nan I; 18 LLEN V.V.V. van Groet schouwt het seizoen Schoorl's Raad vergaderde srde" t 4795 :erders! exter 1948 onder de loupe Heïloo. Het Instituut voor Arb. Ontwikkeling Warmenhuizen. Ned. Herv. Kerk wordt gerestaureerd Broek op Langendijk. St. Pancras. NIWIN-actie bijzonder geslaagd IJsclub binnenkort veertig jaar De God der Schepping Koedijk. Nrd.-Holl Cabaret trad op Zaid-Scharwoude „Damlust" in Maart veertig jaar Noordscharwoade. Derde ronde Schaakmat Polder Hensbrbek keurt bruggenbouw goed teuws l_aatsie N Bergen, Oudkarspel. Betonbrug over 't Kanaal Parijs, Londen, Brussel of Berlijn? ^een, een Alkmaarse winkel moet het zijn. Marktberichten Langedijker Marktoverzicht 55- /an de zegi: in ezlnnen fS VB® cht 285, KTEUR gewenst, mogelijk- erwerven n naar LVERBAAR toe; maar je It onder één Vogel. In elk =zien. Onthou ze terug met g. Hij krijgt er het trans- Schiphol." im-m-minste", drie. Gerrit? aft diens sig- aden gestaan? v Het seizoen 1948 is ten einde, de gas ten zijn voor het merendeel vertrok ken, de rust is wedergekeerd langs de duinenrand. Talloos velen uit vrijwel alle provincies hebben dit seizoen in Groet en Camperduin weer vacantie- genoegens gesmaakt en rust gevonden ende ingezetenen zijn er niet slecht bij gevaren. Een terugblik werpende op de ach ter ons liggende maanden meende één der bestuursleden van VW te kunnen constateren, dat het seizoen in het al gemeen goed was geweest. Pensionhouders, verhuurders en ne ringdoenden maakten goede zaken. Een uitzondering diende te worden ge maakt voor de strandexploitanten, die alle reden, tot klagen hadden: het vaak Vereerders van Thalia, de muze van het toneel, konden zich amuseren bij de uitvoeringen van de Harger Toneel club en het cabaretgezelschap Elck- wat-wils en vrienden van Terpischore konden enkele malen per week hun hart ophalen op de dansvloer. Ook de jeugd werd niet vergeten het jaarlijkse strandfeest was maar geen pretje voor een driehonderd kin deren! De voorgenomen rondvaarten naar Alkmaar en het Noords Venetië trof fen het buitengewoon slecht dit jaar: het weer lokte niet vaak tot zo'n boot tocht. Summa summarum: Groet en Cam perduin zijn tevreden. En de vacantie- gangers? Tal van tevredenheidsbetui- ongunstige weer lokte niet uit tot een gingen zijn ingekomen bij het VW- bezoek aan het strand. Onze zegsman wees er op, dat het slechte weer, dat de strandexploitanten handicapte, ne ringdoenden en caféhouders extra voordeel bracht: de een zijn dood de ander zijn brood. Het seizoen begon al vroeg: Mei was al goed. De aanvragen overtroffen ver re het aanbod; het bestuur had dan ook gemeend te moeten afzien van 't maken van reclame, om nog méér te leurstellingen t» voorkomen. Groot was het aantal kampeerders, die hier hun tenten hadden opgeslagen. Voor de liefhebbers van cijfers diene, dat voor de hele gemeente 2000 vergunningen zijn afgegeven in 1948, zodat veilig mag hvoKden aangenomens dat ruim tien duizend personen op deze wijze voor korter of langer tijd van mooi Schoorl hebben genoten. Nog weer anderen kwamen met hun vaartuigje naar Groet en de Jachthaven aan de Jaag- kade lag dan ook geregeld vol drijven de woningen. Om al die vacantiegangers wat af leiding te bezorgen organiseerde het VW-bestuur verschillende concerten, wandelingen, toneeluitvoeringen, kin derfeesten enz. Tot de meest gewaar deerde attracties behoren wel de on der leiding van de heer T. E. Jansen, boswachter Staatsbosbeheer, gehouden duinwandelingen. Honderden genoten op deze wijze van de mooie duinland schappen