t TOTO KAN FOKKERIJ REDDEN „4" Alcmaria en de Boys kunnen hun positie handhaven Vice-admiraal van Holthe bevelhebber der zeestrijdkrachten Hij bedierf de atmosfeer Opvolger van Admiraal Helfrich DE KONINGIN DANKT Vreugde in kringen van de paardensport Verli lezen in Indonesië Een nieuwe ster aan de circushemel Samenzwering tegen de regering van Siam? Versterkte degradatie komt spelpeil niet ten goede Z.- en N.-Schermer. St. Pancras. Broek op Langendijk. Warmenhuizen. nvendel na keerde, zo •t vaderland eerst af- ard hoed, :ivaard E ronde degonde. STIL op het En zij allen t gebeurde dat Indië's bodem zouden thans voor het eerst ten. Juist dat- dch door alle iet. Maar toen :n. Stram ging vuist langs da ijven niet ach- ons voor. Ert en omhoog de ied van Alde- de betrouwen r." hand van de lai in 't grind ekent zich het its omkeert en ie pas van het verten, terwijl sveld weer in men. ipman it" rrt. jacht inert kruinen. icht klauterde man de stelle h direct daar- kken en in t erwijl de boot irommen wees en geren met daar hoog in met wit blok Temidden van lur de nu lege t was de op- 'an dit Batal- hun allen toe ien vaarwel". ;n met Indië's langzaam nu le kade, waar- schroef diens rmeerderen. tocht door de [gen wanneer zou zien ver- ien wacht de i duinen, iroeders", het Ned. Strijd- ndonesië.) ■O rieuwsberichten ARA: 9,15 Men 10,30 Brief- mmelodleën .,20 Les gars da 4,45 Sport- avonturen van - 6,30 Voor de ,00 „Onze Va- llteiten 8,15 Vlaanderen en a kamermuziek - 10,15 Dansen 11,15 Zondag- ieuwsberlchten 7 KRO: 8,16 35 Het orkest van bet orkest itie 4,10 pers NCRV: de discotheek KRO: 7,45 ckhuys 8,05 -parade 8,35 :t ziet" 8,45 onnig Zondag- vartier cabaret ur-toneelgezel- - 10,45 Avond- iten 4G ieuwsberichten - VARA: 8,18 nboog 12,00 >rs 2,45 Ope- Avlv 6,15 - 6,30 Voor de voor wij stre- ran muziek Dingen van de est 8,50 De larmonisch-or- welnig 10,30 11,15 Joe Loss ieuwsberichten NCRV: 8,15 i) 12,00 Op- lunch 1,15 ïuziek 3,00 i 6,15 Sport- anini dirigeert eslamp 7,30 Uit de nieuwe twaalf landen or U paraat kolonie 9.50 es strijkkwar- nklng 11,15 eate's japon e het meisje naar de eet- Irene zaten ost, op hun beide dames En dat is u mij niet oer. We heb- tellen. Eet u afgehandeld, ter haar rug interesseer- e haar jonge llafsen over, ur vqn het ■dt vervolgd) De ongeveer 50 jaar oude Ensche- deër E. H. was gisternacht zodanig onder de invloed van sterke drank, dat hij in een der sloten liep, vjaarin een textielfabriek het kwalijk rieken de verfwater spuit. Tivee agenten za gen de man en trokken hem, zij het met de nodige moeite, op het droge. Alvorens H. naar het politiebureau werd medegenomen, werd hij eerst in de remise van de Twentse electrische tramwegmij. afgespoten, maar de verf lucht raakte hij niet kwijt. Aangezien de agenten de atmosfeer op het poli tiebureau niet wilden bederven, werd de beschonkene per vrachtauto naar z'jn woning overgebracht. De bevelhebber der zeestrijdkrach- ten, luit. admiraal C. E. L. Helfrich, heeft gistermorgen aan boord van de uchtverdediging-kruiser „Jacob van Heemskerk" afscheid genomen van de vloot en het commando overgedragen aan vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe. De functie van bevelhebber der zee strijdkrachten is samengevoegd met die van de chef van de marinestaf. Bij de plechtigheid waren o.m. san- De scheidende bevelhebber der Zeestrijdkrachten, Luit. A.dmiraal C. E. L. Helfrich (links) ontvangt van de nieuwe bevelhebber de ge streken admiraalsvlag in een spe ciaal bewerkt kistje. EEN KAMER VAN