Franco-Spanje van belang voor geheel Europa Provinciale expositie in Alkmaar? EEN KWART EEUW RAADSLID Benodigd 25 a 30 mille Plannenvooreen grootse opzet Globetrotter bezoekt Alkmaar Langedijk. Een dorp betuigt dank Zaid-Scharwoade Oudorp. Noordscharivoude. Nieuwe Niedorp. Kwestie met politieke en militaire aspecten Bergen. L. den Das gehuldigd Oudkarspel. Voor de 27ste maal heeft de Federatie van Verenigingen voor Vreemdelingen verkeer benoorden het Noordzeekanaal een provinciale vergadering gehouden, ditmaal in café Welgelegen te Broek op Langendijk. Tijdens deze bijeenkomst, die een zeer geanimeerd karakter droeg en onder leiding stond van Mr. D. Bree- baart. burgemeester van Petten en tevens federatie-voorzitter, heeft de directeur der federatie, de heer J. J. Dinkelberg, enige mededelingen gedaan over een Noordhollandse expositie, die men zich voorstelt te houden in 1949. Reisvereni- gingen. autocar-ondernemingen en dergelijke organisaties zetten reizen in el kaar met een bepaald doel en het ligt. aldus de heer Dinkelberg op de weg der V.V.V.'s zo'n doel te scheppen, en daarmee de magneet te vormen, die Noord- Holland uit toeristisch oogpunt nodig heeft. De kosten raamde de heer Dinkel berg op 25 a 30.000 gulden. Groot (Beverwijk). Als plaats van de voorjaarsvergadering werd Schoorl vastgesteld, voor de volgende najaars bijeenkomst werd Den Helder gesugge reerd, al dan niet in combinatie met Texel. Na de vergadering Toen hiermede het zakelijke deel van de vergadering was afgehandeld maak te het gezelschap een rondvaart per motorboot door het Rijk der duizend ei landen en bracht onder de bij uitstek deskundige leiding van de heer Zeeman van Langedijk een bezoek aan de groentenveiling. In „Concordia" te Noord-Scharwoude werden de deelne mers vervolgens ontvangen door het ge meentebestuur van Langedijk, waarbij burgemeester Schelhaas vriendelijke woorden sprak, die beloond werden met een even goedwillende toespraak van zijn ambtsgenoot van Petten, mr. D. Breebaart. Ook aan de daarop vol gende, uiterst verzorgde lunch, werden veel complimenten gewisseld, waarbij de heer D. G. G. Margadant, voorzitter van „Alcmaria WV" als tafelpresident optrad. Tot besluit van de dag werd een be zoek gebracht aan Europa's grootste zuurkool- en conservenfabriek van de fa. Verburg te Noordscharwoude, waar het bedrijf met de grootste belangstel ling werd bezichtigd. De tentoonstelling zou dan een beeld moeten geven van alles, wat Noordhol land boven het Noordzeekanaal de vreemdeling te bieden heeft, bijeenge bracht in een expositieruimte van 2000 m2. Men dachtaan Alkmaar als centra le plaats, dat dan punt van aantrekking zou worden en zou kunnen dienen als spreidingspunt van het vacantiepubliek. Als meest geschikte tijd wilde men 4 a 6 weken (van begin Juli tot half Au gustus) voorstellen. Uiteraard ontspon zich over dit voor stel een discussie, waarbij de financiën een belangrijke rol speelden. Van be stuurszijde vernamen wij later, dat ge dacht wordt aan de inschakeling van middenstand en industrie en dat men vanzelfsprekend rekent op de mede werking van het gemeentebestuur van de uitverkoren plaats. In het algemeen was men van mening, dat een dergelijk groots plan degelijke voorbereiding eist en besloot daarom het voorstel aan te houden tot de eerstvolgende werkver gadering, waarop men meer in détails zal treden. De agenda. Na een welkomstwoord van voorzit ter Breebaart en een staande herden king van de overleden algemeen voor zitter Baron Kraayenhoff en de even eens verscheiden voorzitter der VVV Langendijk, de heer H. van Zuilen, werd de agenda in vlot tempo afge werkt. Aanwezig waren o.rrr. burge meesters van subsidiërende gemeenten, delegaties van tal van plaatselijke VW's, de heer v. d. Garde namens Ho reca en later jhr. Six van Hillegom namens de ANVV. Mededeling werd gedaan door de penningmeester, mr. F. Zeiler, van toezegging van subsidie door Wieringerwaard 10.Den Helder 25.