6 98 Stad en Omgeving. Frans de Munk hoort 15 jaar tegen zich eisen AGENDA Belangstelling uit Indonesië Alkmaarders, kent gij uw stad? Waterverspilling neemt bedenkelijke vormen aan Interessante expositie IN ONZE KOUSENBAR... RAGFIJNE NATUURZIJDEN DAMESKOUSEN met Nylon voer een „Juweel" STOFFENHUIS KOUSENBAR Kamermuziekvereniging te Alkmaar Egmond aan Zee. Egmond-Binnen Na Oostfront landwachter in Alkmaar en Utrecht Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht zette Donderdagmorgen de zaak voort tegen de 47-jarige Baatgever, voorheen hoofdredacteur van het Natio naal Dagblad en de vijf lanil wachters, die vorige week tegelijk met Baat- gever werden verhoord. Onder hen bevond zich de in Alkmaar zo bekende Frans de Munk, die ook in de provincie Utrecht als landwachter was opge treden. De Procureur-Fiscaal, mr. L. W. M. M. Drabbe, eiste tegen de Munk 15 jaar gevangenisstraf, terwijl Baatgever en Oppelaar levenslang tegen zich hoorden eisen. Tegen Jeroense werd 10 jaar, tegen Van Bavenswaay 12 jaar en tegen Hoogendoorn, die reeds door een Tribunaal was veroordeeld, 1 jaar gevangenisstraf. In samenwerking met De Munk en Baatgever hebben deze landwachters in Utrecht en omgeving meerdere arrestaties en huiszoekingen verricht. Arrestaties en verhoren Het voornaamste deel van de ten lastelegging tegen De Munk was wel het feit, dat hij reeds bü de eerste oproep van Mussert in Februari 1941 dienst had genomen bij de Waffen SS, Vervolgens werden de acties van De Munk als landwachter genoemd. Ar, restaties en verhoren van personen te Driebergen, Zeist, Cothen en Neerlang broek zouden volgens de dagvaarding op of omstreeks 20 Maart 1945 heb ben plaats gehad, hetgeen gebeurd zou zijn nadat hij in Alkmaar in de daaraan voorafgaande maand een ze vental personen had gearresteerd. Het waren er zes. De arrestaties in Alkmaar gaf De Munk toe, doch volgens hem waren het er geen zeven, doch zes geweest. Een getuigenverhoor wees uit, dat dit inderdaad zo was. De Munk beweerde dat hij in de veronderstelling leefde, dat hij deze mensen alleen moest op halen om ze te verhoren, aan arresta ties had hij niet gedacht. „Weet U, dat een van Uw getuigen is "gefusilleerd?" vroeg de president mr. H. H. de Boer. Zijn lid worden van de SS gaf ver dachte zonder meer toe, evenals het feit, dat hij aan het Oostfront had gevochten. Ook aan zijn optreden in Utrecht tornde verdachte niet. Alleen merkte hij op, dat zowel in Alkmaar als in Utrecht niet het initiatief van hem was uitgegaan, maar dat hij hier voor steeds opdrachten ontving. Schoenmaker, de voormalige land wachtcommandant te Alkmaar en Weihof, die deze functie in Utrecht bekleedde, beaamden dit. Vervolgens kwam ter sprake, dat De Munk in Alkmaar iemand uit de handen van de S.D. had gered en dat hij nimmer door hem gearresteerde personen mis handelde. Een broer van De Munk verscheen hierna als getuige a dé charge. Deze verklaarde, dat reeds vóór de oorlog een verwijdering tus sen hem en zijn broer was gekomen in verband met de nationaal-socialistische ideeën van laatstgenoemde. Ook in de oorlog hadden zij zich niet met elkaar bemoeid tot dat, zoals getuige vertelde, hij werd gearres teerd in verband met zijn illegale acti viteit. Zijn broer, Frans de Munk, was hem toen in de cel komen opzoeken en door diens bemoeiingen had die arres tatie geen ernstige gevolgen en werd hij binnen korte tijd weer op vrije voeten gesteld. Scherp requisitoir. De Proc.