Alkmaars vroedschap feestelijk bijeen PINDAKAAS!! SCHEEPMAKER iwee politieke veteranen jubileerden 90 ets. Jubilerende raadsleden krijgen zilveren medaille der gemeente Hulde en dank voor zegenrijke schenking Huldiging van „zilveren" raadsleden Instelling Ripping-Bunnikfonds Zilveren raadsleden AGENDA Ontvangen Vrouwe Justitie oordeelde Indonesië werkt weer Gistermiddag om 2 uur vergaderde de raad dezer gemeente onder voor zitterschap van de burgemeester. Af wezig waren wethouder Bakker en de heer Van Beckum. De raadszaal bood door tal van keu rige bloemstukken een feestelijke aan blik. Voor de zetels van de heren Van Slingerland en Sietsma waren fraaie manden bloemen in de stads kleuren geplaatst. Herdenking. De voorzitter wijdde een woord van waardering aan de nagedachtenis van de heer Spruit, die gedurende 40 jaren stadsuurwerkmaker is geweest. De voorzitter noemde deze dag zeer belangrijk omdat wij het zilveren jubileum van twee raadsleden herden ken. Dit is niet alleen een dag van persoonlijke betekenis, maar hij staat ook in het teken van het algemeen be lang, want de raadsleden zijn door een groot aantal trouwe kiezers gekozen en herkozen en het vervullen van hun plichten moet hun een voortdurende voldoening geweest zijn. Wie zich 25 jaar volijverig en met de warmte van zijn hart aan de taak van het raads lidmaatschap heeft gegeven, moet wel onder de bekoring zijn gekomen aan die functie verbonden. De Evenredige Vertegenwoordiging heeft de band tussen kiezers en gekozenen wat losser gemaakt. Dsondanks is er een sterke band gebleven tussen de kiezers en deze raadsleden, ondanks de bezet tingstijd. Vanavond zal de raad in een persoonlijk samenzijn nog vele ge beurtenissen in de herinnering wakker roepen. De jubilarissen zijn als het ware door hun gelijke diensttijd twee lingen in de raad, al is de heer Van Slingerland dan ook een maand eerder „geboren". De raad mag zich gelukkig prijzen deze leden in zijn midden te hebben. In de lange tijd van hun raadslidmaat schap zijn belangrijke werken tot stand gebracht o.a. de stichting van een Cen traal Ziekenhuis, van een politiebureau, de restauratie van de Grote Kerk en de uitbreiding van onze gasfabriek door meerdere aansluiting van omlig gende gemeenten. In dat alles hebben de jubilarissen een groot aandeel ge had. Eigenlijk telt de bezettingstijd niet mee, maar spreker wil het geheel als een ononderbroken tijdvak zien. Spreker bood de heren Van Slinger land en Sietsma de zilveren ere-penning aan als blijk van waardering van de raad en de gemeente voor het vele wat door deze raadsleden verricht is. (Applaus). De nestor spreekt. De heer Groot achtte het 'n voor recht als oudste raadslid namens alle anderen je mogen spreken. Het had hem veel voldoening gegeven dat aan beide jubilarissen de zilveren medaille der gemeente is uitgereikt. Het is geen kleinigheid om 25 jaar het algemeen belang te dienen en in die tijd te be antwoorden aan de verwachtingen van ae kiezers. Velen weten niet hoeveel tijd en moeite een goede vervulling van het raadslidmaatschap eist. Voor beider prestatie past een woord van hartelijke dank. Er is, ondanks ver schil van politiek inzicht, steeds een goede verstandhouding en prettige samenwerking geweest. Spreker wilde hierop niet dieper ingaan, daar hij te weinig persoonlijke ervaringen heeft en niet vooruit wilde lopen op de rede voeringen in een feestelijke onderlin ge bijeenkomst. Mogen beide jubilaris sen met Gods hulp en in goede gezond heid nog vele jaren de belangen der gemeente dienen. (Applaus). De heer Van Slingerland ant woordt Als oudste der tweelingen bracht de heer Van Slingerland hartelijk dank voor de gesproken woorden. Een kwart eeuw lijkt zo lang als men er vóór staat en zo kort als ze achter de rug is. Op September 1923 is spreker lid van de raad geworden, die toen uit 19 leden bestond waarvan er 10 zijn over leden. Spr. heeft in die periode heel wat reedsleden zien komen en gaan. Hij gevoelde zich de eerste jaren door onervarenheid wat onwennig en was veel op anderer steun aangewezen, maar geleidelijk werd dit beter. Er wa ren in die 25 jaren vele mooie momen ten, maar over het algemeen waren de debatten veel scherper dan nu het ge val is. 