Berlijn voor de Veiligheidsraad Desnoods een regionale UNO Rusland stelt ontwapening en verbod van atoombom voor Maandag 27 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 227 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Sovjet-antwoord was onbevredigend SüeSÊm - Weerbericht Applaus, maar „Staakt het vuren" Kolonel Djokosoejono nam wraak ALKMAARSCHI COURANT BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS De Westelijke mogendheden hebben besloten de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen, aldus meldt een oflicieel communiqué uit Parijs, na dat de westelijke ministers 1% uur bij een waren geweest om het Sovjet-ant woord op de nota te bespreken. Dit ant woord werd onbevredigend geacht. De drie westelijke mogendheden, Enge land, Frankrjjk en de V. S., beschul digen in een gemeenschappelijke nota aan de Sovjet-Unie in antwoord op de Russische nota van 25 September over Berlijn, de Sovjet-Unie van bedreiging van de vrede en de internationale vei ligheid door de houding van haar autoriteiten te Berlijn. Voorafgaande aan de eigenlijke ver klaring wordt in dit communiqué ge zegd, dat de drie ministers zich gemach tigd voelen deze verklaring af te leg gen „met het oog op het feit, dat de Sovjet-regering in afwijking van de af spraak tussen de vier mogendheden verkozen heeft, haar versie van deze onderhandelingen eenzijdig 1;e publice ren". De verklaring gaat dan verder: „De Sovjetregering blijft in gebreke, de in de nota's van de drie regeringen van 22 Sept. 1948 gevraagde verzekering te geven, dat de illegale blokkademaatre gelen worden beëindigd. Daarenboven eist zij nog, dat het handels- en perso nenverkeer tussen de westelijke zones en Berlijn zowel door de lucht als per spoorweg, te water en te land door het militaire bestuur der Sovjet-Unie in Duitsland gecontroleerd zal worden. Bovendien ontwijkt de Sovjet-nota ten aanzien van het muntstelsel een ant woord en bepaalt zij niet, als de drie westelijke regeringen, duidelijk haar standpunt. De nota der westelijke mogendheden, die 14 punten omvat, besluit: „,De Sovjet-regering draagt dus uit- Uitbreiding van opstand op Java De communistische opstand in Mid- den-Java breidt zich uit. Het Indone sische persbureau Antara meldt, dat ko lonel Sajoeta Zaterdagmorgen het be wind van het nationale front geprocla meerd heeft te Poerwodadi in het ge west Semarang ten noorden van Solo. Dit bewind stemt overeen met het com munistische bestuur te Madioen. Voorts wordt melding gemaakt van een com munistische opstand in Parakan ten I-..- W. van Magelang. Nader meldt Antara, dat Soejoto zich tot opperste militaire leider heeft uit geroepen. Van de zijde van het Repu blikeinse leger wordt verklaard, dat „de affaire Parakan binnenkort beslecht zal worden". De omroep van het leger der repu bliek Indonesië meldt, dat „de republi keinse troepen in het gebied van Ma dioen goede voortgang maken en dat raar verwacht wordt de omsingelings beweging binnenkort voltooid zal zijn". Gisteravond zijn Magetan en Ngram- be, centra van communistische politieke activiteit, door de republikeinse troe pen heroverd. sluitend de gehele verantwoordelijk heid voor het scheppen van een toe stand, die het in de huidige omstan digheden niet langer mogelijk maakt, zijn toevlucht te nemen tot middelen voor een regeling als voorzien in arti kel 33 van het handvest der V. N. De ze toestand houdt een bedreiging in van de internationale vrede en veilig heid. De regeringen van Frankrijk, de V. S, en Engeland zien zich derhalve genoodzaakt ter wille van de vrede en internationale veiligheid de hande lingen van de Sovjet-regering bij de Veiligheidsraad ter sprake te brengen. Zij behouden zich intussen het recht voor, die maatregelen te nemen, die nodig mochten zijn om haar