-Fiscaal mr. Drabbe hield een scherp requisitoir, hetwelk hij aanving met de opmerking, dat De Munk zich ter zitting had gedragen op een wijze of hjj wilde zeggen, dat het O.M. zich moest schamen tegen hem een dergelijke tenlastelegging op te stellen. Mr. Drabbe releveerde het toetreden tot de Waffen SS en de dienstneming naar het Oostfront. Een verwonding maakte een einde aan zijn dienst bij de Waffen SS en hij begon een zegetocht in Alkmaar en Utrecht als officier bij de Landwacht, aldus mr. Drabbe. Hij heeft na de vele ac ties in deze plaatsen de verhoren af genomen en bij zijn activiteit in Alk maar heeft een slachtoffer zijn arres tatie met de dood moeten bekopen. Dat hij zijn broer heeft geholpen is niet meer dan een staaltje van zijn plicht en wat de verklaringen van Schoenmaker en Wolhof betreft, daar hecht ik niet zo heel veel waarde aan. aldus de procureur-fiscaal. Gezien de leidende rol, die verdachte heeft ver vuld, eis ik 15 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de burgerrechten voor het leven, besloot mr. Drabbe. Tegenstellingen. De verdediger, mr. Smal, ving zijn pleidooi aan met dank te brengen aan het Hof voor de objectieve behande ling van de zaak, zulks in tegenstel ling tot het requisitoir van de proc.- fiscaal, dat naar de mening van mr. Smal zeer subjectief was. Op 17-jarige leeftijd is mijn cliënt lid geworden van de N.S.Bzei de verdediger, hetgeen door de toenma lige president van de Arrondisssments Rechtbank te Alkmaar, mr. De Bruyes Tack, in de hand is gewerkt. Het toe treden tot de Waffen SS was het ge volg van zijn militante aard en de be lofte, die hier achter stak, dat hij daarna een betrekking bjj het politie apparaat zou krjjgen. Dat De Munk na het half jaar, dat hij dienst had genomen, bijtekende om naar het Oostfront te gaan was het gevolg van zjjn anti-communistische neigingen, die hij reeds vóór de oorlog bezat. Mr. Smal bestreed de opmerking van de proc.fiscaal, dat zijn cliënt zich ter zitting brutaal zou hebben gedragen. Ieder vogeltje zingt nu eenmaal zo als het gebekt is en het is zelfs zo, vervolgde mr. Smal, dat de verkla ringen van De Munk oorzaak zijn, dat op deze zaak een helder licht is ko men te schijnen. Ook tijdens zijn loop baan als landwachter heeft De Munk zich volgens verdediger steeds correct gedragen en hij heeft aan mishande lingen nooit deelgenomen, maar meer dere malen deze zelfs voorkomen. Na een aantal gunstige verklaringen te hebben voorgelezen besloot mr. Smal zijn verdediging met een beroep op 't Hof om de straf, die naar zijn mening te zwaar was, aanmerkelijk te ver lichten. Over veertien dagen zal het Hof uit spraak doen. Alkm. Damclub W.D.O. In haar clublokaal Hotel Ceres hield W.D.O. gisteravond haar najaarsver gadering. Na bespreking van diverse clubbelangen werd overgegaan tot de prijsuitreiking van de pers. kamp. van de Kennemer Damkring. Met hartelijke woorden werden de prijzen uitgereikt voor de le klasse aan H. Kruider en de 2e klasse aan W. Vroling, beide leden van W.D.O. De uitslag van de zomerwedstrijden was als volgt: Groep I: C. Dammer; groep II: J. Schipper; groep III: P. Noom. De aanvang der winterwedstrijden werd bepaald op 7 October in het clublokaal. Aan deze wedstrijden kun nen ook eventuele nieuwe leden deel nemen. Na afloop der vergadering speelde H. Kruider simultaan