't Spitst zich nu niet meer zo toe als vroeger. Spreker 'ankte hartelijk voor te tot hem gerichte vriendelijke woorden. Wat zal de toekomst brengen? Het zal langzamerhand tijd worden het werk aan jongeren over te laten en dat zal spreker in de komende maanden nader onder de ogen zien. Spreker heeft om getwijfeld zijn fouten gehad, maar steeds getracht zijn beste krachten aan de gemeente te geven en hij hoopt dit nog enige tijd te kunnen blijven doen. Een bijzonder woord van dank bracht spreker aan de concierge de heer Van den Brink, die de raadszaal op zo schit terende wijze met bloemen gesierd had en hij besloot met een woord van har telijke dank voor de lange en goede samenwerking (applaus). Een woord van de heer Sietsma. De heer Sietsma zag zich het gras wel enigszins voor de voeten wegge maaid. Hij bracht ook een woord van dank aan de concierge en aan de heer Van Slingerland die zijn feestdag wilde uitstellen tot beide raadsleden deze sa men konden herdenken. Toen spreker in Alkmaar kwam werd medegedeeld, dat hij niet aan politek deed. Hij kwam als no. 3 op de lijst van de V.D. en verwachtte niet, dat hij ooit zitting in de raad zou krijgen, maar de omstandigheden hebben het anders gewild. Nu ziet hij terug op een zeer prettige episode uit zijn leven. Aan het wel en wee van Alkmaar heeft hij naar zijn beste krachten medegewerkt. (Applaus). Ingekomen stukken. Na vaststelling van de notulen van de vorige vergadering werd mede deling gedaan van de ingekomen stuk ken. Daartoe behoorden berichten van kennisneming en goedkeuring van diverse raadsbesluiten en een brief van B. en W. inzake coördinatie van gemeentelijke bezoldigingsmaatregelen, welke voor kennisgeving werden aan genomen. In handen van B. en W. werden ge steld twee adressen van het Bestuur der Ver. „Alkmaarse Fröbelschool ver zoekende vergoeding der kosten van eerste inrichting e.d. en verhuur van lokalen ten behoeve van een uitbrei ding van het neutraal voorbereidend L. onderwijs. Ook was ingekomen een verzoek van de heer S. de Jong al hier, cm een subsidie toe te kennen in de kosten voor restauratie van de gevel van perceel Mient 19, welk per ceel voorkomt op de voorlopige lijst van Nederlandse monumenten van ge schiedenis en kunst. Ingekomen was nog een verzoek van de heer C. M. van Rijk om hem ont slag te verlenen als onderwijzer aan de Tesselschadeschool alhier. Besloten werd het ontslag eervol te verlenen met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. In handen van de raadscommissie ad hoe werden gesteld twee adressen, resp. van de afdeling Alkmaar van de Nederlandse onderwijzersvereniging en van ouders van leerlingen der Tessel schadeschool met betrekking tot de voorgenomen reorganisatie van het Openbaar Lager Onderwijs. Wat betreft de indiening van deze adressen achtte de heer Venneker het niet meer noodzakelijk deze in handen van de commissie ad hoe te stellen, daar deze ongetwijfeld met de naar voren gebrachte bezwaren be kend Was. Men kan ze beter bij de raadsdebattën ter sprake brengen. De voorzitter had het juister ge acht de commissie deze stukken niet te onthouden. De heer Van Slingerland, voorzitter der commissie, zeide de be slissing over wat er met deze stukken moest gebeuren, aan de raad te willen overlaten. De heer H o y t i n k betreurde het, dat de raad door deze adressen het on derwijsdebat heeft moeten verschui ven. We moeten niet meer de kans van nieuw uitstel lopen als er nog meer adressen komen. Spreker stelde voor eventueel vol gende adressen rechtstreeks naar de commissie te zenden, zodat men voor een dergelijk besluit niet meer op een raadsvergadering behoeft