Opzienbarende verklaring tijdens proces tegen Poos en Slagter Krasse woorden van Spaak JBË' Zwart geheim: Het England-Spiel Woensdag 29 Sept. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 229 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het kamerlid Goedhart zou leiding en drukkers van ,,Het Parool'' hebben verraden De Koningin was verontwaardigd Belgische minister contra Wysjinsky Weerbericht Schuman: Duitsland het voornaamste probleem Coördinatie van de Westelijke legers De Berlijnse kwestie is geen spoedgeval Geheime agenten en S D.-ers vertelt en Er is vandaag ander nieuws Zuid-Afrika denkt Westers-democratisch BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS GOEDHART £R VIEL EEN DIEPE STILTE in de Haagse rechtszaal, toen gistermiddag in het proces tegen de SD-ers Poos en Slagter een verklaring ter sprake kwam van de Duitse „Sachbearbeiter" Bartels, die een zware beschuldiging inhield tegen het lid der Tweede Kamer F. J. Goedhart uit Amsterdam. De heer Goedhart (beter bekend als Pieter 't Hoen) behoorde met Koos Vor- rink tot de oprichters van het sinds 1941 verschenen illegale blad „Het Pa rool" en werd als gevolg van zijn illegale werk gearresteerd. Volgens de verklaring van Bartels (die merkwaardigerwijs ook de Sachbearbeiter was van Vorrink, toen deze in de zomer van 1943 gevangen zat) heeft Frans Goedhart na zijn arrestatie vrijwillig en zonder dwang veel verklaard en ook namen genoemd, o.m. de kopleiding van de „Parooi"-groep en Lans, Gertenbach en Tello. Hjj zou ook gezegd hebben, waar „Het Parool" in Zandvoort ge drukt werd. Poos en Slagter vertelden, dat zjj naar dit adrés in Zand voort gegaan zijn. Daar arresteerden zjj de drukker Gerten bach met diens medewerkers P. Paape en Y. de Jong. Poos voegde hier nog aan toe, dat de heer Goedhart hem vrij willig een getekende schets van de drukkerij in Zandvoort had meegegeven opdat de Duitsers daar niet zouden be hoeven te zoeken. In Heemstede werd later de heer Tello gearresteerd. Volgens dezelfde verklaring heeft de heer Lans, die in Den Haag de uitgifte van „De Vrijheid" verzorgde, na zijn arres tatie de naam van de drukkerij en de drukkers genoemd. Deze laatsten werden kort daarop door Poos en Slagter gearresteerd. pn lx ven zeeziek geworden zou zijn. „Waar- CR WAREN OP DE ZIJTING van het Haagse Bijzonder Gerechtshof gis teren nog meer sensationele momenten. Op verzoek van Slagter werd door de president voorlezing gedaan van een verklaring van de bekende journalist Hazelhoff Roelfzema, waarin verteld wordt, dat hij in 1941 bij aankomst in Engeland moest constateren, dat de Nederlandse regering in Engeland niet op de hoogte was van het bestaan van een verzetsbeweging in Nederland en dat er geen contacten met het bezette Nederland bestonden. Hij had zich toen in verbinding gesteld met de En gelse geheime dienst en had van Ko ningin Wilhelmina, die zeer veront waardigd geweest'zou zijn pver de si tuatie, opdracht gekregen contact met de verzetsbeweging in Nederland te leggen en H.M. voortdurend van de resultaten op de hoogte te houden. In aansluiting hierop werd behan deld het in de val lokken en in handen van de Duitsers spelen van een twaalftal Engeland-vaarders in Januari 1942. Van deze groep zijn er slechts twee levend afgekomen. Eén van hen, de heer Bra bander, vertelde het Hof, hoe dit ver raad zich had toegedragen. Met twee anderen, Leo en Simon Fontein, had hij het plan opgevat per kano naar Engeland te ontsnappen. Deze poging mislukte. Toen boden twee mannen („de jongens Storm" noemden zij zich! aan, hen naar Engeland te brengen met de Sch. 81. een