BEZWAREN De Eerste Kamer besprak kort ge leden de vraag of het niet gewenst zou zijn ter ontlasting van de taak der volksvertegenwoordiging een centraal orgaan in het leven te roepen ter ken nisneming en behandeling van klachten over de administratie. De bestudering van dit vraagstuk is aan een commissie opgedragen, welke tevens de wijze van samenstelling, de bevoegdheid enz. yan een centraal orgaan zal nagaan. Deze commissie is gister door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Van Maarseveen, in zijn departement geïn stalleerd. Voorzitter is dr. M. J. Prin sen, die de rede van de minister heeft beantwoord. H.M. Koningin Juliana brengt het volgende ter kennis van de bevolking: „Het is mij een behoefte allen van harte dank te zeggen, die in zo velerlei vorm getoond heb ben, mee te leven mei mijn be ëdiging en inhuldiging. Het zeer grote aantal geluk- wensen uit Nederland, de Over zeese Gebiedsdelen en het bui tenland, maakt het practisch niet mogelijk, ieder persoonlijk te be danken, zoals ik zo gaarne had gedaan, doch u moogt ervan overtuigd zijn, hoezeer deze din gen ons allen goed hebben ge daan en gesterkt hebben, waar door de voorbije weken voor ons onvergetelijk: werden". al deze varende plaatsingen meen ik te mogen zeggen, dat het personeel uw aanwezigheid aan boord waardeer de. Men achtte u om uw persoonlijke eigenschappen, men wist wat men aan u had. Als blijk van onze bijzondere hoog achting zij het mij vergund u namens de vlagofficieren te mogen aanbieden ENGELS KUSTVAARTUIG DEFECT Het ruim 500 ton metende Engelse kustvaartuig „Kerlogue" uit Southamp ton, dat met een lading kopererts op weg was naar Hamburg, bleef Vrijdag- geconstateerd worden uw warm ge- middag benoorden Terschelling mef voel voor het wel en wee van het per-1 machineschade steken. De sleepboot voor enkele ogenblikken hier aan boord van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk" heeft gewaaid, als blijvend aandenken aan uw zo glorierijke marineloopbaan. Hierbij verklaar ik het bevel over de Nederlandse zeestrijdkrachten te hebben aanvaard. Spr. nodigde ten slotte allen uit een driewerf hoezee uit te brengen op het welzijn van admiraal Helfrich en van de zijnen, waaraan met luider gevolg werd gegeven. De wimpel werd weer neergehaald en de vlag van de vice-admiraal ge hesen. wezig schout bij nacht J. J. L. Willinge, ijv,- commandovlag. de vlag die tot commandant der Zeemacht Nederland, schout bij nacht G. B. Salm, generaal- majoor de Bruyne, commandant van 't Korps Mariniers, kapt. ter zee I. W. Reijnierse, commandant der marine te Willemsoord, alsmede de commandan ten van de verschillende onderdelen schepen en vaartuigen der zeemacht. Luit.-admiraal Helfrich herhaalde daarna de hoofdpunten van zijn af scheidstoespraak, welke hij reeds eer der gehouden heeft en wekte nogmaals op tot eendracht. Hij besloot met de woorden: „Handhaaf de naam van de marine. Laat de marine, die bewezen heeft wat zij, hoe klein ook, in oor logstijd kan presteren, de sterkste, on verwoestbare draagster blijven van Oranje". Na de verklaring het bevel te heb ben neergelegd, werd de commando- vlag van de admiraal neergehaald en de wimpel gehesen, terwijl 17 saluut schoten weerklonken. Hierna sprak vice-admiraal jhr. v. Holthe. In de periode van 45 jaren, aldus de vice-admiraal. vielen twee wereldoorlogen en speciaal in de laat ste acht jaren was U geroepen tot de hoogste en meest verantwoordelijke posten van de Koninklijke Marine. Het vele, dat gij in die tijd voor ons vaderland