De kloof blijft nog bestaan BLIKSEMINSLAG OORZAAK VAN FELLE BRAND Viermaal de doodstraf voor ontrouwe Nederlandse Uitgeweken politieke leiders vragen maatregelen tegen de Sovjet-Unie pólitiemannen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN V S. en Rusland hand haven hun standpunt inzake atoombom Perikelen der Ontmanteling Kleine auto's komen nu nog niet vrij Franse troepen bezetten de mijnen Beel zoekt medewerkers Verraad, plunderingen arrestaties en moorden Boerderij te Camperduin hedenmorgen door het vuur vernield Brandweer stond machteloos 't Ontslag van Generaal Durst Britt Hitler bracht hem weinig heil De sprekende kaart Marshall uit Athene vertrokken Weerbericht BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Aehterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Dinsdag 19 October 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaarsang No- 246 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS pAUL HOFFMAN, de „Economie Co- operation Administrator", is door zijn regering gemachtigd, te streven raar een overeenkomst met de West- Europese landen, volgens welke „fa- brieksinstallaties, die in het kader der herstelbetalingen uit West-Duitsland weggevoerd zouden moeten worden, in Duitsland zullen blijven, indien dit het welslagen van het plan-Marshall bevor dert". Hoffman heeft over dit onder werp met de ministers Bevin en Schu- man geconfereerd en daarbij schijnt een principieel accoord bereikt te zijn. Helaas zijn de Benelux-landen, die bij het vraagstuk der Duitse herstelbeta lingen eveneens ten nauwste betrokken zijn, tot nu toe buiten deze onderhande lingen gehouden. Ongetwijfeld zal ech ter in een later stadium ook met hen overleg gepleegd worden en het ls daarom goed, reeds thans een stand punt tegenover deze kwestie hl te nemen. Het is ongelukkig, dat het probleem der herstelbetalingen bijna vier jaren na de oorlog nog steeds niet is opgelost. Ook na de eerste wereldoorlog bleef dit vraagstuk vijftien jaren lang hangende en aan het einde van die tijd had Duits land slechts een fractie betaald van hetgeen het verschuldigd was. Zelfs dit betrekkelijk kleine bedrag had het rooit kunnen opbrengen, indien de Duitse industrie niet de beschikking had gekregen over grote buitenlandse cre- dieten, welke voor het grootste deel niet zijn terugbetaald en, naar achteraf ge bleken is, in niet geringe mate hebben bijgedragen om het oorlogspotentieel van het land te vergroten. Een les uit deze geschiedenis trek kend, besloot men na de laatste oorlog, geen herstelbetalingen uit de lopende productie te eisen, maar deze te laten voldoen door de overdracht van gehele of gedeeltelijke fabrieksinstallaties. Op deze wijze voorkwam men enerzijds, dat markten moesten worden gezocht voor een overdaad aan Duitse producten, ter wijl anderzijds een in potentie gevaar lijke industriële capaciteit werd afge broken. Daarvoor in de plaats echter trad een nieuw probleem: namelijk hoe de Duitsers te kleden en te voeden, in dien hun belangrijkste bron van in komsten gedempt zou zijn? De Russen eisten niet minder dan de tegenwaarde van 20 milliard vooroorlogse dollars aan fabrieksuitrustingen en ook de Fransen waren voor een rigoureuse de montage. De Britten en Amerikanen huldigden gematigder opvattingen, maar dit kon niet verhinderen, dat de over eenkomst, welke de Grote Vier oor spronkelijk over het peil der Duitse in dustrie sloten, de Duitsers veroordeelde tot een uiterst armzalig leven. Later za gen de Westelijke mogendheden in, dat dit op de duur tragische gevolgen moest hebben en stelden zij voor de door hen