en, aldus de secretaris van VW, zullen meer waardering krijgen voor onze duinen en medewerken om verwoestingen tegen te gaan: waar mensen de duinen op en af draven, verdwijnt de plantengroei en treedt gevaar van verstuiving op met al de gevolgen van dien. Het indertijd gebeurde ten N. van de boulevard te Scheveningen, waar het vroeger zo hoge duin dreigde te verdwijnen door vernieling door druk bezoek en waar men tot afsluiting be sloot over te gaan, moge tot afschrik wekkend voorbeeld strekken. Prikkel draad moet niet nodig zijn. Buitengewoon gewaardeerd werden ook de concerten, die Schoorl's Ge mengd Koor gaf op een idyllisch plek je in de duinen. Schoorl's Fanfarecorps De Vriend schap maakte zich verdienstelijk met zijn muzikale rondgang en bracht heel wat leven in de brouwerij Toen gisteravond het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling bijeen kwam werd allereerst gereleveerd het prach tige resultaat wat in het afgelopen sei zoen werd bereikt. Verder werd bespro ken de samenwerking met 't Nut van 't Algemeen. 15 Nov. zal een lezing gegeven wor den over radar door de heer Knopper. 26 Nov. zal een film vertoond worden over: van kielplaat tot zeekasteel; 2e Kerstdag komt dan weer de vorig jaar met zoveel succes gehouden Kerstbijeenkomst. Op 3 Jan. komt de film Glorie onzer Tropen van de Stoomv. mij. Nederland. 31 Jan. zal Lode van Gent optreden. 12 Maart zal dan weer de z.g.n sluitingsavond worden gehou den. Daar zullen waarschijnlijk optre- nde de Kaloea's Hawaiian uit Zaandam, terwijl een lekenspel en volksdansen zullen worden gegeven. Het instituut heeft echter gemeend bovengenoemde avonden aan te vullen met z.g.n kleine lezingen. Hiervoor zijn diverse onderwerpen gekozen en ook zal de VW Texel een film vertonen. De bestuursverkiezing, die hierna plaats vond, had tot gevolg dat het bestuur met twee leden werd uitge breid. Het is nu als volgt samengesteld: N. Majolee, voorzitter; mej. N. van Erkelens, secrearesse, Frederikslaan 118; H. C. Stam, penningmeester; A. Jensch, F. Koch, Th. Stroet, Chr. ter Buurkes, W. H. van Rietschoten, leden. SAMENWERKING VERKREGEN. Dezer dagen kwam het Nut van 't Algmeen met het Instituut voor Arbei dersontwikkeling bijeen om gezamen lijk plannen te beramen voor eventu ele samenwerking voor het winter- programma. Besloten werd twee bij eenkomsten met een algemene cultu rele strekking gezamenlijk te organi seren. Zo werd besloten op 23 Oct. een Opera-concert te organiseren met het Amsterdamse Opera-ensemble met Bep Ogtrop, alt, als medewerkster. Op 31 Jan. zal Lode van Gent, voor drachtkunstenaar, optreden welke avond opgeluisterd zal worden met kleurenprojectie en het zingen van Bretonse liederen. Het damseizoen neemt weer spoe dig een aanvang. Op de jaarvergade ring die in het afgelopen week-end gehouden werd, is besloten de compe titie 1948-1949, evenals voorheen het geval was, met drie tientallen te doen spelen. Verder zijn er plannen in voorberei ding om de Kennemer Damkring uit te breiden. Evenals vorig jaar zullen wij de damliefhebbers van week tot week op de hoogte houden van de gespeelde wedstrijden en standen. bestuur. Vol vertrouwen zien Groet en Cam perduin seizoen '49 tegemoet. De raad kwam Maandagavond in open bare zitting bijeen onder voorzitter schap van burgemeester mr. C. A. J. Jochems. Wethouder Selhorst kon, ofschoon zijn toestand iets verbeterd was, nog niet aanwezig zijn. Mededelingen De voorzitter begon met de heuglij ke mededeling, dat enkele reeds lang gekoesterde wensen eerlang in