—), St. Maarten 10.—), Heerhugowaard 25.en Heems kerk <1 ct. per inwoner). In Wester- blokker is een nieuwe VW opgericht; die in Medemblik zal eerstdaags haar wedergeboorte beleven. Ter verstevi ging van nodig gebleken contact met de Waddeneilanden en Friesland zullen binnenkort speciale conferenties wor den gehouden. Het ANVV-schildje is nieuw ontwor pen en zal worden uitgevoerd in drie- hoeksvorm met twee kleuren. Voorge steld werd, een speciale VVV-vlag te doen ontwerpen, die naast de nationale driekleur zou kunnen worden gebruikt. De werkvergadering zal zich hierom- trent nader beraden. De begroting voor 1949, in inkomsten en uitgaven een totaal aangevend van 8150, werd goedgekeurd, waarna de afdelingen Texel en Langedijk werden benoemd in de kascommissie, hetgeen zonder stemming kon geschieden. Min der vlot verliep de bestuursverkiezing. De heren J. Th. Schneiders (penning- meester) en mr. A. Moens (Beverwijk) waren aftredend. Mr. Moens had zich I wegens gezondheidsredenen genoopt gezien zich niet herkiesbaar te stellen. Nadat mr. Breebaart woorden van dank I voor het vele werk aan het adres van mr. Moens had gesproken werd er drie maal een vrije stemming gehouden, waarna de h~ Schneiders herkozen I werd en de heer W. H. Lap (Texel) zijn intrede in het bestuur deed, na 'n „nek-aan-nek-race" met de heer De Hij stond plotseling voor ons, mon ter en kwiek. W. H. Stempher uit Deventer, van beroep globetrotter, handtekeningverzamelaar en kaarten- verkoper. Op de revers van zijn costuum twinkelden enige Vierdaagse- kruizen, ten teken dat hij zijn weg te voet pleegt af te leggen. Onder de arm hield Stempher egn tas, waarin zijn kostbaarste bezit. Zes boeken, die de handtekeningen bevatten van ontel- baren. Met gerechtvaardigde trots toonde onze globetrotter zijn verzame ling. H.M. Koningin Juliana, Prins Bernhard, ministers en oud-ministers, het zegel van Prinses Wilhelmina, van de Paus, de handtekening van Chur chill, Mrs. Roosevelt, Dr. Niemöller en vele andere groten van deze tijd. Het grootste succes van Stempher was het ogenblik, waarop een fotograaf hem snapte op het moment, dat Z.K.H. Prins Bernhard zijn handtekening in het boek plaatste. Reeds sedert 1928 zwerft Stempher door Europa. Vele landen verdwenen onder zijn gespijkerde schoenen en links en rechts vergrootte hij zijn col lectie handtekeningen. Trouw hield hij een dagboek bij, schreef reisverhalen en voorzag in zijn onderhoud door het verkopen van kaarten. Thans is hij op weg naar Engeland en na zijn terug keer zal hij zijn zwerflust een wij 1 e beteugelen om zijn ervaringen en be levenissen te boek te stellen. De glo betrotter is met voor de eerste maal in Alkmaar. Wij vonden de handtekening van Prof. Koelma tussen die van an dere Noordhollandse burgemeesters en op deze 8 October-dag breidt Stempher zijn verzameling uit met nieuwe na men van bekende Alkmaarders. Dinsdag werd in het rayon Langedijk een plechtigheid verricht, die de aan wezigen terug