Lading munitie vliegt in de lucht Nederland steunt het denkbeeld van een internationale politiemacht Ik was geheim <ageni in oorlogstijd (IV) Wij Ik rennen als hazen door hei veld interview een paar Belgen in het Engels... VRAGEN RONDOM HATTA Beperking van het veto-recht nodig GEVANGENISWEZEN WORDT VERBETERD Lidmaatschap der V.N. Onze Damrubriek Film in de kerk De aanklacht tegen Barre Jan (Kloosterboer) Het nieuwe boek J^OOIT ZAL IK DIE EERSTE ogen blikken na de landing en de daarop volgende uren vergeten. Onverbrekelijk zyn twee uiterlijk zo tegenstrijdige dingen als verschrikking en schoon heid met elkaar verhonden; zij schep pen een sfeer, die niet in woorden uit gedrukt kan worden, doch die ik, zjj het ook slechts vaag, opnieuw onder vind wanneer ik me in een angstpsy chose onverwachts buiten in de doodse stilte van een maannacht bevindt. Deze combinatie van gevoelens moet het gevolg zijn van de panische angst, die volgt op de noodlanding en van de dichterlijke schoonheid van het land schap. Die panische angst, dat ver bijsterende besef, dat we in bezet ge bied staan, waaruit een terugweg on herroepelijk afgesneden is. Als ik op de grond rol, overvalt me een fascinerende stilte, een stilte, zo volkomen na het donderend geraas van de landing, dat zij nog geaccen tueerd wordt door het scherpe, droge geknetter van de vlammen, die hon gerig ons vliegtuig verslinden. De stilte rust op de velden als een dikke, wollige deken, die struiken, heggen en boerderijen, die ons in het maanlicht zo onwerkelijk voorkomen, ingepakt houdt. Wanneer men haar beschouwt als een deken op het bed van deze slapende wereld, dan is het maanlicht een witte sluier, die losjes daarover geworpen is, bijna teder, voorzichtig om niet de betovering te verbreken, waarin het toneel gevangen ligt. Plotseling verkeren wij allen in wilde verwarring. De leden van de bemanning rennen heen en weer om elkaar te vinden en schreeuwen elkaar waarschuwingen toe om niet in de buurt van het vlieg tuig te blijven, dat elk ogenblik uit elkaar kan springen. Als de vlammen de bagage bereiken is het gedaan We moeten ons snel verwijderen en niet bij elkaar blijven. Zonder aarzelen stroop ik mijn uit rusting af, eerst mijn schoenveters, dan mijn laarzen en ritssluitingen en wanneer ik alles kwijt ben gooi ik het naar de machine, in de hoop, dat het zal verbranden. Daarmee zullen de bewijzen verdwijnen, dat ik, een ge heim agent, me in bezet gebied be vind. Er is geen tijd om alles volgens regels en voorschriften te begraven. Ik heb maar één gedachte: mijn pis tool en mijn mes te vinden en dan zo ver mogelijk weg te komen vóór de Duitse patrouilles naderen en de om geving afzetten. „Piloot!" Er moet iets gezagheb bends in mjjn stem geklonken hebben, want ze zwijgen plotseling allemaal. „We moeten een besluit nemen. Ont breekt er nog iemand?" „Neen, ik geloof het niet, kerel Eén tweevijf. We zijn com pleet." „Uitstekend! Waar zijn we?" „België." „Dat weet ik, maar waar ergens in België?" „Ik zou denken ergens Zuid-West van Antwerpen." „Heb je een kaart?" en als hij ont- CPEELT MOHAMMED HATTA een dubbele rol? Deze vraag is het, welke de leidende persoonlijkheden op het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen op het ogen blik meer dan welk ander probleem aanzien geen enkele zekerheid, in de eerste plaats niet op grond van Hat- ta's verleden, hetwelk niet geheel schoon van communistische smetten is, en in de tweede plaats niet, omdat in lichtingen