1 ALKMAAR VIERDE VROLIJK 8 OCTOBER-FEEST Historische optocht was het glanspunt van de dag ■m'ÉÊiÉ Duizenden zagen het vuurwerk de VAM ALKMMR BEGINT DE VICTORIE Windhondenrennen op de Laat «nnen- 1 m ,ns. L, Hofplein, CABBIèBE NGEN. SESTUtm. ESTUTJR. nde tot de sierderij v.h. 2 JONG Jz„ imber a.s. REEMDE VELE DUIZENDEN ALKMAARDEBS, die gistermorgen op straat waren om de gebeurlijkheden van de achtste October gade te slaan, groei den na de lunch aan tot tienduizenden, die In drommen de nauwe straten van de binnenstad overstroomden en die zich overgaven aan een onbekom merde feestvreugde. Want met recht mag gezegd worden, dat het kroonjaar, dat wij gisteren beleefden en waarbij wjj de 875ste verjaardag van ons ontzet vierden, inderdaad een bijzondere viering was. Niet alleen is het de gehele dag stralend weer geweest, maar ook in andere opzichten droeg de viering een bijzonder geanimeerd karakter. De grote rede, die de voorzitter van de Acht-October-Vereniging, mr. C. i. de Lange, b|j het Victoriebeeld heeft "ehouden, muntte uit door woordkeus en door voordracht en liet niet na, op de aanwezigen grote indruk te maken. En ook overigens viel een opge wektheid te constateren, die weldadig aandeed. Wjj, die ook de feesten in Leiden medemaakten, verleden week Zaterdag, zijn in staat een vergelijking te maken en dan moeten wjj, op gevaar af voor chauvinistisch te worden uit gekreten, met de hand op ons hart verzekeren, dat de Alkmaarse viering aspecten vertoonde, die voor die van Leiden zeker niet onderdeden. Wij heb ben de viering bescheidener opgezet, maar daarom klonk de kinderzang niet minder zuiver, daarom bood de historische optocht geen minder kleurig beeld, dan in de Sleutelstad het geval was. 8 October 1948 zal in de Alkmaarse annalen geboekstaafd worden als een dag van feestviering, die een ieder, die het mee beleefde, nog lang zal heugen. Een woord van waardering voor de organisa toren van het feest, het bestuur van de Ontzetvereniging en alle neven- commissies daaronder begrepen, Is dan ook zeker op zijn plaats. toe waar het koor zich doet horen. Zowel „Scheepspraet" van Jac,. Bon set ais „Hollands vlag" van J. P. J. Wierts werden zeer goed gezongen. Men had voor de gasten de rede van mr. De Lange in het Engels vertaald, zodat ook zij deze konden volgen. Na de rede werd de krans weer aan de arm van het beeld gehangen en men mag professor Sackré wel dank baar zijn, dat hij destijds besloot onze Victoria een opgeheven arm te geven, omdat deze buitengewoon geschikt is er jaarlijks de lauweren van een dank baar nageslacht om te hangen. Met het Wilhelmus van het koor en het Alkmaarse volkslied, door alle aanwezigen meegezongen, werd de plechtigheid besloten. De optocht. De mensenmenigte, die in de namid dag de binnenstad bevolkte was com pact, opgewekt en rustig. Kalm stond men langs de trottoirs te wachten, tot de historische optocht zou voorbijtrek ken, de optocht, waarvan dit jaar zo bijzonder veel werk is gemaakt. Het is niet de gewoonte met het slot te beginnen, maar deze keer zulion wij een uitzondering maken. De auctor- intellectualis van het schouwspel, de regisseur Piet Cloeck, reed daar ach teraan, trots gezeten te paard en zijn blik weerspiegelde zjjn voldoening, die hjj gevoeld moet hebben en die zo vol komen op haar plaats was. Want het kleurrijke schouwspel, onder dè titel Vrjjheid-Oranje-Vrijheid, is er één ge worden, zoals wfl In onze stad nog niet woe ALKMAAR FeE^T VIBRDI HET verleden HBR- LEEFPS T'JOENS OE. HISTOC2ISO-IË OPTOCHT. ALKMAAR <4S' EEN SCHITTEREND VUURWERK BE SLOOT DEZE FEESTDAG. De Mayor van Bath Alderman Sam Day luistert naar de rede van Mr. de Lange bij het Victoriebeeld Wjj