voerde naar de oorlogs jaren. Toen werd n.l. in de raadhuizen van de gemeenten Langedijk, Sint Pan- cras. Koedijk, Warmenhuizen en Sint Maarten een plaquette overhandigd als een blijvende herinnering aan de hulp, die Ammerzoden en Well na de oorlog mochten ontvangen van de Langedijk en omgeving. Een deputatie uit Ammerzoden bracht de plaquettes over, bestaande uit pastoor Huyssen OFM, notaris Land meer, burgemeester A. van Erp en echtgenote, de heer A. van der «Graft en de heer Haynch van Papendrecht. Uit de redevoeringen kwam naar vo ren in welke mate er hulp geboden was en hoe de bevolking van het Be- tuwse, dat na de oorlog in een puinhoop was herschapen, deze hulp op prijs ge steld had. De woordvoerders om beurten spraken Pastoor Huyssen en notaris Landweer gaven op gevoel volle wijze uitdrukking aan de erken telijkheid, die zij vertolkten namens de gehele bevolking. De plaquette. Eerst nadat men verscheidene ont werpen verworpen had, kreeg de pla quette haar 'definitieve vorm. Zij be staat uit een uit klokkenbrons gegoten plaquette, vervaardigd door Carel Teu- lings uit 's Hertogenbosch. De plaquette is aangebracht op een marmeren plaat' en geeft een symbolische voorstelling van de samenwerking tussen de ge meenten uit het rayon Langedijk en Ammerzoden. Buiten de aangeboden plaat zal de herinnering aan het gebeurde levendig worden gehouden door 'n nieuwe straat in Ammerzoden de Langedijkstraat tq noemen. De aanbieding van de pla quette vond te Warmenhuizen, Haren karspel en St. Maarten in de morgen plaats, daarna te Langedijk 's middags en tenslotte te St. Pancras en te Koe dijk. P. Beers gaf simultaan-séance Het is de gewoonte, dat de onderlinge competitie der damclubs geopend wordt met een simultaan-séance. De damcrack P Beers gaf een dergelijke demonstra tie voor de leden van Damlust. De heer Beers vond 16 spelers tegen zich en beeft fraaie partijen weggegeven, voor al tegen de spelers van het eerste tien tal. Eén partij moest de heer Beers op geven en wel tegen Thomas de Haas. Vier spelers zagen kans de simultaan- speler remise af te dwingen en wel Fr. Slot, Joh. Huytema, P. Mienis en C. Schuffelen. De volle winst trok de heer Beers van P. Bakker, H. Engeringk, P. v. d. Molen, Jac. Grootjes, J. Zijp, P. Balder, J. Weel, P. Schuffelen, W. Hoed jes, A. v. d. Welle en A. Goudsbloem, zodat de séance eindigde met de stand 6—26, een prestatie om trots op te zijn. HULP IN NOOD. Toen vorig jaar de bakkerij van ce heer v. d. Zei afbrandde, was deze zwaar gedupeerd, doordat hij veel te laag was verzekerd. De brandweer gaf het goede voorbeeld door het puin op te ruimen en de eerste voorbereidingen te treffen voor de nieuwe bouw. Thans werken verscheidene mensen belange loos aan de herbouw. Zelfs 's avonds gaat het werk voort. Hulde aan allen, die deze hulp schenken. Er zijn dit jaar veel beukennootjes en dat het een strenge naar men zegt, is dit een aanwijzing, winter zal worden. OPENSTELLING PTT-KANTOCR. De directeur van het post- en tele graafkantoor te Alkmaar brengt ter kennis, dat het post-, telegraaf-tele- foonstation te Oudorp met ingang van 16 Oct. a.s. voor de postdienst zal zijn opengesteld van 10—11 uur, 14—15 uur en 17—17.30 uur. „De Hanze'' vergaderde Toen de voorzitter van de Langedij- ker afdeling van de Hanze de vergade ring met de chr. groet opende, was de belangstelling niet groot. Het belang rijkste agenda-punt: de centrale heffing der contributie was aanleiding tot een