Stad en Omgeving. gnj Uitstekend begin van toneelseizoen AGENDA Verkie2 De f- Het publiek als jury in „De nacht van de 16e Januari" DE HUIS*PERMANENT IN AMERIKA Vriendschapsbanden breken niet Dë huwelijkszwendel van Contact P.O.A. N.V. PAYGL0P 7 Marktberichten I T n F A I k' M A APCC DAAr^ van°en is do°r brede lach, dat zij Gesprek r Da Cos Gisteravond werd met „De Nacht van de 16e Januari", opgevoerd door „De Haagse Comedie" in het Gulden Vlies, het eigenlijke toneelseizoen '48-'49 ge opend. Het was de eerste voorstelling Abonnement Serie- A en de uitstekend bezette zaal heeft in grote spanning het proces tegen Karen Andre, beschul digd van moord op Björn Faulkner, gevolgd. Aan het slot mochten de vele zeer goede krachten, die het spel van de Amerikaan Ayn Rand tot leven had den gebracht ,een enthousiaste en wel Verdiende hulde in ontvangst nemen. Toen men de zaal binnenkwam was het doek al open en zag men een ver trek in het Hoog Gerechtshof van de Staat New-York. Om ruim acht uur vulde zich het toneel en kon het pro ces tegen Karen Andre, de secretares se van Björn Faulkner beginnen. Doch eerst werd een aantal personen uit de zaal opgeroepen om in de jurybank op het toneel plaats te nemen en als jury te fungeren. Aan 't slot der terecht zitting mocht die jury dan het „schul dig" of „onschuldig" over de verdach te uitspreken. Rechter Heath nam zijn plaats in en de Officier van Justitie, mr. Flint, be gon zijn aanklacht tegen Karen An dre, de vrouw die in Faulkner, de fan- tistische speculant, haar ideaal zag. Maar toch werd zij er van beschuldigd dezelfde Faulkner te hebben gedood door hem van één der hoogste flats naar beneden te duwen. Mr. Stevens, de verdediger van Karen, voert nu tij dens het verhoor van de verschillende getuigen in deze zaak, een scherpe strijd tegen mr. Flint. Steeds nieuwe personen komen de situatie ingewik kelder maken, zoals dr. Kirkland, Mrs. Hutschins, Homer van Fleet, Jane Chandler en Elmer Sweeny en de be wijzen tegen Karen stapelen zich op. Dan is de beurt aan mevr. Nancy Faulkner, die sinds korte tijd met Faulkner was getrouwd en haar ver klaringen en die van haar vader, waar bij aanklager en verdediger actief zijn, maken alles nog verwarder. Magda Swenson, de Zweedse huishoudster van Faulkner en Sigard, zijn bediende, doen elk op hun manier bijzondere mede delingen, tot Karen Andre zelf aan het "woord komt en op indrukwekken de wijze haar verklaringen aflegt. Maar de Officier houdt vol. Nieuwe getuigen, Larry Regan en Roberta de dansgirl, brengen ook nieuwe span ning. Mr. Flint en Mr. Stevens blij ven fel tegenover elkaar. Karen spreekt met overtuiging en dan is ten slotte het woord aan de jury. Bij monde van haar voorzitter sprak deze hier in Alkmaar het „schuldig" uit, in tegenstelling met vele andere plaatsen waar Karen on schuldig werd verklaard. De rechter was blijkbaar van mening dat gezien de verhoren en bewijsvoeringen niet overtuigend waren, het oordeel anders had moeten luiden en sloot met te zeg gen dat hij zou voorstellen deze jury leden de eerste vijf jaar niet opnieuw in een jury te benoemen. (Vermoede lijk zou bij een „onschuldig" dit slot even anders zijn geweest). Een luid applaus was het slot. De Haagse Comedie heeft van dit wel bijzondere stuk een sterke opvoe ring gegeven. Zowel regie (Paul Steen- fi bergen) als spel zorgden voor een voortdurende spanning, die ieder boeide. De ongeveer twintig medewerkenden hebben alle tot het succes meegewerkt. Jan van der Linden was een felle Of- is sinds 'n jaar een enorm succes. Het was de Gillette die er mee begon en al heel spoedig volgde de Unilever. Deze liet ze maken door de Pepsodent Mij. en het werd een stormloop. Millioenen en nog eens millioenen worden er da