Wysjinsky verlaat Veiligheidsraad Rekenkamer doet boekje open Wil Rusland uit Duitsland weg? Woensdag 6 Oct. 1946 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang; No. 235 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Maar Rusland treedt niet uit de Verenigde Naties EENSGEZINDHEID Weerbericht Plan voor Trizona Geen volksstemming in België Marshall teruggeroepen naar Washington MENS, ERGER JE NIET (i) Herrijzend Nederland" kostte 2lli millioen Dollars voor Nederlandse industrieën Eenzaam vliegtuig en andere verhalen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 227£ Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.—. elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS r\E VEILIGHEIDSRAAD heeft met 9 tegen 2 stemmen besloten de kwestie Berlijn op de agenda te plaatsen. Onmiddellijk na de stemming stelde de voorzitter voor de vergadering te verdagen, doch Wysjinsky sprong op en ver klaarde: „De Sovjet-delegatie zal niet deelnemen aan een bespreking van de kwestie Berlijn in de Veiligheidsraad". De Oekrainse gedelegeerde viel Wys jinsky bij en zeide, dat ook hij niet aan deze bespreking zou deelnemen. De voorzitter schorste toen de zitting om te voorkomen, dat Wysjinsky uit de ver gadering moest weglopen. AAN DE STEMMING WAS een debat voorafgegaan,waarin de vertegen woordiger van Syrië verklaarde, dat hij niet kon begrijpen, hoe de Russische blokkade van Berlijn te rijmen was met artikel 107 van het handvest. Wysjinsky wees vervolgens de door dr. Jessup van de V. S. eerder naar vo ren gebrachte argumenten van de hand. Hij sprak van „de belachelijke bewe ringen van de Amerikaanse gedelegeer de over de blokkade van Berlijn". „Wij hebben reeds gewezen op een aantal feiten, die aantonen, dat er geen sprake is van een Russische blokkade van Berlijn of een bedreiging met uithon gering van de bevolking van Berlijn", aldus Wysjinski. Hij zeide, dat de Rus sische regering hem geïnstrueerd had om een „formeel bezwaar" te uiten tegen' de opneming van de Berlijnse kwestie in de agenda van de Veilig heidsraad. Hij zou geen moeite doen om al de „ongegronde beweringen" van de Ame rikaanse gedelegeerde, „die niets an ders waren dan een propaganda- manoeuvre" te weerleggen, omdat zij reeds in de Sovjet-nota van 3 October waren beantwoord. Na de stemming verklaarde Wysjins ky: „De Sovjet-delegatie wenst namens de Sovjet-regering te verklaren, dat de aanvaarding door de meerderheid van de Veiligheidsraad van deze agenda een schending betekent van artikel 107 van het handvest, volgens hetwelk een der gelijke kwestie behandeld moet worden door de voor de bezetting van Duitsland verantwoordelijke mogendheden. „Het zou absurd en belachelijk zijn te beweren, dat de verdedigingsmaatrege len, die de Sovjet-autoriteiten in de Sovjet-sector van Berlijn moesten ne men, geen verband houden met Duits- jNDIEN DE RUSSEN inderdaad gelo ven, dat de „kapitalistische wereld" ^daarmede bedoelen zij alles, wat aan deze zijde van het ijzeren gordijn ligt ten slotte aan eigen verdeeldheid en onmacht tot het nemen van noodzake lijke besluiten ten gronde zal gaan, moeten zij in deze overtuiging toch wel geschokt zijn door de geschiedenis van veldmaarschalk lord Montgomery's be noeming tot hoofd van het lichaam, dat het best omschreven kan worden als de generale staf van de Westerse Unie. Naar thans bekend geworden is, stuitte de keuze van de Brit, waartoe 'n principe besloten was op de bijeen komst van de vijf ministers van defen sie in Parijs, oorspronkelijk in brede Franse kringen op verzet. Vele voor aanstaande Fransen en tot