Repufc Felle brand in Alkmaar's garnizoenskwartieren Rivalen in de Derby van j.l. Zondag in het Ooievaarsnest Tante S Hoe oud zijt gij in finantiëel opzicht? Stad m Omgeving Brandweer deinsde voor munitie niet terug Vijf stralen bedwongen het vuur Munitie in het hart van de stad AGENDA Oproep van de spaarbanken j_aatste N teuws Heiloo Jjigezooden Uiterst-lin op Fanny niet naar grijpt Om negen uur gisteravond schreeuwden de luidsprekers het brandalarm in de woonkamers der brandweerlieden, om drie minuten (let wel, om drie minuten) over negen raasde de eerste motorspuit onder sirenegeloel de ka zerne uit. Een zeer korte tjjd daarna was het vuur van alle kanten ingeslo ten en werd het met vijf stralen aangevallen. Om omstreeks tien uur rukte de brandweer in en begon het korps Kracht en Vlugheid met de nablussing. En toen de electrische klokken in het aangrenzende postkantoor hun wijzers over elkaar heen lieten draaien en verkondden, dat het v(jf minuten over één was, werd ook het laatste materiaal teruggenomen en bleven slechts de gehelmde militaire schildwachten over, om 't druipende gebouw te bewaken. Zo was gisteravond en vannacht het verloop van de blussing in het gebouw van het voormalig Rijks-Opvoedings gesticht aan de Gasthuisstraat. Zo werd door snel en doortastend optre den van onze Alkmaarse Vrijwillige Brandweer een gevaarlijke brand gelo- caüseerd, zo werd het postkantoor be houden, zo bleef ook de trotse St. Lau- renskerk gespaard, hoewel overwaaien de vonken ook daar gevaar opleverden. De vuurhaard bleek zich te bevin den in de op de derde verdieping gele gen zgn. „rustkamers". „Begin van brand in het R.O.G.- gebouw," zo luidde het alarm. Maar de politie, die zoals gebruikelijk de brand eerst te lijf was gegaan, kon het vuur niet meester, na er acht snel- blussers in leeggespoten te hebben en zelfs kwam het zover, dat (toen het dak eenmaal was doorgebrand) de vlammen een ogenblik hoog oplaaiden, zodat men zelfs in Heiloo de brand ontwaardde. De brandweer, onder leiding van commandant J. van Maarleveld, arri veerde (zoals gezegd) in ongelooflijk korte tijd met de ladderwagen, twee motorspuiten en een manschappen- wagen op de plaats des onheils, en omdat direct ingezien werd, welk een gevaar hier dreigde voor kerk en postkantoor, werd het vuur onmiddel lijk van drie zijden aangetast. De lad derwagen werd naar de binnenplaats gedirigeerd en twee slangen werden via de Magirus op het vuur gericht. Eén motorspuit werkte vanuit de Gasthuisstraat, de andere in het Waai gat, waar men schuifladders gebruik te om in de dakgoot te komen. De constructie van de bovenste ver dieping bleek namelijk zo ongelukkig te zijn, dat men achtergelegen ver trekken alleen kon bereiken via andere kamers. Dit maakte 't voor de brand weerlieden noodzakelijk, zich via een in het dak gehakt gat toegang te verschaffen tot het verste vertrek onder gebruikmaking van rookmas- kers. Indien zich in deze ruimte op het tijdstip van de brand mensen had den bevonden zou niet één van hen het gebouw hebben kunnen verlaten. Munitie. Inmiddels kwam vast te staan, dat zich in de brandende rustkamers mu nitie bevond, hoewel niemand kon vertellen in welke hoeveelheid en waar precies. Commandant Van Maarleveld heeft zijn mannen op het gevaar ge wezen, doch brand is brand voor de vrijwilligers en onversaagd zijn zij doorgegaan. Soms bleek het nodig achter een muurtje dekldng te zoeken als de ontploffende geweerpatronen te gevaarlijk werden, doch men slaagde erin niet alleen het vuur te blussen, doch bovendien de aangrenzende ka mers te behouden. Toen wij gelegenheid kregen het ge bouw te betreden, bleek ons eerst recht, welk een risico de brandweer heeft genomen. Niet alleen stonden in lange rijen de geweren in rekken, maar zelfs lag er op de houten vloer bij de resten van verbrande stro zakken een voorraad handgranaten en twee pantservuisten