te wachten. De voorzit te r stemde daarmede in. Een behandeling van het reorga nisatieplan zou in deze zitting te veel tijd gevergd hebben. Besloten werd eventuele volgende adressen rechtstreeks naar de com missie ad hoe door te sturen. Benoemingen. Na een langdurige geheime zitting werd overgegaan tot diverse benoemin gen. Enige tijdelijke leerkrachten in natuur- en scheikunde moesten aan het Murmellius Gymnasium worden be noemd omdat Dr G. van Kleef zijn functie als leraar in verband met de woningmoeilijkheden in Alkmaar niet aanvaard had. De leraar in aard rijkskunde moest ook tijdelijk worden vervangen daar hij hier minder uren les kon geven. Dr. D. A. van Kreve len heeft zijn benoeming tot leraar in de oude talen niet aangenomen. De heer A. P. Verburg, die tijdelijk met deze functie belast was, heeft na een week het bijltje er bij neergelegd, zodat ook hij moest worden vervangen. In verband met een en ander bevalen B. en W. aan om voor een benoeming tot tijdelijk leraar tot een door hen te bepalen datum, doch uiterlijk tot het begin van de volgende cursus de vol gende benoemingen te doen. A. Te rekenen met ingang van 1 Sep tember j.l in natuurkunde de heren J. C. Keyman en H. W. de Koning alhier, in scheikunde de heren Dr. H. A. Cy- souw en Dr. J. Adriani alhier, in aard rijkskunde de heer H. v. d. Berg alhier. B. Te rekenen met ingang van 15 September in de oude talen de heer F W. Roorda te Hilversum. Alle voorgedragenen werden be noemd. Tot onderwijzer aan de Tesselschade school werd benoemd de heer D. P. Kansen, onderwijzer o.Ls. te Langedijk, no. één van de voordracht. Tot onderwijzeres aan de Tessel schadeschool werd benoemd mej. N. Koopal; tot tijdelijke leraren aan de Handelsschool de heer G. v. d. Voet voor wiskunde en mej. N Borst voor Engels. Commissie van advies ingevol ge de woonruimtewet. De zittingsduur der bestaande Com missie eindigde op 30 September zodat een nieuwe benoeming moest plaats vinden. Voor het volgende, jaar wilden B. en W. om de continuiteit te bewa ren de thans zitting hebbenden opnieuw benoemen. Het plaatsvervangende lid mevr. J. de Vries-Vriese stelde zich, in verband met haar voorgenomen ver trek, niet meer beschikbaar en de Ver. van huis en grondeigenaren en bouw kundigen „Het Eigendom" verzocht als plaatsvervangend lid in de plaats van de heer N. H. Toepoel te benoemen de heer M. H. Erkamp. In verband met een en ander stelden B. en W. voor te benoemen als leden mevr. Th. Th. J. M. Roos-Cikot en de heren H. Bruin, mr. H. Lesterhuis, J. F. H. Plas en A. F. Zeegers en als hun plaatsvervangers resp. mevr. A. F. Meijer-Siewertsen en de heren M. H. Erkamp, mr. D. J. M. Noordijk, J, van Wijk en C. Couwenhoven. Benoemd werden de voorgedragenen. Medewerking voor school- benodigdheden. Besloten werd medewerking te ver lenen voor het aanschaffen van school boeken wegens uitbreiding van 't aan tal leerlingen der Julianaschool (ULO) Gelden uit de gemeentekas voor her stel van bezettingsschade waren aan gevraagd voor de Julianaschool (ULO) de Mariaschool (GLO), de Sint Joseph- school (GLO) en de St. Agnesschool (GLO). B. en W. stelden voor de ge vraagde medewerking te Verlenen, waartoe werd besloten. Het is nog niet te zeggen of het rijk de schadekosten geheel of gedeeltelijk aan de gemeente zal vergoeden. Wij maakten reeds eerder melding van het feit, dat mevrouw K. C. Rip ping Bunnik, die zich als echtgenote van burgemeester Ripping tijdens diens ambtstijd van 1899 tot 1919 reeds als een zeer liefdadige ingezetene deed kennen de gemeente tot hare univer sele erfgename benoemd heeft. De voornaamste verplichting waaraan de gemeente heeft te voldoen bestaat uit het stichten van een „Ripping-Bun- nik-fonds", uit welks inkomsten eens deels aan min- of onvermogende jeug dige ingezetenen met een meer dan middelmatige aanleg studiebeurzen moeten worden verstrekt, anderdeels de kosten van verpleging van aan tuber culose lijdende