1 Republikeinse troepen hebben de stad Madioen heroverd Politiek wapen i Onze troepenmacht overzee wordt teruggebracht tot 72.400 man De doodstraf voor Poos en Slagter nood in kluis wrlog Vrijdag 1 Oct. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN T45sle Jaarsans No 231 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Communisten vermoorden vele gevangenen Amerikaanse wapens voor Soekarno? De Luchtbrug: Weerbericht „Laat de Hollanders er maar bij neervallen - des ie beier...." Uit puur eigenbelang brachten zij meer dan 200 mensen voor het vuurpeleton Schreieder wordt boos De Negus draaii op 10.000 PK. Amerikaans bezoek aan Franco name in de kerk. t erin te konjen, toestemming met :h te weinig licht enopname te ma- r in mijn kooi van de hofstoet, ant Kooistra naar tellen, dat de eer- snog toestemming Ie kerk te filmen, nd me daar ook erbazen wierp ik toe met het ver te overhandigen. I binnen' te zijn, ,aris zo goed was binnen te bren- men dus gefilmd, is helaas onbruik- ttjn geslaagd, ik >are opnamen ge- i één stuk te kun- na afloop van de heb opgenomen, i om daar al het itwikkelen. Daar nieuwe moeilijk- Ie verlangde beta- 1 het kantoor van sterdam had toe- in guldens genoe- ïisch trachtte ik g 100 pond ster- te krijgen, maar id ik de heer Ba te Nidau bij Bern, Hij seinde, dat ik jn tegoed kon be- eer dan ik nodig ar dagen later in met de eerste ko- s kon worden ge- echter werd ik den bij generaal mij in gezelschaD /an de krijgsraad, j hoe die film tot n ik vertelde toen Een majoor van de >p, dat hij mij niet ie de generaal op lat ik de waarheid Vals beschuldigd. van beschuldigd >en gefilmd, of- in erewoord als iu hebben gegeven dat ik dat niet feite niet in de ets dienaangaande ertekend. Voorts huldigd materiaal ist te hebben ge- dienst geen kleu rt. Voorts zou ik itorder naar En- iven. Dat klopt, tieren van het mi- najoor Belten, had it het papier me den, hetgeen niet itaire reglementen al geen actuele telde dit allemaal, werd na een ngeroejftn, hoorde de het onderzoek" n als officier én uitgenodigd de beschikking te 1 geheim worden e dagen later was dagen later heb ik n weer een kleu- van de aankomst Den Haag en van m-Generaal, waar de zijde der ge- niets dan tegen- ■onden. Hot is mij >en ik mijn assis- naar Londen "zond negatieven te la- eek, dat de Bank oestond ponden uit pteren voor een and, zodat ik bij tond in plaats van, :r een tegoed te t telefonisch hoor- kige ingeving mij Hen met de secc- Onderwijs, Kun- pen, die mij ter- ikheden hielp. Zo ogenblik in Neder- an het tweede deel 'ijl het eerste (en nog steeds in de s ligi, waar het actualiteit ver- iel ze ih een diep aanvankelijk reeds lat Beate Mengel- niets van zich had had ze zich met inding gesteld en dat Beate met de een badplaats ver- laar gerust gesteld, lar oude vriendin, ennis had gemaakt door haar familie- Assepoester werd ir ontzettend slecht de haar vuisten. toch verschrikke- r de zoveelste maal pturr. onder aan de en, beste Sabine en de hoogte van het- Als je maar een ling voor Beate an kom je er on- k ben een vreemde ar jij zou iets voor (Wordt vervolgd). BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeterFamilieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS 1 T\E MILITAIRE GOUVERNEUR van de republiek, kolonel Soebroto, heeft medegedeeld, dat Madioen Donderdagmiddag om kwart over vier in handen van de republikeinse strijdkrachten is gevallen. In zijn dagorder deelde de kolonel voorts mede, dat Wonogiri, Ngawi en Magetan eveneens werden ver overd. De volgende campagne zal zijn gericht op Patjitan, Ponorogo en Poer- wodadi. Het radiostation van Djokja meldt, dat toen de republikeinse troepen Goreng Gareng, 10 km ten westen van Madioen binnenvielen, de opstandelingen niet in staat waren hun gevangenen weg te voeren. „Voordat de opstandelingen zelf vluchtten, hebben zij daarom tientallen