gelijks verkocht. (Vraag het maar eens een kennis van U in Amerika) want de tijd had bewezen: 'n Huis-Permanent is dé oplossing. De tijd, dat een vrouw uren bij de kapper zit om enige krullen in 't haar te hebben, zal weldra tot de oude tijd behoren. De Huis-Permanent vervult de wens van een jarenlange droom van elke vrouw, 's Avonds thuis even één uurtje aan het haar besteedt en maanden 'n hoofd met prachtige golven en krullen om er jaloers op te worden. Zijn er feestdagen of fuifjes, 'n enkel kwartiertje, op 'n tijd, dat U zelf het beste uitkomt en U heeft 'n keurig verzorgd hoofd. En zo prachtig van deze uitvinding, de teerste haarsoort kan het hebben, het is 100 veilig. En wat het U in geld uitspaart, kunt U zelf uitrekenen, als U weet, dat deze doos met complete Huis-Permanent, vol doende voor 2 a 3 permanents, dus 'n hoeveelheid voor minstens 8 maanden, maar f 2.95 kost. En U kunt het alleen krijgen bij Parfumerie ROOS naast 't Stadhuis, telefoon 2414, Alkmaar. (Ingezonden mededeling). ficier van Justitie, die de verdachte niets toegaf. Jan Retel verdedigde haar op buitengewone wijze en Vera Bondam speelde als de verdachte Karen uitnemend. Haar bekentenis en pleidooi waren even indrukwekkend als haar stille spel. Elisabeth Andersen trok op nieuw de aandacht als Nancy Falkner en Bob van Leersum als haar vader toonde in zijn spel grote -vooruitgang. Prachtige typen uit de gétuigen-rij waren (in de eerste plaats) Coba Kel- ling, die van de Zweedse huishoudster iets heel bijzonders maakte, Gerard Hartkamp sterk als Junquist, Elly Bak ker geraffineerd als Roberta. "theo Frenkel uitnemend als Larry Regan, terwijl verder Wim Hoddes, Henk van Buuren en Annie Leenders en ook An ton Roemer op zeer goede wijze met enkele bijfiguren voor 'n mooi sluitend geheel zorgden. De Haagse Comedie heeft een uit muntende indruk achtergelaten. Het begin van het toneelseizoên was goed; moge het nog door vele successen ge volgd worden. G. Kunstavond Nederlandse Blindenbond Maandag 18 October a.s. zal 's avonds 8 uur in de Doopsgezinde kerk, Ko ningsweg 10 te Alkmaar, 'n propagan da kunstavond worden belegd, uitgaan de van de Nederlandse Blindenbond. Daaraan zullen medewerken de blinde solisten Gusta van der Heijden, viool en Joop Slegtenhorst, orgel, die beiden het einddiploma van het Kon. Conser vatorium in Den Haag bezitten. Er is een declamatie van de blinde dichter Frits Tingen, terwijl het Alkmaars Dubbel Mannenkwartet „Zang en Vriendschap", o. 1. v. de heer G. C. Pranger zich belangeloos heeft verbon den enige liederen ten gehore te bren gen. Is het nodig langs deze weg op te wekken die avond te komen bijwonen? Het programma op zichzelf is reeds van heel hoog gehalte! Maar dit te zien en te horen uitvoeren door mensen voor wie het altijd nacht is, zal wel in zeer bizondere mate ontroeren. In het comité van voorbereiding heb ben zitting: Mr. Dr. J. H. Wytema, burgemeester; A. van den Elburg; Dr. J. W. Wagenaar, oogarts; K. de Wilde; Ds. A. G. van Wijk, Ned. Herv. pred.; Ds. A. J. v. d. Sluis, Doopsgez. pred. GEEF MIJ MAAR EEN SCHIP Voor het eerst na zijn Indische tour nee zal Zondagavond a.s. in het Gul den Vlies het gezelschap van Herman Bouber weer in Alkmaar optreden met het nieuwe stuk van Hans Tiemeijer Geef mij maar een schip". Het is een vrolijk spel geheel in het genre van de Boubers geschreven. Volkstoneel met alle bekoring van de Jordaanse type's, die dit schip bevaren. De opvoering vond overal grote waar dering niet 't minst door 't spel van Aaf Bouber. Kaartverkoop begint Donder dagochtend aan de kassa. De prijzen der plaatsen zijn zodanig gesteld dat eèn ieder deze mooie voorstelling zal kunnen bijwonen. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). WOENSDAG Harmonie-Theater, 2.30 en 8 uur: Het lied van de woestijn, 14 jaar; Victoria- Theater, 2.30 en 8 uur: De betovering om La Bohème, 14 jaar; Cinema Ame- ricain, 2.30 en 8 uur: Persued, 18 jaar. Hotel Centraal, 8 uur: Lezing Harmo- nia. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Filmavond het Nut. Sted. Museum: 1012, 14—17 en 19—21 uur: Expositie 50 jaar Alkmaar. DONDERDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Het lied van de woestijn, 14 jaar; Victoria-Theater, 8 uur: De betovering om La Bohème, 14 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Persued, 18 jaar. Stedelijk Museum, 1012, 1417 en 1921 uur: Expositie 50 jaar Alkmaar. Ware vriendschapsbanden zijn sterk. Zij kunnen uitrekken tot het andere einde van de wereld, maar breken doen zij niet zo licht. Zo is het ook met de band, die bestaat tussen Bath en Alkmaar. Gistermorgen is deze band aan het rekken gegaan. Want toen namen de Engelse vrienden af scheid vanHhun gastheren om met de trein van 8.10 te vertrekken. De vier dagen van genieten waren voor hen weer voorbij. Maar onze Alkmaarse gastheren hielden het ene eind stijf in hun hand. Het andere eind van de band liep uit in de wagens van de electrische trein. En toen het fluitje over het perron snerpte, begon de band te rekken. Dwars over het Hollandse polderland, over de grijze, herfstach tige Noordzee, over de heuvels van de Midlands, steeds verder naar het Wes ten, om ten slotte stevig vastgelegd te worden in de huizen van Bath, the Queen of the West. Te zijner tijd zal de band of in Alk maar, of in Bath weer worden losge laten en dan springt hij weer tezamen als elastiek, dan komen er weer vrien den van de overkant, of de Alkmaar- ders brengen een tegenbezoek. Vele tientallen stonden daar op het uiterste puntje van het perron, om hun vrienden een laatst vaarwel toe te wuiven. Burgemeester Wytema heeft ook blijk van zijn belangstelling gegeven bij het afscheid en zijn ge dachten zullen ongetwijfeld zijn terug gegaan naar de vele aangename uren, die Alkmaarders en Bathonians tesa- men doorbrachten. Sneller en sneller trok de trein, verder, steeds verder rekte de band uit, doch brak niet. Goede vriend schapsbanden breken niet. Het ene eind houden wij stevig vast, het andere ligt solide verankerd in Bath. En het laatste, dat de Alkmaarders van hun vrienden zagen, waren talloze witte zakdoeken en een onmetelijke rood- wit-blauwe vlag, die Jimmy Wills uit het coupé-raam deed klapperen. Die vlag sprak, even duidelijk als de af scheidswoorden, een „Tot weerziens". Frederik I is, zoals mr. dr. Berk houwer het noemde, de laatste figuur uit het toneeldrama van het huwe lijksbureau Contact. Hoewel I niet zo'n hoge positie bij het voormalige huwelijksbureau bekleedde, had hij zich toch te verantwoorden voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar, onder presidium van mr. van Hechteren Al- tena. De officier, mr. Meischke, had een minder goed rapport over ver dachte ontvangen. Hij eiste 8 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger wees er op, dat door de oprechte 'houding van verdachte, het onderzoek zeer vereen voudigd werd. Hij heeft nu werk en hij doet het goed. Uitspraak over 14 dagen. Een' fietsen-liefhebber. Hendrik G. uit Rotterdam had op een fabriek, waar hij werkte, ruzie ge kregen en was toen met vijftig gulden op zak weggelopen. Toen hij op 28 September te Alk maar aankwam, kwam hij tot de ont dekking, dat 50 gulden gauw op zijn. G. ontfermde zich over een fiets, die bij een café aan de Oudegracht stond. Een half uur later liep hij echter al tegen de lamp. De officier merkte op. dat verdachte in 1941 15 fietsen van eigenaar liet verwisselen. In 1942 deed bij het nog eens dunnetjes over. Zijn ijver