O.S.V. haalt oude paarden van stal Vijfde gebouw Hoogheemraadschap in vierde Petten geopend G. Goudsbloem en H. Wolfswinkel, twee merkwaardige Oudkarspelaars Een Alkmaarse derby in 't Ooyevaarsnest Biijartcompetitie Oierleek Bergen J Na verwoesting wederopbouw Wijlen Dijkgraaf J. C. Bellis herdacht 'n Praatje achter de coulissen mei: 'n Fabrieksarbeider op de planken Heiloo O.S.V. heeft thans na vyf wedstrijden slechts één punt weten te verzame len en dat nog in een wedstrfijd tegen de benjamins Rapiditas. Dit is voor de elftalcommissie van O.S.V. aanleiding geweest het probeersel het elftal een verjongingskuur te laten ondergaan, op te geven. Dit betrouwbare bron vernemen wü, dat O.S.V. Zondag weer met vrijwel hetzelfde elftal als vorig jaar in het veld komt, een elftal dus, dat op eigen bodem moeilijk is te ver slaan. Alkmaarse Boys heeft een vrije dag en zal met belangstelling de ver richtingen van D.E.M. in de derby tegen Ktnheim afwachten. Daar Aiema- ria en de Boys dus niet thuis spelen zal er voor de Alkmaarse derby Randers R.K.A.F.C. wel veel belangstelling bestaan. Het Is in die klasse dan ook een zeer belangrijke wedstrijd. R.K.A.F.C. heeft slechts één verliespunt min der dan Randers, dat thans boven aan de ranglijst staat en wanneer het weer gunstiger is dan vorige week, zullen de toegangen tot het Randersterrein een ongekende stroom toeschouwers hebben te verwerken. De Alkmaarse N.H.V.B.-ers. Alkmaar speelt Zondag ook thuis en wel tegen Westzaan, dat in deze competitie nog niet veel heeft laten zien. Alkmaar staat hier nog niet di rect ongunstig hoewel Meervogels reeds een voorsprong van drie punten heeft en wel tot de meest serieuse can- didaat voor de eerste plaats mag wor den gerekend. Zaterdagmiddag speelt Jong Holland een uitwedstrijd tegen Vrone en ook deze Alkmaarse ploeg is nog steeds ln de running, zeker als Zaterdag de punten weer naar Alkmaar komen. Twee uitblinkers in 2A, A.F.C. en D.W.V. schijnen van plan te zijn de kampioenstitel een aange legenheid tussen hen beide te laten worden. De voorsprong op de overige ploegen is reeds minstens vier punten, maar vooral het verschil in doelge- middelde spreekt boekdelen. Wan neer A.F.C. Zondag nu ook nog De Spartaan weet te verstaan en D.W.V. Vriendenschaar met een nederlaag naar huis stuurt, ziet het er voor de andere elftallen, tenzij de koplopers een inzinking krijgen, vrij hopeloos uit. Geheel' anders in 2B. In 2B is het een geheel andere si tuatie. Z.F.C. en Alcmaria hebben hier wel enige punten voorsprong, doch het aantal verliespunten van U.V.V. en Hercules is bijna gelijk aan dat van de leidende clubs. Rapiditas geven wij hoegenaamd geen kans te gen Z.F.C., dat op bezoek komt en ook voor de Kennemers voorspellen wij een nederlaag tegen Hercules. W.- Frisia gaat naar U.V.V. waar dus een spannende strijd is te verwachten, evenals bij (Te ontmoeting tussen T.O.G. en S.D.W. L.S.V.V.—Vrone. Het zal op het L.S.V.V.-terrein waar Vrone op bezoek komt, vermoedelijk wel een harde strijd worden. Het is vrijwel een plaatselijke derby, waarbij de doelpunten wel schaars zullen zijn, evenals bp BerdosSchoorI, hetgeen een soortgelijke wedstrijd is. Zeevo gels, dat nog steeds ongeslagen is, De Alkrpaarse elftallen Alcmaria: Dukers; Maassen, Hen driks; de Grand, Helderman, Godvliet; Badenhuizen, Schmidt, Untied, Eversteijn, de Buijzer. Randers: Vethaak; Klepper, P. Teigeler; v. Berkum, Sol, H. Bakker; Stroet, Barbuio, J. Tei geler, Th. Bakker, Groen. RKAFC: Boeters; Dekker, Stam; Kleybroek, Langedijk, Verwer; de