positie in Berlijn onder de huidige omstandighe den te handhaven. Witboek gepubliceerd. Tegelijk met de nota aan de Sovjet- Unie is door de Amerikaansé regering eer witboek gepubliceerd, dat het eer ste officiële verslag bevat over hetgeen de afgelopen acht weken in de geheime zittingen op het Kremlin is gebeurd. Max van Poll overleden Zaterdagmiddag is te Eindhoven in de leeftijd van 67 jaar overleden, de heer M. J. M. van Poll, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-lid van de Com missie-Generaal voor Indonesië. De heer Van Poll, die drie weken ge leden zijn zoon in Eindhoven bezocht werd aldaar door een beroerte getrof fen en is deze attaque niet meer te bo ven gekomen. K. L. M.-mecanicien smokkelde goud en diamanten Ter waarde van millioen dollar. De douane te Singapore heeft giste ren een boordwerktuigkundige van de vliegdienst der KLM tussen Batavia PalembangSingapore gearresteerd. Bij de visitatie ontdekte de douane een hoeveelheid goud en diamantenter waarde van meer dan een millioen Singapore-dollars. De smokkelarij werd ontdekt, toen de boordmecanicien trachtte, de douaneformaliteiten te ont lopen. De smokkelwaar was verborgen in een speciale smokkelgordel. Na een kruisverhoor van de boordwerktuig kundige dat vijf uren duurde kon de politie een Chinees arresteren die. eveneens in de zaak was betrokken. Naar een correspondent van Aneta te Singapore verneemt, was dit een on derdeel van een smokkel-organisatie tussen Java en Singapore. Nederlands Sportvliegtuig landt in Sovjet-zone Een Nederlands sportvliegtuig, ge merkt PH-NCP, dat Zaterdagochtend van het vliegveld Eelde was opgeste gen met bestemming Kopenhagen, was aanvankelijk als vermist opgegeven. Men vermoedde echter, dat het zich in de Russische zóne van Duitsland be vond. Op verzoek van Schiphol is door autoriteiten in de Engelse zóne bij de Russen geïnformeerd. Dezen bevestig den, dat het vliegtuig bij Schwerin was geland. Waarschijnlijk was het door motorstoring of Zuidwestenwind afgedreven. l\lép fi 1 Op het terrein van B.V.V. te 's-Herlogenbosch werd Zondagmiddag de voet balwedstrijd B.V.V.Willem II gespeeld, die in een 10 overwinning voor de thuisclub eindigde. Een aanval van B.V.V. op het Tilburgse doel vindt keeper Botermans op zijn post. Queuille doet beroep op arbeiders De Franse premier Henri Queuille heeft in een radiorede een beroep op de arbeiders gedaan het economische leven niet te verstoren door nodeloze stakingen. Als gevolg van de nieuwe belastingen, zo zeide hij, zal de begro ting voor dit jaar beslist in evenwicht zijn. De exporten moeten met 15 pro cent worden verhoogd. Hij waarschuw de de boeren dat, als aan het verzoek van de regering (redelijk te zijn ten aanzien van levering en prijs van voe dingsmiddelen) niet wordt voldaan, de regering „doeltreffende" maatregelen zou nemen die reeds voorbereid wa ren. Arrestaties in' Britse sector De politie in de Britse sector van Berlijn heeft verscheidene arrestaties verricht, toen vuistgevechten uitbra ken na een door de SED georganiseer de openluchtmeeting in die sector. De vergadering werd door ongeveer 2.000 personen bijgewoond. Tweehonderd po litiemannen vormden een cordon dwars over het plein en verspreidden de me nigte. Een der sprekers op de verga dering was Friedrich Ebert, zoon van de eerste president van de Duitse re publiek. Ook Irak verwerpt voorstellen In kringen, die nauwe betrekkingen onderhouden met de Iraakse delegatie ter algemene vergadering der V. N., is bekend geworden, dat de Iraakse rege ring het plan van Bernadotte voor de regeling van de Palestijnse kwestie van de hand wijst en er bij de V. N. tegen zal protesteren. Verwachting tot Maandagavond: Toenemende bewolking, maar het grootste deel van de dag droog weer. Matige, en vooral langs