Tante Stad en Omgeving, Twee en een half jaar onschuldig gezeten AGENDA „Onder eigen vlag" stelt zich voor Het genootschap NederlandFrankrijk V.C.J.-nieuws Gereed voor hei seizoen Openbare leeszaal en bibliotheek H.L.O. verdient meer belangstelling Successen voor Alkm. Wind- hondenrenvereniging Welkom m het Vaderland St. Caecilia concerteert Wijziging tramdienst Het comité voor toneel uitvoeringen Britse gasten in het Victory-Hotel REPARATIES radiotoestellen en S electr. apparaten FêGEBR.KAAL Hoofdklasse competitie Ned. Dambond Kauwgom voor een gulden Van de politie Burgerlijke Stand Uitspraken. Meerv. Kamer g"j „Wij moeten goed maken wat abnormale rechtspleging heeft misdaan' Voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar, gepresideerd door Mr. van Reg- teren Altena, diende Dinsdagmorgen wel een zeer bijzondere zaak. In ieder geval was de achtergrond van die zaak bijzonder, om niet te zeggen tragisch. Gerardus Frederikus O. uit Amsterdam had ergens in het Arrondissement Alkmaar een fiets gestolen. Tientallen van deze gevallen worden overal in de lande behandeld en heel verschillend zullen de beweegredenen van deze diefstallen zijn, doch zeer zelden zal de oorzaak zulk een pijnlijk aspect heb ben als bij de behandeling van de zaak tegen O. aan het licht trad. In de oorlog was deze jongeman door de S.D. gearresteerd. Een onder- gedokene vond het noodzakelijk, nadat O. hem steun had verleend, hem aan deze mensenjagers te verraden» Na de oorlog werd hij door de P.O.D. gearres teerd op een valse aanklacht. Twee-en-een-half jaar werd hi) onschuldig aan de samenleving onttrokken. Dertig lange maanden werd hij van het ene naar het andere kamp gesleept om plotseling zonder enige vorm van proces op 13 Januari van dit jaar weer in de normale maatschappij te worden losge laten. Wat er in die jongen moet zijn omgegaan en welke wraakgevoelens hem hebben bezeten laat zich moeilijk beschrijven, maar volkomen duidelijk is, dat hij ,die maatschappij niet meer als normaal accepteerde en diefstal van een flets van een van de vertegenwoordigers van die maatschappijn die hem twee-en-een-half jaar had verstoten, was het gevolg. „Wij hebben iets goed te maken". Als vertegenwoordiger van de staande magistratuur, zei mr. Meisch- ke tegen de edelachtbare heren van de zittende magistratuur: „Wij hebben iets goed te maken wat de abnorfhale rechtspleging (hiermede bedoelde de officier van justitie vermoedelijk de Bijzondere Rechtspleging) aan deze verdachte heeft misdaan." De eis van mr. Meischke was 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en 6 maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr. Berkhouwer, sloot zich aan bij de woorden van de officier en voegde hier aan toe, dat hij zelden de verdediging van een zaak met zoveel interesse had aangevat. Over 14 dagen zal de rechtbank uit spraak doen over deze, door wel zeer tragische omstandigheden, uit het lood geslagen jongeman. De inbraak in het St. Willl- brordusgesticht. In de nacht van 7 op 8 September trachtten twee Inbrekers hun slag te slaan in het kledingmagazijn van de gt. Willibrordusstichting te Heiloo. Bijna was die poging gelukt als het stationspersoneel en de Rijkspolitie van Heiloo niet zo'n buitengewone ac tiviteit aan de dag hadden gelegd. On geveer 140 meter stof hadden zij uit het magazijn weggehaald, waarmee zij zich naar het station te Heiloo hadden begeven met de bedoeling de eerste trein naar Amsterdam te pak ken. Het stationspersoneel vertrouw de de zaak niét en waarschuwde de Rijkspolitie, die zich terstond naar 't station begaf waarop de inbrekers het hazenpad kozen. Een vervolging werd ingezet, waarbij zelfs pistoolschoten gelost werden. Een der vluchtelingen