AFSCHEID Tante Sabine Ckefarine 4" Belangrijke derby's in Amsterdam en Eindhoven Prinses Marijke is de jongste... J Zal V.S.V. zijn positie handhaven? De Amsterdamse derby Puzzle-rubriek Gevecht in rechtszaal Over de angst Hei Radioproaramma grijpt in Vice-admir de Opvolger Admiraal h Samenzwering regering van - In de zes districten van de eerste klasse zijn nog maar zeven ploegen, die tot nu toe geen enkel verliespunt opliepen. VSV, VW, NAC, TSC, BW, Heerenveen en NOAD zullen ongetwijfeld alle pogingen in het werk stellen om Zondag niet te struikelen, doch het laat zich aanzien, dat meer dan één ploeg één of twee verliespunten zal oplopen. Onze Noordhollandse vertegenwoordigers komen alle drie weer in het veld. Stormvogels ontvangt ADO, dat tot nu toe slechts één punt verzamelde. Het gelijke spel tegen Haarlem en de 21 nederlaag tegen Xerxes zijn echter resultaten, die een waarschuwing voor Kraak en zijn mannen moeten betekenen. Ogenschijnlijk heeft VSV een minder lastige taak in de uitwedstrijd tegen DHC. WIJ geloven ook wel, dat hier de krachtsverhoudingen verder uit elkaar liggen dan bij StormvogelsADO, doch juist die overtuiging heeft meerdere sterkere ploegen van 'n zwakkere tegenstander doen verliezen. KFC ten slotte gaat naar de Residentie. De Hagenaars zijn sterker dan vorig jaar, getuige het 66 gelijk spel tegen Fejjenoord en wanneer de Rogers een gelijk spel wéten af te dwingen zal ons dat resultaat niet tegenvallen. 1 Bij het beschouwen van de overige wedstrijden in het Westen valt dan direct de aandacht op de derby in Am sterdam Blauw WitAjax. De twee nederlagen van Ajax en de weinig overtuigende zege op D.O.S., verge leken met de prestaties van Blauw Wit zou de weegschaal in het voor deel van laatstgenoemde doen over slaan. Toch huiveren we er voor om een nederlaag van Ajax te voorspel len. De Volewflckers zal tegen het be zoekende S.V.V. moeten bewijzen, dat de goede start geen vergissing is ge weest, een zware, doch geen onmoge lijke opgaaf, t Gooi gaat in Haarlem zijn vierde nederlaag tegemoet, ter wijl Sparta bfl D.O.S. minstens één puntje zal weghalen. In district n zal Feflenoord alle zeilen moeten bijzetten om geen ach terstand op V.S.V. op te lopen. Land man is in deze competitie nog niet ge passeerd. De ontmoeting Zeeburgia E.D.O. wordt een harde strijd, waarbij de goals duur zullen zt)ru Het Oosten. Hier gaat Enschede momenteel aan de kop. Wij vragen ons af hoe lang dat nog zal duren, want het komt ons onwaarschijnlijk voor, dat deze ploeg zich nog lang aan de kop zal hand haven. Of Hengelo in staat is de En- BChedeërs een voet dwars te zetten lijkt ons niet waarschijnlijk. Een over winning voor Hengelo verwachten wfl zakcr niet. Na de goede eindspurt van vorig jaar hadden wfl van Wagenin- gen meer verwacht. Het resultaat uit da drie eerste wedstrijden ls slechts één punt en ln de uitwedstrijd tegen 'A.G.O.V.V. zien wfl ook geen winst. Quick en Go Ahead gaan dit jaar weer een rol spelen en de uitslag van den ontmoeting zien wfl dan ook met belangstelling tegemoet. Enschedese Boys heeft op eigen terrein een rede lijke kans tegen de Boys uit Zwolle. In district IV hebben VW, NAC, TSC en BW al htm wedstrflden tot nu toe gewonnen. Zondag moet hier noodzakelijk een PCZZLE 52. WELKE BEKENDE DICHTREGEL? (Oplossing) De 16 bedoelde woorden waren: 1. Inbinden. 2. Kennemerland. 3. Won de. 4. Emmen. 5. Erwtenzak. 6. Namen. 7. Onisono. 8. Mijnlamp. 9. Begerig. 10. Linde. 11. Ob. 12. Emmer. 13. Mena- do. 14. Erezaak. 15. Naamloze. 