Ruslar Zilveren jubileum hartelijk herdacht •r-r Ir' r> De heer R. Vóórhaar gehuldigd Jongetje overreden en gedood Telegram van twee Alkmaarse jongens Dankwoord van H.M. de Koningin H.O.V.-concerten Biljartcompetitie District Alkmaar Bergen Nieuwe secretaris bij Prov. Centrum Heiloo De tante uit Indië Polder Obdam verhoogt de lasten Beemster De Rijp A.V.V.-nieuws IJmuiden Visserij -besommingen gaafste ^Jieuws BENZINE SPAREN DEVIEZEN GAREN Graft Hoe het groeide Hensbroek Nieuwe Niedorp Melkproductie nog niet op peil Or De blundi President i i Gistermiddag vond in het Victory-Hotel alhier een receptie plaats, waarop de heer R. Vóórhaar, administrateur van het Witte Kruis, hartelijk werd gehuldigd ter gelegenheid van het feit. dat hij vijf en twintig jaar zijn werkkracht heeft gegeven aan de instelling, die zijn volle hart had. Behalve het bestuur van de afdeling Alkmaar, waren aanwezig mevrouw Kunst, secretaresse van het hoofd bestuur, het kantoor en magazijnpersoneel, familie en genodigden. of voor een geslaagde beursspeculant. Mevrouw Kunst zag van elk dezer be roepen enkele trekken in de jubilaris aanwezig. Spr. besloot met de woorden: Als er een organisatie zou zijn, die het Witte Kruis naar de kroon steekt, zou dat mislukken, omdat de heer Voor- haar haar vóór is. Want het belang van de vereniging is het belang van de heer Vóórhaar en hij leeft vóór haar. Mej. Ank van Dok sprak namens het personeel enkele woorden en bood de jubilaris geschenken aan. De heer Vóórhaar beantwoordde de sprekers en bracht hun dank voor hun aanwezigheid en hun stoffelijke blijken van waardering. De jubilaris zeide, al tijd de beste bedoelingen te hebben gehad met het Witte Kruis en het zo goed en groot mogelijk te hebben wil len maken. Herhaalde malen verzeker de spr. dat dat alleen mogelijk was ge weest door de grote steun en de mede- Werking, die hij van het bestuur steeds ontving. Ontroerd herdacht de heer Vóórhaar de vriend die hem 24 jaar terzijde stond en die met haar zonnig en opgewekt karakter zoveel voor hem heeft betekend. Tot ieder der sprekers richtte de jubilaris tenslotte enkele woorden van dank. Tot besluit van het officiële gedeelte sprak de heer De Wolf Pereboom na mens het bestuur der stichting Nood- schouwburg, waarin de heer Vóórhaar zitting heeft. Geen wonder, zo zeide spr., met zijn voorliefde voor 't toneel. Nog tal van particulieren, waaronder veel vrienden en bekenden en ook ver schillende verenigingen hebben later gebruik ger/aakt van de gelegenheid, de heer Vóórhaar geluk te wensen met zijn zilveren ambtsjubileum. De zaal was versierd met een schat van bloemen. O.m. waren er bloemstuk ken van de ontsmettingsinrichting van het Witte Kruis, van het hoofdbestuur, van het personeel, van de commissie gezinsverzorging, van het Wit-Gele Cruis, van het bestuur van de stichting iïoodschouwburg, van de directie van het Gulden Vlies, van de Nutsspaar- bank en vele andere. Chrysanten en uahlia's voerden de boventoon. Als eerste spreker trad naar voren de heer D. G. G. Margadant, voorzitter an de afdeling, die zeide, dat een zil- eren jubileum eigenlijk niets bijzon- icrs is, doch dat het bijzondere hier is ..