werd hierbij in de buik getroffen, ter wijl de ander spoedig na het klinken van de schoten de ontvluchüngspoging staakte. Jacobus Koren en Rudolf van Engelen stonden gistermiddag terecht en hoorden respectievelijk IV2 jaar en 1 jaar gevangenisstraf met aftrek te gen zich eisen. Evenals de vorige verdachten maakten zjj niet voor het eerst kennis met de rechtbank en wa- Ter versterking der Culturele ban den tussen de beide landen organiseert bovengenoemd genootschap ook dit jaar een aantal lezingen te Alkmaar. In de eerste plaats zal een zeer geleerd heer een „smakelijk" onderwerp be handelen. Dr. Edouard de Pomiane, professor in de geneeskunde en de voedingsleer aan het instituut Pasteur, spreekt a.s. Maandagavond om 8 uur over „Les Cuisines régionales frangai- ses" in de Kleine Zaal van het Victory Hotel, ingang Langestraat. Dan komt in November één van die universele geleerden en kunstenaars, waaraan Frankrijk altijd zo rijk is ge weest: de romanschrijver, dichter, kunstcriticus, hispanoloog Jean Cassou, directeur du Musée des Arts Modemes, één der grote leiders van het verzet in de jaren 19401944 en na de bevrij ding zelfs minister. Verder wordt ver wacht de bekende schrijver van Le Roi dort, Charles Braibant, terwijl het bestuur nog in onderhandeling is met een paar andere sprekers. Ook zal ge tracht worden om op het gebied van de Franse filmkunst en muziek een avond te organiseren. Tenslotte biedt het bestuur de leden 2ijn Verontschuldiging aan voor de niet doorgegane lezing van de vorige winter v/d heer Delgrove over archi tectuur. Deze spreker had voor zijn le zing een toestel nodig dat in Alkmaar niet was te huren en dat, van elders aangevoerd op zeer hoge kosten zou zijn gekomen. Met een goed geslaagd weekend is het nieuwe VCJ-jaar weer geopend. Er is een nieuw bestuur, dat bestaat uit Ita Marwitz, voorzitster, Coba Kooi. secretaresse, Frank Elout, administra teur, Fr. Wiedljk, propagandist, en ver der 3 leden zonder functie, zodat men vol vertrouwen de komende maanden tegemoet gaat. Het programma voor de volgende weken is als volgt: 2 Oct. Muziegroep. litteraire groep en kring III (Volksdansen etc.); 9 Oct.; „wande ling langs de paddestoelen". Hiervoor zal men vermoedelijk dr. G. D. Swa- nenburg de Veye vragen; 16 Oct.: Alg. kringlezing. Verder staat er nog een Volksdans- cursus op het programma, waaraan ook „niet-VCJ-ers" kunnen deelnemen. ren geruime tijd in een gesticht op genomen geweest. Ook hier zal uit spraak over 14 dagen volgen. Hjj wist het niet meer. Op 23 Augustus 1948 bracht Jo hannes Petrus v. d. K., zonder vaste woon- of verblijfplaats, een bezoek aan Bergen. Hg had daar een dames fiets gehuurd en deze mee naar Am sterdam genomen en voor 25.van de hand gedaan. Meerdere veroorde lingen had verdachte reeds achter de rug. De president kon niet juist na gaan hoeveel overtredingen en mis drijven de man had gepleegd daar zijn strafblad verbrand was. Johannes zelf kon hierin geen licht brengen, want (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). WOENSDAG Harmonie-Theater, 2.30 en 8 uur: De Olympische Spelen 1948, tot 14 jaar order geleide; Victoria-Theater, 2.30 en 8 uur: Het lied van de grote stad, 18 jaar; Cinema Amerlcain, 2.30 en 8 uur: Santé Fé Trail. Gulden Vlies, 8 uur: Groot Opera-concert. DONDERDAG Harmonie-Theater, 8 uur: De Olympi sche Spelen '48, tot 14 j. onder geleide; Victoria-Theater, 8 uur: Het lied van de grote stad, 18 jaar; Cinema Amerlcain, 8 uur: Santé Fé Trail, 18 jaar. Gul den Vlies, 8 uur: Experimenten-avond Lestikoff. Stedelijke Muziektuin, 6 uur: Concert St. Caecilia. het was hem ontschoten hoeveel ma len Vrouwe Justitia hem ter verant woording had geroepen. Na zijn laat ste