ver vulling schijnen te zullen gaan: de gelden voor de bouw van een nieuwe school te Groet, zij het dan een semi- permanente oftewel goedkope, zijn door Ged. Staten goedgekeurd, zodat het wachten nu is op de medewerking van de departementen van onderwijs en wederopbouw; Schoorl krijgt zijn door velen zo vurig begeerde wandel en rijwielpad naar zee, mits aan zeke re voorwaarden wordt voldaan, on danks het ernstige protest dat door het bestuur van VVV Groet-Camper- duin was ingediend. De heer Blankenstijn, bracht als raadslid en bestuurslid van VVV Noord-Kennemerland de burgemeester dank voor zijn bemoeiingen inzake de weg naar zee, waarin Schoorl een levensbelang ziet. Benoemingen Nadat de raad korte tijd in comité had vergaderd, werd in de vacature van gemeente-arts, ontstaan door het ontslag van dr. Heringa, voorzien door de benoeming van dr. F. H. Risselada. Tot tijdelijk klokopwinder te Schoorl werd benoemd R. E. Koning. Met de voorstellen van B. en W. tot het aangaan van enige kasgeldlenin gen ging de raad zonder discussie ac- coord. Rondvraag De heer Sevenhuysen wees op de vervuiling van verschillende verhuur de wegbermen. Mevr. Jansen infor meerde naar de mogelijkheid van het doortrekken van het rijwielpad langs de Duinweg en van het plaatsen van een licht bij 't postkantoor. De heer Blankenstijn vroeg naar de verharding van de Paardenmarkt, waarop de voor zitter mededeelde, dat daarvoor een post op de begroting komt. -■•z* Tengevolge van een ontploffing in het dorp Lachouat in Algiers werden negentien personen gedood en een honderdtal gewond. Hoe de Ahdallah- wijk er na de ontploffing uitzag. Het bestuur van de Stichting tot res tauratie van het Ned. Kerkgebouw St. Ursula met toren kreeg van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen bij missive bericht, dat Zjine Excellentie accoord kan gaan met de voorgestelde restauratie van het ge bouw en dat een rijkssubsidie zal wor den verleend. Het bedrag dezer sub sidie zal na overleg met Gedeputeerde Staten van Noord-Holland worden vast gesteld. Een prachtig resultaat voor het onvermoeide werken van het stichtingsbestuur, dat met een afwij zing van 1938 is begonnen en tijdens de bezettingstijd veel strijd heeft moeten voeren om vreemde handen van het monument af te houden. Een gelukkig verschijnsel, dat thans dit voor onze noordkop unieke gebouw behouden zal blijven. V.V.V. VERGADERT IN „WELGELEGEN". Op Donderdag 7 October a.s. zal in café „Welgelegen" te Broek op Langen dijk de 27ste vergadering van het Alge meen Bestuur der Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland worden gehouden. Op de vorige jaarvergadering werd besloten, in het vervolg steeds een andere plaats uit te kiezen voor deze jaarlijkse bijeenkomst. De vergadering zal onder leiding staan van de voorzit- tei der federatie, mr. D. Breebaart en om 10 uur aanvangen. VEERTIG JAAR DIRIGENT. Eén der bekendste Langedijkers, de heer P. Pranger hoopt 1 Oct. a.s. te herdenken, dat hij 40 jaar aan de Har monie „Excelsior" is verbonden als dirigent. De invloed van de heer Pranger is op het plaatselijke muzikale leven van zeer grote betekenis ge weest. Ter gelegenheid van dit jubi leum zal op 1 Oct. a.s. in Tivoli de huldiging plaats vinden. De muzikale rondgang van Adven- do. waarbij gecollecteerd werd, heeft ruim zeshonderd gulden opgebracht. Dit verheugende resultaat bewijst, dat het corps zich mag verheugen in de goodwill van de burgerij. Zaterdagmorgen .1. zijn 33 pakketten weggestuurd maar de jongens van Sint-Pancras en