Nijs, Heijnis, Meyer, Huiberts, Tijm. Alkmaar: Geen opsteling ont vangen. Jong Holland: Hoekstra; van 't Voort, v. Til; Smorenburg, de Vries, v. Westrienen; C. Goos- sens, K. Goossens, Bada, Hartog, Tesselaar. district Alkmaar In de gisteravond gespeelde wed strijd Onder Ons tegen Excelsior voor de cadreklasse was J. Feeke niet op dreef. In zijn partij tegen W. Water tor, die 120 car. moest maken tegen Feeke 250, was de uitslag 120126. dus een overwinning voor Watertor. P. Schouten (115) won van C. Ho- ningh (185) met 115—177. Daar De Haas van O.O. niet kon spelen, speel de A. Vink twee partijen. Tegen C. de Boer speelde hij remise 105100 en van Peereboom verloor hij 51125. Uitslag 53 van O.O. De gedetailleerde uitslagen waren: Watertor 120 20 6. J. Feeke 126 20 6.30 P. Schouten 115 13 8.84 Honingh 177 13 13.61 Vjpk 51 13 3.92 Peereboom 125 13 9.61 Vink 105 16 6.56 C. de Boer 100 16 6.25 De uitslagen in de A-klasse waren gisteravond: De Gekroonde Valk—Alc. Victr. 55 VolhoudenDriesprong 100 Drie RuitenOptimisten 82 A.s. Maandag klasse D; Harmonie Excelsior, OptimistenDriesprong, Drie RuitenGekroonde Valk, Alcm. VictrixLindesloot. Competitiestanden. Klasse D: Alcm. Victrix 787 461 1707 26 Excelsior 769 387 1987 22 Gekr. Valk 659 488 1350 14 De Waag 571 502 1137 14 Drie Ruiten 496 272 1823 12 Lindenhoek 571 534 1069 12 Driesprong 477 260 1834 8 Harmonie 449 376 1194 6 Optimisten 697 565 1233 4 Klasse C: ZEKZ 978 412 2.37 22 Alc. Victrix 945 423 2.23 22 Lindenhoek 813 449 1.81 21 Driesprong 600 220 2.72 11 De Waag 887 446 1.98 9 Onder Ons. 516 297 1.72 9 Gekr. Valk 354 155 2.28 4 Volharden 258 146 1.78 2 Klasse B: Z.E.K.Z.? 1232 379 3.25 22 Lindenhoek 1084 398 2.72 22 Optimisten 1129 417 2.70 22 Excelsior A 1295 377 3.43 16 Volharden 1061 416 2.55 14 Excelsior B 1041 384 2.71 12 Harmonie 948 377 2.51 6 Drie Ruiten 848 394 2.15 6 Cadreklasse: Optimisten 1470 159 9.24 12 Excelsior 1655 181 9.14 12 Onder Ons 742 136 5.45 10 Z.E.K.Z. 977 125 7.81 7 Drie Ruiten 819 119 6.88 7 GUNNING Het ophogen van een gedeelte van het ndustrie-terrein Noord" te Alkmaar is door het gemeentebestuur van Alkmaar gegund aan J Twisk Jzn te Castricum ontvangt Texel. Wjj hebben vertrou wen in het elftal uit Egmond Zee en wij zien de Texelaars met lege handen weër naar hun eiland vertrekken. Bergen zakt af. Bergen is na zijn goede start even afgezakt. Zondag bestaat echter weer de mogelijkheid van twee winstpun ten bij het bezoek aan Sporters. Zouaven en Grasshoppers zullen tegen Oudesluis en Westfriezen geen fout maken, zodat wij verwachten, dat de volgorde in de kopgroep onge wijzigd zal blijven. In 4C ontvangt H.S.V. een onge slagen D.R.C. Een zware opgaaf voor de ploeg uit Heiloo. Ook C.S.V. krijgt het niet makkelijk tegen Y Boys, hoe wel wij hier meer winstmogelijkheden zien. In de spoorbrug over de. Maas bij Buggenum, schakel in de lijn Eindhoven Roermond, zijn thans de laatste liggers aangebracht. Met behulp van twee grote bokken wordt één der 60 meter lange constructies, die ieder een ge wicht van 100.000 kilogram hebben, ingevaren. Men hoopt de brug in het volgend voorjaar voor het verkeer te kunnen openstellen. Er was een tijd dat het merk de door slag gaf bij aankoop van een vulpen houder. Door het gemis van deze mer ken moet het vertrouwen in de ver koper nu de doorslag geven. Onze lang durige ervaring en onze service geeft U hiervoor de zekerheid. Koopt bij ons met vertrouwen Uw vulpenhouder. Gratis graveren van naam. P. O. A. N.V. PAYGLOP 