en voor de Kon. Marine hebt weten te bereiken, valt nu nog r.iet eens te overzien. Wel kan reeds |7R HEERST GROTE VREUGDE in de kringen van de renpaardenbezitters, de paardenfokkers en de paardenliefhebbers. Want de totalisator of de „toto" zoals hij populair genoemd wordt, keert terug. Wel zal de Eerste Kamer er haar goedkeuring nog aan moeten hechten, doch de Tweede Kamer nam het desbetreffende wetsontwerp met zo'n overtuigende meerderheid aan, dat aan de medewerking van de Eerste niet meer getwijfeld wordt. Er heerst vreugde, want het water was de ren- en drafsport tot over de lippen gekomen, zoals een deskundige van de Stichting Centraal Bestuuur voor het Nederlandse draf- en renwezen ons verzekerde. De ^regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week do navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke landmacht: sergeant K. Bos, uit Valthermond; soldaat J. H. Leyssen uit Stramproij (L); soldaat II. H Linskens uit Meerlo; korporaal D. Tjakkes uit Finsterwolde (Gr.); korpo raal J. Bussink uit Almelo. Kon. Nederl.-Indische leger: Soend. soldaat Samsoedi. soneel der K.M, Het is vooral dit laatste punt dat ik hier, op dit ogenblik, moge accentu eren. Gij hebt o.m. gediend aan boord van de kruisers „Noord-Brabant" en „Gelderland", aan boord van de tor- pedoboten in de oorlog 1914'18. aan boord der torpedoboot jagers tvpe Wolf. aan boord Hr..Ms. „Piet Hein" aan boord Hr. Ms. „Hertog Hendrik" als commandant en tenslotte geduren de de jaren 1936 en 1937 als eskader commandant in Nederlands-Indië Van „Holland" van de rederij Doeksen heeft het schip op sleepbouw genomen en in de haven van Terschelling bin nengebracht. HET GING MET de Nederlandse renpaardenfokkerij bergafwaarts. Tot 1611, het laatste jaar, waarin de toto was toegestaan, werden jaarlijks onge veer 200 draversveulens geregistreerd. Daarna werd het minder, totdat er ten- stem j slotte niet meer dan 24 a 26 veulentjes per jaar bijkwamen. Het loonde de moeite niet meer te fokken. Er konden geen hoge prijzen meer worden uitge loofd en ook in de fokpremies kwam de klad. Het zijn niet alleen rijke snobs, die renpaarden bezitten, ook kleine lui den houden vaak een paard, zij het dat zij er hard voor moeten werken; en kleine en grote boeren, voor liefheb berij of om er wat mee te verdienen. Als een paard wint, ycordt een fok premie uitgekeerd aan de eigenaar van de moeder van dit winnende paard. Het is dus van het grootste belang goed fok- ihBferiaal té bézitten. ïn de oorlog werd nog voor de drie winnende paarden een fokpremie uitbetaald. Thans nog maar voor twee en het zou niet lang meer geduurd hebben, of de fokpremie behoorde tot het verleden. De toto brengt uitkomst. Niet alleen zal hij de belangstelling voor de paar densport doen stijgen, maar ook schept hij de mogelijkheid om de paarden fokkerij uit de opbrengst te subsidië ren. Hier ligt het algemene belang van de toto, zo verklaarde men ons. Afgezien van het feit, dat hij excessen voorkomt en de goklust in de juiste banen leidt, Frans Mikkenie 4 0.7» De Siamese politie heeft ingegrepen met betrekking tot hetgeen van officiële zijde „een groot complot om de rege ring met geweld omver te werpen" wordt genoemd. Een woordvoerder der regering deel de mee, dat de regering sedert lang van het bestaan der „samenzwering" had geweten maar dat de arrestaties doel bewust waren uitgesteld tot Vrijdag „de dag, waarop de samenzweerders hun coup hadden bepaald". Vóór zons opgang zijn de als samenzweerders aangeduide personen