Stalin: Amerika en Engeland willen derde wereldoorlog Churchill is de hoofdaanstichter Minister Stikker naar Indonesië Schipper wordt verdacht van moord op drie vrouwen Ch urchill: Alleen de atoombom behoedt ons voor slavernij Het teken des tijds Billy had een stopnaald verstopt Vriidas 29 October '948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 255 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Maar de vredelievende volkskrachten zullen de heersers ten val brengen" Zal trachten de onder handelingen te hervatten Ons losbladig kookboek Heeft reeds moord op zijn eerste vrouw bekend Europa heeft Duitsland weer nodig Duitse Jood verraadde Nederlandse rasgenoten Israel bereid tot onderbandelen Weerbericht BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartpal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS f|E THANS 69-JARIGE STALIN heelt tegenover een correspondent van de Prawda verklaard, dat de oorlogsdrijvers in Amerika, Engeland en Frank rijk samenwerking met de Sovjet-Unie vrezen. Een verzoenende politiek tegen over de Sovjet-Unie ondermijnt de positie der oorlogsstokers en ontneemt aan de agressieve politiek dezer heren het doel. Juist om deze redenen worden reeds bereikte overeenkomsten verbroken en desavoueert men de vertegenwoor digers, die deze overeenkomsten hebben bereikt. In strijd met het handvest der V.N. werd de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad gebracht waar men dank zij de meerderheid alles kan „bewijzen". Dit alles is gedaan om aan te tonen, dat het onmogelijk is met de Sovjet-Unie samen te werken en dat een nieuwe oorlog noodzakelijk is. Zodoende bereidt men de voorwaarden voor tot het ont ketenen van een nieuwe oorlog. Op de vraag hoe hij de actie der zes staten in de Veiligheidsraad, China, Ca nada, België, Columbia, Syrië en Argentinië beoordeelde, zeide Stalin: „Kenne lijk steunen de vertegenwoordigers van al deze landen een politiek, gericht op agressie en de ontketening van een nieuwe oorlog". van de Sovjet-voorstellen, de ministers van buitenlandse zaken zich thans be zig houden met de uitbreiding van het Westers militair bondgenootschap. Uit de gebeurtenissen blijkt, dat de Wes terse mogendheden zich meer en meer van de V.N. verwijderen en de inter nationale samenwerking opgeven, waar bij de vroegere beslissingen van de al gemene vergadering betreffende de be perking van le bewapening, het verbod van de atoomwapens en ir-ake de oor logspropaganda terzijde worden gela ten" Ernst van de toestand. POLITIEKE WAARNEMERS te Lon den menen, dat de verklaring van Sta lin is bedoeld om zijn volk voor de eer ste keer de ernst te laten inzien van de breuk tussen de Sovjet-Unie en de Wes- 0P DE VRAAG, hoe dit alles zou kun nen aflopen was het antwoord: „Dit kan slechts eindigen met de smadelijke val van de aanstichters tot een nieuwe oorlog. Churchill, de hoofd-aanstichter, is er reeds in geslaagd het vertrouwen van zijn land en dat der democratische krachten van de gehele wereld te ver liezen. Het zelfde lot wacht alle andere aanstichters. De verschrikkingen van de laatste oorlog zijn nog te levendig in de geest der volken en de volkskrach ten ten gunste van de vrede zijn te groot om door Churchill en zijn leerlin gen overmeesterd te kunnen worden en afgebogen naar een nieuwe oorlog." Op de vraag: „Wat is uw mening omtrent de resultaten van de bespre kingen in de Veiligheidsraad van de Berlijnse kwestie en wat denkt gij in dit verband van het gedrag der Brits- Amerikaanse vertegenwoordigers, ant woordde Stalin: „Ik beschouw deze als een manifestatie van agressiviteit der politiek van de Brits-Amerikaanse en Franse heersende kringen. In Augustus van dit jaar is overeenstemming be reikt tussen de vier mogendheden be treffende