Tante Sabine De Brandaris heerst weer op Terschelling Plaag van het eiland" goed verdwenen Trotyl verwoest de radar-toren voor Het Radioprogramma I_aatste N ieuws Dr. Beel terug naar Nederland Onze Bridgerubriek igrijpt in (Van onze speciale verslaggever). §chipper Kooiman vindt het maar bar en boos weer, als hij de stompe neus van zijn Jan van Gent, het motorbetonningsvaartuig van het Loodswezen in Harlingen de haven uitwringt, in de richting van Terschelling, dat daarginds onder de Noordwestelijke kim moet liggen. Terschelling zal van een plaag ver= lost worden. De kolossale radartoren, die de bezetters daar in 1943 bouwden, zal worden opgeblazen en de Brandaris zal weer heerser worden over het eiland, niet langer meer overvleugeld door het lelijke, stalen monster. Schipper Willem Kooiman kijkt eens naar de lucht, hij kijkt eens naar de grijsskruivende golven, die van alle kanten op zijn botter aanrennen en hij kijkt eens naar zijn passa* giers. Want die passagiers baren hem een beetje zorgen. Daar is de heer F. H. Ringers, Regeringsgevolmachtigde voor het kustgebied mei zijn plaatsvervanger, de heer P. Kroon, daar is de Alkmaarse notaris M. C. Roos, notaris van profes* sie, doch zeeman in zijn ziel, die deze kans niet wilde laten gaan, daar is ook de kapitein van de genie S. A. W. Mies, als waarnemer bij de bijeenkomst van de* ze „grote drie". straatjes en aan de voet van het duin, waar heel in de hoogte, het monster ten hemel wijst. Op het duin [£LEINE FIGUURTJES bewegen daar als silhouetten tegen de grijze lucht, die af en toe scheurt en een lap blauw vertoont. Daar lopen mensen van de aannemersfirma Wildenberg uit Den Haag, die het hele werk heeft aangeno men, daar loopt ook de heer Bruin, de leider van de springploeg, zoals dat technisch heet. En twee stoere politie agenten blijven in de buurt, om straks het publiek op een veilige afstand te houden. Een gebogen gestalte hanteert een snijbrander, die knetterend vonken spat en dwars door ijzeren binten en platen vreet. De voet van de toren wordt los gebrand. Als dan straks de springlading eronder komt en de explosie volgt, zal de toren vallen precies in de richting, waarin men hem hebben wil. En dat is maar naar één kant. Want aan de an dere zijde staat de radiopeiler van het Loodswezen en links ligt het dorp, stijf tegen de voet van het duin gedrukt. En een zuil van 38 meter hoog, die 64000 kilo weegt, kan heel wat schade veroor zaken. De brander vreet verder. Flenzen van 6 centimeter dik, platen met een diame ter van twintig streep krullen als pa pier om. Sissend kruipt de vuurstraal door het ijzer. Dan is het grote moment aangebroken. De springers leggen de ladingen trotyl, bij elke stut één, zorg vuldig met zandzakken afgedekt. Hon derdvier ons springstof ligt daar, on schuldig eruit ziend, met dunne, gele draadjes eraan, die naar het contact lo pen. De explosie. De omstanders hollen naar bene den, de ramen van de nabijgelegen huizen zijn al lang open gezet, de huizen ontruimd. Iedereen zoekt dek king en wacht op de klap. Ergens in het duin drukt iemand op een knop. Als een paddenstoel staat plotseling Schipper Kooiman heeft het niet erg op zijn passagiers. Het mogen dan heel deftige heren zijn, hij ziet liever zeelui op zijn dek. Want je kunt nooit weten, of ze niet raar zullen doen. Ze doen niet raar. Behoudens een klein inci dent, toen een der heren zich toch door de woedende Neptunus liet bedotten en tol betaalde, houdt het gezelschap zich precies zo, als bevaren lieden past; de heren knippen zelfs niet met de ogen tegen de laag zout op hun gezicht. De Waddenzee spookt en tiert, rukt aan de Jan van Gent, stompt tegen de stalen bodem, maar de stevige knuisten van Willem Kooiman liggen vast op de spaken van het roer en zijn scherpe ogen houden