Aanvulling van renten Invaliditeitswet Tante Sabine Geen oorlog, maar ook.... geen vrede Volgend jaar betere veestapel Veiligheidsdienst en kwestie-Sa nde rs >or een gulden e politie 'liike Stand Meerv. Kamer Op 1 October treden twee nieuwe wetten in werking Minister Mansholt is gematigd optimistisch kfijQi groter De boer vrijheid Gratie voor militairen EEN SMAKELIJKE MIDDAGPOT BOTER, VARKENSVLEES EN SUIKER IN DE TOEKOMST DUURDER Subsidie van Regering wordt ingetrokken GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK PIJNSTILLENDE WATTEN Het Radioprogramma grijpt in Zijlstra Is een pak- reclamebiljet ver- agzin „De Guldens ,1s illustratie is op verbon van een gul- daar inderdaad ver trouw op voorkomt, ct precies datgene, beoogt, nX het pu- tot lezen te dwin- heeft overigens ook ie kleine kleutertjes ;lding van de zilver- zo door gefascineerd, mpel voor echt aan- handelden zij. Want foldertje het plaatje gulden, frommelden r en stapten ermee 'inkel hier ter stede, den „kopen" en met .en". De groentehan- in gisteren en trapt» geen fruit en een r bij die gelegenheid jongelui al elders gekocht en ter beta- ode hadden gebruikt keiier minder uitge- e zestig cent terug, nulletjes, strop voor Volk meldt heeft de al een gedeelte van laag in beslag geno- ioofdstedelijke politie i de cliché's, om ver- >orkomen. id een moeder met over de Friesebrug ,n de stad, toen een brug op reed. De i bocht naar links te kinderwagen tussen ing gekraakt werd. baby geen letsel op. pte even, maar reed Daar zr|n nummer zal hij er wel meer n werd een onbe- niet afgesloten flets f uur na aangifte ge- olitie echter al weer buiten de gemeente Hij kan nu op het etstochtje uitrusten, nhuizen reed gisteren uur een militaire chauffeur was niet een rijbewijs, maar :ht. Blijkbaar was hQ et machtig, want hij d naar links de stoep van perceel 2 en de rnstig bschadigd. De ichaussee heeft het momen. arige jongeman wilde ks de Vrouwenstraat leendk daarbij geen i herrt tegemoetkomen- odat een botsing volg- was zo slim om een e geven. Later op de igehouden. Zijn spaar- el heel wat magerder 'de maal in korte tijd r iemand van Duitse gehouden. Ditmaal was rouw, die bij een Alk- e verbleef en hiertoe 'as. kwam een 59-jarige its te vallen, waardoor nde hoofdwonde be- bleek zo diep in het a gekeken, dat hij per reau van politie moest acht. illerende agenten za- n half vier een man, hemd, over de Van ;n. Daar zijn fiets niet ;n was, sommeerden ppen. Inplaats van aan doen, bleek de man hebben. De achtervol- et. Eerst na een waar schot in de lucht bleef :ze heer werd voor na- ïaar het bureau over- ichard F M, z. van D J M Bieseman An- A J Kesteloo en C D riscus C G, z van C G Bakker Hillegonda 'erhage en H C Klaver van R J H Teunissen erne Johannes C A, man en W H D Holtz- Hendrlk Koster en dmiraal. Johanna M E de N H de Vries, 82 jaar. laf, gehuwd met T ar Hendrikus W an P C Nieuwstraten, Hoorn, diefstal, 1 jaar evangenisstraf. Amsterdam, meineed, 1 anden gevangenisstraf, erdam, meineed, 1 jaar n gevangenisstraf, asterdam, diefstal, vrij- U„ Alkmaar, diefstal, rwaardelijk met drie er toezichtstelling van Ie Rijp, vervalsing, f 75 en 6 maanden voor drie proefjaren. D., Rotterdam, overtre- rijwielwet, vrijspraak. T., Alkmaar, heling, agen. .msterdam, diefstal, 6 iftrek, ter beschikking jel, oplichting, vier iftrek'. V, Alkmaar, zedenmis- en met aftrek, waarvan irwaardelijk met drie ;zicht reclassering. QP 1 OCTOBER 1947 trad de Noodwet Ouderdomsvoorziening in werking. Be oogde deze wet verbetering te brengen in de positie der ouden van dagen, te weten de personen boven de 65 jaar, de positie van de invaliditeitsrentetrekkers liet nog veel te wensen over. OP 1 OCTOBER 1948 zullen echter twee wetten in werking treden die een verbetering betekenen voor hen die in het genot zijn van een invaiiliteitsrente, weduwen- en wezenrente ingevolge de Invaliditeitswet. ^AN EEN