bestuurde zones van Duitsland een nieuw plan op, waarbij bijvoorbeeld de staalproductie van 5, 6 tot 10,7 millioen ton werd verhoogd. Dit laatste peil is in middels al weer bereikt en de Duitsers hebben onlangs om een nieuwe verho ging tot 14 millioen ton gevraagd. JERWIJL NU DE objectieve beoorde laar niet anders kan dan vaststellen, dat het wegvoeren van fabrieken in het algemeen oneconomisch is, staat het buiten kijf, dat een aanzienlijk deel van de Duitse capaciteit op het ogenblik niet gebruikt wordt en afgezien van de aan het land opgelegde beperking om verschillende redenen ook niet gebruikt kan worden. Onder deze omstandig heden is de beste oplossing hierin gele gen, dat de geallieerden aan de hand van een deskundig onderzoek en reke ning houdend met de na de munther vorming gestegen koopkracht der Duit sers vaststellen, welke fabrieksuitrus tingen inderdaad als surplus moeten worden beschouwd. In ieder afzonder lijk geval zal men zich daarbij moeten afvragen: Zal deze fabrieksinstallatie meer tot het Europese herstel bijdra gen, indien zij in Duitsland wordt gela ten dan wel naar het buitenland wordt gevoerd? Naast deze economische zal men na tuurlijk ook nog een psychologische maatstaf moeten aanleggen. De teleur stelling in de landen, die minder her stelbetalingen zullen ontvangen dan hun in het vooruitzicht waren gesteld, moet worden afgewogen tegen het ef fect, dat de ontmanteling van produc tieve ondernemingen op de Duitsers zal uitoefenen. Maar hoe dit ook zij: beslis singen moeten zo spoedig mogelijk wor den genomen en de ommanteling onmid dellijk daarop worden uitgevoerd, opdat de landen, welke er bij betrokken zijn, eindelijk zullen weten waaraan zij toe zijn en hun herstelwerk aan de gewij zigde omstandigheden kunnen aan passen. Hoe Amerika hielp Het Amerikaanse ministerie van handel heeft gegevens ge publiceerd, waaruit blijkt, dat de Amerikaanse regering gedu rende de laatste 8 jaar ruim 65.803.000.000 dollars heeft besteed voor hulp aan het buitenland. De politieke commissie der V.N. is gisteren begonnen met de discussie over het rapport van de sub-commissie voor de atoomenergie. Deze commissie is er niet in geslaagd een resolutie op te stellen, die de Oostelijke en Weste lijke voorstellen voor de controle van de atoombom in zich verenigt. De Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin herhaalde, dat zijn rege ring het Sovjet-voorstel tot gelijktij dige vernietiging van atoombommen, het verbieden van de vervaardiging ervan en de instelling van internatio nale controle niet kon aanvaarden. Hij kon zich niet verenigen met het Sy rische voorstel om de atoom-commis sie haar werk te laten voortzetten, eventueel zonder deelneming van de Sovjet-Unie. Hij pleitte voor overleg tussen de mogendheden, die het initia tief namen tot de oprichting van de atoom-commissie, de Grote Vijf en Canada. Indien deze zes landen het niet eens zouden kunnen worden over een basis waarop de commissie voor de atoomenergie weer aan het werk zou kunnen gaan, aldus Austin, moesten zij aan de algemene vergadering ver slag uitbrengen, die dan zou moeten beslissen welke stappen verder geno men moesten worden. De Sovjet-afgevaardigde Malik zeide, dat het Westelijke meerderheidsplan geen eigenlijk controle-plan was. Het Sovjet-voorstel was een serieuze con cessie in de richting van een overeen komst. Malik zeide voorts, dat het Westelijke plan geen tijdlimiet stelde voor de verschillende fasen van de controle en het verbod en de vernie tiging van atoombommen. De Sovjet- Unie kon niet toestemmen in een in ternationaal controleapparaat, zoals