tegen 12 tegen standers en welin zeer vlot tempo, met het resultaat: 4 gew., 4 remise en 4 verloreh. EEN GECOMPLICEERDE AANRIJDING Gisteren vond in de Paternoster straat een gecompliceerde aanrijding plaats. In deze straat stond'een wagen met ladders, toen een bakkerswagen en een auto tegelijk de kar wilden passeren. Juist naderde van de andere zijde een vrachtauto. Het gevolg van deze haast was een aanrijding, welke echter goed afliep. De bakkersbedien- de werd van de wagen geslingerd, doch bekwam geen ernstig letsel. De bestuurder van de vrachtwagen reed door, maar de politie heeft goede hoop hem nog te pakken te krijgen. (Ontleend aan onze advertf rubriek). VRIJDAG. Harmonie-Theater, 8 uur: Since you went Away, tot 14 jaar onder geleide; Victoria-Theater, 8 uur: Humoresque, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Nanook en Saludos Amigos, tot 14 jaar onder geleide. Wapen van Heems kerk, 912, 2—6 en 810 uur: Lim burg-tentoonstelling. ZATERDAG Harmonie-Theater, 7 en 9.30 uur: Since you went Away, tot 14 jaar o.g.; Vic toria-Theater, 7 en 9.30 uur: Humo resque, 18 jaar; Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Nanook en Saludos Amigos, tot 14 jaar onder geleide. Gulden Vlies, 2 uur: Kindervoorstelling Bulle tje en Bonestaak. Wapen van Heemskerk, 912, 26 en 810 uur: Limburg-tentoonstelling. BRAVO JONGENS! Gelukkig kunnen we nu eens zeggen, dat het met de jeugd (althans mét een gedeelte er van niet zo erg gesteld is, als vaak wordt voorgesteld. Gister middag vernielden zeven jongens spe lenderwijs een lantaarn aan de Noor derkade. Zij liepen niet hard weg, maar meldden het op het bureau van poli tie, waar zij afspraken de schade met het lichtbedrijf te zullen regelen. We gaan de goede kant op. DRIE-SANATORIA-COLLECTE De opbrengst van de j.l. Zaterdag gehouden collecte bedraagt f 1808,81. Openlucht-filmvoorstelling Gisteravond werd op het Boom kampplein een openlucht-film ver toond. Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen bracht met de ARFI- filmwagen een reclamefilm, omlijst door twee tekenfilmpjes. De laatste twee zijn zeer zeker geslaagd, maar van de reclame-film, waar 't om ging, hadden we meer verwacht. Zij kon al thans niet concurreren met eenzelfde soort, die we onlangs op het Waag- plein zagen. Is de film zelf niet zo geslaagd, de bedoeling was in ieder geval goed en dat is het voornaamste. Evenals 's mid dags op de Mient, verdrong zich een grote menigte rond de wagen. WIJZIGING POSTDIENSTEN. De directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Alkmaar deelt mede, dat met ingang van 1 October 1948 voor de navolgende poststations de openstel ling is gewijzigd. Van die datum af zijn deze tijden voor de postdienst: Egmond a. d. Hoef: 910,30, 13.30 14.30, 16.30—17.30. Grootschermer: 1011, 14.3015.30, 18—18.30. Hensbroek: 910, 1314, 1919.30. Oterleek: 11.30—12.30, 15—16, 18—18.30 Oudorp: 1011, 1415, 1818.30. Schoorldam: 1011, 15.3016.30, 18.30 —19. Stompetoren: 9.3011, 1415, 1819. De openstellingstijden voor de tele graaf- en telefoondienst blijven onge wijzigd. DE KAASMARKT Nog steeds flinke aanvoer Een ijle herfstnevel omzweefde van morgen de Waagtoren en het wijde plein aan zijn voet. Er stond een dunne rij toeschouwers, die verloren ging in de ruimte, en die voornamelijk uit vreemdelingen bestond. De kaasdragers draafden zoals altijd met hun berries en hun uitroepen van „Hé daar" klonken even opgewekt als anders. Maar over de hele Vrijdagse kaasmarkt lag een sfeer van afscheid. Nog slechts enkele weken en dan zul len wij het schouwspel voor een paar maanden vaarwel moeten zeggqn. Daaraan kan noch de belangstelling van het publiek, noch de opgewekte ijver van de nog steeds in het wit ge klede kaasdragers, noch het milde weer iets aan veranderen. Drie heren- hadden deze stille üag uitgezocht, om-zich te komen overtui gen van de waarheid, dat de kaas markt de moeite van het aanzien waard is. En in de belangrijke positie, die deze heren in het openbare leven innemen, vonden wij aanleiding hen een en ander te vragen. Daar was de voorzitter van de Bor neo Tenggara Raad, de heer A. Gaffar Noor, de vice-voorzitter van de Groot Dajak Raad, de heer Cyrillus Kersane- gara en de controleur RBI, drs. R. Oemar Saïd. De heren maken deel uit van de grote Indonesische delegatie, die reeds geruime tijd in ons land vertoeft, om besprekingen te houden met de Nederlandse regering. Reeds weken geleden arriveerden zij in ons land, en maakten de jubileum- en inhuldigingsfeesten ter gelegenheid van de troonswisseling mede. De heren wilden de gelegenheid niet laten voor bijgaan, de Alkmaarse kaasmarkt te be zoeken, nadat zij reeds eerder op een Donderdag naar onze stad kwamen. Uiteraard had het schouwspel hun volle belangstelling, en gaarne maakten zij ook gebruik van de gelegenheid, de toren te beklimmen en Alkmaar aan hun voeten te zien. Bij het betrekkelijk geringe aantal bezoekers, viel het te meer op, hoeveel Amerikanen en Denen nog steeds ko men kijken, die dan prompt allemaal voorzien zijn van hun camera's. .De dragers hadden druk werk, want veel kaas moest worden vervoerd, zo dat heel wat wagens door de straten rolden. De aanvoer bleef lang aanhou den, en- zelfs was de tótaal-aanvoer om elf uur nog niet bekend, omdat 'n wagen met kaas op weg naar Alkmaar onderweg met pech is blijven staan. Maar zonder die wagen was er 34.000 kilo, zodat de aanvoer vandaag niet zo heel veel lager zal zijn geweest dan vorige week. Die 34.000 kilo was verdeeld over 12 stapels fabrieksbaas tegen een prijs van f 79,50 en 6 stapels boerenkaas a f 78.50 per 50 kilo. Voor ons ligt een klacht van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland en daarin doet de direc teur een dringend beroep op alle aan geslotenen om geen water te verspillen. Gas en electriciteit lopen over de meter en dan is men er natuurlijk zui nig mee want waar nodeloos licht brandt betaalt men zonder dat men er iets voor terug krijgt. Bij de waterleiding is dat in onze stad anders. Men betaalt een vast bedrag en nu willen wij niet zeggen dat er men sen zijn die dan proberen er zoveel mo gelijk voor terug te krijgen en daarom de kraan maar laten openstaan, maar het is toch begrijpelijk dat men er zich in de regel niet veel van aantrekt of cr wat meer of minder water gebruikt wordt. Dat is altijd zo geweest, maar het neemt langzamerhand bedenkelijke vormen aan. Sedert 1935 steeg het waterverbruik met 66 procent, terwijl het aantal abon nementen slechts met 20 procent is ge stegen, wat dus betekent dat per abonné gemiddeld 40 procent meer wa ter gebruikt wordt dan vroeger. In 1947 was er een stijging met 17 procent, wat over één jaar veel te veel is. Men zou dit misschien een verheu gend verschijnsel kunnen noemen door er op te wijzen, dat er veel meer