BESCHRIJVING van de inhoud dezer wetten behoort iets vooraf te gaan over de toestand van het ogenblik. In de oorlogsjaren werd op de invaliditeitsrente een toeslag gelegd ingevolge het toeslagenbesluit. In grote lijnen was deze regeling zo, dat op de invaliditeitsrenten een grond- toeslag van 50% en op de ouderdoms renten een grondtoeslag van 25% werd gelegd. Voor gehuwden kwam hier 'n toeslag van 25% van het grondbedrag bij en voor ieder kind beneden de 14 jaar een toeslag van 20% tot een aantal van 6 kinderen. De maximum toeslag die kon worden verkregen was dus 50% grondtoeslag, 25% huwelijkstoe slag en 6x20% kindertoeslag 195%. Op de weduwenrenten werd een grondtoeslag gegeven van 50% en bij samenloop van weduwen- en wezen rente werd voor ieder kind een toe slag gegeven van 25% eveneens tot een maximum van 6 kinderen. Werd uitsluitend wezenrente toege kend, dan bedroeg de grondtoeslag 50'/i en werd indien er meer dan drie kin deren waren een kindertoeslag gege ven van 25% voor ieder kind boven 'n aantal van twee tot voor een maximum van 4 kinderen. Twee wetten. nEZE REGELING werkte vanaf 1 Juli 1941 en is sindsdien ongewij zigd gebleven. Door de veranderde omstandigheden was deze regeling echter onvoldoende, zodat thans een verbetering wordt beoogd door een tweetal wetten, n.l. de wet aanvulling der renten krachtens de Invaliditeits wet en de kinderbijslagwet voor inva- liditeits-, ouderdoms- en wezenrente- trekkers. De eerstgenoemde wet houdt in hoofdzaken het volgende in: Voor alle personen die hier te lande wonen en beneden de 65 jaar zijn, wordt op het grondbedrag van de ren te een toeslag-van 100% verleend. Dit geldt dus voor alle hier te lande wo nende invaliditeitsrentetrekkers bene den de 65 jaar. Daarboven wordt nog een gezinstoe slag van f 35 per maand verleend aan de volgende groepen rentetrekkers: 1. gehuwde mannen in het genot van invaliditeitsrente 2. gehuwd geweest zijnde mannen of vrouwen in het genot van invaliditeits rente, die wettige of gewettigde kinde ren van henzelf of van een vroegere echtgenote of echtgenoot hebben, dan wel pleegkinderen. Deze kinderen of pleegkinderen moeten beneden de 16 jaar zijn. Deze toeslag kan echter ook verleend worden, indien zij alleen of bovendien nog kinderen hebben als boven omschreven van de leeftijd van 1621 jaar, indien zij nog school gaan. 3. weduwenrentetrekkers met wet tige, gewettigde of pleegkinderen be neden de 16 jaar en/of schoolgaande kinderen van 16 tot 21 jaar. Deze gezinstoeslag wordt echter niet verleend, indien de bovengenoemde personen in het genot zijn van een rente ingevolge de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouw Ongevallenwet 1922 of Zeeongevallenwet 1919 indien het ongeval plaats vond na 31 Decem ber 1946. Vond het ongeval vóór die datum plaats, dan wordt de gezinstoeslag van f 35 per maand slechts verleend voor zover deze toeslag het bedrag der on gevallenrente overtreft. Wordt de rentetrekker 65 jaar, dan vervallen de toeslagen met ingang van de eerste dag van de maand, waarin hij 65 jaar wordt. Indien hij overigens aan de voorwaarden daartoe voldoet, kan bij dan in aanmerking komen voor een uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening. De gezinstoeslag komt aan de rente trekker ten goede. Wordt hij echter voor rekening Van een gemeente of instelling verpleegd, dan kan de Rijks verzekeringsbank de gezinstoeslag ge heel of gedeeltelijk aan de echtgenote ten goede doen komen. De kinderbijslagwet. THANS de Kinderbijslagwet voor in- validiteits- ouderdoms- en wezen rentetrekkers. Deze voorziet in de toekenning van een kinderbijslag aan hier te lande wonende invaliditeits- en ouderdoms rentetrekkers ingevolge de Invalidi teitswet met wettige of gewettigde kin deren van henzelf of van hun echtge noot (dan wel echtgenote) of pleeg kinderen beneden de 16 jaar. Ook voor schoolgaande kinderen van 16 tot 21 jaar