Koedijk-Zuideinde in Indië. Een pakket bevat o.a. tandpas ta, tanden-borstel, speculaas, taai, 2 rollen pepermunt, kauwgum, repen, drie pakjes sigaretten, een boek enz. In het dorp is een inzameling gehou den van tabaks- en snoepbonnen en ook van geld. De geldelijke opbreng sten waren ongev. f 250 meer dan ver wacht was. Daar er nu nog wat gel den over zijn, zullen deze op de boe renleenbank ter plaatse gezet worden voor een eventuele nieuwe actie. Als afzender is op ieder pakket ge plaatst De burgerij van St. Pancras en Koedijk-Zuideinde, p.a. Postkantoor St. Pancras. Dezer dagen kwamen de leden van de IJsclub „St. Pancras" in café Bouw- stra bijeen ter bespreking van een 8-tal punten. Voorzitter Vroegop betreurde in zijn openingswoord de kleine opkomst van de leden. Het jaarverslag was in orde evenals de notulen. Als punt 3 bracht de penningmees ter verslag uit van de stand van vde kas. Ontvangen 1359.51, uitgaven f 1359.51. Op de Bank is nog aanwezig een saldo van 14.85. Van de gemeen te Koedijk moet nog een som van 200 ontvangen worden. Dit jaar en tevens het volgende jaar zullen de heren C. Middelburg en Jac. Mulder de kas controleren. In het bestuur werden gekozen de heren Jb. Visser, K. Bobeldijk, G. Tol en Jn. Wijn. Alle heren namen de be noeming aan. Er zal een grote verloting op touw gezet worden om de kasmiddelen aan te sterken. Deze verloting zal bij de Min. van Justitie aangevraagd wor den. De prijzen gaan boven de 100. Het belangrijkste punt van deze ver gadering was het bespreken van de viering van het 40-jarig bestaan. Het plan zal nog nader uitgewerkt wor den, maar algemeen is men er voor om een groot feest te vieren. Bij het betreden van de Ijsbaan moet in het vervolg de kaart zicht baar gedragen worden. Hieraan zal streng de hand gehouden worden. Maandagavond j.l. vond in de Ger. Kerk een vertoning plaats van de Evangelisatiefilm „De God der Schep ping". Vooraf werden enkele prachtige films vertoond over de Inhuldiging van H.M. Koningin Juliana en de troonsafstand van prinses Wilhelmina. De hoofdfilm was een prachtige 16 mm kleurenfilm, die een kijk gaf in Gods wonderlijke natuur. O.m. zagen we passeren: de sterrenhemel, het zonnen en planeten-stelsel, de wolken hemel. Ook de grote afstanden wer den duidelijk gedemonstreerd. In de dierenwereld kregen we een inzicht omtrent de groei en ontwik keling van een rups. Van de plantengroei kwamen o.a. de roos en de paradijsvogelbloem onder de lens. Iets wat de aanwezigen ook zeer interesseerde was de groei van een stokspercieboon. Aan het einde van de film waren enkele toepasselijke leuzen op het doek te lezen. Het was een zeer geslaagde avond, die nog lang in het geheugen zal blij- Ds. S. J. Wouda te Rijperkerk heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier. De ouden van dagen van Koedijk had den Zaterdagmiddag een feestelijke bij eenkomst in zaal Schuit Zij waren uit genodigd door de afdeling Koedijk van de Bond voor Staatspensionnering Burge meester Schellinger was ook aanwezig Het Noord-Hollands Cabaret bracht deze middag een goed en welverzorgd pro gramma onder de titel van „Hollands Glorie" Vooral Kees Stet van Ierswoud wist de oudjes te vermaken De middag werd verder aangevuld met het ronddelen van tractaties en het spelen van muziek, terwijl verschillende heren een woordje spraken Op de jaarvergadering van Damlust, welke Maandagavond werd belegd in de Rode Leeuw te Zuid-S charwoude, was het 40-jarig bestaan van de vereniging het voornaamste punt van bespreking Men wil in verband