j Een helderziende in een duistere zaak Stad en Omgeving. AGENDA 3-4 T. B. GAAT AFZWAAIEN j^aatste Jieuws Vader LUXE DOZEN POST Grote sortering! Met Monogram P.O.A. n.v. - Payglop 7 Nieuw dienstge! Hoogheemrac in Pette Van impressario, via medium, tot grondwerker In December 1917 zette Fierre Toekal in Oudeschild, op het eiland Texel, voet aan wal. Monsieur Toekal was helderziende, gat zich in ieder geval hier voor uit, en leefde in Alkmaar onder de minder wjjdse naam van Anton Willem V. Die helderziendheid van Fierre alias Toon, zal ook wel niet zo'n vaart hebben gelopen daar hij anders wel per kerende boot naar Den Helder zou zjjn teruggekeerd. Hjj bleef echter op Texel, tezamen met zijn „medium" Hendrik van V., eveneens een Alkmaarder, die, voordat hij tot medium werd- bevorderd, im pressario op zpn visitekaartje voerde en thans als betonwerker in zijn onderhoud voorziet. Wanneer Anton nu maar helder was gebleven en Hendrik alleen maar medium zou er vermoedelijk geen vuiltje aan de lucht zijn geweest, maar Het vuiltje Dat vuiltje was een dagvaarding van de officier van Justitie, mr. Holstejjn, die de Alkmaarders oplichting ten las te legde. De Meervoudige Kamer te Alkmaar, gepresideerd door mr. Krab be, behandelde Dinsdagmorgen deze zaak waarbij bleek dat de heren niet voor de eerste maal op het matje ston den. Anton Willem V. was bovendien doende een straf uit te zitten, of beter gezegd uit te werken, in de Rijkswerk inrichting te Veenhuizen. Hij voelde iets benauwds. De enige getuige in deze, overigens weinig heldere zaak, verklaarde dat de helderziende zich in zijn hotel had ingeschreven onder de naam Fierre Toekal en verschillende personen, waaronder de moeder van getuige, consult had verleend. Dit consult was aanleiding voor de moeder van getui ge, die weduwe was, Pierre Toekal en zijn medium bij haar thuis uit te no digen. Zij was zo onder de invloed van Toontje èhPierre Toekal gekomen dat zij geloofde dat er een voorwerp in huis moest zijn, afkomstig van haar overleden echtgenoot, dat gevaarlijk voor haar levensloop zou kunnen zijn. Naarstig werd het huis doorzocht doch de heren konden niets vinden. De vrouw kwam met een zilveren thee lepeltje van haar man aan doch volgens de heren was dit koud, evenals de vork en lepel waarmee de overledene ge woon was te eten. „Heeft U niets anders van uw man?" waarop de vrouw met een gouden broche kwam aandragen. Pierre nam de broche in zijn hand, doch ook aan de broche voelde hij niets. Het medium echter, nu ja, daar voor ben je nu eenmaal medium, voel de „iets benauwds", als hij de broche in zijn handen hield, waarop beiden de weduwe adviseerden de broche ogenblikkelijk te vernietigen. Deze zegde dit toe, maar benauwd als het medium was (voor de gezond heid van 't slachtoffer?) zei hij dat zij de broche zelfs niet meer mocht aan raken en hij zich wel wilde belasten met de taak de broche te vernietigen. Dit alles speelde zich volgens ge tuige in Den Burg af. De volgende dag begon men argwaan te krijgen en werd de politie in de arm genomen; die op zoek ging naar de heren. In Den Burg waren zij echter niet meer aanwezig. Men trof helderziende en medium in Oudeschild (van waar de boot naar Den Helder vertrekt), doch niet volgens de heren om de plaat te poetsen, neen het medium had hoofd pijn en moest een wijle aan zee ver toeven. Waarom ook niet, men kan toch niet verlangen dat iemand met hoofdpijn helder kan zien. De lezing van Pierre. Pierre, die wij ons nog van een an dere rechtszitting herinneren en die zich toen verontschuldigde met de woorden: „Ik kan mij er niets meer van herinneren", gaf een geheel an dere lezing van de