logger, waarover zij konden beschikken. Getuige Braban der en de* andere overlevende, de heer Korver, waren de en1 ge niet-Joden van de twaalf Engelandvaarders, die in de nacht van 4 Januari 1942 aan boord van de Scheveningse logger gin gen. Nauwelijks bevonden zij zich daar of een luik ging open en dertig zwaar gewapende Duitsers wierpen zich op de verraste groep „De jon gens Storm" waren V-mannen. Poos en Slagter bekenden dat zij bij de arrestatie aanwezig waren. Van een andere poging om per schip naar Engeland te ontkomen vertelde de volgende getuige, de sgt. der LSK Reyntjes. Hij had eerst via België, Frankrijk en Spanje naar Engeland willen oversteken, doch hij ontmoette een zekere Joppe, die in IJmuid^n v/el een schipper kende, die hem met zijn logger naar Engeland zou bren gen. Op 20 Mei 1943 zou hij met nog 6 anderen vertrekken. Een voor een gingen zij aan boord. Daar werden zij opgewacht door een man in schippers trui. Deze was hen vriendelijk tege moet gekomen maar nauwelijks had hij hen de hand gedrukt of van ver schillende kanten waren Duitsers te voorschijn gekomen. Poos en Slagter gaven toe, dat zij ook bij deze arrestatie aanwezig wa ren, maar ontkenden, dat zij om beurt de rol van verwelkomende schipper hadden gespeeld. „Ik was zo zeeziek, dat ik niets kon doen", verklaarde Slagter (luid gelach).' De president be greep niet dat Slagter op een prachti ge lentedag in een rustige Binnenha- UflJ HEBBEN GENOEG ondervon den van het Hitlerdom, om thans niet opnieuw te willen zuch ten onder een totalitair regiem. Wij willen vrije omgang tussen vrije mensen. Wij sluiten ons niet op achter een ijzeren gordijn, omdat wij niet bang zijn voor het oordeel van andere landen. Wysjinsky heeft een volledig gebrek aan be grip getoond voor de Westerse mentaliteit. Zijn fouten en de in druk van zijn rede moeten worden recht gezet. Aldus fulmineerde gis teren de Belgische minister Paul Henri Spaak in de algemene ver gadering der Verenigde Naties. Niemand in het Westen ontzegde, zo betoogde Spaak verder,, het communis tisch regiem zijn bestaansrecht, maar niemand in het Westen verlangde naar 'n zodanig autoritair regiem, want er is om heeft u dan schipperstruien aan getrokken?" vroeg hij de verdachten. Dezen verklaarden, dat het gebeurd was om hun kleding te sparen. Duitse onderscheidingen. Zó nu en dan moest de president om stilte verzoeken, wanneer het publiek j al te luidruchtig zijn mening te ken- j ren gaf over de uitlatingen van de verdachten. De procureur-fiscaal las nog een verklaring voor van dr. Har ster, chef van de S.D. in Nederland, in welk stuk gezegd wordt, dat Poos en Slagter nauwgezet en ijverig voor de Duitsers werkten. Voor hun grote ver diensten in het „England-Spiel" had Harster hen op voordracht van Schreie- der, die beiden ook hogelijk waar deerde, een onderscheiding toegekend. Naar aanleiding van het fusilleren van de 72 verzetslieden uit het eerste O.D.-proces hadden Poos en Slagter aan dr. Harster gevraagd terugge plaatst te worden naar de Nederlandse recherche, omdat zij, volgens de ver klaring van Harster, bezwaar maak ten tegen het arresteren van Neder landers, die later doodgeschoten wer den. Regering verdedigt toto De regering heeft een nadere uiteen zetting gegeven op het ontwerp-tota- lisator in verband met het door ve le Tweede Kamer-leden geopperde principiële bezwaar tegen het scheppen van de mogelijkheid om geld te ver dienen zonder dat daarvoor arbeid wordt gepresteerd. Nogmaals betoogt de regering, dat zij in de eerste plaats het verderfelij ke, ongelimiteerde wedden bij de tal rijke clandestiene bookmakers