ingezetenen in Neder landse sanatoria moeten worden bestre den, waarbij uitdrukkelijk werd be paald, dat het onverschillig is van wel ke godsdienst of kunne de bevoordeel den zouden zijn. De waarde der nala tenschap bedraagt na aftrek van alle kosten ruim 90.000. Nadat de erfstelling reeds in 1945 was aanvaard moest thans worden over gegaan tot het instellen van een „Rip- ping-Bunnik-fonds" tot het inbrengen daarin van het restant der nalatenschap en het vaststellen van een reglement op het beheer. B. en W. brachten eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van mevrouw de Wed. K. C. Ripping-Bunnik. De heer Leesberg zou bij de in stelling van dit fonds gaarne ene per soonlijke herinneringen naar voren brengen. Hij is van deze raad nog het enige raadslid dat zitting gehad heeft onder burgemeester Ripping en hij heeft ook mevrouw Ripping persoon lijk gekend. De gedachtenis aan de heer Ripping leeft in onze gemeente voort. Zijn wapen staat aan de ingang van de raadszaal als gevolg van de lestauratie van het stadhuis, welke on der zijn burgemeesterschap is uitge voerd. Er is hier een Rippingstraat en een Rippingbank en nu komt er nog een Rippingfonds. Hier geldt het een belangrijke zaak waarmede een be drag van f 190.000 is gemoeid en spr. stelt er prijs op de heer en mevrouw Ripping een ogenblik in aller gedach ten te doen leven. Burgemeester Rip ping was een gepensionneerd Indisch officier en er ging een zeker comman do van hem uit, hoewel hij een rustig beleid voerde. Zijn gezondheid liet vaak te wensen over. De oude bode Corinno moest hem bij het betreden van de stadhuistrappen vaak onder steunen en voornamelijk in de oor logstijd van 1914 tot 1918 was het bur gemeestersambt geen sinecure. Er was toen een soort gemeentelijk oproer door de lage ondersteuningen van het steuncomité. B. en W. moesten onder politiegeleide van het stadhuis naar eigen woning wandelen. Men heeft in die dagen bij de burgemeester de rui ten ingegooid en toen het werk hem te zwaar was heeft de heer Ripping daarvoor bedankt. Mevrouw Ripping deed veel aan maatschappelijk werk. Het echtpaar had geen kinderen en zoals het zo vaak gaat verplaatste hun liefde zich naar de stad hunner inwo ning. Het testament van mevrouw Ripping is zeker door haar overleden echtgenoot geïnspireerd. Zjj hebben de kinderen van Alkmaar als de hunnen beschouwd en steun willen geven aan armlastige tbc-Hjders. Spreker hoopte, dat in de toekomst meerdere kinder loze ingezetenen de gemeente in bun testament zouden willen gedenken. In de middeleeuwen kwam het veel meer dan nu voor, dat men zijn geld naliet aan openbare lichamen. Laat men dit fonds dan versterken. Spr. had er prijs op gesteld de heer en mevrouw Rip ping een posthume hulde te brengen en hun hartelijk dank te zeggen voor het belangrijke geschenk aan deze ge meente. (Applaus). Opnieuw kwam aan de orde het ln de vorige vergadering aangehouden voorstel het woonwagenpark in het grondbedrijf te brengen. Daartoe werd besloten. Uitneming van gTonden uit het grondbedrijf. De directeur van Openbare Werken acht het juister diverse percelen uit het Grondbedrijf te nemen. O.a. dat van het nieuwe woonwagenpark, het terrein van de R. Landbouwschool en enige percelen, welke than3 in gebruik zijn bij het Plantsoenbedrijf. B. en W. stelden voor daartoe over te gaan te rekenen van 1 Januari 1948. Goedgekeurd. Een zelfde besluit werd voorgesteld t.a.v. een strookje grond aan het Zeg- lis, dat reeds deel uitmaakt van de openbare weg. Daartoe werd besloten. Een administratieve wijziging werd gebracht in de redactie van het reeds genomen raadsbesluit tot verkoop van bouwterrein ten Z. van de Uiten- boschstraat. Verhoging subsidie restauratie kosten Grote Kerk. In 1946 besloot de raad de kosten van de Grote Kerk te verhogen tot f 855.000 en werd besloten met de Staat der Nederlanden een aanvullende over eenkomst van geldlening aan te gaan tot een