.50; Savoye kool f 7.50; Groene kool f 11 f 19; Spruitkool f 38f 42; Spinazie f 16—f 32; Postelein f 22—f 32; Sla f 4f 13; Andijvie f 12f 21; Rode bie ten f 6f 7; Bospeen f 11f 19; Winter peen f 6.80; Waspeen f 10f 17; Uien f 6f 10; Uien drielingen f 4; Prei f 15 t 18; Augurken: Basterd f 100, Grof- fijn f 1.20; Perziken f 26; Druiven: Fran- kenthalers f 79f 106, Alicant f 75 f 108, West-Frisia f 70; Meloenen: Sui ker f 70, Net f 60, Ananas f 80; Appels: Beurré Hardy f 45f 50; Legipont f 55, Maagdepi f 30f 40 en Seigneur d'Esperen f 48. Alles per IC) kg, stuks, bes en/of krop. WARMENHUIZEN,20 Sept 28,200 kg Aardappelen: Schotse muizen 6,80t noor derlingen 5,10, eigenheimers 55,70,' Koop- mans blauwe 5,80—0,80, bintjes 5,70 en be velanders 5,305,60; 4400 kg uien 5,706,20, en grove 5,60—6; 71,300 kg witte kool 5; 1000 kg slabonen 26—39; 500 kg bleten 6 NOORDER-MARKTBOND, 20 Sept 52,000 kg Aardappeen: eerstelingen 4,90— 5.80, blauwe eigenheimers 6—7,50, bintje 4,70—5,50 en bevelanders 5,40—5,50; 15,000 kg rode kool 6—8,40; 7500 kg gele kool 5—9,40: 260,000 Witte kool 4—5; 700 kg groene kool 12,80; 17,000 kg uien 6,106,60, drielingen 5,606 en nep f 13—13,70 5000 kg peen 2—6,50 en III 5—5,60; S30O kg bieten I 1—6 en n 4,50; 18,000 kg slabonen 3145 De agenda zag er zo onschuldig uit, dat de gebeurtenissen in deze raads zitting een volkomen verrassing waren. De communistische raadsfractie heeft in deze verrassing een groot aandeel gehad. Aanleiding werd een stemming waarbij de heer P. Volkers (CPN) zijn plaats in de z.g. woonruimtecommis sie verloor. Het leverde een grotesk politiek steekspel op, dat over en weer met redenaarstalenten gevoerd is. De resultaten moeten mager genoemd wordenDe heer Kalverdijk, door ziekte afwezig, heeft weinig gemist AFKONDIGING Toen burgemeester Schelhaas de voorzittershamer om half drie deed vallen, verleende hij eerst zichzelf het woord om voorlezing te doen van de tot stand gekomen grondwetswijzigin gen inzake de verhouding tot Indone sië enz. Bij deze voorlezing hadden de communistische raadsleden op de pu blieke tribune plaats genomen. Bij de ingekomen stukken vestigde de heer Volkers de aandacht op een schrijven van B. en W. van Koedijk inzake de aanleg van de weg Koedijk St. Pancras. De voorzitter verklaar de hierover met Ir. Maandag in over leg te zullen treden. Hierna wijdde de voorzitter enige woorden van herdenking aan wijlen de heer H. van Zuylen, in leven gemeen te-ontvanger. EEN ADDERTJE ONDER HET GRAS. Het derde punt der agenda het kiezen van een nieuwe adviescommis sie volgens art. 8 der woningruimte- wet zag er onschuldig genoeg uit maar er school een addertje onder het gras. De oude samenstelling der com missie was een schakering van alle partijen en bestond uit de heren W. Balder (AR), P. Duyves (KVP), L. Kalverdijk (PvdA), J. C. Stoop (KVP) en P. K. Volkers (CPN). De raad wenste het mandaat van de heer Vol kers echter niet te verlengen. Drie maal moest er gestemd worden, toen was in de plaats van de heer Volkers de heer van Dijk (PvdA) gekozen. De heer Volkers hield een betoog, waarin hij beweerde dat de evenredige verte genwoordiging was vermoord.... HET BLEEF IN DEZELFDE SFEER. Overal waar maar even de mogelijk heid bestond, is de hele middag ver der politiek bedreven. Zo wilde de heer Volkers bij de voordracht voor een te kiezen vertegenwoordiger 'der gemeente in het College van Regenten van Ouden van Dagen te Oudkarspel ook de heer Beers zien opgenomen. Gekozen werd niettemin de heer van Dijk. De voorzitter verklaarde, dat door de Hoofdingenieur-Directeur van Wederopbouw toegezegd is alle aan dacht aan de bouw van een nieuw te huis te zullen wijden en sprak de hoop uit, dat zeer binnenkort met de bouw kan worden