Stad en Omgeving, Eldorado voor de middenstand AGENDA Boze boekhouder greep naar de pen Spoet j^aaisie jieuws Grootse show in Centraal BENZINE SPAREN DEVIEZEN GAREN Von Brauchitsch overleden Een unicum voor onze sfad Gedurfde lijnen en vlakken. In verband met de verbouwing en uitbreiding van haar bedrijven, heeft de firma Jac. v. d. Laarschot van de Handelskade, in Centraal aan het Hofplein een expositie geopend, die ee- unicum in zijn soort is. De tentoonstelling is bedoeld voor de winkeliers en ook alleen voor hen toegankelijk. Dit is enerzijds te be grijpen, omdat de firma v. d. Laarschot grossiert in rookartikelen, in chocolade en suikerwerken, biscuits, parfumerieën en tal van artikelen meer. En een grossier levert nu eenmaal niet direct aan het publiek. Anderzijds valt het te betreuren, dat het publiek geen gelegenheid krijgt, deze show te bezoeken. Want, wij zeiden het reeds, deze expositie is een unicum in zijn soort. Het re clame-bureau Redo, o.l.v. de heer Balder heeft in de kale, kil aandoende zaal van de kolfbaan een interieur weten te scheppen, dat tintelt van warme kleuren en sfeer. Het zou ons uiteraard te ver voeren, stand voor stand op te noemen, wat hier te zien valt, doch een algemeen beeld willen wij toch geven. In een twaalftal stands krijgt de bezoeker 'n overzicht van alle artikelen, die de fir ma v. d. Laarschot voert. Deze artike len zijn niet zo maar uitgestald maar ze zijn verwerkt in stands, die zowel wat compositie als wat originaliteit be treft, huizenhoog uitsteken boven al les, wat tot nu toe op dit gebied werd gepresteerd. De heer Balder heeft gebroken met alle conservatieve, opvattingen op dit terrein en hij heeft gedurfde ideeën uitgewerkt: Met forse lijnen trekken daar gebogen rijen dozen en doosjes in alle richtingen weg, de achtergron den worden gevormd door tere pastel kleuren, wit, crème, Pruisisch groen, zalmkleur en nog vele andere. Bijzon dere effecten zijn bereikt met de apar te verlichting, zowel indirect als door verborgen schijnwerpers, waarvoor honderden meters speciale leiding no dig waren. Een weelde van bloemen is door de ontwerpers verwerkt in het Eén, die niet geteld wordt De toneelvereniging ONA, van per soneelsleden van Huize Westerlicht, bracht gisteravond „Een die niet ge teld wordt" voor het voetlicht. Bij ontstentenis van de heer Maats verrichtte dr. Mol de opening. Het toneelstuk toont ons het leven van een jonge man, die het met 4ijn tweede moeder niet al te best kan vinden en de wijde wereld in trekt. Na vele omzwervingen komt hij weer thuis, maar als blijkt, dat de toestand niet veranderd is, gaat hij opnieuw weg. De jongen, Fred, krijgt T.B.C. en wordt naar huis vervoerd. Zijn tweede moeder ziet dan haar fout in en voor Fred komt te sterven, wordt alles ver geven en vergeten. 6 Dit is heel in het kort de inhoud van dit drama. De spelers hebben zich stuk voor stuk uitstekend van hun laak gekweten. Zij kenden hun rol goed en gingen geheel op in hetgeen door hen werd uitgebeeld. We mogen de hoofd figuur, Fred (Jan de Moor), nog wel even apart noemen. Hij tooide zich een uitstekend toneelspeler. Alle medewerkenden hebben ge speeld met een elan, een beter toneel stuk waardig. Het gegeven beviel ons niet. Het is de schrijvers niet gelukt een toneelstuk te maken dat pakt. De gezwollen taal en de lange dialogen komen het spel niet ten goede. Ech ter, aan de spelers komt een pluim