KLM-toe Prestwick Tante Sabine Goede grond is de bankrekening van de vooruitziende boer Thuisfronten tegenover elkaar Verwarde to Ook de Amerikaanse boer is conservatief Op het matje Het nieuwe boek Oprichting van Humanitasbetreurd Het Radioprogramma -= grijpt in Vijf-en-dertig di Gezagvoerder Parmentiei de slachtoffers KOENE VLIEGEF (Van onze New Yorkse correspondent) /JOEDE RAAD is een daalder waard. Wie in Amerika er naar luistert kan in één jaar tijd zijn kapitaal verdubbelen en tegelijkertijd een voorbeeld voor de gemeenschap zijn. Dat leert de wonderbaarlijke maar ware geschiedenis van John Rodman uit Brownsville in de staat Ohio, een boer in het hartjq^van Amerika's graanstreek. Hij heelt zich daarbij de sympathie verworven van des kundigen, wier werk in de V.S. evenals elders vaak op grote tegenstand stuit: de landbouwconsuienten. Ook de Amerikaanse boeren zijn conservatief en huiverig voor alles wat naar „nieuwlichterij" zweemt. Dit was vooral merkbaar toen zü eindelijk voor hun producten goede prijzen gingen maken en in het algemeen een grotere welvaart genoten dan zij in lange tijd hadden gekend. den stukken land omgeploegd voor 'n wisselbouw van mais, tarwe, haver en gras, waardoor de kwaliteit van de grond gespaard zou worden. Op de heuvelglooiïngen, die ongebruikt wa ren gebleven, omdat zij doorsneden waren met geulen, waardoor bij grote regenval het beste deel van de boven grond steeds was weggespoeld, werden nu akkers ontgonnen. Er werden ter rassen aangelegd. Daardoor ontstonden op de heuvels vlakke stukken bouw grond, die tevens verhinderden, dat er verder bovengrond werd afgevoerd. Jeeps, uitgerust met speciale graaf machines, sloegen gaten in de grond voor de palen van het hekwerk voor het vee groeven bulldozers een vijver uit van 1/5 hectare groot en vier meter diep, gevoed door bronwater ten slotte werden op de hoogste heu veltop, die voor andere bebouwing on geschikt was, 15.000 bomen geplant. Al deze arbeid kostte Rodman geen cent. Na een jaar. ^AN HET EIND van de dag, nadat het leger vrijwilligers vertrokken was, bleef de landbouwconsuleiit nog even achter om Rodman een paar tips te geven hoe hij zijn herschapen boer derij het best productief kon maken. Daarna werden Rodman en zijn knecht op het land „losgelaten". Een jaar ging voorbij. Precies op 2 October 1948 kwam de landbouwcon- sulent poolshoogte nemen wat er be reikt was. Dit waren zijn bevindingen: Rodman had een aanbod gekregen en prompt afgeslagen zijn land voor 20.000 te verkopen. De waarde er van was dus kennelijk verdubbeld. Van 7 hectare tarwe had hij dit jaar een oogst van 23 hectoliter per hec tare opgehaald; het jaar daarvóór was dit slechts 15 hectoliter geweest. Haver groeide er voor het eerst en de opbrengst, 39 hectoliter per hectare, werd voor deze grondsoort als zeer be hoorlijk beschouwd. Dank zij vettere weiden was de melkproductie verdub beld. Het aantal koeien, verleden jaar tien, bedraagt thans twaalf en zal volgend jaar tot achttien oplopen. Mais deed het prachtig en de vis, die in de vijver geplant was, leverde nu geregeld voortreffelijke maaltijden. Het kon natuurlijk niet uitblijven, dat Rodman's buren een enigszins ja loerse blik op zoveel voorspoed gin gen werpen. Wat belangrijker is: zij zijn door het voorbeeld-naast-de-deur er van overtuigd geraakt, da» de toe gepaste methoden ook hun land ten goede kunnen komen. Op eigen ter rein zijn ze nu bezig de opgedane er varing in de practijk te brengen. Het geen precies was wat de landbouw consuienten met hun experiment hoop ten te bereiken. Deze tendenz wordt van alle kan ten aangemoedigd. Kenmerkend is b.v. dat een van de spoorwegmaatschap pijen wier lijn