Stad at Omgeving- Houtrust uit haar as herrezen AGENDA GOUD IN DE SNAARMANSLAAN Nieuwe boerderij gereed Evangelische Unie Welkom in het Vaderland Het schip der naastenliefde 8 October-prijsraadsel 8 October in het Gulden Vlies Drijvende poffertjeskraam Als een pijl uit een boog Reorganisatie van liet Lager Onderwijs NIWIN-kerstpakketten- actie Uit het politierapport Dierenbescherming Burgerlijke Stand Niet aJkijJL jMgezonden Rassenonderzoek in Zuid-Afrika Op 11 October 19^6 verbrandde de boerderij Houtrust in de Schermer aan de Zuidervaart. De schennende hand van de gehate bezetter overgoot de inventaris met benzine, propte kasten en laden vol met papier en vergat daarbij geen enkel hoekje ot gaatje. Toen laaiden de vlammen hoog op en vernietigden in enkele uren het bezit van een nog slechts kort getrouwd echtpaar. Erger was de wond, die de Mof sloeg in het hart van mevrouw De Boer, die haar man Piet en haar schoonvader Dirk zag vallen onder het moordend lood uit de Duitse geweren. VVjj hebben enkele maanden geleden reeds uitvoerig stilgestaan bij deze gebeurtenis, omdat er toen weer een kentering intrad. Want toen werd de eerste steen gelegd voor het nieuwe Houtrust, dat een monument zou worden ter nagedachtenis van de gevallen illegale strijders, van de De Boer's, van Niele, van nog meerderen. Op 11 April 1948" legde Dicky de Boer de eerste steen en sprak professor W. Schermerhorn gevoelige woorden van herdenking. Thans is deze boerderij gereed gekomen en staat daar, nauwelijks vjjf maanden na de aanvang van het werk, stoer en met fraaie lijnen aan de Zuidervaart. De hulp, die mevrouw De Boer van allé zijden uit de Schermer ontving, de bewijzen van medeleven en de steun, hebben haar dankbaar gestemd, zo dankbaar, dat zij het nooit onder woor den zal kunnen brengen. Het zijn maar stille weldoeners geweest, die zorgden dat er nieuw meubilair kwam, dat er een noodwoning werd gebouwd, dat de veestapel weer tot 26 stuks uitgroeide. Particulieren maar ook overheidsin stanties, het bureau Wederopbouw Boerderijen o.a. hebben haast achter het werk gezet en toch heeft het nog vier jaar gednurd, eer Houtrust uit zijn as herrees en de weduwe met haar beide kleine jongens Dickey en Attle weer een dak boven haar hoofd heeft, dat die naam verdient. En al heeft zij met dit nieuwe home haar man niet terug, zij kan troost vinden in het be sef. dat de sympathie van de gehele Schermer onverminderd achter haar staat. Houtrust. Houtrust (de oude boerderij dateer de uit 16521 werd een geheel nieuwe opgave, ontstaan in diezelfde bezet tingstijd, uit gesprekken, die prof. Schermerhorn had met Dirk De Boer. Dirk was een vooruitstrevend man, en die zou een boerderij willen zien van Noordhollandse vorm, maar met een Züidhollandse stalinrichting. Nimmer heeft hij kunnen vermoeden, dat zijn éigén boerderij verwoest zou worden én dat juist daarvoor in de plaats het nieuwe type zou verrijzen. Houtrust staat daar. gebouwd als Noordhollands stelptype met staart. De ruime, gerieflijke woning is door een brandmuur gescheiden van de bedrijfs ruimte en bevat een huiskamér, twee slaapkamers en een woonkamerkeu ken, met boven nog kleinere vertrek ken voor personeel. Aansluitend aan de keuken dient een spoelruimte als sluis tussen woning en boerderij, in welke ruimte, douchecel, W. C. en stookgele- genheid zijn aangebracht. De stal is een Zuidhollandse vee stalling met plaats