veroordeling was hij in Avereest terecht gekomen waar menjiem. voor waardelijk had losgelaten. De proef neming mislukte en nadat de man on geveer 20 jaar van zijn leven in ge stichten en gevangenissen had door gebracht, stond hij thans weer terecht om 6 maanden gevangenisstraf met aftrek tegen zich te horen eisen. Een extraatje. Een Egmonder chauffeur-monteur, Lambertus H., moest zich vervolgens verantwoorden wegens oplichting. Ook deze delinquent was reeds eerder veroordeeld en had enige tijd in het St. Willibrordusgesticht te Heiloo ver blijf moeten houden. Na zijn voorlo pige invrijheidsstelling, waarmede hij zelf niet content bleek te zijn, tracht te hij zich door middel van leningen, die nimmer terug werden betaald, op gezette tijden van een extraatje te voorzien. Hier was de eis 8 maanden met aftrek. Het winterseizoen staat voor de deur, het seizoen, waarin het toneelleven, in onze stad opleeft, waarin wij de grote gezelschappen uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag op de Alkmaarse planken zullen zien en waarin de avonden van uitgaan en genieten weer aanbreken. Alle mogelijke verenlgln-i gen hebben hun programma's klaar, buurtverenigingen, amateur-toneelgroe pen, cabaretgezelschappen. Allerwege wordt ijverig gerepeteerd en gestu deerd om zo goed mogelijk voor de dag te komen en de reputatie van Alk maar als vermaaks- en cultureel centrum hoog te houden. göedë ontspanning, van waarlijk hoog staande .cabaret-kunst gebracht. Alle schetsen, die het ensemble brengt, zijn geheel eigen werk en. om dat een ieder der medewerkenden In dividueel 'steeds doende is, om regel matig wat nieuws te vinden, waarborgt dat altijd een frisheid in het program ma, die men vaak tevergeefs zoekt bij gezelschappen van deze soort. En wat er op de repetities naar vo ren wordt gebracht, doet veel verwach ten van de uitvoeringen, die deze win ter gegeven zullen worden door „On der eigen vlag" en waarmee Arts en zijn mensen zeker het zo verdiende succes zullen boeken. Een van de beide amateur-cabaret groepen, die wij in Alkmaar kennen is het gezelschap „Onder eigen vlag", dat onder leiding staat van de heer W. Arts, meer bekend als „meester Arts", onder welke naam hij al duizenden heeft ver stomd doen staan met zijn verbluffende goocheltoeren. „Onder eigen vlag", dat wekelijks re peteert, en zoals nu, waar nieuwe pro gramma's op stapel staan, zelfs meer dere malen per week, heeft ons in de gelegenheid gesteld, zo'n repetitie bij te wonen, waarbij wij ons konden over tuigen van de kwaliteiten van dit en semble, dat door hard werken op een hoog peil is gekomen. De namen van de medewerkenden staan daar reeds borg voor. Daar is in de eerste plaats Mr. Arts, de gooche laar en conferencier, beschaafd en kun dig, dan Klaas Koomen, cabaretier en imitator, de P-ssimisten, twee jongens en een guitaar, Nel Mulders-Schinkel en Puck Dokter, de danseressen en last but not least Tonny Willemsen, die wonderen weet te verrichten aan de vleugel. De ernstige noot werd ge bracht door de Nebo's, Nel en Bob Mulders met hun levensliedjes. Want „Onder eigen vlag" is ervan overtuigd, dat een programma, zoals dit gezel schap biedt, voor ieder geschikt nroet zijn, beschaafd moet zijn, ondubbelzin nig en ook voor elck wat wils moet bieden. Niet alleen de lach, maar ook de traan neemt in een goed program ma een plaats in. „Onder eigen vlag" bestaat eerst sinds de bevrijding, doch het groepje wist in die betrekkelijk korte tijd een peil te bereiken, dat door slechts wei nigen wordt bereikt. Arts, de leider, was onder dienst en begon na het einde van de oorlog te werken voor de ge- zagstroepen, met medewerking van Tonny, Nel en Bob, en het gebeurde toen wel, dat een drie