Alkmaar herdenkt zijn bevrijding r Oude Waag Wat de theaters brengen 375ste gedenkdag wordt luisterrijk gevierd AGENDA Redder van zes mensenlevens Alkmaar v Wat er te doen is Oude Genever per literlies I 5.50 Firma Th. Kraakman Zoon J Beschuldiging vervallen verklaard Nutsspaarbank te Alkmaar Uitvoering voor de V.A.R.A. Portret van de week Veertig jaar bij de telefoon Arbeiders naar de schoolbanken 1 Goeie, beslebadman..." HARMONIE-THEATER Since you went away ,nNEMA AMERICAIN Programma van contrasten VICTORIA-THEATER Humorsque Professor Koelma gaat Alkmaar verlaten Wat brengt het Gulden Vlies? Burgerlijke Het Is op 8 October 375 jaren geleden, dat Alkmaar ontzet werd. Het was de eerste stad, die aan het Spaans geweld met succes weerstand bood, die als het ware de fakkel der vryheid heeft aangestoken en de leuze In het leven riep, dat van Alkmaar de Victorie is begonnen. Daarom zal de gedenkdag dit jaar op luisterrijke wijze gevierd worden, hoewel het programma in opzet niet zo veel verschilt met dat van andere jaren» Veel variatie is er in het vieren van een jaarlijks terugkerend feest dan ook niet mogelijk. Er is nu eenmaal een algemeen programma, dat in ver loop van jaren tot een zekere traditie wordt, maar het blijft natuurlijk altijd mogelijk daarin enige variatie te brengen en vanzelfsprekend zal er op bij zondere gedenkdagen wel eens een feest van bredere opzet zijn dan in an dere jaren het geval is. Het programma doet duidelijk uitkomen, dat men dit jaar niet over ge brek aan feestelijkheden heeft te klagen, want er is voor jong en oud iets to beleven, voor elck wat wils en dat is het mooie hjj een algemene volks vereniging ais deze men kan er grotendeels gratis van genieten, mits men maar tjjdig aanwezig is om zich een goed plaatsje te veroveren. Sluit de zaken en geeft het personeel vrij Iedere Alkmaarder behoort lid te zijn van onze stedelijke vereniging of zich zo hij dit nog niet is ten spoedigste op te geven bij de secreta» ris, de heer A. Koster, want het lid» maatschap geeft belangrijke voorde» 'en, o.a. reductie op de prijs van het kerkconcert. In het Leidse programma is een oproep aan de burgerij ge» plaatst om op de feestdag geen inko» pen te doen of bestellingen te laten thuis bezorgen, teneinde het personeel zoveel mogelijk in de gelegenheid te stellen de feesten bij te wonen. Ook in Alkmaar zal men daar reke» ning mee moeten houden. Waar over» heidsinstellingen die dag reeds geheel of gedeeltelijk sluiten, moeten de win» keiiers begrijpen, dat van hen aller» eerst verwacht mag worden, dat zij bet personeel op 8 October vrijaf geven. Er zijn helaas tekenen, dat sommigen daaraan niet willen medewerken en dit is zeer te betreuren omdat slecht voorgaan slecht doet volgen en het juist in de bedoeling ligt de Ontzetdag tot dè grote dag voor Alkmaar te ma» ken, een algemene feestdag, waarop ieder die dan niet door zijn speciale arbeid noodgedwongen in functie moet zijn, gelegenheid moet hebben aan de feestviering deel te nemen en daarvan ten volle te genieten. De prijsvraag Wij zeiden reeds, dat de prijsvraag ditmaal zeer origineel is. Men mag schatten hoeveel levende wezens er aan de optocht deelnemen en dat is niet gemakkelijk, want ook paarden zijn levende wezens en er komen kop» pels honden (meutes) in voor, die men heel vlug zal moeten tellen, omdat ze niet voornemens zijn er voor te blij» ven stilstaan. Men mag aannemen, dat levende wezens, kleiner dan honden, zo die er onverhoopt mochten zijn niet in de optelling worden begre» Allereerst op 7 October natuurlijk weer de jaarlijkse lampion» en fakkel» optocht, waarbij de grotere en kleine» re leden van de Alkmaarse spes pa» triae met hun lampionnetjes achter de muziek aanstappen en een kleurrijke en „schitterende" optocht vormen. De groteren moeten vroeg naar bed want om acht uur begint op de eigen» lijke feestdag de