personen vermoord, onder wie gods dienstleraars, onderwr -ers, volksleiders en bestuursambtenaren." De republi keinen hebben de radiozender van Madioen weer in gebruik genomen. De rust te Madioen is weergekeerd. De zuiveringsoperaties duren voort. Moeso is gevlucht naar Doengoes, ten Zuiden van Madioen. Vooraanstaande politieke kringen te Batavia zijn van mening, dat het Ame rikaanse lid van de commissie voor goede diensten, Merle Cochran, tijdens zijn recente ontmoeting met de auto riteiten te Djokja hoogstwaarschijnlijk de hulp van de Amerikaanse regering aan de republiek heeft aangeboden ten einde de communistische beweging te elimineren. Te Batavia veronderstelt men, dat materiële hulp, in het bijzonder wa pens, waarschijnlijk door de republiek zal worden aanvaard, daar de repu bliek zelf thans te kampen heeft met een tekort aan wapens. Militaire hulp zal zeker worden afgewezen. IjE luchtbrug the airlift le ra- vltaillement aèrien vozdukny most die Luftbrücke: zij is in Oost niet minder dan in West tot een be grip geworden, dat heel wat meer om vat dan een brug, gebouwd van vlieg tuigen, welke het de Westerse geal- alliëerden mogelijk maakt, twee en half millioen Berlijners van het nodige te voorzien. De luchtbrug heeft name lijk bewezen een politiek wapen te zijn, dat zeer wel in staat is, met suc ces de strijd aan te binden tegen de intimidatie-methoden en propaganda stunts der Sovjets. Het is immers de luchtbrug geweest, die de Berlijners en velen van hen waren enige maanden geleden nog weifelmoedig de overtuiging heeft geschonken, dat zij hun keuze voor een democratische toekomst niet zullen be hoeven te betalen met een lege pot en een koude kachel. Zo zijn de Russen, tot hun grote verbazing, geslagen op het wapen, dat zij zelf kozen, de blok kade. Wellicht, dat dit hun woedende reactie en de risic'o van een werkelijk conflict, die zij op zich schijnen te wil len nemen, verklaart. In ieder geval verklaart het de vol ledige mislukking van de onderhande lingen over Berlijn. Want uit het door de Amerikanen gepubliceerde Witboek blijkt zonneklaar, dat het niet in de eerste plaats de meningsverschillen over de Berlijnse munt, maar de po gingen der Russen om de luchtbrug onder rode controle te brengen, waren, die het Westen ten slotte de overtui ging schonken, dat de maat nu vol is. Het is onder deze omstandigheden be grijpelijk. dat het Westen, naast alle verdere diplomatieke acties, welke het nog bij de Verenigde Naties moge on dernemen, voort blijft gaan met de uitbouw van de luchtbrug. Iedere vier minuten, zowel bij dag als bij nacht, moet een Amerikaans of Brits vliegtuig in Berlijn landen, aldus is het doel. Radar-installaties worden opgericht, opdat de vluchten ook bij zware regen of mist uitgevoerd kun nen worden. En nog meer zware Ame rikaanse bommenwerpers zullen naar Europa worden overgebracht. De nog jonge geschiedenis van de luchtbrug heeft immers bewezen, dat de man in een Boeing-29 de meerdere is van de man in een Stalin-tank; ook in de kou de oorlog. Wie spreekt over de luchtbrug mag niet eindigen zonder een woord van lof voor de Berlijnse bevolking. Juist he denmorgen kregen wij een foto onder de ogen. welke laat zien, hoe honder den Berlijnse vrouwen welgemoed be zig zijn met het toch niet lichte werk van de aanleg van een nieuw vlieg veld. De blokkade eist van de Berlij ners meer, dan men in het algemeen aanneemt. Dat zij bereid zijn. deze of fers te dragen, liever dan opnieuw een dictatoriaal regiem te aanvaarden, is een van de weinige en minst ver wachte lichtpunten in deze sombere tijd. Verwachting voor het Noord westelijk gedeelte van het land: overwegend droog weer met ver anderlijke bewolking en plaatse lijk ochtendmist. Ongeveer dezelf de temperatuur alsvandaag. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Voor het overige gedeelte van hét land: droog weer met veran derlijke bewolking en plaatselijk ochtendmist. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Weinig wind. Achttien jaar geëist tegen Haarlems verrader Voor 't Amst. Bijz. Gerechtshof werd achttien jaar geëist tegen de 24-jarige Haarlemse automonteur J. A. van Bragt, die er o.m. van beschuldigd werd als V-man in dienst te hebben gestaan van de SD. De verdachte was juist 17 jaar oud geworden toen hij in dienst der Duitse overheersers trad. De kleine, tengere, thans 24 jaar oude jongeman, met een donker uiterlijk en een smal zwart snorretje, bleek over een goed geheugen te beschikken en erkende vrijwel alle hem ten laste ge legde punten op een wijze, alsof hij over de daden van een ander sprak en die de indruk vestigde dat hij bereid was het Hof, als weinige andere ver dachten, alle gewenste inlichtingen te verstrekken. Op een vraag van de president hoe het kwam, dat hij zo precies op de hoogte was van een zaak te Heemstede, waaraan hij beweerde geen deel te hebben gehad, antwoordde Van B: „Ik ben al zo vaak verhoord in de afgelopen drie jaar dat ik de pro- cessen-verbaal wel kan dromen". Naar Indonesië vertrekt op 9 Octo ber het m.s. „Willem Ruys". Mits drie dagen tevoren ter post bezorgd, kan zeepost met dit schip worden verstuurt Koning Gustaaf, de negentigjarige monarch van Zweden, heeft deze week deelgenomen aan de elanden-jacht te Hunneberg in West-Zweden. De Koning nam twee elanden voor zijn rekenifig. De Koning op het jacht terrein wachtende op zijn prooi. QP 6 AUGUSTUS 1942 was in de Hermann-Göring-zaal te Berlgn een illuster gezelschap van hoge Duitse autoriteiten verzameld. De rijksmaarschalk had uit de verschillende door Duitsland bezette gebieden de rijkscommissarissen hijeen geroepen om er bij hen op aan te dringen een scherpere exploitatie in deze bezette landen uit te voeren. Ook Seyss-Inquart was aanwezig. Van het geen Goring zeide en van hetgeeen door anderen ter ondersteuning of ter be strijding van zijn betoog' werd opgemerkt, werd een stenografisch verslag ge maakt. Van dat verslag is thans een copie ontvangen door het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie te Amsterdam. „ALS ER HONGER GELEDEN WORDT dan lijdt niet de Duitser honger, maar anderen", zo snauwde Göring zijn toehoorders toe en in strijd met de werkelijkheid beweerde hij telkens opnieuw, dat de Duitse rantsoenen lager waren, dan die in de bezette gebieden. „In ieder der bezette gebieden zie ik de mensen volgevre- In 1949 ruim 27.000 dienst plichtigen voor de landmacht Als de toestand in Indonesië zich ontwikkelt, zoals de regering hoopt, zullen de 7 December-divisie en de 2e Divisie, alsmede de 12 bewakingsbetal- jons in 1949 gerepatrieerd worden. De gemiddelde sterkte van het personeel der Koninklijke Landmacht in Indone sië, Suriname en de Nederlandse antil- len zal dan van 84.700 man in 1948 worden teruggebracht tot 72.400 man in 1949, aldus deelt de minister van Oorlog mede in de begroting van zijn departement. Ter aflossing van de troepen in Indo nesië is het noodzakelijk de uitzending van soldaten in ongeveer gelijke om vang als in 1948 te doen plaats vinden. Met de verplichtingen, voortvloeiende uit het West-pact wordt voor zover mogelijk, een begin gemaakt, 's Lands financiën laten echter niet toe, dat maatregelen op grote schaal genomen worden. Deze zullen zich in 1949 be perken tot het maken van enige voort gang met de opbouw der luchtverdedi ging en het treffen van voorzieningen t. a. v. de beveiliging tegen een overval met luchtlandingstroepen. De sterkte van bet wapen der Koninklijke Mare chaussee zal worden opgevoerd tot 3000 man. terwijl 2000 man reserve-grens wacht zal worden aangenomen, welke echter slechts voor enige dagen per jaar onder de wapenen komen Omtrent de omvang van de Nationale Reserve kan men zich nog geen beeld vormen. De gemiddelde jaarsterkte van de terri toriale troepen zal, ongerekend de dienstplichtigen in opleiding bij een depot. 