bestaat recht op kinderbijslag. Voorts komen in aanmerking voor kinderbijslag de renten van hier te lande wonende kinderen die: a. een wezenrente hebben krachtens de Invaliditeitswet; b. een wezenrente hebben krachtens de Ongevallenwet 1921, Land- en Tuin bouw Ongevallenwet 1922 of de Zee Ongevallenwet 1919; c. in plaats van een wezenrente krachtens de Invaliditeitswet een af koopsom hebben ontvangen; d. schoolgaand zijn in de leeftijd van 16 tot 21 jaar en indien zij beneden de 16 jaar zouden zijn geweest recht op bovengenoemde renten of uitkeringen zouden hebben gehad. Het bedrag van de kinderbijslag is 10.per kind per maand voor de eerste drie kinderen. Te rekenen van het vierde kind bedraagt de kinderbij slag 12.50 per kind per maand. De kinderbijslag wordt betaalbaar gesteld aan de rentetrekker of de ver tegenwoordiger van iie wezen. Be staat echter de vrees, dat deze kinder bijslag niet aan de kinderen ten goede zal komen, dan kan de Rijks verzekeringsbank deze bijslag aan de echtgenote of verzorger van de kinde ren betaalbaar stellen. Dit kan bijvoorbeeld gebeuren bij scheiding van tafel en bed, bij verblijf in de gevangenis van de rentetrekker. Deze kinderbijslag mag niet tegelijk worden genoten met de kinderbijslag ingevolge de Invaliditeitswet. Een belangrijke verandering is voorts, dat de leeftijdsgrens voor we zenrenten ingevolge de Invaliditeits wet is verhoogd van 14 tot 16 jaar. Tegelijk met de invoering van deze wetten treedt het oude toeslagenbe sluit buiten werking. Reeds verleende toeslagen blijven lopen, tenzij zij ver vangen worden door de toeslagen van deze wetten of de Noodwet Ouder domsvoorziening. Hoe verleend? £)E VRAAG ZAL RIJZEN hoe al deze toeslagen verleend moeten worden. Dit geschiedt door de Rijksverzeke ringsbank, die in de komende maanden al de dossiers van de rechthebbende rentetrekkers zal doorwerken en ieder het zijne zal geven. Dit betreft een werk, dat vele maanden kan duren. Hoewel het begrijpelijk is, dat velen in afwachting zijn van hetgeen een aanmerkelijk verbetering betekent, dient men dus geduld uit te oefenen en geen onnodige correspondentie te richten aan de Rijksverzekeringsbank. Een aanvraag dient dus niet gedaan te worden met uitzondering van de volgende gevallen: a. voor het verkrijgen van een ge zinstoeslag door invaliditeitsrentetrek kers, die alleen schoolgaande kinderen hebben tussen de leeftijd van 16—21 jaar. b. voor het verkrijgen van een kin dertoeslag: 1. bij rentetrekkers boven de 65 jaar; 2. bij kinderen boven de 15 jaar, die nog schoolgaand zijn; 3. bij kinderen wier wezenrente is afgekocht. De gehele regeling is zeer ingewik keld, hetgeen te wijten is aan de on overzichtelijkheid van onze gehele so ciale wetgeving. Met kracht wordt gewerkt aan de herziening en vereenvoudiging der sociale verzekering, doch aangezien dit nog geruime tijd zal duren, is eerst bovenstaande regeling tot stand ge komen. De regering beschouwt een landbouw politiek, gericht op verhoging van rationele bodemproductie en op wel vaart en bestaanszekerheid der produ centen, als onmisbaar. Aldus minister Mansholt in de Memorie van Toelich ting op zijn begroting. De bewindsman betoogt verder: Mede tengevolge van het niet in vol doende mate beschikbaar zijn van agra rische grondstoffen en consumptiegoe deren op de wereldmarkt b.v. van broodgranen en vetten diende een stelsel van distributiemaatregelen in stand te worden gehouden, hetwelk voor de Nederlandse landbouw talrijke diep-ingrijpende regelingen met zich medebracht. De situatie gaat zich echter in gunstige zin ontwikkelen. Redelijkerwijze kan worden aangeno men, dat de wereldpositie van brood graan in de nabije toekomst minder zorgelijk zal zijn dan in de afgelopen jaren het geval was. Dientengevolge is ook de Nederlandse broodgraanvoor ziening belangrijk verbeterd. De vleespositie in Europa is in het algemeen zorgelijk. Aangezien