reveille, waarbij on» der leiding van Corn. Jonker en onder begeleiding van diverse muziekcorp» sen weer op de Steenenbrug zal wor» den gezongen en de burgemeester ten stadhuize een aubade zal worden ge» bracht. Daarna volgt weer de traditio» nele koraalmuziek en vervolgens zijn er op de Laat diverse attracties doelschieten en hinderniswedloop voor jongens. Er is een gecostumeerde op» tocht voor meisjes welke door een groot deel van de stad trekt en er zijn gymnastiekdemonstraties door de Alk» maarse turnverenigingen op het Waag» plein. Geen Alkmaarse feestdag zou denk» baar zijn zonder medewerking van on» ze carillonist, die speciaal in vader» landse liedekes rijk gesorteerd is en, terwijl de metalen stemmen nog in ons naklinken, wordt de traditionele tocht naar het beeld ondernomen, waar de voorzitter van de 8 October»vereniging „Alkmaar Ontzet" weer een gloedvolle rede zal houden en het mannenkoor „Orpheus" met geluidsversterkers voor een passende omlijsting zal zorgen. Des middags beklimt onze beiaardier al weer de trappen van de Waagtoren en daarna zal er twee uur lang een op» tocht door de stad trekken, waaraan dit jaar bijzonder veel kosten besteed zijn, maar die dan ook iets heel bijzon» der belooft te worden. De optocht Het behoeft niet te verwonderen, dat daarin dit jaar de grote verbon» denheid van Alkmaar met ons Oranje» huis tot uitdrukking gebracht wordt. De optocht staat in het teken „Vrij» heid»Oranje»Vrijheid". Hij zal aanvangen met een uitbeel» ding van ons Victoriebeeld en beslui» ten met een vrijheidsbeeld van nog groter formaat, namelijk dat van Ame» rika, met een symbolische groep, wel» ke betrekking heeft op het verenigde West Europa. Van de vorstelijke per» soncn, die in de stoet uitgebeeld wor» den, noemen wij hier Juliana van Stolberg, Lodewijk van Nassau (met Hendrik van Brederode en andere edellieden), Willem van Oranje met Hendrik li van Navarre, koning van Frankrijk, Frederik Hendrik, Willem II en zijn jonge bruid Maria Stuart, Ko» ning Willem III en koningin Mary, Willem IV met zijn gemalin, Willem V enz. De terechtstelling van de graven Egmond en Hoorne wordt den volke vertoond, het optreden van Trijn Rem» men op de Alkmaarse wallen, het vast» houden van Willem V bij Goejanver» wellensluis en een jachtpartij bij het Chateau Cambrésis. De vrijheidsboom te Alkmaar, het afscheid van de Gar» des d'honneur, de landing van Willem I, diverse vlaggengroepen, edellieden, herauten en autoriteiten in rijtuigen, muziekcorpsen enz., enz maken deze optocht tot een lange kleurrijke stoet. Wie er nadere bijzonderheden van wil weten, moet het programma maar be» studeren. De 8 October»vereniging heeft moeite noch kosten gespaard om met iets goed voor de dag te komen en men hoopt dat het publiek ook het zijne in de kosten zal bijdragen door zoveel mogelijk programma's te ko» pen. De feesten in Leiden hebben ge» leerd, dat de opbrengst daarvan in veel sterkere mate de kosten dekt dan hier nog het geval is. Natuurlijk is er aan de optocht ook weer een prijsvraag verbonden en dit» maal een heel originele, waarbij het minder op historische kennis dan op opmerkingsvermogen aankomt. De latere feestelijkheden In de namiddag worden er op de Laat windhondenrennen gehouden, de carillonnist beklimt voor de derde maal de toren en 's avonds is er een groot concert in de Grote of Sint Lau» renskerk., waar Corn. Jonker de Ned. Hervormde Oratoriumvereniging zal dirigeren met medewerking van het Nederlands Kamer Symphonie Orkest. Ten slotte een groot en ditmaal voor ieder gratis toegankelijk vuur» werk op de Noorderkade met niet minder dan 25, in alle opzichten „schit» terende" nummers. Wie dan nog niet uitgefuifd is, kan naar het Canada»plein trekken om zich op de kermis te vermaken. Dit valt eigenlijk buiten het programma der 8 Octobersvereniging, maar men kan er zich tot 4 uur 's nachts amuseren