de Berlijnse kwestie. Men kwam tot overeenstemming over het gelijktijdig treffen van maatregelen ter opheffing van de verkeersbeperkingeii in Berlijn aan de ene kant en het in voeren der Duitse Mark van de Sovjet zone als enige valuta in Berlijn aan de andere kant. Deze overeenkomst bena deelt niemands prestige en houdt reke ning met de belangen van beide par tijen. De overeenkomst waarborgt de mogelijkheid van verdere samenwer king. De regeringen der drie Westelijke mogendheden desavoueerden echter hun vertegenwoordigers in Moskou en ver klaarden, dat deze overeenkomst van generlei waarde is. Zij schonden de overeenkomst door de Berlijnse kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen, waar de Britten en Amerikanen een zekere meerderheid hebben. „Teerling geworpen" DE COMMENTATOR VAN Radio-Mos kou verklaarde: „De teerling is dus ge worpen. De oorlogszuchtige mogend heden hebben de Sovjet-voorstellen betreffende de beperking van de bewa pening en de controle op de atoom energie afgewezen." „Met benepen hart" aldus de commentator, „hebben de volken van de Sovjet-Unie en de wereld vernomen, dat, na de afwijzing STALIN Churchill is de ergste. terse mogendheden. Politieke kringen te Londen vatten de verklaring aan gaande de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie als een directe aanduiding op van de toekomstige rol van de com munistische partijen in de Westelijke staten. De verklaring van Stalin zou doen uitkomen, dat zijn regering zou vertrouwen op deze „volkskrachten" om de z.g. oorlogszuchtige plannen van de regeringen van Engeland, de Ver enigde Staten en Frankrijk te verijde len. WILDE ZWIJNEN IN BRABANT De laatste dagen doen in Noord-Bra bant de wilde zwijnen weer van zich spreken. Te Loon op Zand werd er een gevangen en in de Drunense dui nen werd een tweetal volwassen exem plaren gesignaleerd. Mr. D. G. W. Spitzen, de nieuwe minister van Verkeer en Water staat. VERGADERING V. N. UITGESTELD. De plenaire bijeenkomst van de al gemene vergadering der V. N., die op Vrijdag wës vastgesteld, is tot Dins dag uitgesteld. Dit besluit is genomen wegens af wezigheid van de voorzitter der ver gadering, Evatt. WIJZIGING VAN DE ITALIAANSE WISSELKOERS VAN HET POND? Men veronderstelt in financiële krin gen te Londen, dat Italië binnenkort het voorbeeld van Frankrijk zal volgen de Sterling-wisselkoers in Italië weer brengen op de officiële pariteit van 4.03 dollar. Gisteren is de minister van Buiten landse Zaken, mr. Stikker naar Indo nesië vertrokken. De minister wordt vergezeld door mr. N. S. Blom, raads adviseur van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Omtrent de reis van minister Stikker wordt officieel gemeld dat, met 't oog op de toenemende onrust in Indonesië, welke de regering met grote zorg ver vult, de ministerraad besloten heeft dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, naar Indonesië zal vertrekken. Het doel van deze reis is enerzijds om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de omvang en ernst van de zorgwekkende toestand, anderzijds om, zonder zelf de leiding van de eventueel te hervatten onderhandelingen op zich te nemen, toch door zijn aanwezigheid te beproeven de mogelijkheden van die hervatting te bevorderen. Indien de besprekingen zouden kun nen worden hervat en de regering wil door het zenden van een der leden van het kabinet nog eens alles in het werk stellen om tot een bevredigende oplossing te geraken zullen allereerst de nakoming van het bestand en een spoedige hervatting van het goederen verkeer moeten zijn bewerkstelligd. Het ligt in de bedoeling dat de reis van minister Stikker slechts van korte duur zal zijn, waarschijnlijk niet langer dan 10 dagen in Batavia. Een maand geleden bezocht minister Stikker