z'n zeilen in de gaten, die de 40-paards motor een handje helpen op weg naar het eiland. Na een paar uur staat de Brandaris op de kim, grijs tussen het grauw van de buien en een beetje mistroostig naast de radartoren, die hem nog me ters boven de kop steekt. Maar het duurt nog twee uur, voor de Jan van Gent, draaiend en laverend en steigerend zijn weg verder heeft gezocht rond de trek kende rode en zwarte tonnetjes en voor Terschellings haven tot rust komt. Vier uur ruim heeft Schipper Kooiman no dig gehad om van Harlingen naar Ter schilling te varen; vier uren van bok sen en laveren, van ophalen en weer hoogte verliezen, maar schipper Kooi man zou schipper Kooiman niet zijn en zijn mannen niet zijn mannen, als hij het niet toch klaarde, met een denk beeldig tong-uitsteken tegen de ele menten, die wraak nemen door een extra-zware bui, juist als het gezelschap koud en hongerig aan wal stapt op de kade van West-Terschelling. Terschelling. Maar daar weet het personeel van ho tel Nap raad op. In de lage gelagkamer, waar zovele voetstappen liggen van zeelui, van jutters, van toeristen ook, is de borrel goed en verwarmend, het dra opgediende eten van eerste kwaliteit. Zou men van Nap iets anders verwach ten? Heeft het hotel niet een reputatie op te houden? En het is verwonderlijk, hoe gauw weer het gevoel van onbeha gen verdwijnt, hoe snel de eetlust te rugkeert en hoe spoedig men alle ellen de van een lange reis dwars door een harde wind vergeet. En na het maal is het bij de ijl-opstijgende sigarenrook goed toeven. Een rust, die niet lang duurt, want de herfst-stilte in de oude straatjes wordt verscheurd door het geluid van de bel, die de omroeper hanteert. Luid galmt zijn stem door het dorp: „De be woners wordt aangeraden tussen half vier en half vijf ramen open te zetten, omreden aldat de radartoren zal wor den gesprongen". Nieuws vertelt de man niet, want heel Terschelling leeft al dagen lang in het vooruitzicht, einde lijk eens verlost te worden van de plaag, die daar vijf jaar lang op het duin heeft gestaan en de eilanders het leven heeft vergald. De plaag van het eiland. Zij ergerden zich aan de stalen kolos, als het maar een beetje harder woei dan normaal. Want dan begon het ding te fluiten en te gieren en te huilen, om er akelig van te worden en op de la gers, die door de tand des tijds waren geroest, kon het allerakeligst piepen. En op Terschelling waait het nu een maal altijd harder dan normaal. En dan, welk rechtgeaard Terschel- linger kan het verdragen, dat zo'n lelijk brok ijzer met 240 vierkante meter an tennegaas, het eiland domineert en de al-oude Brandaris overvleugelt? Nee, nieuws vertelt die omroeper niet die nu al heel in deverte belt en wiens stem verwaait tussen de huisjes en over de haven. De Terschellingers drommen al uren van te voren samen in de een enorme stofwolk om de voet van de toren en dreunend golft de knal over het eiland. Na één, twee secon den regent het stukjA steen en ijzer op de daken in de omtrek, een grote ruit van een woning gaat aan digge len. Een brok verwrongen staal van acht pond ligt vier straten verder, maar de toren staat er nog, onbe weeglijk en vervaarlijk. Een inspectie toont aan, dat het ge vaarte nog op een flens is blijven han gen. Een nieuwe lading gaat eronder bijna vijf kilo ditmaal. Weer staat er de rookwolk, de reus siddert, weifelt even, het lijkt of het gevaarte in zijn geheel wordt opgetild, dan neigt het naar één kant, komt over het zwaarte punt heen en stort met een doffe slag in het duin neer. De radartoren is niet meer. Op de plaats waar hij stond hangt een grijze wolk van stof en fijn duinzand. Maai de Terschellingers stormen met hon derden het duin op, van alle zijden be klimmen zij hun gevelde kwelgeest; zij nemen bezit van het gehate