uitvoerige gedachtenwisseling. Door het hoofdbestuur zal ingaande 1 Januari a.s de contributie centraal worden ge heven en wel f 33 per jaar. Op de dis trictsdag, welke 11 October a.s. zal wor den gehouden in Schagen, zal deze nieuwe regeling worden toegelicht door de heren de Brüle en J. Bakker. Voor die leden, waarvoor binnen de Hanze geen sectie bestaat, bedraagt dan de contributie f 19 per jaar. Op critiek uit de vergadering werd er door de secre taris, de heer G. Kraakman, op gewe zen, dat het ideaal van de midden standsorganisatie een copie moet zijn van die der arbeiders: via de stands organisaties een ieder lid van de be treffende vakbond. Eenheid is voor de middenstanders een zeer dringende eis, terwijl het zozeer gewenste ver dwijnen der vakgroepen eerst definitief zal worden als 2/3 der middenstanders zich bij de vrije organisaties aangeslo ten heeft. Na een langdurige discussie besloot men de resultaten van dedis trictsdag af te wachten en wijdde men aandacht aan een 3-daagse retraite voor middenstanders, die te Bergen gehou den zal worden van 31 Oct.3 Nov. Uit de vergadering werd aangedrongen op de instelling van ééndaagse „retraites", waarover men te juister plaatse over leg zal plegen. Voorts werd er de na druk op gevestigd de zaken op Aller heiligen te sluiten. Het ligt voorts in de bedoeling op 30 Januari '49 een Hanze-dag te organi seren, waarvoor de heren Kraakman en Kuin het voorbereidende werk zullen verrichten. De agenda voor de verga dering der Centrale Raad leverde niet veel op; als afgevaardigden werden aangewezen de heren Metselaar, Kuin en Rijper. Tenslotte werden onder lei ding van kapitein Boele enige ethische kwesties op prettige wijze besproken en kon de voorzitter besluiten met de chr. groet. Schaakmat In de eerste klasse werden geen de finitieve resultaten behaald, want geen der partijen werd uitgespeeld. In de tweede klasse moest W. P. Groot in dr. J. de Wit zijn meerdere erkennen. Hierdoor wist C. J. Glas de leiding te nemen door een overwin ning op J. J. Kroon. De overige par tijen werden afgebroken. In de derde klasse wist Jn. Ootjers tweemaal op één avond te verliezen, resp. van P. Kloosterboer en N. Kaan. C H. Koolaard kon het niet bolwer ken tegen G van Loenen. N. Kaan nam de leiding in deze afdeling door een overwinning op A. Meinema. J. G. Glas en Jn. Moeyes deelden de eer e.n de punten, terwijl Jn. Kamper C. Goe- mans versloeg. In de vierde klasse boekte fc. Wage naar zijn vierde overwinning. Ditmaal moest H. Witsmeer het loodje leggen. J. de Jager verloor van J. G. Glas, ter wijl Jn. Wagenaar verloor van C. Klif fen. Jb. Wagenaar bleek de sterkere van B. Sluik. Neerbosch-avond Donderdagavond zong in de Ned. herv. kerk het meisjeskoor der Wees inrichting Neerbosch onder leiding van Jac. S. de Vries. Gebracht werden o.a. Vesperkoor van Bortnianski, Lente lied van Schumann en andere liederen. Dit meisjeskoor bracht een zang, waartegenover het publiek vreemd stond en die wat ongewoon in het ge hoor lag. Maar gezien doel en karakter van deze avond zou het overdreven zijn voor het optreden van dit koor de gebruikelijke normen door te voe ren en kan dan ook volstaan worden met de opmerking, dat het de bezoe kers niet spijten zal met dit koor ken nis gemaakt te hebben. Ds. Kluin, de predikant-directeur van de stichting, hield een causerie ever de stichting. Hij gaf een beknopt overzicht van de huidige toestand, waarbij hij diverse aspecten belichtte. Ds. Bijlsma