bevonden zich in een hoek. Als door een wonder is deze munitie niet tot ontploffing gekomen. Voor alle zekerheid had de politie tot in wijde omtrek voor afzetting ge zorgd. Troosteloze aanblik. Op deze bovenste verdieping werk te de brandweer met twee lichtagre- gaten. De electrische leidingen hadden het reeds direct opgegeven, zodat men van het eigen licht veel nut had. Het draagbare Ajax-spuitje van de ladder wagen heeft bij de blussing goede diensten bewezen. In totaal is met vijf stralen water gegeven en zijn vijf honderd meters slang gebruikt. Bij de nablussing bood het gebouw een troosteloze aanblik. In stromen spatte het bluswater bij de ijzeren trappen neer. Door de naden van de houten vloeren viel het in stralen op de daaronder gelegen verdiepingen. Talrijke soldaten liepen kankerend rond omdat zij „hun nest" niet kon den terugvinden. In de uitgebrande rustkamers was het een chaos van verbrande strozak ken; blikjes proviand dreven in het rond, de kachel, die mogelijk de oor zaak van de brand is geweest, lag omgevallen en half bedolven onder 't druipende stro, Geraamten van stalen stoelen stonden in het rond. En op de vloeren stond het bruinzwarte blus water centimeters hoog. De onder de rustkamers gelegen vertrekken waren herschapen in een toonbeeld van wan orde. Ook hier water, verspreid lig gende kolen en drijfnatte strozakken. Op de begane grond bevond zich de sorteerkamer van de Posterijen, eerst sedert enkele maanden in gebruik. Het ijlings ontruimde vertrek was veran derd in een wilde verwarring van sta len kasten, hangende draden, natte stukken papier en water. Water, dat in een monotoon ruisen door het pla fond stroomde en de vloer blank zette. Maar de electrische klok aan de wand liet trouw elke minuut zijn wijzers verspringen, als enig teken van leven in de woeste chaos. Ongewenste hulp. De militairen, die in het gebouw zijn gelegerd hebben goed werk gedaan bij het ontruimen van de cantine op de tweede verdieping en van de genie kantoren op de hoek van het Waai gat. Maar hun hulp bij het blussings- werk is ongewenst. Hoe goed bedoeld ook, de manschappen liepen meer in de weg dan dat zij hielpen. En op nieuw heeft de brandweer kunnen constateren, dat men nog niet vol doende doordrongen is van het feit, dat bij brand slechts één man de lei ding heeft en wel de commandant van de brandweer en geen mens anders. Herhaalde malen is hierop reeds ge wezen, doch steeds opnieuw ontstaan in dit opzicht conflicten. Wie er waren. Op het terrein van de brand waren o.m. aanwezig de burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema, de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, hoofdinspecteur Rijpma, de heer W. M. Grevelink, directeur van het postkantoor, de heer De Waal van de Rijksgebouwendienst, de garni zoenscommandant, de luitenant-kolonel Defize en de brigade-commandant van de marechaussee te Alkmaar, opper wachtmeester H. Colenbrander. De oud commandant van de brandweer, de heer F. H. Ringers arriveerde (natuur lijk) tegelijk met de eerste motor spuit. Bij de Grote Kerk was de eigen brandploeg present, om zo nodig de Sprinkler-installatie in werking te kunnen stellen, die zowel in als buiten de kerk bediend kan worden. Geluk kig hoefde noch in de kerk, noch in het postkantoor ingegrepen te worden, dank zij het beleid van de vrijwillige Niemand wist hei Bij de brand, die gisteravond in het R.O.G. gebouw woedde, is een hoogst gevaarlijke en ongewenste toestand aan het licht gekomen. Zoals wij in ons verslag vermeld den lag op de bovenste verdieping van het gebouw een voorraad mu nitie opgeslagen, bestaande uit ge weerpatronen, handgranaten en meer van dat oorlogstuig. Het feit, dat men niet schroomt, in het hartje van een stad, zo kwets baar als Alkmaar met zijn nauwe straatjes en talloze oude gebouwen, munitie te „bewaren" is op zich zelf al erg genoeg, doch nog