zaak. „Het zijn allemaal leugens, die ge tuige staat te vertellen", beweerde hij. Mr. Krabbe vond dat wel een weinig te bout uitgedrukt en vroeg of het geen onwaarheid mocht zijn, waarmee Pierre zich ook wel kon verenigen. Volgens de helderziende zou getuige bij hem zijn gekomen met het ver zoek of zij, de verdachten, niet een goed woordje bij zijn moeder zouden kunnen doen, daar hij een 800 van Deed U reeds, wat U doen wilde? Het plaatselijk NIWIN-comité ver zoekt ons opname van het volgende: De „NIWIN kerstpakkettenactie is nog in volle gang, doch de tijd komt snel, waarop die actie zal moeten worden afgesloten, omdat Kerstmis al weer nadert. Het plaatselijk NIWIN-comité be ijvert zich om onze jongens over zee gelukkig te maken met een kerstpakket. Velen van u hielpen daarbij door het geven van een bijdrage ten behoeve van de financiering der actie. Voor iedere f 5 krijgt een jongen over zee een kerstpakket. U maakt 'n jongen die daar zit, misschien op een eenzame buitenpost en die denkt aan zijn stad, dorp of gehuchtje, maar voor al aan zijn thuis, dat hij voor lange tijd heeft moeten verlaten, gelukkig. Niet alleen zal voor hem de materiële waarde belangrijk zijn, doch vooral ook de wetenschap, dat hij door ons niet wordt vergeten. Op Kerstavond moet ook hij zijn Kerstpakket hebben. Hebt u er misschien nog niet aan gedacht of hebt u nog niet gedaan, wat u wilde? Doe dat dan nu. Sta een klein of groter bedrag af voor hem die u daar door gelukkig zult maken. Is f 5 te veel? Begrijpelijk, maar een kleinere bijdrage is het Comité ook welkom. Wij voegen die kleine bijdra gen bij elkaar tot een groot bedrag. Nog eens: deed u reeds wat u doen wilde? Zo niet, doe het dan nu nog en zonder voor dat doel af hetgeen u meent dat u moet afdragen om later geen spijt te hebben. haar wilde lenen. Dit nu hadden zij getracht door de weduwe op boven omschreven manier de Broche afhan dig te maken. Hoe zij nu de weduwe met die hokus-pokus, zoals een der rechters het uitdrukte, hadden willen bewegen tot het verlenen van een lening ad. 800 aan haar zoön, werd niet verklaard, werd in ieder geval ter rechtzitting niet duidelijk. Het requisitoir. De officier van Justitie ving zijn requisitoir aan met de opmerking, dat hij het ten laste gelegde bewezen achtte en Mr. Holsteijn noemde deze manier van oplfchten een zeer laag hartige en gemene manier van doen. Daar Anton Willem V. (Pierre Toekal) naar zijn mening de leiding in deze affaire had gehad, eiste de officier tegen deze verdachte zes maanden en tegen Hendrik van V. (het medium) vier maanden gevangenisstraf. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). WOENSDAG Harmonie-Theater, 2.30 en 8 uur: De kampioenmelkboer, tot 14 jaar o.g Victoria-Theater, 2.30 en 8 uur; De schat in de Sierra Madre, 18 jaar; Cine ma Americain, 2.30 en 8 uur: Een mon sterlijk experiment,, 18 jaar. --Stedelijk Museum, 10—12, 14—17 en 19—21 uur: Expositie 50 jaar Alkmaar. Gulden Vlies, 10.30 uur: Prov. Verg. Bond van Plattelandsvrouwen. Dancing Har monie, 8.15 uur mr. Roger North voor Gen. Nederland—Engeland. Wapen van Heemskerk, 7.30 uur Jubileum avond Ned. Ver. v. Huisvrouwen. DONDERDAG Harmonie-Theater, 8 u.: De kampioen melkboer, tot 14 jaar e.g.; Victoria- Theater, 8 uur: De schat in de Sierra Madre, 18 jaar; Cinema Attericain, 8u: Een monsterlijk experiment, 18 jaar. Sted. Museum, 10—12, 14—17 en 19—21 uur: Expositie 50 jaar Alkmaar. Gulden Vlies, 8 uur: Manuela del Rio. Deze dame kocht 'n Huis-Permanent. En zoals U ziet, dat is af. Het had ook Uw foto kunnen zijn, want U maakt met deze Huis-Permanent van Uw haar wat U wilt. Wilt U de resultaten in