Ohio doorsnijdt de Baltimore Ohio prijzen uitlooft aan boeren, die de grootste vordering maken op het gebied van bodem- behoud. De maatschappij doet dit in de overtuiging, dat zij daardoor uit eindelijkmeer vracht te vervoe ren krijgt. Wie door deze streken rijdt kan de advertentieborden zien, die de maat schappij langs de spoorlijn heeft aan gebracht: „Goede grond is de bank rekening van de boer en eén ver zekeringspolis voor de natie". Het is inderdaad een waarheid als een koe! LANG hebben landbouwconsuien ten de boeren er van trachten te overtuigen, dat het een goede politiek is verder te zien dan de inflatie (oor zaak van de voorspoed op het platte land) lang is. Zij maken zich daarbij bijzonder bezorgd over de roofbouw en de onvoldoende zorg voor hun grond door de boeren aan de dag ge legd. In de vruchtbare streken van de V.S. is er thans n.l. nagenoeg geen on ontgonnen land meer, dat voor land bouw en veeteelt geschikt is. En on danks het feit, dat de landbouwconsu ienten er met man en macht voor wer ken om de boer te doen inzien, dat hij aandacht moet besteden aan het behoud van zijn grond, was dit vaak een strijd tegen de bierkaai. Maar één geniaal idee, een jaar geleden in de practijk gebracht, heeft thans echter diepe indruk gemaakt en navolging veroorzaakt. Sedert John Rodman's 50 hectare grote boerderij van October 1947 tot October 1948 100 pet in waarde is toegenomen, is bereikt wat in'tien jaar slechts zelden was gelukt: de landbouwwereld begon algemeen de nieuwe inzichten te aanvaarden. In 1946, onmiddellijk na zijn demobi lisatie als sergeant, had John Rodman voor 10.500 in Bronsville grond ge kocht. Een jaar lang werkte hij tegen de klippen op om zich op de heuvel gronden van zijn boerderij een bestaan te maken. Maar om zich van een in komen te verzekeren moest hij er 's avonds bij gaan werken op het kantoer van 'n verzekeringsmaatschappij! Zijn boerderij lag tussen twee van Ameri ka's drukste verkeersaderen en de lanbouwconsulent van het district had al jaren lang zijn oog op dit land laten vallen om op deze in het oog vallende plaats een in ieder opzicht model-boerderij te maken. Tien jaar geleden had hij de toenmalige eige naars een voorstel in die richting ge daan, maar nul op het request gekre gen. Verleden jaar deed hij Rodman een zelfde aanbod. Het werd dankbaar aanvaard. Leerlingen-invasie. PJP 2 OCTOBER 1947 vond er een in vasie plaats van Rodman's land door een leger van 600 leerlingen van een landbouwhogeschool, gewapend met 75 tractoren, 27 ploegen, 785 ton kalltmest, 45 ton kunstmest en nog tal van andere machinerieën en hulpmid delen. Weken lang had ieder zijn eigen taak voorbereid en wist nu precies wat hem te doen stond. Die ene dag werd er tien uur gewerkt. Deze 6000 manuren zouden één manzes jaar gekost hebben om hetzelfde te berei ken. Met behulp van tractoren wer- Amerikaans oorlogsmateriaal naar China? Naar verluidt staat het Witte Huis op het punt toestemming te verlenen tot het verzenden naar China van oor logsmateriaal voor een bedrag van tientallen millioenen dollars, ingevolge „de ernstige toestand, waarin zich de Chinese regering bevindt door de 6teeds toenemende druk van de com munistische troepen." In het vooruitzicht van deze beslis sing is het Ministerie van Defensie thans bezig met het verzamelen van voorraden. In kringen van dit Ministerie wordt bevestigd, dat aan generaal Mac Ar thur verzocht is voorraden oorlogs materiaal, waarover hij beschikj, naar China te zenden. De geinaaial heeft echter geantwoord, dat hij, Hoewel hij „zich bewust is van de rampzalige ge volgen wanneer de communisten in China de overwinning mochten beha len, onmogelijk ook maar een