dozijn medewer kers het programma uitvoerden, waar bij de UW meisjes. Later bleef de kern over, In 1946 kwam de eerste uitvoe ring en sindsdien is het steeds in stij gende lijn gegaan. Er werd opgetreden voor buurtverenigingen, voor voetbal verenigingen, voor de Bond v. Staats- pensionnering, voer muziekverenigin gen, voor de Ned. Ver. van spoor- en tramwegpersoneel, voor de R.A.S.A. en niet te vergeten voor de R.A.O., die zo veel heeft bijgedragen voor de ontspan» king, die geheel belangeloos werd ge- heengaan nog steeds betreuren. Een zeer sympathieke geste was het van het gezelschap „Onder eigen vlag" om mede te werken aan de kleinkunst- avonden voor de UNAC, een medewer king, die geheel belngeloos werd ge geven. Zo hebben de liedjes en de imitaties van Klaas, de schetsen van hét gehele gezelschap, het guitaarspel van de Pes simisten (die ondanks hun naam heel niet zwartgallig zijn), de variaties aan de vleugel van Tonny Willemsen, de dansen van de belde meisjes en de vin gervlugheid van Arts al honderden en nog eens honderden een avond van Nieuwe aanwinsten. Suppl. Letterkunde, lijst 3. GEDICHTEN 811 C14 Campert. - Verzamelde ge dichten. 811 V17v Vasalis, (ps. van Drooglever Fortuyn-Leenmans) - De vogel Phoenix. 811 V91.1 Vric H. de - Tovertuin. 819.4 A35 Antonissen. - Zuidafrikaan- se poëzie. OORSPR. NED. ROMANS. tH54.7h Hers. - Het heilige leven. A44.7 Asperen van der Velde, v. - Het grote leven tegemoet - (J.) E34 Epen, v. - Durf te lachen. *G78.8j Greup-Roldanus. - Jaeque- mfjne van der Weyden. (J) - (Verv. op: „Catelijne van ïngelmunster".) H89.7a Huizinga. - Adriaan en Oli vier. M20.1S Man, de. (ps. van Hambur ger) - Een stoombootje in de mist. M20.1WO idem. - Wonderlijke ont-, moetingen. M72b Mollema. - De berggeest van Mendanang. R25.41a Ree, van. - Land zonder einder. R39.7v Reuling. - De Verwachting. R41.2 Reve, v. het. - De avonden. •H05.5 Romein-Verschoor. - Va derland ln de verte. S39v Schmitz. - De vriendschap van Riekus en An ja. (J) S47 Schraa. - Kinderen uit de rietlanden. S82rd Sinclair, F. de. (ps. van H. v. d. Feen) - Rare dingen op de Leeuwenburg. S89 Stoke, Melis. (ps. van H. Salomonson) - Zoutwater liefde. S9S.8 Sturm. - De prijs der vrij heid. *V14m Valkhoff. - Abdicatie. V72.2k Vocks. - Kleine Hein onder vreemd volk. (Verv. op: „Kleine Hein".)- V9l.21j Vries, A. de. - De levens roman van Johannes Post. t ss christelijk; historisch'; (JV ■ook voor jongeren. Het seizoen gesloten De vereniging met de lange naam; „Nationale vereniging tot bevordering der harmonische lichaamsontwikke ling", kortweg genaamd H.L.O., heeft het zomerseizoen achter de rug. Wij hebben destijds reeds een uit voerig artikel gewijd aan het werk van de H.L.O., die er zoveel toe bij draagt, dat sport en spel in de open lucht worden bevorderd en die daar mede de mens iets waardevols schenkt. Lichaams-ontwlkkeling is zeer be langrijk, want alleen in een gezond lichaam kan een gezonde geest wo nen. Daarom valt het ook diep te betreuren dat voor het werk van de H.L.O. niet meer belangstelling bestaat en dat de oefenavonden, die des zomers de deelnemers in de openlucht bijeen brengen, niet beter worden bezocht. Zeker, toen de avonden begonnen, was er wel wat belangstelling, al was die ook niet daverend te noemen, maar alienga is de deelname ver minderd en toen gisteravond 'n de koffiekamer van de Overdekte de diploma's werden uitgereikt, waren cr nog slechts een twintig deelnemers overgebleven. In alle ernst, is het niet diep be droevend, dat slechts zo weinigen het grote belang van het instituut inzien? De uitreiking der diploma's ging ge paard met vriendelijke toespraken. De voorzitter, de heer J. v. fl. Grient, richtte woorden van dank tot zijn