ijzeren lichaam en juichen van uitgelaten vreugde over het feit dat zij nu einde lijk verlost zijn van hun plaag. De toren is weg. Nu kan de Brandaris onbelemmerd schijnen, niet meer gehinderd door het obstakel, dat 'n donkere sector toverde, waar die niet moest zijn. Nu kunnen Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer- aan de slag om de duinen weer te beplan ten, om ze voor verder verval te be hoeden. Met grote voortvarendheid zul len ook de andere obestakels worden geruimd, opdat Oerschelling weer het lustoord van vroeger wordt, niet langer ontsierd door bouwsels uit de gehate bezettingstijd. Het bruikbare ijzer wordt er afge haald, de rest gaat als chargeerbaar schroot naar de Hoogovens. Later zoekt de Jan van Gent zijn weg terug langs het Stortemelk en Lange- zand. De zon zinkt naar de Westerkim achter zware wolkenbanken. De wind is nog Noordelijker geworden en de zeilen trekken aan de Jan van Gent, dat het een aard heeft. Aan de purperen onderrand van de wolk hangen schuine zonnestralen, die zich in zee boren. „Zon op schoren, Noordenwind gebo ren" zeggen de zeelui op het eiland. Hen kan die Noordenwind nu niet zo veel meer schelen. De plaag van Ter schelling ligt in het duin, weggeblazen door een paar blokken trotyl. Hij kan hen niet meer uit de slaap houden met zijn gejank en de Brandaris is weer onbeperkt heer en meester op 't eiland, zoals reeds eeuwen lang. De plek, waai de radartoren stond is kaal geworden, maar de toren laat geen leegte na. DE REP INDONESIA OMSINGELT MADiOEN VOOR HEDENAVOND HILVERSUM IIf 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,40 Omroep A Capella-koor 7,00 Denk om de bocht 7,15 Appèl voor de ex-politieke gevangenen VP RO: 7,30 Gesprekken over de Bergrede 7,50 Tien voor acht 8,05 Nelly Wagenaar (piano) 8,30 „De kansen op een nieuw Duitsland" VARA: 9,00 Men vraagt.... en wij draaien 9,30 De kermis der ij del heid 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 Vandaag 10,45 Avondwijding VARA: IJ ,15 Gramofoonplaten HILVERSUM 1^ 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Neder lands Bijbelgenootschap 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Geestelijke liederen 7,30 Het actueel geluid 7,45 CMB- kwartier 8,05 Programma-pfroloog 6,15 „Wij ook" 9,30 Radio Philharmo- nisch-orkest 10,30 Negro spirituals 10,45 Avondoverdenking 11,15 Avond klanken VOOR ZATERDAG HILVERSUM IIt 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 4n 11 uur VARA: 8,18 Lichte morgenklanken 11,00 Uitzen ding voor de arbeiders in de continu-be- drijven 1,20 Gevarieerd programma 4,15 Louis Davids, Pills en Tabet zingen 5,00 Nieuws van de platenmarkt 6,15 Filmselecties 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: „Nieuwe kerkorde" 7,45 Vrij zinnig protestantisme onder de tropenzon VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Omroep-orkest 9,00 Socialistisch com mentaar 9,15 De bonte bal 10,00 Vin- dübona Schrammel'n 10,30 The Ram blers 11,15 Gezellige plaatjes tot besluit HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 10,15 Muziek houdt fit 12,53 Metropole-orkest 1,00 Voor de Strijd krachten 1,30 Metropole-orkest (ver volg) 2,20 Engelse les —5,00 De wigwam 6,00 Piano-duo 6,15 Journalistiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,15 Rondom de Katholieke middel bare landbouwschool 7,30 Gramofoon platen 7,45 Uitzending voor de Neder landers in Duitsland 8,05 De gewone man 8,12 Gramofoonplaten 8,20 Licht baken 8,50 Victor Silvester en zijn or kest 9,00 Negen heit de klok 10,00 Weekend-serenade 10,30 Sandy Mac- pherson (orgel) 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,20 Gramofoonplaten Het Engeke kab net kwam in speciale zitting btfeen om de ontwikkeling van het conflict om Berlijn te bespreken. De minister van