met alles wat een behoorlijke kermis kan bieden en dan zal het voor de meeste stadgenoten wel tijd worden om eens aan slapen te gaan denken. pen. De leiding van de optocht berust bij de heer P. Cloeck, die zich zeer veel moeite getroost heeft om er iets moois van te maken. Enige bijzonderheden Zoals de laatste jaren gewoonte is, zullen weer diverse bestuursleden uit Leiden komen, benevens een grote groep studenten. Ook Groningen zal ditmaal door een deputatie vertegen» woordigd zijn. De kermis zal twee dagen duren, zo» dat er heel wat poffertjes gegeten kun» nen worden en men naar hartelust zal kunnen zweven, draaien of schomme» len. Uit de bovenstaande beschouwing kan wel blijken, dat de 8 October»ver» eniging zich beijverd heeft om stad» en streekgenoten iets bijzonders te bieden en er naar streeft om de her» denking van Alkmaars Ontzet tot dè grote feestdag voor onze gemeente te maken. Moge men dit streven erken» nen en belonen, door de vereniging in alle opzichten te steunen en bovenal door een feestviering, die in het teken van eendracht en saamhorigheid staat, gedachtig aan het grote historische feit, dat wij herdenken: de vrijheids» strijd van onze roemruchte voorvade» ren, die eenmaal van Alkmaar de Victorie lieten beginnen. CITROENGENEVER BRANDEWIJN GENEVER LIKEUREN COGNAC uit voorraad leverbaar PLATTE STENENBRUG 10 4 ALKMAAR - TEL. 2604 (K 2200) Gisteren stond voor de Alkmaarse Kantonrèchter voor Tribunaalzaken, mr. Schenkeveld, Gerrit J. uit Broek op Langedijk terecht. j. werd ten laste gelégd, dat hij in September 1944 tijdens een razia in Zuid-Scharwoude aan twee Duitse mi litairen zou hebben gewezen, waar zich enige, in het land gevluchte mannen, zouden hebben verstopt. De lezing van verdachte was heel anders. Twee Duit se militairen zouden hem hebben ge vraagd, waar een boot met hun kame raden was. Verdachte had toen gewe zen en gezegd: „Daar moet je zijn". Voor de verdediger, mr. dr. Berk houwer, was het een klein kunstje om te concluderen dat hier Vrijspraak moest volgen. De getuigen hebben al leen het gebaar van verdachte gezien en hun verklaringen zeggen ,.Ik denk" en „Ik meenVolgens verdediger kon hier slechts vrijspraak volgen. De uitspraak was dan ook, dat de beschul diging vervallen werd verklaard. Maandoverzicht September In de loop der maand September werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 260,997,88 (v j f 275,382,62) en terugbetaald f 285,337,76 (v j f 280,595,8Gt>, alzo minder ingelegd dan terugbetaald f 24,339,88 (v j f 5,213,18) Het aan de inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het jaar bedraagt thans f 10,561,220,08 (vorig jaar f 10,233,241,09) Het aantal in de loop van September nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 141 (v j 195) Ingetrokken werden 130 boekjes (v j 147) Het aantal in omloop zijnde beekjes, bij de aanvang van het jaar 25,606, bedraagt thans 25,859 (v j 25,056) Van dit aantal behoren 17,093 (v j 16,731) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 5,990 (v j 5,572) aan personen of instellingen elders gevestigd en 2,751 (v j 2,741) aan schoolspaarders Onder de in September nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 24 (v j 35) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1,—) In September bedroeg het aantal posten van inleg 2,481 (v j 2,232), dat van terug betaling 1,838 (v j 1,767), tezamen 4,319 (v j 3,999) De lediging in de loop der maand Sep tember van 706 (v j 312) spaarbusjes le verde een bedrag van f 9486,46 (v j f 4491,29) aan kleine besparingen op Het aantal in omloop zijnde busjes? bij de aanvang van he jaar 3,663, bedraagt thans 4,236 v j 3,709) Zondagmiddag a.s. te 5,15 uur zal Bergen's Mannenkoor voor de VARA zingen. Bij de uit te voeren zangstuk ken is een gedicht van mej. 'Maartje Zwaan, op muziek gezet door de heer Jac. N. Al. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). ZATERDAG Harmonie-Theater, 7 en 9.30 uur: Since you went away, tot 14 jaar o.g.; Vic toria-Theater, 7 en 9.30 uur: Ilumo- resque, 18 jaar; Cinema Americaln, 7 en 9.30 uur: Nanook en Saludos Amigos, tot 14 jaar onder geleide. Gulden Vlies, 2 uur: Kindervoorstelling Bulle tje en Bonestaak. Wapen van Heemskerk, 912, 26 en 810 uur: Limburg-tentoonstelling. Museum Breedstraat: Expositie 50 jaar Alkmaar. ZONDAG. Harmonie-Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Since you went away, tot 14 j o g.; Vic toria-Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Humoresque, 18 jaar; Cinema Ameri- eain, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Nanook en Saludos Amigos, tot 14 jaar o.g. Valk's Lunchroom, 10 uur: Dr. van Einde Boas voor „De Dageraad". MAANDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Since you went Away, tot 14 jaar onder geleide; Victoria-Theater, 8 uur: Humoresque, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Nanook en Saludos Amigos, tot 14 jaar onder geleide. Gulden Vlies, 8 uur: Ballet der lage landen. Museum Breedstraat: Expositie 50 jaar Alkmaar. ABB-gebouw, 8 uur: Lezing over sterrenkunde. Victory-Hotel, 8 uur. Genootschap NederlandFrankrijk. Veertig jaar lang heeft mej. j. C. Roldanus het grote geheel gediend, dat PTT heet en waarvan haar tak van dienst, de telefoondienst slechts het derde deel uitmaakt. Een dergelijk ju bileum kon natuurlijk niet onopge merkt voorbijgaan, en zo is het heug lijke feit gistermorgen in de tekenka mer van het Telefoonkantoor aan de Koorstraat herdacht, waarbij veel har telijke woorden zijn gesproken. Van zelfsprekend was het gehele personeel aanwezig en waren er ook de chefs en ontbraken de cadeaux al evenmin. Het districtshoofd van de telefoon dienst in, het district Haarlem, de heer Korff, heef de jubilaresse in hartelijke bewoordingen gehuldigd, de referen- ris le klasse, de heer J. P. Verhagen, voegde van zijn kant nog vele wel gemeende harteijkheid daaraan toe. Een lid van het Haarlemse administra tie-personeel, oud-collega van mej, Roldanus, gewaagde van de prettige samenwerking, en alle sprekers en spreeksters waren het hierover eens, dat de jubilaresse iemand is. die al tijd klaar staat voor een ander en nooit aan zichzelf het eerst denkt. Na mens het bedrijf was er een oorkon de, vergezeld van een geschenk onder couvert, het personeel bood eveneens een oorkonde aan, en bovendien zag mej. Roldanus zich bedacht met nog verschillende andere fraaie geschenken. Ontroerd heeft zij tenslotte dank ge zegd aan allen, die deze feestdag voor haar tot een onvergetelijke hebben ge maakt. Gisteravond vond in de Ulo-school aan de Krelagestraat de opening van 'n cursus van de Arbeiders-avondschool plaats. De heer Schinkel, voorzitter van het instituut voor Arbeiders Ontwikke ling, opende met een geestige speech deze cursus. Spreker wees er o.m. op, dat ook zij, die beter onderwijs genoten hebben, op de duur vergeten. Zij kun nen met deze cursus hun geheugen weer opfrissen. Een leeftijdsgrens is er niet; verleden jaar waren er leerlingen van 18 tot 54 jaar. De tweede en laatste spreker was de heer De Vroome, die de leiding op zich neemt. Spreker stelt zich voor, hier de dingen van het dagelijks leven te onderwijzen. Veel aandacht zal worden gegeven aan taal, rekenen en sociale kennis. Voor degenen, die deze cursus met goed gevolg afleggen, bestaat de mogelijkheid op de Kadersehool van het Troelstraoord te komen, welke ge heel door de vakbond betaald wordt. Wie is de man, die wy vandaag i'oor de lens hebben? Is het een bohemiën, een zwer- rer, die sijn liefde aan muziek en zang verpand heeft en achter zyn harmonica zijn ievensindrukken in klankvolle accoorden laat horen? Ja, dat is hij, maar alleen in zijn vrije tijd-, want in Holland is het helaas nog altijd zo, dat men van de kunst alleen