werkelijkheid zien? Komt U dan zon der enige verplichting eens even langs, de dames in de winkel, hebben zo n permanent. En wélk soort -haar U' ook heeft, het maakt niets uit, deze perma nent is altijd goed, en het zwakste haar kan deze permanent verdragen. Deze Huis-Permanent, die U thuis zelf kunt zetten, blijft minstens 4 maan den goed en kost compleet verpaxt in doos, voldoende voor 2 a 3 permanents f 2.95 en kimt U alleen krijgen bij: ROOS naast 't stadhuis, telefoon 2414, Alkmaar. (Ingezonden mededeling) BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hijlkje A., d. v. R. Kuut en J. F. Meelis. Yvonne L. M„ d. v. B. H. A. Buter en A. E. Blank. Michael E. A. H., z. v. L. Moors en J. M. Stumpel. Anna R., d. v. Th. Buijs en H. M. de Graaf. Wilhelmina C. F. M., d. v. A. Horn en C. M. C. Bot. Marianne, d. v. P. A. Swier en L. J. de Korver. Divera M., d. v. J. C. Bom en C. M. Erkamp. Franciscus H, A., z. v. N. Groen en Th. M. Kaandorp. Johanna G. M., d. v. H C. Paulisse en M. M. Raat. Gehuwd: Cornelis de Goede en Catharina M. Jol. Overleden: Hendrikus J. Over man, oud 54 jaar, geh. m. M. Berkhout. DIERENBESCHERMING. Zwervend zijn te Alkmaar aangetrof fen in de omgeving Westerweg een cy- persch poesje en in de omgeving van liet Schaepmanplein een licht cypersch poesje), witte borst; op de Achterweg een klein zwart teef-hondje en in de omgeving van de Spoorstraat een wit- zwart poesje. De eigenaar van de zoek geraakte rode poes van het Verdron- kenoord wordt verzocht zich even te melden bij de inspecteur, adres: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. ELEMENTAIRE SCHEIKUNDE. Op Vrijdag 22 October houdt de heer K. Eriks voor de afd. Alkmaar van het Instituut voor Arbeidsontwikkeling een lezing met demonstraties over „Ele mentaire Scheikunde". De lezing zal deze keer worden gehouden in het ge bouw van de Vrijzinnig Hervormden aan de Heul. ALKMAARSE BILJART COMPETITIE. De resultaten van de gisteravond ge speelde wedstrijden in de B-klasse wa ren: Excelsior a—Drie Ruiten 8-4-2, LindenhoekExcelsior b 64, Optimis tenVolharden 64. De wedstrijd ZEKZ?Harmonie wordt hedenavond gespeeld en tevens voor de cadrè klasse: Optimisten Drie Ruiten. -, GESLAAGD. (r Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het propae- deutisch examen voor civiel-ingenieur onze stadgenoot W. M. Lutterot. Afscheidsavond in 't Gulden Vlies Daar de jongens van de 3e compag nie, 4e territoriale bataljon, gelegerd in het barakkenkamp aan de Wester weg, Zaterdag afzwaaien,' werd giste ren op initiatief van de RAO een af scheidsavond in het Gulden Vlies ge houden. Na een inleidend woord van de RAO-officier, de 2e luitenant Al- bers, Wie Alkmaars burgerij voor de gastvrijheid dankte, werden door de recruten enige van hun officieren ge huldigd. Zij, die op het podium moes ten verschijnen waren de kapitein en mevrouw Naeffs, luitenant Willems, adjudant Van Deutekom, sergeant majoor Schermers en de fourier ser geant Gert. Nadat de heer De Rie, voorzitter van Turnlust, de avond officieel geopend had, nam het uitgebreide programma, dat door Turnlust werd verzorgd, een aanvang. Hoewel men een gevarieerd programma had samengesteld, voer den de lichamelijke oefeningen natuur lijk de boventoon. Het brug-, rek en ringwerk toonde, zowel bij de dames als de heren, vaak een grote behendigheid. Met schijnbaar groot gemak werdén de lastigste oefe ningen uitgevoerd. Doch hierbij bleef 't niet. Rhythmische oefeningen, accor- deonspel van Appie Dam en zang door de heer J. Schats wisselden elkaar af. Het geheel werd opgeluisterd door de band van Tonny Willemsen, waarbij Co Sieuwerts een kundig violist bleek te