veel bedenkelijker wordt dit, als komt vast te staan, dat niemand van de aanwezige militairen nu eigenlijk precies wist te vertellen, waar deze munitie was geborgen. Een dergelijk nonchalant omsprin gen met explosieven mag dan in de dagen van de achter ons liggen de oorlog als gewoon gegolden hebben, thans is het dit zeker niet meer. Munitie is materiaal, dat, behoor lijk afgesloten en solide verpakt, opgeborgen dient te zijn op een plaats, die in de eerste plaats aan de verantwoordelijke autoriteiten bekend is en ten tweede niet in het stadscentrum gelegen mag zijn, maar zo ver mogelijk daar vandaan moet worden gezocht. Het is een eis, dat aan deze toe stand onmiddellijk een eind wordt gemaakt. Niemand weet immers, hoeveel méér er nog lag, en wat er gebeurd zou kunnen zijn? Of wat er nog gebeuren kan? brandweer, die onmiddellijk het gevaar inzag en de brand wist te localiseren. Vanmorgen heeft men naar de oor zaak van de brand een officieel onder zoek ingesteld, dat geleid werd door de heer Colenbrander en de inspec teur van het brandweerwezen in N.- Holland, de heer M. Fehres uit Haar lem. DE GAARKEUKEN VAN SIEM. De bekende revue-komiek Siem Nieuwenhuizen, die ook in Alkmaar talloze triomfen heeft gevierd, komt Zondag 31 October in 't Gulden Vlies met een programma, dat hij De Gaai keuken van Siem heeft genoemd. Be halve Siem Nieuwenhuizen treedt in dit programma op o.a. de bekende ra dio-ster Albert de Booij. Verder kan ferencier en humorist Henk Buckman. Het befaamde radio-hawaiian-accor- deon-ensemble „Franc's rhythme", Cas Rus en Mary Scotty. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) WOENSDAG Harmonie-Theater, 2.30 en 8 uur: Een onvergetelijke melodie, tot M jaar on der geleide; Victoria-Theater, 2.30 en 8 uur: De verdoemden, 18 jaar; Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Welkom vreemdeling, tot 14 jaar onder geleide. Sted. Museum: 1012, 1417 en 19—21 uur: Expositie 50 jaar Alkmaar. Gul den Vlies, 8 uur: Covoto: Vorstelijke emigranten. DONDERDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Een onver getelijke melodie, tot 14 jaar onder ge leide; Victoria-theater, 8 uur: Ver doemde, 18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Welkom vreemdeling, tot 14 jaar onder geleide; Sted. Museum, ,1012 1417 en 1921 uur:' Expositie 50 jaar Alkmaar. Victory-Hotel, 8 uur Jaarvergadering Oud Alkmaar. Actie voor zwijgend verkeer Bestuurders van motorrijtuigen en rijwielen! Wanneer U zich afvraagt waarom men zich zo druk maakt voor „Zwij gend verkeer", dan is het antwoord, dat geluidssignalen door weggebruikers worden gegeven om hun nadering aan te kondigen en om anderen te dwin gen voor hen de weg vrij te laten. Maar dit kan geen grondslag zijn voor ordelijk en veilig verkeer! Men moet in de eerste plaats zelf maatregelen nemen door: le. bij wegkruisingen met zodanige snelheid te rijden, dat te allen tijde aan kruisend snelverkeer voorrang kan worden gegeven. Zodoende zijn geluidssignalen overbodig; 2e. voor het inhalen momenten te kiezen, waarop men een ander niet hindert. Daarnaast zal men door minder toe teren ook de voetgangers kunnen dwingen beter uit te kijken. Zij moe ten meer op hun ogen dan op hun oren gaan vertrouwen. Geeft alleen signalen in noodgeval len, n.l. om anderen te waarschuwen, die aan gevaar bloot staan. Doe het nooit om zelf ongehinderd te kunnen blijven rijden. Weest sportief en ver legt de verantwoordelijkheid door 't geven van signalen niet naar een an der. Toont zelfbeheersing en spaart el- kaars zenuwen door minder signalen te geven en minder lawaai te maken. Zwijgend verkeer is veilig verkeer. De stilste rijder is de veiligste rij der. VAN DE POLITIE. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd ingebroken in een huis aan de Paul Krugerstraat. Er wordt 'n belang rijke hoeveelheid tafelzilver vermist. Gisteren werd een persoon aange houden, die in het Politieblad gesig naleerd stond. De man had nog iets te goed en dat zal hij nu krijgen. De huismoeders worden er op attent gemaakt, dat, nu het vroeger donker wordt, het wasgoed bijtijds bin nengehaald moet worden. Gisteravond werd bij een perceel aan de Reeker straat en een aan de Papiermolenstraat na donker door onbekenden wasgoed van de lijn gehaald. De lieve jeugd van de K. van 't Veerstraat heeft een nieuwe stunt uitgehaald. Enige jongens trapten een bal door een ruit en toen er niemand naar buiten kwam, besloten ze eens poolshoogte te gaan nemen. Toen er nie mand thuis bleek te zijn, schoven de jongens een raam open en gingen de bal halen. Zij verlieten het huis netjes door de voordeur. De politie heeft hen meegenomen naar het politiebureau, waar zij ernstig werden onderhouden. LUXE DOZEN POST Grote sortering! Met Monogram P.O.A. n.v. - Payglop 7 NIEUWE UITVAART-ONDERNEMING Hier ter stede is opgericht een nieu we begrafenisonderneming, waarvan de heer A. B. Narold, Uitenboschstraat 46, als directeur optreedt. De heer Na- rcld stichtte destijds ook in Den Hel der een onderneming, die later echter door een onderneming werd overgeno men. Bovendien leidt hij reeds 13 jaar in Hoorn een soortgelijk bedrijf. „De nieuwe uitvaart-onderneming" die beschikt over nieuwe auto's en nieuwe rijtuigen, heeft gebroken met het klasse-stelsel, en maakt geen on derscheid tussen rijk en arm. Doel van de heer Narold is, zijn diensten tegen kostende prijs beschikbaar te stellen, en daarbij tevens voor een keurige verzorging in te staan. ALKMAARSE BILJART COMPETITIE. De uitslagen van de gisteravond ge speelde clubontmoetingen in klasse B waren: HarmonieExcelsior 64, Drie RuitenZEKZ? 64, VolhardenLin- denhoek 82, Excelsior bOptimisten 6—4. GESLAAGD. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch inge nieur de heren A. G. de Boer te N.- Niedorp en C. Buis te Alkmaar. Dit zijn de Alkmaarse elftallen, die Zondag in het Ooievaarsnest elkaar de punten in een sportieve wedstrijd zo heftig betwistten. Randers (rechts) had aan één doel punt voldoende om te Winnen. Onder: DE RANDERS staande v.l.n.r. Stroet, Barbuio, v. Sol, J. Smit, fh. Bakker, J. Groen, J. Mollevanger; gebukt: v. Berkum, J. Teigeler, H. Bakker; geknield: Klepper, Vethaak, P. Teigeler, H. Huiberts. Boven: RKAFC staande v.l.n.r. Kooyman, Tijm, Huiberts, Verwer, Meijer, Pannekeet, Heijnis, Klepbroek, de Nijs, Kwant; geknield: Stam, Boeters, Dekker. met de taak van een machinist, tram bestuurder of bus-chauffeur. Wanneer gij eens lust hebt met deze mensen te spreken over hun beroep, dan zult ge al spoedig van hen te horen krijgen dat rijden alleen niet moeilijk is, dat bij wijze van spreken een kind dat wel kar leren, maar dat het „op tijd" rijden de kunst is; dit natuurlijk gecombi neerd met een zo economisch mogelijk gebruik van de machine. Er is maar een kleinigheid nodig om een reis niet Telkenjare tegen het naderen van de 31ste October wordt in de dagbladen, in radio-uitzendingen, in Spaarbankgebouwen, enz. extra de aandacht ge vestigd op de wenselijkheid van het sparen. Men kent de oorsprong: het eerste wereldcongres der Spaarbanken werd op de 31ste October te Milaan gehouden en bij die gelegenheid werd die dag door het Internationaal Insti- ^be^erke^dfplssatierT^^nietii tuut voor het Spaarwezen geproclameerd tot Wereldspaardag. (Om prac- -J"® ttsche redenen wordt dit jaar de Wereldspaardag gevierd op 29 October). gladheid vanPde weg e£n kleine regelmatig vergewist van de ontwikke- afwijking in het mechanisme noodza- VV ereiaspaaraag nauen ung der gewassen van zaad tot oogst. ken reeds tot tijdelijk opvoeren van de Zo zouden wij dus met onze critiek snelheid zonder echter te overdrijven, weer gauw klaar staan. Maarin figuurlijke zin zon(jer het risico in enig opzicht te Het is een zeer gelukkig besluit ge- zÜn wij allen op zijn