hiermee een grote neder- laag-wedstrijd organiseren en voorts op de oprichtingsdag een feestavond houden Een wedstrijdbeker Nadat de voorzitter, de heer Jb Grootjes, de vergadering had geopend met enkele woorden van leedwezen over de te ge ringe opkomst der leden, kwam als eerste verrassing een wedstrijd-beker ter tafel Door de bekende dammer Th de Haas is een wisselbeker beschikbaar gesteld voor de kampioen van Langedijk Eigendom wordt de beker van degenet die hem drie maal achtereen of vijf maal in totaal wint Daarna kwam de bespreking van het 40-jarig jubileum ter sprake De kas, aldus de voorzitter, kan echter geen uitspattin gen als festiviteiten verdragen en daarom heeft men een verloting op touw gezet Ter gelegenheid van het jubileum heeft men een nederlaag-wedstrijd uitgeschreven, waaraan voor de leden van Damlust ©en persoonlijke resultaten-wedstrijd is ver bonden Bij de ingekomen stukken kwam de hoge contributie-afdracht aan de Neder landse Dambond ter sprake Sommige le den zagen in het lidmaatschap van de Nederlandse Dambond geen voordeel, maar de voorzitter wees er opt dat alleen door dit lidmaatschap de mogelijkheid wordt geopend, dat damcracks van de Langedijk b v meedingen naar het kam pioenschap van Nederland Voorts werd besloten dat Damlust dit jaar niet in de gewestelijke club-com petitie zal uitkomen Verdere beslissingen In de aanstaande winter-competitie zal niet gespeeld worden in twee z g halve competities, maar in een z g dubbele ronde Bij de resultaten-wedstrijd zal men de percentage-berekening bezigen, teneinde de uitslagen zuiver te kunnen vaststellen De contributie is vastgesteld op f 0,25 per week Bij de rondvraag wilde de heer Jol het systeem echter z g hang-partijen voor keur geven boven het gevolgde van 45 zetten per ltys uur Waar het laatste systeem echter z g hang-partijen voor- komt, zal deze kwestie blijven zoals ze is Voorts gaf de voorzitter op een desbe- treffende vraag ten antwoord^ dat voor deelname aan de nederlaag-wedstrijden ongeveer twintig verenigingen uit de om trek zijn uitgenodigd Tenslotte vestigde de heer De Haas nog de aandacht op een deze winter te orga niseren probleam-wedstrijd, waarvoor veel belangstelling bleek te bestaan Damlust zal haar seizoen weer beginnen op 4 Oc tober aanstaande waarop de Langedijker candidaat voor het nationale kampioen schap, de heer P Beers, een simultaan- séance zal. geven VERTREK VAN Ds TEN BRUGGENCATE Zondagmorgen heeft ds Ten Bruggen cate afscheid genomen van de Nederlandse Hervormde Gemeente in Zd-Scharwoude daar hij het beroep naar Westerbork aan vaard heeft In zijn laatste predikatie viel te beluisteren, dat hoewel hij slechts enkele jaren de gemeente van Zd-Schar- woude heeft mogen dienen en hoewei hij in zijn ambtsbediening sterk gehinderd werd door zijn gezondheidstoestand, hij toch dankbaar gestemd was over het werk, dat hij in deze gemeente heeft mogen verrichten Namens het gemeentebestuur sprak de burgemeester de scheidende predikant toe en sprak de hoop uit; dat het ds Ten Bruggencate in zijn nieuwe gemeente ge geven moge zijn een even goede indruk te vestigen Namens de kerkvoogdij voer de de president-kerkvoogd, de heer Van Exter, het woord, terwijl ds Schmidt van Oudkarspel—Noord-Scharwoude namens de Ring sprak DODELIJK ONGEVAL TE HEEMSTEDE Twee sohooljongens fietsten op de Dreef te Heemstede Zij raakten met hun stu ren verward en vielen; vlak achter hen reed een truck met oplegger De 15-jarige Wijnand Klaver kwam onder de truck en was onmiddellijk dood In de