wil te rugdringen. Enig verschil tussen het wedden bij een totalisator en de talrij ke loterij- en prijsvragen voor liefda dige doeleinden kan de regering t.a.v. deze vraag niet zien. De regering stelt vast, dat de leden toch wel geen be zwaar hebben tegen het winnen van geld of andere kostbare prijzen, die meestal belangrijk hoger zijn dan de uitkeringen van de totalisator. zonder dat daarvoor enige andere arbeid dan b.v. het oplossen van een voor ieder begrijpelijke rebus wordt verricht. Meer punten bij huwelijk Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat zij, die op of na 1 October a.s. een aanvrage om textielpunten in dienen in verband met huwelijk 150 punten zullen ontvangen. Vóór 1 Oc tober ingediende aanvragen worden nog volgens de oude richtlijn behan deld. De textielpositie Iaat niet toe aan bovenbedoelde maatregel terug werkende kracht te verlenen. Verwachting tot Donderdag avond: Wisselende bewolking en overwegend droog weer. In het Zuid-Oosten van het land tijde lijk zwakke, overigens meest ma tige Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. CATALINA VLOOG TEGEN BERGTOP. Een Catalina van de Australische luchtmacht is op het eiland Lord Ho- we tegen een bergtop gevlogen en daarna in een ravijn gestort. Twee personen konden uit het vliegtuig ge haald worden voordat het in brand vloog. Volgens onbevestigde berichten zijn tenminste zeven personen om het leven gekomen. PAUL HENRI SPAAK scherp en duidelijk gebrek aan vrijheid achter het stalen scherm. Zich tot de Sovjet-gedelegeer de wendend zeide de Belgische minis ter: „De Westerse politiek is ingege ven door de vrees, de vrees die uw politiek aanjaagt. De Sovjet-politiek is gericht op de ondermijning der V. N. De Sovjet-Unie voert een imperialis tische politiek. De Sovjet-Unie heeft in alle landen een vijfde colonne, waar bij die van Hitier slechts een padvin dersvereniging was. „Door de oorlog hebt gij de Baltische landen, een deel van Finland en een deel van Polen geannexeerd", zo ver volgde Spaak. „En door uw brutale politiek hebt gij Polen, Praag, Boe karest bereikt, plaatsen die gij niet wenst te verlaten. Daarom voelen wij dat gij aan de oever van de Rijn staat. Er is geen land ter wereld, Azië en Afrika incluis, waar vertegenwoordi gers van de Sovjet-regering een ge legenheid hebben laten voorbij gaan om dat land moreel, politiek en sociaal te verzwakken". De Belgische premier verklaarde tenslotte, dat zijn rede niet betekende dat alles verloren was. Men moet be ginnen met een compromis te sluiten. Met deze rede*-van Spaak is het eer ste deel der Asemblee geëindigd. De oratorische stroom der afgelopen da gen heeft de bedding uitgeschuurd, waarbinnen zich de komende bespre kingen zullen houden. In de algemene vergadering der V. N. sprak Robert Schuman, minister van buitenlandse zaken van Frankrijk. Het voornaamste vraagstuk, waar de V.N. zich voor gesteld zien, is Duits land, aldus Schuman. „Geen regerings vorm, die met de democratische grond beginselen verenigbaar is, zal aan Duitsland ontzegd worden, doch men zal noodzakelijkerwijs op federatieve basis moeten beginnen, hetgeen met het beginsel van een verenigd Duits land geenszins onverenigbaar is." Schuman ontkende, dat de Londense zesmogendhedenovereenkomst een ver deling van Duitsland of uitschakeling van de Sovjetautoriteiten beoogde. In verband met de samenwerking der 16 landen van Europa in het plan- Marshall, de tolunie der Benelux en de douane overeenkomst, die Frankrijk en Italië thans voorbereiden, verklaar de Schuman, dat Frankrijk zijn aan bod van verleden jaar tot soortgelijke overeenkomsten