door de meerderheid werd beoogd, dat onbeperkte bevoegdheid zou hebben tot inmenging in alle landen. Evenmin kon de Sovjet-Unie accoord gaan met het overdragen van alle hulpbronnen en practlsch de gehele productie van dit lichaam. (Eigen bericht.) De geruchten, als zouden zeer bin nenkort de kleine auto's zonder ver gunning verkrijgbaar zijn, werden gis ter van officiële zijde in Den Haag volstrekt tegengesproken. In een radiorede heeft de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Ju les Moch, gistermiddag de regerings beslissing bekend gemaakt om in de beveiliging en het onderhouden van de op bevel der CGT verlaten mijnen te voorzien. „Het is de regering bekend, dat de mijnwerkers het met deze be slissing eens zullen zijn", aldus de mi nister. In het begin van de namiddag stop ten 39 vrachtwagens met „Gardes Mo biles" en een detachement infanterie- soldaten aan de schachten in het dis trict „Le Soleil" die 't meest bedreigd v/aren door het terugtrekken van de veiligheidsdiensten. De stakingsposten gingen weg zonder te protesteren en lieten de soldaten binnen. Deze namen alle mijninstallaties onder hun be scherming. Van de vijf schachten in ,.Le Soleil" staan er reeds drie volle dig onder water. Te St. Etienne hadden echter inci denten plaats tussen mijnwerkers en de ordedienst. Mijnwerkers en metaal arbeiders uit de naburige fabrieken poogden zich van de mijn meester te maken. De beveiligingscompagnieën maakten gebruik van traangasbommen. Aan beide zijden zouden gewonden zijn. De aanvallers bekogelden de po litieafdelingen met allerlei projec tielen. MOTORRIJWIEL ZONDER RIJVERGUNNING De minister van verkeer en water staat a.i. heeft aangewezen als motor rijwiel, waarvoor geen rijvergunning nodig is, 't motorrijwiel merk „rijwiel solex". SIR JAMES ROBB, maarschalk van de R.A.F., die op perbevelhebben is geworden van de gecombineerde luchtstrijd krachten der Westelijke mogend heden. (Eigen bericht). Van welingelichte zijde uit Den Haag vernemen wij dat dr. Beel, die Van Mook gaat opvolgen als luitenant-gou verneur-generaal, druk bezig is met het samenstellen van zijn staf. Hjj zoekt zijn medewerkers, die hem naar Batavia zullen vergezellen, voorname lijk op zijn oude Departement, nl. dat van Algemene Zaken. Het zijn vooral de afdelingschefs, die door hem gepolst zfjn, met name die van comptabiliteit. Voor de Groningse kamer van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden stonden wederom twee leden van de z.g. „Amsterdamse recherche" terecht en wederom werd ook tegen deze SD- satellieten de doodstraf geëist. Het waren de 51-jarige agent van politie uit IJselstein Joh. van Kooten en de 57-jarige agent van politie Harm Krikke uit Amsterdam. Evenals hun collega's Kater en Schaap, die reeds tot de doodstraf werden veroordeeld, waren ook zij werkzaam op het bureau Joodse zaken te Amsterdam en zij werden later toegevoegd aan de Gro- Acht vooraanstaande uitgeweken po litieke leiders uit zes Oost-Europese landen hebben de voorzitter van de al gemene vergadering der V. N. een me morandum doen toekomen, waarin zij de V.N. verzoeken de volgende stappen te nemen: >,De schendingen van internationale verdragen en overeenkomsten door de Sovjet-Unie" te veroordelen. De Sov jet-Unie te dwingen zich terug te trek ken uit de landen van Oost-Europa en de „vrijheid en onafhankelijkheid van de landen achter „het ijzeren gordijn" te herstellen. „Tijdelijke democratische regeringen" te vormen ten einde „vrije en onbelemmerde verkiezingen" onder supervisie van de V. N. te houden, als mede „vervolgde burgers in landen achter het ijzeren gordijn" te bevrijden en te beschermen en hen te repatrië ren, die „door de communisten gede porteerd of geinterneerd zijn". De ondertekenaars van het memoran dum zijn: Dr. Geme Dimitrof, Bulga rije; dr. Joseph Cerny, Tsj.