gebaad en gewassen wordt dan vroeger, maar daarin zit het niet. Eind 1946 was nog slechts 5,7 procent van de aangesloten woningen van een bad voorzien, 3 pro cent van een douche en 50,7 procent van een watercloset en slechts 4,3 pro cent der verbruikers had een abonne ment voor tuinbesproeiïng. Uit dit alles moet een zeer laakbare waterverspilling geconstateerd wor den ivelke het bedrijf voor grote tech nische en financiële problemen plaatst. Men laat bij vorst en in warmte- perioden de kraan maar door lopen wat tot onvoldoende druk en stopzetting van de watertoevoer kan leiden. Wanneer dit zo doorgaat moeten nieuwe techni sche voorzieningen worden getroffen, welke door de materiaalschaarste nog niet uitvoerbaar zijn. De goeden zullen met de „kwaden" hebben te lijden als cie waterverspilling doorgaat en er stag natie in de aanvoer komt. De directie van het waterleidingbe drijf doet daarom een ernstig beroep op alle aangeslotenen het water niet lan ge) te verspillen. NIEUWE VRACHTDIENST. Met ingang van Maandag 4 October zal de vrachtdienst van de firma gebr. Godrie tussen de plaatsen Alkmaar, Be verwijk, de Zaanstreek en Amsterdam, dooi- Visser's Sneldiensten te Alkmaar worden overgenomen. Het feit, dat déze firma reeds vanaf 1899 de' verzending van vrachtgoed tussen Alkmaar bh' Hcorn óp dé beste wijze heeft verzorgd^ meet een waarborg zijn, dat de goede reputatie ook bij het onderhouden van de nieuwe lijn gehandhaafd zal blijven. De ondernemer zal ongetwijfeld zijn jarenlange ervaringen op de juiste wijze weten te benutten. Visser's Snel diensten hebben een directe, snelle doorverbinding met alle plaatsen in Ne derland. -h GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieurs examen voor civiel-ingenieur de heer C. J. Schouten, alhier. Onze stadgenote, mevrouw H. G. KalksmaPlas is te Zandvoort geslaagd voor 't diploma schoonheidsspecialiste.. Halve eeuw kaasstad in het Museum Niet alleen een mens, maar ook een stad wordt ouder, al voltrekt zich dat oud worden daar dan ook in een veel langzamer tempo en al wordt alles wat niet meer bruikbaar is dan ook steeds door iets nieuws en iets beters ver vangen, zodat de stad eigenlijk met haar tjjd meegroeit. En toch Toch is het net alsof zoveel, dat men gekend heeft, en dat voorgoed ver dwenen is, een bijzonder plaatsje in ons bart heeft gekregen en naar mate onze jaren vermeerderen en wij steeds meer in het verleden kijken, interes seren wjj ons steeds sterker voor de historie van onze stad en de mensen, die wij daarin gekend hebben en die in het openbare leven een rol van be tekenis hebben gespeeld. Het was een goede gedachte van de stadsarchivaris, de heer Wortel, juist in de dagen waarop Alkmaar voor de 375ste maal zijn bevrijding herdenkt li 't Museumzaaltje aan de Breedstraat een tentoonstelling te organiseren van onze stad in het verleden. Maar dan een expositie, die niet of althans niet hoofdzakelijk op per sonen en gebeurtenissen uit het grijs verleden betrekking heeft maar op Alkmaar in de laatste 40 tot 50 jaren, zodat alle stadgenoten van middelba re leeftijd en ook jonger of ouder telkens weer tot de verrassende con clusie zullen komen, dat ze dat zó nog gekend hebben, dat ze deze of gene gebeurtenis zelf hebben meegemaakt, ja misschien wel, dat ze foto's zien waarop ze zelf nog zijn afgebeeld. Een voertuig, vijftig jaar geleden. Verder dan over een tijdvak van 