de kust later krachtige Zuidelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur Berlijnse bioscoop ingestort In de Amerikaanse sector van Berlijn is het dak van een bioscoop ingestort. Volgens de eerste berichten kwamen daarbij 18 personen om het leven. Het ongeval gebeurde tijdens de avondvoorstelling van de Franse film „Carmen" in het bioscooptheater Pamet. Tientallen personen zijn ernstig gewond. Vijf rijen stoelen werden onder het val lend gesteente bedolven. Naar verluidt is de instorting aan een brand te wijten. QENERAAL-MAJOOR Djokosoe- jono, die door Hatta werd ge degradeerd tot kolonel, na eerst onder het kabinet-Sjarifoedin vrij grote DJOKOSOEJONO generaal-kolonel-gouvernei macht te hebben gehad als hoofd van de overkappingsorganisatie van alle republikeinse strijdkrachten, is weer Drie geestelijken betrokken bij Peron-complot Het Argentijns Episcopaat meldt, dat de drie geestelijken, die betrokken zijn in het door generaal Peron ontdekte complot, geschorst zijn, totdat het ge recht uitspraak zal hebben gedaan. In alle Argentijnse kerken zal een dank mis worden opgedragen in verband met de ontdekking van het complot. Voorts wordt gemeld, dat sedert meer dan twee weken de politie in de rijen van de samenzweerders heeft weten binnen te dringen. De politiebeambten lieten zich voor officieren doorgaan en lieten de samenzweerders geloven, dat dezen op steun van het leger konden rekenen. Twee jongetjes verdronken te Dirkshorn en Hensbroek Vrijdagmorgen is te Dirkshorn in 'n onbewaakt ogenblik het driejarig zoontje van de familie K. te water ge raakt en verdronken. Toen de moeder naar de kleine Jack ging kijken, zag zij de klompjes op het kroos drijven. Het knaapje werd op het droge ge haald en medische hulp werd ingeroe pen. Niets mocht meer baten. Het jongetje was reeds overleden. In een onbewaakt ogenblik is ook het ruim U/2-jarig zoontje van de heer J. de Jong te Hensbroek Zaterdagmorgen te water geraakt en verdronken. P.T.T. ACCEPTEERT BALL-POINT- PENNEN. Hangende het ingestelde onderzoek naar de deugdelijkheid van het schrift verkregen met de z.g. kogelpuntpen- nen (Ball-Pointpennen) had het Staatsbedrijf der P.T.T. het gebruik van deze pennen in zijn dienst ver boden. Bedoeld onderzoek heeft uitgewezen, dat dit verbod niet behoeft te wor den gehandhaafd, in verband waar mede het is ingetrokken. DENEMARKEN—ENGELAND 0—0 Met een gelijk spel hebben de Engel se profs genoegen moeten nemen tegen de Deense amateurs, een mager resul taat, waarvoor twee oorzaken zijn aan te geven. In de eerste plaats is het En gelse elftal lang zo sterk niet meer als de ploeg, welke Nederland in Hudders- field overwon en een jaar later ook te Londen over Zweden zegevierde. TWEEKAMP EUWE—v. SCHELTINGA De tweekamp tussen dr. Euwe en van Scheltinga is geëindigd in een 5 y22'/i overwinning voor dr. Euwe. De achtste partij eindigde Zondagavond in remise en de bepaling was gemaakt, dat bij 5>/t punt, bereikt door een der deelnemers de tweekamp zou zijn afgelopen. op 't eerste plan gekomen bij de staats greep in Madioen. Kolonel Djokosoe- jono is door de communisten benoemd tot militair gouverneur van Madioen. Qp SUMATRA arresteerden de Indonesische militaire autori teiten een aantal oneerlijke officieren, terwijl de Tsjechoslowaakse veilig heidspolitie een zekere Joseph Koch in arrest stelde. Laatstgenoemde wordt ervan beschuldigd het Tsjechoslowaak se parlement te hebben willen opbla zen, terwijl alle ministers en parle mentsleden aanwezig waren. qp 27 OCTOBER hoopt de zo juist geridderde Amsterdamse dirigent Fred Roeske 80 jaar te worden. Onder voorzitterschap van Sem Dres den heeft zich thans een comité ge vormd. dat de heer Roeske hartelijk zal huldigen. Alex de Haas, de beken de dichter-zanger, heeft zijn