toe, dat ze er van hebben gemaakt, wat er van te maken is en zij oogstten aan het eind van de avond een wel verdiend applaus. Het décor en de grime maakten een goedverzorgde indruk. MANUELA DEL RIO In alle belangrijke steden van Ne derland, dus ook in Alkmaar, wordt door de Intern. Concertdir. Ernst Krauss een dansavond georganiseerd met de wereldvermaarde Spaanse danseres Manuela del Rio. Madge Wilmot (pia no) en Joaquin Roca zullen haar bege leiden. De laatste bij de Volksdansen op het in Spanje bij het volk zo ge liefde instrument n.l. de guitaar. Het programma omvat o.m. werken van Albeniz, Granados, Breton, Infan te en de Falla. In alle wereldtheaters heeft Manuela del Rio grote successen behaald. Eindelijk weer eens een van die ar tistieke evenementen, zoals we die vóór de oorlog regelmatig in 't Gulden Vlies mochten beleven. geheel. EA wie deze show betreedt, waant zich op de jaarbeurs of op een wereldtentoonstelling. Waarlijk, de ex positie in Centraal is iets bijzonders en geen middenstander mag verzui men, hier zijn licht op te steken. Wat de tentoongestelde producten betreft, deze geven een beeld, van wat doorzettingsvermogen en handelsgeest kunnen bereiken: De heren v. d. Laar schot en Berghuis hebben ons een en ander verteld over de vooruitzichten en over de positie, die Nederland te genwoordig weer inneemt temidden van de landen. En dan mag toch een grote vooruitgang worden geconsta teerd. De klagers en mopperaars zou den in de gelegenheid moeten zijn, eens een kijkje in het buitenland te nemen, in Engèland of iri Frankrijk bijvoor beeld. Waarschijnlijk zouden zij dan hun opvattingen onmiddellijk wijzigen. Daar zijn stands van pepermunt, van anijs, drop en andere snoeperij in één combinatie, van puddingpoeder, van Kwatta. met een draaiende, geïllumi neerde molen, een heel aantrekkelijke stand met een melkbus in het midden, die melkcarmeïs toont, een geurig sa menstel van zeep, eau de cologne met het Klaverblad-meisje als motief, ban ket, suikerwerk, sigaren, sigaretten en wat al niet meer Zelfs scheermesjes en sierlepeltjes ontbreken niet. Een heel aparte hoek is ingericht voor de z.g.n. St. Nicolaaspakketten, die elck wat wils bieden. Een winke lier, die zich wenst te bevoorraden voor de aanstaande feestdagen maakt eenvoudig een keus uit één van deze pakketten en hij ziet een sortering, die alles omvat, waarmee kinderen blij gemaakt kunnen worden. Iets nieuws zijn daarbij de chocoladeletters op een fond van dezelfde chocolade. waar door het verschil in gewicht wordt ondervangen en ruzies tussen Ida en Marie over de grootte van hun letter uit de wereld zijn. De tentoonstelling is de gehele dag geopend, van negen tot 23 uur en zal tot en met 29 October gehouden wor den. Wij zouden aan deze tentoonstel ling, die voor de middenstand is ont worpen niet zoveel aandacht hebben besteed, als hier niet werkelijk iets tot stand is gebracht, dat in onze stad nog niet eerder werd vertoond. Geen wonder, dan ook, dat ook andere plaat ten nog aan de beurt zullen komen. De prijzen van de Mient G v Leeuwen, Kanisstraat 13, J M Vrijer, Prins Hendrikstraat 22, W Bouman, Boom kampstraat 12, Wed Laan, v d Kaaijstraat 5a A BlankendaalBrouwer, v d Woude straat 53; A L Doorn, Veerstraat 12a, R Nauta, le Kabelstraat 5, C Vreeker, Lamo- raalstraat 5, mevr Keesen, Blaeustraat, A Mentoua, Limmerhoek 34, G Erkamp,, 2e Landdwar&straat 12 mevr P de