7 (Ingezonden mededeling) ALKMAAR, 22 Oct. Slabonen z. dr. 3272, kas 93116, stoksnijbonen 52 99, pronkbonen 2241, komkommers 12 31, tomaten A 3252, id. bonken 20 28, witlof 32—82, bloemkool 1 A 33—40 I 2832, II 1220, rode kool 69. groe ne kool 59. spruitkool 3060, spinazie 829, postelein 1222, sla 1,5011, an dijvie 46.50, radijs 3.50. rode bieten 6, bospeen 714, winterpeen 5.508.30, waspeen 711, uien 68, drielingen 2,50 prei 712. druiven: Frankenthalers 82 Alicante 75106. Appelen: Bramley Seedling 34, Glorie van Holland 52— 58, Notaris-appel 4256. Peren: Confé rence 60, Emile d'Heyst 4254, Legi- pont 5263, Nouveau Poiteau 3440, Zwijndrechtse Wijnpeer 3040. SIMAVI LUIDT DE NOODKLOK De Vereniging SIMAVI te Haarlem (Steun In Medische Aangelegenheden Voor In heemsen) verleende in 1947 voor bijna 300,000,hulp Zij subsidieerde de op bouw van ziekenhuizen, verstrekte medi camenten, instrumenten enz aan de in stanties in Indonesië en Suriname, die zich de leniging van de medische nood ln de Tropenlanden ten doel stellen Zij let daarbij niet op de godsdienstige richting of huidskleur der hulpbehoeven den, maar zij helpt waar geleden wordt! HKH Koningin Juliana deed in 1947 tot tweemaal toe een beroep op ons volk om te helpen In aansluiting daarop houdt SIMAVI in een groot aantal plaatsen in ons land een inzameling, teneinde in de schrikkelijke nood te voorzien En zo wordt ook te dezer plaatse de ncodklok geluid Van 27 tot 31 October wordt onder lei ding van enige comité-leden, w o burge meester Jac Posch, dr H Heringa, ds Keja. J van Dok en mevr Kruimel, een collecte gehouden Laat de burgerij zich op de collecte- dagen niet onbetuigd laten en met gulle hand offeren Naastenliefde is een mooi woord Maar daadwerkelijk naastenliefde betrachten is meer SIMAVI luidt de noodklok Want er staan duizenden LEVENS op het spel MENSENLEVENS! DE DANS OM HET GOUDEN KALF. De toneelvereniging St. Jan opende Donderdagavond het toneelseizoen met een prachtige uitvoering van „Het gou den Kalf", een geestig blijspel van Mar. Janssen en Gerard Nielen. De Rustende Jager was tot het laatste plaatsje bezet en dank zij het uitste kend spel, hebben allen van begin tot einde volop genoten van dit vrolijke stuk met zijn vele verwikkelingen, In het derde bedrijf tenslotte komt alles terecht. Met een uitbundig ap plaus gaven de aanwezigen uiting aan hun grote waardering voor het gebode- ne. Spelers en hun regisseur de heer Jaap van Baar hadden alle eer van hun werk; zij kunnen met grote voldoe ning op deze eerste uitvoering terug zien. LANG. GROENTENCENTRALE, 23 Oct. 1948. 5800 kg Aardappelen: Blauwe eigenheimers 6.40, Bevelanders 5.40; 44000 kg Rode kool 68; 3800 kg Gele kcol 55.70; 40000 kg Groene kool 5 6.30; 2000 kg Witte kool 5; 2900 kg Sla- bonen 2057; 7000 kg Andijvie 44.40; 5400 kg Peen 5.50; 8500 kg Bieten 8 6 30; 9500 kg Uien 77.30, grove uien 6—6.80; 370 stuks Bloemkool 18. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gedurende het tijdvak van 16 tot en met 22 October werden aan het Politie bureau te Bergen de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven: kat, zwarte dameshandschoent bruine heren handschoen, rose gestreepte deken, 2 paar gebreide wanten (wit met blauw), bruine hoofddoek of shawl en witte plastic re genmantel De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: jonge hond (Belgische herder), reserve wiel met band, bankbiljet f 10,—zwarte porte- monnaie (inh f 17,50), textiel- en versna- peringskaart bruine handschoen no titieboekje (inh f 35,—), donkerblauw jon gensjasje, armbandje, bruin lederen por- temonnaie (inh enig klein geld en enkele bonnen), sleutel, Balpoint-pen in étui en ceintuur Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Karei de Groote laan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v m DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 24 October^ wordt de medische dienst te Bergen waargenomen door ds Poot, Dorpsstraat 30, telefoon 2423 Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 23 October 1848 lezen wij het vólgende bericht uit Den Haag: „Nauwelijks heeft het gerucht de aannadering der Cholera zich verbreid, of zie, de spekulanten op de ligtgeloovigheid komen uit hunne schuilhoeken. De apothe ker SELIS, in de Vijzelstraat, biedt voor den zeer matigen prijs van f 2 twee recepten aan voorbehoedmiddel en allerwegen vindt men depóts van electro- magnetische kettingen en amu letten. Weldra zal men Cholera- pillen, -poeders, -pleisters, -on derbroeken enz. zien volgen. Wij raden onze lezers zich niet te beangstigen. Een opgeruimde geest, kalm gemoed, onbezwaar de maag, zuivere consciëntie en warme voeten zijn de beste be hoedmiddelen en de ondervinding heeft geleerd, dat zij, die uit vrees achtigheid tot kwakzalverijen de toevlugt namen, het eerste aan de beurt lagen. (Van onze speciale verslaggever) Voor een groot gedeelte wordt ons gewest tegen de zee beschermd door zware dijken. Eén van de belangrijkste daarvan is de Hondsbossche en Pettemer Zee wering, een 2ware dijk van Petten naar Camperduin, welke de Noordzee belet onze provincie te overstromen. Het onderhoud van deze dijk was vroeger in han den van een afzonderlijk Hoogheemraadschap; sinds jaren behoort dit tot de veel omvattende arbeid van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Voor de onderhoudswerken aan de Hondsbosse Zeewering heeft men te Petten een dienst- of verkgebouw nodig. Voor de oorlog stond dat steeds in Petten, maar de bezetters braken het met het gehele dorp af. Donderdagmiddag werd het nieuwe dienstgebouw buiten het nieuwe dorp officiéél geopend. Aan de voet van de dijk. Dit fraaie en hechte dienstgebouw verrees in de afgelopen maanden aan de voet van de dijk, niet ver van de plaats, waar vroeger Petten III lag. In de West- en Oostgevel van het ge touw prijken" enkele gedenkstenen. Twee ervan zijn afkomstig uit de vroe gere dienstgebouwen of Gemeen- landshuizen, zoals zij in vroeger eeu wen heten. De derde is de nieuwe steen, welke Donderdagmiddag door de beer B. de Vries, lid van de Ged. Sta ten, speciaal belast met de zorg voor Waterstaatsaangelegenheden, op plech tige wijze werd onthuld. Meer dan hon derd personen hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging om de ingebruik neming van het nieuwe gebouw bij te wonen. Aanwezig waren o.m.: de heer De Vries, mr. Kamp, de dijkgraaf, de heer Eoersma, secretaris van het Hoog heemraad, mr. D. Breebaart, burge meester van Zijpe, A. Roland Holst, dichter te Bergen, wethouders van de gemeente Zijpe, alsook de gemeente secretaris, de heer De Boer, de heem raden Joh. de Veer en P. Blaauboer, burgemeester van Barsingerhorn, mevr. Pot-van Regteren Altena, Bergen, de ingenieurs Heida, J. D. A. M. ter Brink, J. Hooijkaas, en J. Pj. Poppens, mr. Vis en de 43 dijkwerkers en steen zetters. die» dagelijks aan de Honds bossche Zeewering werken. Het vijfde gebouw! Al de genodigden verzamelden zich voor het gebouw, waar zij welkom werden geheten door mr. Kamp, die met een korte rede de heer De Vries inleidde. Mr. Kamp zeide o.m., dat men niet tevreden mag zijn over het verloop van de wederopbouw van de verwoestingen, die in het Hoogheem- taadschap waren aangericht. Deplora bel was de toestand waarin men na de oorlog dijken, wegen en gebouwen aantrof. 