gearresteerd. On der hen bevindt zich een aantal ambtenaren en legerofficieren. De regering Piboel Songkram is op 2 April na een militaire staatsgreep aan het bewind gekomen. Reeds vroeger is bekend gemaakt „dat in het gehele land" communistische en andere des tructieve elementen gearresteerd zou den worden. SOVJET-JAGERS EN DE LUCHT BRUG De Britse controle-officier bij het Berlijnse luchtveiligheidscentrum heeft een krachtig protest ingediend bij de Sovjet-controle-officier, nadat twee Sovjet-jachtvliegtuigen vlak langs een Brits vliegtuig van de Berlijnse lucht brug, dat op weg was'naar Gatow, had den gevlogen. Dit is het tweede gelijk soortige protest binnen drie dagen. Woensdag hebben de Amerikanen ge protesteerd. SAKSEN VERLANGT UITLEVERING VAN ILSE KOCH Het Duitse nieuwsbureau ADN (Sov jet-zóne) heeft meegedeeld, dat Robert Siewert, minister van binnenlandse za- ker. van Saksen-Anhalt (Sovjet-zóne) aan de Amerikaanse autoriteiten de uit levering van Ilse Koch heeft verzocht. 1 Ilse Koch is de vrouw van de voor malige commandant van het concen tratiekamp Buchenwald. Aanvankelijk v/as zij tot levenslang veroordeeld, doch de Amerikaanse autoriteiten ver minderden haar straf tot vier jaar. (Van onze speciale verslaggever) ^TRASSBURGER, Sarrasani, Gleich, Bouglione, Hagenbeek, Schneider en andere circuskoningen zjjn in het ver leden over de Nederlandse grenzen ge komen om hier in stad en provincie triomfen te vieren. En thans staat op de Jozef Israëikade te Amsterdam een kleurige facade, waarachter zich het nationale Nederlandse circus Frans Mikkenie verheft. 25.009 Kilo dur-aluminium, 4000 vier kante meters zeildoek, 400 kubieke me ters hout, 12.000 kilo ijzer en staal en 5 km. kabel en staaldraad vormen het materiaal, waaruit Nederlandse con structeurs op Nederlandse bodem in opdracht van de Nederlander Frans Mikkenie dit trotse, aan 4000 mensen plaats biedende circus bouwden Het is een „volbloed" nationale onder neming die in de afgelopen maanden in België en Luxemburg avond aan avond uitverkocht was en in totaal enige millioenen Belgische francs aan onze bloedarme deviezenpot heeft toe gevoegd. Op deze wijze lochenstrafte Mikke nie de bewering, dat hij met zijn „aluminium"-circus geen tournee kon maken. Als een komeet verscheen een nieuwe ster aan de met vele sterren bezaaide circushemel. De naam luidt Mikkenie, die thans de moed heeft zijn landgenoten te tonen, wat Nederlands initiatief ook in de wereld van „het reizende dorp" kan bereiken. Gister avond beleefde Amsterdam de gala- premiere, compleet met bloemen in de piste, met toespraken van de directeur, met ere-gasten, w o. de Belgische am-, bassadeur en dr. Plesman en met het Belgische en Nederlandse volkslied. De hoofdstad is volgeplakt met kleu rige affiches en Mikkenie honoreert ze envolle. In ijltempo werkt men n pro gramma af, dat misschien in onderde len geëvenaard of verbeterd is, maar dat in zijn geheel één der beste pro gramma's is, welke wij ooit gezien heb ben. Hoogtepunten zijn de manipula ties van de jongleur Charly Wyma. de gratievolle, neen, kunstzinnige acroba- iek van de 3 Wolga's. de komische clow- lerie van de 3 French, de beheerste paar dendressuur van Maurice Houcke de verrichtingen van Jacky Lupescu, de jazzband-spelende chimpansees van Leon Smith en de prachtige tijger- groep van „Tarzan" Gilbert Houcke. Het zijn slechts enkele flitsen uit het rijk geschakeerde circusprogramma, dat gecompleteerd wordt door de rub ber-tanks van de olifanten-dresseur Fritz Ohme. Circus Mikkenie