begonnen. Een aanvraag van het bestuur der RK. Meisjesschool om een credie* tot aanschaffing van leermiddelen te ver strekken, werd zonder meer ingewil ligd. De benoeming van een commissie van bijstand voor gebouwde gemeente eigendommen, ontlokte de heer Vol kers weer een critiek, die klom tot oratorische hoogten. De commissie zal bestaan uit de heren Bruyn, Kalver dijk, Oyevaar en Duyves. Twee suppletoire begrotingen '48 gingen nog onder de hamer door, waar na de raad in comité ging. HEROPENING. Na de heropening werd de heer J. P. Huytema met algemene stemmen tot gemeenteontvanger benoemd en legde deze in handen van de voorzitter, do vereiste eden af. De voorzitter 'verklaarde dat in de nabije toekomst het overige personeel van deze dienst afgevoerd zal worden. De heer Huytema zal 1 October a s. in functie treden. Door bijzondere omstandigheden was de heer Duyvis, in leven wnd. direc teur der distributiedienst. niet opgeno men. De raad besloot voor rekening der gemeentekas de weduwe een pen sioen toe te kennen van maximum f 1120 met inbegrip van wezenpen sioen. De loonregeling der gemeentewerklie den is nog steeds een onderwerp van discussie, maar schijnt toch tenslotte opgelost te zullen worden. Het kiezen van een nieuwe „gascommissie" vol tooide de agenda. De commissie zal bestaan uit de heren: Kuiper, Weel Bakker, Stoop en Kalverdijk. WAAROM? Na de afwerking der agenda wilde de heer Heringa van de heer Volkers weten, waarom de communistische raadsfractie tijdens de voorlezing van de grondwetsherzieningen op de pu blieke tribune was gaan zitten. De heer Volkers ontkende daarmee een demonstratie bedoeld te hebben. En op een consiëncieuze vraag van de heer Heringa of de communisten ook de nieuwe grondwet als bindend zouden beschouwen, antwoordde de heer Vol kers dat ook de communistische raads fractie gebonden is aan de beloften bij de intrede in de raad gedaan Toen viel de hamer voor de laatste maal. Productieslag geëindigd De dagen korten, het gezoem on zer bijtjes vermindert, houdt straks geheel op. De tijd is voorby, dat deze nijvere diertjes vliegen van bloem op bloem, overal nectar purende, die la ter als heerlijke voedzame honing op veler tafel zal prijken. Nu het sei zoen voorbij is, de productieslag is ge ëindigd, nu kan de imker zijn balans opmaken. De resultaten zijn nog al verschillend: de één kon slingeren, de ander moest bijvoeren. In het algemeen was voor onze bijenhouders de dracht op koolzaad goed, op klaver een mis lukking en op heide teleurstellend. Eén onzer imkers zag reeds 15 Febr. stuif meel binnen dragen van els en haze laar. Helaas volgden van 19 tot 25 Febr. winterse dagen. 28 Febr. volg de een grote reinigingsvlucht. Begin April werd een grote voorjaarsinspec tie gehouden, waarbij bleek, dat de volken goed hadden overwinterd. Er was weinig voedsel verbruikt en de volken telden weinig doden. De im ker, die vorige herfst had gezorgd voor sterke volken met jonge Konin gin en veel jonge bijen en voldoende voedsel en stuifmeel op de juiste plaats, zag zijn moeite wel beloond. 10 April konden de volken worden overgebracht naar de drachtstreken. Ook hier geldt de imkerspreuk: „wie goed wil bijen, moet heien en kleien". Ondanks de gevaren verbonden aan 't trekken, ondanks het feit, dat reizen is speculeren, trekt de imker er hier toch op uit om zijn bijtjes dichter hij de nectarbronnen te brengen De Bangert, waar kruisbessen, pruimen, aalbessen en later appels en peren lokten, was voor velen het eerste doel. Dank zij het goede weer verden hier goede resultaten bereikt. Van hier ging het naar de koolzaadvelden, waar in Mei heel wat werd verzameld, zodat de slinger kon draaien. De klaveroogst was bij velen nihil, een mislukking; een enkele