hen beho ren niet slechts de generaals De Gaulle en Juin, maar ook de zojuist tot opper bevelhebber van de landstrijdkrachten der Westerse Unie benoemde generaal De Lattre de Tassigny zijn vurige aanhangers van de these, dat in een eventueel toekomstig conflict Frankrijk en de Lage Landen tot het uiterste ver dedigd moeten worden. Wat zij nu vre zen, is, dat een Britse stafchef in een rritieke situatie te snel geneigd zou zijn, het continent aan de vijand over te laten en op het Engelse eilandenrijk terug zal vallen. Men moet het toegeven: het tegendeel van deze veronderstelling is bij voor baat niet te bewijzen. Dit maakt de gehele zaak van de benoeming van een stafchef tot een zaak van goed vertrou wen en tot een „testcase" voor de wil tot samenwerking. Op een vraag, onlangs in de politieke commissie van de V.N.-Assemblée ge steld, of de Russen in het geheel niet geloofden aan het bestaan van goede en eerlijke mensen, die de vrede voor de gehele mensheid nader aan het hart ligt, dan de eigen nationale belangen, werd door de Oekraïnse afgevaardigde Manoeilsky een smalend antwoord ge geven. De Fransen hebben, door zich ten slotte, ondanks zeker niet geheel ongefundeerde bezwaren, bij de keuze van Montgomery, die overigens onge twijfeld de beste strateeg van West- Europa is, neer te leggen, getoond van een andere mening te zijn. Dat is niet slechts een verheugend, maar ook een allerbelangrijkst feit misschien zeifs belangrijker dan al het geredekavel in Assemblée en Veiligheidsraad tezamen. Verwachting tot Donderdag avond. Verdwijnen van de nog aan wezige wolkenvelden. Droog weer. Over het algemeen weinig wind. Koudere nacht met hier en daar nachtvorst en ochtendmist. Morgen overdag op de meeste plaatsen iets hogere temperatuur dan vandaag. land en gericht zijn tegen de andere be zettingsautoriteiten", aldus Wysjinsky. Toen hem na afloop van de vergade ring gevraagd werd of hij de vergade ring van Woensdag zou bijwonen, ant woordde Wysjinsky: „Dat zult U morgen wel zien. Dat hangt van mijn stemming af." Op de vraag: „Betekent Uw optreden, dat U van plan bent de V. N. te ver laten?" antwoordde Wysjinsky: „Neen. Wij zijn niet uit de V. N. getreden. Mijn verklaring was duidelijk genoeg. Wij zullen niet deelnemen aan de bespre king van de zaak Berlijn in de Veilig heidsraad". Amerikaanse kringen in Duitsland hebben een schets onthuld van een Amerikaans plan om het West-Duitse militaire bestuur van top tot teen „drie ledig" te maken en de omvang en taak ervan drastisch te beperken.. Het plan voorziet in de oprichting van een drielanden-controle-bureau te Frankfort met grote bevoegdheden, dat als enige geallieerde autoriteit aan de Duitsers orders zal geven. De zone- grenzen zullen worden opgeheven, be halve voor garnizoensaangelegenheden. Er zal tegemoet gekomen worden aan de meeste verlangens van de Duit sers inzake een bezettingsstatuut, dat 'n verdeling van bevoegdheden zou moe ten inhouden tusserf de toekomstige Duitse regering en de bezettingsauto riteiten. De Belgische Senaatscommissies van justitie en, binnenlandse zaken hebben bij staking van stemmen besloten het voorstel tot het houden van een volks stemming over de terugkeer van koning Leopold af te wijzen. Slechts de katho lieke commissieleden stemden vóór. Hieruitxkan geconcludeerd worden, dat het parlement zijn goedkeuring aan de stemming zal onthouden, daar de ka tholieken noch in de Senaat, noch in de Kamer de benodigde meerderheid hebben. En Frankrijk staakt De gisterochtend door de C.G.T. uit geroepen staking van het spoorweg personeel in het departement