de uit breiding van de veestapel, met name van de varkensstapel, afhankelijk is van de voederpositie, mag worden ver wacht dat hierin in de loop van 1949 verbetering zal komen. De verbetering van de vleesvoorziening in Nederland is hiervan afhankelijk. Het stemt de regering tot voldoening, Aan alle door een Nederlandse rech ter veroordeelden, die voor 1 Januari 1948 als militair in werkelijke dienst naar de overzeese gebiedsdelen zijn uitgezonden, wordt kwijtschelding ver leend van de nog niet ondergane on voorwaardelijke vrijheidstraffen van zes maanden of minder en de nog niet betaalde onvoorwaardelijke geld boeten van vijfhonderd gulden of minder, opgelegd voor feiten voor hun uitzending gepleegd, alsmede van de nog niet ondergane of nog niet be taalde gedeelten van zodanige vrij heidstraffen of geldboeten. De betreffende vonnissen en arres ten blijven overigens in hun geheel. dat zich, mede dank zij de vrij gun stige vooruitzichten, welke de binnen landse landbouwproductie in het hui dige oogstjaar vertoont, langzamerhand steeds meer aspecten openbaren, welke er op wijzen, dat de schaarste-economie tot het verleden gaat behoren. Het prijsbeleid van de afgelopen ja ren, hetwelk in het verleden heeft ge leid tot een stelsel van richtprijzen, die in sommige gevallen als garantieprijzen werden opgevat, dient plaats te maken vcor een beweeglijker stelsel, dat de boer in ruimer mate vrijheid laat bij zijn bedrijfsindeling en bedrijfsvoering. Gedacht wordt hierbij aan een stelsel, waarbij voor enkele producten richtpnj- ze-i worden vastgesteld. Deze richtprij zen zullen op zodanige wijze moeten worden berekend, dat de bestaansze kerheid der werkers in de goed ge leide land- en tuinbouwbedrijven in voldoende mate wordt verzekerd. Geruchten om „De Hoge Veluwe" De Tweede Kamer behandelde Dins dag o.a. de begroting 1948 van het departement van algemene zaken, welke in het vorig zittingsjaar niet kon 'worden afgehandeld. De heer Beernink (C.H.) besprak de kwestie van het nationale park „De Hoge Veluwe". Hij merkte op, dat het practisch een rijksinstelling is geworden, hetgeen niet de bedoeling was. De regering heeft z.i. onjuist ge handeld door het huis „Sint Hubertus" to maken tot een vacantie- en herstel lingsoord voor ministers en hoge ambtenaren, die er naar hij meende voor f 12 per week kunnen verblijven. De overeenkomst moet naar zijn oor deel zo spoedig mogelijk ongedaan worden gemaakt. De heer Goedhart (Arb.), de centrale veiligheidsdienst besprekend, merkte op, dat de Kamer nog niets bereikt heeft omtrent het rapport- Wijnveldt inzake het onderzoek naar het bureau nationale veiligheid. De wijze, waarop in de memorie van ant woord over de kwestie-Sanders gespro ken wordt, vond hij allerminst bevredi gend. De heer Sanders is in opspraak gebracht en spr. achtte enig openlijk eerherstel nodig. De heer Bruins Slot (A.R.) wil de de veiligheidsdienst los van justitie houden. Hij verenigde zich met hêt verzoek van de heer Goedhart om pu blicatie van het rapport-Wijnveldt. Naar zijn oordeel is de heer Sanders terecht uit het B.N.V. verwijderd. De minister van Algemene Zaken, de heer Drees, verklaarde, dat de opmerkingen van de heer Beernink over „De Hoge Veluwe" niet in over eenstemming zijn met wat de regering bekend is. Het leek hem mogelijk nader te be zien of een andere regeling voor het bestuur getroffen kan worden Spr. verklaarde voorts, dat het slot Huber tus voor het publiek toegankelijk is. Het bedrag van f 12 per week is on juist: er wordt f 10 per dag betaald. Na gewezen te hebben op het diep gaand verschil tussen het B.N.V. en de centrale veiligheidsdienst verklaarde spr., dat het rapport-Wijnveldt niet voor publicatie in aanmerking komt. De minister vond het onvruchtbaar thans nader in te gaan op de kwestie- Sanders. Het begrotingsontwerp werd z.h.s. goedgekeurd. TWINTIG DODEN'IN DANSZAAL. Bij een brand in