16. Innen. De eerste en laatste letters vormen: „Ik ween om bloemen in den knop ge broken", de bekende eerste regel van één van Kloos' gedichten. Na loting onder de vele inzenders van een goede oplossing is de weke lijkse prijs van f 5 ditmaal tendeelge- vallen aan de heer L. Polak, Duinweg 41, Huisduinen (Held. Crt.) Gefelici teerd! Deze prijs zal worden toegezon den. En nu onze nieuwe opgave. PUZZLE 53. EEN BIJZONDERE DELING Wfl geven hieronder de twee vol gende delingen: ab a b >41114141003 babababa baba) 41114141003 (abababab Beide zijn precies opgaande delin gen. De letters stellen steeds hetzelf de cijfer voor, zo ook de letters b. Welke beide delingen (geheel in cij fers) zijn bedoeld? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 7 October aan de Re dactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van f 5 verloot.) einde aan komen, want TSC en VW ontmoeten elkaar. Naar onze mening heeft WV de beste papieren weer met de volle winst uit de strfld te ko men. BW zal bfl Juliana op harde tegenstand stuiten, want de gastheren hebben nog geen enkel punt verza meld. Belangrijk in district VI is de ont moeting EindhovenPSV. Een gelijk spel of verliezen van de Philipsmensen zal betekenen, dat zfl niet de rol van vorig jaar zullen spelen, want wfl re kenen er op, dat NOAD van Helmon- dia gaat winnen. Het Noorden. De enige concurrentie die Heeren veen zo op het oog heeft te duchten, is die van Leeuwarden en misschien nog Friesland. Laatstgenoemde ploegen ontmoeten elkaar waarbij wij een overwinning van Leeuwarden ver wachten. Heerenveen zal met Frisia niet veel moeite hebben, evenmin als Sneek met HSC. Emmen en Achilles zijn van gelijke kracht en aan een voorspelling wagen wij ons niet. Velo- citas zal de punten wel met GVAV uit de stad zien verdwijnen. NAAR VASTE GR0N0 en de andere prinsesjes kent U ook, maar van die anderen, die in lange eeuwen voorgingen, weet U niet meer dan dorre schoolboekjes vertellen. Dr. N. Japlkse's „De geschiedenis van het Huis van Oranje-Nassau" verhaalt van de levens van alle leden van het Oranje-huls, met feiten en bijzonder heden, die nog niet eerder werden gepubliceerd. Uw boekverkoper heeft dit actuele standaardwerk voor U. INGEZONDEN MEDEDELING Voor het bijzonder gerechtshof te Amsterdam werd Vrijdag de zaak be handeld tegen de 39-jarige betonwer ker Sieds de Boer. Deze verdachte was ten laste gelegd, dat hij als bewaker in het kamp Erica te Ommen en in het kamp Heerte de gevangenen had mishandeld. Een tiental van de ex-gevangenen uit deze kampen was als getuige aan wezig. De meningen over het gedrag van de verdachte liepen nogal uiteen De een zei, dat De B. een „beestmens" was geweest, die sloeg, stompte en schopte. Anderen zeiden, dat hij welis waar soms sloeg, maar dat hij lang Diet de ergste was. Ook waren er getuigen, die verklaarden, dat zij nooit dergelijke handelingen hadden be speurd, integendeel, hij had de gevan genen zoveel mogelijk geholpen, had brieven in het kamp gesmokkeld en gaf extra porties eten. De meningsverschillen werden oor zaak van een hevige woordenwisse ling tussen de getuigen onderling en de verdachte, die in een ruzie ont aardde. Een der getuigen, een zekere N., die zich in gunstige zin over de verdachte had uitgelaten, ging plotse ling rechtop in de getuigenbank staan en riep luidkeels uit: „We benne alle maal penosejongens en we deuge geen een van alle'. Een der getuigen, een Rotterdamse bokser, die vlak achter de getuige zat, voelde zich door deze uit roep gekrenkt, stond op en, voordat iemand had kunnen ingrijpen, gaf hij N. een slag in het gezicht. Deze liet zich niet onbetuigd en omdat ook de andere getuigen zich in deze kwestie gingen mengen, ontstond een vecht partij, die eerst beëindigd werd, toen de parketwachters hardhandig ingre pen en de twee ruziestokers verwij derden. De advocaat-fiscaal eiste tegen de B 15 jaar gevangenisstraf met aftrek. yREES IS NIET HETZELFDE als angst. Men is bevreesd of bang voor iets bepaalds: voor een hond, voor on weer. Men is angstig voor iets onbe paalds, voor iets dat nog niet nader omschreven kan worden. Ons woord