Boer. Heul 32, A van Tiel, Nleuwlandersingel 75, J Peereboom, Tienenwal 13b, P Woldendorp, Oudegracht 198, H Wiedijk, Clarissen- buurt^ G Kuijper Laat 40, C Kloos, Boe zemsingel 80, P Havik, Tienenwal 18, Th Brouwer, 2e Tuindwarsstraat 4, Th Grand- jan, Schermerweg 3, J Zwart, Kanaal kade 55bf mevr Nieuwenkamp—Meijer, Rochdalestraat 25 en G Zuurbier, Nassau- laan 24, allen te Alkmaar; R Kaandorp, Voorweg 122, Schoorl; mej C J Esveldt, Wester weg C 119 en A v d Berg, Wester- weg C 120, Heiloo»; B de Jong, No 224, Broek op Langendijk; mej A Stuijt, No 64^ Ursem; S de Koning, Burgemeester Boschstraat 4, Oudorp POLITIENIEUWS. Gistermiddag kwamen op de hoek van de Koningsweg en de Doelenstraat twee wielrijders met elkaar in botsing doordat één van hen geen voorrang verleende. Zij kwamen beiden te val len en een rijwiel wprd beschadigd. De schade ïs onderling geregeld. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). DINSDAG Harmonie-Theater, 8 u.: De kampioen melkboer, tot 14 jaar o.g.; Victoria- Theater, 8 uur: De schat in de Sierra Madre, 18 jaar;Cinema Americain, 8 u.: Een monsterlijk experiment, 18 jaar. Sted. Museum, 10—12, 14—17 en 19—21 uur: Expositie 50 jaar Alkmaar. WOENSDAG "Harmonie-Theater, 2.30 en 8 uur: De kampioenmelkboer, tot 14 jaar o.g.; Victoria-Theater, 2.30 en 8 uur: .Oe schat in de Sierra Madre, 18 jaar; Cine ma Americain, 2.30 en 8 uur: Een mon sterlijk experiment, 18 jaar. Stedelijk Museum, 1012, 1417 en 1921 uur: Expositie 50 jaar Alkmaar. Gulden Vlies, 10.30 uur: Prov. Verg. Bond van Plattelandsvrouwen. Dancing Har monie, 8.15 uur mr. Roger North voor Gen. NederlandEngeland. Wapen van Heemskerk, 7.30 uur Jubileum avond Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Biljart-Competitie district Alkmaar In klasse A werd gisteravond in café Schermerhorn gespeeld de wed strijd Onder OnsExcelsior, welke ontmoeting na spannende strijd met 64 door Excelsior werd gewonnen. 'De uitslagen waren: J. Strijbis (105) 66 25 10 2,64 J. Wagenaar 125 25 23 5.— J. Strijbis 31 15 8 2,06 J. Bus 120 15 27 8.— D. Weissenborn 85 19 17 4.47 Th. Schot (115) 91 19 16 4.78 C. Burger (80) 71 38 12 1.86 Middelbeek 110 38 18 2.89 P. Kramers 75 31 12 2.41 v. d. Pavert (105) 72 31 21 2.32 In klasse D werden de volgende ont moetingen gespeeld: Alcm. Victrix De Waag 100; ExcelsiorDrie Rui ten 64; De Gekroonde ValkOpti misten 100; LindenhoekHarmonie 8—2. In klasse B spelen hedenavond Exc. ADrie Ruiten, LindenhoekExc. B en OptimistenVolharden. WEDSTRIJD VAN LUCTOR ET EMERGO". De hengelsportvereniging Luctor et Emergo hield Zondag 17 Oct. haar 3e viswedstrijd in de Hoornse vaart. De deelname was groot. Er waren 25 prij zen te winnen. De lauwertak, uitgeloofd door het Hengelsporthuis Daatselaar, werd gewonnen door C. P. Erich met 66 punten. De jeugdige B. Jansen kwam net 2 punten tekort. Wat de wedstrijd betreft om de prij zen, hier zat veel spanning in. Het laat. ste half-.'ur moest de beslissing brengen Eerste prijs P. Mooy, 2e prijs F. Erich Sr. Vijf leden moesten loten om de 3e prijs. W. Verhagen 3e "prijs; B. Jansen 4e prijs; J. Burgering 5e prijs; F. Meelis 6e prijs; Weeshof 7e prijs. Rie van Geene en Klaas Boot Halterkampioenen Zondag hield de Alkmaarse gymnas tiekvereniging de Halter haar jaarlijk se onderlinge wedstrijden voor dames en heren. Dat deze wedstrijd een span nend verloop zou hebben en dat er zeer hoogstaande gymnastiek zou