medebestuurders, de heren Dilling en De Wild en tot de heer Baasbank, die de leiding van de cursussen heeft gehad. Het slechte weer noemde de heer Van der Grient de oorzaak van de bedroevende opkomst. Nadat de deelnemers hun diploma's o( de strookjes in ontvangst hadden genomen, maakte de heer Kaper zich tct tolk van de deelnemers, die door te blijven meedoen blijk hebben gege ven, van hun overtuiging, dat niet het diploma belangrijk is, doch dat het deel alleen telt. „Laat ons zorgen aldus de heer Kaper, dat wij ieder een nieuw lid meebrengen". Daarmede s.orak de hoer Kaper het juiste woord op de juiste plaats en wij onderschrij ven zijn woorden volkomen. Nog maals: De H.L.O. verdient aller be langstelling. Dat kunnen wij met niet genoeg nadruk betogen. Helaas, de houding van het publie' kennend, be twijfelen wij, of onze stem niet die eens roepende in de woestijn zal blijken. Het volgend jaar in Mei begint de HL.O. opnieuw. Dat er dan meer belangstelling moge zijn. "Zohdag j.l. werden op de renbaan „Marlot" te Den -Haag de nationale kampioenschappen over de hindernis- baan gehouden voor Greijhounds. Hiervoor waren de snelste honden van Nederland aan de start versche nen, waaronder ook enige van boven genoemde vereniging. Na verschil lende spannende series en demi finales wisten de honden „Sally" van Gebr. de Geus uit H.Hugowaard cn „Aswin van Broekhorn" van W. Sie- wertsen uit Warmenhuizen, beiden van de A.W.R.V. zich mede in de finale te plaats. Deze finale werd in drie ritten beslist (baanlengte 350 -n) met puntentelling. De einduitslag was tenslotte: 1 en kampioen van Neder land „Baneha" met 3 punten, eigenaar W. v. Oostrum te Utrecht; 2. „Sally" met 17 punten; 3. „Ber-Ber-Latto", ei genaar G. Wories, Den Haag met 18 punten en 4 „Aswin van Broekhorn" met 19 punten. Deze laatste drie hon den waren volkomen aan elkander gewaagd en na twee ritten hadden ze alle drie 12 punten, zodat de derde en laatste rit de beslissing moest bren gen, waarbij alle vier honden met miniem verschil over de eindstreep kwamen. Dat het spannend was, wordt bewezen door het feit, dat de afstand tussen nr. 1 en nr 4 slechts twee me ter was. De Alkmaarse Windhonden Ren- yereniging heeft hiermede weer eens bewezen honden te bezitten welke zich met de snelsten uit het land kunnen meten. Op ons bureau, Voordam 9, ligt een lijst ter inzage van de passagiers van het troepentransportschip „Siba- jak", dat 13 September uit Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk 10 Oc tober te Rotterdam zal aankomen. Uit onze omgeving repatriëren met dit schip o.m. kwartm. L. Zwart en V. Z'wart-Versteegh, Bergstraat 7, Egmond aan Zee. Donderdagavond om acht uur zal de R. K. harmonie „St. Caecilia" zoals be kend, in de muziektuin een concert geven. Op dit concenrt zullen de vol gende nummers worden uitgevoerd: Jubelklanken, een mars Van Ernst Uebel. Judex van Ch. Gounod, L. Houssarde, valse militaire, gedeelten uit Der Vogelhandier van Carl Zeiler, de mars „Hier is Londen" van W. Schild, de Kaizerwalzer van Johann Strauss, de ouverture Lichte Cavalerie van Franz von Suppe en een mars als finale. AMBTENAAR IN HET ZILVER Op 1 October a.s. hoopt de heer M. van Westerop, hoofdassistent bij de directe belastingen enz., zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Na zijn indiensttreding in 1923 had de jubilaris eerst Breda als stand plaats. om' in 1985 naar Koedijk te worden overgeplaatst. Na zijn bevor dering tot hoofdassistent in 1946 kwam de heer Van Westerop naar Alkmaar. Met ingang van Zondag 3 October a.s. worden in de dienstregeling van de tramdienst Alkmaar-Bergen aan Zee onderstaande wijzigingen aangebracht Tramtrein Bergen aan Zee (v. 16,14) Alkmaar (a. 