over de ware stand van za ken in de republiek uiterst moeilijk te verkrijgen zijn. Daarom houdt men er in Den Haag ten volle rekening mede, dat de communistische opstand in de republiek een doorgestoken kaart kan zijn. De voordelen van een dergelijke po litiek voor de republiek zijn gemakke lijk aanwijsbaar. Slaagt de regering- Hatta er in wat in geval van „dub bel crossing" natuurlijk zeker is het communisme neer te slaan, dan komt zij tegenover Washington in een aller gunstigst daglicht te verkeren. In dat geval immers kan zij zich op de borst slaan en de Amerikanen toespreken: „Wij zijn de lieden naar Uw hart. Na tionalisten van de goede soort, ja. Com munisten, neen", 'tls geen wonder, dat men in Den Haag onder deze omstandig heden de gebeurtenissen in de republiek met de grootste aandacht volgt en ijve rig zoekt naar een aanwijzing, welke het mogelijk zou maken een eventueel opgezet spelletje der republikeinen onmiddellijk aan de kaak te stellen. Anderzijds is men natuurlijk niet minder bereid om aan te nemen, dat Hatta inderdaad door de commu nisten in het nauw gereven is en zich tegen hen met hand en tand verzet. Men zou zelfs niets liever zien dan dat deze opvatting de juiste is, in welk geval men volkomen bereid zou zijn, Hatta zoveel mogelijk te steunen, in de zekerheid, dat het met een van com munistische invloeden bevrijde repu bliek aanmerkelijk veelbelovender on derhandelen zal zijn, dan met een re gering, waarin een Sjarifoeddin de la kens mede uitdeelt. kennend antwoord, maakt Harry, de Canadees, een gebaar in de richting van twee onduidelijk zichtbare figu ren, een man en een vrouw, die aan de rand van het veld staan. Met my'n pistool in de vuist en de vinger aan de trekker loop ik in hun richting. Maar er is geen reden om bang te zijn. Zij staan daar als don kere, verweerde eikenhouten beelden. De vrouw is mager en krom; zij staat met haar handen onder haar schort gevouwen; de man staat met één hand in zijn zak en de andere aan zijn pijpje, dat hij met kleine trekjes rookt. Ze kijken me niet erg vrien delijk aan. „Waar komen juffie vandaan? Wat doen juffie hier?" vroeg ik alsof zij op ons grondgebied staan, in plaats van wij op het hunne. De man wijst met de steel van zijn pijp over zijn schouders om te be duiden, dat hjj van het gindse boer derijtje gekomen is bij het horen van de slag. Ik moet ongaarne toegeven, dat ik niet erg helder denk. Ik heb de boer en zijn vrouw in het Engels aange sprokene!) en het pleit voor hen, dat zij begrijpen wat ik bedoel. „HOE HEET HET HIER?" vraag ik, wederom in het Engels. Zij ant woorden niet en niets bewijst, dat zij mijn vraag verstaan hebben. De staartschutter komt bij me staan; ik herhaal de vraag, maar hij zegt: „Ik zal de piloot roepen. Hij spreekt Frans." „Spaar je de moeite," antwoord ik snel. „Dat kan ik ook." En weer vraag ik naar de naam van de plaats, dit maal in het Frans, en weer met het zelfde negatieve resultaat. En eerst dén dringt het tot me door, dat we in Vlaanderen zijn en dat zij zijn moe dertaal waarschijnlijk wèl zullen ver staan. „Hoe heet het hier?" zeg ik, zelf verrast door de klank van mijn eigen woorden. De oude man kijkt op en wijkt langzaam terug, terwijl hij me hoogst achterdochtig opneemt. Ik be sef, dat mijn Hollandse accent teveel gelijkenis vertoont met dat, waarmee de Duitsers onze taal spreken en haast ine te verklaren, dat we allen juist uit Engeland komen, dat we een j noodlanding gemaakt hebben en dat