angst is afgeleid van het latijnse woord angustiae, dat bergpas, engte betekent. Men is steeds angstig voor een onbestemde mogelijkheid. Mo gelijkheden liggen steeds in de toe komst. Noodzakelijkheden liggen in 't verleden. In het steeds verglijdend he den worden steeds weer mogelijkheden tot werkelijkheid, en daarmee tot noodzakelijkheid, tot onafwendbaar heid. Over het verleden kan men be droefd zijn, of blij. Ten aanzien van de toekomst gelden angst en hoop. In de angst vreest een mens, dat een onbe stemde mogelijkheid, iets dat hij nog niet nader kent, tot huiveringwek kende werkelijkheid zal worden. QNBESTEMDE MOGELIJKHEDEN drijven eén mens in de angst, in de engte. Kan er iets naders over deze onbestemde mogelijkheden worden ge zegd? Ja, dat is op verschillende ma nieren mogelijk. Er zijn in onze dagen heel veel men sen angstig voor een oorlog tussen het Westen en het Oosten. Zij denken aan de atoombom en de massale vernieti ging die daarmee gepaard gaat. Dan vraag ik: Wat vrezen deze mensen dan bij een derde wereldoorlog? Zij vre zen van de aarde weggevaagd te wor den, zij en hun kinderen. Zij vrezen het verlies van hun vrijheid; zij vre zen de massale honger en de ellende van hen die geen land meer hebben. Kortom, zij zijn bang voor de vernie tiging. Zij zijn bang voor het Niets, dat ln een derde wereldoorlog zeer dicht bij zal komen. Een ander voorbeeld. Een man van 40 jaar heeft hard gewerkt. Maar lang zamerhand gaat hij zien, dat hij zijn idealen nooit bereiken zal. Jongeren dringen achter hem op en eisen hun plaats. Zal zijn leven zijn doel berei ken, ja of neen? Waarschijnlijk niet. Dan groeit de angst, de angst voor een leven dat z'n doel niet vond. Op allerlei niveau's van het leven vinden we angst. Angst om jezelf te verliezen, angst voor de vernietiging, angst voor de mislukking, angst voor de dood. Samengevat: Angst voor het Niets. HOE KAN EEN MENS de angst, de 11 engte van zijn leven overwin nen? Dit staat wel vast, dat de terug tocht geen overwinnig is. De teleur gestelde 40-jarige, die zich bedrinkt, verliest. Wie bang is voor een komen de wereldoorlog en nerveus wordt, ver liest. Wie zich terugtrekt voor de angst wekkende mogelijkheid, verliest, gaat ten onder. Wat dan wel? Hier zijn vele dingen te noemen. Ik noem er drie. Allereerst de vastberadenheid. Kijk het gevaar aan. Een stoker van een mailschip zei tegen zijn jongen die hem assisteerde: Face the fire. Kijk in het vuur!! Geen terugtocht, maar vastberaden moed. Dat is het eerste. Het tweede is de humor. Humor is een mengsel van wijsheid en liefde. De wijsheid is het inzicht in de dingen, het weten van hun achtergrond, van hun waarde of onwaarde. De liefde geeft aan dit wijze inzicht z'n zacht heid, z'n glimach. Wie de humor kent, is in staat door vele dingen heen te zien, om veel dingen te glimlachen. Wie de humor kent, wordt niet zenuwziek. De derde weg is die van de mystiek, van het zwijgen voor God, van het zich één weten met Christus. De hu mor schiet te kort, wanneer men voor het vuurpeleton staat. De onverschrok ken moed moge ook dan nog op z'n plaats zijn. En schiet toch tekort: want een kogel zal straks de moed in niets verkeren. In een dergeliike grenssitu atie redt slechts het zich thuis weten in de hand van de Almachtige, het ge borgen zijn, het eeuwig thuis wezen. fELIJK eeuwen geleden een klein Geuzenvendel na zijn plicht te hebben gedaan huiswaarts keerde, zo ook keren nu bataljons uit Indonesië naar het vaderland terug. Maar zoals zij toen, nemen ook deze eerst al- scheid van hun gevallen kameraden. GEUZENVENDEL OP THUISMARS. Zij kwamen na jaren uit Brabant weerom. Met vliegende vaandels en slaande trom. En zagen de zon bij het zinken op het duin van hun vaderland blinken. Zo rukten zij voort 't is de zee die hen trekt maar ginds waar het gras hun