zijn. Aan het einde van deze genoegelijke avond dankte de heer De Rie de mili- KLACHTEN OVER DE WIJKINDELING. Van de zijde van het publiek is meer malen de opmerking geuit dat men bij eventuele klachten over de „Wijkinde- ling Melkslijters" niet wist waar men deze klacht moest indienen. Daarom wijzen wij er nogmaals op dat even tuele klachten moeten worden inge diend bij de secretaris der klachten commissie. dr. Mol, huize Westerlicht. BENOEMING. Naar wij vernemen is de heer A. H. Pot, onderwijzer aan de Rochdale- school, alhier, benoemd tot hoofd der Openbare Lagere school te Hei- en Boecop in de provincie Zuid-Holland. tairen voor hun medewerking en zei te hopen, dat zij een prettige herinne ring, zullen bewaren aan de vier maan den, die zij in Alkmaar waren. Kapitein Wiegel dankte op zijn- beurt Turnlust voor deze prettige af scheidsavond. Spreker overhandigde ais tastbaar blijk van dank een enve loppe, waarvan de inhoud kan helpen de kosten te bestrijden, als Turnlust in Juni naar Bath gaat. Reeds spoedig na de sluiting van het eerste deel van deze avond klonken de eerste tonen van de dansmuziek door de zaal en konden de militairen hun kunnen op de dansvloer tonen. Heiloo NIWIN-COLLECTE. Zaterdag 23 October zal in onze ge meente de collecte ten bate van de Niwin worden gehouden door een z.g.n. huis-aan-huis-collecte. Deze collecte wordt bijzonder aanbevolen omdat zij de verzorging biedt ten bate van dè Niwin-Kerstpakketten. Wij hopen voor het plaatselijk comité, dat met milde hand deze actie zal worden gesteund. Wilt u er meer over weten, dan kunt u zich in verbinding stellen met het plaatselijk secretariaat: Zeeweg 58, Heiloo. Harenkarspel Tóch jammer Wie „Kerkebuurt" zei, riep daarmee onmiddellijk de herinnering wakker aan de ophaalbrug, die eeuwenlang daar gelegen heeft. Die brug had "niet alleen maar een pittoreske bekoring, bovendien was die brug het meest ge liefde speelgoed van de schooljeugd. Wie niet z'n nek en benen gewaagd 'heeft bij acrobatische toeren aan die brug, heeft het maatschapplijk nooit ver gebracht. En als men de brug wachter wil geloven, bleken zijn ijve rigste assistenten later de meest ge schikte lui. Maar het is nu afgelopen met de pret, want het verkeer krijgt steeds meer eisen, zelfs op de Kerkebuurt. De ophaalbrug gaat verdwijnen ,en zal door een vaste betonbrug worden ver vangen. Een besluit waarvoor men de bestuurders der Banne Harenkarspel erkentelijk moet zijn. Maar het blijft tóch jammer«£j* GEVONDEN VOORWERPEN. over het tijdvak van 15 Sep tember tot 15 October 1948. Gedeponeerd aan het bureau van po litie te Alkmaar en aldaar te bevragen op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur: soldatenmuts; dek sel van melkbus; rozenkrans; meet- latje; ppar kinderklompen; gebloemde halsdoek; kinderschoentje; diverse da mes- en herenportemonnaies met en zonder inhoud; diverse armbandjes; di verse vulpennen; kluwen touw; broche; ceintuur; speldje; diverse dames- en herenhandschoenen; kindermuts; acte- tas; shawl; metalen apparaat; kinder jasje; ring met steen; riem; sleutel; koperen roede; kinderbril; broche; ring met sleutels; tentstok; kindertasje met kerkboekje; kindersokje; diverse cein tuurs; sigarettenkoker; deksel melk bus; kruisje en hangertje; lipssleutel; schoolatlas; schroevedraaier; parapluie; kralen halsketting; bankschroefje; tas met inhoud; shawl; haarlint; nagelgar nituur en sleuteltjes; snoeksnoer en visnetje; kinderwant; kindertasje; za- deldekje; horlogeketting; nummerbord; combinatietang; gymschoenen; R.K. kerkboekje; wieldop. Als gevonden aan het bureau van politie aangegeven, alwaar op boven genoemde tijdstippen het