■iegen in de wijze, waarop de heer /oorhaar zijn taak heeft vervuld. Hij maakte alles mede in de groei van de afdeling, de Stichting van het magazijn en de uitbouw daarvan tot de best ge outilleerde inrichting, die het thans is. Jank zij zijn ijver en toewijding is dit ot stand gekomen. Spr. hoopte, dat de neer Vóórhaar nog vele gelukkige ja- ;en beschoren mochten zijn, ook in zijn particuliere leven, dat vele tegenslagen eeft gekend. Als blijk van waardering overhandigde spr. de jubilaris een en veloppe met inhoud. Mr. De Lange, .afdelingssecretaris, voerde vervolgens het woord en zeide daarbij een bijzondere reden te hebben, zulks te doen. Want niet alleen had rpr. de jubilaris als een hard en nauw gezet werker leren waarderen, doch evenzeer als een goed vriend. Uw ini tiatief, uw zoeken naar nieuwe wegen, maakte het tot een voorrecht, u als ad ministrateur te hebben, zo zeide mr. De ange. Spr. wees erop, dat de heer Vóórhaar de mensheid meemaakt in de meest verdrietige omstandigheden, ziekte en ellende. Als tegenhanger daarvoor heeft hij zijn liefhebberijen, vooral het verenigingsleven, waarin hij drukte zocht. En juist in verband met die liefhebberijen bood mr. De Lange de heer Vóórhaar een fraai boekwerk aan, met als onderwerp de Vaderlandse Geschiedenis. Namens het hoofdbestuur sprak me vrouw Kunst geestige woorden van huldiging. Het is nog nooit eerder ge beurd, zeide zij, dat het hoofdbestuur iemand afvaardigt naar het jubileum van een personeelslid, doch hier is dat anders. Vroeger was er rivaliteit tussen de afdelingen Hilversum en Alkmaar, maar sinds lang gaat Alkmaar aan de spits. Spr. zeide, dat verschillende van haar kennissen, die zij een foto van de jubilaris toonde, de heer Vóórhaar aan zagen voor een theaterdirecteur, voor een stuurman grote vaart, voor de directeur van een schoonheidsinstituut Op de Noorderkade ter hoogte van de chocoladefabriek, is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd. Het achtjarig zoontje van de daar wonende familie B. stak onverhoeds de weg over en werd daardoor gegrepen door de luxe auto van de heer Van B. uit Alkmaar, ie met een matige snelheid pl.m. 35 km passeerde. De gevolgen waren zo ernstig, dat het knaapje naar het Sint- Elisabeth-Ziekenhuis moest worden overgebracht waar het aan de beko men verwondingen is overleden. Op 8 October was een radiogram in gekomen van twee Alkmaarders, du* op het motorschip Cleodora op weg zijn van Suez naar Singapore. Op hun reis naar Indië hebben zij als echte Alkmaarse jongens onze stad niet vergeten en het volgende radiogram gezonden: Ter gelegenheid van de 375ste her denking van Alkmaar's Victorie wen sen wij U allen een aangename feest dag toe. Het radiogram was gericht aan „Bur gervader en stadgenoten" en onderte kend door J. M. Nobels en H. A. A. Janssen. ALKMAARSE DAMMERS IN ACTIE In de vierde ronde voor het Hoofd klasse-Kampioenschap van Noord-Holland bracht de competitie-wedstrijd van D D D weer een fraaie overwinning en wel op het sterke Wormerveer's itental Met 515 moesten de Zaankanters de meerderheid erkennen van de gasten en al was de uitslag geflatteerd te noemen, unaniem was men van mening, dat de Alkmaarders over een goed getrainde ploeg beschikken Woonijk opende de score met een zeer verrassende damslag, die direct wins* bracht, doch spoedig maakte Tenty voor W gelijk Ravenstijn zorgde voor zijn traditionele remise; dus 3—3, waarna bijna gelijk tijdig Schuif Kruider, Verver en Mooy- boer met goede winstpartijen voor een 11—3 voorsprong zorgden Vooral de laats'e was buitengewoon op dreef en won in een zeer sterk gespeeld eindspel de partij na 8o zetten Hemels en Oud speelden remise en Toe poel, de betrouwbare reserve, bracht de slots'and op 5—15 Door deze zege staan de DDD-ers thans met 6 punten uit vier wedstrijden in de voorste regionen en hoewel er nog wel enige andere s'erke tientallen naar voren zullen komen, is DDD's kans om zich in de Hoofdklasse te handhaven zeer goed (Door een bepaling van de P N H D B de graderen dit jaar vier