mijn vrienden Engelse vliegers zijn. Dit laatste werkt als een toverwoord.j Zjjn achterdocht verdwijnt en hij ant- j woordt in korte, duidelijke zinnen op al mijn vragen. „Juffie hebben een kans om weg te komen," zegt hij ten slotte uit eigen beweging. „Er zitten hier in de buurt niet veel Duitsers en ze hebben in ieder geval geen fut om er 's nachts op uit te gaan." Ik ren terug naar ons troepje. Ter wijl ik de inlichtingen doorgeef, weer klinken scherpe, heldere ontploffin gen uit het vliegtuig en er begint een vuurwerk. De munitie vliegt in de lueht en dit overtuigt ons weer van de noodzaak om uit. deze buurt te ver dwijnen vóór de aandacht van teveel toeschouwers getrokken wordt. Pluto grijpt me bij de arm. „Kijk, het heeft geen zin om bij el kaar te blijven. Ik stel voor, dat we ons in minstens twee ploegen verde len." Zo wordt besloten. De twee despatchers kiezen Pluto's zijde, de anderen de mijne, maar Jock, schutter, protesteert heel kalm: „Ik ga op mijn eentje. Ik zal mijn weg te rug wel vinden c 1 we kunnen elkaar toch niet helpen." Vóór iemand een woord kan zeggen, steekt hij de piloot zijn hand toe. „Bedankt voor de mooie landing. Tot weerziens na de oorlog, hoop ik. Veel geluk, jongens! Kop op! Goeie nacht!" en snel verdwijnt hij naar de rand van het veld en in de diepe schaduw van de heg. „O.K. Klaar?" zeg ik tot Pluto. „Daar gaan we. Goeie nacht en veel geluk. Tot kijk in Brussel." De basaltblokken aan de Zuidzijde van de Afsluitdijk worden vervangen door grote betonblokken, welke trapsgewijze worden aangebracht. Voorlopig wordt dit systeem alleen nog maar toegepast op plaatsen waar cl ringend vernieuwing nodig is. Het ligt echter-in de bedoeling op de duur de gehele Zuidkant vtm de dijk te vernieuwen. Ik zie hem vlot over het prikkel draad springen en in de schaduw ver dwijnen; dan ga ik zelf de andere leant op en zet er een. flinke pas in. De vol gende tien minuten wordt er geen woord gesproken; we dolen door de velden, houden de schaduwkant van de heggen om in het donker te blij ven, springen over sloten, kruipen door stekelig struikgewas en lopen ge bukt over een open stuk land. Ik ze gen de zware opleiding, die ik hier voor gekregen heb. £)E NEDERLANDSE vertegenwoordi ger dr. J. H. van Royen heeft in zijn rede voor de algemene vergadering der V.N. gezegd, dat zijn regering het van belang acht, dat in verband met de grotere coördinatie van Europa Duits land met Europa één geheel vormt, opdat dit land een positief aandeel kan hebben aan het herstel. Verder zeide dr. Van Royen, dat een beter begrip tussen de voornaamste mogendheden de enige weg is, die uit eindelijk en definitief kan leiden tot de verhoging van de practische bruik baarheid van de V.N. als vredesmacht. In dit verband noemde dr. Van Royen voorstellen, die de steun van de Ne derlandse regering hebben en misschien in de huidige zitting ter sprake zullen komen. De Nederlandse regering zou b.v. het bestaan van de interimcom missie („kleine assemblee") met min stens een jaar verlengd willen zien. Zij is van oordeel, dat de resultaten van het eerste jaar van haar bestaan haar oprichting hebben gerechtvaardigd. Zij waren altijd correct Vertegenwoordigers van uit Neder land uitgewezen Duitsers hebben op eeri vergadering te Münster (Westfa- len) gepleit voor oprichting van een .Notgemeinschaft", een hulporganisatie voor de uitgewezenen. Zij eisen dat alle door de Nederlandse regering in beslag genomen papieren en documen ten worden