is ge start en in de komende maanden zul len zeker duizenden uit stad en land onder de schetterende fanfares van Charles Huysmans' circusorkest, de tent verlaten met het trotse gevoel, dat ook een Nederlands circus in het rijk van zand en zaagsel tot de besten kan behoren. SMITH'S CHIMPANSEES net U en ik Na de val van Madioen Na de eerste berichten over de val van Madioen en verspreiding van de communistische troepen van Moeso naar Doengoes is te Batavia nog geen nieuws over de militaire verrichtingen ontvangen. Het oliecentrum Tjepoe zou de enige plaats zijn, waarheen de communisten in opmars oprukken. Volgens sommige persberichten is deze plaats reeds ge vallen, doch een republikeins woord voerder te Batavia verklaarde, dat het te Tjepoe rustig is. Intussen deed de bekende revolutionnair Boeng Tomo een beroep op de leden van zijn revo- lutionnaire volksbeweging om alle on derlinge geschillen te vermijden en eensgezind te blijven ten opzichte van „het Nederlandse imperialisme". brengt de totalisator heel wat op, waar uit behalve de renpaardenfokkerij ook de landbouw gesteund wordt. In 1943 gedurende de oorlog was de toto toegestaan werd aan de paar denstamboekverenigingen f 120.000 sub sidie verleend, in 1944: f 60.000 en in ditzelfde jaar droeg men af aan het door de directeur van het Veeteeltwe zen ingestelde fonds Algemene Veefok kerij f 423.000. Ook de fokkerij van landbouwpaarden en van runderen en varkens profiteert dus van de totalisa tor. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat bijv. het Rode Kruis gesteund wordt. Ook internationaal zal ons land weer gaan meetellen. Vóór 1911 bezat Neder land uitstekende renpaarden. Na 1911 werden hëel wat fokkerijen en stallen naar het buitenland verkocht. Zal Nederland zijn plaats kunnen heroveren? De grondslag is ervoor aanwezig. De kwantiteit is er wel, maar nog niet de kwaliteit. Op inter nationale wedstrijden mag dan een enkele keer een Nederlands paard winnen, er worden nooit veel prjjzen weggehaald. Als de toto er is, kan met kracht aan de verbetering van de kwa liteit en de kwantiteit gewerkt wor den. Nederland bezit het snelste vier jarige paard van Europa. Dat is iets om op voort te bouwen. Een gerenommeerde Nederlandse paardenfokkerij is economisch van het grootste belang. Wanneer wij beste paarden naar het buitenland Kunnen leveren, brengt dat deviezen op. Ook, als wij zulke goede paarden hebben, dat wij zé met succes aan buitenland se courses kunnen laten deelnemen er worden vaak zeer hoge prijzen uit geloofd stromen deviezen toe. En wat de Nederlandse draverijen betreft, verwacht men, dat uit de op brengst van de totalisator de banen beter geoutilleerd zullen kunnen wor den in vergelijking met het buiten land is het daarmede hier te lande povertjes gesteld. Hoe groot de opbrengst van de toto zal zijn, kon men ons niet zeggen. Dat hangt van allerlei factoren af,, die men thans nog niet kan overzien. Ook zal nog heel wat gedaan moeten worden om de technische apparatuur te ver krijgen, die voor een goed functionne- ren van de toto noodzakelijk is. Wie daarmede belast zullen worden, wie dus de organisatie in handen zullen hebben, is evenmin bekend. Maar dat alles komt wel in orde. vertrouwde men. De tcto komt terug en dat acht men in paardensportkrin gen pi heel veel gewonnen. vnn H» T-Oocember-divisie Vrijdag werd op het naleis Noord einde te Den Haag aan Prinses Wilhel- rnina een huldeblijk aangeboden van alle leden van de divisie 7 December, die nu reeds twee jaar in Indonesië