werd toen beloond met insluiting in een gesticht. Mr. Meischke eiste voor deze nieuwe diefstal 1 jaar ge vangenisstraf. De verdediger, die verdachte was toegewezen, was niet verschenen. Mr. dr. Berkhouwer bleek nu be reid, zij het geheel onvoorbereid, ver dachte te verdedigen. Pleiter vroeg een psychiatrisch onderzoek. De zaak werd naar de rechter-com- missaris verwezen. De uitspraak tegen Lambertus H. uit, Egmond-Binnen luidde: 8 maanden door te brengen in eén bijzondere ge vangenis te 's-Gravenhage. Laat onze 30-jarige ervaring U advi seren bij aankoop van een vulpenhouder. De oude vertrouwde merken zijn nog met in voldoende aantallen te koop. Er zijn andere merken gekomen, die zeker even goed zijn. Wij graveren ook gratis de naam. £EN VIJFTIGTAL JAREN ge leden was het katknuppelen in de dorpen van West-Friesland tij dens de herfstkermissen een ge liefde sport. Thans is dit spel in de vorm, waarin het vroeger werd beoefend, verboden. Men deponeer de namelijk een levende kat in een houten vaatje, dat aan een lijn werd opgehangen. Het doel was, dit vaatje met een knots kapot te gooien. Dat de kat het daarbij vaak heel benauwd kreeg, valt te begrijpen. Gooide men een hoepel stuk, dan won men een kleine prijs, een duig betekende een grote prijs. Wist men het vaatje zo te raken, dat de kat eruit kon springen, dan was de hoofdprijs gewonnen. In enkele dorpen vindt het ver maak nog plaats, maar natuurlijk zonder levende kat. In het vat wordt nu een imitatie-kat gedepo neerd. O.a. wordt het spel gespeeld in Hoogwoud op de Gouw. Men ziet hier burgemeester Breebaart bezig bij het katknuppelen. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 13 October 5000 kg Aardappelen: 5,36— 5,50, eigenheimers 6—6,10 en Koopmans blauwe 6,20—6,70; 33,000 kg rode kool 6— 3,50; 34,000 kg gele kool 5—6,40 2800 kg groene kool 5—5,80; 166,000 kg witte kool 5; 15,000 kg uien 7—7,10 en grove 6—6,10; 1400 kg peen: II 5,50 en III 4,40; 1600 kg bieten 6; 7000 kg andijvie 4; 1900 kg sla- bonen 2030; 1700 stuks bloemkool 14—18 NOORDERMARKTBOND, 13 Oct. '48. 10.000 kg Aardappelen: Blauwe Eigen heimers 6.306.70, Bevelanders 5.30 5.60, Bintje 5.20; 13000 kg Rode kool 6 —8.70; 2000 kg Gele kool 6—6.50; 26G.000 kg Witte kool 45; 4400 kg groene kool 7.30—8.20; 4000 kg uien 6.80 —7, drielingen 5 en nep 9.30—10.50; 3600 kg Peen II 5.50 en III 4.40; 7000 kg slabonen 2031. Burgerlijke Stand Geboren: Hermanus P M, zoon van G N van Tol en C M de Boer Cornells J F, zoon van C Harderwijk en M P Lina Jacoba M, dochter van P J Veel en IJl Pol Hendrikus A H zoon van P J Haring en H G M Plas Elizabeth c, dochter van J de Pijper en E C Roomer Hona, dochter van J L A Stap en T B den Engelsman Regina M, dochter van V A Rosa en M A Rasch Fredericus J, zoon van C J Komen en G Braak Bernardus, zoon van T Koopman en M Overpelt Elsje, dochter van J van Wonderen en J Jansen Hendrika J, doch'er van H J Hoogland en J C Hoog land Johanna H, dochter van N Schol en G C M Bek Getrouwd: Gerardus A Leeuwen kamp en Agatha N Nieuwer:huizen Joan Mostert en Trijntje C Jansen Ja cob J van der Meer en Elisabeth G Dekker Cornells A H Balder en Gerar- dina C Ris Pieter Bleeker en Marie Mlkeska Ov er leden Willem van Wanrooij, 9 jaar Arie van den Oever 13 jaar Jacoba W de Cockj wedüwe van N Cor- nielje, 73 jaar Aafje Elderbeek, gehuwd met W F Verheij, 72 jaar Geer'ruida M Willemse, 24 jaar, gehuwd met B L Scheltinga Geertruida W Schlebetgen, 89 jaar weduwe van J J Kesselaar ALKMAARSE BILJARTERS NAAR AMSTERDAM Heden, Woensdag, zal een vijftal biljar ters van het district Alkmaar als team deelnemen aan de in Amsterdam te hou-* den wedstrijden om de Willem Webeling- herdenklngsbeker Hieraan wordt door zes teams deelgeno men De finale