teruggegeven. Er werd op deze bijeenkomst geprotesteerd tegen de bewering dat de Nederlandse rege ring alleen Duitsers, die van de Neder landse gastvrijheid misbruik hebben gemaakt, zou hebben uitgewezen. Verklaard werd dat velen van hen in Nederland zich correct hebben ge dragen. VERZOEK OM JOODSE CORRIDOR NAAR JERUZALEM. Men meent, dat Mosje Sjertok, de leider van de Israëlische delegatie de Ver. Naties zal verzoeken om een Joodse corridor naar Jeruzalem. Hij zou een fel tegenstander zijn van het rapport van Bernadotte, doch zich eens verklaren met de internationali satie van het oude gedeelte van de Heilige Stad, indien de Joodse wijken van het nieuwe gedeelte aan Israel zouden komen. BURGEMEESTERS DAGJE UIT Zestig leden van de Vereniging van Burgemeesters in Noord-Holland brach ten Dinsdag een bezoek aan Amster dam. 's Ochtends kwamen de burge meesters bijeen in de zaadszaal ten stadhuize. In de namiddag werd een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum, waar o.a. de pinacotheek-tentoonstel ling werd bezocht en later was het gezelschap de gast van mr. Arn J. d'Ailly. die hen in zijn ambtswoning ontving. De organisatie der V.N. zou ver sterkt kunnen worden door oprichting van een kleine politiemacht der V.N. in de geest van het door Trygve Lie in zijn rapport voorgestelde. Het veto recht moet verminderd worden. Groot verlof voor a.s. studenten Aan dienstplichtige korporaals en soldaten, die de studie aan een univer siteit of hogeschool wensen aan te van gen of voort te zetten, kan op een daartoe strekkend verzoek, ongeacht de lichting, waarvoor zij voor de dienstplicht zijn ingeschreven, groot verlof worden verleend, indien zij op l.ï October 1948 ten minste 24 maanden in werkelijke dienst zijn of zouden zijn. Deze bepaling geldt uiteraard slechts voor hen, die in Nederland dienen en geen vrijwillige verbintenis hebben gesloten. Op 1 September van het vorige jaar diende de commissie voor de verdere uitbouw voor het Gevangeniswezen, die onder voorzitterschap van mr. dr. W. A. J. M. Fick een belangwekkende studie van het gevangeniswezen had gemaakt, haar rapport in. De commissie gaf een aantal beharti- gmgswaardige aanwijzingen voor de vernieuwing van de gevangenisarbeid over een breed front. Thans komt de verwezenlijking van baar denkbeelden in de Rijksbegroting voor 1949 reeds gedeeltelijk tot uiting. Uit het terugtreden van het cellulair stelsel volgt, dat zowel de arbeid als 't luchten in gemeenschap zullen kunnen plaats hebben, terwijl ook bij de gods dienstoefeningen de strenge afzondering niet behoeft te worden gehandhaafd. Daarvoor zal nodig zijn de inrichting van gemeenschappelijke werk- en wan delplaatsen, alsmede wijziging van de inrichting der kerkgebouwen en loka len. Voorts zal aandacht moeten worden geschonken aan de besteding van vrije tijd door de gedetineerden, terwijl aan de cellen, voor zover als woon vertrekken gehandhaafd, een beter aanzien dient te worden gegeven. Hiervoor wordt op de begroting voor 1949 een bedrag van 900.000. geraamd. Ifi/AT KOST NEDERLAND het lid maatschap van de Verenigde Na ties en van de daarmee verband hou dende internationale organisaties? De Rijksbegroting voor 1949 geeft daarover uitsluitsel. Ofschoon voor het komende jaar de aandelen van ons land in de kosten, behoudens dat voor de Inter nationale Arbeidsorganisatie, nog niet bekend zijn, heeft de regering gelijke bedragen geraamd als over 1948 ver schuldigd zijn en wel voor de U.N.O. f 