Buitenlandse Zaken, Mr. Bevin, keerde uit Frankrijk terug om rapport uit te brengen over de besprekingen van de Grote Drie in Parijs. In spanning wacht een dichte menigte voor Downingstreet 10 op de komst der ministers. Thans ook emigratie naar Australië Mede als gevolg van het ontbreken van voldoende scheepsruimte was emi gratie naar Australië tot nu toe op grote schaal niet mogelijk. Thans is hierin een wijziging ten goede geko men. Medio December zal n.l. een emigrantenschip, het s.s. „Volendam", met een plaatsruimte voor 1450 man, een reis naar Australië maken. Er is in dit land grote behoefte aan arbei ders, vooral op het platteland. Met name ook voor niet vakarbeiders zijn er goede kansen. Bij voorkeur worden ongehuwden gevraagd, of echtparen zonder kinde ren in de leeftijd van 2035 jaar. Ook kan een beperkt aantal gezin nen met 1 of 2 kinderen worden ge plaatst. Degenen die voor emigratie naar Australië belangstelling hebben, kun nen zich daartoe aanmelden bij de Ge westelijke Arbeidsbureaux en bijkan toren. Voorzitter van voetbalclub vrijgesproken De 36-jarige ambtenaar H. V. te Rid derkerk had als voorzitter van een voet balclub een proces-verbaal gekregen, omdat er op Zondag een wedstrijd ge speeld werd, hetgeen in strijd werd ge acht met de plaatselijke politieverorde ning. De zaak was al voor de kanton rechter geweest, die V. tot zes gulden boete veroordeelde. Maar de voorzitter liet het er niet bij zitten en ging in appèl. Bij de behandeling van deze principiële zaak trad als raadsman voor verdachte op Mr. A. van der Wilde, ad viseur van de K.N.V.B. Nadat de officier van" justitie, Mr. Heijnsbergen, ontslag van rechtsvervol ging gerequireerd had, heeft de recht bank gisteren vonnis gewezen en V. van het hem ten laste gelegde vrijge sproken. Kon. Maatschappij jubileert In het Stedelijk Museum ontving het gemeentebestuur van Amsterdam in de persoon van burgemeester Mr. A. J. d' Ailly gistermorgen het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, welke maat schappij 75 jaar bestaat. De burgemeester herinnerde in zijn welkomstwoord aan de talrijke tentoon stellingen, die door de Maatschappij in Amsterdam zijn georganiseerd en die altijd grote belangstelling trokken. De voorzitter van de maatschappij, de heer D. M. M. Baron d' Hangest d'Yvoy van Mijdrecht, en dé voorzitter van de afdeling Amsterdam, de heer J, H. Kaufman, dankten de burgemees ter voor de ontvangst. De jubileumviering geschiedde in Kra-,napolsky. Een noenmaal, waarbij de loco-burgemeester van Amsterdam, de wethouder B. C. Franke, aanzat, werd 's middags gevolgd door een re ceptie. Een diner waaraan Mr. d'Ailly deelnam, besloot gisteravond de feeste lijkheden. ISRAEL BESTUDEERT BERNADOTTE s VOORSTELLEN Een woordvoerder van de Israëlische missie der V.N. heeft verklaard, dat de legering van Israel het laatste rapport van Bernadotte over Palestina „met de meeste zorg" bestudeert. De woord voerder noemde het verheugend, dat het rapport de onafhankelijkheid van de Joodse staat beschreef, maar hij achtte het nog te vroeg om uit te ma ken, of de conclusies geheel aanvaard kunnen worden. Nieuw stopteken van de C.C.D. Tot dusver bestond er ten aanzien van het door C.C.D.-ambtenaren ge bruikte stopteken bij duisternis (het op en neerbewegen van een rood licht) een min of meer onbevredigende situatie, cmdat het gebruikte stoplicht ook door onbevoegden kon worden gehanteerd. Teneinde aan deze toestand een einde te maken is thans een nieuwe regeling voor het te gebruiken stopteken afge kondigd. Als stopteken wordt vast gesteld: het opsteken van een ronde witte schijf met rode rand, waarin met zwarte letters de woorden „halt" en „C.C.D." zijn geplaatst en het verticaal op en neer bewegen van een rood licht, dat bij nadering van de wegge