is op 3 November Het Alkmaarse team bestaat uit J Fee. ke, G Wessels, N Venneker A de Wit en A van Ltngen Zij zullen trachten de naam van Alkmaar hoog te houden FLISKA UITMUNTEND. De boxer (teef) Fliska van de Zaan kant, eigenaar de heer C. Couwenho- ven alhier, behaalde op de Internatio nale Hondententoonstelling „Hofstad show 1948" te Den Haag in de nieuwe lingenklasse de tweede prijs met de kwalificatie „Uitmuntend". De boog kan niet altijd gespannen zijn en zelfs zij op wier schouders de zorgen der gemeenschap drukken willen wel eens vacantie hebben of als dat niet kan zich zo nu en dan wel eens even verpozen. En hoe zouden allen, die „door 't gemeen zijn geroepen" zich passender kunnen vermaken dan door de jubilea te vieren van hun soort- en lotge noten, die in dit geval zelfs een kwart eeuw met ope» oog en wijs beleid over onze burgerij gevaderd hebben. Zij zetelen in het gestoelte der ere, maar het is een eer, die zuur ver diend moet worden, want het wel en wee van bijna veertig duizend stad genoten is aan hun zorgen toever trouwd, aan hen, de uitverkorenen des volks, die beloofd en gezworen hebben de belangen van hun kiezers als hun eigene te zullen dienen. Het lijkt zo gemakkelijk, dat raads lidmaatschap, maar de nestor, de heer Groot, naar wiens woord als oudste der Mohikanen altijd eerbiedig wordt geluisterd, heeft in de laatste verga dering nog eens in het licht gesteld hoeveel daar eigenlijk wel aan vast zit. Moeten er geen stukken gelezen worden, moeten er geen commissie vergaderingen worden bijgewoond, sijn er geen representatieplichten als er een heugelijke gebeurtenis in ons vor- stüijk gezin valt te herdenken of als onze weldoeners uit Bath weer eens komen kijken hoeveel hulp wij, arme oorlogsgetroffenen, nog nodig kunnen hebben. Dat alles wordt betaald met vijf gul den representatiegeld per vergadering, maar iedereen begrijpt, dat dit en vooral in deze dure tijd niet meer dan een financieel gebaar is, een soort traditie, die eigenlijk moest worden afgeschaft, omdat zij schade doet aan de gedachte, dat hier vijf-en-twintig opofferende zielen zitten, ,die zich ge roepen voelen en in staat achten de zorgen van duizendenop hun brede schouders te nemen en voor hen allen een uitweg te zoeken uit de doolhof der zich steeds hoger opstapelende dagelijkse problemen. De heren Van Slingerland en Siets- ma zijn vijf-en-twintig jaren onder die zorgen gebukt gegaan en wie ze als schrijver dezes een kwart eeuw geleden in de Raad zag komen en thans hun portretten beschouwt, kan getuigen, hoezeer zij in die tijd ver- kaald en vergrijBd zijn. \J I I L* L r Li IX J I f\ f\ l\ J L lx n A L/ die voor ons zorgen en onze noden op hun schouders hebben geladen, zich thans eensgezind kunnen verheugen in een verbroederingsfeest waarin 't lied zal geschald hebben en de bekers te gen elkaar stieten in 'n algemeen ver langen de gemeenschap in de grootst mogelijke eensgezindheid te dienen. Men spreke niet over de tand des tijds, die niemand onbeknaagd laat, want deze mannen zouden ongetwij feld een geheel ander aspect bieden als ze, zoals wij gewone stervelingen anderen voor zich hadden laten zor gen en niet de noden der gemeenschap vrijwillig en belangeloos tot de hunne hadden gemaakt. De burgerij dient bij dit jubileum der zelfopoffering te beseffen hoe groot de offers zijn geweest, die deze vroede vaderen voor stad en bevol king gebracht hebben en hoe dank baar wij moeten zijn, dat wij onze belangen in hun handen konden veilig stellen. Inderdaad, de boog kan niet altijd gespannen zijn en het is vanzelfspre kend, dat op een dag als deze de zor gen één ogenblik aan de kant wer den gezet om zich geheel aan de vreugde van het ogenblik te kunnen wijden. Het zou ongepast