een dansgelegen heid te Osuchow bij Warschau zijn 22 personen om het leven gekomen en 30 ernstig gewond. Volg dan het nieuws, dat de Radio-kookleraar P. J. Kers, van 2 October at, voor onze lezeressen zal verzorgen. Uw vragen over kookproblemen worden gratis behandeld. De regering is, blijkens de toelich ting op het landbouwegalisatiefonds, van oordeel, dat de benarde toestand van 's lands financiën niet toelaat het subsidiëren van levensmiddelen, waar zulks niet noodzakelijk wordt geacht. Zo zal voor de grondstof (bloem 80 pet. uitmaling) voor het wittebrood een hogere prijs in rekening worden gebracht dan tot dusverre het geval was. Aangenomen kan worden, dat dit brood dienovereenkomstig in prijs zal stijgen. Uit de verhoogde bloemprijs zal het verlies kunnen worden bestre den, dat voortkomt uit de stijging van de meelprijs voor normaal brood, voortvloeiende uit de prijsverhoging van binnenlands graan, welke per 1 Augustus is ingegaan. Hierdoor is het mogelijk geworden de prijs van het normale brood ongewijzigd te laten. De in de begroting opgenomen hoe veelheid suiker komt naar schatting overeen met een verbruik, dat, indien er geen distributie zou zijn, ten hoog ste opgenomen zou worden. Tenteer is dat het geval, indien nog rekening wordt gehouden met de in deze be groting verwerkte afschaffing van de subsidie op dit artikel welke thans nog ongeveer 15 cent per kg bedraagt. De suiker wordt daardoor duurder. De hoeveelheden vlees, waarmede in de begroting is gerekend, hebben betrekking op een rantsoen van 250 gram per week. Bij de vleesdistributie doet zich eveneens het vraagstuk der subsidie voor. Teneinde ook op dit gebied tot een vermindering van de lasten van het fonds te komen, zal de subsidie op varkensvlees worden ver minderd door verhoging van de con sumentenprijzen. De toeslag op boter, die belangrijk hoger is dan de toeslag op margarine, zal aanmerkelijk worden verlaagd. Dit betekent een verhoging van de boter- prijs. Ook de prijzen van bak- en braadvetten en spijsoliën zullen wor den herzien. Voorts bestaat het voor nemen de te distribueren hoeveelheden spijsvetten te verhogen met 50 gram per week. QM AI. TE ANGSTIGE gemoederen onmiddellijk gerust te stellen: het ver breken der directe onderhandelingen met Moskou door de Westelijke grot» mogendheden en hun besluit, de kwestie-Berljjn voor de Veiligheidsraad te brengen, betekenen niet, dat de furie van de oorlog haar hand ook maar iets vaster om 's werelds keel geklemd heeft, dan zulks bij het begin van de blok kade het geval was. Een acuut oorlogsgevaar zou eerst ontstaan, wanneer de Russen op gewelddadige manier zouden trachten, spanten te breken uit de luchtbrug, welke het Westen met Berlijn verbindt. En hiervan hebben de Sowjetg, ondanks brutale eisen tot controle en beperking van het verkeer door de lucht naar en van de voormalige Duitse hoofdstad, zich tot nu toe angstval lig onthouden. Dit ls de ten minste enigermate geruststellende factor in de huidige situatie. ANDERZIJDS BETEKENT de stap van het Westen wel, dat de mens heid nog voor onafzienbare tijd zal moeten leven in een toestand, waarin de lont steeds dicht bij het kruitvat zal zijn en die de Verenigde Naties voor de grootste vuurproef in haar nog zo jonge geschiedenis plaatst. Wat het eerste betreft: uit de gepu bliceerde nota's en memoranda, betrek king hebbende op de onderhandelingen in het Kremlin en tussen de vier mi litaire gouverneurs in Duitsland, blijkt overduidelijk, dat de Russen niet be reid zijn de door hen gestelde doelen, waarvan de beheersing van Groot- Berlijn er een is, op te geven. Zij wil len daarbij desnoods tot de uiterste rand van de afgrond gaan verder niet. Maar de rand van een kloof Is altijd vol oneffenheden en een misstap kan de catastrofe ten gevolge hebben. Dat is het gevaarlijke, te meer daar ook het Westen noodgedwongen, omdat een tweede „München" niet minder