van de Moezel is geen groot succes gebleken. Slechts 10 pet van de arbeiders gaf aan de oproep gevolg; het treinverkeer was normaal. Ondertussen duurt de staking in de mijnen voort. Er worden nergens incidenten gemeld. ZWEED NIELSEN TOT 5 JAAR VEROORDEELD De Zweed Karl Nielsen is gisteren te Warschau tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „handelingen tegen de veiligheid van de Poolse staat". Hij verleende Korbonski, de leider van de Poolse verzetsbeweging en Mikolajczyk, de voormalige Poolse premier, mede werking bij hun vlucht uit Polen. President Truman heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Marshall, uit Parijs naar Wash ington teruggeroepen voor een be spreking over de internationale toe stand. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat Marshall Za terdagmorgen per vliegtuig uit Parijs van de V.N.-vergadering terug ver wacht wordt. Verder wordt in de ver klaring medegedeeld, dat er „géén bij zondere crisis" is, die een terugkeer van Marshall noodzakelijk maakt, doch dat Truman slechts een monde ling verslag van Marshall wenst over alles, wat- ter algemene vergadering is omgegaan. Tf-uman heeft reeds Dinsdagmorgen per telex met Marshall gecorrespon deerd. Reuter meldt nader: In diplomatie ke kringen te Washington is men wel geneigd de verklaring van het Witte Huis, dat er „geen bijzondere crisis" is te accepteren. Men beschouwt het evenwel als mogelijk dat het ontbie den van Marshall bedoeld is als tegen spraak van de beweringen, dat Tru man niet volkomen bij zou zijn wat de urgente aangelegenheden betreft en zich door de verkiezingscampagne zou laten afleiden. PRINSES WILHELMINA RIDDER M.W.O. H.K.H. Prinses Wilhelmina zal op Donderdag a.s. op de Grote Weide van het park Sonsbeek te Arnhem tot Rid der Militaire Willemsorde worden be ëdigd. V -- Churchill en Eden spraken te Londen Churchill heeft tijdens een rede te Croydon zijn gehoor gewaarschuwd, dat het nu, ingeval van oorlog, zeer wel mogelijk is, vanaf de Rijn een stroom van nieuwe Y~waPens tegen Zuid-Enge- land te lanceren. Hij vervolgde: „Op dit moment ligt de grens van Azië aan de Elbe. Het zou zeer dom van ons zijn, alles wat onder onze ogen plaats vindt en in onze oren wordt geschreeuwd enige indruk op ons te laten maken" In Mansipn House sprak Anthony Eden. Hij wees erop, dat Gr.-Brittannië de vrede wenst, maar dat het plicht is sterk te zijn. „Wij trachten met alle landen samen te werken, maar wij dui der geen dwang", aldus Eden, die ver der zeide, dat de communisten geen recht van spreken hadden. „Toen wij in 1940 alleen stonden, hebben zij ons niet geholpen". Aanvankelijk werd Edens rede aan dachtig aangehoord, maar weldra weer klonken er protesten uit de menigte, terwijl communistische vlugschriften werden verspreid. Een ogenblik zelfs kon Eden niet worden verstaan, maar hij hervatte zijn uiteenzetting, nadat de demonstranten door de politie waren opgebracht. Tijdens een rede van de Engelse minister van Oorlog tot werving van recruten, die hij op het balcon van het Mansion House in Londen hield, werden plotseling spandoeken en borden met anti-oorlog-opschriften ver toond en honderden pamfletten naar beneden geworpen, die tegen dienst neming opzetten. De demonstranten werden hardhandig door de politie verspreid. De menigte voor het Mansion House zoekt de pamfletten van de straat. Wat Londense Regering kostte weten we eind 1949 |_JET verslag van de Algemene Reken kamer over 1947 is verschenen. Ook ditmaal is het weer weinig opwekken de lectuur. En ook ditmaal is een der voornaamste conclusies, die