niet kan le ven. Het is onze bekende stad genoot, de heer Piet Cloeck, die in zijn zaak voor herenkleding als een bekwaam zakenman en een buitengewoon goed vakman bekend staat, maar die eigenlyk pas ten volle van het leven ge niet, wanneer hij zyn geliefd in strument ter hand kan nemen en de levensliedjes kan zingen, die hij zelf gemaakt heeft en die alom bekendheid hebben gekre gen. Piet Cloeck, men kent zijn naam in de kringen van het dilettantentoneel, maar nog veel beter in die van het cabaret en de revue, waar hij als regisseur, als artist en als confe rencier zovele lauwerkransen geoogst heeft, dat de muur te klein is om ze alle te kunnen ophangen. Piet Clock, de grote man van de revue's der 8 October-vereniging Alkmaar Ontzet, de secretaris dier steeds groeiende organisatie, de man, die-juist voor het secretarisambt bedankt heeft om zich dit jaar geheel aan de samenstelling van de grote optocht te wijden, die op 8 October door Alkmaar's straten zal trekken. Heeft U hem wel eens op zijn best gezien? Dat is als hij op het toneel achter de vleugel zit of zijn kleine accordeon in- en uittrekt om zichzelf te begeleiden. Dan zingt hij van die kleine kostelijke liedjes, waarin hij de mens tekent in al zyn stemmingen, in zijn vreugd en in zijn verdriet, in zijn hoop en in zijn doffe berusting. Wij kunnen op deze plaats zijn verdiensten niet breed uitmeten, omdat onze kolommen nu eenmaal smal zijn en wij niet over de streep mogen gaan. Maar ieder, die de man kent, die ditmaal in onze rubriek „Het portret van de week" staat, zal het met ons eens zijn, dat deze verdien stelijke Alkmaarder dat ereplaatsje in alle opzichten toekomt. Badmaatschappijen langs het Nederlandse strand zijn by gemeente verordening verplicht een gediplomeerd badmeester in dienst te hebben. Zo is het in Scheveningen, zo is het in Egmond, in Bergen, zo Is het ook ln Camperduin. Overal langs onze stranden wordt des zomers gewaakt, opdat de baders beveiligd zullen zijn tegen de verraderlijke aanvallen van de zee, die soms van een goedaardige lobbes kan veranderen ln een kwaadwillend beest, dat geen genade kent voor een ieder, die het in zijn greep krygt. Het is zaak, dat de badmeesters behalve physiek sterke mensen, ook ken ners van de zee zijn, omdat zij dag in dag uit die zee moeten bewaken en) ongelukken moeten voorkomen. ment, dat hij kan krijgen. Moet hij dan waarschuwen als het te laat is? Zo haalde de heer Slotboom zes mensen uit het water. Een zwemmer wist hij tegen de pier te drukken, dwars door de fel uittrekkende stroom heen, een meisje van twaalf jaar heeft hij gegrepen op het ogenblik, dat het kind al onder water was verdwenen. In sommige gevallen trekt hij met de lijn zee in en moet dan eerst van de een naar de ander zwemmen. Zo ge» beurde het dat Slotboom twee drenke» lingen tegelijk bij de pols greep en zich door zijn helper Joop Blauw, ook al een Alkmaarder, aan de lijn naar 't strand liet trekken. Blauw weet, hoe hij dat doen moet. En het is waarach» tig niet ieders werk. Te hard trekken sleurt de redder over de bodem en dan komt hij bewusteloos aan land, te langzaam vergt te veel van zijn krach» ten, die hij twintig minuten lang tot het uiterste moet inspannen. Maar Slotboom slaagde. Zes mensen redde hij. Volgend jaar zal hij weer klaar staan, belangeloos en plichtsge» trouw. Op het bewaakte gedeelte van het Kamperduinse strand zijn in 28 jaar geen ongelukken voorgekomen. Slotboom zal er voor zorgen, dat deze reeks niet wordt afgebroken. En mis» schien zal hij dan wel weer eens een dankbare brief, krijgen, zoals die, wel» ke wij zagen en die begon met de veelzeggende woorden: „Goeie, beste badman Zo'n man is ook de heer H. C. Slot» boom, badmeester in Kamperduin, die nu zijn winterresidentie in Alkmaar weer heeft betrokken, maar die het volgend jaar weer op het strand vóór het Paviljoen van Minkema present