met alle Europese landen van soortgelijke instelling handhaaft. De permanente commissie van de Westeuropese Unie heeft het volgende communiqué uitgegeven: De ministers van defensie van de vijf mogendheden, die het verdrag van Brussel ondertekend hebben, werden het eens over een gemeenschappelijke defensie-politiek, die het afzonderlijke werk van hun eigen staven zal beheer sen. Deze politiek heeft ten doel de veiligheid van de vijf mogendheden als geheel te verzekeren. De ministers be sloten om een permanente organisatie in het leven te roepen, welke genoem de politiek doeltreffend kan maken en die zich bezig kan houden met pro blemen die de productie en het ver krijgen van materiaal betreffen. In deze organisatie zal tevens de kern van een land-, lucht- en zeemacht commando opgenomen worden. Zij zal de problemen van de verdediging van West-Europa bestuderen. Kapitein Alsem gerehabiliteerd De schorsing van de reserve kapi tein Henk Alsem als officier van de Legerfilm- en fotodienst is met ingang van gisteren opgeheven. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de kapitein zich aan geen strafbare handelingen heeft schuldig gemaakt, met uitzondering van een vermoedelijke overtreding van de deviezenbepaling. De kleurenfilms van de inhuldiging zijn vrij gegeven, doch de heer Alsem heeft nog geen de finitieve plannen, wat hij met de films zal doen. Indonesiër in Amerika gearresteerd De Amerikaanse immigratie- en na turalisatiedienst heeft vijf buitenlan ders gearresteerd, die lid zouden zijn van een organisatie, die omverwerping van de regering der V.S. door middel van geweld voorstaat. Een van hen v/as Charles Bidien, een 43-jarige In donesiër, die in 1930 in Amerika kwam en die geen geldig paspoort heeft. Bidien trad tamelijk veel op in communistische kringen en voorts in het Amerikaanse comité voor Indo nesische onafhankelijkheid. *J* I- PARIJS WORDT VERNOMEN, dat de Berlijnse kwestie waarschijnlijk niet vóór Maandag voor de Veiligheidsraad zal komen. Senator Warren Austin (V.S.) zal dan voorzitter zijn, hoewel men het mogelijk acht, dat Marshal] besluit de openingszitting te presideren. Naar verluidt is er op het ogenblik geen sprake van, dat de Berlijnse kwestie als een spoedgeval wordt behandeld. Het is practisch zeker, dat hoofdstuk zeven van het handvest toegepast zal worden, dat betrekking heeft op „actie in verband met bedreigingen van de vrede, vredesbreuk en daden van agressie". ■piJDENS HET PROCES tegen de SD-ers Poos en Slagter verscheen gisteren de voormalige Kriminal-Direktor Joseph Schreieder voor het Haagse bijzon dere hof om verklaringen af te leggen over de medewerking der verdachten in het beruchte England-Spiel. Schreieder, die weer gekleed was in een 'bruin geverfde battle-dress, toonde zich opnieuw uiterst beleefd en was wederom vol komen positief in zijn verklaringen. Hij vertelde, dat hjj in de beide verdachten bruikbare mensen had gezien voor de Duitse contra-spionnage. Zij hadden zo goed medegewerkt, dat zij als enige Nederlanders de „Deutsche Verdienst- medaille" kregen Luitenant Lauwers heeft Engeland gewaarschuwd DE VOLGENDE GETUIGE, de KLM-stewacdess mej. Trix Terwindt, vertelde van haar sprong uit een En gels vliegtuig op een stormachtige nacht in 1943 boven Drente. Zij was uit Nederland naar Engeland gevlucht en had daar een speciale opleiding ge noten bij de Engelse geheime dienst om later boven Nederland „gedropt" te kunnen worden. Zij had een code van buiten geleerd en een code mee gekregen, die zij aan het ontvangst comité moest geven bij aankomst. De aanwijzingen van het ontvangstco mité