totaal bedrag van f 205.200, zijn de het aandeel van deze gemeente in voornoemde kosten. Kerkvoogden hebben het vorig jaar verzocht het gemeentelijk subsidie te verhogen met 24 pet. van f 70.000. Men verwacht, dat de totale restauratiekos ten een bedrag van f 925.000 niet zullen overschrijden. De minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting heeft goed gekeurd het voor de uitvoering van de restauratie aan onze gemeente verleen de crediet ad f 205.000 te verhogen met een bedrag van f 16.800, zodat het wordt gebracht op f 222.000. De minis ter van Onderwijs heeft zich bereid verklaard van de overschrijving ad f 70.000 ook thans 75 pet. ten laste van zijn departement te nemen, terwijl Ged. Staten het maximum van de Prov. subsidie, zijnde 15 pet. der totale kos ten verhoogd hebben met f 10.500 tot f 138.750. Het restant van het aange vraagde subsidie, 4 pet. van f 70.000 komt voor rekening van de kerkelijke gemeente. B. en W. stelden thans de raad voor de subsidie met f 16.800 te verhogen en ter verkrijging van dit voorschot een lening met de Staat aan te gaan, waarmede de raad accoord ging. Begrotingen instellingen van weldadigheid. Goedgekeurd werden de begrotingen van de afd. Alkmaar van het Wit-Gele Kruis I, voor de afd. Wijk- en Wijk- kraamverpleging, in ontvangst en uit gaaf tot een bedrag van f 11.000 met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van ten hoogste f 3.000. 2 Voor de afd. RK Gezinshulp, in ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van f 7.050, met toekenning van' een sübsi- die der gemeente van ten hoogste f 3.000. b. De Alkmaarse vereniging tot be strijding der tbc, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 74.213.79, met toe kenning van een gem. subsidie van ten hoogste f 40.000. De heer De Wilde stelde een groot aantal vragen. Is een pensioen van f 1000 voor de zusters op 60-jarige leef tijd niet te laag? Is de spbsidie welke het Witte Kruis en het Wit Gele Kruis van het Ziekenfonds ontvangen zo ver hoogd, dat die van de gemeente ver laagd kan v/orden? Worden er po gingen gedaan het te kleine aantal le den op te voeren? Waarom is de subsi die voor de tbc-bestrijding van f 55.000 tot f 40.000 verlaagd? Wat betekent de post van f 750 van Sociale Zaken op deze begroting? Nadat B. en W. tevergeefs getracht hadden hierop de passende antwoor- WSmmm Er worden bij 25-jarige jubilea in de regel toespraken gehouden en geschen ken overgereikt. Soms gaat dat heel spontaan, omdat men er van overtuigd is, dat de jubilaris zich in die tijd zeer verdienstelijk heeft gemaakt, soms ook ge beurt het uit een zekere sleur omdat men er niet af kan en is de enige verdienste van de jubilaris, dat hij oud genoeg geworden is om deze dag te beleven. Bij raadsleden is dat anders. Die moeten elke vier jaar aftreden en van de volkskeuze hangt het af of zij al dan niet het heilige' der heiligen weer zullen betreden. Er zijn raadsleden, die als sterren van de eerste grootte aan de politieke hemel staan om dan plotseling te ver dwijnen. Er zijn er ook en dat zijn de aller beste die rustig op hun plaatsje blijven, die daar als 't ware thuis be horen, zodat het vreemd en helemaal niet prettig zou zijn als men ze daar zou missen. Twee van die politieke sterren zit ten er in onze raad. Er zijn er natuur lijk wel meer, maar deze twee trekken thans in het bijzonder de aandacht, omdat ze in zekere zin jubilarissen zijn. Men behoeft niet te vragen of zij hun werk goed gedaan hebben, want zij zijn van periode tot periode her kozen en het volk, dat zij vertegen woordigen, heeft zich over hun ver dienste dus duidelijk uitgesproken. Zij zijn destijds als juniores nog een beetje onwennig in de raad ge komen, maar zij hebben de grote poli tieke steekspelen meegemaakt, zij hebben de wapenen leren hanteren en zijn langzamerhand in het kamp der veteranen terecht gekomen. Men herkent ze in de raad onmid dellijk, die oude geroutineerde