huldiging weer achter de rug. Twintig artisten werkten Zaterdagnacht in Tuschinski mede aan het feest, dat tot half zes in de ochtend duurde. -pp MAARTENSDIJK reed een autobus in volle vaart tegen een boom. Zeven personen werden over gebracht naar het stadsziekenhuis te Utrecht, doch konden na verbonden te zijn, naar huis keren. Ernstiger was het ongeval in de Comeniuslaan te Bussum, waar een 4-jarig meisje met een autoped de tuin voor het ouder lijk huis kwam uitrijden en door een Eensgezindheid in West-Europa In diplomatieke kringen te Wash ington wordt verklaard, dat te Lon den door de defensie-commissie van de West-Europese Unie en de com missie van ambassadeurs, die de po litieke aspecten van het probleem be handelt, een grote mate van succes is bereikt. Er zouden belangrijke vor deringen zijn gemaakt bij de opstelling der plannen voor gezamenlijke actie in Duitsland, voor de wederzijdse ver dediging en voor het gemeenschappe lijk gebruik van bases en andere faci liteiten. Over de wijze en de omvang van de Amerikaanse hulp aan een West- Europese militaire alliantie was eoh- ter nog geen beslissing genomen. De voornaamste ontvanger van zulke hulp, zo wordt geredeneerd, zou Frankrijk zijn. Volgens sommige be richten zou Frankrijk onmiddellijk be hoefte hebben aan uitrusting voor tien divisies en aan 300 jagers met straalaandrijving. Deze resolutie werd met applaus be groet. In zijn rede, die hieraan voor af ging, oefende Wysjinski critiek uit op alle werkzaamheden van de Ver. Naties in de afgelopen periode en richtte hij felle aanvallen tegen En geland en Amerika. Met betrekking tot Indonesië zeide hij o.a., dat on danks het feit, dat in vele gevallen de schendingen van het handvest een directe bedreiging voor de vrede en veiligheid vormen, een meerderheid in de Veiligheidsraad niet slechts heeft nagelaten maatregelen te nemen, die nodig zijn om deze bedreiging weg te nemen, doch zelfs het tegenoverge stelde heeft gedaan door de schenders te steunen. Dit was met de Indonesi- Onsterfelijk Hensbroek In het tijdvak van 26 Juni 1947 tot 23 September 1948 hebben zich in de gemeente Hensbroek geen sterfgevallen voorgedaan. De gemeente telt momenteel 1088 inwoners. Wfelke plaats volgt dit goede voorbeeld? vrachtauto gegrepen werd. De kleine werd door één der voorwielen over reden en op slag gedood. JN ENGELAND stellen de politici alles in het werk om een be gin van paniekstemming te voorko men. De Britse minister van oorlog Shinwell zeide in een rede. dat hij niet geloofde dat er enig land is, dat het eerste schot wil lossen. Het Lagerhuis- lid Sir Thomas Moore ziet de oplossing van de huidige toestand in een bezoek van Churchill en Attlee aan Stalin. In dit onderhoud zouden zij dan op vriend schappelijke en kordate wijze moeten zeggen: „Wat wilt ge oorlog of vrede? Zo gij vrede wilt, dan zullen wij u terzijde staan, zelfs met de atoombom." Ik ben er zeker van dat die taal, de beste is, die tegen de Russen gespro ken kan worden, aldus Sir Thomas. Dewy is een andere méning toegedaan. Te Los Angeles verklaarde hij, dat indien hij tot president van de V.S. zou worden gekozen „een tegen-offen sief tegen het communisme zal worden begonnen over de gehele wereld". Bevin achterdochtig inzake ontwapeningsplan Emest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, heeft heden in de algemene vergadering der V.N. de waarschuwing doen horen, dat, ingeval het onmogelijk zou blijken de V.N. op een „wereldbasis" te handhaven, reor ganisatie op „regionale basis" nodig zou kunnen blijken. Wat betreft de atoomenergie zeide Bevin: „Indien de zwarte furie, de on berekenbare ramp van 'n atoomoorlog over ons zou komen, kan ik alleen zeg gen, dat voor de rampen, die de mens heid kunen bezoeken, slechts één mo gendheid verantwoordelijk