voor 40 koelen, die vastgezet worden met het Canadese Beatty-systeem, halsbeugels, automati sche watertoevoer. In de hoek is een aparte stierenbox gebouwd en daar- aangrenzend een inwendige droogvoer- bergplaats. De paardenstal heeft plaats voor twee dieren en is gemakkelijk te veranderen in berging voor tractoren. Daarnaast is de grote dors en in de hoogte het dubbelvierkant, waarin 800 m3 hooiberging. De bergzolders zijn boven de stallen gelegen. Buiten staat Jammer genoeg was de „ontspan ningsavond" van de Evangelische Unie in het gebouw Heul 3 Dinsdagavond slechts weinig bezocht, ondanks hét aantrekkelijke programma, dat naast eén paar punten van „kerkelijke" strekking nog solozang (met piano) en declamatie aangaf. ïfi zijn openingswor/i bracht de voorzitter, de heer G. Louwaars, een woord van dankbare herinnering aan wijlen de heer C. E. Slinger, die een dér eerste vrijzinnig hervormden hier ter stede was en vele jaren (tot zijn 76e jaar) deel uitmaakte van het kerk bestuur. De heer Termaat bracht een verslag uit Van de provinciale vergadering van de Vereniging van vrijz. hervorm den, alsméde van de te Sneek gehou den algemene vergadering, waaraan hij enige persoonlijke indrukken toe voegde. Ds. Dikboom hield in aansluiting hiérop een causerie over het pünt Kéfkêlijke ordening, waarnaar met völlé aandacht geluisterd werd. Een korte discussie op hoog peil vólgde hierop. Zang van mevr. PiepenbroekLan- geveld (op de piano begeleid door mévr. Dikboom) vormde het laatste punt vóór de pauze. Krachtig en vol klonken de tónen van de aria's uit „Elias" én „PaulUs", béide van Men delssohn. Na de pauze kwamen beide genoem den weer naar voren, nu met twee Nederlandse liederen, n.l. „O, latgn wij stille zijn" en „In God is mijn ziel", hélde Van Röntgen. Ook deze werden éen volkomen succes. Ds. van Wijk sloot het programma ïhét declamatie uit „De rijkaard" van A. M. de Jóng, waarin op vaak humo ristische WijZe dé hébzucht van één jongen en zijn vrienden wordt be schreven. Ds. van Wijk wist dé perSo- rién én hun teleurstellingen volkomen duidelijk weer té geven, zodat meer- fnaleh een opgewekte lach weerklonk. De woorden van dank, door de voor zitter gebracht aan de verschillende medewerkers op deze avond, waren tén volle verdiend. De avond werd be sloten, zoals hij begonnen was: met gemeenschappelijk zingen van kerke lijke liederen, op de piano begeléid door ds. Dikboom. l nog een schuur met spoelplaats, me'lk- karner en aparte varkensstallen. De boerderij is voor de kinderen, die erfgenaam zijn en de architect, de heer P. Kroon uit Alkmaar, met zijn aan nemer, Van Kooten uit Oudorp zijn trots; op het werk, dat zij hier hebben opge leverd en waarvoor het Rijk een be langrijke financiële bijdrage leverde. Donderdag 14 October zal Houtrust officieel worden overgedragen. Meer dan 150 uitnodigingen zijn verzonden. Burgemeester Driessen van Zuid- en Noord-Schermer zal aanwezig zijn, evenals zijn ambtsgenoot, de heer J. Posch van Oterleek. Prof. Schermer horn zal helaas niet kunnen komen, daar hij juist naar het buitenland ver trok en zijn afwezigheid zal de fami lie De Boer als een groot gemis voe len. Maar dat zal dan ook een van de weinige schaduwen vormen op deze dag. die aan mevrouw De Boer al thans een gedeelte zal teruggeven van het verlies, dat zij vier jaar geleden leed. Op ons bureau, Voordam 9, ligt eén lijst ter inzage van de passagiers van het troepentransportschip „Groote Beer", dat 24 September van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk 17 Oc tober te Amsterdam zal aankomen. Uit onze omgeving repatriëren met dit schip o.m. sergt. A. J. G. Goes, Kennemerstraatweg 55, Alkmaar; sergt. P. Langeveld, Nassaulaan 37, Alkmaar; huz. A. v. d. Pas, Snaarmanslaan 53, Alkmaar. I luit. W. de Bruyn, Straat weg 452, Heiloo; sergt. J. Oud, Huis waard.; korp. H. Dekker, Prins Hen- drikstr. 