hebben in ons vorig nummer reeds het een en ander over de plech- iigheid bij het beeld verteld en daarbij de herdenkingsrede van de voorzitter de 8 Octobervereniging „Alkmaar Ont zet", mr. C, J. de lange, weergegeven. Dat is en blijft telkenjare het hoog tepunt van de dag, want dat is, tus sen alle feestvieringen In, het moment van bezinning, het ogenblik waarop men zich realiseert waarom men eigenlijk feest viert. Dit jaar waren er heel wat gasten, die de traditionele gebeurtenis bijge- I v.oond hebben. Natuurlijk was er de I deputatie uit Leiden, de vertegen- I woordigers van onze zusterverenigin- j gen uit de Sleutelstad, waarmee de banden telkenjare nauwer worden aangeknoopt, er waren afgevaardig den uit Groningen, dat vroeger ook al van de Spanjaarden te lijden heeft gehad, er waren studenten, de leden van het corpsbestuur met de linten als teken van hun waardigheid en last but not least waren er onze gasten uit Bath, die Alkmaar ditmaal in zijn volle glorie zagen, niet alleen de roem van zijn kaasmarkt, maar ook het al- tijd aantrekkelijke beeld, dat de stad op 8 October biedt. Er was voor hen en daarbij na- t tuurlijk voor alle bestuurderen van de i Ontzetvereniging en him gasten uit (leze gemeente bijna geen plaats. De stoelen, die er stonden en die er konden staan waren vrijwel alle besproken en bij het groeiend leden tal van deze stedelijke organisatie en de daarmede gepaard gaande meerde re belangstelling voor de plechtigheid bij het Vietoriebeeld, zal het nood zakelijk zijn het ruimteprobleem spoe dig tot een oplossing te brengen. Misschien zal men meer gebruik kunnen maken van het gazon, dat zich aan de rechterzijde van het beeld uit strekt. Aan deze kant had men gister het mannenkoor „Orpheus" opgesteld en de zang van dit voortreffelijke koor kwam buitengewoon goed tot haar recht. Trouwens, sinds er geluidsver sterkers bestaan doet het er weinig MARIA STUART en WILLEM III zagen. Weliswaar was de stoet korter dan vorige jaren, doch daartegenover stond, dat het geheel verzorgd was op een wjjze, die boven alle lof was ver heven. Praalwagens, costumering en grime waren feilloos, de muziek blies zich de wangen bol, enkele corpsen gesto ken in achttiende-'eeuwse dracht, en het publiek had gelegenheid genoegd zijn waardering te uiten. Telkensmale klaterde het applaus op langs de weg Na het rijtuig van commissaris Dreeuws en hoofdinspecteur Rypma volgden de Postharmonie, de vlaggen draagsters en de vaandelwacht met het vaandel van de 8 Octobervereni ging, waarna de eerste praalwagen zichtbaar werd, geheel onder bloemen bedolven en voorstellende het Alk maarse Victoriebeeld. In open rijtuigen reden mede de burgemeester van Alkmaar met me vrouw Wytema, het bestuur van de 8 Octobervereniging, een delegatie van de Leidse Ontzetvereniging en van die voor Volksvermaken te Gro ningen. En vervolgens trok een bonte T)p' historische optocht werd besloten met een allegorische voorstelling: het Amerikaanse Vrijheidsbeeld. stoet aan het oog van de toeschouwer voorbij, te voet, te paard of in karos gezeten. Scholen, rijverenigingen e.d. hadden hun aandeel geleverd tot het welslagen van de optocht. De tijd der eeuwen verstreek bij het vorderen van de minuten, waarin de optocht passeerde. Wij zagen, hoe Juliana van Stolberg les gaf aan de adellijke jeugd, hoe Lodewijk van Nassau met Hen drik van Brederode op weg ging naar Margaretha van Parma om in 1566 het smeekschrift te overhandigen. Willem de Zwijger trok met zijn ge volg op jacht. Vervolgens (hoewel de chronologische volgorde daardoor wel wat in het geding kwam) werden Egmond en Hoorne onthoofd. De beul en zjjn rakkers zagen er luguber uit en een zeer jeugdig