funest zou zijn het spel moet meespelen. Het zal daarbij hard tegen hard gaan. Amerika en Engeland zul len de luchtbrug nog verder uitbou wen, nog meer vliegtuigen naar Duits land zenden. En de Russen zullen voortgaan, met hulp van hun Duitse trawanten, het leven voor de Weste lijke geallieerden en de Duitse demo craten in Berlijn zo zuur mogelijk te maken. Bij dit alles speelt het geen rol, of, naar uit het zojuist verschenen Ame rikaanse Witboek zou kunnen blijken, Stalin meer verzoeningsgezind is, dan de fanatieke Molotov en sommige chauvinistische Russische generaals. Is Stalin werkelijk door een nietsontzien de kliek in het Politburo naar de Krim gestuurd, om niet opnieuw, zoals op 30 Augustus, vastgelopen onderhan delingen door toegevendheid weer op gang te kunnen brengen, dan betekent dit, dat zijn wil in de Sovjet-Unie niet langer wet is. Hield en houdt hij zich daarentegen met voorbedachten rade schuil, dan wil dit zeggen, dat hijzelf het zenuwslopende spel van de koude oorlog regisseert. Hoe dit ook zij, voor het Westen maakt het geen enkel ver schil. Het zal in de komende weken en maanden het uiterste moeten ver gen van zijn zenuwen en weloverwo gen al die maatregelen moeten treffen, welke in staat zijn, de Russen een in druk te geven van een zich herstellen de kracht en een vastberaden wil niet voor geweld te zullen bukken. In dit opzicht is de in Parijs begonnen con ferentie van de ministers van Defensie der vijf landen, die het pact van Brus sel hebben getekend, van groot belang. WELKE ZIJN BIJ DIT ALLES de ge- volgen, die het besluit van het Wes ten om de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen, kan heb ben? Het Handvest bevat twee hoofd stukken, uit hoofde waarvan deze zaak voor de raad aanhangig kan worden gemaakt: de hoofdstukken VI en VII. Het eerste houdt zich bezig met een vriendschappelijke regeling van ge schillen. In dit geval hebben de ge- interesseerde partijen geen stemrecht en kan dus geen der grote mogendhe den, behoudens China, zijn veto uit spreken. Een bezwaar hierbij is, dat de raad zijn beslissingen met 'n meer- op de pijnlijke plek. bestrijdt ENZ doxen 50 en 75 ot. derheid van zeven stemmen moet ne men en men kan als zeker aannemen, dat een der overblijvende landen (de raad heeft elf leden), namelijk de Oekraine, zich zal verzetten tegen elk besluit, dat een veroordeling van de Sovjet-Unie zou inhouden. Kan een geschil niet opgelost wor den op grond van het in Hoofdstuk VI bepaalde, dan wordt hoofdstuk VII van kracht. Dit schrijft voor, dat de raad vaststelt, of er een toestand bestaat, welke de vrede bedreigt, dan wel of er een daad van agressie is gepleegd. Tevens wijst het de maatregelen aan, welke de raad moet nemen, indien hij inderdaad tot zodanige vaststelling komt. Bij het volgen van deze proce dure bezitten de grote mogendheden, zelfs indien zijzelf bij de zaak betrok ken zijn, wel het recht van veto. Rus land is daarom in de gelegenheid, het de raad technisch onmogelijk te maken een meerderheidsbesluit uit te voeren, dat de leiders op het Kremlin onaan genaam is. D- kans is echter geens zins uitgesloten, dat de Westelijke Gro te Drie en hun aanhang door de Vel-- ligheidsraad bevolen sancties zullen uitvoeren, veto of geen veto van de Russen .In het bijzonder Washington is daar sterk voor, de Fransen, die dich ter bij het vuur zitten, waarschijnlijk minder. Maar Marshall heeft tot nu toe steeds zijn zijl gekregen en zal het waarschijnlijk ook in dit geval wel krijgen. Wat er dan gebeuren zal, ligt voor de hand. De Russen, trouw gevolgd door hun satellieten, zullen de Ver enigde Naties de rug toekeren. In zijn in de Algemene Vergadering uitgespro ken rede zinspeelde Bevin daar reeds op. „Wanneer een Verenigde Naties op wereldbasis toch een aanfluiting blijkt te zijn, zullen wij er beter aan doen de organisatie op regionale grondslag te stellen", aldus de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Ongetwijfeld zou men een dergelijke gang van zaken moeten betreuren, maar anderzijds heeft het wellicht zijn voordelen een organisatie, opgericht om de vrede te handhaven, maar in de practijk een sta- in-de-weg bij de bestraffing van boos doeners, tot betere tijden te liquideren. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM n 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Gramo foonplaten 6,30 Willen en kunnen 7,00 Dwalen wij? 7,15 Het nieuws uit Indië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 „Le zen in de Bijbel" VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Opera-programma 9,15 De Oranje orchidee 10,00 Johan Jorg (orgel) 10,15 Paul Godwin-trio 10,45 Van boek tot boek 11,15 Frans Nienhuys 25 jaar artist HILVERSUM It 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,20 Festiva- lia 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Gramofoonplaten 7,25 Het Bach-koraal 6,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-prolocrg 8,15 Het Residentie-orkest 9,35 Burgerlijk recht 10,00 Sans souci 10,45 Avondoverden king 11,15 Selectie uit selecties 11,45 Gramofoonplaten VOOR DONDERDAG HILVERSUM IIt 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Oramofoonmuziek 9,35 Arbeidsvitami nen 1,20 Sidney Torch dirigeert 3,00 Voor zieken en gezonden 4,00 Van vier tot vijf 6,20 Sportpraatje 6,35 John Renova and his Music 7,00 Olleke Bol- leke en Knipperdolleke 7,10 Pierre Pal- la (orgely 8,05 Echo van de dag 8,15 Omroep-Kamerorkest 9,lo „De liefde gaat langs zonderlinge wegen" 9,45 Gramofoonplaten 10,00 „Au salon des varieté's anno 1900" 10,45 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Opera-frag menten HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8' en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 11,00 De zonnebloem 1,20 Liederen van Duparc en Strauss 3,00 Radio Philharmonisch-orkest 6,15 Land- en tuinbouw 6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,45 De Re geringsvoorlichtingsdienst antwoordt 8,05 Programma-proloog 8,15 Plaat- varla 9,00 Een gemeenschap van onder nemers en arbeiders 9,20 NCRV-koor 0.45 Dolf van der Linden en zijn Metro- pole-orkest 10,15 De vaart der Volken 10,35 Gramofoonplaten 10,45 Avond- overdenking 11,15 Gramofoonplaten ROMAN VAN MARIA SAWERSKY1 58) Da elegante mensen ergerden haar; de kellners, die haar bedienden, maak ten haar verlegen. Ze was immers he lemaal niet gewend zo op haar wen ken te worden bediend. Ze had altijd uiterst sober geleefd, steeds zichzelf geholpen en wanneer ze haar servet liet vallen en een der gerokte mannen dit voor haar opraapte, kreeg ze een kleur als vuur. Hetgeen vooral de da mes Larsen zeer pijnlijk plachten te vinden. „Ze is werkelijk onmogelijk!" fluis terden Irene en haar moeder elkaar heimelijk toe. „En een nieuwe japon kon ze zich toch waarlijk ook wel eens aanschaffen". Vandaag was Beate wel heel erg v erstrooid en dat bleek wel in de eer ste plaats, toen ze haar waterglas om ver wierp. Ze dronk namelijk altijd tafelwater, terwijl de beide andere da mes daarentegen nooit anders dan wijn gebruikten. Daarna Het ze haar mes tweemaal achter elkaar vallen, wat een zeer storend lawaai vëroorzaakte en tenslotte morste ze nog ijs op het tafellaken. Irene ergerde zich verschrikkelijk aan al deze onhandigheden. „Kijk 'toch een beetje uit, Beate!" snauwde ze haar nichtje toe. ,Je bla meert je insterfelijk!" Deze woorden bereikten het oor van een oude dame, die alleen aan een tafeltje in de nabijheid zat. Ze nam de drie dames stuk voor stuk onderzoe kend op. „Ik voel me vandaag wat nerveus en ik heb niet de minste trek", stamelde Beate. „Excuseert u me, alstublieft. Haastig verliet ze de eetzaal, ter wijl aller blikken zich op haar richt ten, wat haar opnieuw verlegen maak te. Ze vluchte naar haar kamer, waar ze de krantenknipsels opnam en de