28, Egmond aan Zee; sold. J. P. Schaper, Hoogkarspel A. 46; sold. J. N. Pirovano, Rustenburgerweg H II, Heer-Hugowaard. Sinds twee weken zwerft de motor boot „Neeltje" door Ons land, die zich de bijnaam verwierf van „Schip der Naastenliefde". En nu komt de Neeltje ook naar Alkmaar. Morgen neemt het schip ligplaats in de Oudegracht bij de Ridderstraat, en zal ook Alkmaar zijn steentje kunnen bijdragen aan een werk der naastenliefde. Want de Neeltje ligt daar voor een svmpathiek doel. Dat doel is nog ver verwijderd. Een ton gelds, honderd duizend gulden moet bijeengebracht worden om in Groesbeek, in het verre Limburg, een tehuis te kunnen bou wen voor de verwaarloosde jeugd die daar zo talrijk is. Henri de Greeve heeft zich dat doel gesteld, hij heeft er voor de microfoon over gesproken, en nu vaart Zijn „Schip der Naasten liefde". Vijf personen zijn aan boord, waaronder de heer G. Bethuine, die de leiding heeft, en door middel van ca baretvoorstellingen, des middags om twee uur, om half vijf en des avonds cm acht uur. zal men de gelden bijeen trachten te krijgen, om het jeugdhuis te kunnen bouwen. Acht maanden zal de tournee duren. In acht maanden moet niets worden tot iets. moet hón derduizend gulden bijéén gegaard worden. Een ieder, die het jeugdwerk een warm hart toedraagt, zal de gelegen heid niet willen missen, ofti mee te bouwen aan het jeugdhuis in Groes beek. Hij weet nu. waar hij zijn bouw stenen kan afdragen. OPHALEN VAN VUILNIS. Op Vrijdag 8 October a.s. zal geen huisvuil wörden opgehaald. Men wordt daarom verzocht in die wijken waar Vrijdags huisvuil wordt opgehaald, geen bakken buiten te zetten vóór Dinsdag, 12 October a.s. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) DONDERDAG. Harmonie-Theater, 8 uur: Since you went away, tot 14 jaar o.g.; Victoria- Theater,. 8 uur: Humoresque, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Nanook en Saludos Amigos, tot 14 jaar o.g. Mu seum, Breedstraat: Expositie 50 jaar Alkmaar van 1012, 14—-17 en. 1921 uur. 19 uur: Lampion- en fakkel optocht. VRIJDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Het lied van de woestijn, 14 jaar;. Victoria-Theater, 8 uur: De betovering om La Bohème, 14 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Persued, 18 jaar. Gulden Vlies, 8 Octoberfeest. Stadhuis, 8 u.: Reveille, 9 uur köraalmuziek. Victoriepark, 12 uur: Herdenkingsplechtigheid; 14.30 16 30 Optocht; 16.30 Windhondenrennen op de Laat. Grote kerk, 19.30 uur: Concert; 21.30 uur: Vuurwerk Noorder kade. De Buurtvereniging Fnidsen-Appel- steeg komt weer goed voor de dag. Een pracht erepoort staat in het Fnidsen bij de St. Jacobstraat. Voor attractie is hieraan een prijsvraag verbonden. Een ieder mag raden, wie de persoon voorstelt die daarop is geschilderd. Wie deze prijsvraag goed oplost heeft kans op een der zeer mooie cadeaux, die daarvoor door de buurt zijn be schikbaar gesteld. Oplossingen moeten vóór 10 October in de bus gedaan worden bij de Klok- kenwinkel, Fnidsen 111. In het Gulden Vlies zal ook dit jaar de herdenking van Alkmaar.Ontzet op grootse wijze herdacht worden met een daverend feest. De directie engageerde voor een geanimeerd bal in de achter zaal, Sirelli's versterkt dansörkest. Xn de Foyer is éen bar, terwijl in de voorzaal Gerard van der Wouden de populaire pianist een uitgebreid pro gramma van de meest bekende schla gers ten gehore zal brengen. 