50 jaren reikt deze expositie althans in de voorzaaltjes niet, maar juist daarom is ze voor een groot deel der bevolking bijzonder interessant. Aan de hier opgehangen stadskaar- ten ziet men hoe Alkmaar in de laatste halve eeuw gegroeid is. In 1898 is er nog bijna geen bebouwing buiten de stadswallen, in 1910 ligt het station nog eenzaam en is er geen bebouwde weg naar de stad. In 1898 wordt het Emma- kwartier geprojecteerd door een kneppelbrug te bereiken in 1908 be staan er plannen om het Nassaukwa'r- tier te stichten, dat op een complex weilanden zal verrijzen. Interessant zijn de foto's van Bouw en Woningtoezicht van datgene wat uit het stadsbeeld is verdwenen, o.a. het oude stadsziekenhuis op het tegen woordige Canadaplein en uit nog la ter tijd dateren tal van interessante foto's, zo vele dat wij er slechts een greep uit kunnen doen. Kent gij nog, lezer het aardige ca- fétje ,De Locomotief" dat. op de Sta tionsweg stond, weet ge nog hoe smal het Scharloo was en welk een verza meling krotten zich daarachter bevond alvorens het verbreed en vernieuwd werd? Kent ge de oude zwemschool nog waar zovele Alkmaarders van middelbare leeftijd destijds hun diplo ma haalden? En daar is ook de beruchte Krebbe- steeg, de steeg, die in de Raad zo me nigmaal ter sprake is gekomen en waarover vooral het raadslid Van den Bosch zich zo interesseerde, tot de steeg geen steeg meer was en de „Van de Boschstraat" is geworden. Kent ge de oude huizen in de Lan- gestraat nog, zo vele mooie oud-Hol landse geveltjes die nu moderne win kelpanden zijn geworden? Weet ge nog hoe de oude Mient er uitzag? De foto's uit het stedelijk archief en van vele particulieren, die ze voor deze expo sitie afstonden brengen u dat alles weer voor ogen. Hoe mooi was onze hoofdstraat, onze Oude Gracht en zo veel andere nu „moderne" straten. Kent ge de oude parapluiewinkel van Querelle nog, het huis van dokter Thomas, het pand waarin nu Spaan der zit of waar de Noorderbank is ge vestigd? Men ziet ze hier weer terug de winkelpanden van onze oude Alk maarse middenstanders, van Ben Kuij- per, met het wagentje voor de deur van de oude „Toelast", van de heer Otter, van de nog niet verrolde Accijns toren. Van Coster en Preyer, van het Waagplein toen er nog geen doorbraak was. Portretten Toen woonden er andere mensen in onze stad, althans gedeeltelijk anderen en van de meest bekenden zijn hier ook de portretten verzameld. We moe ten ons tot slechts enkele namen uit de collectie beperken: burgemeester Ripping wethouder Thomsen, Jan de Wit, burgemeester Maclaine Pont de heren De Sonnaville, Boelman= tor Spil, Uitenbos, Van der Kaay, C. W. Bruinvis, C. Bosman de Lange. Ohlen, Kruseman van Elten, Verkuil, Versteeg, Wakker, Otto (directeur van de Ste delijke schutterijmuziek). de stadsom roeper en „Piet -van de boot van Bos man". Zij zijn alle gesto'wen w'ani leen van de doden heeft men hier de pqrtretteh geëxposeerd omdat er zo veel materiaal was. dat men een grens heeft moeten trekken. Ook verenigingen hebben een beurt gekregen. Oude foto's van „Kunst zij ons doel", van „Physica". van H.B.S.