200 km. dijken en wegen zijn hersteld en nu kan het nieuwe dienst gebouw in Petten worden geopend. Vroeger stonden in Petten de Ge- meenlandshuizen. In 1627 werd het eerste door de zee verzwolgen. In 1628 werd een nieuw dienstgebouw in ge bruik genomen met een gedenksteen in de gevel. Bij de inval der Russen en Engelsen („Een moeilijk denkbare combinatie!" aldus mr. Kamp) in 1799 werd het Gemeenlandshuis door hen verbrand en „het archief onmenselijk bevuild", zo schrijven oude archieven. In 1801 stond er weer een dienstge bouw, maar de rode haan kraaide nog maals en nu in 1904. Hetzelfde jaar verrees nogmaals een nieuw gebouw. Tn 1925 werd dit overgedaan aan Trein 8.28, daar de administratie van het Hoogheemraad naar Alkmaar werd overgebracht. Men had slechts een dienstgebouw als werkplaats nodig. In 1943 volgde de Duitse afbraak voor de vierde maal! „Het nieuwe gebouw", aldus mr Kamp. ..is niet representatief als be stuursgebouw, maar wel als symbool van hen die hier werken. Laten we voortgaan in het voetspoor van hen, die in 1628 hun streven in steen bei telde!.". Mr. Kamp verzocht daarna Niet zo erg lang geleden heeft een beroemde mijnheer een boek geschreven, dat hij „Mensen in de schaduw" noemde. Dat boek ging over Cornelis de Witt, Nic. Maes, Rombouts e. a. personen, die niet zo beroemd zijn geworden, daar nog grotere figuren hen op het tweede plan plaatsten. Analoog aan die titel, zou dit artikel moeten heten: „Mensen in de nacht", want hun prestaties hebben nog niet meer dan locale betekenis gekregen. En als u nog nooit gehoord hebt van Gerrit Goudsblom en Hanny Wolfswinkel, dan is dat meer de schuld van factoren huiten hun wil, dan wel van hun aanleg. Dat is hij, Gerrit Boudsblom. Niets meer dan een fabrieksarbeider. En natuurlijk! wie niet op de houtwerf van Eecen werkt, werkt bij Hart op de zuurkool-fabriek. Gerrit Goudsblom doet alles. Want hij is getrouwd en wie getrouwd is en kinderen heeft, kan niet van de rozengeur en maneschijn leven. Al zijn er romantische zielen, die daarvan nog steeds niet overtuigd zijn. Maar daar hoort Gerrit Goudsblom niet onder, want hij heeft altijd een stuk gezond verstand in petto en dus gaat hij naar de fabriek. Maar niet helemaal. Want een stuk van zijn persoonlijk heid heeft hij niet nodig, wanneer hij zijn werk doet en zijn aandeel verricht in de werkzaamheden in de zuurkool- bakken. Dat deel van zijn wezen waart nog rond op de planken. Denkt aan de successen en de fouten van de avond tevoren. Peinst over nieuwe mo gelijkheden en orginele vondsten. Oh, zult U zeggen, die Gerrit Gouds blom is dus toneelspeler. Ja, dat is hij, Een amateur. Maar dat is nog geen re den om hem te rekenen bij de grote groep der dilettanten. Want deze fa brieksarbeider uit Oudkarspel is meer dan simpel 'n dilettant. Hij is een ras komiek. CCOUDSBtOM Het gaat vanzelf. Geeft Gerrit Goudsblom een boswor telen, een dophoed, een pandjes-jas en een pot smink en hij zal U twee uur lang laten genieten. Opjagen tot lach- orkanen. Hoe? Dat gaat vanzelf. Hij heeft er een gezicht voor en kan hij het helpen, dat de lach als in zijn we zen verweven is? Eèn gebaar brengt een komisch effect, zonder dat hij het wil. Het Is hem aangeboren, hij creërt niet. Het is hem aangeboren. Zijn fa