opende de avond op de gebruikelijke wijze. „PHILATELICA". De winter komt weer aan en de eerste vergadering van Philatelica was dan ook behoorlijk bezocht. Na de opening deed de voorzitter van diverse aange legenheden mededeling, o.m. van een hoofdbestuursvergadering, waarvoor de heren W. Tuyn en S. de Rijke tot afge vaardigden werden benoemd. Het voor stel van het hoofdbestuur om de kosten van het Ned. Maandblad met 1 te verhogen, leverde heel wat stof. De ver gadering werd met een geanimeerde vergadering besloten. De leesbibliotheek van de J.V. op G.G. te Noordscharwoude is geopend iedere Dinsdagavond van 78 uur in de zaal achter de Geref. kerk te Noord scharwoude. UITBREIDINGSPLAN. Het door de raad van deze gemeente op 3 October 1948 vastgestelde uitbrei dingsplan is door Ged. Staten bij be sluit van 29 September 1948 goedge keurd. Het plan ligt ter gemeentese cretarie voor een ieder ter inzage. Onbemind, maar men kan er niet buiten QENERAAL FRANCO, nummer één op de zwarte lijst van de Verenigde Naties, verheugt zich op het ogenblik in de belangstelling om niet te zeggen welwillendheid van brede Ameri kaanse kringen. Eerst ontving hij be zoek van Chan Gurney, voorzitter van de senaatscommissie voor de strijd krachten der Verenigde Staten, die ver gezeld was van een aantal hoge Ame rikaanse officieren. Daarna was het James Farney, oud-voorzitter van het Amerikaanse Nationale Democratische Comité, die de Spanjaard met een be zoek vereerde. Beiden lieten zich later tegenover vertegenwoordigers van de pers in termen van de hoogste waarde ring over de caudillo uit en gaven te kennen, dat niets hun liever zou zijn, dan herstel van de vriendschappelijke betrekkingen tussen Amerika en Span je, welke verbroken werden, toen ook Washington verleden jaar, gevolg ge vende aan het meerderheidsbésluit der Verenigde Naties, zijn ambassadeur uit Madrid terugriep. Hoewel erkend dient te worden dat het officiële Amerika, dat wil zeggen de leden van de regering, er zich angstvallig voor hoeden, even zó open lijk Franco's loftrompet te steken, is Vijf-en-twintig jaren was de heer Den Das lid van de raad in Bergen Vijf-en' twintig jaren genoot hij het vertrouwen van het kiezerscorps Woensdagavond werd de jubilaris in ,.De Rustende Jager" op grootse wijze ge huldigd in een grote kring van vrienden en geestverwanten Nadat de „Stem des Volks" een wel komstlied had gezongen,opende de voor- ziter van de afdeling Bergen van de Partij van de Arbeid de rij van sprekers Hij bracht dank en hulde aan deze eerste vertegenwoordiger van de arbeiders-be weging in de raad van Bergen voor alles wa' hij had gedaan voor de gemeenschap Spreker wees hierbij in het bijzonder op het Burgerlijk Armbestuur, het Gemeen telijk Slachthuis en andere zaken, die zijn bijzondere zorg hadden Mevrouw Den Das werd dank gezegd voor de vele opofferingen, die zij zich v/el had willen getroosten Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord: burgemester dr W Huy- gens als voorzitter van de Raad, de heer Sier*sma namens het Gewestelijk Partij- bestuur^ de heer Olivier uit Heiloo, de heer CouWenhoven namens de afdeling Alkmaar, de heer J Broersma als mede-lid van de Raad en voorzitter van Bergen's Mannenkoor, de heer Peetoom, de heer Blom namens de afdeling Schoon van de Overdracht Voor- en Achter burggracht nog steeds hangende Dinsdag vergaderde het dageH;ks bestuur van de Banne Oudkarspel met de hoofdingelanden ten huize van Liempt. De