verblijft. Het wordt gevormd door een in wit geitenleer gebonden album waarvan de bladen bestaan uit de trommelvellen van de oude drumband der divisie. Op deze bladen zijn getekend de opdracht, ge signeerd door generaal majoor Durst Britt de gebieden welke de 7-December divisie op West Java bezet alsmede de producten de industrieën van die landstreken. Aan de onderzijde van de blader staan de handtekeningen van de groepscommandant van de in het gebied gestrtionneerde brigade en van de com mandanten van de in het brigadegroeps verband optredende eenheden. NEDERLANDS SCHIP GESTRAND De „Orestes" van de KNSM is bij stormweer aan de grond gelopen bij Henry Point, Richard Island. 220 mijl ten N.W. van Punta Arenas, zo is Van Chileense zijde meegedeeld. Het schip meet 2663 ton. Drie Chileense schepen bevinden zich op weg naar de „Ores tes". De twee voorste ruimen maken water. jv» versterkte degradatie heeft in de hand gewerkt, dat er dit jaar, mee- nog dan vorige jaren, hard, soms te hard, om de punten wordt gestreden. Er zyn thans ploegen, die na drie wedstrijden met vier of vijf invallers in het veld moeten komen. In sommige afdelingen heeft de v oetbalsport voor rugby plaats moeten maken en thans is wel zeer duidelijk geworden, dat een auto matische promotie-degradatieregeling eea Verbetering- zal betekenen. Zo lang echter de eerste klassers in de bondsvergadering de bevoorrechte positie blijven innemen, die zjj thans bezetten, zal nog heel wat water door de Rijn stromen alvorens de bondspraeses Karei Lotsy zijn plannen heeft kunnen doorzetten. Gezien de tegenwoordige spelopvatting zouden wjj het van harte toejuichen als die regeling spoedig Ingang zal doen vinden. De Alkmaarse elftallen. Wij wachten met spanning af hoe Zondag de ongeslagen Alkmaarse ploegen zich zullen houden, terwijl wij van Alkmaar verwachten, dat zij na de misstap van Zondag niet meer in herhaling zal treden. Op het Sportpark ontvangt Alcma ria één van de Utrechtse.ploegen. Het is Hercules, dat ongeveer 70 km. moet reizen om in Alkmaar een nederlaag te incasseren. Althans wij verwachten niet anders van de withemden, die in de drie voorgaande wedstrijden een betrouwbare indruk hebben gevestigd. De Alkmaarse Boys gaan een bezoek aan Hollandia brengen, dat nog maar een povere indruk heeft gemaakt. Hoe wel doelpunten maken niet tot de sterkste zijde van het Boys-elftal be hoord, zien wij ook hier weer twee puntjes tegemoet. Randers en R.K. A.F.C. spelen uitwedstrijden. Randers gaat met een aantal invallers het Marsdiep over om Texel te ontmoe ten. Op dat eiland zijn de punten steeds duur en daar het gaat om de bezetting van de eerste plaats zal er heel wat moéten gebeuren om met twee punten de terugreis te aanvaar den. Schoorl ontvangt R.K.A.F.C. en het laat zich aanzien, dat de bezoe kers op winst mogen rekenen, of het moet zijn, dat Schoorl zich van de slechte start heeft hersteld. Zaanse Boys 'ontvangt Alkmaar en wanneer de Westerweg-bewoners weer spoedig in de KNVB willen uitkomen zal de fout van vorige week niet her haald mogen worden. Jong Holland, dat met twee ge wonnen wedstrijden en een fraai doel- gemiddelde heeft, gaat naar Marken om de derde overwinning in de anna len te kunnen beschrijven. 