men na le zing trekken kan: Wat is het goed, dat de Rekenkamer bestaat! Aan het zojuist gepubliceerde ver slag ontlenen wij het volgende. De afwikkeling van de voormalige Arbeidsdienst is nog niet voltooid. Wel zijn belangrijke vorderingen ge maakt. Het laat zich aanzien, dat ook in 1948 nog enkele ambtenaren met af- wikkelingswerk belast zullen moeten blijven. Bij het afwikkelen van de kas sen werd als bijzondere moeilijkheid ondervonden, dat de commandanten die na September 1944 bij de Arbeids dienst waren gebleven, bijna alle als politiek onbetrouwbaar waren geïn terneerd. Geleidelijk is ten gevolge van dit speurwerk meer dan f 70.000 aan de kasgelden en meer dan f 150.000 aan betaalde rekeningen, welke aanvanke lijk als vermist waren beschouwd, we der in het bezit van het Rijk gebracht. De liquidatiebelans van de Radio- omroep „Herrijzend Nederland" per 19 Januari 1946, waarin een nadelig saldo was opgenomen van f 2.404.790, en het daarbij behorende accountantsrapport gaven de Kamer aanleiding tot de op merking, dat nog moest worden vast gesteld hoe groot een vordering van het bureau muziek-auteursrechten (Buma) was, welke pro memorie op die balans voorkwam. De minister van onderwijs deelde mede, dat deze vor dering was vastgesteld op f 71.858, met welk bedrag 't nadelig saldo dus moest worden verhoogd tot f 2.476.648. Vol gens het rapport waren de boeken van „Herrijzend Nederland" sinds Juli '46 zoekgeraakt. Tegen de beheerder van een opgehe ven rijkskeuken, die de opbrengst van inventarisgoederen had gebruikt o.m. tot dekking der kosten van een feest avond is een vonnis verkregéh, waar bij hij veroordeeld is tot betaling van f 4473.63. Bij haar controle van de Centrale dienst voor economische controle nam de rekenkamer waar, dat aan 870 ambtenaren van deze dienst van rijks wege een vormingsopleiding was gege- ven> met het doel, hen meer kennis bij te brengen. De kosten van dit onder wijs waren tot een zeer hoog bedrag opgelopen. In totaal werd bijna f 200.000 uitgegeven. De gemiddelde kosten per cursist bedroegen ruim f 240. Het college deed het voorstel, dat dergelijke opleidingen door middel van schriftelijke lessen zouden worden Dr. Bee! gaat naar Indonesië terug Naar het A.N.P. van bevoegde zijde erneemt, heeft dr. L. J. M. Beelaande ministerraad verslag uitgebracht van zijn jongste bevindingen in Indonesië Over enige tijd zal dr. Beel wederom naar Indonesië vertrekken, nadat hij zijn verblijf hier te lande mede dienst baar zal hebben gemaakt aan de voor bereiding van voorzieningen, verband houdende met de voorgestelde instelling van de federale interim-regering in Indonesië. De International Bank in de Ver. Staten heeft zich in beginsel bereid verklaard de opening van een „creditline" ten gunste van de Herstelbank en ten behoeve van 'n aantal Nederlandse industriële ondernemingen, die dringend behoefte heb ben aan „hard currency" voor de verbetering, respectievelijk uitbreiding van haar apparatuur, in overweging te nemen. Zij stelt daarbij echter de voorwaarde, dat de nieuwe aanschaffingen zullen moeten bijdragen tot een versterking van de Nederlandse betalingsbalans in die zin, dat door deze investering producten worden vervaardigd, waarmee Nederland „hard currency" zal kunnen verdie nen, respectievelijk besparen. De Herstelbank vertrouwt binnen afzienbare tijd in staat te zijn met de Inter national Bank definitieve arrangementen te kunnen maken en de voor aankoop van industriële apparatuur vereiste dollars ter beschikking te kunnen stellen. JFEN VLIEGTUIG van de Ameri kaanse luchtmacht heeft op een