voorzitter verwelkomde in zijn openingswoord de heer P. Gel der, die voor de eerste maal in het college zitting had genomen. Uit de mededelingen bleek, dat de oude keur nog met een jaar verlengd is, gezien men met de nieuwe nog niet gereed is gekomen. Als oorzaak hier van noemde de secretaris, dat Ged. .Staten diverse bepalingen uit de keur wensen te zien overgebracht, zodra de overdracht van Voor- en Achter burggracht een voldongen feit is ge worden. Zelfs de schouw zal mogelijk niet aan de Banne bijven. Vooral de heer Kalverdijk had hiertegen bezwa ren, omdat de Banne zonder bindende voorschriften in de Bannekeur ook geen zeggenschap heeft. Na een dis cussie besloot men ter zake in nader overleg te treden met het bestuur van de gemeente Langedijk. De candidaatstelling van 15 Sept. heeft tot resultaat gehad, dat de heer H. Kalf tot lid van het dagelijks be stuur herbenoemd is en de heer J. Kramer tot hoofdingeland. Voor de eerste maal tot hoofdingeland is de heer P. Gelder benoemd. Nadat de geloofsbrieven van de candidaten onderzocht waren door de heren Lam- bertschaag en Smit werden zij door de voorzitter als leden van het college geïnstalleerd. Hierna kwam een bestuursvoorstel inzake de jaarwedden der ambtenaren van de Banne ter tafel. In verband met de wensen van Ged. Staten wenste het bestuur de wedden met 28.en 14.te verhogen, hetgeen goedge keurd werd. Bjj de rondvraag bracht de heer Wagenaar naar voren of het niet ge wenst zou zijn op te treden tegen degenen, die de schoeiïngen van hun perceel uitzetten. Voorzitter ant woordde hierop, dat dit niet in be langrijke mate geschiedt. De heer Kramer pleitte voor maatregelen te gen de aanwas-van kroos enz. Hierop kon voorzitter verklaren, dat zulks met behulp van het Geestmerambacht bekeken wordt en dat aan verbetering wordt gewerkt. Nadat nog de water- uitlaat ter sprake was gebracht, volgde sluiting. Partij van de Arbeid, de heer Hart uit Koedijk, namens de afdeling aldaar dr Hemelrijk als oudste lid van de fractie van de PvdA, de heer Gronert uit Eind hoven, voorzi'ter van de afdeling Bergen, de heer J Swaag, na Den Das het oudste lid van de Baad in het Middenblok, de heer Schelte, namens de afdeling Bergen van de Nederlandse Bouwvakarbeiders, de heer Sypheer namens de Algemene Ne derlandse Bond van Ambtenaren, de heer Binnenwijzend voor het Gem Eiectr Be drijf, de heer Ranzijn namens de EK raadsfrac'ie, de héér Schoen als vriend, en de Vrouwengroep van de afdeling Ber gen van de P v ddie het met bloe men zei En allen, zij het dan op „onder scheiden wijze" (il n'est est rien qu'on ne conté* en diverses fagons, niets er er of het wordt op onderscheiden wijs verhaald, zei reeds La Fontaine) aUen spraken hun grote waardering, hun dank uit voor wat de heer Den Das had helpen tot stand brengen en overlaadden hem met zicht bare blijken van waardering De jubilaris dankte voor de hein ge brachte hulde, maar, aldus de heer Den Das, ,,*t is toch zo", dat ik gedreven door innrelijke drang, ook uit eigen belang, heb moeten s'rijden tegen de verknechting van de arbeider en dat ik dankbaar ben daartoe de gelegenheid te hebben gekre gen en met medewerking van anderen iets heb kunnen bereiken Het verdere gedeelte van de avond werd een waar feest, waarbij Bergen's Mannen koor en De Stem des Volks zich enige malen lieten horen Gemeente-werklieden in uniform Op 1 October hebben de mannen van de reinigingsdiensi en de gemeente-werk lieden (in totaal 