zal zijn. De heer Slotboom werkte er dit seizoen voor het eerst, en onmid» dellijk bracht hij een prestatie op zijn naam, die zeker niet onvermeld mag blijven. Niet minder dan zes mensen heeft hij gered van een wisse en gru» welijke verdrinkingsdood. Zes men» sen, die door onkunde en onvoorzig» tigheid werden meegesleurd en door de heer Slotboom op het nippertje konden worden gered. Zijn operatieterrein ligt tussen twee hoofden, waarvoor de eerste bank ligt, die ongeveer gelijk komt met het eind van de dammen. Daardoor ontstaan gevaarlijke stromingen. Bij vloed trekt het water over de bank en ter weers» zijden langs de hoofden weer naar zee, bij eb trekt het altijd sterk uit. De zee heeft een onweerstaanbare kracht en alleen geoefende zwemmers weten er rekening mee te houden. Het grote gevaar schuilt in de sterke stijging van het water. In één uur tijds kan de zee een zeventig centimeter opkomen en iemand, die dan onbe» zorgd op de bank stoeit, ziet zich in het zwin de pas afgesneden. De badmeester is waakzaam, onaf» gebroken spiedt zijn geoefend oog langs de golven, soms heeft hij een honderd baders tegelijk in het water, en ontzaglijk veel wordt van zijn op» Icttendheid gevergd. Op het juiste moment moet hij weten in te grijpen, nooit mag hij aarzelen, écn seconde kan noodlottig worden. Vaak krijgt de badmeester de vraag, waarom hij nu al floot. Er was toch immers niets aan de hand? Dat is het mooiste compli» Een film uit het Amerikaanse ge zinsleven tijdens de oorlog. Een film die boeit en grote indruk maakt en die ook voor afwisseling zorgt, doordat ernstige, gevoelige en opwekkende ta ferelen elkaar opvolgen Claudette Colbert is op schitterende wijze het middelpunt in het gezin, waarvan de geliefde man en vader zijn plicht doet voor zijn land. Tal van moeilijkheden heeft zij het hoofd te bieden, maar haar prachtig humeur en grote mensenkennis helpen haar door alles heen. Zie de vreugde aan het slot als blijkt dat de echtgenoot toch tegen de verwachting in, te midden der zij nen zal terugkeren! Jennifer Jones heeft zich door haar spel als de oud ste dochter een belangrijke plaats ver overd en Shirley Temple zag men te rug als de wat jongere dochter. Welk een prachtig type was de oude kolonel, die in Claudette's huis inwoning vond. En dan schenke men tevens aandacht Cotten als de vriend, die aller sympa thie wist te winnen. De kleinzoon van de kolonel wist zijn moeilijke rol een bijzondere plaats in deze film te geven. En dan schenk men tevens aandacht aan de trouwe negerin en de wijze bulldog. Inderdaad wanneer men de vele fijne trekjes in deze uitstekende film en het inderdaad zeer goede spel naar waarde weet te schatten, zal men genieten en geboeid het geheel volgen Het hoofdnummer wordt ingeleid door een tweetal journaals vol afwis seling (Wereldnieuws en Holl. nieuws). Welk een speelse geest moet Walt Disney bezitten, om een werkje als Saludos-Amigos te kunnen compone ren, hoe moet Robert Flaherty gegre pen zijn geweest door zijn werk, dat resulteerde in het documentaire „Nan ook". Twee films in één programma, zó uiteenlopend van aard, zulke tegen stellingen in opzet en uitvoering, dat zij met recht elkanders antipoden zijn. Nauook, de schepping van de man, die ook het ruige „Men of Aran" op zijn naam heeft staan, grijpt de toe schouwer door de sfeer van beklem ming, door de barre verlatenheid van het ijzige Labrador, door de trooste loze eindeloosheid van steeds maar meer ijs. De welhaast wanhopig lij kende strijd om het bestaan, die de Eskimo met zijn gezin moet voeren, een strijd, die altijd maar om één voorwaarde draait: voedsel, wordt door de filmliefhebber haast physiek aangevoeld. Flaherty wist de levens worsteling van de jagers en vissers van Labrador tot leven te brengen en daarmede een documentaire te schep pen van grote waarde. In de lan ge reeks van jaren, dat ^deze film be