te zien zijn, stond bij iedere insider vast. Prettig is te kunnen zeggen, dat, hoewel dikwijls krachtsverschillen ont stonden van enkele tiende punten, ver schillen waar het soms „om ging", de onderlinge kameraadschap en behulp zaamheid steeds op de voorgrond ble ven, iets waar een vereniging trots op mag zijn. Een groot aantal der Halterleden stond 's morgens reeds aangetreden om de krachten te meten en het was de vicevoorzitter, de heer Th. Tromp, die de wedstrijddag opende met enkele kernachtige woorden, duidelijk uiteen zettend het doel der jaarlijkse wedstrij den en allen een sportieve strijd toe wensend. In vlot tempo werden de nummers, dank zij een door de directeur en T.C.- leden voortreffelijk opgemaakt tijd schema, afgewerkt, zodat op tijd de ochtend wedstrijden werden beëindigd en de daaraan volgende middagwed strijden konden worden voortgezet. Uit deze middagwedstrijd zouden de verenigingskampioenen naar voren ko men. Om de titel zou bij de heren het felste duel worden geleverd tussen de bekende keurturners, Klaas Boot en Maup Volkers, en voor de dames be stonden de grootste kansen voor Rie van Geene en Klara Post, twee meis jes van de Ned. Olymp. ploeg, die ge lukkig, na een langdurige training van de landenploeg, enerverende wedstrij den en daarna volgende tijdelijke in zinking weer hun oude turnpeil hebben benaderd. Een volledig verslag der wedstrijden zou teveel ruimte innemen en daarom zullen we dan ook een korte opsom ming der behaalde successen laten volgen. Kampioene der dames werd Rie van Geene, direct gevolgd door Klara Post met als derde Rie Schermer, een nog veel belovende turnster. Van de he ren werd Halterkampioen Klaas Boot, ook weer met een gering verschil ge volgd door Maup Volkers. Na afloop besloot de 2e voorzitter Tromp de wed strijden met de bekendmaking en uit reiking der prijzen, het dankbrengen aan de juryleden, directeur en techn. comm. en wees hierbij de leden nog even op de grote feesten 'welke in het verschiet liggen in verband met het komende 50-jarig bestaan der vereni ging in Februari 1949. Hieronder vol gen de uitslagen: Dames 3e graad: 1 J. Thesing; 2 Mw. Verburg-Bakker; 3 T. Haringhuizen. 2e gr: 1 mevr. Veldstra-ten Pas, 2 G Edel; 3 A Heiligenberg, le gr.: K Koster; 2 T. Jongsma-Masteling; 3 A. Swart. Ere graad: 1 R. van Geene; 2 K. Post; 3 R. Schermer. Heren 3e graad: 1 F. Elout; 2 H. Gilles; 3 H. Helleman. 2e graad: H. Licher- 2 D. Langenberg. le graad: 1 L. Post 2 C. Stenneberg; 3 S. Volkers. Ere graad: 1 K. Boot; 2 M. Volkers; 3 W. Veldstra. En de rechter naar het wetboek Op 2 Augustus, toen de kermis in Akersloot hoogtij vierde, werden twee wachtmeesters der Rijkspolitie gewaar schuwd, dat er in een café ruzie was ontstaan tussen enige kermisgangers. Een zekere B., die flink gedronken had van iets, dat nu niet bepaald mineraal water is, was aan het vechten gesla gen. Toen wachtmeester Zaal de vech- tendèn wilde scheiden, greep B. hem vast. Wachtmeester Roemer zag zich toen genoodzaakt van de gummiknup pel gebruik te maken. Daar dat niet genoeg bleek te zijn, trok ook Zaal de gummistok. In het café was ook verdachte V. uit Akersloot aanwezig, die zich dermate ergerde over het optreden van de po litiemannen, dat hij een artikel schreef, waarin hij zich beledigend uitliet over de politie. Dit stuk plaatste hij zonder voorkennis van de redactie, in het Nieuw Noordhollands Dagblad, waar hij