enkel machinegeweer kan missen, gezien de internationale toestand en de taak "waarmede de troepen zouden belast worden ingeval van internationale verwikkelingen." bond van aütomatiekhoudeks opgericht In een vergadering, die te Utrecht is gehouden, is opgericht de Bond van automatenbezitters geen toewijzingen (BAN), die zich ten doel stelt de belangen der leden te behartigen langs wettelijke en democratische weg. De reden tot het bijeenroepen yan deze vergadering was het feit, dat de automatenbeziiters geen oewijzingen van de distributiedienst ontvangen. 1200 automaten-exploitanten in Neder land voelen zich daardoor gedupeerd. Bunche verzocht maatregelen in Palestina De waarnemend bemiddelaar van de VN in Palestina, dr Ralph Bunche, heeft in een rapport over de recente schendingen van het bestand in Pales tina de Veiligheidsraad verzocht on middellijk maatregelen te nemen tot beëindiging van de strijd. Het rapport werd gezonden naar aanleiding van de gevechten in de Negeb. Hij stelt als basis voor onderhande lingen o. m. voor, dat beide partijen zich terugtrekken op de posities die zij vóór het uitbreken der gevechten innamen. De hervatte vijandelijkheden hadden grotendeels hun oorsprong in het niet nakomen van de door Bernadotte goedgekeurde voorstellen aangaande het passeren van convooien in het ge bied van Karatiya. Naar het schijnt, aldus Reuter, geeft Bunche in hoofdzaak de Israëlische regering de schuld van deze de con vooien betreffende kwestie. DE KWESTIE-VON SEYDLITZ. Het officiële Russische nieuws bureau heeft de berichten tegenge sproken, als zouden de generaal-majoor Walter von Seydlitz en andere Duitse ex-officieren, die in Stalingrad gevan gen zijn genomen, te Berlijn zijn aan gekomen. In welingelichte Duitse kringen te Berlijn is men er ondanks de tegen spraak van Sovjet-Russische zijde, van overtuigd, dat generaal Walter Von Seydlitz Vrijdag j.l. naar Duitsland is teruggekomen. Tezamen met Von .Seydlitz zouden nog drie andere Duit se generaals zijn teruggekeerd. DEVIEZEN VOOR REIZEN NAAR ZWITSERLAND. De A.N.W.B. deelt mede, dat voor toeristische reizen naar Zwitserland, te maken in de periode 1 Dec. 1948 tot en met 31 Maart 1949, thans bij de deviezenbank en erkende reisbureaux deviezenvergunningen kunnen worden aangevraagd. Dit kan geschieden tot 30 Decem ber a.s. SCHAPEN IN PLAATS VAN WALSEN Na een tocht, welke drie weken heeft geduurd, is Maandag de 71-jarige schaapherder Van Dijk uit Eerbeek op de Veluwe met een kudde van 100 schapen op het vliegveld Twenthe ge arriveerd. De schapen hebben tot taak de grond van de 'vliegbasis vaster te maken. De practijk heeft namelijk ge leerd, dat schapen daartoe beter in staat zijn dan een wals. De scheper heeft met zijn schapen de tocht geheel te voet afgelegd. NIEUWE JAPANSE REGERING Maandag is een nieuwe Japanse re gering samengesteld. Zij bestaat enkel uit liberalen. Josjida is minister-presi dent en minister van Buitenlandse Za ken. Het ministerie van Financiën is toevertrouwd aan een gewezen ban kier van de Mitsoei Trust, Sanrokoe Inzoemija. Het ministerie van Arbeid, dat wordt beschouwd als het moei lijkste wegens een vermoedelijk offen sief der arbeiders, staat dhder leiding v an een voormalig hoog ambtenaar van het Japans bestuur in Mantsjoerije. De verdachte kwam, uit Bocholt. Kort geknipt haar, pink op de naai van de broek. Pats! Hakken tegen elkaar. Aan de grens had men hem opgevangen, toen hij probeerde stekkers en contact- dozen naar Nederland te smok kel en. Een poging tot ontvluch ting baatte niet: men schoot hem door zijn hand. „Doet die hand pijn!" vroeg het O.M „Jawohl", zei de verdachte. We. schieten hier vlug!" vond de officier. En