eerste klas heeft W Kaan de lei ding moeten afstaan aan A Slink Dit resultaat heeft voor Slink nog te meer betekenen, waar de winst moeilijk uit deze partij te halen bleek Tussen Konijn en H Bouwens is een furieuze strijd ge vochten, waarbij de eerste voorlopig de beste papieren heeft c Langedijk kon het tegen G Keppel niet bolwerken K Bier man heeft zijn eerste overwinning be haald, maar juist op C J Krijgsman, die daarmee de derde nederlaag geleden heeft J C Krijgsman—P Semenis werd 1—0 In de tweede klas werd de belangwek kende partij w P Groot—Jn Klinkert in het voordeel van de eerste afgebroken C P Witsmeer won van D Koorn door een meevaller G Goudsblom draaide deze week J Bouwens een nul voor ogen, ter wijl de partij Leegwater—Glas weid af gebroken in de verwachting, dat de vol gende week de eerste nederlaag van G J Glas een feit geworden zal zijn In de derde klas won G van Loenen van C Goemans, P Glas verloor van P Kloosterboer de overige partijen werden afgebroken In de vierde klas werd G Toren een */i puntje beter S Witmeer verloor van C Kliffen, terwijl h Witsmeer het er tegen J Wagenaar beter afbracht C Wagenaar won van J de Jager en bereikte daarmee zijn derde overwinning Het college van dijkgraaf, heemra cen en hoofdingelanden van de polder Hensbroek kwam Maandagavond on der voorzitterschap van de heer D. Wit Sz. in openbare vergadering bij een. Besloten werd aan één der ingelan den het bedrag te vergoeden dat deze naar het oordeel van het bestuur on rechtmatig verschuldigd was aan de uitvoerder van het baggerwerk in op dracht van de polder. Van Ged. Staten was een brief ontvangen met betrek king tot vermindering van het pen- sioenverhaal van op 2 procent voor de ambtenaren. Bruggenbouw. Ter tafel kwamen nu een viertal v erzoeken voor het bouwen van brug gen. De heer Jac. Visser vroeg om vergunning voor het bouwen van een rijbrug ter vervanging van zijn tegen woordige loopbrug. Het verzoek werd ingewilligd onder voorwaarde dat hier bij aan de vereiste wijdte (2.90 m. op 't water) en de hoogte (1.30 m.) zal worden voldaan. De heer A. W. Bart kwam met niet minder dan drie verzoeken van gelijke aard. Hij verzocht toestemming voor het leggen van een vaste rijbrug over de sloot achter zijn boerderij. Men was algemeen van oordeel dat hier geen belemmering in de weg gelegd mag worden. Tenslotte werd goedgevonden dat een losse brug mag worden gelegd, op een hoogte van 1,35 m.; de eige naar moet zelf voor open en dicht doen der brug zorgdragen. Dezelfde aanvrager vroeg een brug met los dek te mogen leggen over de Molensloot. De voorzitter wilde het algemeen belang van bruggenbouw op de voorgrond stellen, waarvoor het nadeel dat de enkeling er van mocht ondervinden moet wijken. Goedgevon den werd deze bouw toe te staan met de bepaling dat de brug op 1.30 m. hoogte komt te liggen. Het laatste verzoek van de heer Bart om een vaste brug te laten bou wen tussen de z.g. „Vierhonderd" en „De Drie Bunders" werd toegestaan voor een losse brug. Vervolgens kwam nog de brug van de heer W. Zwagerman ter sprake, waarover enkele klachten waren bin nengekomen. De voorzitter lichtte toe dat materiaalschaarstehiervan oor zaak was en dat door de eigenaar alle medewerking is toegezegd om verbe tering te bereiken. Benoemingen. Voor de tijd vn 1 jaar werd de heer A. van Leijen Sr. tot motordrijver aan het machinegemaal benoemd en de heer A. van Leijen Jr. als zijn plaats vervanger. Tevens werd de heer A. van Leijen Jr. als hulp-molenaar aan gesteld. Het was tot nu zo dat de