als boekhouder werkzaam was. De beide wachtmeesters voelden zich be ledigd en dienden een klacht in. Hier voor had V. zich gisteren te verant woorden voor de Politierechter te Alk maar, mr. Van den Wall Bake. De politierechter meende, dat een krant niet voor smaadschrift bestemd is en dat verdachte naar de groeps commandant had moeten gaan. Verdachte zei, dat het hoofd van B. een bloederige massa was en dat hij door twee mensen moest worden weg gebracht. De politierechter meende echter, dat dit wel aan de borrels te wijten was. De officier, mr. Meischke, zei dat B. een lastige klant is, die vooral als hij dronken is, rare dingen doet. Ver dachte V. hrd zich tot de politie moe ten wenden in plaats van op zijn eigen houtje zo'n stuk te gaan schrijven. Spr. eiste drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. dr. Berkhouwer, vond het een zaak met interessante juridische gezichtspunten. Daar het stuk in algemene bewoordingen is ge steld, achtte mr. Berkhouwer de opzet om iemand te beledigen niet aanwezig. Hij zei te kunnen bewijzen, dat B. flink gebloed heeft, al ontkennen de wachtmeesters dat. Spreker - roeg ten slotte vrijspraak voor zijn cliënt. Mr. Van den Wall Bake kon zich niet geheel verenigen met het pleidooi en vonniste V. tot 400.subs. 48 da gen en 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Zwaargewicht kampioene Rinske F. uit Diemen was zich te buiten gegaan aan de edele bokssport. Rinske stond in Schoorl op de bus te wachten en dat duurde nog al even. Toen deze eindelijk kwam, zette een andere dame, getuige B. uit Warmen- huizen, haar zoontje eerst op de tree plank. Rinske liet zich hierdoor niet van de wijs brengen en stapte in. Zij werd echter van achteren teruggetrokken en om steun te zoeken stak zij haar hand naar achteren uit en gaf getuige B. zo'n formidabele klap op haar neus, dat deze zich door een specialist moest la ten behandelen. Van dat steun zoeken geloofde mr. Van den Wall Bake niet veel. Het lijkt veel op „ik stak mijn vuist uit en toen liep hij er tegen aan". B. getuigde, dat Rinske zich eerst omgekeerd had, alvorens zij de mep gaf. Een vriendin van verdachte, die nu angina heeft, had verklaard, dat zij het optreden ook niet kon goedkeuren. Niettemin bleek verdachte het op prijs te stellen dat de vriendin gehoord werd. De politierechter en Rinske wis ten geen van beiden goed, hoe lang an gina pleegt te duren en hoe lang de zaak dus aangehouden moest worden. Men besloot ten einde raad maar door te zetten. De officier eiste 15 subs. 9 dagen. Uitspraak conform de eis. Nog een vechtersbaas Willebrordus K. uit Uitgeest is niet zo'n heilige als zijn voornaam doet ver moeden. K. had het wel heel bont ge maakt. Hij had op een avond heel diep in het glaasje gekeken en was daar door niet in een vrolijker stemming gekomen. Toen hij zag, dat twee men sen ruzie maakten om een fiets, voel de» hij zich geroepen als scheidsrechter op te treden.Hij wierp een 1 de man nen, die later zijn buurman M. bleek te zijn, tegen de grond en trapte hem toen op het hoofd en tegen het ge zicht. Dit vond de politierechter zeer laakbaar. Verdachte is een gewoonte- drinker en heeft reeds eerder voor mis handeling terecht gestaan. Daar hij echter niet als uitgesproken ongunstig bekend staat, vorderde de officier hier drie weken gevangenisstraf. Mr. Van den Wall Bake maakte er 70.subs. 14 dagen en 