's Middags van 4—6 uur het beken de gezellige 8 October-borreluur in het restaurant. Kaartverkoop voor het bal 's mor gens 8 Oct. om 11 uur aan de kassa. Ter gelegenheid van de 8-October- feesfen te Alkmaar is hier ter stede aangekomen een passagiersschip van de rederij Neuteboom. Dit is geen ge woon schip, maar iets dat veel móóier is, namelijk een drijvende poffertjes kraam. De heer Timmermans, die deze boot exploiteert, trekt daarmee dooi' geheel ons land om overal, waar fees telijkheden zijn. zijn kunst in het bak ken van poffertjes te demonstreren. Het schip, de „Prinses Margriet" heeft ligplaats gekozen aan de Kanaal kade, is 46 ton groot en is ingericht om feestende burgers op gezellige wijze van poffertjes te voorzien. Het schip blijft hier 7 en 8 October. Zoals wij reeds mededeelden zullen morgen in de namiddag op de Laat windhondenrennen gehouden worden. Eén der organisatoren van deze korte- baan-raoe, de heer G. Akkerman, heeft ons enkele nadere bijzonderheden medegedeeld. Er Zijn 23 inschrijvingen, evenveel als het vorig jaar, vóór de wedstrijd op de baan van 200 méter, die uitgezet is tussen Vlaanderhof en Schoutenstraat. De start is bij het Vlaanderhof. De jury zal bestaan uit.de heren C. Hoed, P. J. Gleijsteen en G. Akkerman. Dit jaar is er geen 8-October-beker beschikbaar, maar zullen de prijzen een (evenzeer tastbare) vorm hebben. Er zullen verschillende honden van naam Uit geheel Noord-Holland aan de start verschijnen, Simano van v. d. Mo len uit Heer-Hugowaard (de winnaar van vorig jaar), Aswin van Sieuwerts uit Warmenhuizen, Lex van mevr. Wie- ring uit St. Pancras en de „newcomer" Maskér van gebr. Akkerman. Voor de liefhebbers zal er Vrijdag op de Laat heel wat te zien zijn. Aan de Raad is een adres gezonden voorzien van de handtekeningen- van 275 ouders of ouderparen van leerlin gen der Tesselschadeschool, welke, zo als men weet als een z.g. opleidings school dienst doet. Deze ouders hebben zich afgevraagd welke bezwaren er zijn tegen het hand haven van een opleidingsschool en een aantal andere scholen met gelijke schoolgeldregelingen waarbij de school keuze aan de ouders blijft overgelaten en men een aanvankelijke keuze later door overplaatsing kan corrigeren. Thans kunnen ook leerlingen der niet- opleidingsscholen via het centrale ze vende leerlaar en soms zelfs zonder een extra leerjaar het M. O. en het voorbereidend H. O. bereiken. Zo is er nu een logisch sluitend systeem, dat aan alle behoeften voldoet. De Raadscommissie beschrijft haar bezwaren daartegen niet. Acht men daar de toeloop naar de opleidings school te groot dan had- men kunnen concluderen, dat er een opleidings school te weinig en een andere te veel is. Wenst de commissie geen opleidings scholen. dan is het verwonderlijk, dat in plaats van afschaffing van het op- leidingsonderwijs, invoering van een gereorganiseerd opleidingsonder wijs, dat de bezwaren tegen deze vorm van onderwijs veeleer accentueert dan on dervangt, wordt