de getroffene vond dat ook. Hij had het ondervonden. Of de hand met veertien dagen genezen zou zijn? De Duitser meende van wel. „Dan zullen we 'je netjes verplegen en héél weer aan de grens afleveren", opperde de officier. En hij vorderde veer tien dagen gevangenisstraf. „Vaif kiender en hoenker (hon ger) zeide de verdachte nog in het Nederlands. Vonnis conform. Veertien dagen in de vetwei. PEARL BUCK'S „HALT AMERIKA!" Bij A. W. Bruna en Zoon te Utrecht en Antwerpen is verschenen Pearl Buck's werk „Halt Amerika!" in een uitmuntende vertaling van Amy Gros kamp ten Have. De ondertitel van het boek luidt: „Sexe-problemen in de U.S.A." en met deze problemen houdt de schrijfster zich op een uitzonderlijk delicate wijze bezig. Wij zouden dit boek in han den willen zien van alle vrouwen en mannen, die eerlijk durven denken over deze vraagstukken in het licht van onze tijd. Pèarl Buck laat ons de onwaarachtigheid zien van onze mo raal. die in het geheel niet met de werkelijkheid strookt. Met veel ge voel voor humor beschrijft zij in „Halt Amerika" de halfslachtige manier, waarop de meeste mannen de Wouwen zien. En mannen en vrouwen met lange tenen roepen wij toe: „Beslist afblijven." Want het is alles heerlijk ongezouten opgedist. Voor practische, nuchtere mensen is dit boek een oase in de woestijn van valse romantiek, waarmee vele vrouwelijke en manne lijke auteurs coquetteren, als zij zich met hetzelfde onderwerp bezighouden. Niet alleen door zijn aantrekkelijk uiterlijk, maar vooral door de frisse inhoud vormt dit boek een kostelijk bezit voor ieder modern mensenkind. VIJF MAANDEN HOOGSPANNING door Tjeerd Adema. Tjeerd Adema, de gezellige verteller, legde de avonturen van een stofzui gerreiziger, die zijn baan verliest en via tal van belevenissen een vermogen en een vrouw wint, neer in zijn „Vijf maanden hoogspanning", dat jaren ge-- leden het licht zag bij de uitgeverij Westfriesland te Hoorn en ongetwij feld door vele tienduizenden gelezen is. Thans is in de Steenuil Selectie- Serie een herdruk verschenen, die zich 'uistekend ertoe leent, in de zak mee gedragen te worden en in de trein ge lezen. En als zodanig heeft Vijf maan den hoogspanning uitnemende kwali teiten. Ontspanningslectuur van de beste soort. Zij, die het verhaal "als feuilleton in ons blad hebben gelezen, zullen dit boekje zeker willen bezit ten, temeer, daar de nieuwe uitgave een compleet en onverkort boek is, verzorgd in een kleurig omslag door „De Steenuil" te Hoorn. Twee scheepsladingen waardevolle Deense kunstschatten worden thans in het Victoria- en Albert Museum te Londen tentoongesteld. De kunstschatten worden uitgepakt. Op de voorgrond een zilveren stoelt die door Koning Frederik werd uitgeleend. In de bollenstreken is men bezig de bloembollen uit te zetten, die het vol gende voorjaar de velden met hun kleuren zullen tooien. Met speciale rek ken worden de bedden gemerkt, in de gemerkte vakken leggen de arbeiders dan de bollen neer. (Van onze Haagse redacteur). JJET AANTAL THUISFRONTEN, dat zyn de organisaties, die zich bezig houden met de geestelijke en materiële verzorging van de Nederlandse mili tairen overzee, die het contact bevorde ren, tussen de leden hier in Nederland en haar mannen, verloofden en zoons in Indonesië, en die de teruggekeerde militairen bijstaan bij het oplossen van de moeilijkheden, waarvoor zij zich ge plaatst zien, is sedert kort met één ver meerderd. Opgericht is namelijk „Hu manitas", waarin vertegenwoordigers hebben zitting genomen van het N.V.V., de V.A.R.A., de P.v.d.A., „De Arbeiders pers", de Nederlandse Culturele Sport bond, de A.J.C. en het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Tot nu toe