-Slowakije; dr. Wladko Matsjek, Kroatische Boe renpartij; dr. Ferenc Nagy, voormalig ministerpresident van Hongarije; Sta- nislaw Mikolajczyk, voormalig minis ter-president van Polen; Grigore Bu- zesti, Roemenië; dr. Milan Gavrilovic, Servische Boeren-Unie; dr. Fedor Hod- za, Slowaakse democratische partij). Nawerking van atoom bombardementen Dr. Ralph Singleton Sr., wetenschap pelijk medewerker aan het nationale laboratorium te Brookhaven (Ameri ka), heeft verklaard, dat de dodelijke uitwerking van de atoombombardemen ten van Hirosjima en Nagasaki „uitein delijk misschien haar weg zal vinden naar de Amerikaanse kusten en het niet onmogelijk is, dat onze nakome lingen er de invloed van ondervinden'. ningse SD. Op beestachtige wijze heb ben deze SD-ers gemoord en geplun derd en zich aan tal van mishande lingen schuldig gemaakt. Door de Rotterdamse kamer van het Haagse bijzonder gerechtshof is ter dood veroordeeld de 41-jarige met selaar A. C. J. Machielse uit Schie dam, die in 1944/45 als lid van de politieke afdeling van de Schiedamse politie meer dan 130 arrestaties ver richtte. Een aantal van deze personen vond de dood in Duitse kampen. Ook werd door hem aan de SD verraden, dat Schiedamse agenten op het hoofd bureau naar de Engelse zender luis terden. Twaalf agenten werden ge arresteerd en kwamen In Duitse ge vangenschap om. Tenslotte heeft voor de Rotter damse kamer van het Haagse bij zonder gerechtshof terecht gestaan de 29-jarige W. Oskam, in de jaren 1943/44 hoofdwachtmeester der mare chaussee op het eiland Goeree en Overflakkee, waar hij een schrikbe wind uitoefende. Tal van getuigen verklaarden, dat hij zijn arrestanten had mishandeld, hetgeen verdachte echter ontkende. Hij noemde de ge tuigen onbetrouwbaar. De advocaat fiscaal achtte de zwaarste straf ge wettigd en eiste de doodstraf. Zuivering van „De Telegraaf" Mr. E. van Haersma Buma, getuige- deskundige bij de raad van beroep voor de perszuivering heeft deze raad geadviseerd een naamsverbod voor de dagbladen „De Telegraaf" en „Het Nieuws van den dag" voor de tijd van 20 jaar uit te spreken. De commissie voor de perszuivering had in eerste in stantie een naamsverbod van 30 jaar uitgevaardigd tegen „De Telegraaf" en van 21 jaar tegen „Het Nieuws van den Dag". (Van onze speciale verslaggever). J^UIM ANDERHALF UUR moest de brandweer van Schoorl machteloos toe zien, hoe de kapitale boerderij van de heer W. Kroon aan de Hereweg te Camperduin aan de voet van de Hondsbossezee wering hedenmorgen door het vuur werd verteerd. Om ruim negen uur sloeg een felle bliksemstraal in de rechtervoorzjjde van het huis en binnen een minimi,™ van tijd was de boerderij één vuurzee. Om half elf, toen van de boerderij niets meer over was dan een brandende puinhoop, kon de brandweer van Schoorl erin slagen de eerste waterstraal op het vuur te richten. De hoeve was toen reeds verloren en slechts een schuurtje kon nog gered worden. Persoonlijke ongevallen deden zich ge lukkig niet voor. Toen zich hedenmorgen boven onze streek een hevig onweer ontlastte, be vond de heer W. Kroon ziqh met zijn vrouw en kind, alsmede zijn schoonva der in zijn boerderij aan de Heereweg. Om ongeveer kwart over negen sloeg de bliksem in de rechtervoorzjjde van het met een rieten dak bedekte per ceel. Boer Kroon en zijn schoonvader snelde met vrouw en kind naar buiten en binnen