eenzaam eiland van de Bahama-eilan- den op het strand een vliegtuig ontdekt dat blijkbaar een noodlanding heeft gemaakt. In de nabijheid werden ver schillende personen waargenomen van wie enigen gewond waren. Toen de piloot over het eiland vloog seinden de personen om water; enkele flessen werden naar béneden geworpen. Men vermoedt, dat het hier een vliegtuig betreft dat met 21 personen aan boord vermist werd. Er zijn maatregelen ge troffen voor de redding der overleven den. De chef van de Portugese gene rale staf gaat een bezoek brengen aan Londen. Volgens de politieke sterrewi- chelaars wijst dat op de mogelijkheid van aansluiting van Portugal bij de West-Europese Unie. Het personeel van de Argentijnse radio- en telegraaf diensten heeft een „kalm-aan-staking" gehouden. Sir Arthur Whitten-Brown. die de eerste trans-atlantische vlucht heeft gemaakt in 1919 (in zestien uur en twaalf minuten New-Foundland— Ierland), is te Swansea op de leeftijd van 62 jaar overleden. ATOOMENERGIE. Het spijt ons, vrienden, maar het dagelijkse zenuw- bericht is er weer. President Truman zal dezer dagen een belangrijke rede over de atoomkracht houden. In Parijs wordt het huisvuil niet opgehaald van wege de dagelijkse staking. En in Bul garije zijn 5 personen ter dood veroor deeld wegens spionnage. Wonderen der oudheid: onder de ruïnes van de ten onder gegane Romeinse stad Pompo- nia heeft men de sporen gevonden van een nog dieper ten onder gegane Griekse stad. En toen waren er nog géén atoombommen.... Mevrouw An na Pauker, Roemeens minister van buitenlandse zaken, heeft gezegd dat het volkssocialisme niet kan winnen als de dorpen achter blijven. Goede verstaanders zeggen dat er nu een communistische vakvereniging voor landarbeiders uit de bus komt. £)E LATE LENTE werkt diep in op het huiselijke leven van de houtduiven. In Oosterend zit in een kastanjeboom een nest met jongen, die nog geen vliegdiploma hebben. Ter zelfder tijd verbiedt de Engelse rege ring het verder slopen van de schuil kelders (je kunt nooit weten!) en in rechtse Chinese kringen dringt men steeds sterker aan op verbreking van de betrekkingen met de Sovjet-Unie. De Chinezen hebben de politiek van Moskou al lang met scheve ogen aan gekeken. In Cairo zijn op de markt twee groepen groothandelaren in fruit met elkaar slaags geraakt. Het gevecht duurde een uur en er werden niet minder dan 500 schoten gelost. Vijf do den en dertig gewonden. DE ITALIANEN WILLEN toch maar liever geen helden zijn. De socialis tische partij van Nenni heeft verklaard in geval van oorlog „algehele neutrali teit" voor te staan. De heren zijn voor zichtiger dan de Amsterdamse aard appelhandelaar, die een granaat tussen zijn eigenheimers vond. Hij- wierp het ding tegen de straat om te kijken of het ontplofte. Nou ligt 'ie in het zie kenhuis. Na veertig stormen te hebben overleefd kwamen een Fin en een Zweed in het land van Zarah Leander („Ich steh im Regen und warte") op vaste wal. Zij hadden twaalf maanden gedobberd in een pierenbak van 2'h ton. Voor hun plezier. De sleepboot Poolzee" deed het meer aan de nut tige kant. Bracht in precies twee maan den 't drijvende dok „Bevrijding" ven Rotterdam naar Soerabaja. De politie van Maastricht hield dertig Belgen aan die gloednieuwe Nederlandse schoe nen in hun onderbroek droegen. J)E DUITSE STAALMAGNAAT Fritz Thijssen kwam voor een tribu naal en bleek een licht geval te zijn, kreeg een boete ter grootte van 15 pro cent van zijn spaarcentjes en houdt nog maar krap 175 millioen mark over. Malakka heeft aan communisten de toegang tot het land verboden. De V.S. zullen vandaag bij gecombineerde ma noeuvres scherpe munitie gebruiken; een divisie mariniers zal het strand van het eiland San Clemente bestor men; aan de oefening doen 60 schepen. 