bestonden de Band Ne derlandIndië, het R.K. Thuisfront en het Protestants Interkerkelijk Thuis front. Er was tussen deze organisaties een uitstekende samenwerking; de scheidingslijn tussen de verschillende fronten was duidelijk getrokken. De Band NederlandIndië had vooral de materiële verzorging van de jongens in Indonesië aan zich getrokken, de kerkelijke fronten bewogen zich op het terrein van de geestelijke verzor ging, hoewel de laatste tijd de Katho lieke en de Protestantse organisaties ook de belangen van de militairen zijn gaan behartigen, niet geheel zon der schade van de verschillende thuis fronten, naar de heer P. J. Bliek, vice- voorzitter van de Band Nederland Indië, ons in een gesprek, dat wij met nem hadden, mededeelde. Over de oprichting van „Humanitas" is de Band NederlandIndië weinig gesticht. De heer Bliek was van me ning, dat hij geen recht heeft om de oprichting te bestrijden, doch wel be treurde hij haar en hij keurde haar zelfs scherp af. En wel. omdat naar zijn oordeel de politiek uit de thuis fronten gemeden moet worden. Het doe! van „Humanitas" is, evenals van de andere thuisfronten de geestelijke en materiële verzorging van de mili tairen in Indonesië, maar aangezien „Humanitas" geheel gedragen wordt door de moderne arbeidersbeweging en dus de geest ademt van de Partij van de Arbeid, meende de heer Bliek, dat aan het optreden van deze nieuwe organisatie een politieke strekking niet ontzegd kan worden. Bovendien, zo voegde hij eraan toe. kunnen al len. die zich nu rondom „Humanitas" zullen scharen, een plaats in de Band NederlandIndië, die 20.000 leden telt, vinden. Ook aan de Niwin, waarin de thuis fronten elkaar raken, is medegedeeld, aldus de heer Bliek, dat de Band Ne derlandIndië de oprichting van „Humanitas" betreurt en reeds in April heeft de Band aan de heren, die de oprichting van „Humanitas" voor bereidden, gezegd, dat men deze pogin gen met leedwezenzag. Het Katholieke en het Protestantse thuisfront,-die tot voor enige tijd in tegenstelling tot de Band geen leden hadden, hebben nu een meer or ganisatorisch verband geschapen. Het is begrijpelijk, dat ook de moderne arbeidersbeweging, zo wierpen wij de heer Bliek tegen, een eigen vereniging verlangt, waarin haar streven tot uit drukking komt. Kerk en politiek zyn m ons land moeilijk van elkaar los te maken en dat „Humanitas" dus voor, de „humanisten" een organisatie wenst, die misschien niet geheel vrij van politiek naast de kerkelijke thuisfronten staat, waar de politiek eveneens wel om de hoek zal komen kijken, vooral in hun gewijzigde structuur, kan men haar moeilijk kwa lijk nemen. De heer Bliek stelde hier tegenover, dat het R.K. Thuisfront en het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront niet aan politiek doen en hij bleef daarom de oprichting van „Humanitas" be treuren. Hij sprak er zelfs van, dat de Band Nederland—Indië bereid is de strijd aan te binden. Wat er verder gebeuren zal, kon hy ons nog niet mededelen, doch dat in ens landje, waar alles verdeeld schijnt te moeten zijn, een minder prettig hoofdstuk aan de geschiedenis van de thuisfronten toegevoegd wordt waar in het onderhavige geval dé schuld ligt, laten wij in het midden mogen we wel aannemen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en li uur VARA: 6.20 New Mayfair-orkest 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 De betekenis van de so cialisatie voor het socialisme 7,15 Jo seph Hislop zingt VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de bijbei VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Socialistisch liieuws 8,20 Promenade-orkest 8,50 Het eiland van de Ara 9,3o Concert- gebouw-orkest 10,00 Uitzending