moest zij, zo was in Engeland verteld, zoveel mogelijk opvolgen, maar zij behoefde niet alles te vertellen. Haar komst was het ontvangstcomité bekend. Mej. Terwindt kor zich iet herinneren of Slagter of Poos haar hadden opgewacht. Ook Schreieder wist het niet meer. In grote stilte en vol aandacht luis terde het publiek vervolgens naar het relaas van de res. eerste luitenant H. Lauwers, die op verzoek van de pre sident zeer uitvoerig vertelde over zijn lotgevallen in Nederland na zijn drop ping bij Ommen op 7 November 1941 tot zijn arrestatie op 6 Maart 1942. Toen luit. Lauwers „gedropt" werd, bestond er nog geen ontvangstcomité. Hij had opdracht berichten naar En geland te zenden en moest zich naar een aangegeven adres in Den Haag begeven. Pres.: „Was het niet erg gevaarlijk steeds op hetzelfde adres te seinen". Luit. Lauwers: „Inderdaad, maar de O D. weigerde mij zendadressen te geven". Luit. Lauwers verklaarde verder, dat de Duitsers ten tijde van zijn ar restatie reeds het een en ander wis ten van de geheime diensten in Enge land: „Wieder einer von Derksema" zeiden ze bij de huiszoeking. (Mr. Derksema was toen leider van onze geheime dienst. Red.) Hij was ech ter niet door de Nederlandse dienst van Derksema, doch door de Engelse geheime dienst uitgezonden. Tien la gen na zijn arrestatie had Oberst Hermann Giskes hem gevraagd voor de Duitsers naar Engeland te seinen. Hij had dit gedaan om Engeland op d? hoogte te brengen van zijn toe stand. Op zeer opvallende wijze seinde hij naar Engeland, gebruik makende van de mogelijkheden, die de security check bood, om in zijn telegram te waarschuwen. Luit. Lauwers ver klaarde er volledig voor in te staan, dat door zijn manier van seinen En geland gewaarschuwd moest zijn. De door hem uitgezonden berichten werden ontvangen door de centrale radio-afdeling, welke geheel uit En gels personeel bestond. Op de vraag, waarheen de berichten van daar uit gingen, werd niet geantwoord. (De Nederlandse geheime dienst. Red.) Engeland had de waarschuwing ook begrepen, verklaarde luit. Lauwers. Dit bleek uit het niet verschijnen van een agent. Deze is later om onbe grijpelijke redenen tóch nog gezon den. Proc. fiscaal: „Er was dus een En gels tegenspel?" Luit. Lauwers haalde glimlachend zijn schouders op en bleef het ant woord op deze vraag schuldig. Pres.: „Laten we er ons maar niet verder in verdiepen". Schreieder was correct. Poos verklaarde hierna dat hij op .zeer goede voet stond met de agent yOOR U, VRIENDEN, die het sinds lang heeft verdroten, steeds weer te luisteren naar het steken der oorlogstrompetten, naar de lawaai makers dezer zoetjes-aan geato- matiseerde wereld en naar de zenuw slopende koude oorlogsgeruchten, heb ben we hier een beetje beter nieuws verzameld. Leesbaar zonder hoofdpijn poeders en alles serieus. De algemene vergadering der V.N. zal het Russische voorstel om te ontwapenen op haar agenda plaatsen; wordt het aangeno men dan gaan de grote vijf in een jaar tijds hun legers met een derde vermin deren en de atoombom wordt verbo den. Uit Washington kwam een paar uur vroeger het bericht, dat de com missie voor bestrijding van anti-Ame rikaanse activiteit formeel Russische diplomaten heeft beschuldigd van spionnage. Er zijn atoomgeheimen ge stolen. Eveneens uit Washington: Mi nister Lieftinck onderhandelt over nieuwe leningen En in Amsterdam vergaderen de kruideniers uit tien lan den over de kruidenierspolitiek. Kan het vrediger? DE ELFJARIGE ITALIAAN Mario Landolfi heeft te Napels enige concer ten gedirigeerd; werken van Massenet, Mascagni, Rossini en Schubert. Andere wonderkinderen: Churchill