mo lenaar zelf een hulp-molenaar kon aanwijzen. Medegedeeld werd nog dat het dijk pad vanaf machinegêmaal tot Hoge Brug grondig onder handen genomen zal worden. Ongecorrigeerd, Weer 25 textielpunten (Van onze Haagse redacteur) Omstreeks 1 October zullen weer nieuwe textielpunten worden aange wezen. Hoewel de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, op dit ogenblik nog geen beslissing heeft genomen omtrent het aantal geldig te verklaren punten, me nen wü te mogen aannemen, dat het er evenals de vorige keer weer 25 zullen zijn. Dodelijk ongeluk te Hoogwoud Gisteravond te 11 uur werd de oud gemeentewerkman J. Leijen uit Win kel in de gemeente Hoogwoud het slachtoffer van een verkeersongeluk. L. liep met zijn fiets aan de linker kant van de weg tussen de Dikke Paal en het stoomgemaal, toen de heer G. Hart uit Medemblik hem per auto tegemoet kwam. Bij het passeren stale L. plotseling de weg over met het ge volg, dat hij werd gegrepen en op slag gedood. Hij was 60 jaar en ongehuwd. Nobelprijs voor Bernadotte? Het Noorse persbureau NTB meldt, dat men in Noorwegen sterk van me ning is, dat de Nobelprijs voor de vrede dit jaar aan wijlen Graaf Ber nadotte moet worden toegekend. Volgens de statuten kan deze prijs alleen worden toegekend aan perso nen, die op het tijdstip, dat zij als can didaat worden voorgedragen, nog in leven zijn. Deze moeilijkheid zou opge lost kunnen worden door de prijs te geven aan het, de naam van Berna dotte dragend, fonds, dat op het ogen blik wordt ingesteld. DE POLITIE MELDT: Gedurende het tijdvak van 17 tot en met 24 September werden aan het politiebureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: streng witte kralen, aardappelmesje, zakmes en witte handschoen, twee suikerbonnen, rijwielzadeldek. bril met hoornen montuur, versnapering- tahakkaart. ceintuur, lichtbruine por- temonnaie inh. f 1.51 en een sleuteltje, Imker kinderschoen, bruine parapluis, kir derbril, zwart-witte poes, autoped. De lijst van verloren voorwerpen vermeldt: blauw jongensjasje, een zil veren armband, een vulpen merk Waterman (initialen C.H.), een ga bardine regenjas, een damesporle- monnaie (bruin leder) inh. geld en een ouderdomskaart, damesvulpen (groen, merk „Torver" in een bruin lederen etui met ritssluiting), zwart kinderjasje, bruine lederen hand schoen, kindersokje (wit met een rcod-bruine rand), damesnortemonnaie (bruin leder) met ritssluiting, inh. ong. f 2, bruine teddybeer, een geknoopte touwtas, een koffer inh. een trui, een paar nieuwe schoenen, 6 overhemden; lederen toiletgarnituur, 3 boeken,' 4 sokken, 2 paar nylonkousen, 6 zakdoe ken, 3 handdoeken en een huisjas, een peppenwagensprei. Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie. Karei ae Grotelaan 17 te Bergen (N.-H.), v.m. tussen 1011 uur. Dezer dagen werd door de hoofding.- dir. van de prov. waterstaat van N.- Holland te Haarlem aanbesteed het bou wen van de gewapend betonnen brug over het kanaal OudkarspelHuijgen- dijk, welke brug moet bestaan uit 4 overspanningen; twee van 15 en twee van 17 meter. Er waren 17 biljetten in gekomen. De twee laagste inschrijvers waren: J. Moeijes en F. Veerman resp. var Obdam en Westwoud voor f 217.000; Noord-Groninger Betonbouw te Roode- school f 190.330. DAMKAMPIOENSCHAP ALKMAAR EN OMSTREKEN. Definitieve uitslag prijswinnaars. Hoofdklasse: 1. L. Ravensteijn; 2. H. Kruider na beslissingswedstrijd en loting met 3. N. Oud. Ie klasse: 1. Th. de Haas (Br. L.); 2.. H. J. Toepoel. 