priester schreed achter de wagen om de veroordeelden in hun laatste ogenblikken bij te staan Trijn Remmen smeet met kokend lood en hete pek, dat de Spanjolen onder de stadswallen „voor pampus" lagen en zeer realistisch staken de laarzen uit de'hooiwagen van Lochem. Frede- rik Hendrik met zijn lieftallig gevolg blikte waardig voor zich uit, met zwier gezeten op zijn rossinant, een peinzen de trek op het verstandig gelaat. Enthousiast reageerde het publiek op het aanvallig tafereel van de jonge Maria Stuart, die haar Willem III schuchter bij de hand hield, om ver volgens te zien, hoe Willem III in 1689 tot Koning van Engeland werd ge kroond. In een statiekoets reden Willem IV met zijn gade en wij kunnen ons niet voorstellen, dat Wilhelmina van Prui sen 1787 verontwaardiger zal hebben en na het invallen der duisternis vlamde de feestverlichting allerwege op. Men ging zijns weegs naar de bioscoopen, die propvol zaten gister avond, men bezocht het vuurwerk, of men zocht ernstiger gelegenheid en luisterde naar het concert in de Grote Kerk. Het kerkconcert. De Nederl. Hervormde Oratorium Vereniging o.l.v. Corn. Jonker heeft zeer zeker niet de weg van de minste weerstand gekozen, om dit 8 October- concert te verzorgen, integendeel, het was een programma, zoals we zelden op het traditionele kerk-concert kon den beluisteren, en bovendien was er de kennismaking met twee belangrijke stukken uit de muziek-literatuur, welke alhier nog niet werdén uitge voerd, n.l. het Inleidingskoor uit het Weihnachts Oratorium van Bach en het Schicksals-lied van Joh. Brahms, bei de werken voor gem. koor. Zo gaat het de goede kant uit en wordt ieder een nader tot de werken van de grote meesters gebracht, die heus niet al leen hun werken schreven uitsluitend voor een geselecteerd groepje bewon deraars. Immers, Mozart zelf heeft ver klaard: „ik schrijf voor allen". En hiermede is wel de culturele ver dienste van deze avond gekenmerkt. Wat de uitvoering betreft het volgen de. Dat het „Alkmaars Volkslied" in bew. Corn. Jonker het feitelijk con cert vooraf ging, was vanzelfsprekend en intussen reeds een zeer goede inzet van het koor. Het inleidinvskoor uit Bach's Weihnachts Oratorium werd over 't algemeen zéér goed gezongen 'v V i, V Hierna werd door het koor het jubelende „Halleluja" van Handel uit stekend uitgevoerd. Het Nederlands Kamer Symphonis Orkest uit 's-Gravenhage zorgde voor een perfecte orkestbegeleiding. De zeer kleine schaduwzijde van dit concert was, dat de klank zowel van koor als orkest soms dooreen Vloeiden, dit kwam door de accoustiek van de kerk. De honderden belangstellenden zul len zeker uiterst voldaan huiswaarts zijn gegaan, na dat ze allen als plech tig slot het „Wilhelmus" hadden ge zongen. Het vuurwerk. Duizenden verdrongen zich gister avond tegen half tien op de Handels kade, waar de feestelijkheden met een vuurwerk besloten werden. Het was ditmaal een vuurwerk, dat voor ieder een vrij toegankelijk was een aar dige attentie van de 8 October-vereni- ging tegenover de burgerij en dat kosten noch moeite gespaard waren om iets goeds te presenteren kan wel blijken uit de lange lijst van kunst stukken, welke ditmaal niet minder dan 25 afdelingen telde. Tussen de vuurpijlen, die onophou-, delijk naar boven schoten en telkens weer een andere verrassing inhielden, werden de grote stukken afgestoken, die de menigte luide kreten van be wondering ontlokten. Bengaals vuur verlichtte de gehele omgeving, een „waterval" deed het „vuur-water" in brede stroom wegvloeien, vuur in al lerlei kleuren draaide en wentelde, lichtbollen werden links en rechts naar beven gespoten en het knalde en da verde dat de gehele stad kon horen, dat