12 man) uniformen ge kregen De nieuwe ambtskledij bestaat uit manchester broek en jas met rode biezen en op de revers het wapen van Bergen (zes zilveren merletten op een rood veld) Een bescheiden uniformpet, waarop de letters G Wf ontbreekt natuurlijk ook nie* Als geheel een keurige en zeer practi- sche kledij Ook de gemeente-bode is bij deze ge legenheid nie* vergeten Natuurlijk prijkt de heer Tamminga niet in het manches ter t doch is hij in een stemmig donker kleurig uniform gestoken Gemeentewerken en sociale zaken Het bouwen en het tot kantoor inrich ten van de barak op het gemeen*elijk parkeerterrein aan de Karei de Groote laan vordert aardig De diensten Gemeentewerken en Social® Zaken, die to* dusver gehuisvest zijn in de percelen Karei de Grootelaan 11 en 15, zullen reeds over één maand kunnen ver huizen Voor Wederopbouw (thans in het pand Karei de Grootelaan 13) biedt de in aan bouw zijnde barak geen ruimte Daar voor zal nog een vleugel moeten worden aangebouwd Asfaltering Bergerweg Naar wij vernemen zal over ongeveer 1 Vj maand begonnen worden met asfal tering van het nieuwe Bergerweg-gedeelte door Oostdorp, dat reeds in de zomer van 1947 voor het verkeer werd opengesteld GEGUND De bouw van 12 nieuwe woningen aan de Kogendijk alhier is gegund aan de heer Lugtig, aannemer te Heerhugowaard Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 8 Oct. 20.000 kg. aardappelen, Eigenh. 4,90; blauwe Eigenh. 6,306.70; Bintje 5.20; Bevelanders 5 105,30; 13.000 kg. rode kool 68,30; 8700 kg. gele kool 55,60; 90.000 kg. witte kool 45; 1000 kg. groene kool 5,50; 11.000 kg. uien 6.70 7,10; drielingen 55.10; nep 9,109.80; 11.000 kg. slabonen 2036. WARMENHUIZEN, 7 Oct. 20500 kg aardappelen Schotse muizen 5.60. Ei genheimers 5.706.60. Bevelanders 5 5.20. Bintjes 5.70. 13500 kg uien, gele nep 8.1010.80. gewone 77.10, drielin gen 5grove 6,106.20. 14200 kg rode kool 6—7.40. 3900 kg gele kool 5—5.50. 3400 kg groene kool 55.20. 8000 kg sla- bonen 22—35. 400 kg peen II 5.50. het geen geheim, dat men ook daar, als een begin van toenadering tot Ma drid, gaarne zou zien, dat de Verenig de Naties hun besluit tot terugroeping van de diplomatieke vertegenwoordi gen! ongedaan maken. Marshall heeft daarover in Parijs, onmiddellijk voor zijn tijdelijke terugkeer naar Washing ton, met Bevin en Schuman gesproken, zonder echter een vastomlijnd voorstel in deze zin te doen. Nu is het niet zo, dat men in Ame rika Franco plotseling 'n warme liefde is gaan toedragen. Bittere noodzaak dwingt de Amerikanen en naar zij aannemen zal het dit in de nabije toe komst ook de overige Westerse demo cratieën doen tot herziening van hun houding tegenover een regiem, dat voor een aanzienlijk deel door Hitier en Mussolini ten doop is gehouden. Dank zij zijn strategische ligging kan Spanje in een werkelijk doeltreffend Westers defensiesysteem nief gemist worden. Naar alle waarschijnlijkheid is het zelfs het enige bolwerk In West- Europa, dat met succes tegen een stormloop uit het Oosten verdedigd zou kunnen worden en zeker is het voor de Amerikaanse luchtmacht de mooiste basis, welke zich denken laat. Dit is ook de mening van de stafchef der Westerse Unie, veldmaarschalk lord Montgomery, en van invloedrijke Franse militairen. Anders echter dan in Amerika, waar de bevolking zich gemakkelijk bij een samenwerking met Franco- Spanje zal neerleggen, zijn de verhou dingen in Engeland en in Frankrijk. Er is niet eens veel fantasie voor no dig om