2e klasse; 1. C. Bijwaard; Langras Jr. 3e klasse: 1. Klinkhamer; 2. De Wijn. op 2. B. NOORDER MARKTBOND. Aanvoer 29 Sept. 34000 kg aardappe len, blauwe eigenheimers f 6f 6.20, Bevelanders f 5f 5.30, Vorari f 4.20 f 4.50; 3000 kg rode kool f 6f 6.20; 1800 kg groene kool f 5.40f 9.10; 260.000 kg witte kool f 4f 5; 9000 kg uien f7f7.50; drielingen f5f 5.40. nep f 10.60; 1700 kg peen II f 5.50, III f 4f 4.20, 2800 kg bieten I f 6, II f 4.50, 12000 kg slabonen f 20f 39. WARMENHUIZEN, 28 Sept. 1948. Schotse Noorderlingen 5.20; Eigenheimers f 5.40f 6.70; Blauwe aardappelen Koopmans f 6.40f 6.50; Gele nep f 10.80—f 11.50; uien f 7— f 7.40; Roode kool f 6—f 7.50; Groene kool f 7.10; Witte kool f 4—f 5; Slabo nen f 26—f 36; Bieten I f 6; II f 4.50. Aanvoer 29800 kg aardappelen; 7700 kg uien; 5500 kg roode kool; 1000 kg groe ne kool; 18000 kg witte kool; 4300 kg slabonen; 14600 kg bieten. Het wordt zo langzamerhand een tonig steeds weer te moeten wijzen op de gunstige invloed, die 't accoord met Duitsland op de ontwikkeling van de tuinbouw heeft. Maar steeds wordt deze invloêd voelbaar en het is iedere week duidelijker, dat zonder deze af nemer de tuinbouw zich reeds weer in een zeer moeilijke, zo niet onhoudbare toestand zou bevinden. Nu is het zo, dat de prijzen weliswaar niet bijzondet hoog zijn, maar toch van die aard, dat een efficiënt geleid bedrijf uitkomsten te zien geeft, die een bestaansmoge lijkheid geven. Anderzijds kunnen echter tal van overheidsmaatregelen r.og niet gemist worden en deze krij gen een steeds sterker permanent ka rakter. Dat kan betreurd worden, maar wanneer hierdoor wordt voorkomen dat noodtoestanden intreden, zullen de ondernemers deze maatregelen dienen te accepteren. Het is dan ook verheugend, dat de meerder heid der tuinders een ogen oog voor de noodzaak deze maatregelen te doen voortduren en de lasten daar van als behorende bij het bedrijf aan vaardt. De afgelopen week hebben de prij zen geen grote schommelingen te zien gegeven. De belangstelling voor tuin bouwproducten was in het buitenland gering en alleen de uien vermochten enige aandacht te trekken. De mini mum-prijs is dan ook vrijwel een pre ventieve maatregel gebleven. De aardappel-aanvoer loopt gestadig terug. De prijzen zijn vrijwel onveran derd. De bieten blijven het zorgen kind, waaraan de Groenfex veel aan dacht moet schenken. Hoger dan f 4.506.ging de prijs niet. Met de koolsoorten ging het ook matig. Rode kool komt beduidend •inder, maar de prijs reageert nau- velijks op het kleinere aanbod. Voor veel partijen kon niet meer dan de minimumprijs bedongen worden, ter wijl enkele uitvliegers de 18 behaal den. De gele kool ging eveneens voor een niet onbelangrijk deel weg tegen de minimumprijs en het maximum lag even boven de 10. De witte kool ging naar de fabrieken en naar Duitsland. Het laatste afzetgebied was speciaal voor dit product de reddende uit komst. Met de groene kool ziet het er beter uit. De groentjes zijn de laatste jaren ook in het binnenland populair geworden, wat tot uitdrukking komt in de prijzen. De laagste markt was f 8.10, de hoogste bijna 13. Of dit niveau ook bij een veel groter aanbod zal kunnen worden gehandhaafd, valt niet te voorspellen. De bloemkool was zeer gewild, al liet de kwaliteit over het algemeen te wensen over. Prijzen f 34—65. De peen laboreert aan hetzelfde euvel als de bieten, niemand heeft er veel be langstelling voor. De slabonen blijven een succesnum mer tot het eind. Een mooie sortering kon ook de cfg' lopen week nog 35— 40 bedingen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5