tijd zaaier en oog vergroten, weest, voortgekomen uit de overweging ster, dienen dit althans te zijn. En daar- dat de mens voor een handeling die om moeten wij ook onze gerede critiek geen'onwillekeurige is, of die niet be- op die landbouwer, van het soort zoals hoort tot de dagelijks wederkerende het gelukkig niet bestaat veranderen in zelfcritiek. Ons afvragen of wij steeds zelf vroeg genoeg en op geregelde tij den zaaien om steeds onvoorziene omstandigheden voorbehouden op tijd te kunnen oogsten. Wij kregen onlangs een belangwek delijk tot onze verbeelding, althans zo- kend Amerikaans boek in handen, dat f lang het de letterlijke betekenis betreft. - vrij vertaald - de titel draagt: „Hoe JrLerderTnffeetS Wanneer wij stedelingen, met ons over oud ben ik in financieel opzicht?" Er de a n 't geheel zeer onvoldoende begrippen staat een afbeelding in van een trem- willekeurige, welke wij hebben te ver richten ter voorziening in onze dage lijkse behoeften, een aansporing in den regel niet kan missen. Het oude gezegde: „Wie niet zaait zal niet oogsten" spreekt wel zeer dui- Het genoemde boek nu vergelijkt ons leven in financieel opzicht ook met zo'n treinreis waarbij men „op tijd" moet rijden. En dat is toch wel ontzag gelijk nuttig, want naar onze vaste overtuiging wordt in die richting nog •/eel te weinig gehandeld. De voornaamste stations aan de levensweg kennen we: het begin en het einde van de leertijd, het aanvaar- omtrent landbouw en wat daarmede verband houdt, hoorden van een boer die bij het aanbreken van de oogsttijd tot de ontdekking zou komen dat er niet te oogsten viel omdat hij in het voorjaar verzuimde te zaaien, dan zou den wij toch onze oren niet kunnen ge loven omdat wij het gewoonweg onbe staanbaar zouden achten. Wij stellen ons toch voor dat een landbouwer zich machinist in de cabine van zijn locomo tief, het oog gericht op zijn horloge en de hand aan de regulateur. Het onder schrift luidt: Let op dat gij in de wed loop van het leven op tijd,aankomt aan ieder financieel station". Het is een simpel plaatje, maar met een diepe be tekenis. Laten we werkelyx ons leven.in fi nancieel opzicht eens even' vergelijken insvermeerdering, dan de halten op de tegenwoordige lange weg van de opvoeding der kinderen en ten slotte bergaf: terugtrekken uit het werk, waardoor men geheel of gedeeltelijk is -.angewezen op het inmiddels bespaar de kapitaal, het „appeltje voor de dorst". Bovendien moet ieder mens er op rekenen in bepaalde omstandigheden geheel te zijn aangewezen op eigen kracht, ook al leven we in aan tijd waarin sociale voorzorg een trap van ontwikkeling heeft bereikt als nog nimmer tevoren. Ziekte, tegenslag in raken stellen vaak op zeer ongelegen momenten buitengewone eisen aan onze draagkracht en welk rechtgeaard Nederlander stelt er dan geen eer in die Idsten zelf te torsen, anderen niet "ai hulp behoeven te vragen? Welnu, de betekenis van de Wereld spaardag is geen andere dan die van het boek van de Amerikaan.U waar schuwen dat U op tijd moet rijden en daartoe vooral het traject dat nog voor U ligt goed in 't oog houden. Want wat helpen bij te laat komen zelfver wijt en verontschuldiging? Wanneer U gehoopt had Uw zoon te laten stude ren wanneer hij de leeftijd daarvoor bereikt heeft, doch gij als ouders komt financieel te laat, wat dan? Wan- reer Uw kind gaat trouwen en U wilt het een behoorlijke uitzet geven, doch gij komt te laat: het spook der afbeta- 'mgsmagazljnen ligt op de loer. Daar om spaart!, spaart! Hoeveel? Wat ge kunt! Spaart met kleine bedragen voor Uw grote uit gaven, maar spaart met de grootst mogelijke regelmaat. Legt U ten deze een zelfbeperking op. Uit volle over tuiging en met vrijmoedigheid wordt U dit toegeroepen, want daarbij wordt gehandelt in Uw eigen belang. Dus spaart en „rijdt op tijd". Ge zult, wanneer ge eenmaal in het juiste tempo zijt aangekomen, ervaren