enkele ogen blikken sloegen de vlammen uit de boerderij. Buren, voorbijgangers en ar beiders, die werkzaamheden aan de Hondsbossezeewering verrichten, snel den te hulp en met vereende krachten poogde men de inboedel te redden. Het vuur vond in het rieten dak, het hooi en houtwerk van het huis een gretig voedsel. Na luttele minuten had het vuur zich vast gevreten in de boer derij en moest men de pogingen om het meubilair in veiligheid te brengen, staken. Met lede ogen moesten de om standers toezien hoe de boerderij in vlammen opging. De brandweer van Groet, die spoedig ter plaatse was, kon niets uitrichten. De braridkraan, die zich niet ver van de plaats van de brand bevond, was tijdens werkzaamheden aan de bun kers, onklaar geraakt en uitgeschakeld Een tweede brandkraan aan de Heere- Op vragen van de heer Bruins Slot in verband met het ontslag en de vervanging van generaal Durst Britt als commandant van de 7-Decem- ber Divisie in Indonesië heeft de mi nister van Oorlog geantwoord, dat de eervolle ontheffing van de generaal- majoor en zijn vervanging door een opperofficier van het KNIL is ge schied door de legercommandant in Indonesië met instemming van de lul- tenant-gouverneur-generaal. Deze beslissing was uitsluitend ge grond op het oordbei van de leger commandant over persoon en taakver vulling van genoemde generaal. Dit deed niet af aan de waardering, die overigens bestaat voor bepaalde persoonlijke kwaliteiten van deze op- per-officier. Voormalig premier op vrije voeten en weer gearresteerd Nadjamoedin Daeng Malewang, voor malig minister-president van Oost- Indonesië, werd gistermorgen, toen de behandeling van zijn zaak (hem wa ren malversaties tijdens zijn ambts periode als premier ten laste gelegd) voor het Oost-Indonesische Hof van Justitie een aanvang nam, op vrije voeten gesteld op de conclusie van de verdediger, mr. Scholtens, dat de vor dering van de procureur-generaal niet ontvankelijk was. De advocaat-gene raal gelastte vervolgens „overeenkom stig de wet de onmiddellijke in hechte- nisstelling van Nadiamoedin". LIET WAS DRUK en het was ge zellig in het café aan de Amster damse Martelaarsgracht en niets wees er op, dat hier binnen enige minuten een vreemde man tot martelaar van zijn politieke bijgeloof zou promoveren. Dat kwam zó: éérst werd het Engelse volkslied gespeeld, toen het Nederland se en toen riep die rare ineens „Heil Hitier". Acht mannen en vier vrouwen sprongen als tijgers op zijn stoffelijk hulsel! Toen de stofwolken waren op getrokken bleek Hitier weinig heil te hebben gebracht, 's Mans kleding was zodanig in disorde, dat hij bedenkelijk veel op een misplaatste Adam leek. Hij droeg een gelaat, dat het politie rapport later „deerlijk gehavend" noem de, had een gat in zijn hoofd en een gewonde kaak. Heil Mokum! Een 68- jarige Britse zakenman, die al dertig jaar aan jicht lijdt, heeft de Nuffield - stichting 450.000 pond sterling geschon ken voor de bevordering van het on derzoek naar en de bestrijding van rheumatiek. Rusland, dat tamelijk veel rubber koopt in het Oosten, heeft Cey lon een bod gedaan op alle beschikbare voorraden plus de hele productie van het volgende jaar. Naar verluidt heeft Amerika een tegenbod gedaan. TANSEN in Doetinchem zond een J brief aan zekere Mr. Palmer te Southampton. Een nader adres was hem niet bekend en daarom adresseer de hij als volgt: „Mr. Palmer, Please postmen seek his address. He l.as built a little village for his daughter. South ampton". Mr. Palmer had n.l. voor zijn dochter een miniatuurdorp gebouwd,, waarvan een Nederlands weekblad een foto had gepubliceerd