gevallenen dekt is 't of een halt wordt geboden. En houden zij rust bij de doden. J)E VOLGENDE MORGEN toen de zon Zij zongen het saam om den heuvel geschaard Met de hand aan de hoed, met de hand aan het zwaard En plechtig ver in het ronde Klonk het lied van Aldegonde. LIET WERD NU HEEL STIL op het veld van de Doden. En zij allen achter de nog donker slapende pal- doorleefden nog weer het gebeurde dat men de lucht oranje tintte maakte het w soldaten n in Indië.B bodem Bataljon zich voor afscheidsparade ge- hadden gegroefd. zij zouden thans „ONS BATALJON keert naar het va- ree'd' 'n J. de nog m "e ,en sla" heengaan en moesten nu voor het eerst derland terug na twee en een half pende bergen dle maanden hu" levens- hier kameraden achterlaten. Juist dat jaar Indië", was de kreet. grens waren geweest' voe,en da man" gene waar de soldaat zich door alle Plots met dit bericht, sloegen hun "en n" opeens een hang naar ,zea' tijden zo zeer tegen verzet. Maar toen Hiod nrirtr ia aan tyisvti an aan Innh J harten van vreugde omhoog en juichte hun stem: „Terug, eindelijk terug naar het vaderland!" Terug naar het vader land. Wat maand in maand uit met ge lijke regelmaat zoals iedere dag de zon „uu v., over het bivak verrees of iedere dag de f over de £cboferbet geweer dreun- fn het oude lied van Alde' gene waar de soldaat zich door alle Hier hoor je een mop en een lach, stonden zij op en begrepen. Stram ging ginds zweeg er een met strak gezicht en werd een sigaret harder dan nodig de grond ingestampt. de hand aan de helm. de vuist langs de dij: „Mijn God, ja, Zij blijven niet ach- ter maar juist zij gingen ons voor. Efl Voor het laatst de helm op het hoofd tQen sprong uit hun harten omhoog d9 regen op het zinken dak van de auto- den. langs bet v°^k van Iand' de gonde: „Mijn schild en de betrouwen loods plensde, het onderwerp van ge- f "f lÜÜLtl *ijt Gij, o God mijn Heer." Met een slag viel de hand van de helm omlaag. In een draai in t grind en de klap van de hak tekent zich het einde door dit strak rechts omkeert en sprek was geweest, was nu geen priat dende chef gencbt' voelden lneens meer maar een feit. Het ene leven was de bew,eg,.ng met ™ef' want bet was beëindigd, een nieuw zou beginnen. nu alsof Z1J voortgetrokken werden, ge- Maar welk leven? Een leven, waar zij remd alleen door het reglement van de nu niet meer aan konden ontkomen. Paf'_De g®vallen kameraden ginds op edig daarna verstierf de pas van het Zij peinsden en dachten dit even stil bet feveld "epea en zij marcheerden Qn in wazig groene verten, terwijl voor zich uit. Zij keken rond en gek daarheen om met één slag plots voor toen voor het eerst zagen zij dat het de witte kruisen te verstarren, dakje over de brenpost scheef was ge- Kom sla hler de trommeX en steek de trompet! en langzaam en statig als zij 't een gebed en treedt met ons vaandel naar voren zij zullen het Prinsenlied horen. zakt en dat de stoel'nu helemaal geen poten meer had, dat de weg naar het bataljonsbureau altijd slecht en mod derig was. Nu herinneren zij zich weer, hoe, toen zij dit bivak betrokken, de dessahuisjes je hol en doods aanstaar- eenzaam en stil het Ereveld weer in de warme zon lag te dromen. Toen sprak nog de Hopman een „Broeders goenacht" en het vendel trok voort. Aan de kim als een wacht verhieven Hollands duinen in het avondrood hun kruinen. den, hoe een schurftig hondje met tril- TOEN LANGZAAM heel langzaam QEBUKT onder hun vracht klauterde lende achterhand en enkele kippen de trad hun commandant naar voren het Bataljon man na man de stelle enige levende wezens waren, terwijl en liep, een grote bloemenkrans om- loopplank omhoog om zich direct daar- plotseling uit het groen een brenriddel klemd, naar het monument waar ook op lawaaierig over de dekken en in t de stilte doorkraakte en naar zij zeiden vele