van de tien hoofd klassers uit deze afdeling De gedetailleerde uitslag was: le Mol— L Ravenstijn 1—1; 2e De Boer—Jn Schuit 02; 3e Demmenaal—N Oud 1—1; 4e Stroo H Kruider 0—2; 5e Fritz—C P Mooy- boer o—2; 6e Kuiper—M Hemels 1—1; 7e Of man—L Verver 0—2; 8e Wortel—G Woonijk 0—2: 9e Tenty—P J Smolenaars 2—0; 10e Bakker—H J Toepoel 0—2; totaal 5—15 Tijdens het diner der 8 October Ver eniging Alkmaar Ontzet is een tele gram van hulde aan H. M. de Ko ningin gezonden. Daarop is thans het volgende antwoord ingekomen. H. M. de Koningin heeft mij opge dragen U Haar welgemeende dank over te brengen voor het zeer gewaar deerde telegram, aan H. M. toegezon den ter gelegenheid van de herden king van Alkmaar's Ontzet. Het telegram was getekend door de particuliere secretaris van H. M. mr. J. C. Baron Baud. Maandag 1 November a.s. vangen in 't Gulden Vlies te Alkmaar wederom de concerten aan van de Haarlemse Orkest Vereniging. De concerten staan onder leiding van de dirigenten Marinus Adam en Kees Hartvelt. Solistische medewerking aan deze zes concerten zal worden verleend door: Jan Keessen. 2e concertmeester van het Concertgebouw Orkest, de pianisten Ans Bouter, Pierre Palla, Gerard Hengeveld en Jan Hisschemöl- ler, terwijl Jan Hesmerg, le concert meester der HOV tezamen met Eduard Biele, solocellist der HOV. eveneens cp een der concerten zullen optreden. Klasse D Gisteravond moesten er voor de bil- jartcompetitie in dit district vier club ontmoetingen gespeeld worden in de klasse D. De wedstrijd Driesprong Lindenhoek ging niet door. Deze wordt Woensdag gespeeld. De drie resterende wedstrijden had den de volgende resultaten: Optimisten Alcm. Victrix 28; De WaagHar monie 64; De Gekroonde ValkEx celsior 28. Bij de partijen, die wij gisteravond zagen, konden wij constateren dat er in deze klasse met grote ambitie en zeer sportief wordt gespeeld. FRAAI RESULTAAT Op de Internationale Hondententoonstel- l:ng Hofstadshow 1948^ 9 en 10 October j 1, te Den Haag gehouden behaalde de Ierse U-rrier Patrick's Jester (reu), eigenaresse mej G Kommer, een 2e prijs in de Na tionale Fokkerklasse en een 3e prijs in de Open Klasse; klassifica'ie „Zeer Goed" Op de grootste groentenveiling van ons land te Grootebroek-Bovenkarspel heerst ongekende drukte. Dagelijks worden ruim 300 schuiten met de be kende Lutjebroeker bloemkool aangeroerd, waardoor het aantal geveilde kolen het respectabele getal van ongeveer 2 millioen stuks bereikt. Punters wachten op hun beurt om tot de veiling te worden toegelaten. Rotterdam en Den Haag automatisch bereikbaar Met ingang van gisteren is de mo gelijkheid om vanuit Alkmaar auto matisch te telefoneren aanzienlijk uit gebreid. Sedert Maandag zjjn n.1. de steden Rotterdam en 's Gravenhage automatisch te bereiken. Rotterdam is aangesloten onder K 1800 en 's Gra venhage onder K 1700. Het gevolg van deze nieuwe verbin dingen is, dat elke plaats, die automa tisch Alkmaar kan bellen dus in het Alkmaarse district ligt thans auto matisch alle gemeenten kan bereiken, welke in de districten van Den Haag en Rotterdam liggen. In he algemeen zal dus een gemeente boven K 2200 een gemeente kunnen bel len boven K 1700 en K 1800, voor zo ver deze getallen voor diverse plaatsen in die districten benodigd warea. Men kan vanuit Den Haag b.v. Leiden en Katwijk bellen. Deze plaatsen be horende tot het Haagse net zullen dus nu ook vanuit het district Alkmaar automatisch gebeld kunnen worden. PERSONALIA De heren P Blok te Alkmaar en Th Walberg te Oudorp slaagden te Den Haag voor het examen schrijver le klasse der Registratie en Successie OPBRENGST COLLECTE