16,42) vervalt. Tramtrein Bergen aan Zee (v. 16,30) Alkmaar (alleen op Zon- en Feest dagen en des Zaterdags) gaat dagelijks rijden. Tramtrein Alkmaar (v. 16,27)Ber gen aan Zee (a. 16.56) zal van Alkmaar één minuut later vertrekken, dus Alk maar v. 16,28. Deze tramtrein stopt al léén op tijdig verzoek te Koedijk. Bovenstaande wijzigingen zijn niet in de nieuwe reisgids opgenomen. Het bestuur van COVOTO vestigt er de aandacht op, dat de circulaires.met inschrijvingsbiljetten voor de nieuwe serie abonnementsvoorstellingen (vier avonden) aan de oude abonné's ver zonden zijn. Mocht één van de vaste abonné's deze niet ontvangen hebben, dan gaarne opgave hiervan aan de ad ministratie van 't Gulden Vlies. Er is nog plaats voor een beperkt aantal nieuwe abonné's. Inlichtingen en circu- cuiaires eveneens aan hierboven ge noemd adres verkrijgbaar. Ingevulde inschrijvingsbiljetten uitsluitend terug zenden aan de heer W. de Jong, Steyn- straat 4, Alkmaar, vóór 4 October. Hedenmiddag hebben de parlemen taire vertegenwoordigers van de over zeese gebiedsdelen van het Britse Ge menebest, die een kort bezoek aan ons land brengen, op doorreis naar de Wie- ringermeer de koffiemaaltijd gebruikt in het Victory Hotel te Alkmaar. De parlementaire vertegenwoordigers wer den vergezeld door de Eerste Kamer leden Mr. v. Heuven Goedhart, Ker- stens, v. d. Kieff, Kropman, Rip en de oud-burgemeester van Alkmaar Mr. W. C. Wendelaar en de Tweede Kamer-leden Dr. Bruins Slot, Korthals, Peters, Ser- rarens en Weiter. Het departement van Buitenlandse Zaken was vertegenwoor digd door Baron van Ittersum, terwijl voorts aan de maaltijd aanzaten de bur gemeester van de Wieringermeer, de heer G. C. Loggers; de secretaris van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken, Ir. C. Kranen; de Dijkgraaf van de Wie ringermeer, Ir. Ovinga; de voorzitter van de Commissie Wederopbouw Wie ringermeer, Ir. P. Bruin; de Regerings commissaris, de heer Blink en Dr. Snit- ker namens de parlementaire pers. De Britse gasten werden in het Vic tory Hotel verwelkomd door de loco burgemeester van, Alkmaar, mr. A. iR M. Leesberg, "terwijl hedenmiddag een bezoek Wordt gebracht aan de Wierin germeer. van alle merken RAD/Ö-TECHN. BUREA U ALKMAAR HOUTT/L52 TCLK2200-4144 Nadat Gezellig Samenzijn H, de pas gepromoveerde hoofdklasser, met het kleinst mogelijk verschil van het volledig Joseph Blankenaar I met namen als: Metz, v. d. Sleen, Stahl- berg, De Krijger e. a. had gewonnen, waren de verwachtingen op een felle strijd nu de Alkm. Damclub D. D. D. op visite ging, hoog gespannen. Dat het echter zoo'n uniek damge- beuren werd met als climax de slot- partij Bord 7 VerverZurell was een kolfje naar de hand van dé vele Amsterdamse dammers o.m. Keiler en Vos, die acte de présence gaven. De stand was n.l. 108 in het voor- dee van G. S. toen Verver met Zurell het eindspel inging in een iets voor deliger stelling. Een ieder ging naar stig aan het analyseren om de remise en dus het 11de punt voor G. S. er uit te halen maar 't gelukte Verver i»a 5 uur spelen dwars tegen de verwach ting in het voordeel zó uit te buiten dat zijn partner in een overmachts eindspel kon opgeven. De stand werd 10—10 Ook Schuit en Hemels wonnen fraai, terwijl Oud, Kruider en Woonijk een zeer voordelige remise boekten. De gedetailleerde uitslag is a. v.: G.S. II—D.D.D.: J.J. de Wit—L. Ra- vensteijn 10; RugenbrinkJn. Schuit 0—2; v. Utteren—N. Oud 1—1 GroenesteinH. Kruider 11; De JongC. P. Mooyboer 20; Bakker M. Hemels 02; ZurellL. Verver 0—2; v. d. Helde—G. Woonijk 1—1 SchokkerP. J. Smolenaars 20; VoykJ. Jorna 20. Na de 2e ronde is de stand in de hoofdklasse: 1/3 C.D.A., Ooster kwartier en Zaandam 4 ptn.; 4/6 D.D.D. en G.S. II 3 