milie heeft geen uitvliegers en hij ont ving van een kapelaan zijner parochie de eerste spraaklessen. Struikelde op het pad van „het drama" en vond de lach. Die dolle, jolige lach, die altijd uit hem vandaan schatert. Die lach, waarmee hij de moeilijkheden goeds moeds te lijf gaat. Voor enkele weken stond hij op de planken in de Langedijk. De zalen wa ren te klein en die hem gezien had den, zeicjen niet dat hij goed was. Die zeiden met een bewondering, waarin nog de veerklank van een lach school: Hij was prachtig, een zot van het zui verste water Nu gaat Gerrit Goudsblod naar de fabriek. Maar hij hoopt er niet zijn le ven lang te blijven. Het toneel achter de coulissen is glad, zéker. Maar Ger rit Goudsblom zou er het toch wel eens op willen wagen, waneer hij een redelijke kans krijgt Het kan U gebeuren, dat wanneer U bij een tandarts binnenstapt, ergens in de buurt van Oudkarspel, U haar zult ontmoeten. Want Hanny Wolfswinkel is tandarts-assistente. Zij had twee ide alen: dansen of kinderen verzorgen. Zij is tandarts-assistente geworden. La ten we toegeven: het leven is een raar ding. Toen Hanny een week of zes geleden meewerkte aan een revue, zei een al wat oudere vrouw geestdriftig: ,,'t Is een schat van een meisje". Dat is waar, het is een aardig, hèèl aardig meisje zelfs. Maar dat is geen verdienste, want er zijn zoveel aardige meisjes op dit ondermaansen, dat een mens zich vagelijk verwondert, dat zij allemaal getrouwd raken Hanny Wolfswinkel zingt. En dat doet ze goed. Dat doet ze met een natuurlijke aanleg, die aan haar stem meer „schilderend vermo gen" geeft dan redelijkerwijze van haar betrekkelijk onbeduidende technische vorming veriwacht mag worden. De Langedijkers kennen dit meisje uit Oudkarspel goed. want in hoeveel ope- rette's zou ze al niet een hoofdrol ver- vüld hebben? Straks zal ze weer zingen in „Das Land des L4chelns" en zal 11( 0T »a»»C WOLFSWINKEL Uw verslaggever had nog een hele boel willen vragen, maar ondanks haar even twintig jaar verstaat Hanny al heel aardig de kunst om de ambtelijke onbescheidenheid van een krantenman een zachte dood te laten sterven. Nu weet U, waarom dit portret zo onvol ledig is gebleven en uit oogpunt van vaktechnische regels een totale mis lukking Zij helpt goede lieden de smarten van een gang naar de tandarts dragen, lacht om duizend zotte dingen, leert kinderen zingen, omdat ze van beiden houdt en vindt het leven best de moei te waard. Ondanks, dat de kansen zich tegen haar keren, is Hanny Wolfswinkel niet van plan een zuur gezicht te zetten. En alweer: wanneer Hanny Wolfs winkel een kans zou krijgenHaar omstandigheden handicappen haar om dat te bereiken, wat ze zou kunnen bereiken. Er staan momenteel krachten voor de microfoon, die met al hun rou tine haar mindere zijn. Maar de kans., ze weer tot aandachtig luisteren dwingen. de heer De Vries de gedenksteen, waarboven het wapen van het Hoog heemraadschap, te onthullen. Trouw om Trouw. Alvorens daartoe over te gaan, her innerde de heer De Vries in een korte rede de aanwezigen aan de donkere oorlogsjaren. Een ramp kwam over ons en ons land. Vijf jaren brachten wij door onder een roof- en moord zuchtige vijand, en als zoveel, viel ook het dienstgebouw van het Hoogheem-' raad door Duitse vernielzucht. Maar het leven, aldus de heer De Vries, zit diep geworteld in de mens. Na harde slagen herstelt het zich. En als uiting daarvan bouwen wij weer. De voor uitzichten zijn somber, maar wij moe ten niet pessimistisch zijn. We vinden steun in de