meende, dat de bijtjes in die ene warme week „pit tig" hadden gehaald. Ofschoon de heide, dank zij het natte weer, dit jaar flink ontwikkeld was, viel de oogst velen tegen, maar een enkele was tevreden. En nu gaat de imker de grondslag leggen voor het volgende jaar: sterke volken met jonge koningin, veel jonge bijen, de nodige mondvoorraad op de beste plaats en danrust, rust en nog eens rust, tot in de natuur alles weer tot nieuw leven ontwaakt. En de imker? Terwijl zyn bijtjes schijnbaar slapen, denkt hij aan de woorden van Baron von Bersepsch, één onzer grootste imkers: „Vor allem lernt Theorie, somst bleibt ihr prak tische Stümper euer Leben lang" (vóór alles leert theorie, anders blijft gij uw leven lang praktische stum pers) en tracht door studie zijn ken nis van het bijenleven te verrijken. Zoals wij reeds eerder meldden, heeft Zondag de viering plaats gehad van 't zilveren feest der Zusters Fran ciscanessen, die aan de r.k. meisjes scholen te Heiloo het onderwijs geven. De eerw. zusters werden door vele bruidjes in de H.Mis van 9.15 uur bin nengeleid, waarna de pastoor der pa rochie, de weleerw. heer J. v. Muyen de H.Mis opdroeg ter intentie van de zilveren jubilaressen. Het zangkoor, o. l.v. de heer P. Groot zong de Missa Pontificiat van Perosi. 's Middags werd de zusters door pastoor v. Muijen dank gebracht voor het vele en prachtige werk dat zij in de parochie verrichtten, terwijl de vele moeilijkheden die daaraan voorafgin gen door hem werden belicht. Spr. prees verder de goede samenwerking met de Inspecteur van het Lager On- drwijs en was vol lof over de mede werking die steeds van het gemeente bestuur ter plaatse was verkregen. Spr. hoopte verder, dat zeer binnenkort het huishoudonderwijs door de eerw. zus ters zal kunnen worden gegeven. Verder voerden nog het woord bur gemeester Kalff namens de gemeente Heiloo, emeritus-pastoor v. Meeuwen als oud-pastoor van Heiloo en de heer Vernooy als inspecteur van het Lager Onderwijs, die toezegde zijn volle me dewerking te zullen geven tot de bouw van vier nieuwe leslokalen. Raadzuster Maria uit Oudenbosch dankte hierna allen voor de betoonde belangstelling en voor het parochiële cadeau (be staande uit kerkbanken voor de kapel) De muzikale omlijsting werd verzorgd door de RK gemengde zangvereniging en het fanfarecorps St. Caecilia. Hier na werd een plechtig Lof met Te Deum door oud-pastoor v. Meeuwen gecele breerd. Gisteren werden de zusters door de schooljeugd gehuldigd, terwijl de kin deren daarna getracteerd werden. Een en twintig agendapunten wor den Vrijdag a.s. in de gemeente-raads vergadering behandeld, doch wij ver wachten dat er vele hamerstukken zullen zijn. O.a. komt aan de orde het opnieuw vaststellen van een kinder bijslagverordening voor het gemeente- personeel; voorstel tot gratificatie ad 2 pet. aan het gem. personeel over 1948; voorstel tot het verlenen van een 2e hypotheek ad 15 pet.; de stich- tingskosten voor een zevental wonin gen op grond van de Financierings regeling woningbouw 1948; voorstel tot medewerking te verlenen aan het be stuur der R.K. jongens- en meisjesscho len voor uitbreiding der bestaande schoolgebouwen; voorstel tot aangaan van een lening groot f 128.700 ten be hoeve van de woningbouw door de Ver. Huisvesting; voorstel tot wijziging der bezoldigingsregeling voor het ge meente-personeel ter zake van het aantal periodieke verhogingen voor de gemeente-architect en opzichter-teke naar en eveneens nog een voorstel tot vaststelling van een garantiebesluit ten behoeve van bouwspaarkassen ter zake van de onrendabele bouwkosten van nieuwe woningen. Eind vorige week waren ongenode gasten bezig de woning van de familie B Lampe aan de straatweg te door zoeken. Toen de vrouw des