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar van. Simon Petrus H. houdt er 'n vreem de methode op na om zich van dieren te ontdoen. Toen hij een jonge kat had waar hij van af,,wilde, gaf hij hem een klap op zijn hoofd waardoor het dier nog niet direct stierf en gooide het vervolgens in het water. Getuige v. d. G. was het beest met zijn boot gaan halen, maar het bleek al te laat te zijn. Getuige nam aan, dat er geen opzet in het spel was. H. werd conform de eis tot 6.subs. 3 dagen veroordeeld. Pieter P. en Jan H., die beiden ge stolen lood van twee jongens van om streeks dertien jaar hadden gekocht, hoorden beiden 1 maand tegen zich eiien. De uitspraak werd 14 dagen. Is sparen werkelijk impopulair? De feiten geven antwoord Eind 1946 hadden de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaar- bankbond, 1.846.279, eind 1947: 1.972.439 spaarders. In een jaar tijds waren er dus ruim 125.000 nieuwe spaarders bij gekomen. Niettemin daalden de spaar ders-tegoeden van 1.046.563.324.tot 986.021.681.Het gemiddelde spaar derstegoed daalde van 587.tot 500.In 1948 zet deze t: r.denz zich in zoverre voort, dat het aantal spaar ders naar verhouding veel sterker stijgt dan de gespaarde bedragen. Wat wil dit zeggen: Dat een steeds groter deel van de bevolking de spaarbank leert waarde ren als een steun in de dure tijd. Er wordt in steeds sterkere mate gespaard voor doeleinden, gelegen in een zeer nabije toekomst: voor de aanschaffing van kleding, schoeisel, van husiraad, enz. Voor de spaarbanken betekent dit een sterke toeneming van de hoeveel heid werk: vele inleg-posten, vele te rugbetalingen. De baten nemen daaren tegen af door de kortere gemiddelde beleggingstijd. Dergelijke overwegingen stelt de spaarbank echter geheel ter zijde. Want zij is een zuiver sociale instelling, die niet op winst uit is, doch slechts de be volking goede diensten wil bewijzen en een doelmatige besteding van het in komen wil bevorderen. Intussen kan dus moeilijk gezegd worden, dat sparen impopulair is, al zeggen velen dit elkaar na. Vóór die bevolkings categorieën, waarvoor de spaarbank in de eerste plaats is opge richt, is sparen weliswaar niet gemak kelijk. Maar het opbrengen van afbeta lingstermijnen, die er onverbiddelijk op tijd moeten zijn, is zeker niet gemak kelijker. Nu een onzekere wereld weinig hou vast biedt voor veelomvattende econo mische beschouwingen, bepalen wij ons ter gelegenheid van de Wereldspaardag tot deze eenvoudigste vorm van spa ren, 'waarvan de zegenrijke gevolgen voor gezin en samenleving echter niet mogen worden onderschat. Tegelijk met de uitroeping van de 31ste October tot Wereldspaardag (dit jaar om practische redenen op 29 Oc tober gehouden), werd, nu 24 jaar ge leden, het Internationaal Ins 'ut voor het Spaarwezen geboren. De wereldspaardag 1948 krijgt een bijzonder cachet, nu dit centrum van internationale samenwerking ter be vordering van het sparen onlangs uit Italië naar Nederland is verplaatst en te Amsterdam zal worden gevestigd. Paard op hol Voerman ernstig gewond. Gistermiddag reed op het Nassau- plein de 63-jarige expediteur G. met een wagen welke beladen was met hout. Ter hoogte van de Nassau-garage ge raakte het lemoen defect waardoor het paard schrok en op hol sloeg. De voer man werd van de wagen geslingerd en overreden. Hij werd daarbij ernstig aan het hoofd gewond en heeft vermoe delijk een been gebroken. De man is naar het Centraal