zijn deze vete ranen op hun zilveren feest met de zorg voor de reorganisatie van ons Lager Onderwijs te belasten en ook de heer De Wilde had moeten begrijpen, dat al die netelige en,, onverwachte vragen over de interne kwesties der Witte en Wit Gele Kruizen in deze raadsvergadering volkomen uit de toon vielen. Was de agenda niet opzettelijk kort gehouden, moest men geen tijd win nen om zich enkele momenten beha- gelijk te kunnen verdiepen in de vreugde, die men binnen weinige uren zou smaken als daar in de trouwzaal het grote feest der verbroedering zou worden gevierd, als daar tot in de late avonduren mannen en vrouwen van elke politieke kleur en kleurscha kering tot zelfs de uit de commis sies gestoten communisten het glas zouden heffen om elkaar toe te spre ken en toe te drinken en gezamenlijk één ogenblik de zorgen van alle dag in broederlijke eensgezindheid te ver geten. Wij weten niet hoe het daar toegegaan is, hoe er gefuifd en hoe er gezongen is, wij weten niet of men er een patertje langs de kans gedanst heeft of aan pandverbeuren heeft ge daan want dit was een bijeenkomst met gesloten deuren maar ook wie er niet geweest zijn kunnen zich slechts verheugen over zoveel eens gezindheid, omdat eendracht macht maakt en omdat wij, doodgewone bur gers, daaruit slechts kunnen consta teren, dat uit een dergelijke verbroe dering en verzustering de sfeer wordt geschapen waarin ons aller belangen het beste behartigd en gediend zullen worden. De laatste raadszitting stond in het bijzonder in het teken der herinnering. De zilveren jubilarissen haalden di verse oude koeien uit de sloot, of beter gezegd want wij mogen raadsleden zeker niet met herkauwers ver gelijken doken herinneringen op uit oude tijden, toen zij mannen hadden zien komen en gaan, die met hen in het gestoelte der ere hadden gezeten en in het politieke leven markante fi guren zijn geweest. Een dier veteranen oud-wethou der Klaver zat op de publieke tri bune. Ook' hij had jarenlang in de voorste gelederen gestaan en wij zou den haast zeggen, dat hjj de oren op stak als een oud cavaleriepaard, dat een trompet hoort blazen, als het weer niet verboden was om wethouders zelfs oud-wethouders in dierlijke vergelijkingen tè betrekken. Hij is vóór zijn zilveren jubileum uit de Raad gegaan -en hjj was dus niets anders dan een simpele toehoorder, die mee naar buiten moest als de deuren werden gesloten, maar in zijn hart moet hij weer meegeleefd hebben, toen er over de dagen van het verleden werd ge sprokén, de dagen waarin de grote figuren onzer stedelijke historie in onze raadszaal de degens kruisten, toen er van een algemene verbroede ring nog geen sprake was en het zand der arena gekleurd werd door het bloed, dat onze edelachtbaren in de strijd voor het volksbelang vrijwillig hadden vergoten. Wij hebben hen, die thans jubileer den als schuchtere politieke beginne lingen in de Raad zien komen, wjj hebben de grote dagen, de veld slagen, waarvan thans werd gespro ken, in de Raad meegemaakt en er over geschreven. Wij weten hoe het er vroeger toeging en wij kunnen er ons slechts van harte over verheugen, dat in de loop der tijden de zwaarden steeds moeilijker uit de scheden, zijn gekomen, dat het heftige woord ver- Bij het voorstel tot instelling van een Ripping-Bunnikfonds, waarbij 'n legaat van 190.000 werd aanvaard om daaruit min- of onvermogende jeugdige ingezetenen van meer dan gewone aanleg studiebeurzen te ver schaffen en de kosten van Alkmaarse t.b.c.