1.300.000.voor de Internationale Ar beidsorganisatie f 194.000.voor de U.N.E.S.C.O. f 375.000.voor de Inter nationale Vluchtelingen Organisatie f 3.800.000.en voor de Wereld Gezond heidsorganisatie f 260.000. Ook de Nederlandse Militaire Missie in Duitsland kost ons nog een hele duit. Op de begroting is er voor het jaar 1949 voor uitgetrokken f 1.296.000.Voor Japan is geraamd f 970.300.In verge lijking met de voor 1948 uitgetrokken bedragen zijn de kosten der missies f 42.200 lager geraamd. Op 14 April j.l. bedroeg de totale sterkte van de- Nederlandse Militaire Missie in Duitsland 107 man en die van de Missie in Japan 48 man. De bureaux, die Nederland in 't bui tenland heeft en die een voorlichtende taak vervullen, zullen de staat in 1949 naar schatting f 1.858.516.— kosten, of ongeveer f 480.000.— meer dan in 1948. Nederland heeft thans voorlichtings- bureaux in Batavia, Bern, Brussel, Caï- 10, Canada, Duitsland, Londen, Austra lië, New Delhi, Noord-Amerika, Parijs, Pretoria, Singapore. Tokio en Zuid- Amerika. Half miliioen vreemdelingen in België Het aantal vreemdelingen, dat op het ogenblik in België vertoeft, be draagt niet minder dan 500.000. Dit aantal heeft evenwel slechts betrek king op de bij de vreemdelingenpoli tie geregistreerde buitenlanders. Het aantal illegaal in België verblijvende vreemdelingen bedraagt naar schat ting ongeveer 100.000. Onder hen be vinden zich Duitsers uit de grensge bieden, die met smokkelen him brood verdienen, geallieerde deserteurs, ver plaatste personen die iets op hun kerf stok hebben, en uit de Belgische mij nen weggelopen Italiaanse en Balti- sche mijnwerkers. COMMISSIE VAN NEGEN. Oud-minister A. H. J. L. Fievez is benoemd tot lid van de Commissie van Negen voor Indonesië, in de plaats van dr. L. J. M. Beel, thans gedele geerde van het opperbestuur in Indo nesië. De heer Vincent Auriol, President van de Franse Republiek, onderhoudt zich met mevr. Roosevelt bij de ontvangst voor het officiële diner, dat de President de leiders van de delegaties ter vergadering van de U.N.O. op het Elysee aanbood. Oplossing probleem 51. Stand. Zw. 10 sch. op: 7, "8, 15, 17, 22, 23, 27, 31, 36, 37. Wit 11 schijven op: 24, 25, 30, 33, 38, 39, 42, 43, 45, 46, 47. Oplossing: 1. 3328 (22 x 44), 2. 45—41 (37 x 39) 3 45—40 (44 x 35) 4. 47—42 (36 x 47) 5. 38—32 (47 x 20) 6. 32 x 1 (35 x 24) 7. 1 X 3!! Zwart kan nu alleen spelen 2429 (25 x 14)29 —33 (3—21) 33—39 (21—49)! En nu nog even het volgende standje: Zwart 7 schaven op: 7, 8, 17, 21, 26, 27 eo 28. Wit 6 schijven op: 23, 32, 35, 38, 40, 41 Wit speelt: 1. 41—37 (28x19); 2. 37— 31 (26 x 28); 3. 38—33 (28 x 38); 4. 40— 34 (39 x 30); 5. 35x31!! Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 52 VAN H. N. J. WINTER (zie diagram) Zwart 7 schijven op: 5, 8, 9, 15, 16, 20, 40 en dam op 6. Wit 8 schijven op: 17, 19, 21, 22, 28, 29, 34, 45. Wit speelt en wint. Wederom een Hoogoven- Schaaktournooi Het internationale schaaktournocrii waar van de Hoogoven Schaakclub al meer dan tien jaar als organisator optreedt, wordt ditmaal gehouden van 8—16 Januari Dit is de elfde keer, dat dit schaakevenement, waarvoor tot van buiten de grenzen de schakers naar Beverwijk komen, wordt gehouden Deels dank zij de financiële medewer king van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond en niet te vergeten dank zij de steun van de Hoogoven Tournooi-Club is de HO SC ook nu weer in staat voor de ere-groep een aantal proipinente mees ters uit