adres van de vinder is te krijgen: diverse portemon- naies, met en zonder inhoud; diverse vulpenhen; diverse dames- en heren handschoenen; diverse ceintuurs, diver se shawls; muntbiljetten; brilbeugel; bascule; broche; rozenkrans; schoen; haarlint; rozenkrans met medaillon; molton deken; sierspeld; kinderjasje; enkele bonnen; lap stof; kinder baret; sleutel; padvindersriem; wollen zwem broek; armbandje met inscriptie; bank biljetten; kindermuts; 2 muntbiljetten; kinderjasjê; dop van benzinetank; zil veren hanger; gedeelte van brandstof- fenkaart; stofbril; vingerhoed; nummer bord met achterlicht; muziekstukken; horloge; autodop; schroevedraaier; rie ten tas met breiwerk; leesbril; rozen krans in dopje;alpinomuts; woorden boekje; rozenkrans; kwartiermuts; ach terlicht van motor; broche; spercie- bonen; kinderschoentje; muntbiljetten; dameshoed; stofjas; slip-over; colbert jasje; étui-met potloden en vulpen; halsketting; laken en sloop; bril; da meshorloge; regenjas, hoofddoek; kin derbadpak; polshorloge; padvinders- riem; dekkleed; glas met reflector van rijwiellantaarn; vlampijpen; textiel punten; driewieler fietsje; diverse kle dingstukken van kinderen; koolraap; dasspeld; kinderbril in étui; pop; pa pier; tang; rammelaar; textielkaart; haarkam; lot voor verloting; horloge ketting; zak militaire goederen; rozen krans in étui; consumentencredietbon- nen; gouden ring; padvindersriem. Be rgen BURGERLIJKE STAND G e b or e n: Klasina M., d. van H J A Stroomer en F J Bosch. Leonardus A, M., z. van J W M Kleyssen en A G Punt. Marion E„ d.' van J H S G Doorn bos en J van Groningen. Ondertrouwd: A de Jong en C J Kuiper. A J Kool en J Janssen. Gehuwd: A Delis en W C Rosbap S Houtman en C M van Langeveld. Overleden: Wilhelmina Pool, oud 59 jaar, ongehuwd. Langedijk St. Paneras Maandagmiddag j.l. rukte de den wij, dat de nieuwe brandweer trekker door de heer Vlug uit Alk maar omgebouwd en verlengd was. Hierin is een onjuistheid geslopen. De jeep is n.l. door de firma Honig en Eesse, alhier, verlengd. Beemster BURGRERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Walter Cyrillus Jozef, zoon van H. Vestering en C. C. Schipper. Maria Johanna, dochter van G. Twint en J. Boots. Itsche Jantien, dochter van R. W. Eijk en B. Tuininga. Matthijs, z. van J. Boon en E. A. de Wit. Gerardus Johannes, zoon van G. Weel en E. H. Vermeulen. Alida, dochter van J. Koelemaij en C. de Heer. Gehuwd: Dirk Jan Hellingman, 28 jaar en Elisabeth Neeltje Koeman, 22 j. Competitie kolven De competitie van de Langedijker Kolfbond draait weer. Er bestaat voor deze wedstrijden een goede belangstel ling, want circa 70 kolvers komen in deze competitie uit. De voorlopige uit slagen luiden: Korpsen. Ie klas: Vriendenkring <N.- Scharwoude) J. Blom 108 p.; G. Hop 147 p.; G. Deutekom 138 p.; totaal 393 punten. Gezellig Samenzijn (Zuid- Scharwoude) D. Rijper Jr. niet ge speeld; D. Rijper Sr., 140 p.; G. Mettes 155 p., totaal 295 punt. Op Maat (Z.- Scharwoude) P. Molenaar 136 p.; K. de Geus en G. Keuken niet gespeeld. Onder Vrienden (Oudkarspel) C. Vlug 154 p.; P. Gelder 135 p.; C. Plakman 144 p.; totaal 433 p. 2e klas: Vriendenkring (Nrd.-Schar- woude): Th. Maars 143 p.; W. Glas 136 p.: C. Dekker 131 p., totaal 410 punten. Gezellig Samenzijn (Zuid-Schar- woude) P. Bergen Az. 145 p.; L. Schrij ver 118 p.; G. Jacet 145 p., totaal 408 p. Op Maat (Zuid-Scharwoude) K. de Boer 88 p.; J. Leeuwerik 129 p.; P. v. d. Welle niet gespeeld, totaal 217 p. - Onder Vrienden (Oudkarspel) C. van Liempt 129 p.; D. Appel 109 p.; K. Kat 110 p., totaal 348 p. Ons Genoegen (Noord-Scharwoude) H. Bekker 133 p.; Fl. Mienis 137 p.; P. Jas 110 p., totaal 380 p. 3e klas' Vriendenkring (Noord-Schar woude) Jac. Prijs 104 p.; St. de Rijke 131 p.; C. Jongsma 125 p. totaal 360 p. Gezellig Samenzijn (Zd-Scharwoude) J v. d. Ham 89 p.; C. Bruin Jr. 102 p.; F. Hink Pz. 143 p., totaal 334 p. Onder Vrienden (Oudkarspel): F. Moeijes 126 p.; KI. Kooy 108 p.; KI. Dekker 84 p totaal 318 p. Op Maat (Zuid -Schar woude) P. Glas 91 p.; J. Waijboer en A. v d. Pijl niet gespeeld. Ons Genoe gen (Noord-Scharwoude) B. v.