gesteld zou kunnen worden, daar deze haar samen werking weigert bij het beheer en de ontwikkeling van die grote nieuwe Bon voor 100 gram vlees Als overgang naar het normale vlees- rantsoen van 200 gram per week is met onmiddellijke ingang aangewezen de bon 244 vlees voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is geldig tot en met 9 October 1948. De ruimere aanvoer op de slachtveemark- ten maakt deze aanvullende verstrek king van vlees mogelijk. Pools Bisschop vermoord Gavril Kostelnik, bisschop van Lem- berg, is „door een lid van de Oekrainse nationalistische ondergrondse die „op last van de Paus werkte", vermoord", aldus schrijft patriarch Alexoius van de Russische orthodoxe kerk in het te Kief verschijnende blad „Oekraine Prawda". In hetzelfde blad schrijft Ioann, patriarch van de Oekraine, dat Kostelnik een leider is geweest in „de strijd tegen het Vaticaan". ILLEGAAL KRANTENBUREAU. De Amerikaanse, Britse en Franse militaire besturen van Berlijn hebben bekend gemaakt, dat het distributie bureau voor kranten met Sovjet-licen tie in de westelijke sectoren van Ber lijn als illegaal beschouwd moet wor den. sche kwestie het geval. Volgens een besluit van de meerderheid van de Raad werd deze aangelegenheid ge legd in handen van de zgn. commissie van goede diensten. De commissie koos de zijde van de Nederlandse overheersers en legde aan de republiek de knechtende Renville-overeenkomst op, waardoor de republiek een aantal rijke gebieden ontnomen werd, die de Nederlanders in 1947 veroverden. De meerderheid van de Raad verwierp tezelfdertijd een voorstel tot het sta ken van de vijandelijkheden en tot het terugtrekken van de Nederlandse troepen uit het gebied, dat zij bij de militaire operaties bezetten. Dit be tekende in werkelijkheid een aanmoe diging voor de agressor. Slechts propaganda? De reactie van de meeste afge vaardigden ter algemene vergadering der V.N. te Parijs op het voorstel van de Sovjet-Unig was, dat Wysjinkski een zekere gematigheid san de dag heeft gelegd, doch dat de rede niets nieuws inhield. De meeste afgevaardigden achtten het Sovjet-voorstel in de eerste plsiats van „propagandistische waarde". Engelse League In de eerste divisie van de Engelse League wisten de ongeslagen clubs we derom overwinningen te boeken. Ports mouth met 3—0 op Sheffield United en Werby County mét 10 op Bolton Wan derers. Zo bleef de leiding in deze di visie ongewijzigd, waarbij Portsmouth toch nog twee punten voorsprong op Derby County behield. De uitslagen luiden: ArsenalWol verhampton Wanderers 31, Birming ham CityStoke City 21, Blackpool Liverpool 10, ChelseaBurnley 10, Derby CountyBolton Wanderers 10, EvertonPreston North End 41, Hud- dersfield TownSunderland 20, Man chester UnitedAston Villa 31, Midd lesbroughCharlton Athletic 24, New castle UnitedManchester United 00, PorthmouthSheffield United 30. SNELLER DAN HET GELUID. De luchtmacht der Verenigde Staten heeft bekend gemaakt, dat het proef- raket-vliegtuig X-l „honderden mijlen sneller dan het geluid heeft gevlogen". krachten voor het welzijn van de mens heid". „Hoe ter wereld moeten wij de laat ste voorstellen van Wysjinsky opvat ten?", aldus vroeg Bevin zfch af. „Men moet het ons niet kwalijk nemen, dat wij achterdochtig zijn" Het Sovjet-voor stel tot ontwapening tot op een derde, vond hij, alsof aan de algemene ver gadering werd voorgesteld de rest van de wereld te ontwapenen, terwijl de Sovjet-Unie het stilzwijgen bewaart over haar eigen militaire macht. Zware brand te Bergeyk Zaterdagmorgen heeft te Bergeijk een geweldige brand gewoed, waarbij de lakspuiterij van de NV Kunstnijverheid ,.Het Spectrum" in vlammen is opge gaan. Ook de opslagplaatsen zijn geheel uitgebrand, terwijl twee aangrenzende huizen vrijwel geheel werden verwoest. De