het buitenland uit te nodigen Aangeschreven zijn Alexander (Engeland), Tartakower (Frankrijk)r P Schmidt (Est land) en O'Kelly de Galway (België) Bo vendien zijn gevraagd de volgende Ne derlandse meesters: Cortlever, Scheltinga, Prins, Van Steenisj Kramer en Mühring De overige deelnemers zullen uitkomen in tien-, acht-, zes- en vierkampen Zo als gebruikelijk worden de partijen ge speeld in het Kennemer Theater en het. Statenhuis te Beverwijk Ter afwisseling worden een gongwedstrijd, een bridge drive en een bonte-avond georganiseerd Nadere inlichtingen verstrekt de alge mene leider, de heer C J Mulder, Baan- straat 55b te Beverwijk In de komende winter zal in Neder land op grote schaal een film in de kerken worden vertoond. Het Neder lands Bijbelgenootschap nl. gaat op moderne wijze propaganda maken voor zijn werk en zijn denkbeelden. Het heeft Polygoon-Profilti opdracht gegeven een rolprent te vervaardigen over dit onderwerp. Dezer dagen is zij gereed gekomen en wij waren in de gelegenheid de eerste vertoning te Amsterdam bij te wonen. Het is een documentaire geworden naar een draaiboek van ds. F. Visser, secretaris binnenland van genoemde instelling, die ten dele „gespeeld" is, waarbij echter geen gebruik is ge maakt van acteurs. Alles is gedaan door mensen „uit eigen kring" met het resultaat, dat de dialogen en han delingen niet van enige stijfheid zijn vrij te pleiten. De handeling is opzet telijk traag gehouden, omdat men vele toeschouwers hoopt te trekken, die niet tot de geregelde bioscoopbezoe kers plegen te behoren. De orgel muziek is voortreffelijk; zij is gere produceerd van een concert in de Oude Kerk te Amsterdam. Beeldtech- nisch is die mate van volmaaktheid bereikt, die van een ervaren onder neming als P.P. verwacht mocht wor den. De handeling speelt zich overi gens wel wat erg veel in Nederland af, terwijl het werk van het genoot schap zich juist concentreert op de overzeese gebiedsdelen met hun 150 verschillende talen. Dat is heel goed te verklaren (en te verontschuldigen), mgar men voelt het niettemin als een tekortkoming. Zaak tot nader datum uitgesteld. Nadat aanvankelijk de zaak tegen Jan Kloosterboer uit Sint Pancras Maandag a.s. voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam zou dienen, vernemen wij van de zijde van de raadsman, mr. dr. C. Berkhouwer te Alkmaar, dat de zaak is ingetrokken en tot een nader te bepalen datum is uitgesteld. Kloosterboer wordt -ervan beschul digd in de periode van Oetober 1939 tot April 1940 ten behoeve van de Duitse marine gegevens te hebben verzameld of te doen verzamelen door de daartoe in zijn dienst genomen P. Booy, omtrent tonnage en tijdstip van vertrek uit de Amsterdamse en Rot terdamse havens en eventuele bewa pening van Engelse en Franse sche pen. Deze gegevens zöu hij hebben doorgegeven aan de Duitse admirali teit te Hamburg, althans aan enige personen, die voor doorzending van de gegevens zorgden. De gegevens ver- zemelde hij to 'Sint Pancras, Bunde, Hamburg, Alkmaar, Rotterdam, Am sterdam en Graft. De tenlastelegging vermeldt voorts, dat K. twee Duitsers behulpzaam is geweest om uit het interneringskamp Spijkerboor te ontvluchten en Duits grondgebied te bereiken. Hiertoe zou hij aan J. Breeman te Graft geld ter hand gesteld hebben. Tevens zou hij deze Duitsers het adres van Addens te Belkingwolde hebben verschaft en Addens van hun komst op de hoogte hebben gebracht, met het verzoek hen behulpzaam te zijn. Ook Backer voor het