ptn.; 6. Joseph Blankenaar 2 ptn.; 7/10. Weesp, Wor- merveer, St. Bavo en Den Helder 0 ptna. Zaterdag 2 Oct. a.s. om half zeven de thuiswedstrijd D.D.D.Weesp in café Haring a. d. Oudegracht. Door de firma Zijlstra is een pak kend uitgevoerd reclamebiljet ver spreid, met de slagzin „De Guldens worden groter". Als illustratie is op deze folder een zilverbon van een gul len afgebeeld, die daar inderdaad ver bluffend natuurgetrouw op voorkomt. De reclame bereikt precies datgene, wat goede reclame beoogt, n.l. het pu bliek te boeien en tot lezen te dwin gen. Maar de medaille heeft overigens ook een keerzijde. Drie kleine kleutertjes ontdekten de afbeelding van de zilver bon en werden er zo door gefascineerd, dat ze hem waarempel voor echt aan zagen. Althans zo handelden zij. Want ze knipten uit een foldertje het plaatje van de papieren gulden, frommelden het' ding in elkaar en stapten ermee naar een groentewinkel hier ter stede, waar zij fruit wilden „kopen" en met hun vondst „betalen". De groentehan delaar was niet van gisteren en trapt* er niet in. Gevolg: geen fruit en een flink standje. Maar bij die gelegenheid bleek ook dat de jongelui al elders kauwgom hadden gekocht en ter beta ling dezelfde methode hadden gebruikt. Daar was de winkelier minder uitge slapen en betaalde zestig cent terug. Vreugde bij de knulletjes, strop voor de winkelier. Naar het Vrije Volk meldt heeft de politie in Oldenzaai een gedeelte van de te bezorgen oplaag in beslag geno men, en zal de hoofdstedelijke politie de hand leggen op de cliché's, om ver der misbruik te voorkomen. Gisteren reed een moeder met een kinderwagen over de Friesebrug in de richting van de stad, toen een vrachtauto de brug op reed, De chauffeur nam de bocht naar links te kort, zodat de kinderwagen tussen auto eu brugleuning gekraakt werd. Gelukkig liep de baby geen letsel op. De chauffeur stopte even, maar reed toen weer door. Daar zijn nummer werd genoteerd, zal hg er wel meer van horen. Gistermorgen werd een onbe heerd staande en niet afgesloten fiets gestolen. Een half uur na aangifte ge lukte het onze politie echter al weer de zwijntjesjager buiten de gemeente aan te houden. Hij kan nu op het burau van z(jn fietstochtje uitrusten. Op het Zevenhuizen reed gisteren omstreeks twee uur een militaire vrachtwagen. De chauffeur was niet in het bezit van een rijbewijs, maar reed onder toezicht. Blijkbaar was hij de kunst nog niet machtig, want hij reed al slingerend naar links de stoep op. De voorgevel van perceel 2 en de wagen werden ernstig bschadigd. De Koninklijke Marechaussee heeft het onderzoek overgenomen. Een vijftienjarige jongeman wilde gisteren naar links d* Vrouwenstraat inrijden. Hij verteern#) .daarbij geen vdprrang aan een hent tegemoetkomen de wielrijdster, zodat een botsing volg de. De jongeman was zo slim om een valse naam op te geven. Later op de dag werd hij aangehouden. Zijn spaar varken zal nu wel heel wat magerder worden. Voor de derde maal in korte tijd werd in Alkmaar iemand van Duitse nationaliteit aangehouden. Ditmaal was het een Duitse vrouw, die bij een Alk maarse ingezetene verbleef en hiertoe niet gerechtigd was. Gisteravond kwam een 59-jarige man met zijn fiets te vallen, waardoor hij een bloedende hoofdwonde be kwam. De man bleek zo diep in het glaasje te hebben gekeken, dat hij per taxi naar het bureau van politie moest worden overgebracht. Twee surveillerende agenten za gen vannacht om half vier een man, gekleed in overhemd, over de Van Houtenkade rijden. Daar zijn fiets niet van licht voorzien was, sommeerden zij hem af te stappen. Inplaats van aan het bevel te voldoen, bleek de man ineens haast te hebben. De achtervol ging werd ingezet. Eerst na een waar