en Eisen hower hebben eigengemaakte schilde rijen afgestaan voor een Amerikaanse liefdadigheidstentoonstelling. De ten toonstelling „Nederlandse Vrouw" no teerde de 175.000ste bezoekster. En de Rotterdamse haven zijn 6000ste schip in dit jaar. Minder prettig gaat het bij de Italiaanse communisten; er is sprake' van dat de leider Togliatti vervangen wordt door de scherpere Luigi Longo. In Den Haag zijn tien Marva-officieren beëdigd. Join the Navy! Voor het ve gen van uw schoorsteen heeft de zor gende regering prijzen vastgesteld van 1.75 tot 1.35 per rookkanaal en nota bij de betaling. MET EEN OPGEWEKT GEZICHT kwam de Tsjechoslowaakse pre sident Gottwald terug van de Krim: de Sowjets zullen 360.000 ton voedsel le veren. En Praag gaat „overschakelen van kapitalisme naar socialisme". Na tuurlijk is er ook onprettiger nieuws: Bij een autorace in Florence reed een wagen in het publiek; vier doden en twintig gewonden. Sir Warren Fisher, voormalig hoofd van de Britse gehei me dienst, is overleden. Niet minder dan 69 mensen werden gewond bij een tramongeluk in Dortmund en twee agenten werden neergeschoten in Mun ster, toen zij een auto wilden aanhou den. Later werd de chauffeur na een wilde jacht zelf gedood. Te Parijs brandde een zei1/ekfabriek uit; brand weren van 16 kazernes spoten en de schade loopt in de millioenen. OORLOGSERFENIS: Achttien jaar straf kreeg Deddo Gerringa, die slaven drijver was in Zwolle en omgeving; hij arresteerde 600 mensen in opdracht van de Duitsers. Twintig jaar naar de rijks werkinrichting gaat Dauwe Bleeker uit Bolsward, die zich onmenselijk gedroeg in Vught; men noemde hem „de doder". De landwachter Heyl (what's in a name?) uit Amsterdam bracht het tot schaarléider, arresteerde links en rechts en hoorde gisteren 10 jaar eisen. In de lente van het volgend jaar wordt de eerste Kaiser-Frazer automobiel van de lopende band gereden in de nieuwe fa briek te Rotte. lam. En het Franse blad „l'Intransigeant" gaat op in de „Paris Presse". £EN MONTEUR UIT HAARLEM, die op een fabriek in Voorschoten werkte, nam van tijd tot tijd een klei nigheid mee. Hij verkocht de spullen aan winkeliers en kappers. Tot de poli tie er lucht van kreeg en een eind maakte aan de botviering van 's mans zakelijke lusten. Of diverse adressen Keuring van straathonden De leerlingen van de drie hoog ste klassen van 500 Amsterdamse scholen worden uitgenodigd op 4 October, de Werelddierendag, met hun honden naar het IJsclub- terrein te komen. Het gaat hier niet om de rashonden, maar in de eerste plaats om de z.g. „streetterrier"die door een jury, bestaande uit dierenartsen, ge keurd zullen worden op onder houd. Behalve diverse prijzen, krijgt elk kind een certificaat van „waardering voor de verzorging van een hond" werden in beslag genomen: 2800 pan nen, 2100 lepels, 2400 haarkammen, een karrevracht vulpennen en rijwielonder delen. En in de woning van de zaken man vond men een partij granaten. De monteur zwijgt over de herkomst. Oe Tin Toet, de vermoorde Birmaanse premier, is gecremeerd. Zijn rouwstoet werd geopend door twee pantserwa gens en er was een compleet leger op de been om de s' aten af te zetten. In Frankrijk werken drie fabrieken aan de vervaardiging van textiel uit brem struiken. Dat is alles voor vandaag. Jordaan, die lt. Lauwers in Haren behulpzaam was bij het doorgeven van waarschuwende berichten aan Engeland. Jordaan zou hem alles over deze berichtgeving verteld hebben cn hij had de Duitsers niet gewaar schuwd. Luit. Lauwers achtte het zeer onwaarschijnlijk, dat dit gebeurd zou zijn en ook Schreieder kon het zich niet goed