Hof. Op Dinsdag 5 Oetober verschijnt Albert J. Backer, van 1941—145 Com missaris der Provincie Noord-Holland, voor het Bjjz. Gerechtshof. Verschillen de burgemeesters uit onze provincie zijn als getuige gedagvaard. WAT GEBEURDE ER MET DE ROEMEENSE AMBASSADEUR IN TURKIJE? De Roemeense ambassade in Turkije heeft medegedeeld, dat de ambassa deur, Gregoire Moeisil, „een plotse linge ziekteaanval heeft gekregen, doch weer herstellende is". De ambassade spreekt de berichten in de Turkse pers tegen, als zou de aan- bassadeur volgens een ambtenaar van de ambassade Maandag ongeveer een uur na de maaltijd plotseling overle den zijn, voordat een arts kon worden geroepen. Maandag werd uit betrouwbare bron te Istanbul vernomen, dat de ambassa deur een oproep van de Roemeense minister van buitenlandse zaken, Anna Pauker, om naar Roemenië terug té keren, genegeerd had. Volgens deze berichten had hij de Turkse autoritei ten om bescherming verzocht. HET NIEUWE ZOEKLICHT. Nederlandse encyclopaedic voor allen. Uitgave Van Loghum Slaterus Uitge vers. Mij. N.V. Arnhem. Wie de reeds verschenen vier delen van deze "icyclopaedie welke onder leiding van Dr. T. P. Sevensma, biblio thecaris van de Rijksuniversiteitsbiblio theek te Leiden is tot stand gekomen reeds bezit, zal met ongeduld naar het vijfde deel hebben uitgezien, dat dit werk completeert. Het had in 1942 reeds het licht moe ten zien, maar tengevolge van maatre gelen der Duitsers in de bezettingstijd is het in dit jaar eerst verschenen. Het kloeke deel, in omvang gelijk aan zijn voorgangers (831 pagina's) geeft vanaf het woord „Raamweg" tot en met de letter Z een beknopt maar volledig overzicht van alles en allen waarin men belang kan stellen en waarvan men bijzonderheden wil weten. Evenals de vorige delen is dit in een keurige linnen band gevat. DE AVANDELAAR Bij de uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren verscheen een dubbel-num- mer (Augustus- en September-num- mer in één omslag) van het bekende maandschrift voor natuur en volks leven. „De Wandelaar". Kees Hana zorgde voor een fraai geïllustreerde reportage over de Nachtpauwoog vlinder, „het wonder van de heide". Jac. van Gazenbeek blaast de nood hoorn om het verdwijnen van de laat ste schaapskudde van de Veluwse heidevelden te voorkomen. Of het zal helpen? Wie zich interesseert voor land- schapsschoon moet S. J. van der Milen's studie over oude huizen in Drente le zen. Bladzijde na bladzijde brengt be langwekkende artikelen en fraaie illus traties, alles over en uit natuur- »n volksleven, hetwelk hen, die zich daarin willen verdiepen, zal boeien. Wat de uitvoering betreft: Meijer's Boek- en Handelsdrukkerij te Wor- merveer ook de drukker van De Speelwagen staat borg voor de ty pografische fraaiheid van De Wande laar. HERVORMDE DAGKALENDER Een aardig schild met een zinne beeldige voorstelling en een blok met voor iedere dag een blaadje, waarop een kort Bijbels woord, een verhaaltje (voor jong en oud), een puzzle of iets anders; ziedaar de Hervormde Dag kalender 1949, welke wij van Boeken centrum N.V., Den Haag, ontvingen. Met genoegen hebben wij de kalender doorgebladerd en hier en daar iets gelezen. Geen „preektoon" ontmoetten we; de stijl was fris en pakkend. Een dagkalender, die past in de vele Her vormde gezinnen in onze omgeving maar die ook gezien mag worden in vele andere huizen. Voor nog geen twee gulden zal men daar geen spijt van hebben.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6