staat, heeft zij reeds millioenen in haar ban gevangen gehouden. En ook voor ons was het weerzien een nieu- ■w .openharing. Een geheel andere indruk, maakt bet speelse, luchtige. Saludos-Amigos. het wil niet het gehele programma vullen en duurt maar even langer dan een half uur. Maar dat halve uur is gevuld met een bonte tinteling van zo kostelijke vondsten, van zulk een innig verweven zijn van fantasie en re aliteit als het slecht? de uitverkorene gegeven is, te vervaardigen. Nóch Sneeuwwitje, nóch Pinochio, nóch Gul liver waren in staat eer. dergelijke kleurenrijkdom, zo'n scha' van ideeën, zulk een melodiën-werveling in één film samen te brengen Disney heeft met Saludos-Amigos, ontstaan uit in Latijns-Amerika opgedane impressies, zichzelf overtroffen. Minnaars van werkelijke filmkunst in al haar scha keringen kunnen zich bij dit program ma van contrasten me), recht geluk kig prijzen als zij 't niet verzuimden. ZONDAGSDIENST ARTSEN Morgen. Zondag 3 October wordt de Zondagsdienst der doktoren waarge nomen door de heren J. Degenaar, arts, Emmastraat 95, telef. 2310, en A. L. Gramsbergen, arts, G'eesterweg 11, tel. 2294. De EHBO-dienst wordt in de ko mende week uitgeoefend door de heer J. Degenaar, arts. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Zondag 3 October zal de apotheek van de heer Hartong van Ark in de Langestraat voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de vol gende week de nachtdienst waargeno men. Met de firn „Humoresque" wordt een probleem aangeraakt dat reeds tussen menig mensenpaar een verwijdering te-weeg heeft gebracht. Een vrouw die verliefd is en de man geheel voor zichzelf opeist en de man die intens in zijn werk opgaat. Dit is in zeer simpele woorden het probleem dat in deze Warner Bros film alleen nog maar moeilijker wordt daar de man een begaafd violist is, die door innerlijke dwang wordt ge dwongen tot musiceren en de vrouw hartstochtelijk verliefd is. -loan Crawford als Helen Wright en John Garfield als Paul Borav zijn de hoofdfiguren, die onder leiding van Jean Negulesco imponerend spel leve ren. Hoewel de film niet altijd conse quent is en soms moeilijk aanvaard baar is. blijft men toch steeds geboeid terwijl de muziek, concerten en viool - soli. uitstekend zijn. Wanneer Helen Wright weet dat zij de liefde van Paul Boray moet delen met zijn viool, besluit zii uit zijn leven en uit „het" leven te treden. Zij is te veeleisend en kan geer. genoegen ne men met het spelen van een tweede viool en hoewel deze oplossing wel zeer dramatisch is, heeft zij zeker de verdienste van niet een gezocht happy end te zijn. Naast spel en muziek is „Humores- nue" filmtechnisch vaak knap en meer dere verrassende vondsten bewijzen dat dit Amerikaans product niet in overijld tempo in elkaar is gezet. Naar wij vernemen, zal oud-burge meester Koelma dezer dagen met zijn gezin naar Amsterdam vertrekken waar hij zich metterwoon gaat vestigen. De ziekte waaraan hij lijdende was, is ge lukkig grot: leels geweken, rodat zijn herstel nog maar een kwestie van tijd is. Een onzer meest verdienstelijke stad genoten, die zich in de 23 jaren, dat hij gemeente-secretaris was en in de helaas maar korte tijd, dat hij als bur gemeester kon optreden, een zeer seri eus werker getoond heeft, een man, die zich in die tijd een brede vrienden kring heeft verworven, gaat ons thans verlaten. Wij hopen van harte, dat het hem en zijn gezin in alle opzichten goed moge gaan. De directie van het Gulden Vlies heeft ter wille van de belangstellenden in toneel, muziek, ballet en cabaret een kleine gids samengesteld onder de naam: „Mededelingen" en deze gids geeft voor de liefhebbers diverse bij zonderheden over de uitvoeringen die in October verwacht mogen worden. De agenda van de nieuwe maand vermeldt o.m. de balletvoorstelling, het Acht-Octoberfeest, de eerste abonne mentsvoorstelling serie A, een