De collecte, die in Alkmaar werd ge houden ten behoeve van de R K Vereni ging tot bestrijding der tuberculose „Her wonnen Levenskracht" heeft opgebracht de som van f 339,39 In ons nummer van Zaterdag zijn enkele kleine onjuistheden geslopen, toen wij de grote verdiensten van de heer R Vóórhaar, over wiens jubileum men el ders in dit blad kan lezen, naar voren brachten De heer Vóórhaar is de op richter van de Alkmaarse Opere4te-Ver- eniging) van de Maskers en van het Alk- maars Toneel Voorts veerde hij twee jaar geleden de regie van de 8-October- optocht en was zeven of acht jaar lang vice-vooTzi'.ter van Orpheus, en nietf zo als wij meldden, president Ds. Bierman, Ned. Herv. predikant, voorheen te Bergen, was ook secreta ris van het Provinciaal Centrum van de Ned. Herv. Gemeenten in Noord- Holland, dat in Bergen staat. Nu ds. Bierman vertrokken is, was het Stich tingsbestuur secretaris-loos. Voorlopig zal het nu worden waargenomen door ds. W. Klaassen, Guurtjeslaan 9, Ber gen. GESLAAGD Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het candidaats- examen rechten, onze plaatsgenoot H. L. van Mingen. De vele aanwezigen zullen ongetwij feld met voldoening de zaal verlaten hebben na afloop van het blijspel „De Tante uit Indië" van Henri van Wer- meskerken, dat Zaterdagavond door de A.T.V. „Falkland" in de Rustende Ja ger te Heiloo werd opgevoerd. De re gie was in handen van Jan Hoed. Wan neer wij bij hem beginnen als regis seur, dan moet direct gezegd worden, dat hij zijn weg wel zal vinden. Zijn spel als Jonkheer Sloet van Overvoor- de. als kamerbewoner van mevr. Drib bel, was eveneens goed, doch zijn spel als verloofde van Greta was superieur. Vooral in 't laatste bedrijf was zijn spel prachtig toen hij gelaten stond af te wachten de ontknoping en de her eniging van de familie. Toch doen wij eigenlijk tekort aan mevr. Dribbel (mevr. R. Smit-v. d. Burg)) door aller eerst Jan Hoed te noemen. Want wat deze dame op het toneel presteerde, was iets geweldigs. Haar rolvastheid, haar mimiek, haar medeleven met al les wat op het toneel gebeurde, was zo goed, dat men aanvankelijk de in druk kreeg met een beroepspeelster te doen te hebben. Geen moment kreeg men de gedachte aan amateurisme wanneer zij op het toneel was. Wij hebben van haar spel ge noten en zelf jarenlang kameroe- woner geweest zijnde konden wij zo echt haar grieven en later weer haar liefderijk gevoel voor de moeilijkhe den van haar kamerbewoners begrij pen eh waarderen, 't Is een compli ment waard. Na dit tweetal komt het nichtje Mies Jo Rentenaar die steeds een goede vertolking gaf. Zij speelde vooral in het 2e bedrijf prach tig haar rol en wij hadden vooral bewondering voor haar spel en karakter toen zij steeds maar weer liet uitkomen, dat de tante uit Indië haar levensonderhoud had verzorgd. Een belangrijke rol werd vervuld door de wufte dochter Greta Dribbel mw. N Spaans—Schuit. Haar spel bracht steeds attractief en charme, die men nu eenmaal als regel mist in een gezin waar uit arrryiede kamers verhuurd moeten worden. Jammer was, dat zij niet altijd rolvast was en zij teveel de zaal inkeek. Haar spel was overigens prima en ongedwongen. Jam mer, zeer jammer was, dat Falkland niet een andere toneelhouder had uitgeko zen. Het leek zo onecht. Iemand die rijk wordt in Indië, is niet de eenvou digste van geest, en wij konden ons niet losmaken van de eenvoudigheid die Jan Anema ten toon spreidde.. Een ander genre rol is voor deze uitsteken de speler zeker op haar plaats. Laten wij ons tenslotte nog even bepalen tot Freule van Assendelft. Hartelijk heb ben wij