voorstellen. Sijhreieder werd ook nog gevraagd of hij dacht, dat de gearresteerde agenten alles, dus ook hun security check, aan hem hadden prijsgegeven. Hij antwoordde dat hij dit inderdaad geloofd had, omdat de verbinding mot Engeland normaal bleef functioneren. Het kon natuurlijk zijn, dat van En gelse kant een tegenspel aan de gang was. „Dus toch een Engels tegenspel?" vroeg de proc. fiscaal. „Het is moge lijk", zei Schreieder, „wij hebben het onderzocht, maar er geen bewijzen voor gevonden". Luit. Lauwers en Schreieder voor de getuigenbank en Poos in de beklaag denbank voerden toen nog een uitge breide discussie over de behandeling van de gevangen agenten in Haren. Poos verklaarde dat hij altijd correct was opgetreden en Schreieder zei, dat die goede behandeling aan zijn beve len te danken was geweest. Hoe het ook zij, luit. Lauwers verklaarde dat de behandeling inderdaad zeer goed geweest was, voor welke uitspraf: Schreieder hem met een buiging dankte. De Zuid-Afrikaanse senator Du Plessis Viljoen heeft op een conferen tie te Den Haag een en ander over zijn land verteld, ten einde daarmee bij te dragen tot een betere verstandhouding tussen Nederland en Zuid-Afrika. Hij had de indruk, dat men in ons land niet het juiste begrip had van de te genwoordige Zuid-Afrikaanse regering onder dr. Malan. Viljoen's opvatting was, dat als er oorlog komt, Zuid-Afrika niet neutraal kan blijven. Men moet rekening hou den met het communistische gevaar. Zuid-Afrika zal zich één voelen met de Westerse democratische landen. Spr. merkte op, dat men in 1914 en 1939 neutraal gebleven is. Een deel van de tegenwoordige regering had toen een enigszins anti-Britse houding en men zei daarom, dat het pro-Duits, en fas cist geworden was. Viljoen kon echter de stellige verzekering geven, dat zulks niet het geval is. De senator merkte voorts op. dat 80 tot 90 pet. van de tegenwoordige regering van Nederland afstamt. Hij achtte het ook voor Nederland een groot belang, dat de vriendschapsbanden met Zuid-Afri ka worden versterkt. Gevangenisstraf voor valse aangifte Van oorlogschade Berouw kwam toch te laat. De Haagse rechtbank behandelde gisteren twee zaken, welke betrekking hadden op het doen van valse aan gifte bij de Schade-enquêtecommissie. De verdachten hadden meubilair opge geven, dat zij door oorlogshandelingen zouden hebben verloren, terwijl deze goederen ten eigen bate waren ver kocht. Men schatte het aantal onjuiste en/of valse aangiften indertijd op 10.000, zo dat het commissariaat voor oorlogs schade bekend maakte, dat degenen die hiervan nog tijdig aangifte deden, de gedane zonde vergeven zou worden. De officier van justitie achtte deze instantie echter niet bevoegd om te beslissen of men een zaak, na het vaststellen van de feiten al (lan niet zal doorzetten en eiste in beide gevallen acht maanden gevangenisstraf. Ook Hongarije op Krim- conferentie Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat ook Hongarije vertegen woordigd is geweest op de conferentie op de Krim en wel door de vice-pre mier en hoofd van de Hongaarse com munistische partij, Matyas Rakosi. Eerdere berichten gaven te ver staan, dat slechts Anna Pauker, de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Gregori Dimitrof, de Bulgaarse premier, en Klement Gottwald, de Tsjechoslowaakse president aanwezig waren. NEDERLANDS-JAPANSE HANDELSBESPREKINGEN. In de loop van de volgende week wordt te Tokio een uit 4 personen be staande delegatie uit Nederland ver wacht voor het voeren van bespre kingen over een financiële en han delsovereenkomst.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1