-lijders in sanatoria te kunnen bestrijden, heeft mr. Leesberg in een voortreffelijke rede de grote verdien sten van de heer Ripping in het licht gesteld. Wij hebben deze een tweetal jaren als burgemeester in de Raadsvergade ringen meegemaakt en zijn door onze journalistieke werkzaamheden her haalde malen met hem in contact ge komen. Hij was inderdaad de man met het grote hart, de op militaire leest ge schoeide politieke figuur, die mee leefde met alles wat stad en bevol king beroerde en de laatste maal, dat wij hem hoorden spreken bij de onthulling van de Rippingbank bleek nog eens duidelijk hoezeer zijn hart nog steeds naar onze gemeente uitging en hoe hij dankbaar herdacht wat het burgemeesterschap van onze stad voor hem en de zijnen had bete ken^. Dat blijkt nu duidelijk uit het testa ment van mevrouw Rippingdie naast en met hem aan het welzijn van onze gemeente heeft gearbeid. Een vermogen van bijna tweehonderd dui zend guiden is geheel voor Alkmaar's belangen gereserveerd en de velen, die daarvan in de toekomst zullen profi teren, mogen steeds bedenken, dat zij dit danken aan de edelemoedigheid van één van Alkmaar's beste burgemees ters, die niet alleen door het woord, maar ook door de daad getoond heeft, dat hij de noden en zorgen der bevol king kende en ze met alle hem ten dienste staande middelen wilde ver lichten. Zijn naam en die van zijn sympa thieke echtgenote zullen in het boek van Alkmaar's historie tot in lengte van dagen met gulden letteren wor den getekend. Tj. Ad. Ongecorrigeerd De militaire missies in Berlijn Het officiële Sovjet-blad te Berlijn, de „Tagliche Rundschau", meldt dat tijdens de laatste conferentie van de vier militaire gouverneurs te Berlijn de Sovjet-gouverneur, maarschalk So- kolofsky, heeft geweigerd het bestaan te erkennen van „neutrale" militaire missies in de voormalige Duitse hoofd stad. Het blad meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat maar schalk Sokolofsky de drie westelijke gouverneurs heeft gezegd, dat deze missies waren geaccrediteerd bij de ge allieerde bestuursraad en dat die raad niet meer bestaat. Onder de landen die militaire missies in Berlijn hebben, bevindt zich ook Ne derland. VERKOOP VAN OVERTOLLIG AMERIKAANS OORLOGS MATERIAAL Volgens het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken is dit jaar voor een bedrag van 2.534.453 dol lar aan overtollig oorlogsmateriaal ver kocht aan tien landen, w.o. Denemar ken, Finland, Italië en Noorwegen. Het materiaal had 'n waarde van 21.746.411 dollar. AMERIKAANSE GRAAN- TOEWIJZING AAN NEDERLAND GEANNULEERD. Het Amerikaanse departement van landbouw maakt bekend, dat een toe wijzing van 18.000 ton grofkorrelig graan aan Nederland op verzoek van dat land is geannuleerd. Van de Politie Twee jongens van 11 en 13 jaar hadden gistermorgen het' snode plan appels te gaan stelen uit een tuin aan de Laat. Om het paradijs te bereiken, moesten ie over een schuur klimmen. Deze was hierop niet berekend en de jongens zakten er door. Zij werden door de kinderpolitie ernstig onder houden en zullen de schade moeten be talen. Gistermorgen reed een fabrikant van kinderwagens met zijn auto op de Stenenbrug achteruit. Hierbij raakte hij een bakfiets, waarvan een voorwiel werd vernield. Het wiel werd op kos ten van de fabrikant vernieuwd. Bij het plaatsbespreken aan het Gulden Vlies, is gisteren door iemand een verkeerde fiets meegenomen. Daar de achtergelaten fiets de zelfde waarde heeft als de verdwenene, wordt een vergissing vermoed. Heiloo RECEPTIE „EENSGEZINDHEID" Het populaire muziekgezelschap „Eens gezindheid", dat deze zomer haar 50- jarig bestaan herdacht met een groots muziekconcours zal ter gelegenheid van dit feit Dinsdag a.s., 's avonds 8 uur recipiëren. Tevens zullen dan de prij zen die door de resp. muziekverenigin gen zijn gewonnen, worden uitgereikt. Schoorl Bond voor Staatspensionnering roept alle hens aan dek De afdeling Schoorl en Schoorldam, die zoals de voorzitter, de heer R Wognum, het op de laatste