2 A. De verrassend goede start van AFC, zulks in tegenstelling tot vorig jaar-, wettigd de veronderstelling, dat WFC haar tweede nederlaag tegemoet gaat. Zaandijk krijgt een zware opgaaf te gen het bezoekende Volendam, evenals Vriendenschaar, dat H.V.C. gastvrij heid gaat verlenen. D.W.V. behoeft geen achterstand op A.F.C. op te lo pen, daar ook Hilversum tot de zwak ke broeders gerekend mag worden. Tweede klasse B. ZFC heeft Zondag een zwaardere op gaaf. TOG komt op bezoek en heeft naar onze mening een redelijke kans op een overwinning. Een puntenverde ling is hier ook niet onmogelijk en bo vendien zou dat voor Alcmaria wel prettig zijn. Watergraafsmeer geniet de betrekkelijke eer een bezoek van SDW te krijgen. Ook hier zullen de punten wel duur zijn. West Frisia is wel in staat de Kennemers haar derde neder laag te bezorgen, terwijl wij voor Ra- piditas tegen het bezoekende OSV geen winst zien. De derde klassers. In 3 A is de belangrijkste ontmoeting die tussen KW en Zilvermeeuwen. Wanneer Zilvermeeuwen een veermeet laten zal Vitesse de achterstand kun nen inlopen, want Succes dat naar Cas- tricum gaat geven wij weinig kans. Alkmaarse Boys heeft een kans de eerste plaats te gaan bezetten in 3 B. Kinheim dat met 6 punten aan kop gaat krijgt bezoek van HRC dat een lastig tegenstander zal blijken te zijn. In DTS hebben wij nog maar weinig vertrouwen en een overwinning van DEM lijkt ons het meest waarschijn lijk, Schagen wint van Purmersteyn. De vierde klassers. Berdos zal, wanneer het evenals vo rig jaar weer een rol in de kopgroep wil spelen, er goed aan doen de pun ten uit Wieringerwaard mee te nemen. Zeevogels gaat tegen LSW de derde overwinning tegemoet en Vrone heeft een kansje op de eerste punten tegen het bezoekende Nieuwe Niedorp. In de B-klasse zal Bergen niet be hoeven te verliezen van de Rijp, even min als HSV in C dit behoeft te doen tegen USVU. CSV dat met een fraai ioelgemiddelde in deze klasse de eerste plaats inneemt voorspellen wij een overwinning op WSV. AFDELING VAN HET CENTRAAL GENOOTSCHAP. Onder voorzitterschap van de burge meester kwamen dezer dagen de beide oudercommissies met het onderwijzend personeel ten raadhuize bijeen. Nadat een volledige inleiding was gehouden door dr. J. M. van de Weg, schoolarts in dit district, over doel en werkwij ze van het Centraal Genootschap voor kinderherstellingsoorden en gezond heidskolonies werd met algemene in stemming besloten een plaatselijke af deling op te richten. Tot voorlopig bestuur werden geko zen: burgemeester Driessen, voorzitter; mej. W. Boekei, secretaresse; P. Cor- nielje, penningmeester. Besloten werd binnen enkele weken de propaganda film van het Genootschap in deze ge meente te doen vertonen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Reinuwtje, d van P BaK- ker en C Zwaan Cornelis W, z van KI Schut en A Leegwater Stijntje J, d. van L Jonker en St Welner Willy, d. van Abr Möls en W J Loo Jacob, z. van W Keizer en M G Dekker Willem, z van Corn Madderom en Br Keizer. Ondertrouwd: Pieter Balder en Maartje Kuitwaard. Getrouwd: Cornelis van Truijente Zuid- en Noordschermer en Trijntje KI Wit Roelof Kaptein en Neeltje Blom. Overleden: Aaltje Hartog, echt genote van K de Geus, 70 jaar Lieuwkje Bijlsma, echtgenote van K, van der Bijl, 61 jaar (overleden te Ben- nebroek) Neeltje Madderom, echt genote van P Kloosterboer, 75 jaar. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Frlederika Bommert, echtgen. van Hulskamp, van Alkmaar naar Benedenweg 60a; Cebina Horse- ling, echtgen. van Wognum, van Lan- gedijk naar Benedenweg 56 a; Jacob Verkroost van Zutphen naar Beneden weg 41. Vertrokken, Trijntje KI. Wit van Bo- venweg 326 naar Zd.- en Nrd.