bruiker wordt vervangen door hét op steken van een lichtgevende ronde witte schijf met rode rand, waarin met zwarte letters het woord „C.C.D." is geplaatst. Ziekte teistert cacaoplantages Men verwacht, dat in de naaste toe komst de chocolade zeer duur zal wor den. Tot deze conclusie kwam de in ternationale cacao-conferentie, die de vorige week in Grosvenor House te Lon den werd gehouden en waarop belang hebbenden uit vier werelddelen aan wezig waren. De conferentie had ten doel plannen te beramen om het tekort aan cacao bonen op te heffen. Het gebruik van chocolade en cacao is over de gehele wereld sterk toegenomen, terwijl een virusziekte, veroorzaakt door de mea lybug, een insect, dat de bomen infec teert, de grootste cacaoplantages ter wereld in West-Afrika teistert. De ziekte neemt onrustbarend toe, is over de gehele Goudkust verspreid en na dert de. Ivoorkust. Het enige middel om. de Westkust van Afrika als cacao- pro'ducent te redden, is alle bomen om te hakken en nieuwe plantingen te beginnen. De Engelsen overwegen voorts nieuwe plantingen in Noord-Borneo, Brits Honduras, Brits Guyana en Ma- lakka. Er zijn echter jaren mee ge moeid eer de nieuwe bomen vrucht dragen. DRIE EN DERTIG „AGENTEN" IN TSJECHOSLOWAKIJE GEARRESTEERD Radio Praag heeft meegedeeld, dat in Tsjecho-Slowakije drie en dertig per sonen gearresteerd zijn onder de be schuldiging, deel uit te maken van de Amerikaanse geheime dienst. OPLICHTER GEPAKT TE AMSTERDAM De hoofdstedelijke politie heeft ge arresteerd de 27-jarige B. van der M„ die enige tijd geleden kans zag te ontsnappen uit de „Rekkense inrich ting voor strafrechterlijke psychopa ten". De man was destijds gevangen genomen in verband met verschillen de gevallen van oplichting die hij had gepleegd en maakte zich nu ook weer aan oplichting schuldig. Tijdens de feestweek in Amsterdam bemachtigde hij sieraden ter waarde van f 1300 van een familie aan de Ceintuurbaan. Ook in Den Haag, Haarlem, Nijmegen en Gouda sloeg hij zijn slag. Ongecorrigeerd Te Batavia is officieel medegedeeld, dat Dr. L. J. M. Beel, gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië, de zer dagen voor korte tijd naar Neder land zal vertrekken om besprekingen te voeren met de Nederlandse regering. Dr. v. Mook in Batavia. „Ik ben blij weer terug te zijn", zei- de dr .van Mook bij zijn aankomst op Kemajoran, waar hij door de autori teiten met applaus werd begroet. In antwoord op vragen van aanwe zige verslaggevers, of in Den Haag 'n beslissing is genomen ten aanzien van de situatie in Indonesië, zeide de heer Van Mook, dat er in Den Haag „geen beslissingen zijn genomen, behalve dat ik zou terugkeren". De heer Van Mook zeide, dat hij de situatie nog niet kon overzien, aange zien hij de laatste dagen in het vlieg tuig vertoefde. „De situatie zou ern stig kunnen blijken te zijn". Nadat de heer Van Mook op het ter ras met applaus was ontvangen, werd er een driewerf hoera op hem uitge bracht. Aan de uitgang van het vlieg veld stonden enige honderden Indone siërs opgesteld met vlaggen en span doeken met de woorden „Slamat da- tang welkom". Demobilisatie in Indonesië vertraagd Te Batavia is officieel medegedeeld, dat in verband met de gespannen toestand in de Republiek d« leger commandant zich genoodzaakt heeft gezien, een tijdelijke maatregel te treffen ten aanzien van de repatrië ring der in Indonesië aanwezige troepen. Tengevolge hiervan is de uitvoering van het demobilisatie- en recuporatiesehema tydelijk vertraagd, treffen ten aanzien van de repatrië- JOEGO-SLAVIE ERKENT BALKAN- COMMISSIE NIET Joego-Slavië heeft de V.N. doen weten, dat het de speciale Balkancommissie, die October 1947 is gevormd, niet erkent en haar voorstellen niet in over weging zal nemen. XLIX Een mooi spel. De uitkomst besliste ook nu