optreden van de Hoofdstad-Operette met De Graaf van Luxemburg, een cabaret voorstelling, de Italiaanse Opera (Bar bier van Sevilla), een toneelvoorstel ling van de Ghesellen van de Spelewei en de eerste abonnementsvoorstelling van „Covoto". Het optreden van het Ballet der Lage Landen, Maandag a.s. verdient aller belangstelling, omdat het een keur van nummers brengt, waaraan vele van de beste Nederlandse krachten meewer ken. Wij noemen slechts uit de vele: Mascha ter Weeme, Titia van Teeseling, Max Dooyes, terwijl diverse nieuwe balletten onder bekwame leiders zijn ingestudeerd. Er bestaat in Alkmaar belangstelling voor goede balletkunst. Nu kan men deze tonen. Privé-bezoek a; Reeds eerder hebb gemaakt van het bez zetenen van Bath, led Club, Round Table en Club ter gelegenheid feesten aan Alkmaar Een welverzorgd prog gesteld, om de gaster privé-bezoek brenger ontvangst te bereiden Onder de gasten be Mayor van Bath, Ale en de Mayoress, zijn lard, Councillor A. Vi zitter van het Bath-7 Mr. F. C. Wills, secret ry Club en het Bath- Alderman W. F. Long Bath Mr. Rea, directe bedrijven in Bath, M zitter van de Round dington, de Spa Direi tor van het Bath Asse vice-president van de ball Club, Mr. Glenn van Chamber of Coi Burrough, aanvoerder Hockey Club. Allen z de Alkmaarse Rotary ble en de A. M. H. C. Donderdag a.s. wore Alkmaar verwacht, al komst van de trein Paviljoen „Kinheim" ontvangen. Op 8 Oct Bathonians in de gel gesteld de feestelijkhei waarvoor plaatsen zi. Zaterdagmorgen te 11 receptie ten stadhuize burgemeester van Al! Wytema, waarna 's m we velden van de A Hockey Club op „De Heiloo geopend worde match wordt gespeeld teams van Alkmaar en van Bath zal versterk oud-internationaal Hei die tijdens zijn verblij B. H. C. getraind heef! elftal met enkele Alkr gecompleteerd. Een ga len van het Victory H dag. Voor dit bal, wa: Geboren: Willem, lier en C Hartog Wille Obdam en J M Ravenst; van J de Jongh en L z Ondertrouwd: Meer en Elisabeth G Del reboom en Hendrika J de Goede en Catharina Bleeker en Marie Mikesk en Willy Blokdijk Gehuwd: Meindert tje Roemer Klaas G E Kooij Aart Meijles Hardijzer Overleden: Marg, naars, 23 jaar, gehuwd 1 Anna C van der Wal, 71 j 63 jaar, gehuwd met G „diggelen-weds 17 octob: Wat goede organisatie weer eens, nu de afde van het Centraal Ned. bond op 17 October a.s. strijd gaat houden en d; lectie prijzen ter besehi steld, die zeker elke hu zal maken. Behalve an matige prijzen in huis) kelen als geëmailleerde mers, keukengerei, diepi bijtborden, tafelmesser melkkokers, koekepam ook beschikbaar een c< keukenuitrusting, thee soons ontbijtservies, pi kop en schotels, BK-ei enz., enz., te veel om Maar voor het grootste waar en daarom heet ook „diggelenwedstrijd". van de poe Gistermiddag reed eei ringe snelheid over de I een vier-jarig jongetje kwam en plotseling de Hoewel de auto vrijwe stilstond, kon de chauffe derten, dat het kind ger; jongetje werd door voc ouderlijke woning binne ontboden geneesheer co lichte hersenschudding uitstorting ter hoogte va ongeval is aan het kind Wat onze voo schrevei In de Alkmpersche 2 October HJÏ8 lezen gende: (84? Twee personen, d Van Buren, ruim 60 j! eene blind, beide bewi het Bruiningshofje t zijn op eene jammerlij 't leven gekomen. Hei zijn zij beiden in ha: trek grootendeels verf den, terwijl ook de v dat vertrek benevens harer bedstede verbr den houten vloer, ond selijk misvormde lijk gaten gebrand waren, moedt, dat de kleede: gelukkigen, welligt do> vertrek aanwezige kaa geraakt zijn, terwijl zi of min in bewusteloozi vonden, en wel ten het gebruik van steri waaraan zij zich mi buitengingen; althans gisteren avond in bese stand voor 't laatst levi De brand in het vert door den sterken rook gedoofd. In de helende heeft men nog van noch van hetgeen me: vrouwen voorviel, iets

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2