dat het geen last is maar een lust, een sportief genoegen en in die overtui ging roepen de spaarbanken U toe: Spaart op de Wereldspaardag (29 October). Ongecorrigeerd Spoorlijn naar Berlijn opgebroken De Sovjetrussische autoriteiten heb ben order gegeven de enige spoorlijn, die thans nog de Sovjet-sector van Ber lijn met de Amerikaanse sector ver bindt, op te breken en de politieposten langs de grens tussen de twee sectoren te versterken, aldus meldt Dena (Ame rikaanse zone). URANIUM-ERTS BIJ LOS ANGELEST Het Amerikaanse regeringsbureau voor geologisch onderzoek heeft de ontdekking bekendgemaakt van rijke uraniumertslagen,. van belang voor de atoomenergie-industrie, in het Anti- lope-dal bij Los Angeles. Volgens J. C. Miller, die de radio-activiteitsproeven voor het bureau uitvoert, vertoont het rieuw ontdekte erts de hoogst meet bare graad van radio-activiteit. COLLECTIEVE ACTIE DER* ARABIEREN. Uit Bagdad wordt gemeld, dat de Arabische Liga het eens is geworden over de uiteindelijke details van een collectieve actie van de leden-staten tegen de „Joodse schendingen van het bestand en de orders in Palestina het vuren te staken", zoals deze door de V.N. uitgevaardigd zijn. LANDEIGENAARS GEARRESTEERD 18 grote landeigenaars in de streek van Debrecen (Hongarije) zijn aange houden, omdat zij de najaarswerk zaamheden op het land gesaboteerd zouden hebben. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anna M., dochter van H. Hemels en A. M. G. M. Hofman. Jozef C. M, zoon van A. W. Vendel en J. A. van der Aar. Alida M., doch ter van F. D. Berkhouwer en V. Groot GEHUWD: Petrus Hoetjes en Johan na P. Termaat. EXCURSIE NAAR WESTERVELD. Op Zondag 31 October a.s. zal door de afdelingen Alkmaar en Heiloo van de Vereniging voor Facultatieve Lijk verbranding een excursie plaats heb ben naar het Crematorium Westerveld. Daarbij wordt de gelegenheid gegeven het pas onthulde monument voor de gevallen illegale strijders te zien. DE FORESTERS-FAMILIE VIERDE FEEST. De supporters-vereniging heeft Zon dagavond een feestavond aangeboden aan haar leden in „De Rustende Jager". Voor het voetlicht zagen wij o.a. Klaas Komen onder wiens leiding het cabaret-programma stond. En inder daad Klaas kan op de planken, evenals op het veld zoals wij 's middags kon den zien, behoorlijk zijn mannetje staan. Verder zagen wij Tiny Komen en Joke Lamar met een liedje, enkele gym-oefeningen door mej. G. Kuiper en de heer C. Spaans, terwijl „Meester Arts" de zaal verbaasd deed staan met zijn goocheltoeren. Voor het muzikale gedeelte en begeleiding zorgden Jan van Wijk en Bob vd Waay. Eerstge noemde wist reeds direct met populaire nummers op zijn accordeon stemming te kweken. Na de pauze werd eerst een levendige strijd gevoerd tussen Tor 1 voetbal en Tor 1 handbal (dames) die elkaar in een hersengymnastiek-wed- strijd bekampten. De dames moesten ten slotte in het sterke geslacht hun meerderen erkennen. Na nog enkele nummertjes sneltekenen volgde het einde van het cabaretprogramma. De voorzitter van de supportersver. bracht in zijrf sluitwoord o.a. dank aan de artisten voor hun belangeloze me dewerking. Een gezellig bal dat tot 2 uur duurde besloot deze goed geslaag de avond. DONDERDAGAVOND RAADSVERGADERING B en W hebben de raad op Donderdag avond (morgen) bijeen geroepen om de volgende agenda-punten te behandelen Gister plaatsten wij In extenso het voor stel van B en W, betreffende het Ge meentelijk Sporpark De andere punten zijn o a: voorstel van B en W tot vast stelling van een nieuwe verordening op de heffing van leges: voorstel van B en W tot wijziging der algemene politie-ver- ordening; voorstel van B en W tot con versie en een tweetal geldleningen: voor- si el van B.en W tot beschikbaarstelling van gelden aan het bestuur der school voor de aanschaffing van schoolmeu- belen en leermiddelen; vcrorstel van B en W tot benoeming van een