namen van zijn mannen in het schip te verspreiden. En terwijl de boot Jansen kapot schoot. Nu beseften zij zwijgende steen staan gegrift. En boven roerloos inwendig lag te brommen wees eerst goed dat gisteren de dessa plech- de namen sloeg half stok het Rood Wit hier op de kade gejacht en geren met tig en stil het Bataljon fraai bewerkte en Blauw traag heen en weer geratel van kettingen- en daar hoog ln krissen als dank en ten afscheid had als gaf het de maat van een dodenmars de mast een vaan blauw met wit blok aangeboden. Dat nu ontelbare kinder- aan. Zijn stem klonk daarop eerst moei- op het naderend vertrek. Temidden van tjes tjètterend rondliepen in de hoop lijk en dof maar won spoedig aan het tumult kwam een figuur de nu lega dat hen iets in handen zou vallen en kracht met de woorden: „Hier voor de loopplank opgelopen. Het was de op zij zagen hoe de ouderen stil gehurkt laatste maal is ons Bataljon in zijn ge- perbevelhebber die ook van dit Batal- toekeken, terwijl zij in zichzelf over- heel verzameld." Zijn mannen zagen jon ging scheiden en om hun allen toa wogen of dit vertrek hen in hun dage- hem aan en in deze gesproken woor- te wensen een: „Kameraden vaarwel", lijkse leven van invloed zou zijn. den hoorden zij allen, man voor man, Daarna werden alle banden met Indië's De soldaten werden nu trots op hun de heldere tonen van een trompet die land verbroken want langzaam nu ideaal, want hier immers hadden zij voor dit Bataljon voor het laatst ver- raakte het schip los van de kade, waar leven gebracht waar de dood zich bij- zamelen blies. Het duurde niet lang, na ineens de kolkende schroef diens na blijvend had gevestigd en in hun toen brak het gelid en een ieder begaf vaart geleidelijk deed vermeerderen, gedachten zagen zij daarom hun ba- zich naar de gevallene die hem het En het schip begon zijn tocht door de taljon met slaande trom naar het Wes- dierbaarste was. zeeën die eerst zou eindigen wanneer ten marcheren, de gezichten wat dieper Zo bleven zij in het groen tussen de het Bataljon weer uit zee zou zien ver- gegroefd, de uniformen wat schamel en witte kruisen vermengd het hoofd rijzen aan de kim als een wacht de vaal. Naar het Westen, naar de zinken- ontbloot sommigen staande, de ogen gele toppen van Hollands duinen, de zon, die nu weer hun eigen land en op een naam en een nummer gericht, - (Uit Wapenbroedershet hun huis in een nieuwe dag ging be- terwijl anderen geknield de handen in blad voor de Ned. Strijd- stralen. gebed hadden gevouwen. krachten in Indonesië.) Thans 18 millioen voor de U.N.A.C. De actie voor het bijeenbrengen van gelden voor de U.N.A.C., het fonds der V.N. voor hulp aaii kinderen, heeft niet san de verwachtingen beantwoord. De Ver. Staten hebben 5 millioen dollar in gezameld van de 60 millioen die zfl zich hadden voorgesteld bijeen te brengen. De stad New York bracht een millioen dollar bijeen, het zesde deel van hetgeen men verwacht had. Het totaal over de gehele wereld ingezamelde bedrag is thans 18 millioen dollar. NIEUWE STAKING IN FRANKRIJK. Ongeveer 150.000 arbeiders van het genationaliseerd gas- en electriciteits- bedrijf in Frankrijk hebben vier uur lang een „waarschuwingsstaking" ge houden tegen het besluit van de rege ring om 10 pet. van het personeel te ontslaan. Woensdagmiddag zijn de olifanten van het Nationale Nederlandse Circus Mikkenie te Amsterdam aangekomen. De dieren opweg naar de stallen. Een hogere begroting voor Overzeese Gebiedsdelen De begroting vhn het ministerie van Overzeese gebiedsdelen wordt de ge wone dienst geraamd op f 10.881.300 en de buitengewone dienst op f 10.160.000. Voor 1948 wordt resp. meer aange vraagd f 1.051.306 en f 700.000. Daar de activiteit van de Niwinzich tot de militairen kan beperken, is de subsidie voor deze instelling met f 200.000 verminderd. Omdat het