-Scher- mer; Jacob Verkroost van Beneden weg 41 naar Zutphen; Teunis J. Ter- Horst en gezin van Twuyverweg 172 naar Alkmaar; Neeltje Blom van Ach terweg 344 naar Leiden; Willem Be geer van Bovenweg 230a naar Tilburg; Charles C. Destrée van Bovenweg 190 naar Amsterdam. Lezing van mej. ten Boom De eerste der winterlezingen is weer achter de rug. Vrijdagavond sprak mej. C. ten Boom voor een stampvolle kerk over het onderwerp „Mijn ervaringen in Duitsland en Amerika". Ds. Donner opende de avond op de gebruikelijke wijze, waar na mej. Ten Boom haar rede hield. Spr. had tijdens de oorlog enige tijd in Ravensbrück doorgebracht, waar verscheidene van haar naaste familie leden zrjn omgekomen. Later bezocht ze Amerika en thans heeft mej. Ten Boom het plan om het sociale werk in het ontredderde Duitsland weer ter hand te nemen, vooral onder de jeugd. Spr. gaf niet zozeer haar indrukken en ervaringen weer als wel de bete kenis' der Evangelieprediking, waarbij zij als centrale figuur de Christus stel de. De lezing werd met grote aan dacht gevolgd, waarna ds. Donner de avond sloot met dankzegging. Jaarvergadering 't Nut In café Slikker belegde dezer da gen het Departement Warmenhuizen van het Nut zijn jaarvergadering. Na de opening door de heer A. Kroon werden in snei tempo de eerste pun ten der agenda afgewerkt. De bespreking van de te voeren actie in het komende winterseizoen bracht meer stof tot discussie. Men be sloot een declamatie-avond te organi seren, waarvoor de medewerking ge vraagd zsil worden van Aafje Top of Louis Gimberg, een bekend acteur. Voorts wil men een avond organise ren waaraan meegewerkt zal worden door Niedorps Amusementsorkest, maar of men op deze avond uitsluitend een concert zal geven staat nog niet vast. De bibliotheek zal op 5 Oct. weer opengesteld worden en wel van 4.S0 tot 5.30 uur. Hierna werd de verga dering, waarvoor weinig belangstel ling bestond, gesloten. Marktberichten NOORDER-MARKTBOND, 2 October Aangevoerd: 27,000 kg Aardappelen: eerstelingen 4,70—5, blauwe eigenheimers 6,506,80i Koopmans blauwe 6—6,40, bintjes 5.10—5,70, bevelanders 5—5,50, ijselster 5,50 —6,10 en voran 4,30—4,70; 27,000 kg rode kool 6—8,20; 800 kg gele kool 5—5,60; 3000 kg groene kool 7,80—8,60; 16,000 kg uien: 6—7, drielingen 5,105,50 en nep 10,40—11,50; 800 kg peen: rri 4,10—4,40; 500 kg bieten: I 6; 12,000 kg slabonen 20—35 ALKMAAR, 1 October Aardappelen: blauwe eigenheimers 6 en bevelanders 5.50; slabonen (z dr) 2040; stoksnijbonen 31—61; stamsnijbonen 20—30; pronkbonen 12—17; komkommers 5—26; tomaten A 42— 69; tomaten, bonken 22—32; bloemkool: IA 22—30. I 16—20 en IT 5—12; rode kool 6—9 savoy e kool 7; groene kool 5—7; spruitkool 32—42; spinazie 7—22; postelein 414; sla 3—16,50; andijvie 48; radijs 2,50; Appels: Glorie van Holland 40—52; Nota ris-appel 38—50: Transparant de Concels 4055; rode bieten 6—7; bospeen 614; winterpeen 6; waspeen 812; uien 6—8: idem drielingen 4; prei 6—12augurken: grof-fijn 50—1,23 en bommen 4—7; drui ven: Frankenthalers 84—1.06; Alicante 75— 1.13; West-Frisia 75; meloen: suiker 40— 60, net 40 en ananas 30—50; peren: Beurré Clairgeau 30—35; Beurré Hardy 50—65; Bon ne Louise d'Avranches 52—66; Hertogin Flsa 2532; Maagdepeer 25—32 14.000 KISTEN BLOEMBOLLEN NAAR AMERIKA Van 20 September4 October zullen zes schepen van de Holland-Amerika- lijn 14.000 kisten bloembollen naar Ame rika uitvoeren. Hieronder bevinden zich drie „goodwill" zendingen, van 50.000 speciale bloembollen, welke bestemd zijn voor de nationale begraafplaats te Ar lington. Zij vertegenwoordigen onze dank voor de bevrijding.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 7