- d. Veen 136 p.; KI. Jes 67 p.; S. Klaver 115 p totaal 318 punten. Personele kolvers: le klas: P. Lange dijk Czn. 143 p.; J. Schrieken 126 p.; J. Bakker 113 p.; N. Rijper 108 p.; J. Snij ders 144 p.; P. Kat 122 punten. 2e klas: N. Vlug 86 p.; R. Blom 125 p.; G. Sevenhuijzen 134 p.; N. Bruin Jnz 128 p.; Jb. Beers 110 p.; P. Goet 106 p. 3e klas: N. Langedijk 99 p.; C. Lief hebber 108 p.; J. Kant 111 p.; J. Hink Jr. 130 p.; F. Blauw 88 p.; B. Drost 113 p.: A. Jonker 122 p.; P. Wijdenes 113 113 p.; J. Jonker 122 p.; G. Greeuw 122 p., W. Kuin 109 p.; T. Nierop 83 p.; P. Waker 113 p.; P. Smit 120 p.; G. Dirk- maat lOOp P. Beers Kzn. 75 p.; P. Been Az. 113* p.; A. Brouwer 71 p.; C. Hink Pz. 129 p.; J. Schrijver 87 p.; P. Woestenburg 105 p.; K. Schuit Jr. 109 p.: J. Hink Pz. 114 p.; J. Koopman 127 pTh. Commandeur 87 p. MARKTOVERZICHT. Zou er boven dit marktoverzicht een titel staan, dan zou die moeten luiden: Misrekening. Want vrijwel niemand had verwacht en vooral niet na de afsluiting van Duitsland dat zich toestanden zouden ontwikkelen, die pijnlijk herinijeren aan de gang van zaken van vóór de oorlog. Wèèr varen de tuinders met hun onverkoopbare producten naar het land, om daar de oogst als bemesting achter te laten. Of neen, producten is overdreven. Tot dusver is 't één product, dat dit tries te perspectief te zien geeft en wel met name de witte kool. Het vorig jaar vond de witte kool gretig aftrek, de zomer van voortdurende droogte had 'i tekort geschapen, 'n vacuum bijna, waarin de Langedijker productie ge makkelijk opgelost werd.! De prijzen waren goed en de tuinders hebben veel rueer witte kool uitgeplant dan kon worden opgenomen. Of dit voorkomen had kunnen worden? De tuinbouw is een zorgenkind in het raam der eco nomische planning. De verantwoorde lijke instanties zullen geen moeite te groot achten om te voorkomen, dat ver nietiging weer de gewone wijze wordt om de oogst te ruimen. Maar er zitten veel haakjes en weerhaakjes aan dit probleem. Peen wil niet meer opbrengen dan de minimumprijs. De rode kool wil nog wel eens een paar gulden meer op brengen. maar verreweg het grootste deel van de aanvoer, verlaat voor f 6 de markt. De gele kool gedraagt zich weinig anders. De aardappelen noteren bij een steeds inkrimpende aanvoer vrijwel dezelfde prijzen. De groene kool brengt voor dit prpduct uitzonderlijk lage prijzen. De uien hebben deze week met f 7.50 het maximum bereikt. De slabonen houden zich tot het eind goed, de hoogste markt beliep f 43. De andijvie heeft tot heden geert gro te opleving te zien gegeven. De markt ging van f 4 tot f 4.60. De bloemkool heeft blijkbaar haar grootste aftrek ge had. De prijzen gaan niet boven de f 20. Alles bij elkaar, zou men aan de groenten niet zeggen, dat er in Euro pa nog zoveel gebrek geleden wordt.. Dit kleine meiske klemt vol trots haar grootmoeders hond, de Samojeed „Christine of Kobe", tegen zich aan,' die in de tweedaagse hondenshow te Bonder* een eeiw PXW "w- Ongecorrigeerd LONCHARITSJ TER DOOD VEROORDEELD De dertig-jarige Andrea Loncharitsj, de persoonlijke afgezant van ex-koning Peter van Joego-Slavië, is ter dood veroordeeld wegens „spionnage en po ging tot het omverwerpen