en de Doe- tinchemmer verzocht inlichtingen hier omtrent. De Engelse posterijen wisten het adres te vinden en in Doetinchem kwam antwoord. Gisteren werd in het Parijse Paleis de Chaillot een gala voorstelling van wetenschappelijke de- cumentaire films gegeven. De voorzit- tei der bijeenkomst, die het openings woord moest spreken, begon aldus: .Dames en heren. Wat ik in mijn laat ste voordracht over documentaire films gezegd heb, weet ik werkelijk niet meer. Maar één ding kan ik u verzeke ren: ik heb mijn mening in 't geheel niet gewijzigd.De Engelse officier Mackenzie neemt in Jiet Wilhelmina- kanaal bij Waalwijk proeven met een Duitse eenmansduikboot, om de draag kracht en de stabiliteit van dit vaar tuig vast te stellen. Hij zou voornemens zijn, in de duikboot van Nederland naar Engeland te varen; deze tocht zou volgens Mackenzie in 22 23 uur vol bracht kunnen worden. De burgemees ter van een Drentse gemeente ontving 't volgende verzoek: „10 oktober Waar- De Heer ik Wil u eens Beleeft Vragen als ik een Dag mag komen te Spelen met armonica langs Den Huizen WaarDc Heer ik Ben Netjes en Be leeft Tegenover ieder mens WaarDe Heer ik Speel in VerschillenDen Ge meenten Daar moet ik Van Leven an dere inkomsten Heb ik niet asma en Brongietus Daar heb ik last Van Waar de Heer een malle Kwaal Waarde Heer Dit heb ik al Jaren uitgeoevent in Uwe Goede afwachting". JE GRAND FALLS op New Found- land is ten gevolge van schaarste, die ontstaan is door een staking van spoorwegpersoneel op het eiland, rant soenering ingesteld voor enkele voe dingsmiddelen. De staking duurt reeds zes dagen en er zijn geen tekenen die op het einde wijzen. In de Oostzee, ten noorden van Kiel is de schoener „Naja Callsigns" gezonken. Amerikaanse hulpgoederen ter waarde van 'n kwart millioen mark zijn te Bremen door brand verwoest. Het Joegoslavische dorp Luk Slovakia is geheel door brand verwoest; alle vee is gedood. In de Noorse havenplaats Bödö zijn drie grote pakhuizen, waarin ook een koel installatie aanwezig was, door brand geheel vernield. De schade bedraagt meer dan een millioen kronen. De mi litaire rechtbank van Athene heeft Em manuel Galezos, de verantwoordelijke beheerder van het communistische blad „Rizospastis", ter dood veroordeeld omdat hjj een artikel „met revolution- Begin dezer maand werd te Parijs een nieuwe uitvinding ge daan namelijk die van de spreken de kaart. Vier Parijse fotografen bezitten reeds de benodigde toestellen voor de toepassing van deze nieuwe uit vinding, die hieruit bestaat, dat de stem tegelijkertijd met de foto wordt vastgelegd. Onder de foto bevindt zich namelijk een uiterst kleine gramofoonplaat, waarop de belanghebbende hetgeen hij te zeggen heeft, laat opnemen. De ontvanger van de kaart zet een gevoelige naald, die aan de kaart zelf bevestigd is, op de plaat, laat haar met behulp van een potlood draaien en luistert. naire strekking" van de communisti sche leider achariades had laten ver schijnen De militaire rechtbank van Tripolis heeft 22 doodvonnissen uitge sproken in het proces tegen 58 leden van een communistische organisatie van de stad Calamata. De nieuwe brug KeulenDeutz, thans de modernste van het vasteland, is voor het verkeer open gesteld. De totale breedte bedraagt ruim 20 m en omvat twee tramsporen, twee j gen, twee rijwielpaden en twee paden voor voetgangers. Deutsch- land tóch weer über alles. weg was zo ver verwijderd, dat het slangenmateriaal niet toereikend was om van daaruit de strijd tegen de vuurzee te beginnen. Onmiddellijk werd de brandweer van Schoorl ge waarschuwd, die met de motorspuit