historie, zo zeide spr. en gaan met vertrouwen de toekomst tegemoet. De dijk bewaart ons land voor een catastrophe en hij beschermt de werkers van het land. De heer De Vries las daarna het ge dicht voor van A. Roland Holst, het welk in de steen is uitgehouwen door mevr. Pot—Van Regteren Altena. Het luidt: „Geen vloed dan die teutoons uit de Oost geweldig opkwam Eesprong nog ooit dit kustvolk met zoo barbaarschen schal Doch toen geen macht het voor hun dorp meer langer opnam Bleef, tegen het geweld der zee, hun wering pal". „Petten herrijst. Wat lang, bij dagen en bij nachten, Gold, geldt opnieuw, gebeiteld in het dienstgebouw: De Hondbossche beschut het dorp, welks mannenkrachten Haar kracht weer door hun werk waarborgen: Trouw om Trouw". Hierop vond de onthulling plaats. Een moment zwegen allen. En dui delijker drong tot een ieder door het eeuwige bulderen van de zee achter de dijk, de dijk, die ons gewest en ons volk beschermt. De wind huilde door de windwijzer met Pettens wapen, dat op het ranke, korte torentje van het gebouw staat. Een ieder moet toen hebben beseft, welk een strijd onze voorvaderen hebben gestreden tegen storm en zee, welk een liefde zij had den voor de zware dijk. Nog houdt iedere Pettemer van de zee, maar méér van de dijk. Want lag het dorp niet als een kind in moeders armen tegen die dijk? Na de onthulling werd in het ge bouw een eenvoudige, maar goede maaltijd aangericht, waaraan het woord werd gevoerd door Mr. Kamp. Mr. D. Breebaart, A. Roland Holst en de heer Hollander, namens de dijk werkers en steenzetters. De eerste gaf een overzicht van moeilijkheden, waar onder moest worden gebouwd. Hij prees daarbij de heren J. H. Rogge veen, architect, de heer Bommels, die zoveel materiaal bij elkaar bracht, de heer Jansma, die bijna dag en nacht werkte, de heren ingenieurs, de heren Vriesman, Kramer, Brouwer, De Graaf en De LeeiSw, die ieder op hun wijze en ieder in zijn vak werkte aan het gebouw. Ook de niet bij naam genoem de vaklieden werden daarin betrokken Mr. D. Breebaart, die het betreurde, dat dit prachtige gebouw niet in het nieuwe Petten stond, wenste het Hoogheemraadschap van harte geluk namens het gemeentebestuur en de heer Hollander sprak zijn waardering uit over het feit, dat de dijkwerkers en steenzetters ook mee aanzaten, iets wat 40 jaar geleden niet gebeurd zou zijn. Hij zeide tot slot, dat de Pette- mers hun dijk lief hebben. Bij hen klopt het hart voor de dijk! Aan het einde van de bijeenkomst herdacht Mr. Kamp de door oorlogs geweld overleden heer J. C. Bellis, in leven Dijkgraaf van de Hondsbossche Zeewering. Hij zeide verheugd te zijn, dat nu Bellis' zoon deze functie be kleedt. Daarna werd de bijeenkomst gesloten. Het nieuwe dienstgebouw staat er en is in gebruik. Het gebouw is het symbool van: na verwoesting wederopbouw! Né leed DAMCLUB HEILOO De uitslagen van de voor de vierde ronde gespeelde onderlinge wedstrijden luiden als volgt: Groep I: H Verver—J de Geus 1—1; J Geuzebroek—C Adrichem 0—2: K Tuin man—C de Graaff 2—0; A Dekker—J de Goede niet gespeeld: J Sprenkeling—S de Geus 11; A DekkerH Verver 11 Groep II: A Kroon—P Oud 1—1; J Marsman—D Langedijk niet gespeeld: J Spaans—A Winterink 1—I; p Houtenbos C de Jong afgebroken: W Hoogenboom P Beukers afgebroken Groep III: Jb Helder—Millema 2—0; C Lieshout—v d Werf 2—0; Weyers—A Al leman 1—1; B Hofman—S Hottentot 2—0; D Smit—v d Blom 0—2; D Smit—Van Doorn 0—2; Bruin—Van Doorn 2—0; S Hottentot—Bruin 0—2

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3