ter ge legenheid van het Loofhuttenfeest 10,25 Kwartet Jan Corduwener 10,45 In de tuin der poëzie 11,15 Orgelspel 11,30 Arthur Young and his Swingtet HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten óm 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,Oo Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 He dendaagse boeken en schrijvers 7,15 Het nieuws uit Indonesië 7,30 Het ac tueel geluid 7,45 Engelse les voor ge vorderden 8,05 Programma-proloog 8,15 Radio Philharmonisch-orkest 9,15 Militia Christi 9,45 „Vrij en blij" 10,15 Muziek 10,45 Avondoverdenking 1115 Plaatvaria VOOR DONDERDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 'en 11 uur AVRO: 8,15 Gramofoonmuziek 12,00 Metropole-orkest 1,20 Maria Zamora en haar Zuid-Ame rikaans orkest 4,00 „Assortimento" 0,15 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 De ring van Rico 7,10 Avro-avondschool 7,45 De Regerings voorlichtingsdienst antwoordt 8,05 Echo van de dag 8,15 Alexander Uninsky speelt piano 8,45 Vertellingen in woord en muziek 9,45 „De liefde gaat langs zonderlinge wegen" 10,20 Victor Silves ter en zijn orkest 10,45 Pijlers van Neêrlands welvaart 11,15 Reünie van uw zangfavorieten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,33 Lou Preager en or kest NCRV: 3,00 Middagconcert 6,00 Lichte pianomuziek 6,15 C M B-kwartier 6,3o Gramofoonplaten 6.50 Problemen voor pientere piekeraars 7,15 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het actueel geluid, 7,45 Nederlandse organisten 8;05 Pro gramma-proloog 8,15 Uit het zonnige Zuiden 9,30 Familie-competitie 10,00 Liederen 10,15 De vaart der Volken 10,35 Gramofoonplaten 10,45 Avondover denking 11,15 Frans avondconcert VOORDAT JE DE STRAAT GAAT OVERSTEKEN EERST NAAR LINKS EN DAN NAAR RECHTS GEKEKEN. ROMAN VAN MARIA SAWERSKY1 „Zijn jullie soms van plan zo aan tafel te komen? Vooruit, ga je verkle den en een beetje vlug, anders komen jullie nog te laat". Te laat kwamen de vrienden toch, omdat ze op hun kamer het twistge sprek hadden voortgezet. Maar toen zij aan tafel plaats namen, liet hun houding niets te wensen over. Slechts de slimme tante Sabine bemerkte, dat er tussen het tweetal iets niet in de haak was. Dat bleef zo ook de eerstvolgende dagen, eenvoudig, doordat Kareltjezijn houding tegenover Beate niet wijzig de. Hij speelde ook verder de onder danige dienaar van het meisje, omdat hij bemerkte, dat dit op Irene toch niet verstond deze, wanneer dat nodig was, de kunst zich uitstekend te beheersen, maar in haar blik lag toch iets on zekers en ze was bleker dan gewoon lijk. Bovendien had ze, wonder boven wonder, Karei eenmaal uit zichzelf verzocht haar te willen vergezellen naar het museum, waar een tentoon stelling van regionale kunstnijverheid werd gehouden. Maar Kareltje had er nu de smaak van beet. Hij zag, dat tante Sabine's recept inderdaad succes bad en, naar zyn eigen overtuiging, -behoefde hij dit spelletje nu nog maar een poosje voort te zfetten om zijn doel te bereiken. Daarom wees hij het ver zoek beleefd, maar ook zeer gedeci- déerd van de hand. „Het spijt me zeer, juffrouw Irene, maar vanmiddag ga ik met Beate naar fcet Marionettentheater, u weet wel, naar die voorstelling in het Kurhaus..." „O, dat lijkt me ook bijzonder aar dig". gaf Irene, tot Kareltjes innerlij ke voldoening hem een stille wenk, maar deze ging er niet op in. „Dat is jammer, want de voorstelling is al uitverkocht. Ik heb nog juist be- siag kunnen leggen op de twee laatste logekaaften", loog hij, met een stalen gezicht. Beate voelde zich echter bij Karel tjes overdreven attenties doodongeluk kig. Ze bemerkte, hoe Felix Reuder zich meer en meer ontstemd van haar terug" trok, maar ze was veel te goed hartig om Kareltje iets te weigeren. Tenslotte zocht ze raad bij Sabine Keuder, wie ze haar nood klaagde. „Ik weet werkelijk niet, waarom meneer Schuch me met zoveel onder scheiding behandelt, tante Sabine. Hij heeft zich nog nooit vóór me geïnte resseerd en steeds aan Irene de voor keur gegeven. Nu is het precies -an dersom. Wat moet ik in vredesnaam doen?"