gelachen toen zij verliefd werd op Bob Freek Scheppers en voor al hebben wij genoten toen zij steeds maar weer in trance raakte. Haar spel was steeds van prima gehalte. Over de andere speelsters en spelers kunnen wij verder kort zijn. Bob was als ver loofde van Mies niet zo sterk, leuker was zijn spel als Johnson, de neger danser. Zijn uitspraak was niet zo vlot. Ook de loopjongen was een minder ge schikte figuur en speelde niet sugges tief. Dat was wel het geval met de huisknecht Ewoud Klok en met baron van Otterveldt Nic. Aafjes. twee aardige typen en hun spel was zeer aannemelijk. De tante uit Indië, mevr. Joostens-de Gier, speelde niet zo sterk als wij dat gewend zijn. Wanneer wij het spel en stuk in zijn geheel ne men, zouden wij 't moeten kwalificeren ais middelmatig. Wat de spelers betreft was het o.i. zo, dat prima krachten aan het werk waren, doch het stuk leende zich al gauw tot een ietwat luidruchtig geheel. De hoofdrolspe- lers(sters) waren echter prima en heeft ons laten genieten van uitstekend spel en hebben ons weer eens doen lachen en de nodige ontspanning gebracht, die gewenst is in deze tijd van narigheden en spanning. Het stuk zelf is echter meerdere malen in ons blad beschreven, zodat wij dit nu ach terwege laten. Wij kunnen Falkland toewensen een volle zaal, wanneer het stuk Zaterdagavond a.s. wederom in de Rustende Jager wordt gespeeld. In de op 9 dezer gehouden polderver gadering onder voorzitterschap van bur gemeester De Boer, waarbij als gast de oud-voorzit-er, de heer J Bakkefr Sz, aan wezig was is de begroting 1949 vastge steld in ontvangsten en uitgaven op f 65,202,52, met een post onvoorzien van f 4,838,52 De polderlas^en werden ver hoogd van f 27,— op f 30— per h a, zulks in verband met de bijzondere kosten van het nieuw in te richten machine-gemaal Op de post Hoogheemraadschap is f 400,— bijgevoegd, in verband met de te ver wachten verhoogde omslag van dit water schap en deze is alzo gebracht op f 1979,— De uitgaven voor steenkool^ olie, etc voor het machine-gemaal staan op f 3000,—; in 1947 is voor f 2882— uitgegeven Hierbij dient opgemerkt te worden, dat gewoon-' lijkper jaar ongeveer een hoeveelheid van wagons steenkool verbruikt wordt, ad f 350,— De nood-bemaling 1947 heeft! f 1628,— gekost De watermolen blijkt heel wat gebreken te hebben, die verholpen moeten worden, waarom voor ondeihoud f 2000,— is geraamd Het onderhoud der vaarten beliep in 1947 f 872— én is thans geraamd op f 2000— Hierbij is gedacht aan de aan koop van een vijzelt je met motor, waar van de bedoeling is om, indien particu lieren een poldersloot wensen te ver beteren, hen te helpen, naast het beschik baar stellen van damhout; een en ander zal gratis in gebruik worden gegeven Het onderhoud der wegen? in 1947 f 4462, is verlaagd voor 1949 tot f 3000,Hierbij is gedacht aan de Lutkedijk, waarvan een derde gedeel'e voor rekening van de polder komt en aan een grondige ver betering, zo mogelijk asfaltering, van de Kapelleweg Ook het onderhoud van sluizen en brug gen is van f 2022,— in 1947 teruggebracht en wel op f 1000,— In 1947 was hieronder begrepen f 1800,— voor de nieuwe voetbrug Voor de bouw van het nieuwe gemaal is f 33,000,opgenomen en f 3800,— voor de Aris-Witbrug Goedgevonden werd 21/i9/» op de pen sioen-bijdrage van het personeel in min dering te brengen HET KWAKELDIJKJE IS GEEN RIJWEG Het Kwakeldijkje is uitsluitend bedoeld als voetpad Echter, zoals dat meestal gaat, breiden belanghebbenden onge vraagd deze rechten uit en zo is het dijkje gepromoveerd tot rijweg Men kan zich de gevolgen voorstellen voor deze onver harde