onderwijzer aan de u 1 o-school en een voorstel van B en W ter zake van bezwaarschriften tegen aanslagen in de hondenbelasting, alsmede de aanbieding der gem-begro- t'ng, de begroting voor het Grondbedrijf en die van het Fonds Armengoederen voor het jaar 1948 (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) EEN MONUMENT VOOR WIJLEN Dr. TEN KLEY. Mijnheer de Redacteur, Zoudt u mij 'n klein plaatsje in uw blad kunnen inruimen! Men wil een gedenkteken oprichten voor dokter ten Kley en als oud-pa tiënt wil ik daaraan met mijn kinderen natuurlijk gaarne bijdragen. Toch vraag ik mij af of dit in de geest zou zijn van de ontslapene, die een voor beeld van eenvoud was. Hij timmerde niet graag aan de weg, dat weten al zijn patiënten. Zij weten, dat hij er bovenal naar streefde de t.b.e.-bestrijding zo doeltreffend moge lijk te maken. Hoe, heeft hij daarvoor gewerkt! Laat men daarom het geld, dat men voor een gedenkteken bijeen brengt aan de t.b.e.-bestrijding geven. Ik geloof zeker, dat als dokter dat wist, hij er met een stille glimlach zijn dank voor zou betuigen. Ik hoop, dat velen het daarover met mij eens zul len zijn. Met dank voor de plaatsruimte. A. H. |)E STRIJD BINNED angst, een angst d uitdeelt, en er geen van Indonesië) in ee willen opbouwen, w: constructieve arbeid waarvan men hier in handeling met het k Nederlanders wekt h wantrouwen, want m slagen zodanige conct die der andere deelsti lid der federatie mee Indonesië te zeer zijn de V.S.L een republik verdragen. DE JONGSTE gebe republiek, waarbij d' zich zelfs gewapende communisten heeft niemand, die de verb standen hier kent, ge De „zuivering" van tegen een brede schar bij wie ontevredenhei toestanden bestaat, rr nog geenszins dat de blikeinse medestrijder „communistische smet worden geacht. Integendeel, het zich voor, dat versch befaamde communist! aan de kant van Hatts de republiek van Djo men ontvangen zijn. nieuwe, vrij sterke vormd, die zich tegen maar daarom nog n munistisch getint is. stand van Moeso en wat het volk betreft ontevredenheid over den zien, maar wat de is het niet anders dan macht, een strijd tussi den meer dan om bei „Stu Vandaar dan ook, d publikeinse kamp no| veel communistische den als voor de opstan geval was. Want voor 1 en Amir Sjariffoeddin Tan Malakka, Sukarni in de plaats gekomen zich in verband met lukte staatsgreep teger in de gevangenis, doch legenheid door Soekarr vormen thans de „loya sche (ook wel door hu standers, genoemd vleugel in Djokja. Typerend voor de voortdurend overlopen bataljons (dit zijn de keinse troepen) naar so gevolgd door wee: ten van „overlopers" kamp naar de republic rouwvolle" bekering de T. N. I.-soldaten. republikeins dagblad gen de volgende verzuc De K.N.A.U. heeft sche Athletiek Bond weten dat Fanny B' binnengekomen invita teert. In de eerste p' officiële invitatie niet ren, terwijl de officieu v/el met hen rekening tweede plaats omvat program negen startda ken, met enorme tusse geen als beulswerk ceren. Mevr. Blankers-Koer genegen aan 't indoor rika deel te nemen. COMPLOT VOOR Een redacteur van Italiaanse blad Avanti zwering hebben ontdel schalk Graziani te op de dag, waarop van Assisen van Rome doen in zijn zaak. WETTELIJKE REGELI1 KAMPEERVRAA< In verband met, in de plannen om te koi telijke regeling inzak vraagstuk heeft de m nenlandse Zaken aan sturen verzocht hem in hoever de gemeen het kampeerwezen zijn ROMAN VAN MARIA SAM „Wat?! Heb je nog maakt?" riep hij veror eens, Irene, je wilt dood niet op je gewet Vooruit, jongedame, sti in, dan kan ik me intu „Toch zeker niet in digheid!" riep Irene, „Ik heb er niet het tegen, dat je zolang staan, maar als je dat in verband met de keer je dan alsjeblieft voor de haard!" Zuchtend gehoorzaamd wat zij ook deed, het branden. Het ging uit smeulde, maar tot een vermocht ze het niet

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2