nood zakelijk wordt geacht regelmatig coör dinerende financiële en economische besprekingen te houden zowel met In donesië als Suriname en de Nederland se Antillen, worden de kosten van bui tenlandse reizen aanmerkelijk hoger geraamd. Het totaal van de door Suriname en door het Rijk aan dat gebiedsdeel t™- rug te betalen uitgaven ten behor van de algemene oorlogvoering wordt gesteld op f 5.5 millioen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 Tonny Schifferstein (piano) 6,3o Voor de Strijdkrachten 7,00 Artistieke staal kaart VPRO: 7,30 ,,Wat doet de kerk?" 7,45 Uitzending voor de Nederlanders in Duitsland VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Promenade-orkest 9,00 So cialistisch commentaar 9,15 De winkel van Sinkel 10,00 Vindobona schrammel'n 10,30 Kwartet Jan Corduwener 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7 8 en 11 uur KRO: 6,00 Populaire klanken 6,30 Journalistiek weekover zicht 6,45 „Wie weet hoe deze plaat heet?" 7,15 Gedeelten uit operettes 7,50 Het winterwerk begin weer 8,05 De gewone man 8,12 Gramofoonplaten 8,20 Lichtbaken 8,50 Reginald Foort (oi gel) 9,00 Negen heit de klok 9,45 „Zakkenrollers in de trein" 10,00 Week end-serenade 10,30 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Kamermuziek VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten cm 8. 1. 6, 8 en 11 uur VARA: 9,15 Men vraagt.... en wij draaien 10,30 Brief geheim AVRO: 12,15 Filmmelodieën 12,40 Pierre Palla (orgel) 1,20 Les gars de Paris 2,30 „Peer Gynt" 4,45 Sport flitsen VARA: 5,30 De avonturen van Ome Keesje 5, 50 Sport 6,30 Voor de Strijdkrachten VPRO: 7,00 „Onze Va der" AVRO: 8,05 ActuaUteiten 8,15 Waltztime 8,45 „Paul Vlaanderen en Ina'» 9,20 Bijnamen in de kamermuziek 9,45 Hersengymnastiek 10,15 Dansen van onze voorouders 11,15 Zondag- avondconcert HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 8 9,30, 1, 7,30 en 11 uur KRO: 8,16 Highland memories 12,35 Het orkest zonder naam 1,25 Uitslag van het orkest -zonder naam-hengelcompetitie 4,10 Voetbalreportage 4,25 Vespers NCRV: 7,00 Nieuwe aanwinsten van de discotheek 7,15 Kent gij Uw Bijbel? KRO: 7,45 Polonaise 7,50 In 't Boeckhuys 8,05 De gewone man 8,12 Hit-parade 8,35 „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" 8,45 Verzoekconcert 9,25 Zonnig Zondag- avondnieuws 9,30 Een kwartier cabaret 9,44 Amsterdams amateur-ton^elgezel- schap 10,37 Actutlitieten 10,45 Avond gebed 11,15 Gramofoonplaten VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Selecties 10,45 De Regenboog 12,00 Malando 1,20 The Ramblers 2,45 Ope ra-fragmenten 3,30 Tel Aviv 6,15 Kwartet Jan Corduwener 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Waarvoor wij stre den 7,30 Op vleug'len van muziek 7,45 Landbouwrubriek 8,05 Dingen van de dag 8,15 Promenade-orkest 8,50 De Ducdalf 9,10 Radio Philharmonisch-or- kest 10,10 Er zijn maar weinig 10,30 De nieuwe notenkraker 11,15 Joe Loss en zijn orkest HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 En nu aan het werk (gr pl) 12,00 Op gewekte klanken bij de lunch 1,15 Vijftig jaar Nederlandse muziek 3,00 Sans souci 4,45 Piano-duo 6,15 Sport- rubriek 6,30 Arturo Toscanini dirigeert 7,15 Onder de NCRV-leeslamp 7,30 Het actueel geluid 7,45 Uit de nieuwe wereld 8,15 Muziek uit twaalf landen 9,00 Met band en plaat voor U paraat 9.30 De Nederlandse boerenkolonie 9,50 Mandolinata 10,15 De zes strijkkwar tetten 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gr amof oonpla ten 61) ROMAN .VAN MARIA SAWERSKY „Duizend meter hoogte; wij passeren de H.-burcht". „Twaalfhonderd meter hoogte; slechts het aardige kerkje van A.-dorp". „Negenhonderd meter hoogte; let op het station van I.