- leraren, van politiemannen en postper- soneel, van de Burger IJsclub, van de eerste wielerwedstrijd in de harddra verslaan, van .oude" gemeenteraden onder leidihg van de burgemeesters Ripping, Wendelaar en Van Kinschot. Maar de oudere zijn het meest inte ressant omdat men er stad- en streek genoten op aantreft b.v. bij de fees telijke openingen van landbouwten toonstellingen die men nog kent en die voor een deel nog onze stad be volken. Men ziet ze hier in hun jeugd en in de kracht van hun leven Man nen en vrouwen zijn geheel anders gekleed, het is een bonte verzameling van dophoedjes en lange rokken van stroodopjes en stijve japonnetjes, maar juist dat maakt deze collectie zo inte ressant. Alkmaar's ontzet is niet vergeten. In verband met de naderende ge denkdag van Alkmaars Ontzet is in het achterzaaltje nog een collect'e mu seumstukken bijeengebracht. Men ziet er schilderijen uit de oude tijd Alk maar tijdens het ontzet, de dappere strijd onzer vaderen, hellebaarden, ba nieren, trommels, „schutters zilver", en stenen- en ijzeren kogels waarmee de Spanjaarden op onze goede stad heb ben geschoten. Het voorgeslacht zal ze met een huivering van ontzag hebben bekeken, voor ons, mensen uit de atoomsplitzingstijd. zijn het alleen maar grote knikkers. De verleiding is groot om nog meer te noemen, maar onze ruimte is be perkt. Wie Alkmaar nog eens wil zien zoals hij het gekend heeft, kan na Zaterdag middag als de onofficiële opening plaats heeft gedurende twee qf drie v/eken (ook des avonds) voor een zeer kiein entrée in onze museumzaal aan de Breedstraat terecht Wij durven voorspellen, dat deze in teressante exoositi" zeer veel belang- sleWng zal bakken. A'kmaar in bezettingstijd. Ook daarvan ziin er foto's al ziinze met talrijk, omdat fotograferen foen streng verboden was. Maar mer. ziet oe Duitsers nog marcheren, men ziet de verwoestingen door bommen op het Zeglis en de Oudegracht. de versper ringen bii onze bruggen. En wat de foto's uit, hot verleden betreft, hoevele opnamen ziin er niet van onze be ruchte paardentram van de tractor- tram, van de directe verbinding Alkmaar Londen via Koedijk, welk boot maar een keer of d«ie gevaren heeft en waaraan schrijver dezes die er des- tiids, in 48 uur mee in Londen belandde nog zulke „prettige" herinneringen heeft. Hoe vele foto's zijn er niet van ontzetfeesten, van versieringen, van alle mogelijke gebeurtenissen waarin de stad en haar bewoners betrokken waren. Niet alleen uit het ver verleden. Vele foto's stammen niet uit een ver verleden. Er zijn er van de laatste ja ren van na de bevrijding, sommige zelfs van zeer recente datum. WINTERPROGRAM VAN HET I.V.A.O. Het Instituut voor Arbeidersontwik keling begint weer met de uitvoering van zijn Winterprogramma. Maandag 4 October a.s. opent de heer C. D. F. Kohnert n.l. de lezingenreeks met een inleiding over „sterren en Sterrenne vels" Deze lezing, die gezien de alge mene bekendheid van de inleider wel veel belangstelling zal trekken wordt gehouden in het A.B.B.-gebouw aan de Koningsweg. LANGEdiR. 93 - TEL. 4326 J Kunst op hoog peil Wie over muziek spreekt, denkt on willekeurig aan blijde feestklanken, maar het zijn niet alleen jubeltonen welke ons in de oren klinken als wij over de Alkmaarse Kamermuziekver eniging gaan schrijven. Trouwens, hét zijn andere klanken dan die in bonte verscheidenheid dagelijks uit onze radio's komen, want deze vereniging staat in het teken van de Kunst en wat zij haar leden telken jare presen teert behoort tot het beste wat er op muzikaal gebied gepresenteerd kan worden. Enige jaren geleden is het ledental met honderd muziekliefhebbers geste gen, maar sindsdien gaat 't weer berg af en wel