- De oude dame streelde het meisje ever het haar. „Niets, beste kind. Laat de dingen maar rustig hun beloop. Het zal allemaal wel in orde komen". „Maarik ben helemaal niet graag met meneer Schuch samen", bekende Beate blozend. „Ik zou het verschrik kelijk vinden, alj ik Irene daarmee zou krenken. U begrijpt wel...." Beate zweeg verlegen. „Irene heeft jóu al zo vaak gekrenkt, lieve kind, dat ik het haar van harte gun dat ook eens te moeten ervaren", lachte juffrouw Reuder. „Ga jij maai gerust verder met Karei Schuch uit en laat de ontwikkeling der dingen maar aan de toekomst over". Dat viel Beate weliswaar niet ge makkelijk, maar er bïeef haar niet veel anders over dan deze raad op te volgen. Ook Felix meende zijn hart bij tante Sabine te moeten uitstorten. „Als ik maar wist, dat het Karei dit maal ernst is, tante",' zei hij. „Hij is nu eenmaal zo onstandvastig en raakt op iedereen verliefd. Natuurlijk zou het mij voor Beate genoegen doen, als hij haar werkelijk graag mocht. Hij is m z'n hart een beste kerel en bovendien gefortuneerd, zodat hij z'n vrouw een goede toekomst kan bieden „Ach kom, Beate's toekomst is door de erfenis van haar oom immers al rondom verzekerd", viel juffrouw Reu der heih ongeduldig in de rede. „Ongetwijfeld! Maar het kan toch zijn. dat ze van Karei gaat houden en als hij dan plotseling weer eens van gedachten mocht veranderen.... Ik zou niet graag zien, dat zij het slacht offer werd van zijn grillen". Juffrouw Reuder keek haar neef mét onverholen spot over de rand van haar bril aan. „Waarom?" vroeg ze ronduit. „Koes ter je misschien zelf belangstelling voor Beate?" En toen haar neef niet onmiddellijk antwoordde, vervolgde ze haastig: „Als dat inderdaad het geval is, beste Felix, dan moet ik je tot m'n spijt zeggen, dat je dat tot dusver maar zeer weinig hebt getoond. Je bent met Beate gaan wandelen, je hebt met haar concerten bezocht en haar pret tig bezig gehouden maar daaruit kan toch waarlijk geen vrouwelijk wezen opmaken, hoe het met het hart van een man gesteld is. En daarom kan je haar ook werkelijk niet kwa lijk nemen, dat ze nu wat meer in 't ge zelschap van Karei verkeert, die tenmin ste meer initiatief toont dan jij". „Ik ik ben nu eenmaal wat ge- leserveerd, tantetje", trachtte Felix zich te verontschuldigen. „Dat komt misschien- doordat ik reeds eenmaal ernstig teleurgesteld ben". „Ach, hou nu toch eindelijk eens op met die eeuwige teleurstelling, jongen! Jc hebt nu toch allang ingezien, dat Irene niet de ware voor je was en je bent nu dan ook met geen vezeltje van je gevoel meer aan haar verbonden. Waarom zou je dus die arme Beate onder iets, dat allang tot het verleden behoort, laten lijden?" „Dat wil ik ook helemaal niet!" „Nou dan! Ik ben ervan overtuigd, c'iat Beate jou liever mag dan je vriend. Maar tenslotte kan ze jou toch geen aanzoek doen, nietwaar? Ze zal trouwens nooit tonen, dat ze iets voor een man gevoelt. Daarvoor is ze veel te terughoudend. Bovendien mag je niet vergeten, dat ze zichzelf nog steeds voor de lelijke Beate houdt". „Maar ze is immers helemaal niet lelijk!" riep Reuder verontwaardigd. „Integendeel, ze is charmant, lief, ver standigen „Zeg haar dat zelf, Felix, en niet aan mij. Als je het zelf niet klaar speelt met Beate te praten, moet je altijd met de mogelijkheid rekening houden, dat er vandaag of morgen ,een andere man komt en.... haar voor je neus weg pikt". (Wordt vervolgd) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 332( REDACTIE Aehterdam 20 - Telef. 227! Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK UEDENNACHT kort na twaal megen" van de lijn Amsterd te Auchenweet Tarbolton, bij dertig personen, w.o. de gezag K.L.M. de heer H. Veenendaal, ramp, waarvan enkelen ernstig Omtrent de oorzaak van de tot de landing op de luchthavei moest geschieden, het toestel i komen. De gezagvoerder Farm uitgebroken. Vervolgens Is het De heer Patrick Dollan „Lockheed Aircraft Corporatie de, dat hü van een der Lockh tegenwoordigers op de plaats ramp het volgende had vernoi „Om kwart over twaalf nac KLM-Constellation het vliegvel wiek. Het was mistig en het vloog te ver over de landingsba Het toestel meldde: Ik heb iets ik sta in brand. Ik tracht te Enkele ogenblikken later viel 1 beneden". Van de uit tien leden bestaa manning hebben de werktuig J J. Beukenkamp, de stewarc van Overbeek en de stewardess de tragische vliegramp overleei Van de dertig passagier twee personen gered n.l. 1 Rohrs, wier toestand zeer ernst: de heer W. G. Philipo. Onder d< giers bevonden zich tien Neder Direct na het binnenkomen van richt over de ramp zijn maal getroffen, dat een commissie vi derzoek zich per speciaal vliegti Prestwick kan begeven. De P. H.-T. E. N. „Nijmeger gisteren om 21.30 uur van Schip trokken voor een vlucht naa York. Het ongeluk geschiedde middernacht dicht bij het dorp ton. Dorpelingen snelden in hui kleding te hulp. Alle politieauto binnen het district begaven z middellijk naar de plaats van d. terwijl de ziekenhuizen in de ving gewaarschuwd werden vo verlenen van assistentie. Inwon Tarbolton verklaarden, dat het tweemaal laag over het dorp i alvorens het neerstortte. De Franse regering heeft hei sloten „de noodzakelijke stapj ondernemen met betrekking „rampzalige gevolgen" van de werkersstaking in de Noordelijk gebieden, aldus heeft Francois rand, minister van voorlichting, bijeenkomst van de ministerra: kend gemaakt. Hij wees er op, i den in het Noorden verstoken z water, electriciteit en gas. De r gaf geen nadere bijzonderhede de regeringsplannen. De Franse politie is gistermorj gonnen de stakers te verwijderen mijnen in het gebied van Mono Mines (Centraal Oost-Frankrijk einde de schachten voor ondeijjc behoeden. In de meeste mijnen bc stakers geen verzet tegen de poli Gisterochtend was de toestar spannen. Politieversterkingen aangevoerd, terwijl de mijnwerki tromgeroffel werden opgeroepen. De hervatting van het werk i Oostelijk mijnbekken neemt toe verneemt Reuter. Gisteren gingei totaal 11.538 mijnwerkers aan hel tegen 9.168 Dinsdag. Thans is ru procent der mijnwerkers in het I bekken weer aan het werk. Opgaan, blinken en verzinkt Is het lot van ied're dag. Wat wij als volmaakt beschou'i Velt de dood met enk'le slag. Eén der populairste vliegers, Parmentier, hij is niet meer. Met zijn grote stalen vogel Stortte hij ter aarde neer. Rust'loos ronkten de motore Dreunend hun victorielied, Tot de dood zijn tragisch machtwo Halt! Niet verder! horen liet. Hoe herinn'ren w' ons nog all De beroemde Uivervlucht, Waarbij hij werd onderscheid Als een ridder van de lucht. Over bergen, landen, zeeën, Oostwaarts, Westwaarts, Noor en Z Droeg hij in zijn kleine cock, Hollands grote glorie uit. In gedachten staan wij allen Om het wrakstuk heengeschai Welke ramp met zoveel leve Zoveel droefheid ging gepaan Ook in deze grote vliegramp Leeft heel Nederland weer m En wij staam'Xen deze woorde .Hollands zonen, Rust in vree JABSi

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6