-stad" Sabine Reuder bemerkte niets van de hoogte en langzamerhand begon zij zich meer op haar gemak te voelen. Ze keek eens om zich heen en wijdde wat meer aandacht aan haar mede passagiers. Een dikke heer bladerde geïnteresseerd in een lijvig dossier. Een ander had een doek over zijn ge zicht uitgespreid en sliep de slaap des rechtvaardigen. Een elegant ge klede jongedame was bezig kruis woordraadsels op te lossen, een jong vrouwtje, dat het kindje tegenover haar toelachte. Dat kleine kind was hoogstens een jaar, zoog op een speen, trappelde met zfln beentjes en lachte de gelukkige moeder op zijn beurt toe. Toen was het met Sabine's vlieg- koorts geheel gedaan! Het is eigenlijk precies, alsof je met een autobus reist, constateerde ze bij zichzelf. Het maakt alleen een beetje meer leven. Dat voortdurende dreunen en trillen maakte juffrouw Sabine tenslotte wat slaperig. Haar ogen vielen dicht en weldra vergat ze alles om zich heen en eerst toen de machine over het vliegveld van de badplaats taxiede, werd zij met een schok wakker. Even kostte het haar moeite zich te reali seren, waar ze zich bevond, maar al spoedig ontdekte ze mevrouw Olafsen, die zij telegrafisch van haar komst op de hoogte had gesteld en die nu gereed stond om haar welkom te he ten. De beide vriendinnen hadden el kaar in jaren niet gezien en na de eerste hartelijke begroeting, klonk het opgewekt: „Je bent nog altijd dezelfde, Sabine!" „Jij ook! Je bent geen jaar ouder ge worden, Helgal" Daarop lachten zij beiden en zel den: „Onzin! Wij zijn allebei oude tantes, maar we houden het nog wel een poosje uit!" Sabine telegrafeerde Felix Reuder haar behouden aankomst, klom ver volgens in de autobus, die haar naar de stad zou brengen en nestelde zich behaaglijk naast mevrouw Olafsen. „Zo, Helga en vertel me nu eerst eens, wat er met Beate aan de hand is". „Je koestert dus werkelijk belang stelling voor dat meisje?" „Ongetwijfeld! Ik mag Beate graag en ik hoop van harte, dat zij eens de vrouw van mijn neef zal worden. Ze houdt van hem en hijenfin, dat zal alles wel in orde komen. Ik zou nu eerst wel eens willen horen, wat jij me te vertellen hebt". Mevrouw Olafsen nam allerminst een blad voor haar mond. „Het is eenvoudig schandelijk, zoals die da mes Larsen zich gedragen", begon ze. „In 't gehele hotel wordt 'Beate Men- berg óf als een verarmd familielid óf als juffrouw van gezelschap of zoiets aangezien. Ze wordt door alle gasten over de schouder aangekeken, gaat slecht gekleed en is bijna steeds al leen. Daarbij betaalt ze voor die beide dames alle rekeningen, terwijl ze zich zelf hoegenaamd niets gunt. Ik had er al eens over gedacht, of ik haar niet op een kopje thee of vooi een uitstapje kon vragen om haar tenminste enige afleiding te bezorgen, toen de direc teur van het hotel mij de ware situatie onder het oog bracht. De dames Lar sen daarentegen ontzeggen zich 'niets en profiteren letterlijk van alles". „Die zal ik wel eens een lelijke streep door de rekening halen", zei Sabine grimmig. De autobus stopte vooi het hotel. Mevrouw \Olafsen had voor haar vriendin reeds een kamer besteld. Sa bine Reuder ging zich wat verfrissen en verkleden en daarna begaf ze zich onmiddellijk op weg naar Beate. Zij vond het meisje in de muziekzaal, waar zij in een fauteuil gedoken zat en lusteloos voor zich uit staarde. Toen zijSabine Reuder zo plotseling ontwaarde, schrok ze dusdanig, dat ze een kreet van schrik slaakte en in tranen uitbarstte. „Nou, nou, nou", zei Sabine, heer kalmerend op de schouder kloppend, „ben je zo van m'n onverwachte ver schijning geschrokken, beste Beate? Ik ben juist hierheen gekomen, omdat ik dacht, dat we samen nog een paar gezellige weekjes zouden kunnen hebben". „Ach, juffrouw Reuder „Felix laat je hartelijk groeten", ging Sabine voort. „Hij komt over een paar dagen met Karei Schucb eveneens hier heen. Ben je daar niet blij om kind?" „Ik.... ikik geloof het wel, ja". Sabine Reuder kreeg voorlopig geen