275 vliegtuigen en 30.000 man mee. De weduwe en de dochter van admiraal Wilhelm Canaris, de vroegere chef der Duitse spionnage, die in 1944 is te rechtgesteld, hebben Zwitserland ver laten om op uitnodiging van Franco in Spanje te gaan wonen. De werken van Bernhard Shaw en Upton Sinclair zijn in de provincie Brandenburg (Sovjet zone van Duitsland) door de minister van onderwijs verboden, „om alle En gelse en Amerikaanse litteratuur te elimineren die neigt naar fascistische propaganda". Als Shaw dit hoort, barst hij van ergernis. De Italiaanse dirigent Arturo Toscanini zal Zondag naar de V. S. vertrekken om een reeks concer ten te leiden. J)E 19-JARIGE KONING Phoemibol van Siam is bij een auto-ongeluk in Zwitserland ernstig gewond. Hoe wel zijn toestand ernstig is, wordt voor zijn leven niet gevreesd. De koning, die te Lausanne rechten studeert, reed aan het meer van Geneve met zijn auto, die hij zelf bestuurde, in op een voor hem rijdende vrachtauto. „Vrije Griek se Radio" heeft gemeld dat de Griek se regering dit jaar 80.000 man heeft verloren van wie er 20.000 zijn gedood. 93 Vliegtuigen der regering zouden zijn neergeschoten. Het bijzonder Gerechts hof te Amsterdam veroordeelde de Amsterdammer Ossenbrugge, die in t kamp Ommen gevangenen had mis handeld, tot een gevangenisstraf voor de tijd van 11 jaar Het militaire be stuur van Hessen heeft aan Nederland diamanten overgemaakt, die door de bezetter ontvreemd werden. Het be treft een partij van ongeveer 430 ka raat, die een waarde vertegenwoordigt van 100.000150.000 gulden. EEN RUMOERIG SLOT, vrienden, maar we hopen dat de Japanse keize rin geen eksterogen heeft. Is het Ver band niet duidelijk? Leest dan wat Reuter ons op de telex presenteert: De keizer en keizerin van Japan werden vandaag bijna onder de voet gelopen bij wat bedoeld was als de eerste kei zerlijke persconferentie voor geallieer de correspondenten in Japan Tiental len Japanse en gealliëerde fotografen leverden slag met ongeveer 2000 ande ren om'de keizer voor de lens te krij gen. Temidden van de schreeuwende en duwende menigte wisselden de kei zer en de keizerin handdrukken met een zestal gealliëerde verslaggevers.' Er konden echter geen vragen worden gesteld, omdat de officiële tolk was verloren geraakt in de menigte. Met de hulp van een forsgebouwde func tionaris van het hoofdkwartier van ge neraal Mac Arthur slaagde het keizer lijke paar er tenslotte in, zich in vei ligheid te stellen. Leuk om keizerin van Japan te zijn. Het ene jaar de ver heven vrouw van een godenzoon en het andere jaar lopen de Amerikaanse krantenjongens over je heilige tenen. gegeven, hetgeen veel goedkoper uit komt. De Londense periode. De Kamer kreeg de indruk, dat het belang ener snelle afwerking van het geldelijk beheer, gedurende de jaren 1940 tot en met 1945 in Londen ge voerd, dreigde te worden achtergesteld bij de vervulling van de nieuwe taken, welke in het heden waren te vervul len. Hoe begrijpelijk deze gang van za ken ook moge zijn, hij is onbevredi gend. Het college heeft mede met het oog daarop in de loop des jaars door een zijner leden in Londen en Neder land een bijzonder onderzoek doen in stellen naar de maatregelen, die nood zakelijk waren, en omtrent diens be vindingen verslag uitgebracht zowel aan de min. van financiën als aan de min.