bepleit. Van de voorgestelde vorm van re organisatie door de commissie voorge steld verwachten adressanten grote schade voor het O. L. onderwijs hier ter stede. Inplaats van de jeugdige leerlingen een rustige zesjarige leergang bij het L. O. te waarborgen, gaat men dat tijdvak in twee delen splitsen, een 4- jarige. niet-opleidingsperiode voor al le leerlingen en een 2-jarige periode die voor een aantal geselecteerde leer lingen een opleidingstijd en voor de overige een voortzetting van het niet- opleidingsonderwijs zal betekenen. Afgekeurd wordt door adressanten de noodzakelijkheid van aanpassing aan een nieuwe onderwijsinrichting, die slechts korte tijd bezocht wordt en hoge eisen aan het concentratievermo gen der leerlingen moet stellen. De opleiding die eerst over 6 jaar verdeeld was, zou nu in 2 jaar worden samen gedrongen, waardoor de nadelen van een geforceerd onderwijstempo nog in belangrijk sterkere mate zullen uitko men. Adressanten zien met zorg een „klaarstomen" van de leerlingen in de laatste twee jaar tegemoet. De commissie zal wel bedoelen de selectie der leerlingen een dwingend karakter te geven omdat anders de ouders zich daartegen zouden kunnen verzetten, maar welk een sfeer van nerveuse spanning en afgunst kan daarbij in de kringen van ouders en leerlingen ontstaan. Adressanten hebben weinig vertrou wen in het juiste resultaat van een dergelijke selectie. Afgezien van bepaalde sprekende gevallen kan men zeer moeilijk beoor delen of een 10-jarig kind over twee jaar het M. O. en het voorbereidend H. O. zal kunnen volgen. Het psychotechnisch onderzoek moet als massale selectiemethode door tijds gebrek falen. Men vergete ook niet, dat zelfs zeer begaafde leerlingen vertra gingsperioden in hun ontwikkeling kunnen vertonen die later weer wor den ingehaald en bij het onderzoek tot een verkeerde conclusie kunnen lei den. Ook het omgekeerde van dit ver schijnsel kan zich voordoen. Het niet slagen van de voorgestelde reorganisatie hangt in belangrijke ma te of van de reactie van de ouders der toekomstige leerlingen. Het voorstel der commissie ontneemt de ouders de bestaande vrijheid van keuze tussen een opleidingsschool en een niet-op- leidingsschool en bindt de kinderen aan de „wijkschool". Gevreesd moet worden, dat ontevre den ouders andere wegen zullen weten te vinden en dat bestaande of nog op te richten bijzondere opleidingsscholen een goede kans gaan maken ten nadele van het openbaar onderwijs, dat de commissie met haar voorstel heeft wil len dienen. Adressanten adviseren de raad dan ook met klem het voorstel der commis sie niet aan te nemen. De voordeur en de ramen van het huis Snaarmanslaan 53 Zijn versierd, smaak- vol gegarneerd met klimop, met oranje- bloemén en met planten ter weers zijden van de deur. In dat huis woont het echtpaar W. C. van der Helmvan der Hórst, en van daag, 7 Óctóber 1948, is het vijftig jaar ge leden, dat de oudjes elkaar gevonden héb ben én in het hu Welijksbootje zijn gestapt. Eén gouden bruiloft, dat is de reden van de versierde gevel, waaraan de kinderen hun beste krachten hebben gegeven. Die kinderen zijn nu alle maal getrouwd. Zes dochters en vier zoons. En tezamen hebben ze de fa milie verrijkt met 21 kleinkinderen. Bovendien zijn er nog vier achter kleinkinderen. Allemaal zullen ze er niet zijn, vandaag. Eén van de zoons is onderweg met de Grote Beer naar het Vaderland, na een afwezigheid