voor bespreking yan de vraag stukken van het Verre Oosten de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, generaal Marshall. Dezer dagen had hij te Parijs gelegenheid over dit zelfde onderwerp van gedachten te wisselen met verschillende van zijn buitenlandse collega's. Minister Stikker, die gisteravond met het Batavia-vliegtuig van Schip hol naar Batavia is vertrokken, ver klaarde aan de wachtende journalisten als aanvulling op het uitgegeven com muniqué, dat in de afgelopen 14 dagen over de 500 mensen in Indonesië, „ge welddadig gevallen" zijn. Hij zeide voorts: „Als niet duidelijk bepaald wordt, dat hieraan iets zal worden ge daan, is het zinloos verder te praten". Het tweede punt, dat zo spoedig mo gelijk besproken moet worden, is het op gang brengen van het goederenver keer, alsmede de uitwijzing der repu blikeinse ambtenaren. Hierover zei mi nister Stikker: „Men moet goed begrij pen, dat wat dit betreft, nog geen en kele maatregel is genomen en wij zijn volkomen bereid ook hierover te pra ten". De minister had in Parijs de indruk opgedaan dat men in het buitenland meer begrip krijgt van de situatie. Er is goed nieuws voor de huisvrouwen. Met ingang van morgen zullen wij iedere Zater dag de recepten publiceren van de radio-kookleraar Kers, die een autoriteit genoemd mag worden op het gebied van de pollepel en de koekepan. De dames zullen de fijnzinnigheid van zijn recepten bewonderen en wij, mannen, kunnen althans in dit opzicht met vreugdevolle verwachtingen de toekomst tegenblïkken. Dames, knip de receptenhoekjes uit. Laat de strook wit papier ter linkerzijde van de eetgéhei- men eraan: Later stelt Uw krant een goedkoop, maar smaakvol mapje beschikbaarom de knip- seis in op te bergen. Zo zal in de woningen o.nzer lezers binnen afzienbare tijd aanwezig zijn het zelfgemaakt losbladig kookboek van Kers, de radio-kookleraar. En aangezien er nog altijd ver band bestaat tussen liefde en manmenmagen, heeft Uw dagblad hiermede weer een werk van groot algemeen belang gedaan. Wij zijn er blij om. De Rotterdamse recherche heeft dezer dagen gearresteerd een 35-jarige schip per, P. A. G„ die er van verdacht wordt in de loop van zes jaar drie vrouwen van het leven te hebben beroofd. De politie gelooft dat de man niet geheel toerekenbaar is. In October 1942 heeft men op een terrein aan de Waalhaven te Rotter* dam het lijk gevonden van de echtge note van deze schipper. Alles wees er op, dat de vrouw was vermoord en ae politie ging tot arrestatie van G. over. Wegens gebrek aan bewijs heeft men de man toen vrij moeten laten. Hij werkte destijds bovendien voor de Duitsers en van deze zijde werd pres sie uitgeoefend om de man zijn vrij heid terug te geven. In 1944 hertrouwde G. met M. J. van Meerten, een buffetjuffrouw te Am sterdam. Na aanwijzingen, welke de politie van familieleden van G. ont ving, en aan de hand van mededelin gen uit het bevolkingsregister, date rend uit de tijd van de laatste volks- Winston Churchill heeft tijdens het debat in het Lagerhuis over de Troon rede verklaard, dat Engeland de ver zoening met Duitsland geen belemme ringen in de weg moet stellen. Hij hoopte, dat „de democratieën de ziel van Duitsland zouden winnen". Hij betreurde „het harde optreden, dat de minister van buitenlandse zaken had goedgekeurd ten opzichte van de be jaarde Duitse generaals, die gevangen genomen zijn en die wij drie-en-een- half jaar gevangen hebben gehouden zonder dat er een beschuldiging tegen hen werd ingebracht". „Onze politiek", aldus Churchill, „moet in het vervolg zijn: een streep te zetten door de mis daden en verschrikkingen van het ver leden en ter wille van ons heil naar de Woensdagavond plaatste een metaal- warenfabrikant uit 's-Graveland, die een tekort aan thuiswerkers