er wat bijzonders gebeurde. Het slotstuk was een „schitterende' kennisgeving: Links een paal waarop ,in vurige letters het jaartal 1573 ver scheen, rechts een met 1948 en in het midden daarvan „375 jaar Alkmaars Victorie!" Onze gasten uit Bath hebben mede van het vuurwerk genoten. Zij zullen nu wel tot de conclusie gekomen zijn, dat Alkmaar in alle opzichten een ver lichte stad is. „Excelsior", dat evenals de andere korpsen een zware dag achter de rug had, heeft ook het vuurwerk met wat vrolijke marsen opgeluisterd. De Alkmaarse Reddingsbrigade heeft niet eigen materiaal voor een goede afzetting gezorgd en was met gediplo- merde redders aanwezig om bij even tuele ongevallen die langs de water kant zo licht kunnen optreden, direct bij de hand te zijn. Er is niets ge beurd, maar voorkomen is beter dan genezen. Dat heeft de ARB ook ge dacht en daarmede bewezen; haar taak volkomen te begrijpen. Tot diep in de nacht. Tot diep in de nacht bleef Alkmaar in feeststemming. Toen de feërieke straatverlichting gedoofd was, keer- Alkmaarse turnsters gaven in de ochtenduren op het Waagplein een keurige demonstratie gekeken, dan zjj gisteren aan de Goe- janverwellesluis deed. De Franse tijd trok aan het oog voorbij, maar uiteindelijk keerde toch weer een Oranje op vaderlandse bo dem terug en landde de latere Koning Willem I te Scheveningen. Het Amerikaanse vrijheidsbeeld met de vlaggen van het Verenigd Europa sloot de stoet, een allegorische voorstelling, die niet naliet indruk te maken op het publiek. Er waren lieden, die de stoet twee, zelfs driemaal zagen passeren en zij hadden gelijk, want hét is een schouw spel geworden, dat men niet licht zal vergeten. Het werd steeds drukker in. de stad. Men verdeelde zijn aandacht tussen ae windhondenrennen (waarover elders nader), tussen de kermis en tussen zo maar een beetje slenteren en kijken. Het blaasvechten op het Hofplein trok grote belangstelling en het publiek onderging de sensatie val de doffe klappen der varkensblazen, die op de hoofden der deelnemers neersuisden. De versieringen werden bewonderd en dit was ook ten dele te danken aan de ervaring, welke dit koor in het zin gen van Bach zich reeds heeft ver worven. Deze praktische bijdrage tot de kennis van Bach bewees weer eens hoe een genie met hetzelfde werk procédé toch tegelijk zo veelzijdig kan zijn. Joh. Brahms heeft in zijn Schicksals- lied op tekst van Friedrich Hölderin vooral harmonisch een boeiende klan- kenpracht geschapen, soms met felle bewogenheid en het koor leverde hier een voortreffelijke prestatie inzake fijnzinnige nuancering. De zangeres Vera Doniska, sopraan, zong Exaltate et Jubilate van Mozart. Haar klankvolume was niet toereikenc voor de grote ruimte van de kerk, zo dat wel een en ander van dit schitte rende werk verloren ging, overigen- een mooie stem en muzikale voo? dracht. .De violist Sam Swaap speelr de twee bekende romance's van Bee hoven, met zéér mooie toongeving en gediciplineerde voordracht, zoals we dat van de Haagse concertmeester konden verwachten. DE ALKMAARSE STEDENMAAGD de de rust in de straten weer, maar in de eafé's en zalen laaide de feest vreugde hoog op. Na afloop van het vuurwerk werd de drukte nog groter. Velen wilden de 8 Octoberviering met een dansje besluiten en vonden hier voor ruimschoots de gelegenheid. In het Gulden Vlies speelden Gerard v. d. Woude in de voorzaal en dans ten in de grote zaal honderden op de vrolijke tonen van het orkest „Sirel- li". Er heerste een gezellige stemming, welke door geen wanklank werd ver stoord. Voor het gala-bal in het Vic tory Hotel bestond eveneens een gro te belangstelling en ook daar bleef men geruime tijd feestelijk bijeen. In