Ziekenhuis overge bracht. Het paard rende met de wagen achter zich aan verder tot de wagen achter een lantaarnpaal bleef haken. De lan taarn werd vernield. Het paard werd gegrepen en bleek niet verwond te zijn. VEEMARKT. ALKMAAR, 18 October Opgave van het aangevoerde vee: 192 stuks vette koeien, 3 graskalveren, 27 nuchtere kal veren en 244 vette schapen; alles voor de Centrale De Foresters spelen gelijk tegen S.V.W, De Foresters hebben Zondag hun uiterste best gedaan om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken tegen SVW uit Heerhugowaard. Aanvankelijk ging het steeds goed combinerend op het SVW-doel af, doch het doelpunt kwam aan de andere kant, toen SVW èèn van haar weinige aanvallen met een doelpunt zag beloond. Foresters hield echtergoed vol en maakte al spoedig met een goede kopbal van Klaas Koomen gelijk, 11. Nog vóór de rust wist Foresters de stand in een 21 voordeel om te zetten toen Otte goed doorbrak en scoorde, terwijl SVW eveneens nog het net wist te vinden, zodat de rust met een 22 stand in ging. Na de rust waren beide ploegen om beurten fn de aanval, doch doel punten werden niet meer gemaakt. De stand is: ZAP 6 5 1 0 11 VZV 6 4 2 0 10 Kaagvogels 6 4 11 9 VIOS 6 3 0 3 6 Geel Zwart 5 2 1 2 5 SVW 6 2 13 5 Zeemacht 6 2 13 5 JVC 6 114 3 Foresters 5 0 2 3 2 Koedijk 6 10 5 2 H.S.V verliest van Assendelft Assendelft verscheen met de oud- Westzaan speler Hartog in de gelede ren. Van het windvoordeel wist de thuisclub aardig te profiteren. Na 10 min. schoot zij een voorzet keurig in, 10. Een voorzet door Assendelft werd in de 35e minuut benut. De Assendel- vers bleven in de aanval en nog vóór de rust kwam het derde doelpunt tot stand. Na de thee was de wind iets gaan liggen, hetgeen een voordeel was voor de thuisclub. Hoewel nog een 4e doelpunt aan de score werd toege voegd, stond het spel van Assendelft toch niet meer op het peil van vóór de rust. De Heilooër rechtsbinnen Ben Morsch bracht met een goed schot de stand op 41, waarin geen verande ring meer kwam. Ongecorrigeerd Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat veldmaarschalk Walter von Brauchitsch gisteravond in een ziekenhuis van het militaire kamp nabü Hamburg, waar hfj was gedeti neerd, is overleden. Von Brauchitsch, voormalig opper bevelhebber van de Duitse strijdkrach ten tijdens de veldtocht tegen Polen, was een van de vier Duitse generaals, die na hun krijgsgevangenschap in Engeland hun berechting als oorlogs misdadigers afwahhten. SPAANSE OFFICIEREN NAAR DE V.S.? Volgens de „Daily Express" zou een honderdtal „zorgvuldig geselecteerde jongere Spaanse officieren" bevel ont vangen hebben zich voor vertrek naar de Verenigde Staten gereed te maken. Volgens het blad zou Franco dit con tingent, ingevolge een met de V.S. te sluiten accoord, willen laten opleiden in de moderne gevechtstechniek. DE VOLKSPOLITIE IN DE SOWJETZONE. Een symbolische plechtigheid, die te Appolensdorf een voorstad van Witten berg in Saksen-Anhalt, in aanwezig heid van vertegenwoordigers van het Sovjetrussische militair bestuur en van afgevaardigden van de Duitse centrale besturen plaats had, heeft de nieuwe volkspolitie uit de handen van arbei ders wapens ontvangen, aldus meldt de communistische persdienst. KNOLLENDAM—GRAFTDIJK. Knollendam heeft deze wedstrijd met hard werken verdiend gewonnen. Graft- dijk speelde eerst vóór de wind en wist door een tweetal vrije schoppen een 