van de re gering van Tito". De president van het hof te Belgrado, dat de veroorde ling uitsprak, zeide, dat ex-koning Peter Loncharitsj naar Joego-Slavië had gezonden „met volle instemming van de Britse en Amerikaanse reac- tionnaire kringen en van de kringen rond de Gaulle". Loncharitsj is in beroep gegaan bij het hooggerechtshof van de Servische republiek. SCANDINAVISCH NEUTRALITEITSVERDRAG? De journalist Drew Pearson schrijft in de New-York Daily Mirror, Bat Noorwegen, Zweden en Denemarkèn iji, het geheim onderhandelingen voeren over een neutraliteitsverdrag. Deze drie. landen zouden op het standpunt staan, dat zij niet in staat zijn eventueel tegen de Sovjet-Unie te vechten. si's - -i -jr i Heer-Hugowaard VERKEERSONGEVAL Dezer dagen gebeurde op de Broe- kerhoek, nabij de graanfabriek „De' Goede Verwachting" een verkeerson geval dat zich eerst nogal ernstig liet aanzien. Een tot nu toe onbekende chauffeur reed met drie passagiers in de richting van het' station Heer- Hugowaard. Volgens de chauffeur is toen een band gesprongen, waardoor hij de macht over zijn stuur verloop, Hierdoor kwam hij in de dicht bij- zijnde sloot terecht. De drie inzitten den werden allen licht gewond en per taxi naar Alkmaar vervoerd, nadat zij door de aanwezige arts verbonden wa ren. De Rijkspolitie heeft sterk het vermoeden dat de chauffeur tegen de daar aanwezige vluchtheuvel is gere den, waardoor zijn band gesprongen moet zijn. Het onderzoek naar de obr- zaak duurt voort. De chauffeur be kwam slechts enkele schrammen. In 1947 had het loterijkantoor Zut' de hoofdprijs van de Schager Paastert- toonstelling, 2e prijs van de Zijper- Hoorn en de 2e prijs van de Zijper landbouwtentoonstelling. Vorige week viel de hoofdprijs van de grote Enk- huizer paardenverloting eveneens -bij dit kantoor. Maandagmiddag jl.l rukte 4e Heer-Hugowaardse brandweer -in Volle uitrusting uit. Er was bij de heef, K. Oudeman brand gemeld. In een mini mum van tijd was zij op de bedoelde plaats aanwezig, toen bleek alles maar cefening te zijn. Van de ,twt;e uitge- rikte spuiten werkte de .oudste' het beste. Deze gaf direct een straal water, terwijl men de nieuwe moeilijk aan de gang kon krijgen. PURMERENDER MARKT. PURMEREND, 19 October 1948. Het aanbod van runderen was groter dan men had verwacht. Vooral gelde koeien waren er meer dan genoèg. Dit veroorzaakte een stugge gang mét slechte prijzen. Wel gingen de bestètt met flinke melkgift (want daar wordt naar gekeken) er nog het beste uit maar de iets afwijkenden waren slecht te plaatsen en alles kon dan ook filet verkocht worden. Met de levering -van vette koeien gaat het thans nog goéd en men kan niet zeggen dat de kwa liteit slecht is. De hoeveelheid mèllt- koeien blijft bescheiden. Deze gaan dan ook stroef van de hand. De vraagprij zen blijven vrij vast en de kopers kla'- gen daar men tussen de 600 en 700 niet de beste kan uitzoeken. Met "het jonge vee wilde het ook niet vlotten. Naar een tijdkoe is rïog wel vreag. Het aanbod van de gebruiksstieren was heei klein maar ook daar was weinig kooplust. Op de wolveemarkt was het aanbod minder groot en daar België weer heel wat lammeren overnam was daar de handel heel aardig, maar voor 't leven ziet men nog weinig gebeuren. Voor. de beste fokschapen worden ech ter flinke prijzen uitgelegd. Op de bok ken en geiten markt was het weer heel stug. En met de biggenmarkt wordt het er ook niet beter op. Er was maar een heel kalme gang en de prijzen (al waren er nog wel enkele iets boven de notering) worden er niet beter .op. Op de pluimveemarkt was het stugger. De prijzen bleven echter nog vrij vast. Aangevoerd 1183 runderen, waaron der 484 vette koeien, 16 stieren, .1,08 nuchtere kalveren, 10 pinken, 50Q scha pen en 39 vette varkens voor de leve ring. 115 melk- en kalfkoeien 775— 825. handel stil; 410 gelde koeien 35Ó— 580, stug; 52 pinken 300480 matig; 38 graskalveren 150225, kalm; 8 stieren 350550, stug; 600 schapen en lamme ren 60105, 3834, matig. 