het Wapen van Haarlem oogstten De Drie Musketiers wederom succes en ook in de overige Alkmaarse eafé's en restaurants heerste een uitstekende 8 October-stemming. „Het Wapen van Heemskerk", Hotel Centrum, „De In stuif", „Centraal", Restaurant Schuyt en vele andere zaken waren het mid delpunt van opgewekt feestgedruis. De verlichte wijzers van de klok van de Grote Kerk wezen reeds een vroeg uur, toen de laatste feestgangers huiswaarts keerden, nog zachtkens 't Victorielied neuriënd Het publiek, dat gisteren in groten ge tale de windhondenrennen op de Laat heeft aanschouwd, heeft daarbij blijk gegeven van een wel zeer ongedicipli- neerde houding, door ondanks het ver bod van de politie, die toch ook niet overal tegelijk kan zijn, steeds weer van de trottoirs te komen en op de rijweg te stappen. De hardwerkende juryleden, de ha- zenjongens en de draaier werden daar door ernstig in hun werk belemmerd en de honden werden er schichtig van en onrustig, zodat dit alles een invloed in ongunstige zin op het vlotte verloop van de course had. De volgende maal zal men heter doen, het hele trottoir met touwen af te zet ten, om op zo'n manier de kijkers te dwingen binnen de perken te blijven. Zijn wij goed ingelicht, dan was het reeds deze keer de bedoeling, touw- afzettingen te gebruiken, doch op het laatste ogenblik is hiervan niets geko men. De draverij zelf had een vlot verloop, ondanks de bovengeschetste moeilijk heden. Onophoudelijk gleed het haas pijlsnel over het asfalt, op de hielen gevolgd door de rennende honden, die fraaie tijden maakten en elkaar niet veel in snelheid toegaven. Het Victoriebeeld. Een der mooiste groepen uit de gecostumeerde optocht voor meisjes Het was een sierlijk gezicht, de slan ke dieren over de weg te zien gaan, aangemoedigd door het oorverdovend geblaf van hun soortgenoten achter de starthokken. Soms werd er gewonnen met meters voorsprong, soms maakte slechts een koplengte het verschil uit. Aan het eind van de baan remden de honden krachtig af in het zand en wer den door hun eigenaars opgevangen. En nog weer verder naar het Ritsevoort draaide de draaier aan zijn wiel en sleurde het haas naar zich toe. Een enkele hond was te nerveus en gaf het na enkele tientallen meters op, andere weer zochten onderweg ruzie en trachtten elkander te bijten en soms wak er een beetje moeite om een hond in het starthok te krijgen. Er was een lang programma af te .erken, want de honden liepen twee aan twee met een afvalsysteem, zodat de dag alweer ten einde liep, eer de courses afgewerkt waren en de eind resultaten bekend werden. De organi satoren van deze rennen, de jury, de ha- zenjongen en de draaier, om van de deelnemende eigenaren nog maar te zwijgen, zij allen hebben het publiek op de Laat enige uren aangenaam be zig gehouden en daarmede bijgedragen aan het welslagen van de viering van acht October. De uitslagen waren als volgt: Finale B-klasse: 1. Elly van mej. Peelen, Beverwijk; 2. Nelly van Gebr. Ackerman, Alk maar; 3. Rujou Orpheus van Aber- crombi en Kraehtwijk; 4. Dumas v. d. Kaasstad van Hooghiem, Winkel; 5. Frits van Sprong, Alkmaar. Demifinale A-klasse: Black, Gebr. Hoedjes, Alkmaar; Lex van mevr. Wiering, St. Pancras; Simano van v. d. Molen, Verlaat, Heerhugowaard; Nasker van Gebr. Ackerman, Alk maar. Finale: 1. Nasker van Gebr. Acker man, Alkmaar; 2. Lex van mevr. Wiering, St. Pancras; 3. Simano van v. d. Molen, Verlaat, Heerhugowaard; 4. Black van Gebr. Hoedjes, Alkmaar. De prijsuitreiking vond plaats in café Sleutel. Een der Leidse gasten temidden van de leden van Alkmaar's 8 October- comité, de heren Ringers, Grondsma en Kuiper

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5