3225 personen bedragen. Het contingent dienstplichtigen voor de Koninklijke Landmacht wordt voor 1949 op 2 ploegen van plm. 13.650 man begroot. Dit contingent is groter dan dat voor 1948. De vermeerdering wordt ver klaard uit de omstandigheid dat onder delen voor de dienst in Nederland dienstplichtigen nodig hebben, waarop in 1948 niet of niet in voldoende mate was gerekend. De begroting van oorlog wijst een eindcijfer aan van 518.694.148, hetgeen 33.099.948 hoger is dan dat voor de dienst 1948. Beroep op Franse mijnwerkers De Franse minister van Handel en Industrie, Robert Lacoste, heeft in een radiorede de mijnwerkers verzocht de bedreiging om Maandag te staken niet uit te voeren. De staking is uitgeroepen door de mijnwerkersbond, die is aange sloten bij de CGT, wegens voorgenomen personeelinkrimpingen en geschillen over loonschalen en speciale toelagen. Lacoste ontkende dat ook maar iemand zijn betrekking zou verliezen door de inkrimping van personeel. Hij zeide, dat dit „gemakkelijk bereikt" kon wor den door Duitse arbeiders en met pen sioen gaande mijnwerkers niet te ver vangen. ten, en ons eigen volk lijdt honger. U bent er waarachtig niet naar toe ge stuurd om te werken voor het wel en wee van de U toevertrouwde volke ren, maar om het onderste uit de kan te halen, zodat het Duitse volk kan le ven. Dat eeuwige zorgen voor die vreemdelingen moet nu maar eens uit zijn". „Voor de poort van het door zware luchtaanvallen gehavende Roergebied", zo vervolgde Göring zijn toespraak, „lift het rijke Nederland. Dit land zou ■momenteel veel meer groenten naar dat geteisterde gebied kunnen sturen dan het gedaan heeft. Wat de heren Hollanders daarvan denken, is mij to taal onverschillig. Het zou misschien helemaal niet zo gek zijn, als het weer standsvermogen van het Nederlandse volk goed verzwakt zou worden, want ze zijn toch niets anders dan één volk van verraders aan onze zaak. Ik neem hun dat op zichzelf niet kwalijk, ik zou het misschien ook niet anders doen. Maar wij hebben niet de taak, om een volk, dat innerlijk afwijzend tegenover ons staat, ook mede te voeden. Als dit volk zo zwak is, dat het geen stap meer kan verzetten, waar wij het niet no dig hebben om te werken des te beter. Als het zo zwak is, dan zal het ook niet in opstand komen op het ogenblik, waarop wij in de rug be dreigd zullen worden". |^A EEN UITERST BELANGWEKKEND PROCES van vier dagen heeft de I procureur-fiscaal bij het Haags bijzonder gerechtshof gisteren de doodstraf geëist tegen de twee voormalige leden van de S.D. Leo Poos en Martin Slagter. De dodenlijst, waarbij de verdachten betrokken zijn, telt ruim 200 namen, zo zeide mr. De Gruyter in zijn requisitoir. In het dossier is een ontstellend aantal feiten verwerkt; het is waarschijnlijk het grootste dat door een bijzonder ge rechtshof is behandeld. De medewerking van verdachten in het England-Spiel was uitermate belangrijk. Zonder hun hulp in het „ontvangstcomité" dat de gedropte geheime agenten opving zou Schreieder nooit zulke verschrikkelijke successen hebben kunnen boeken. Verdachten hebben hun luguber werk alleen gedaan om er zelf beter van te worden. Zij stelden hun eigen promotiekansen hoger dan de levens van talrijke Nederlanders. vestigend, doch hg verklaarde, dat door de gebeurtenissen rond dolle Dinsdag de gevangenen buiten zijn medeweten naar Duitsland waren getransporteerd. Toen had hij niets meer kunnen doen. Slagter heeft na de aanslag op Rau- ter de namen voorgelezen van de Ne derlanders, die bij de „Woeste Hoeve" als represaille gefusilleerd werden. Hij had dat gedaan om niet bij het vuur peloton ingedeeld te worden, zei hij. Tijdens het requisitoir staarde Poos onafgebroken naar de procureur-fis caal. Slagter zat met zijn hand voor zijn gezicht en scheen niet