20 voorsprong te nemen. Maar uit 'n strafschop verkleinde Knollendam de achterstand tot 2—1. Na de rust kwam Knollendam het eerst aan bod en maak te met een goed doelpunt de stand ge lijk. Graftdijk gaf zich echter nog niet gewonnen en scoorde opnieuw, 32. Direct daarop was de stand echter weer gelijk, doordat een Graftdijkspeler in het strafschopgebied hands maakte. Enkele spelers gaven de moed op en zodoende wist Knollendam nog twee keer te doelpunten, Zodat deze spor tief gespeelde wedstrijd door Knollen dam met 5—2 gewonnen werd. DREO-NIEUWS. Na de uittrap speelde DREO vóór de wind en Zaanse Boys zag geen kans de bal van hun speelhelft te krijgen. Al spoedig bleek dan ook dat Dreo veruit de meerdere was, toch werd dit niet voldoende in doelpunten omgezet. Het was Berkhout die na 'n half uur spe len de bal precies in de rechter bene denhoek wist te plaatsen, met welke stand de rust inging. Na de rust zagen we het spel over het hele veld verspreid. Maar het was Dreo die zich de meerdere toonde. Op gelegde kansen werden echter voor doel verprutst. Met de vele aanvallen wist Alblas met een paar mooie schoten de stand te brengen op 30, waarmee ook het einde kwam. De adsp. a verloren van VVZ a adsp. met 32. Ook de a junioren moesten de meerderen in WB b junioren er kennen, zij verloren met 10. Dreo adsp. b hield de puntjes thuis en won van Edo c adsp. met 50. Uit het handbalkamp Bato—AVA. In een harde wedstrijd tegen het Haarlemse Bato hebben de heren van AVA weer 'n mooie overwinning be haald. Door de sterke wind, waar AVA vóór de rust tegen op had te tornen, kwamen de Alkmaarse handballers vóór de rust met 31 achter te staan. Enkele harde worpen waren de AVA- doelman noodlottig geworden, doch de stand gaf allerminst de verhouding weer. Ondanks de sterke tegenwind hadden de gastheren geen overwicht en de Alkmaarders waren dan ook zeker niet ontmoedigd toen er rusten werd geblazen. In de voorhoede van AVA waren twee nieuwe buitenspelers opgesteld, die met het hard werkende binnentrio een goed geheel vormden. Vlotte combinaties en verrassende switches werkten na de rust de achterstand dan ook spoedig in 'n 53 voorsprong om en de pogingen van de Haarlemmers de achterstand in te halen of te verkleinen liepen op niets uit daar de achterhoede en mid denlinie pal stonden. De vrouwelijke vertegenwoordigers van AVA speelden met 22 gelijk te gen het eerste team van DTS, terwijl de reserves tegen Bergen 1 een ge duchte nederlaag leden. Bergen 1 maakt in deze afdeling een serieuse kans op het kampioenschap en dit mo ge dan misschien de 7—0 nederlaag verklaren. CLUBVLAG VOOR ZEEVOGELS. Het bestuur van de r.k. voetbalver. Zeevogels werd dezer dagen volkomen verrast met de aanbieding van een eigen clubvlag. Het initiatief daartoe was uitgegaan van G. Kleverlaan, de zelfde, die tezamen met'H. Gouda deze zomer het sportveld in goede staat heeft gebracht en van een keurige af bakening van wit geschilderde stenen palen heeft voorzien. Het doet altijd goed aan te constateren, dat eigen krachten met hart voor de zaak weten te werken aan de belangen en de bloei van hun club. De inzegening der vlag vond onlangs op het sportveld van Zee vogels plaats door pastoor Kooij. GENERAAL DE TASSIGNY BEZOEKT ONS LAND Naar het ANP verneemt zal de Franse generaal Le Lattre de Tassigny Woensdag a.s. ons land bezoeken.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2