78 bokkën en geiten 1070, stug; 580 biggen 30— 55, stug; 46 paarden en veulens 34Ö 600, 160210, stug. 4300 oude kippen en hanen, rode en witte 2.25—2.75 per kg, 350 idem blauwe 2.753.00, 400 jonge hanen rode en witte 3.003.25; 1100 jonge hennen 610 per stuk; 800 eenden 34.50, 500 konijnen 1.5011, 193 ganzen 911.50. LANG. GROENTENCENTRALE, 20 Oct 1948. 42000 kg Aardappelen 5.40 5.60; 20000 kg Rode kool 6—7.90; 7000 kg Gele kool 57; 24000 kg Groene kool 5.80—8; 186000 kg Witte kool 4-^5; 300 kg Slabonen 64—83; 5400 kg Andij vie 44.20; 7100 kg Uien 77.40, grove 66.40; 425 stuks Bloemkool 15. NOORDERMARKTBOND, 20 Oct. '48. 18000 kg Rode kool 6—8.30; 170000 kg Witte kc%l 45; 5000 kg Groene kool 57.50; 2700 kg Aardappelen: Blauwe Eigenheimers 6.50—6.70, Bintje 5.30; 11000 kg Uien 6.507; Drielingen 5— 5.10, Nep 78.70; 1000 kg Andijvie 4,30; 2000 kg Slabonen 57—83. W I"' gUNKERS...., blokhu gepropt met Duitser zaaien.Geweldige bo denlang hebben gewerl bestaan beschoren. Nai komens werden door hl aan het spel van weer de holle ruimten op, to! bouwsels stonden daar wezigheid betekende e Tientallen stuifgaten w kolkingen die de storm De kustbewoners he nen zien, hoe stoere boi pleet van de duinen al gleden. Met vloed spi ding met het ruwe beti weg onder het ontzaglij metersdikke muren, scheuren kwamen. knaagden aan deze vei toch eens toen de nog fier zijn vleugels onneembaar hadden gel De bunkers in de overwoekerd met braa nijnen groeven hun hol dat de verlaten verblijve hier werden de eens zo de kazematten speelhole zand. Vei Op het ogenblik zijn vlakbij Den Helder, tv zig met het opruimen gevaarlijke obstakels, dynamiet, schoppen en oude Atlantik-Wall te 1 gen vele .honderden 1 vergruizeld beton toe i nen kilogrammen die Nederlandse kust vei Niet alle versterkingei verdwijnen. Het mei dichtgemetseld, en dan. Slechts die bunkers, w veroorzaken, worden mi zwaar gereedschap bewe De hoge radar-toren „Mammouth" is reeds ook zal de Genie binr gantische bouwwerk 1 Behalve de Duitse staan In 1943 werden op lasl tende macht de werk] het Hoogheemraadschap Noorderkwartier te Pett In de plaats daarvan i nieuw gebouw opgerich dag a.s. des middags o enigszins plechtige wijze worden genomen. Hierb: gedenksteen, welke in d( gebouw is aangebracht, huid door de heer De Gedeputeerde Staten, in belast met de zorg voor aangelegenheden. IJmuidi Visserij-besorn Gisteren werden aan d aangevoerd: 6620 kisten 1 kreel, 60 kabeljauw, 30 set tong, lo koolvis, 10 wijtir met diverse vissoorten Besommingen: 2 tri 1 26,700; IJM 20 „Poldern „Medan" f 21,720; RO 53 KW 59 f 2040 Waarschijnlijk doordal te, is een met vis geladei het kruispunt Stationsw straat in botsing gekomer sonenauto, waardoor deze werd vernield Wonder deden zich geen persoonli voor ETALEURSBOND OI Op een vergadering, W( werd gehouden, is opgei mene Nederlandse Bond en Decorateurs. Deze boi doel het vakpeil te verh< hazerij te onderdrukken van sociale voorzieningei ren. Als lid kunnen aller van het etaleren of de etalages hun hoofdwerk: ken. In de eerstvolgende gadering op Zaterdag 23 Utrecht zal overgegaan vorming van een defini Zij, die belangstelling deze bond kunnen hun bij het voorl. secretariaa Zuidstraat 38, Den Heldi op de hoogte gehouden z van vergaderingen, beslv

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2