zich voor te stellen, hoe een zoete-broodjes-bakken met Franco de regering-Attlee de nek zou doen bre ken over de benen van haar eigen socialistische aanhangers. En voor de Franse socialisten en communisten is de loon- en prijspolitiek van de rege ring al een zo onverteerbaar brok, dat Queuille het doodeenvoudig niet wagen kan, hun ook nog een Spaanse steen des aanstoots in de weg te leg gen. Voor Engeland en Frankrijk is samenwerking met Franco slechts op één voorwaarde mogelijk: terugkeer van Spanje naar de dmocratie. Het dient gezegd, dat Franco, zelf tuk op Amerikaanse steun en verlos sing uit zijn economisch isolement, zich bereid getoond heeft, het Westen op het punt democratie enigszins te gemoet te komen. In November zullen in Spanje gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden en daar de gemeen teraadsleden op hun beurt de afge vaardigden van de Cortes kiezen, krij gen de Spaanse burgers in ieder ge val indirect enige invloed op de sa menstelling van het parlement. Een algehele terugkeer tot de democratie betekent dit zeker niet. De gemeente raadsleden worden namelijk voor een derde aangewezen door Franco's fas cistische Phalanx, voor een derde door de eveneens fascistische corporaties en voor het resterende deel door de ge zinshoofden. Het blijft te bezien, of deze bescheiden distanciëring van de dictatuur West-Europa ver genoeg gaat, om er zijn afkeer van Franco door te vergeten. Predikbeurten AKERSLOOT, half 10, ds Van Santen. BERGEN, Ruïnekerk, geen dienst; in 't kerkje te Bergen aan Zee 10 uur, ds Wesseldijk van Alkm. Geref. kerk 10 uur (H. Avondmaal) en 5 uur (H. Avondmaal en prediking)ds. Telkamp. Maranatha, half 11 ds. Bremer. BR. OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10, ds Bijlsma; av. 7 prof. dr. Van Niftrik van Amsterdam. Geref. kerk, 10 uur (H. Avondmaal) en 3 uur (H. Avondmaal en dankzegging), ds. Don- ner. Geref. kerk (Art. 31), 10 en 3 uur ds. Van der Lingen. Chr. Geref. kerk, half 10 en 3 uur ds. Henstra. DIRKSHORN, Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur, ds. Van der Sluis. DRIEHUIZEN, geen dienst. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds Roobol. Geref. kerk, 10 uur, ds Von Meijenfeldt; half 5 dr. Polman. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, l(f uur, ds Plug. GROET, 10 uur, ds De Jong. GROOT-SCHERMER, av. half 8, ds Kastein. HEILOO, herv gem, 10 uur ds Bloem- hoff. Evangelisatie Kerklaan, 1015 uur, ds Meeter van Amsterdam Geref kerk (in evang.gebouw aan de Kerklaan), half 9, ds Von Meijenfeldt; 4 uur lc\ dienst. HEER-HUGOWAARD, herv gem, 10 uur ds Den Oudsten van Alkmaar Geref kerk, half 10 en half 3 ds Huis mans. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN, 2 uur, ds Van Wijk van Alkmaar. MARKEN-BINNEN, 11 uur, ds Van Santen (Akerslootse dienst). NOORD-SCHARWOUDE, geref kerk, 10 uur (voorb. H.Avondmaal) en 4 uur ds Haitsma. OOST-GRAFTDIJK, 10 u„ ds Boekee (extra collecte). OUDE NIEDORP, avond half 8, ds Schmidt. OUDKARSPEL, 10 uur (H.Doop) ds Schmidt. OUDORP, 10 uur, ds Bosch. jSCHERMERHORN, herv gem, 10 uur ds Leendertz. Geref. kerk, 10 en 3 u, ds Visser. SCHOORL, zie Groet. SINT-PANCRAS, geref kerk, 10 en 4 uur ds Middelkoop. STOMPETOREN, av. 7 uur, ds Keja. Evangelisatie, 10 uur, de heer Van Oostveen van Alkmaar. URSEM, geen dienst. WARMENHUIZEN, half 3, ds Bijlsma van Broek op Langendijk. ZUID-SCHERMER, 10 uur, ds Keja.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 11