-pres. Uitvloeisel hiervan is ge weest een zeer omvangrijk overleg tus sen het departement van financiën en de andere departementen, waaraan ook de Rekenkamer heeft deelgenomen. Als gevolg daan-van is door de mi nister van financiën en door de alge mene rekenkamer aan de accountant- generaal opdracht verstrekt om het tot stand komen van een verantwoording van het beheer in Londen en de con trole van zodanige verantwoording met alle ten dienste staande middelen te bevorderen. De gemaakte plannen heb ben ten doel te bereiken, dat ten ge volge van de aldus gecoördineerde werkzaamheid van alle betrokken diensten de verantwoording aan het eind van 1949 gereed kan zijn. (Voor verdere ergernissen zie pagina 3) De president van 't Centraal bestuur te Berlijn, dr. Kurt Fischer (S.E.D!), heeA in een bespreking met hoge po- litie-officieren uit de Sovjet-Russische zone verklaard, dat bij de overdracht van een bepaald deel van de Duitse staat in Duitse handen met moeilijkhe den moet worden gerekend. Deze ver klaring zou verband houden met plan nen, volgens welke de Sovjet-Russen bereid zouden zijn Oost-Duitsland te ontruimen, ook al wordt het voorstel om zo snel mogelijk een vredesverdrag voor heel Duitsland uit te werken en alle bezettingstroepen uit de vier zones terug te trekken, verworpen. De enige voorwaarde die van Sovjet-Russische zijde zou worden gesteld, zou zijn, dat de eenzijdige terugtrekking der Sovjet bezettingstroepen uit de Oostelijke zone wordt voorafgegaan door een af tocht der Amerikaanse Britse en Fran se troepen uit Berlijn. De Duitse sociaal-democraten nemen een wantrouwend standpunt in en be schouwen de plannen als zuivere pro paganda, met geen ander doel dan de onderhandelingen te Parijs te storen en de mening der Duitse bevolking te ver delen. In de Christelijk-democratische Unie en de liberale partij beoordeelt men het project welwillender en is men be reid de critiek op de sovjet-Russische bezettingspolitiek te matigen, teneinde een eventuele uitvoering van het Sov jet-plan geen onnodige moeilijkheden in de weg te leggen. De uiteenlopende reactie op hr plan heeft reeds tot een zekere distanciëring tussen de leidingen der niet-communistische Berlijnse par tijen gevoerd. Olievelden van Tjepoe branden Naar het te Soerabaja verschijnende dagblad „De Vrije Pers" verneemt, staan belangrijke delen van Tjepoe, ten noorden van Madioen, in brand. De B. P. M. en de Standard bezitten hier grore olievelden. Reeds de laatste dagén wa ren berichten binnengekomen over een toenemende onrust in dat gebied, ver oorzaakt door naar de communisten overgelopen republikeinse troepen uit Solo en de enige tijd geleden afgekon digde staking van leden van de Sobsi. Dit vakverbond schaarde zich aan de zijde van de Partai Kommunis Indo nesia. Parachuteoeteningenboven Berlijn Britse en Amerikaans^ piloten van de Berlijnse luchtbrug hebben mede gedeeld, dat sinds gistermorgen door de Sovjets oefeningen worden gehou den met parachutes in de luchtcorridor boven Berlijn. Er werd gesprongen van een hoogte van 800 meter. De Britse hoofdcontroleur van het Ber lijnse Luchtveiligheidscentrum heeft tegen de oefeningen geprotesteerd. IN NIEUWE WERELDRECORDS DE 125 CC-KLASSE. Arrigo Remondini heeft met zijn 125 cc Jonghi op de baan te Monthlery enkele wereldrecords verbeterd. Zo maakte hij over 50 km een tijd van 24 min. 26.70 sec., oud wereldrecord 26 min. 0.88 sec. en een gemiddelde van 322.424 km. Over 50 mijlen noteerde hij 39 min. 12.33 sec., oud record 42 min. 2.22 sec., gemiddelde van 123.146 km. De oude wereldrecords stonden op naam van Mougier, gevestigd op 8 Mei 1938.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1