daarbij behorende map. Nu kon ze al les rustig sorteren en op zijn plaats hergen. Wat een heerlijk werkje! Maar nog werd haar daarvoor geen gelegenheid gegeven. Juist, toen ze het zich gemakkelijk had gemaakt, drongen vanuit de aangrenzende ka mer de stemmen van moeder en doch ter, die het middagmaal hadden be ëindigd en zich nu in haar eigen ap partementen terugtrokken tot haar door en enige seconden later werd er geklopt. „Hoe gaat het met je Beate?" vroeg Irene. „Oo, dank je, ikik zou graag wat willen rusten", stotterde het meisje. „Slaap dan maar lekker, liefste. Voel je er wat voor om in de namiddag een wandeling met ons te maken, ja?" „Nee het spijt me, dank je wel". „Laat haar toch met rust. Irene!" snauwde mevrouw Larsen haar doch ter toe. En eindelijk Het men haar dan met rust. Beate nam haar boek, de knipsels en een tube lijm en verliet zachtjes haar Kamer. Ze ging naar de tuin, welke achter het hotel lag en waarin ze reeds zovele eenzame uren had doorgebracht. Daar had ze haar UeveHngsplaatsje, een tafeltje met een bank onder een pergola. Van de tuin werd door de ho telgasten slechts weinig gebruik ge maakt. Alleen zag men er van tijd tot tijd een oude dame. Zij was dezelfde, die deze middag aan tafel Beate zo scherp geobserveerd en de onvrien delijke woorden van Irene Larsen ge hoord had. Nu wandelde ze, een hand werkje bij zich dragend, langs de bloembedden. Ze lette bHjkbaar in 't geherfl niet op Beate, maar keek naar de directeur van het hotel, die op de veranda stond. Na een korte aarzeUng liep ze op hem toe. Mevrouw Olafsen behoorde sinds jaren tot de geregelde gasten van het hotel en zodoende kon zij zich een vertrouwelijke vraag per- miteren, „Wie is eigenlijk dat jonge meisje daar op die bank?" wendde ze zich tot de eigenaar. „Een arm fami lielid van de dames Larsen, een zieke juffrouw van gezelschap, die men uit medelijden hierheen heeft gesleept ot wat anders? Dat meisje interesseert me, mijnheer MuUer en ik zou dan ook graag wiUen, dat u mij eens inlichtte". „Ze is nog het een, noch het ander, mevrouw Olafsen", fluisterde de di recteur de nieuwsgierige, oude dame toe. „Ze is weliswaar familie van de dames Larsen, maar ze betaalt alle re keningen en schijnt zeer gefortuneerd te zijn". „Daar ziet ze toch werkeUjk niet naar uit", antwoordde mevrouw Olaf sen verbaasd. „En ik vind, dat me vrouw Larsen en haar dochter zich niet bepaald als liefhebbende bloed verwanten tegenover dat arme schep seltje gedragen. Ze is altijd alleen. Hoe komt dat toch?" Maar daarover kon meneer Muller haar tot zijn spijt niet inlichten. Bo vendien werd hij juist op dit ogenbUk weggeroepen en na een beleefd excuus gestameld te hebben, maakte hij- zich haastig uit de voeten. Beate had zich intussen geheel aan haar werk gewijd. De krantenknipsels had zij netjes naar de verschiUende "plaatsen, waarop zij bétrekking hadden, gerangschikt en nu werden ze met veel zorg in het album geplakt. Ze was zo in haar werk verdiept, dat ze de naderende voetstappen niet eens hoor de. Eerst toen een schaduw op het ta feltje viel, keek ze op en zag ze me vrouw Olafsen voor zich staan. „Wat doet u daar, als ik vragen mag?" informeerde de oude dame vriendelijk. Beate was zo geschrokken, dat ze niet direct antwoord kon vinden. Ze begon te stotteren. Toen deed een plotselin ge windvlaag een der knipsels naar de grond dwarrelen. Nog vóór het jonge meisje het kon oprapen, had mevrouw Olafsen zich reeds gebukt en nu hield ze het stukje krantenpapier in haar hand, terwijl ze het aandachtig bekeek. Midden in de tekst van een recensie, stond een groepsfoto, waarop dr. Reu der, Karei Schuch en nog een paar he ren waren afgebeeld. En op de voor grond straalde tante Sabine, met een grote bouquet bloemen in haar arm. Het cliché was van een onderschrift voorzien, dat mevrouw Olafsen hard op voorlas: (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3