opslagplaats voor afgewerkte pro ducten kon grotendeels worden ont ruimd, de belendende sigarenfabriek heeft evenwel alles verloren. Gaullistische relletjes Elf personen werden ernstig gewond bij gevechten tussen vóór- en tegen standers van generaal de Gaulle in een zaal in het oostelijke deel van Parijs. In de zaal werd zware schade aange richt. Vóór het begin van een vergade ring, georganiseerd door de partij van de Gaulle, kwamen verscheidene hon derden tegenstanders de zaal binnen, waarop het gevecht ontstond. Een gro te politiemacht veegde de zaal schoon. De tegenstanders gebruikten knodsen en gooiden met stukken ijzer en ba lustrade. Nadat de hall was schoonge veegd, vervolgden de Gaullisten hun vergadering, terwijl de politie de vij andige menigte op een afstand hield. Dr. Bunche Dr. Ralphe Bunche, waarnemend be middelaar der V.N. in Palestina, heeft een beroep gedaan op Israël, Trans Jordanië en het Arabische Legioen, be vel te geven onmiddellijk op alle fron ten het vuren te staken. Bunche ver zoekt „daden van agressie tot staan te brengen, de status quo van vóór het tweede bestand te herstellen en op alie fronten bevel te geven onmiddellijk het vuren te staken". „De ernst van de toestand kan niet genoeg naar voren gebracht worden", aldus Bunche. Bernadotte's laatste gang bij schijnsel van toortsen De begrafenis van Graaf Bernadotte heeft gistermiddag, volgens de wens van de overledene, op eenvoudige wij ze plaats gehad. Een talrijke menigte was nochtans aanwezig, w.o. de koning van Zweden, Trygve Lie en Cadogan. Er werd slechts één toespraak gehou den, namelijk door de predikant, die de dienst leidde. Na de lijkdienst begaf zich een lange rouwstoet, waarin de delegaties van het Roode Kruis en de padvinders vertegenwoordigd waren, naar het crematorium. Het was reeds duister geworden en deze laatste tocht van de overledene had plaats bij het schijnsel van toort sen, die door jonge mensen werden ge dragen. Daarna had een korte plech tigheid plaats waarbij alleen de fami lie aanwezig was. Vóór zijn vertrek uit Zweden had graaf Bernadotte opdracht gegeven dat wanneer hij kwam te sterven in de do- dendienst de negrospirituals „Deep Ri ver" en „Steal away to Jesus" ge zongen moesten worden. Terwijl leden van het Roode Kruis de kist het gang pad indroegen werden deze negro's door het koor gezongen. Na de plechtigheid werd de kist op een open lijkwagen, door 48 padvin ders getrokken, naar het crematorium gebracht. VERHOOGDE MARSHALL TOEWIJZING. Te Washington is bekend gemaakt, dat de toewijzing in het kader van het plan Marshall voor Nederland voor 't lopende kwartaal is verhoogd met 15 millioen dollar tot 120 millioen dollar. DR. BEEL NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. Dr. L. J. M. Beel is Zondag per vlieg tuig naar Nederland vertrokken. De Russische afgevaardigde Wysjinsky heeft Zaterdag in de Algemene ver gadering van de Ver. Naties een resolutie ingediend, waarin hij voorstelde, dat de permanente leden van de Veiligheidsraad de Verenigde Staten van Ame rika, Groot-Brittannië, de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken, Frankrijk en China als eerste stap ter beperking van bewapening en strijdkrachten, gedurende een jaar al hun huidige land-, zee- en luchtstrijdkrachten met een derde zullen verminderen. Voorts beval hij de algemene vergadering aan het verbod van atoomwapens als zijnde wapens, bedoeld om aan te vallen en niet om te verdedigen en de oprichting van een internationaal controle-orgaan bin nen het kader van de Veiligheidsraad met het doel oppertoezicht en controle te oefenen op de uitvoering der maatregelen ter beperking van bewapening en strijdkrachten en ter afschaffing van het atoom-wapen."

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1