schuwing en een schot in de lucht bleef hij staan. Ook deze heer werd voor na der onderzoek naar het bureau over gebracht. Geboren: Richard F M, z. van D C de Gier en P J M Bieseman An- nemarie, d. van A J Kesteloo en C D Reinink Franciseus C G, z van C G den Nijs en E G Bakker Hiliegonda C, d. van J G Verhage en H C Klaver Maria J, d. van R J H Teunissen en G L M Verberne Johannes C A, z van F W Vlotman enWHD Holtz- heuser. Getrouwd: Hendrik Koster en Margaretha J Admiraal. Overleden: Johanna M E de Jcng, wed. van N H de Vries, 82 jaar. Pieter Schaaf, gehuwd met T Molenaar, 82 jaar Hendrikus W Eggers, wedr van P C Nieuwstraten, 86 jaar. Dirkienis IJ„ Hoorn, diefstal, 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf. Leendert D„ Amsterdam, meineed, 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf. Jan M„ Amsterdam, meineed, 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf. Simon B„ Amsterdam, diefstal, vrij spraak. Christiaan B. U., Alkmaar, diefstal, 9 maanden voorwaardelijk met drie proefjaren Onder toezichtstelling van de reclassering. Cornells H„ de Rijp, vervalsing, f 75 subs. 30 dagen en 6 maand"® voor waardelijk met drie proefjaren. Hendrik van D„ Rotterdam, overtre ding motor- en rijwielwet, vrijspraak. Jacob Pieter T., Alkmaar, heling, f 300 subs. 40 dagen. Metske S., Amsterdam, diefstal, 6 maanden met aftrek, ter beschikking van de regering. Jan T„ Meppel, oplichting, vier maanden met aftrek. Bertha H. J. V, Alkmaar, zedenmis drijf, 12 maanden met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met drie proefjaren. Toezicht reclassering. QP 1 OCTOBE1 oogde deze weten de perse liet nog veel OP 1 OCTO verbetering b weduwen- en ^AN EEN I inhoud dez vooraf te ga; het ogenblik, op de invalidit gelegd ingevolg In grote lijnen dat op de inva toeslag van 5( renten een gri gelegd. Voor toeslag van 25% bij en voor ied< jaar een toeslag van 6 kinderen die kon worde; 50% grondtoesl slag en 6x20% Op de weduu grondtoeslag gei samenloop van rente werd voo slag gegeven va; maximum van Werd uitsluite ker.d, dan bedroe en werd indien deren waren ven van 25% voi aantal van twee van 4 kinderen f)EZE REGELI1 Juli 1941 en zigd gebleven, omstandigheden echter onvoldoei verbetering wori tweetal wetten, der renten krac wet en de kindt liüiteits-, ouderd trekkers. De eerstgenof hoofdzaken het Voor alle pers wonen en benei wordt op het gri te een toeslag' geldt dus voor nende invalidite den de 65 jaar. Daarboven wor slag van f 35 pe de volgende groe 1. gehuwde ma invaliditeitsrente 2. gehuwd gev vrouwen in het rente, die wettigt ren van henzelf echtgenote of ec wel pleegkindert pleegkinderen mi jaar zijn. Deze t verleend worden bovendien nog 1 boven omschrev van 1621 jaar gaan. 3. weduwenrer tige, gewettigde neden de 16 ja kinderen van 16 Deze gezinstoe verleend, indien personen in het rente ingevolge de Land- en Tc 1922 of Zeeonge het ongeval plaa ber 1946. Vond het onge plaats, dan word f 35 per maand zover deze toesl gevallenrente o Wordt de ren vervallen de toe de eerste dag hij 65 jaar word aan de voorwaa kan üij dan in een uitkering Ouderdomsvoorzi De gezinstoesls trekker ten goec voor rekening x instelling verplee verzekeringsbank heel of gedeeltel ten goede doen k JHANS de Kim validiteits- rentetrekkers. Deze voorziet een kinderbijslaf wonende invalid rentetrekkers in; R< VAN MAF 58) De elegante mi de kellners, die t ten haar verleger lemaal niet gewt ken te worden t uiterst sober gel geholpen en war liet vallen en eer dit voor haar op kleur als vuur. F mes Larsen zeer vinden. „Ze is werkelij terden Irene en heimelijk toe. „E kon ze zich toch aanschaffen". Vandaag was I

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2