te luisteren. In zijn requisitoir bracht mr. de Gruijter nog ter sprake een rapport van de generaal-majoor De Brujjne (leider van onze geheime dienst in Londen), waarin gezegd werd, dat de telegrammen die tijdens het „England- Spiel" van Nederland naar Engeland geseind werden, aankwamen op een Engelse radio-afdeling. Daar werden de berichten gedecodeerd. Eerst wan neer ze vertaald waren kwamen zij in handen van de Nederlandse geheime dienst te Londen, zodat deze Neder landse dienst nooit de oorspronkelijke berichten onder ogen heeft gekregen. Volgens deze verklaring was de Ne derlandse geheime dienst in Engeland er niet van op de hoogte dat de agent Lauwers in zijn berichten steeds waar schuwde, dat hij in Duitse handen was „Zij waren het verplicht". De verdedigster, mr. Boon, betoogde, dat Poos en Slagter geen reden hadden iets verkeerds te zien in het werk op de documentatiedienst van de Haagse politie. Toen zij later bij de Sipo ge detacheerd werden, waren zij verplicht bevelen van de Duitsers op te volgen. Zij wisten toen niet, aldus verdedig ster, dat zij door hun detachering de vijand hulp zouden verlenen. Zij had den slechts gehoorzaamd op bevel van de secretaris-generaal van het mi nisterie van Justitie Tenkink en nooit zelf het initiatief genomen. Bovendien moesten politieambtenaren, volgens de geheime missive van minister Goseling van 23 April 1938, in geval van bezet ting op hun post blijven. Het lag meest al aan de houding van de superieuren wat de lagere ambtenaren zouden doen. IJRENLANG HEEFT het proces Don derdag nog geduurd, alvorens de procureur-fiscaal opstond voor het uit spreken van zijn vernietigend betoog. Tijdens de verhoren ontstond een con flict tussen Poos en Schreieder. De ge- geslepen Kriminal-Direktor had een uiteenzetting gegeven van een massa arrestatie in Helvoirt en Poos was het daarmee niet eens. Hij probeerde Schreieder tot het geven van een an dere verklaring te dwingen, maar toen werd de Duitser kwaad: „Ik wil u graag helpen, Poos, maar er zijn grenzen. Het moet tenslotte logisch blijven". De president vroeg aan Slagter of het in zijn macht gelegen had gearres teerden, die in de cellenbarakken te Scheveningen opgesloten waren, weer vrij te laten. Verdachte antwoordde be- Twee kinderen gedood onder vrachtauto Te Gorinchem gebeurde Donderdag avond een merkwaardig ongeval. Een afsluithek van de juist weer dichtge- Iraaide Visbrug sloeg, doordat de brug enigszins doorzakte toen er een vracht auto opreed, plotseling dicht en duwde twee kinderen, die naast de vrachtauto liepen, eronder. Beide kinderen werden op slag gedood. Het waren de vijf jarige Pieternella Prudon en de zes jarige Huibert Verhoeven, beide wonen de te Gorinchem. GROENTEN-EXPORT NAAR DUITSLAND Het centraal bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland, belast met de uitvoering van het z.g. groen- tencontract ten behoeve van de Duit se burgerbevolking, heeft bepaald, dat herfst- en wintergroenten niet meer per vrachtauto verladen mogen wor den in verband met de te hoge vracht kosten. De verlading mag alleen nog maar per wagon geschieden. DE VLEESBON. De gisteren gepubliceerde bonnenlijst behoeft in zoverre een rectificatie, dat de bon voor 100 gram vlees niet is 224 Vlees, maar 244 Vlees. De Franse communisten verdedigen Rusland „Het Franse volk stelt de oprichting van het anti-Sovjetrussische militaire blok, onder leiding van de Amerikaanse imperialisten en onder bevel van de Engelse maarschalk Montgomery aan de kaak". Zo wordt o.m. gezegd in een door de Franse communistische partij goed gekeurde verklaring. De verklaring luidt verder: „Men heeft in de alge mene UNO-vergadering de verwoedste reactionnairen van het Marshall-type en hun rechts-socialistische supporters, als Bevin en Spaak, het grote socialistische rijk horen honen en bedreigen, zonder welks offers en inspanningen