in zo bedenkelijke mate, dat men zich met bezorgdheid mag afvra gen of het bestaan van deze oude Alk maarse culturele vereniging niet zó ernstig bedreigd wordt, dat tot liquida tie daarvan zal moeten worden over gegaan. En dat zou toch zeer zeker voor een stad als Alkmaar te betreuren zijn. De secretaresse, mejuffrouw A. C. Gouwe die deze functie reeds 32 jaar met ambitie vervult heeft in onze courant van heden al een en ander over de plannen voor het komende sei zoen medegedeeld. Wij kunnen thans een overzicht van het gehele programma geven, dat er als volgt uitziet: November: Concertgebouw blaasquin- tet. Januari: Wim Noske (die voor het laatst in Holland speelt, aangezien hij zich in Australië gaat vestigen). Februari: Piano-concert Anneke Wes ter uit Bussum. Maart: Röntgen- strijkkwartet. Men ziet hieruit dat weer een pro gramma van een hoog gehalte aan ede le kunstuitingen zal worden geboden. De Kamermuziékvereniging telt thans 242 leden in Alkmaar en 75 in de bui tengemeenten (voornamelijk in Ber gen). Voor een stad met bijna 40.000 inwo ners is dit bedroevend weinig. Een dergelijke kunstorganisatie moest hier toch zeker een 500 leden tellen, te meer daar de contributie zo gering is, dat deze voor niemand een bezwaar kan zijn. Laten de muziekliefhebbers in stad en streek dat eens overdenken. Mej. A. C. Gouwe, Steynstraat 92 alhier zal met vreugde allen inschrij ven die voor het komende seizoen nog als leden willen toetreden. Volksuniversiteit ontvouwt de plannen De Volksuniversiteit voor Alkmaar en Omstreken, die nu reeds bijna 25 jaar zulk verdienstelijk werk doet in onze stad, heeft ook voor deze winter een aantrekkelijk programma opge steld, waarvan 'n overzicht tot de jaars wisseling thans is verschenen. In een serie van vier lezingen zal Josef Cohen, bibliograaf van de Open bare Leeszaal te Groningen, een cur sus „Nederlandse sagen en legenden" leiden. Dr. J. M. Rombouts, wnd. genees heer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort spreekt op drie cursus-avonden over „De mens wat erin zit, wat eruit komt". De alom bekende Dr. W. H. C. Ten- haeff uit Utrecht zal drie voordrach ten houden over „Het geloof in een persoonlijk voortbestaan na de dood m het licht der parapsychologie". Bovendien staat een lezing op het programma door de heer H. v. d. Leeuw, eveneens te Utrecht, over Rome, de eeuwige stad", alsmede een filmavond, waar, ingeleid door Mr. Drs. Th. Regout, een kleurenfilm over Afrika zal worden vertoond. Lezingen en films worden op ver schillende plaatsen gehouden, de cur sussen in één der lokaliteiten van het Murmellius-gymnasium, zulks in af wijking van vorige seizoenen. SCHAAKCLUB DE EGMONDEN De schaakclub „De Egmonden" groeit gestadig in ledental Het bewijst, dat de interesse voor het schaken geleidelijk toeneemt In elk geval toont eten en ander de levensvatbaarheid van de nog jonge schaakclub aan Na een wankel begin is de club nu uitgegroeid tot een gezonde vereniging, wier bestaan voor de toe komst verzekerd is Toch menen we dat de drie Egmonden nog meer en nog betere schakers kunnen opbrengen Vooral Egmond-Binnen blijft helaas nog ten achter De opbrengst van de speld jesverkoop, in het kader van het Nationaal Huldeblijk aan H M Koningin Wihelmina, waarvan de opbrengst aan de kankerbestrijding ten goede zal komen, was alhier f220,35

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2