huizes onraad bespeurde wekte zij spoedig haar man, die op onderzoek uitging. De indringers verlieten in grote haast door de tuindeuren de woning. Bij nader onderzoek bleek, dat een nieuw vloerkleed reeds opgerold klaar stond om te worden medegenomen, evenals een zo goed als nieuwe damesfiets. Er wordt nu niets vermist. De inbrekers waren binnengekomen door het in drukken van een glas-in-lood ruitje, waardoor zij de grendels van de deur konden verschuiven. Van de daders ontbreekt elk spoor. Een van beide kanten goed gespeel de wedstrijd. Zowel HSV als de Wor- mers vielen ons erg mede. Menig ge vaarlijk moment was er al voor het HSV-doel geweest en als WSV tenslotte weer goed combinerend terugkomt krijgt de Lange de bal goed aangege ven en scoort onhoudbaar voor J. Apeldoorn, 10. Jan Schuit, als aan voerder, vindt dat te erg en beslist al spoedig met een soloren en een hard schot zijn kans en scoort de gelijkma ker, 11. De HSV-ers gaan steeds be ter spelen en technisch zijn zij onge twijfeld nu de meerdere der WSV-ers. Na de thee drukken zij dit over wicht al spoedig in een doelpunt van P Oudhoff uit, 12. De voorhoede der Wormers laten het er echter ook niet bij zitten en.uit een geforceerde hoek schop scoort Jan Floris de gelijkmaker Beide ploegen zwoegden nog om het winnende doelpunt, doch hiets lukt meer en eerlijk worden de punten ge deeld. Geboren: Antonius F., z. van W. Hink en M. Stoop. Hans. z. van J E. Vos en M. A. Eriks. Stephanus A M.. d. van J Bijwaard en M. C. Koper. OPBRENGST TBC-BESTRIJDING. De op 17 Sept. j.l. gehouden speld jesdag ten bate van de spoorweg tbc- vereniging heeft opgebracht f 183.51. Een woord van dank aan de milde ge vers en collectanten is hier zeker op zijn plaats. De Foresters hebben een goede wed strijd gespeeld, doch hebben het niet tot een overwinning kunnen brengen. Het was Zeemacht 1 gelukt een 31 voorsprong te nemen en op het laat ste nippertje wist Bertus Kossen de stand tot 3—-2 terug te brengen. Ver woed werd om de gelijkmaker gestre den, doch het mocht niet baten Het tweede elftal verloor eveneens n.l. met 10 van ZAP 2. Het 3e elftal verloor van Zeevogels 4 met 52, ter wijl het 4e elftal van Schoorl 3 won met 20. De junioren wonnen met 2-1 van de Watervogels-junioren; adsp. a behaalde eveneens winst, terwijl de b- tjes weer verlies moesten boeken. De dames-handbalver. Foresters 1 won van Ymond uit Velsen met 32, terwijl de 2e elftallen van BGV 2 met 20 wonnen. EEN VERKEERSVERBETERING De gevaarlijke krappe inrij vanaf de Stationsweg naar de Holleweg is nu belangrijk verbeterd door de aan koop van de grond gelegen aan de Holleweg naast het café van Morsch. Men heeft de weg aldaar nu belang rijk verbreed en 't onooglijke terrein heeft nu een belangrijke verkeersver- betering mogelijk gemaakt. Het is te vens nog een verfraaiing! Op 17, 18 en 19 September 1948 zijn In deze gemeente de jaarlijkse Floralia-fees ten gehouden Nadat zeer veel planten, bouquetten en bloemen waren Ingebracht werden de volgende prijzen toegekend: Ledenstellen: le prijs wed K Akker man; 2e prijs J van Saaze; 3e prijs D Oostwouder; 4e prijs W de Boer; 5e prijs wed A de Jong, Ursem; 6e prijs B Plug- bcer; 7e prijs V Wit; 8e prijs KI Ak kerman; 9e prijs J Klippel; 10e prijs D Konijn, Ursem; 11e prijs wed K Goet; 12e prijs C Hartog; 13e prijs A Molenaar; 14e prijs D Konijn, Schermeer; 15e prijs S de Beurs t Kinderplanten: ie prijs Grietje de Jong; 2e prijs Siem Plevier; 3e prijs Klaas Krul; 4e prijs Jaap Los Bouquetten, groep II: le prijs C Plas Bouquetten, groep I: le prijs G Plevier; 2e prijs J Koster; 3e prijs C Jonk Bouquetten, diversen: le prijs wed A de Jong, Ursem Snijbloemen: le prijs wed A de Jong, Ursem; 2e prijs S de Beurs; 3e prijs 3 Plevier