weer! Men bekijke eens aandachtig het volgende spel. De kaartverdeling was: S. 5 H. a843 R. a—9—7—3 K. 7—6—4—3 S. h—b—9—4 S. 7—6—2 H. b—10—9—5 H. v—7—2 R. 6—5—2 R. h—4 KI. 5—2 KI. h—v—b—10-3 S. av1083 H. h—6 R. vb108 KI. a—8 Zuid opende met 1 sch. Noord ant woordde 1 sans, Oost 2 kl. Zuid 2 rui ten, Noord 3 ruiten, Zuid 3 sans, Noord 4 ruiten en Zuid 5 ruiten, waarop werd rondgepast. West moet nu uit komen. Hij begreep wel, dat Noord geen steun in sch. had. Zuid zou dus zeker trachten de troeven in Noord te gebruiken om af te troeven. Maar zijn maat had klaver geboden en hij had zelf maar 2 klavers. Voor klaver als uitkomst was dus ook wel iets te zeg gen. Maar toch bleef West bij zijn eer ste plan en kwam met ruiten 6 uit, dus troef. Hoe goed Zuid daarna ook speelde, hij kon het 5-ruiten contract niet maken.... En als West met kla ver was uitgekomen, dan had Zuid zijn contract gemaakt. Wij laten nu eerst West uitkomen met ruiten 6. Ie slag. West r. 6-N. aas!! gedw. (om dat Oost anders heer speelde en ruiten na) -4-8. 2e slag. N. sch. 5-2-aas-4. 3e slag. Zuid sch. 3-9-troef 2-sch. 6. 4e slag. N. harten 3-2-heer-5. 5e slag. Zuid sch. 8-boer-r. 7-sch. 7 6e slag. N. kl. 3-9-aas-2. 7e slag. Zuid sch. 10-heer-r. 9-Oost kl. 10 (.hij troeft niet over, omdat Zuid dan het spel maakt en alleen nog een kl. ver liest.) 8e slag. N. harten aas-7-6-9. 9e slag. N. harten 4-vr.-ruiten 10-harten 10. 10e slag. Zuid r. vr. Oost neemt met r heer, speelt kl. heer en kl. na, die Zuid moet troeven, waarna West nog zijn troef maakt. Eén down. En zoekt gij nu eens, hoe Zuid zijn 5-ruiten-contract maakt, als West bij de eerste slag met klaver 5 uitkomt. Vol gende week komen wij hierop terug! ROMAN I VAN MARIA SAWF-RSKY 54) „Ik maak me nog altijd ongerust over Beate Mengelberg. Geeft u mij er uw hand op, dat u voor haar zult zorgen en dat u me onmiddellijk zult schrijven, wanneer het haar slechter mocht gaan". „Dat beloof ik plechtig, juffrouw Sabine." „En als het arme kind geld nodig mocht hebben, dan beschikt u maar over mij. Ik kom voor alles op." „Maakt u zich daar maar geen zorgen over", lachte de dokter. „Juffrouw Men gelberg is nu gefortuneerd. De kapitein heeft haar kort voor zijn dood alleen- erfgename gemaakt." Dit nieuwtje bereidde Sabine een oprecht genoegen „Dat is een pak van rr.'n hart", zei ze. „Daarmee heeft Men gelberg weer veel goed gemaakt aan zijn nichtje. Ik hoop, dat ze weer spoedig geheel hersteld zal zijn. In ieder geval zal ik haar voor m'n vertrek nog eens gaan opzoeken". Ditmaal werd juffrouw Reuder toege laten. Beate lag echter nog te bed. Laura Kruger hield haar gezelschap. Het meisje zag er bleek en vermoeid uit en de vele adviezen, welke juffrouw Reuder ten beste meende te moeten geven, schenen niet eens tot haar door te dringen. „Doet u dr. Reuder de groeten van me", verzocht ze bij het afscheid. De volgende dag vertrok Sabine. Hoe verder zij zich van Hasselfleurde en het vele, dat zich daar de laatste dagen had afgespeeld, verwijderde, des te opge wekter begon ze zich te gevoelen en toen Felix haar op het station in de plaats van bestemming in zijn armen sloot, straalde ze zowaar van voldoe ning. „Hoe gaat het met juffrouw Mengel berg?" was zijn eerste vraag. „Ze heeft me verzocht haar groeten over te brengen, maar ze is nog lang niet in orde ,En nu helemaal alleen?" veronder stelde Reuder. „Wie zorgt er nu voor dat arme kind? Wie verpleegt haar?" „Dokter Kruger en zijn zuster". „Kon u niets voor Beate doen, tante?" „Helaas niet. Ze heeft het danig met haar -onuwen te kwaad. Daar is ge woonlijk heel wat tijd mee gemoeid. Maar ze is bij de Kruger's in goede handen, zodat ze er wel weer gauw bovenop zal zijn. En stel je voor, Mengelberg heeft Beate zijn hele ver mogen nagelaten. Ze is alleen-erfge