het fascis me nooit had kunnen worden over wonnen. Bij monde van Robert Schu- man heeft de Franse regering, die in niets Frankrijk vertegenwoordigt, zich bij deze anti-Sovjet-aanvallen aangeslo ten. Het Franse volk zal nooit tegen de Sovjet-Unie de wapens opnemen". MINISTER LIEFTINCK CONFEREERT. Minister Lieftinck heeft gedurende meer dan een uur met Hoffman, de leider van de E.C.A., geconfereerd over administratieve en andere aangelegen heden, verband houdende met de Marshall-hulp aan Nederland. DE „LUCKY STAR" TERECHT. Donderdagavond omstreeks halfze ven is het zeilbootje „Lucky Star", dat sinds Maandag vermist werd, te Sche veningen teruggekeerd. Alles was wel aan boord. weer eens een bericht van Haile Selassie, de keizer van Abessinië, ook t1. n.i1r"m incn ir"" over 1948, in totaal 53.569 dollar heeft betaald. Engeland is het eerste land dat sinds de oprichting van deze organisatie zijn bijdrage levert. De rest leeft op de pof. Chili is bezig een derde basis in de Zuidpoolgebieden op te richten „voor wetenschappelijke doeleinden". Dat klinkt nogal atomerig. wel geheten de Negus oftewel de Leeuw van Juda. Die leeuw heeft gebruld. Ze vertrouwen in Abessynië niet voor honderd procent op een permanente vrede en gaan herbewapenen. Derhalve gaf de Negus opdracht een grote kudde paarden te kopen voor de cavallerie. Een inkoper vloog naar Australië en schafte zich voor zijn heer 10.000 paar den aan voor de som van een millioen gulden. De beesten worden in Novem ber verscheept. Rond de Kerstdagen kan het hele leger galopperen. yOLGENS BENJAMIN COHEN, adjunct-secretaris van de Voor lichtingsdienst der V.N., „zou het een uitstekend idee zijn de aanstaande Alge mene Vergadering der V.N. in de Sov jet-Unie te houden, ingeval het gebouw der V.N. te New York dan nog niet klaar zou zijn" Hoe verzinst! Bij een brand in een chemische vetfabriek in de Parijse voorstad Poteau zijn 500 ton chemische producten verloren gegaan. Te Koeala Loempoer zijn 2 Chinese communisten opgehangen die op on rechtmatige wijze wapens in bezit had den. En pater Antonius Semek, Prior van een klooster te Znojmo (Zuid- Moravië) is tot 18 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het leiden van een ontsnappingsorganisatie voor politieke vluchtelingen. De Indische idustrieel, millionnair en bankier Seth Ramkrisjna Dalmia heeft voor 1949, 1950 en 1951 per jaar 50.000 ropijen (ruim 37.500 gul den) uitgeloofd voor ieder, ongeacht ras, godsdienst of gezindheid, die in deze jaren „de grootste dienst ter be vordering van de vrede bewijst". HEINZ ADRIAN, de beul van con centratiekamp Sonnenburg, is door de Duitse rechtbank te Schwerin ter dood veroordeeld. Op aansporing van het algemeen vakverbond zijn de ar beiders te Athene, Piraeiis, Patras en Velo 24 uur in staking gegaan. Eis: hoger loon. De Franse staatscourant heeft de door het kabinet aangenomen loonsverhoging van 15% voor alle ar beiders officiëel bekend gemaakt. Sinds het begin van de Griekse burgeroorlog zijn 700.000 plattelandsbewoners, dat is een tiende van de totale bevolking, naar de steden gevlucht. De Poolse regering heeft besloten met ingang van 1 November alle beperkingen op het gebied van verbruik en verkoop van brood, meel en graanproducten op te heffen. yiJF OFFICIEREN van de Ita liaansJoego-Slavische grens- commissie zijn nabij Gorizia met hun jeep in een ravijn gestort en werden ernstig gewond; vier van hen waren Italianen. De directeur-generaal van de wereld-gezondheidsorganisatie heeft ver klaard, dat Engeland zijn contributie DE VOORMALIGE RECTOR van de universiteit van Parijs en bekend medisch deskundige, dr. Gustave Rous- sy, is Donderdag overleden. Hij werd bewusteloos in zijn kamer aangetrof fen, bloedend uit een opengesneden ader. De Boeiïng vliegtuigenfabriek te Seattle maakt bekend, dat haar nieu we „stratosfeerkruiser" van 70 ton tij dens