Planten ter opluistering: le prijs A Mo lenaar; 2e prijs W de Boer; 3e prijs C Deckwitz; 4e prijs C Konijn Azn Bijzonder mooi was het tableaut dat door enige heren van de Floralia was gemaakt Nadat 's Zaterdagsmiddags kinderspelen waren gehouden, was er 's avonds rad van avontuur en hersengymnastiek in de zaal van de heer A Bontje 's Zondagsmiddags werden op het Sport veld volksspelen georganiseerd, waarbij de volgende personen uitblonken en een prijs behaalden: Stoelendans: 1 G LakemanKluft; 2 Joop Schotsmann; 3 T Imming—v d Pijl Kegelen: 1 J Lakeman; 2. J Jonk Hzn; 3 P Burges Ringsteken: X W Schelling; 2 Hanna Woelders* 3 J Kluft Jzn Wasophangen: 1 Jo de Jong; 2 M van Dalen—Smit; 3 Nel Mooij Tenslotte vermelden wij nog, dat voor de inzending van de Geranium. Algara- tum en de Ster van Bethlehem de vol gende prijzen werden toegekend: Geranium: 1 A Kluft; 2 W van Leijen; 3 D Oostwouder Agar a turn: l H Jonk; 2 E Vercauteren; 3 J van Dalen Ster van Betlilehem: 1 Jac Maurits; 2 M de Reus; 3 W Wester Motor~b~^nd'rrHe,cls- W* rlslyjir) De door de gezamenlijke Oranje- Comité's georganiseerde motor-be- hendigheidswedstrijd, op Zaterdag 18 Sept., mag als geslaagd beschouwd worden, alhoewel met det bereikt is wat men er waarschijnlijk van heeft verwacht. Na een goed geslaagde feestweek, waarbij de bevolking in alle opzich ten blijk gaf van medeleven, volgde een zeer kalme kermisweek. Waar- schiinliik heeft het feit. dat de ge bruikelijke volksspelen, die altijd plaats vonden in de kermisweek, en nu gehouden zijn in de feestweek, hierin wel een rol bespeeld. Na afloop van de motor-behendig heidswedstrijd vond in café Zomerdijk de prijsuitreiking plaats. Nadat doo» de voorzitter van het Oranje Comité dank was gebracht aan de organisa toren, deelnemers, college van B. en W., de wedstrijdleider de heer Schaafsma en het bestuur van A.V.V.. werden door hem de prijzen overhan digd. De heer A. Plevier mocht de eerste prijs in ontvangst nemen, hij had 6 strafpunten opgelopen, een mooie prestatie, als men in aanmerking neemt, dat niet minder dan 11 hinder nissen moesten worden genomen. De beloning bestond uit 25. De tweede prijs was voor de heer A. Moeijes met 8 p. 15. De derde, vierde en vijfde prijs werden uitgereikt, respec tievelijk aan de heren A. Plevier, J. Plevier en C. Bank, allen met 11 strafpunten. NATIONAAL HULDEBLIJK. Naar we vernemen, heeft de ver koop van de speldjes voor het Natio naal Huldeblijk opgebracht 77.63. Het heeft zeer lang geduurd eer de 5 nieuwe woningen in gebruik geno men konden worden, veel langer dan aanvankelijk vermoed werd. Personeel- en materiaalschaarste zijn hieraan o.m. debet. Thans is het dan zo ver, waar mede ter plaatse nog slechts in geringe mate de grote woningnood gelenigd wordt. HOUD DE DIEF! Nabij de r.k. kerk te Obdam werd Zondagmorgen een fiets gestolen van cU heer J. Wagenaar. Dank zij de waan- zaamheid van de heer J. Leek kon de dief, een zekere Tesselaar, zonder vaste woon- of verblijfplaats, worden gevat en in bewaring gesteld. De leerlingen van de hoogste klassen van de Openbare Ulo-school hadden dezer dagen een Zwitserse gast in hun midden. De heer Schmidt, onderwijzer te Brüschhiisli, nam, na te zijn verwel komd met een Zwitsers berglied, ge zongen door de meisjes van de vierde klas, piaats achter de lessenaar, om de leerlingen te vertellen over de oor sprong van de „Eidgenossenschaft". In een boeiend verhaal schetste hij de nationale opstand tegen de Habsbur- gers. Wilhelm Teil, de vrijheidsheld, kregen leven en gestalte door Herrn Schmidts pakkende voordracht. Tot be sluit werd het Bannerlied gezongen. Na de vertoning van een bergfilmpje richtte een van de leerlingen het woord tot de gast om hem te danken voor de mooie avond en bood hem als herinne ring een oorkonde aan: de beide gezon gen liederen op kunstige wijze omlijst door enige Hollandse tafereeltjes, even eens werk van één van de leerlingen. Gedurende het tijdvak van 11 tot en met 18 September werden aan het Po litiebureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aange geven: Bruin-blauw damesvest, Welpenpetje, muntbiljet f 1, 3 cahiers, vulpenhouder, alpinomuts, verchroomd polshorloge, emaille emmer, ring met sleutels, vul potlood, bruine slipover. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: Blauw kindervestje, blauw jasje, zwarte kat, hondje (Holl, herder), bruin ligstoeltje, stoeltje, 2 scheppen, blauwe portemonnaie, bonkaart KA 810, vulpen houder, hond (Ierse setter), honden- riem (Ieder), Teddybeer (geel), bruin lederen portemonnaie, inh. f 35 en ge combineerde kaart, bruine portemon naie, blauw wintermanteltje, zwarte ge haakte handschoen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau der Rijkspolitie. Karei de Grootelaan 17, telefoon 2444, elke werk dag tussen 10 en 11 uur v.m. RAADSVERGADERING. De raad kwam Maandagmiddag in penbare zitting bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Dr. W. Huy- gens. Van de 13 raadsleden waren er 7 met of zonder kennisgeving afwezig. In deze buitengewone openbare zit ting werden door de burgemeester de in de grondwet aangebrachte wijzigin gen plechtig afgekondigd. Nadat de voorzitter ten slotte nog enkele gedeelten uit de memories van toelichting had voorgelezen, werd de openbare zitting gesloten. Maandagmiddag verzamelden zich het onderwijzend personeel, de ouder commissie en de gehele schooljeugd in het gymnastieklokaal van de O.L. school om afscheid te nemen van mej. H. van der Worp, onderwijzeres en de heer C. Visser, onderwijzer. De heer D. Tijdeman opende namens de oudercommissie deze bijeenkomst en sprak woorden van waardering voor hun werk aan de school ver richt. Spreker drukte zijn spijt uit, dat de heren van Dok en Woudman we gens ziekte deze middag niet konden bijwonen. Hun toestand is gelukkig vooruitgaande. Hierna schetste Bur gemeester Posch het werk van beide scheidende onderwijskrachten, die drie jaren aan deze school hebben ge werkt. Hij wenste de heer Visser een prettige werkking in Langedijk en sprak de wens uit, dat mej. Van der Worp het in Amsterdam goed zou gaan. Namens het gemeentebestuur bood hij beiden als herinnering een fraai boekwerk aan. Mevr. van DokSchreuder sprak namens haar man een hartelijk af scheidswoord. Vervolgens kwam de schooljeugd met diverse cadeaux aan dragen en werd juffrouw van der Worp met recht „in de bloemetjes" gezet. Namens de oudercommissie werd als herinnering een boek aange boden. Tot slot dankten de heer Visser en mej. Van der Worp het gemeentebe stuur, oudercommissie en het onder wijzend personeel voor de prettige samenwerking, waarbij mej. Van der Worp nog een speciaal woord richtte tot mej. Wansink, haar opvolgster. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde onze plaatsge noot H. Egben te Alkmaar voor de huïpacte voor onderwijzer. 1 A. WestzaanZaanse Boys 6-2, SVA—Uitgeest 4-2, Meervogels—PSCK 6-1, DREOBroek in Waterland 2-1. 2 A. Jisp—Knollendam 1-2, Groot- SchermerGraftdijk 5-1. Purmerland St. Bavo 6-0. Reserve 2 c. WSV 3—SVA 2 4-2. Reserve 2 d. St. Victor 2—Alcmaria 4 0-5. Hollandia 3—Bergen 2 3-2. 3 D. Graftdijk 2CSV 2 0-5. Limmen 2—Oosthuizen 1 4-2. Oudendijk 2—SSV 1 0-5. 4 F. Randers 4—GVO 5 5-1. 4 G. Limmen 4Alkmaar 4 4-3. Junioren. HGV a—GVO a 2-0. USVU aKolp Boys a 40. Adspiranten. I N. Meervogels a—Ber- dos a 5-0. USVU aLimmen a 2-0. 1 U. Alw. Forward c—Limmen b 1-0. 2 J. Alcmaria j—Jong Holland b 0-3.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 7