weg: diepe sporen, die onbegaan baarheid tot gevolg hebben Hoewel men een versperring in overweging nam. wens het bestuur voorlopig een en ander aan te zien, in de hoop en het vertrouwen dat belanghebbenden tot be'er inzicht zullen komen Burgemeester De Boer werd aangewe zen als gemachtigde om aan de verkiezing voor een hoofdingeland van het Hoog heemraadschap namens de Polder deel te nemen De heer Jac Rooker werd toestemming verleend voor het leggen van een dam Nadat nog enkele punten, echter meer meer van huishoudelijke aard behandeld waren, werd de vergadering onder dank gesloten j Het bouwen van een grote kratten- bergplaats Is door de Coöperatieve Tuin bouw- en Handelsvereniging „De Tuin bouw" te Obdam gegund aan de heer C Mulder te Obdam Een 5-jarig zoontje van de heer S Blauw, alhier, werd Woensdagmiddag zo erns'ig door een eigen hond gebeteni dat hij naar een ziekenhuis vervoerd moest worden Een reusachtig project ten behoeve van de binnenscheepvaart is te Rot terdam in uitvoering. In de haven van het in aanbouw zijnde Leuvesluis- complex is een enorme bouwput uitgegraven, waarin een tunnel wordt gebouwd, die de schepen in staat stelt ondergronds het centrum van Rotterdam te passeren. Aan de andere zijde van de tunnel komen de schepen in een zeer moderne sluis weer te voorschijn. De werkzaamheden worden bemoeilijkt door het doorsijpelende water van de afgeschutte haven aan de andere kant BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodorus F, z. van J Th Konijn en G Blauw, Middenweg 97 Geertruida M M, d. van J P J Tuijp en G J Buren, Jisperweg 38 Johan nes N, z. van J G Timmer en M Roe- lofsen. Ove leden: Geertruida MMTuijp, oud 3 dagen. d. van J P J Tuijp en G J Buren (overleden te Alkmaar). Zondag moest AVV de strijd aanbin den tegen West Friezen 1. Er werd direct hard gewerkt door beide ploe gen, toch w?s het geen mooi spel wat te zien was. Zowel de AVV als de West Fr. speel de iets zenuwachtig en hield het spel te kort, waardoor weinig produc tief werk werd verricht. De meeste aanvallen liepen dood door gebrek aan schotvaardigheid in de voorhoede. Een mooie kans van AVV ging verloren doordat Visser die de bal voor doel vrij had, langs het doel schoot. Ook West- Friezen wist de kansen niet te be nutten. een mooi opgebrachte bal werd in de handen van de keeper geschoten. Het spel werd nu hoofdzakelijk op de speelhelft van de gasten gespeeld, maar ook dit bracht geen verandëring. Even vóór de rust kreeg de linksbuiten van Westfriezen de bal mooi toegespeeld en zette het eerste doelpunt. Na de rust was hetzelfde spel, alhoewel niet zo vlug. Langzaam aan kwam er meer spanning. Op een gege ven moment dachten we de gelijkma ker te kunnen noteren, maar de bal werd in het doel geslagen door Visser. Uit een corner kwam de bal mooi voor doel. Klompmaker loste een pracht schot, maar de keeper van W. F. was goed op dreef en ving de bal schitte rend Even vóór het einde kwam de W. F. gevaarlijk opzetten. Uit een van de aanvallen wist zij de voorsprong te verhogen. Met een verrassend schot gaf de rechtsbuiten de keeper het nakijken. Eindstand 02. Het 2de won in Assendelft met 45. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Joanna Theresia, d. van Jacobus Smit en Klasina Veldboer. De aanvoer bestond gisteren uit 750 kis ten schol, 180 wijting, 160 fijnvis, 125 ma kreel, 80 schar, 7o kabeljauw, 10 koolvis, 40 schelvis, 10 haai, 20 poon 50 diversen en 42,145 kisten haring Besommingen: 1 trawler, f 20980; IJM 129, „Shamrock" f11180; 71, „Bloemen- daal" f 14360; 272 f2190; 210 f 2350; 276 f 1120; 224 f 1700; KW 84 f 2600; 28 f2790; 53 f 2560; 72 f 1370; 210 f2270; 17 f 3060; 166 f 2090; 70 f 2850; 9 f 1030; 159 f 6040; 125 f3180; 91 f 2340; 24 f 3060; 169 f2590; 162 f 2900; 89 f 3200; KW 64 f 2940; SCH 9 12480; HD 7 f 1250 Ongecorrigeerd. Vrachtschip op IJsselmeor gezonken (Eigen berichtgeving). Gisteravond heeft op het IJselmeer een aanvaring plaats gevonden tussen twee vrachtschepen ten gevolge waar van een dezer schepen is gezonden. Dit schip „De Landbouwbank" groot 145 ton, kwam met een lading lijnkoe ken uit de richting Amsterdam en was op weg naar Meppel. Uit de richting Zwartsluis kwam de 154 ton metende Arvo", schipper Franssen, die op weg was naar Amsterdam. Om negen uur 's avonds kwamen beide schepen met elkaar in aanvaring enige mijlen Z.Z.W. van Urk. „De Land bouwbank" van schipper De Jong liep direct ernstige averij op. Door de „Arvo" zijn nog pogingen gedaan het schip naar Urk te slepen, maar op on geveer 2 mijl Z.Z.W. van de haven had „De Landbouwbank" zoveel water ge maakt, dat het schip zonk. Van te voren waren de opvarenden aan boord van de „Arvo" overgestapt. Geweldige brand te Soerabaja V\jf millioen schade. In het marine-etablissement te Soe rabaja is gistermiddag een geweldige brand uitgebroken, die een schade van vijf millioen gulden veroorzaakte. Een complex opslagruimten, een oppecvlakte beslaand van een halve km2, is uitge brand. Vonken van een locomotief ver oorzaakten brand in het alang alang, welke oversloeg naar een hoek van de victualiënloods van het etablissement, waar vetten en oliën waren opgeslagen. Door de langdurige droogte en de ha» de wind breidde de brand zich uit, *o« dat enige naburige loodsen eveneens vlam vatten. Ondanks het intensieve werk van de brandweer en leden van de marine kon niet voorkomen worden, dat voorraden levensmiddelen en me dicamenten verloren gingen. MOESO, SJARIFOEDDIN EN SETIADJIT IN HET BUITENLAND. Het te Batavia verschijnende Chinese blad „Sin Po" verneemt, dat de com munistenleiders Moeso, Sjarifoeddin en Setiadjit in het buitenland zijn aan gekomen. „Het is waarschijnlijk", aldus het blad, „dat Moeso c.s. gebruik hebben gemaakt van een toestel van een Phi- lippijnse luchtvaartmaatschappij, die een luchtdienst onderhoudt tussen de republiek en Bangkok, het centrum van de communistische activiteit in Zuid-Oost-Azië". De republikeinse autoriteiten te Ba tavia kunnen het bericht tegenspre ken noch bevestigen. MARSHALL TE PARIJS AANGEKOMEN De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, George Marshall, is vanochtend op het vliegveld Orly bij Parijs aangekomen. Hij was vergezeld van de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, generaal Walter Bedell Smith en de administrateur van het plan- Marshall, Hoffman. Het gezelschap reisde met het vliegtuig van president Truman, de „Independence". Hoe mooi het weer is geweest de laatste tijd en hoe groeizaam, werd be wezen toen de heer C. Bakker te Graft deze week nog een voerbiet rooide, die maar eventjes dertig pond woog. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonia Maria, dochter v. Martinus Verdonk en Antonia de Haard. Paul, zoon van Pieter Kroon en van Antje Bas. Franciscus Maria, zoon van Gerardus van Taam err Afri Maria Timmer. Tengevolge van het breken van een as geraakte een motor-bakfiets Woens dagavond. bemand met de heren P van Leijen Pz, 6-jarig zoontje en N Nieuwen- huis, nabij de hoge Hensbroekerbrug in de diepe Ringvaart Allen geraakten kop je onder Overigens liep dit ongeval goed af HANDBAL. Dat het de Niedorper dames ernst is om een hartig woordje mee te spreken voor de bovenste plaats