een test in duikvlucht een snel heid van bijna 800 km. per uur bereik te. Toe maar! De Britse en Amerikaan se militaire gouverneurs in Duitsland hebben hun goedkeuring gehecht aan de organisatie van een openbaar li chaam door de Oostenrijkse en Bizo- nale autoriteiten voor de hydro-elec- trische ontwikkeling van de Donau, Inn en Salzach. En hier is de hand van Malan weer: In derde lezing werd in het Zuidafrikaanse parlement een wetsontwerp, dat beoogt de Indische vertegenwoordigers uit het parlement te weren, aangenomen. «JYE AMERIKAANSE LUCHTMACHT beschikt thans over 2 straalbom- bardementsvliegtuigen, die sneller zijn dan de vroegere straalgevechtsvliegtui- gen. Het zijn de B47 en B45 met een kruissnelheid van resp. 960 en 880 km per uur. Een brand in de fabriek van Pathé-Marconi in de Parijse voorstad Chatou heeft voor ruim l>/« millioen gulden schade aangericht.. Te Stock holm is het gehele bloedkwantum van een 12-jarige jongen, die een bloed ziekte had, tijdens een operatie van verscheidene uren door nieuw bloed vervangen; 12 donors kwamen er aan te pas. Boven Buenos Aires heeft een hevige orkaan gewoed. Een groot ge deelte van de stad is wegens het zak ken van het peil van de Rio de La Plata zonder water. Eind October wordt de uitspraak verwacht in het proces te gen Tojo; 9 Amerikanen en 26 Japan ners zijn sinds begin Augustus binnen een prikkeldraadomheining opgesloten om het vonnis te vertalen. In het ge bied van Calcutta is tweemaal een aardschok waargenomen. QE DAGELIJKSE SLECHTIGHEID: Wegens viervoudige oplichting werd de 47-jarige J. W. K. te Rotter dam, accountant van het beheersinsti tuut die reeds legio vonnissen ach ter de rug heeft, vier jaar in 't schuur tje gestopt. De 22-jarige Mannee uit Rotterdam kreeg 12 maanden waarvan 6 voorwaardelijk omdat hij vorig jaar 24 mille gapte uit een aangetekende brief. Senator Chan Gurney, voorzitter der Senaatscommissie voor de gewapende diensten der Verenigde Staten, heeft in gezelschap van de Amerikaanse zaakgelastigde te Madrid, Paul Cul- bertson, een bezoek gebracht aan ge neraal Franco. Ook waren enige leden van de strijdkrachten der V. S. tegen woordig. Tevoren had deze groep een onder houd gehad met de Spaanse legerlei der generaal Juan Vigon, die, naar bericht wordt, Spanje's behoefte aan militaire uitrusting tot uitdrukking bracht. Volgens de inlichtingen, die Reuter uit diplomatieke kringen ont vangt, zou er geen bijzondere betekenis aan het bezoek gehecht moeten worden. Naar gemeld wordt, deelde Gurney generaal Franco mede, dat zijn com missie er sterk voor was de normale betrekkingen tussen de V.S. en Span je te hervatten. Gurney prees de moed en onafhankelijkheidszin van 't Spaan se leger en sprak de hoop uit, dat de nauwste betrekkingen tussen de Ame rikaanse en Spaanse strijdkrachten zouden ontstaan. Het N.V.V. over de prijspolitiek De Algemene Raad van het N.V.V. heeft een resolutie aangenomen met be trekking tot de door de regering voor gestelde vermindering van de subsidies op verbruiksgoederen. De raad spreekt hierin als zijn mening uit, dat de daar uit voortvloeiende prijsverhoging in geen geval ten laste mag komen van de arbeidende bevolking, noch dat een dus danige prijspolitiek gevoerd mag wor den, die ten gevolge zou hebben, dat bepaalde artikelen van betere kwaliteit alleen binnen het bereik vallen van de koopkracht der beter gesituëerden. TYPHOON EIST 100 DODEN Het eiland Hainan bij de zuidkust van Zuid-China is door een typhoon geteisterd. Meer dan 100 personen werden gedood. Het was de ergste sxorm van de laatste zestig jaar. Meer dan 100 schepen zijn in de grote ha ven Hoitsj gezonken. LEIDER VAN STERN-GROEP AANGEHOUDEN Het hoofd van de groep-Stern, Friedman Yellin, is te Haifa aange houden. Yellin bleek in het bezit te zijn van valse militaire papieren.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1