name!" Dat laatste interesseerde Felix Reuder niet bijzondei Beate's ziekte ging hem meer ter harte. Hij moest telkens aan haar denken. En wanneer hij 's avonds het entho' -iasme van de bewonderaars van zijn 'm hoorde, dan schoof zich tussen hem en het publiek het bleke ge laat van een eisje, dat de trekken van Beate had. „Wees toch niet zo verstrooid", ver weet Kareltje Schuch zijn vriend op zo'n avond. „Je ebt me vandaag al twee maal op m'n lakschoenen getrapt. En laatst heb je achter de coulissen een brandweerman de hand geschud in plaats van de directeur, die vergeefs met zijn arm stond te zwaaien. Wat is er toch eigenlijk met je aan de hand?" „Niets",, bromde Reuder. „Nou, in ieder geval heb je een hoofd als een zeef en bovendien een stemming om op te schieten!" constateerde Kareltje, meer oprecht dan beleefd. .Wanneer ik je niet als een„man van ijzer kende, zou ik je zeggen, dat je ver liefd bent". „Over mij behoef je je dienaangaande niet ongerust te maken", spotte Reu der goedmoedig, „maar hoe staat het in dat opzicht met jou? Draag je die prentbriefkaart uit de hoofdstad nog altijd op je hart?" Inderdaad was er enige dagen gele den een prentbriefkaart gekomen, die Kareltje zorgvuldig in zijn portefeuille had geborgen, hoewel zij eigenlijk aan Felix geadresseerd was geweest. Ze was afkomstig van Irene Larsen en bevatte de gebruikelijke goede wensen voor een succesvolle tournée. Schuch gaf geen antwoord en Reu der, die meende, dat hij gepikeerd was, gaf hem een vriendschappelijke klap op de schouder. „Trek het je maar niet aan, ouwe jongen. Ik wou je alleen maar een beetje plagen. En ga nu maar mee «ten. Tante Sabine wacht al op ons in, het hotel. Morgen trekken we verder en voorlopig zullen we wel een echt nomadenleven moeten leiden. Maar dat zal jou waarschijnlijk best bevallen; je bent altijd nogal voor afwisseling ge weest". Ditmaal echter beviel Karei Schuch de afwisseling in 't geheel niet. Hij zou veel liever in de hoofdstad en daarmee in de nabijheid van Irene zijn gebleven. Daarentegen wa- tante Sabine opge wekter dan ooit. Ze voelde zich in 't geheel niet meer ziek en schreef vlij tig brieven en kaarten naar Hassel- feurde en aan het adres van Beate. Tot dusver had zij echter nog in het geheel geen antwoord gekrègen. Slechts op een condoleancebrief van Reuder ontving deze een korte dankbetuiging. Dr. Kruger liep met een zorgelijke rimpel in zijn voorhoofd de kamer op en neer, tot hij eindelijk vlak voor zijn zuster bleef staan. „Ze heeft je dus voor goed naar huis gestuurd?" vroeg hij. „Ja, ze zei, dat ze zich nu weer heel goed voelde en mij niet meer nodig had. Ze was me zeer dankbaar voor alles, wat ik gedaan had, maar zt wens te nu verder alleen te zijn. Het spijt me voor het meisje, maar ik wilde toch ook weer niet al te opdringerig lijken. Wat denk jij daarvan?" „Ziek in de eigenlijke betekenis is Beate niet meer", meende de medicus. „Maar ze is verschrikkelijk apathisch, op het zwaarmoedige af en ze heeft geen levenswil. Tegenover een derge lijke toestand staat de medische weten schap machteloos. We moeten geduld hebben." Daarmee was het gesprek geëindigd, want het spreekuur begon en er wacht ten reeds verschillende patiënten. Beate had eindelijk het ber verlaten. Ze liep nu weer door het huis en sprak ook weer wat met Peter, wan neer deze het woord tot haar richtte. De oude man deed zijn best om de juf frouw zoveel mogelijk van dienst te zijn. Hij had zelfs zijn vroegere bezig heden in de keuken weer opgenomen en gaf zich alle moeite om wat lek kers op tafel te brengen. Daarmee oogstte hij echter bij Beate niet veel waardering, want deze had in het ge heel geen eetlust en roerde de spijzen nauwelijks aan. (Wordt vervolgd.J j

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5