bijeenkomst uitdrukte, was ingedut en toen door de voorzitter van de Federatie Alkmaar werd wakker geschud^ kwam Maandagavond te Groet bijeen in café Hakof voor, het organiseren van een grootscheepse propaganda-avond met spreke^ toneel en bal Een lange reeks van jaren streed de Bond voor Staatspensioneering, opgericht in 1902, voor een premie-vrij Staatspen sioen voor iedereen, om zo een einde te maken aan de onduldbare combinatie oud en arm Er is in de loop der jaren wel iets ver anderd: de Noodwet-Drees bracht wat zon in de herfst van het leven van velen, met bedrijfspensioen staat op de helling Maar nog altijd hangt daar de onzeker heid als het zwaard van Damocles, de .goeie, oude tijd" is nog niet voorgoed voorbij De Bond laat dan ook zijn waar schuwende stem horen De heer A Greeuw, voorzitter van de Provinciale Bond, riep alle hens aan dek, hoe sterker de Bond, hoe meer kans van slagen Van alle zijden stromen de leden toe, meer dan 160,000 zijn er al, maar het kan nog beter De vergadering besloot op 24 October aanstaande een grote propaganda- avond te organiseren in de zaal van Nic Schuyt, waar de heer A Greeuw als bondsspreker zal optreden en een blijspel zal worden opgevoerd Verder zal het bestuur zich in verbin ding stellen met de Vereniging van Plat telandsvrouwen voor het organiseren van een filmavond Aan het slot van deze succesvolle be sprekingen dankte de voorzitter, de heer R Wognum, de aanwezigen voor hun me dewerking (Van onze E XIEN MAAL mi dan ooit tevori a.s. deelnemen aa leden voor de Sts Antillen, die deze op strikt democ: worden samengest houdingen op de den zijn zo verwa blik niemand met welke van de tw die tot uitdrukkin; cratische Partij e Volkspartij, de ste valt derhalve te straks de overwin meer daar de kan oprichting zijnde I als derde in het st De inzet van d verkiezingsstrijd d van het algemeen nen en vrouwen - mogen mej. mr. dankbaar zijn vooi middel van een ar ging in het onde wist aan te breng Staten-Generaal tc zal zijn het veri verhouding tot Ne in het verband va ninkrijk der Ned tezamen met de 1 Indonesië de Ne Unie zal vormen, haar definitieve g< nieuwe grondwet van het Verenigd het voorontwerp-i in tweede lezing i redactiecommissie, tegenwoordigers c bieden. Nu de oud wet deze zomer, zc gehakt, wordt er 1 aan twee geheel r werpen, een voor rijk, omvattend en de Antillen, en de Staten van Indi vroegere Nederl: Nieuw Guinea), een Uniegrondwet worden. J^AAR MIJN I klaarde mr. d Gomez, officieel van de Nederland gering in Den Ha dit nogal ingewii onderhoud toeston zoals het er nu hechte samenwerl lijkgerechtig^e gel vorm, doch met 1 delen van het ver] Wanneer zal wet in werking streefdatum? vroe Neen, die is tegen de gang v; Antillen sterk wi feit, dat de in-wi kelijk wordt gesti der Indonesische moeten onze eilan en vrijwillig hebb samenwerking, we ling van een za staan? Ik weet we dat de nieuwe ri tot stand moet koi Daar is wat' Zeker, d; - r kennen, maar ik z gezagsgetrouwe ei] zouden moeten wa van het Indonesi wordt er moeite standpunt van d< len tegemoet te 1 ven mijn vriende begip hebben voói van een spoedige men, waarmee di delen te kampen zocht naar een wi het rijksverbapd 1 Nederland op de autonomie nauwe: is gebleken, dat v sonen de noodzal op kort termijn definitieve postie dit verband te r£ Hoe wordt d' dan? Zij wordt da: RC -VAN MAR Sabine Reuder 1 teerd en de uitwei welke zij ervan ve Itacht Irene onmii De lift versmad haastig langs fle maar ze kwam h zag nog juist hoe Beate en Felix ir stapten, terwijl K mooiste sportpak stuur had plaats hem troonde Mab picnic-mand op bracht de starter frouw Irene had b Het bergmeer, meer ten onrechte zaamheid van het i

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2