gelegenheid voor verdere explicaties, want op dit ogenblik klonk de gong voor het diner. „Zo, ga je nu gauw even verkleden, dan zullen we gezamenlijk dineren. Vandaag zit je bij mij e:i mevrouw Olafsen aan tafel; dat heb ik al zo gearrangeerd". „Ik ben bang, dat mevrouw Larsen mij dat kwalijk zal nemen". „Dat laat me volkomen koud, beste Beate". En verkleden kan ik me ook niet. Ikik heb m'n beste jurk al aan". Sabine Reuder fronste het voor hoofd, bekeek critisch Beate's japon en zweeg. Daarna nam ze het meisje bij de arm en bracht hét naar de eet zaal. Mevrouw Larsen en Irene zaten daar reeds, keurig uitgelost, op him plaats. Sabine groette de beide dames zeer uit de hoogte. „Goeden avond, Irene. En dat is zeker je moeder? Neemt u mij niet kwalijk, dat ik Beate ontvoer. We heb ben elkaar zoveel te vertellen. Eet u smakelijk!" Daarmee was het geval afgehandeld. Wat de beide dames achter haar rug nog over haar fluisterden, interesseer- do Sabine Reuder niet. Na het diner liet Sabine haar jonge vriendin aan mevrouw Olafsen over, waarna zijzelf de directeur vgn het hotel ging opzoeken. (Wordt vervolgd) TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 0.75 De bevelhebber der ten, luit. admiraal C. heeft gistermorgen aan uchtverdediging-kruiser Heemskerk" afscheid ge vloot en het command! aan vice-admiraal jhr. E De functie van bevelhe strijdkrachten is same die van de chef van de Bij de plechtigheid u wezig schout bij nacht commandant der Zeem: schout bij nacht G. B. majoor de Bruyne, con 't Korps Mariniers, kap Reijnierse, commandant Willemsoord, alsmede d ten van de verschillend schepen en vaartuigen c Luit.-admiraal Helfrk daarna de hoofdpunten scheidstoespraak, welke der gehouden heeft en v op tot eendracht. Hij b woorden: „Handhaaf de marine. Laat de marine heeft wat zij, hoe klein lcgstijd kan presteren, d verwoestbare draagster Oranje". Na de verklaring het ben neergelegd, werd d vlag van de admiraal n de wimpel gehesen, teri schoten weerklonken. Hierna sprak vice-adn Holthe. In de periode aldus de vice-admiraal, wereldoorlogen en specii ste acht jaren was U g( hoogste en meest ver; posten van de Konink! Het vele, dat gij in die vaderland en voor de hebt weten te bereiken, niet eens te overzien. V geconstateerd worden u voel voor het wel en wei soneel der K.M. Het is vooral dit laatsi hier, op dit ogenblik, m eren. Gij hebt o.m. gedi< van de kruisers „Noord- „Gelderland", aan boord pedoboten in de oorlog boord der torpedoboo Wolf. aan boord Hr._Ms aan boord Hr. Ms. „Hei als commandant en tens! de de jaren 1936 en 193' commandant in Nederlai De Siamese politie het met betrekking tot hetgeei zijde „een groot complot ring met geweld omver wordt genoemd. Een woordvoerder der j de mee, dat de regering se het bestaan der „samen: geweten maar dat de an bewust waren uitgesteh „de dag, waarop de sai hun coup hadden bepaald opgang zijn de als sai aangeduide personen gear der hen bevindt zich ambtenaren en legeroffici De regering Piboel So 2 April na een militaire aan het bewind gekomen. is bekend gemaakt „dat i land" communistische en tructieve elementen gear den worden. SOVJET-JAGERS EN E BRUG De Britse controle-offi Berlijnse luchtveiligheidsc een krachtig protest inge Sovjet-controle-officier, Sovjet-jachtvliegtuigen vh Brits vliegtuig van de' Be brug, dat op weg was'naar den gevlogen. Dit is het t' soortige protest binnen Woensdag hebben de Am protesteerd. SAKSEN VERLANGT UI! VAN ILSE KOC Het Duitse nieuwsbureau jer-zöne) heeft meegedeeld Siewert, minister van binn ker. van Saksen-Anhalt i aan de Amerikaanse autorii levering van Ilse Koch he Ilse Koch is de vrouw v; maiige commandant van tratiekamp Buchenwald. was zij tot levenslang doch de Amerikaanse autc minderden haar straf tot i

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6