van 22 maanden in Indonesië, Op 17 October zal de Grote Beer in Am- W. C. VAN DER HELM—VAN DER HORST sterdam aankomen en dan is het weer feest aan de Snaarmanslaan. Hét lijkt daar wél niet óp te kunnen. Vandaag bruiloft, Zaterdag nog êêns dunnetjes ovér met de hele familie en Zondag Is moeder Van der Helm jarig. De bruidegom geniet van zijn oude dag. Zes-en-dertig jaar lang werkte hij aan de melkfabriek van v. d. Berg aan het Kanaal. Stoker-machinist was hij daar, en vóór die tijd nog eens 21 jaar op een fabriek in Uithoor», ■""n dót hot vröegrr flink ;-?hpnl:':oh was, daarvan weet vader Van der Helm mee te praten. Om half drie van huis, drie uur en een kwartier lópen, 's avonds nóg eens zo'n eindje terug en dan kwam hij om half tien de deur in. Was het dan een wonder, dat hij troost zocht bij zijn pruimpje tabak? Toen de bruidegom twaalf jaar was en stoker werd op een fabriek, begon hij met de „zware Bel" en nu, met z'n 71ste jaar, is Zijn rantsoentje nóg te klein. En de bruid? Die is tevre den in haar huisje, waar ze nu 11 jsar woont, ze houdt het schoon, maakt een praatje met één van de kinderen, die komt oplopen, en mij mert een beetje over de vraag, hoe alles er zal uitzien, als ze over tien jaar de diamanten bruiloft Zal Vie ren. Behalve z'n pruimpje tabak heeft vader Van der Helm nog meer hob bies. Vroeger, in ÜithöOrn, bliês hij in de dorpsfanfare dertig jaar lang z'n partijtje mee, maar dat is Vér léden tijd. De brulgóm heeft z?jn hóóm vóórgóed Opgeborgen. Nu vist hij alléén nog maar. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. En hij ver schalkt menige karper, die zijn vrouw gebakken én knappend op tafel brengt. „Leve het bruidspaar", staat op de spiegel te lezen. En het is feest aan de Snaarmanslaan. Want vijftig jaar is een hele tijd, Daarom van harte: „Leve het bruidspaar". Dank zij de medewerking van heren burgemeester en wethouders, die bij wijze van hoge uitzondering toestem ming hebben gegeven tot het houden van een straateollecte op 8 October a.s. Ten behoeve van bovengenoemde actie, zal op deze, voor Alkmaar zo be langrijke dag, van des middags half idrie tot half zes, met gesloten bussen worden gecollecteerd. Het Niwin Comité Alkmaar is zich ten volle bewust, dat zij een uitgaaf van f 5, hetwelk nodig is voor aan koop van een Kerstpakket, voor vele ingezetenen onoverkomelijke beswaren met zich brengt. Het prijst zich daarom gelukkig, dat B. en W. het mogelijk hebben ge maakt, dat nu iedereen aan de Kerstpakketten-actie kan deelnemen door op 8 October, naar vermogen, te offeren. Zij, die aan deze collecte daadwer kelijk willen medehelpen, gelieven zich op te geven bij de secretaris, de heer A. Bergsma, Westerweg 55. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in twee per celen aan de Kennemer straatweg. De inbreker (s) verschafte (n) zich toegang door de tuindeuren. Zoals gewoonlijk werden ook nu weer de distributie bescheiden en wat geld ontvreemd, Het publiek wordt er op attent gemaakt, dat de Bokkebrug vanaf 11 October voor alle verkeer gesloten zal zijn. Gistermiddag reed een auto over de Kanaalkade, toen plotseling uit de Paternosterstraat een wielrijder kwam. De autobestuurder reed zo snel, dat hij niet tijdig meer kon remmen. De wielrijder kwam te vallen en hoewel de fiets vernield werd, kwam hij er zelf ongedeerd af. Daar de chauffeur met een te grote snelheid reed en boven dien niet in het bezit was van een rij bewijs, werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. De Omval doet zijn naam eer aan. Gistermiddag stortte een muur in van het perceel no. 18 aan de Omval. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Het huis is totaal onbe woonbaar geworden. Zwervend zijn te Alkmaar aange troffen een jong, donker hondje, reu (wordt middelmatig groot)Op de Ka naaldijk een zwart, bruin hondje en op de Kennemerstraatweg een bastaard jachthondje, bruin, zwart, grijs. Ter beschikking is een wit poesje. Nogmaals wordt men er aan herin nerd dat geen dieren bij de inspecteur gebracht mogen worden. Verantwoording gelden voor de te stichten paardenstal op het nieuwe woonwagenpark te Alkmaar: mevr. Z. de H. f 1, mevr. R. f 2.50, Tea f 0.50, dames M. f 3, mevr. S. van K. f 1, totaal f 8. Adres inspecteur C. Verwer, Baan- straat, penningmeesteresse is mevrouw Vorstenburg, Egmonderstraat 3, Alk- Geboren: Johanna M, d. van W Zoon en W Bergen Huib, z. van J M H van der Horst en A Haver Jimmy, z. van P Blok en J Elings Marijke, d. van R Helderman en A J Josée Geertje, d van C Polak en I de Heij Catharina A, d. van B J Kamp en C Godijn. Getrouwd: Nicolaas J Rejack en Trijntje Bolweg Johannes G Voer- mans en Maria C Bruin Paulus P BeemSter en Margaretha C Veldhuizen Petrus Th Wijnker en Geertruida M Pot, Overleden: Cornelis E Slinger, gehuwd met G J van Wijk, 74 jaar Trijntje Koorn, wed van G Doves, 76 jaar. HET GALA-BAL IN VICTORY Naar wij reeds eerder hebben ge méld, zal op Zaterdagavond a.s. in het Victory Hotel een gala-hal plaats vin den ter ere van de 48 gasten uit Bath, die hedenavond voor een vijfdaags bezoek aan Alkmaar arriveren. Dit bal vindt plaats in twee zalen en zal wor den opgeluisterd door de orkesten van Aldert én Antoon Dekker. Ten einde alien, die Bath een warm hart tóe- dragen én dit zijn er velen, in de ge legenheid te stellen aan hét festijn deel te nemen, zijn introducties be schikbaar gesteld. Om u onnodig -wachten en éen vergeefse tocht te be sparen, willen wij er nogmaals op wij zen, dat deze introducties niet aSn de zaal te verkrijgen zijn. Zij dienen vóór Zaterdagavond te worden aan gevraagd bij ir. W. F. Stoel, Luttik Oudorp 25, mr. A. V. M. Leesberg, Kennemerstraatweg 29, en mr, G. v, Hiltén, Oudegracht 102. Naar men ons mededeelde, zijn nog kaarten beschikbaar en kan aan de wens om aan Het bal deel te nemen( nog worden voldaan. BURGEMEESTERS OPENEN HOCKEYVELD Zoals bekend, zal Zaterdagmiddag het nieuwé terrein Van dé Alkmaarse Mixed Hockey Club officieel in ge bruik genomen worden. De burge meesters van Bath en Alkmaar, t.w. Alderman Som Day en mr. dr. Wyte- ma hebben zich bereid verklaard, de openings-bully op „De Kortelinge" te verrichten. Burgemeester Kalff van Heiloo zal het beginsignaal fluiten. De eerste wedstrijd op het dan offi cieel geopende terrein wordt gespeeld tussen de mixed elftallen van Alk maar en Bath. PERSONALIA. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur de heer A. M. Reijntjes en voor het ingénieurs examen de heer C. J. Schouten te 'Alkmaar. kun! U de pul dempen afs hel kalf verdronken is. Verwaarloos daarom Uw oogen nie), maar zorg tijdig voor een veifige bescherming, door de juiste bril van den vakopticien. BILJARTCOMPETITIE DISTRICT ALKMAAR De Dinsdag gespeelde club-ontmoetta- gen in de B-klasse hadden de volgende resultaten (vijf spelers van alle clubs; 2 punten voor winstpartij): De Llndenhóek -Drie Ruiten 10—0; ZEKZt—Volharden 64; Optimisten—Harmonie 10—O; Excel sior A—Excelsior B 4—8 Cadre-klas: Woensdagavond werden tn de cadre-klas twee wedstrijden gespeeld, n I Drie Ruiten—Excelsior en Optimisten— ZEKZ? Drie Ruiten won met s—3; de andere ontmoeting eindigde In een gelijk spel, 4—4 Gedetailleerde uitslagen: Drie RuitenExcelsior (de cijfers tussen haakjes geven aan het voor elke speler vastgestelde aantal caramboles) b hs gem Venneker (200) 99 7 48 14,14 Feeke (280) 250 7 90 85,71 V/ljkhuizen (136) 138 21 24 8,43 C Honingh (185) 185 21 29 8,80 Bulsman (115) 115 31 36 5,47 Peereboom (125) 68 21 11 3,23 Mors (90) 80 18 18 5,83 C de Boer (100) 41 16 10 3,82 Optimisten—ZEKZ? Wessels (200) 109 8 60 13,83 Hoogland (200) 200 8 84 25,— J Burger (125) 125 11 57 11,38 G Leering (85) 85 11 li 8,18 C Boendermaker (130) 130 15 41 8,86 A surig (95) 60 15 14 4'— A van Llngen (145) 84 17 30 5,88 A de Wit (165) 165 17 35 3,70 (Buiten verentwoordelijkheid der red.) Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van uw bericht on der het hoofd „Neen, Dr. Malan" in het avóndblad van Dinsdag 5 October zij het mij vergund u op te merken, dat in de Unie van Zuid-Afrika reeds sedert jaren verschijnt het periodiek „Race relations, „Rasseverhoudinge", officiëel orgaan van het Suid-Afrikaan- se Instituut vir rasseverhoudinge. Ik meen dat dit instituut, dat gehuisvest is in de Universiteitsgebouwen te Jo hannesburg, werd opgericht in 1930. In een land waar volken van ver schillend ras wonen ligt het toch voor de hand dat men wetenschappelijke navorsingen dóet met hét doel de sas menleving binnen de Staat van de re sultaten dier Onderzoekingen te doen profiteren. De lange reeks publicaties die van bovengenoemd instituut in de jaren van zijn bestaan reeds zijn uit gegaan en nog uitgaan, hêeft ontegen zeggelijk reeds veel invloed tén goede geoefend, Wanneer Dr. Malan nu op 1000 km. van Johannesburg, te Kaapstad een dergelijk Instituut tot leven roept, zo als uw bericht het zegt, vindt u het dan verkeerd, dat op wetenschappelij ke basis sociaal onderzoek van de vol ken binnen de Unie van Zuid-Afrika wordt gedaan? Of is de naam van Dr. Malan bij u zozeer een rode lap. dat u daarop Zegt „Neen, Dr. Malan". In het voortreffelijke boek van Roberts en Trollip over „The South African Op position, 1039-1945" (Longmans, Green en Co, Londen) kunt u o.m. beschreven vinden welke strijd de democratisch- gezinde nationalisten als Dr. Malan. Adv. Strijdom e.a. gedurende de oor log gevoerd hebben tegen extremisti sche en fascistische Afrikaanse natio nalisten. Als u dus waarschuwingen wilt laten horen aan uw lezers, dan moet u uw pijlen tegen hen richten en niet tegen degenen, die gedurende de oorlóg weliswaar afldere Opvattingen hadden dan géneraal Smuts, dóch steeds zich democraat getoond hébben. U dankend voor de plaatsruimte. J. H. BROEKMAN, Bergen. Naschrift van do redactie: Juist om dat in Johannesburg zulk een goed we tenschappelijk instituut bestaat, is de ijver van de regering-Malan voor een nieuw instituut te Kaapstad opmerke lijk. Wij hebben niets tegen de weten schap, maar wij voelen ons onbehaag lijk als dr. Malan de emigratie van Jo den verbiedt en de verwijdering van Hindoes blijkt voor te staan. Wij we ten niet of de heer Broekman dit bil» »ondr deme-ratisch vindt. Wij niet

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2