uit. rukte. Uit een 400 meter van de boer- derij gelegen meertje werd het water opgepompt en toen kon om half elf de brandweer in actie komen. Daar zich in de onmiddellijke nabij heid geen andere percelen bevon den, kon de brandweer volstaan met het nat houden van een naast de boer derij gelegen schuurtje. Van het perceel zelf was ondertussen met donderend geraas en vergezeld van een hevige vonkenregen het dak ingestort. Vier geblakerde muren, waarlangs de oranje vuurtongen lekten, waren de schamele restanten van de eens zo trotse boeren hoeve. Boer Kroon stond handenwringend bij de brand, die zijn boerderij in en kele uren vernietigde. „Ja ik ben ver zekerd", vertelde hij ons, „maar wat heb ik eraan? Ik heb mijn boerderij nog niet terug". Zijn vrouw en kind waren bij de buren ondergebracht, ter wijl het meubilair bij de overbuurman, de heer Edouard stond opgeslagen. Het vee was in de wei, zodat men zich daarovgr geen zorgen behoefde te ma ken. Met behulp van lange haken viste men uit de brandende keuken nog eni ge pannen, doch hierbij moest het blij ven. Hoog sloegen de vlammen op uit de brandende ruïne en als een zwarte klomp met vurige ogen smeulde de hooimijt, die de brandweer voorlopig nog werk zal bezorgen. Ook het laat ste houtwerk viel ten offer aan de ro de haan, die hedenmorgen aan de voet van de Hondsbossezeewering een kapi tale boerderij in de as legde. De boerderij was tijdens de bezet tingsjaren door de Duitsers uitge woond en na de bevrijding door de dienst Wederopbouw - van een nieuw interieur voorzien. Op de plaats van de brand merkten wij de aanwezigheid op van mr. C. A. J. Jochems, burgemeester van Schoorl en opperwachtmeester S. Weiland. De brandweer stond onder commando van de heer P. Wildeboer. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Marshall, ver klaarde gisteren bij zijn vertrek oit Athene, waar hij in 't afgelopen week einde besprekingen voerde met Griekse en Amerikaanse functionarissen, het volgende: „Ik was zeer verheugd naar Athene te gaan, waar ik zelf weinig zag doch des te meer hoorde". Mar shall weigerde vragen van verslagge vers te beantwoorden „omdat ik in ver band met de huidige critieke stand van zaken en onderhandelingen uiterst voorzichtig moet zijn". Marshall vliegt naar Rome, waar hij tot heden zal ver toeven. Marshall heeft te Rome 20 minuten gesproken met president Luigi Einaudi. Later had hij een kort onderhoud met de Italiaanse minister van Buitenland se Zaken, graaf Carlo Sforza. Toen hem werd gevraagd of zijn be zoek als officieel kon worden be schouwd, antwoordde Marshall: „U moet zelf maar oordelen. Ik ben ge komen om te kijken, te praten en te luisteren". Kalm aan met de ontmanteling Engeland heeft de administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman, medegedeeld, dat het accoord gaat met de „kalm aan"-politiek bij de ontman teling van Duitse fabrieken, zolang de definitieve lijst nog niet gereed is van de fabrieken die intact zullen blijven. Van de zijde der Franse ambassade te Washington werd verklaard, dat een Franse goedkeuring van deze po litiek bijna zeker was. Weersverwachting geldig tot Woensdagavond: In de kuststre ken wisselende bewolking met vooral gedurende de nacht nog enkele buien. Meest matige wind tussen Noord-West en West. Wei nig verandering in temperatuur. In het binnenland: afnemend buiïg met tijdelijke opklaringen. Koude nacht met hier en daar vorming van nevel of mist. Mor gen in de namiddag iets hogere temperatuur dan vandaag. Zwak ke tot matige wind uit westelijke richtingen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1