vecht jassen, voor wie de politiek geen ge heimen heeft heeft, die jarenlang ach ter allerlei schermen hebben gekeken en zich ongetwijfeld wel eens hebben vermaakt over de argeloosheid en de naïviteit waarmede in verloop van ja ren zovele nieuwelingen hun eerste wankele schreden in de arena gezet hebben. Zij zijn uitgegroeid tot fractie-voor zitter of wethouder en naar hun wijze woorden wordt in de regel met ontzag geluisterd. Twee van deze veteranen hebben thans gejubileerd. Het zijn de heren G. van Slingerland, die in September 25 jaren raadslid is geweest en A. Sietsma, die dit gedenkwaardige feit gister kon her denken. Twee figuren van formaat, die in die vijf-en-twintig jaren meermalen de degens gekruisd hebben en eikaars capaciteiten kennen en waarderen. Wij behoeven hier geen uitvoerig exposé van hun politieke leven te ge ven, omdat de raad een lichaam is, dat in het openbaar vergadert en om dat ook onze courant een kwart eeuw hun woorden en daden in het licht gesteld heeft. De heer Van Slingerland is de grote man van de katholieke arbeidersbe weging, die hier kwam als gesala rieerd bestuurder van de plaatselijke afdeling van de R.K. Volksbond, de heer Sietsma is de man van de oude V.D.-partij, die na de samensmelting naar de Partij van de Arbeid is over gegaan en de heer Oud niet gevolgd heeft, toen deze met een groep onte vredenen de partij voor Vrijheid en Democratie gesticht heeft. Zij hebben beiden hun politieke spo ren verdiend. De heer Van Slinger land is in 1930 wethouder geworden en heeft sindsdien onafgebroken zit ting in het College gehad, de heer Sietsma wiens functie aan het Hoog heemraadschap hem belette een wet houderszetel te aanvaarden bleef met mej. Carels en later nog enige tijd met de heer Eriks de grote man van de V.D., welke partij hij ook in de Provinciale Staten vertegen woordigt. Hij is thans fractievoorzitter van de P. v. d. A. in de raad en tweede voorzitter van zijn fractie in de Staten. Wat kunnen wij nog van hen zeg gen, dat niet iedereen weet? Wij kunnen er op wijzen welk ver dienstelijk werk zij al die jaren in Commissies van bijstand hebben ge daan, wij kunnen er aan herinneren, hoe de heer Van Slingerland via So ciale Zaken bij Financiën terecht kwam en, hoe hij in de jaren van de grote tekorten op deze ondankbare post door zijn aangeboren humor al leen maar lachende gezichten te zien kreeg, als hij zijn zakken omkeerde om te demonstreren, dat er totaal niets meer inzat. Welk een voortreffelijk redenaar is hij altijd geweest, op Welke eminente wijze heeft hij jaren lang het burgemeestersambt waargenomen, niet alleen in de raad, maar overal waar hij representief het hoofd der ge meente moest vervangen. Zijn benoe ming tot ridder in de orde van Oranje Nassau is een welverdiende beloning voor zijn uitstekende arbeid geweest. Zijn mede-jubilaris, de heer Sietsma, heeft ook een vooraanstaande plaats in onze gemeenschap ingenomen. Niet alleen in de raad, waar zijn gefundeerd oordeel en zijn buitengewone kennis van waterstaatszaken van grote voor lichtende betekenis zijn geweest, maar ook in het maatschappelijke leven, als bestuurslid van de N.H.V.B., als voor zitter van Alcmaria Victrix, als be stuurslid en voorzitter van de Afd. Alkmaar van de Nederlandse Reisver- eniging, waar men zijn ervaring en werkkracht ten zeerste heeft leren waarderen. Beide veteranen hebben in de gister gehouden raadszitting de woorden van hulde en dank ontvangen, welke zij door hun politiek- en maatschappelijk ver leden in alle opzichten aan stad en be volking verdiend hebben. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). (Ontleend aan onze advertentie kolommen) DINSDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Het lied van de woestijn, 14 jaar; Victoria-Theater, 8 uur: De betovering om La Bohème, 14 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Persued, 18 jaar. Gulden Vlies, 8 uur: De nacht van de 16e Januari (Haagse Comedie). Sted. Museum, 1012, 14—17 en 19—21 uur: Expositie 50 jaar Alkmaar. WOENSDAG Harmonie-Theater, 2.30 en 8 uur: Hot lied van de woestijn, 14 jaar; Victoria- Theater, 2.30 en 8 uur: De betovering om La Bohème, 14 jaar; Cinema Ame ricain, 2.30 en 8 uur: Persued, 18 jaar. Hotel Centraal, 8 uur: Lezing Harmo- nia. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Filmavond het Nut en Ver. Oost en West. Sted Museum: 10—12, 14—17 en 1921 uur: Expositie 50 jaar Alk maar. wij a.s. week, bestelt reeds nu en wij bezorgen het U volgende week thuis, per pot Wie het eerst komt, het eerst maalt. TELEFOON 3330 SPOORSTRAAT 62 Zondags geopend van 26 uur. den te vinden, deelde de heer Wol- dendorp ambtshalve mee, dat het pensioen van de zusters op 55-jarige leeftijd ingaat, dat het Ziekenfonds nog wacht op het invoeren van een lande lijke regeling, dat de subsidie der ge meente gebaseerd is op de bestaande regeling en dat men al zijn best doet mondeling zullen terugkomen. De voorzitter beloofde, dat B. en W. op een en ander schriftelijk of het ledental te vergroten. Nadat enige wijzigingen gebracht wa ren in de gemeentebegrotingen voor '46 en voor '48 werd de vergadering be sloten. MEN MOET NOOIT IETS AFSLAAN Dirk H., uit Bergen, had 1000 siga retten verkocht zonder aanbrenging van goede zegels. Hiervoor moest hij giste ren voor de politierechter te Alkmaar, mr. Alblas, verschijnen. H. had een transactie aanbod van f 50 gekregen. Dit vond hij ietwat aan de hoge kant en hij nam het dus niet aan. Ter rechtzitting bleek, dat de minimum boete die nu opgelegd kon worden, f 100 bedraagt. De rijksadvocaat, mr Van Doorn, eiste het minimum, f 100 of 30 dagen. Uit spraak conform de eis. ELF CENTEN MET GEVOLGEN Klaas S., uit Ursem, had elf cent te kort betaald voor zijn wegenbelasting- kaart. Hij had bericht ontvangen, dat hij moest komen betalen, maar in plaats dat te doen klom hij op zijn motorfiets en dacht niet meer aan het achterstal lige kapitaal. De Rijksadvocaat nam de zaak niet al te somber op en vorderde f 0.50 boete. De politierechter vonniste f 0.50 subs 1 dag. EEN GULLE HANDELAAR Berend Jan K. H., uit Alkmaar, had omstreeks Dec. 1947 handel gedreven in tabak zonder vergunning te hebben en kistjes sigaren verkocht, waarvan de inhoud niet voorzien was van de nodige banderolles. Verdachte bleek een nogal uitbundig persoon te zijn. Hij verklaarde met veel mimiek, dat hij zich nooit schuldig had gemaakt aan zo 'n laakbaar feit. Hij had de sigaren op het Waterlooplein van de Grote Onbekende gekocht en zei met veel overtuiging, dat de Politie rechter er ook één van hem zou heb ben gekregen, als hij bij hem was geko men. Mr Alblas zwichtte echter niet voor zoveel liefde. Hoewel verdachte nog steeds niet had toegegeven dat hij de sigaren had verkocht, was de eis toch f 50 subs. 30 dagen. Voor de tweede tenlastelegging was de eis dezelfde. De uitspraak was conform. Onder leiding van de Koninklijke Vereniging „Indisch Instituut" te Am sterdam zal Woensdagavond in de eerste Nutsavond in 't Wapen van Heemskerk een filmvertoning worden gegeven. Gedraaid zal worden de film „Indo nesië werkt weer". De avond wordt gehouden in samen werking met de Kon. Ver. „Oost en West". DE VOLKSUNIVERSITEIT BEGINT HAAR WERK Op 18 October a.s. zal de heer Josef Cohen, bibliograaf van de Openbare Leeszaal te Groningen, zijn eerste voor dracht houden van een cursus van 4 avonden, getiteld Nederlandse Sagen en Legenden. Op deze avond zal de in leider spreken over de levenswijsheid in de Ned. Sage. De tweede avond is gewijd aan het bijgeloof. Op de derde avond zal de poëzie en de humor aan een beschouwing worden onderworpen om tenslotte de laatste avond te ein digen met het geloof in de Nederland se sagen en legenden. De avonden worden om de veertien dagen gehouden in een localiteit van het Murmellius Gymnasium. -Kr --W*

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2