ondervond Twisk 1. Het was weer een lust de geel-zwartjes aan het werk te zien, in vlot tempo werd regelmatig het TSV- doel onder vuur genomen. De Ali's wisten vijf voltreffers te plaatsen waar tegenover de bezoekers er niet in slaag den Trijn te verschalken. Alzo wonnen de Niedorper dames met 50. Het tweede verloor met 93 van Callantsoog I. Het is voor het tweede jammer dat ze te zwaar zijn ingedeeld. De adsp. behaalden een keurige 20 overwinning op de adsp. van Callants oog. De melkproductie gemiddeld per koe was in 1947 2819 kg tegen 3423 kg vóór de oorlog (1939). Hierdoor en doordat de melkveestapel 25000 stuks kleiner was dan in 1939, was de totale melk- opbrengst 1.6 mill, kg geringer. Ver wacht wordt, dat dank zij de zeer gun stige weersomstandigheden in 1948 dit verschil belangrijk kleiner zal zijn. BUREAU ADMINISTRA' Voor dam 9 - Te REDACTIE Achterdam 20 - Te. Postgiro 1872! Directie: J. BIJLSMA en C. QE BLUNDER, DIE man beging, toen nemen om Staiin nog speciale „vredesambas bewerken naar de oj uitlekken, moet zowe als voor hem persoon aangenaamste gevolge zijn land, omdat het belangrijke stap in de tie te ondernemen, zo den partijen daarvan hoogte te stellen, ir Frankrijk een buiteng indruk heeft gemaakt dat de Russen uit ee propaganda ongetwij profijt uit dit voorval len trekken. Reeds Moskou afhankelijke nen met aan te voere gen, welke door de beschuldigd zijn van dingen, nu weer verl dat een man des v Kremlin werd gezonc de zijnen zullen hand« ben om deze door lichte schade zo goed stellen. Onherstelbaar is ecl zichzelf heeft aangedi lukkig optreden in dc hem bedoeld als het der weinige kansen, behoud van het presi bevestigt meer dan juistheid van de eriti vele Amerikanen sind hem geleverd is, r een slecht president is persoonlijkheid van d< het bij de komendq v om de vraagstukken politiek, waarover in men van Wallace en afziet, geen verdeeldl evenmin om economi problemen. Dat bijvoc craten progressiever de republikeinen is van zaken, die men tegenkomt, rpkar die zijden de waarheid is Amerikaan wordt on< ■in dit opzicht vertone Amerikaanse partijen len en het feit, dat d makke vakbond van de candidatuur van E wijst dit. De grondwet der legt de gehele ver: van de uitvoerende i van de voor de tijd gekozen president. De partementen, die in geen ministers, ma heten, delen daarin r lijke machtsconcentr voordelen hebben. In 1 kundig en doelbewust zij een politiek, die dan de koers, welke f_ den door een regering antwoordelijkheid doe functionarissen gedeel hn D. Roosevelt was Iruman is het niet. I welke hij gekregen 1 deze raakte verdeeld menten en instanties, woordelijkheid en dik voldoende inzicht in over zij te beslissen k mist Truman het juisi keuze van zijn advisi paalde zaak. Zo is he! rechter Fred Vinson sturen, niet afkomstig naar van Buitenlands vande leiders ve kiezingscampagne. ]y[AG MEN DE STEI lichte Amerikaai Walter Lippmann gel< de ongelukkige Duits! thans culmineert in d kade en het geschil i heidsraad, op een dei stand gekomen. Lippn week geleden in de F Tribune: „Wat er gel wij op grond van eei rekening der conditie een politiek adopteerc het State Department Buitenlandse Zaken) wezigheid van een v, dent ontbrak het het echter aan de kracht i zich daartegen te vers tiek bracht het confl tot een voortijdige on lijn, het zwakste pun positie. Door deze bli gaven wij de Sovjets die zij onmiddellijk a: diplomatieke initiatiei dat zij verloren hadd ring van het plan-] Amerikaanse steunver kenland en Turkije n Dit alles klinkt ern hele democratische w<

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6