had voor het vervaardigen van kaarshouders voor kerstbomen, een advertentie in een Hilversums dagblad, waarin hij 40 thuiswerkers vi-oeg. Het resultaat was verbluffend. Nauwelijks was de krant verschenen of de Hilversumse woning en het kantoor van de fabrikant wer den bestormd. Meer dan 1500 gegadig den hebben zich inmiddels gemeld en de stroom blijft voortduren. Al deze mensen zeiden bijverdienste te zoeken, omdat zij met hun loon niet uitkomen. De fabrikant heeft tenslotte 80 in plaats van de gevraagde 40 thuiswer kers aangenomen. toekomst te zien, want er kan geen herleving in Europa zonder de actieve en loyale hulp van het Duitse volk". Volgens Churchill verhindert alleen de atoom thans, dat Europa door de communistische krachten, geleid door het Kremlin, weer tot een staat van barbaarsheid en slavernij vervalt. Onder bijval van conservatieve zijde verklaarde Churchill, dat de conserva tieve partij geen verantwoording op zich nam voor de huidige staat van de Britse defensie. Hij drong er op aan, dat er over de defensie zou worden ge debatteerd niet alleen in gewone zit ting, maar „misschien ook in geheime zitting". CHURCHILL heil van 't atoom CR IS IN 't ondermaanse zoveel strijd, waarbij men elkaar met grimmige gezichten argwanend bekijkt dat een vreedzame wedstrijd een ware verkwikking genoemd kan worden Zo dacht men er ook in Zwolle over; men heeft er een tweedaagse rokers-strijd georganiseerd. Honderden deelnemers ook uit omliggende gemeenten en zelfs uit Amsterdam kwamen de eerste avond in 17 ploegen in de ring, die door schijnwerpers belicht werd, zodat de fotografen en de cameramensen dit we reldschokkende gebeuren van alle kanten op de gevoelige platen konden vastleggen. De enigen, die niet ge schokt mochten worden waren de deel nemers zelf, want het ging er om, wie de langste as aan zijn sigaar zou krij gen. Zij zaten met verstrakte gezichten doodsbleek van spanning naar de top van hun rokertje te kijken, waarvan telkens weer een witte massa een te leurgestelde deelnemer over zijn broekspijpen rolde. Een oand, die on ophoudelijk speelde, hield er de goede stemming in en juryleden liepen met meetinstrumenten van de een naar de ander. Ten slotte werd hun aandacht getrokken door de opmerkelijke pres tatie van zekere Billy een straattype, die bijzonder lang van as was. Maar toen de kolom eindelijk bezweek, zag men een stopnaald uit de sigaar steken, waarmee Billy listiglijk zijn as een steuntje had willen geven. U begrijpt wel wat er met hem gebeurd is. Gedis- qualificeerd. Ieder die een kwast aan zijn peuk gekauwd had en dat waren er nog al wat werd trouwens uit de ring genomen, totdat de winnaar van de 17 ploegen zijn welverdiende prijs in ontvangst kon nemen. Misschien ince- sesseert het U nog, dat hij Swartepoorte heet en dat hij het record gehaald heeft met een peuk van 14 m.m. lengte. Voor waar een opmerkelijke prestatie. De 17 ploegen hadden ten slotte een peuken kolom met een gezamenlijke lengte van 65 centimeter. De winnaar maakt een goede kans op het wereldrecord bij de eerstvolgende Olympische Spelen. j£ENT GE DE GESCHIEDENIS van Rupert, vrienden? Dat is de eend die niet zwemmen kon. Natuurlijk is Rupert een filmeend omdat hij anders helemaal niet belangrijk zou zijn. Er werd een film in Hyde Park opgenomen en in de vijver moest een eend zwem men, dus kreeg Rupert een kans zo als een doodgewone eend zelden of nooit wordt geboden. Rupert werd te water gelaten en zonk als een baksteen. Toen was zijn carrière natuurlijk ge maakt. Een bekend ornitholoog heeft het geheim ontdekt. Het kwam eenvou dig hierop neer, dat Rupert in een vo gelwinkel geboren was en nog geen natuurlijke olie in zijn veren had. De geschiedenis vermeldt niet of het dier later in de olie geweest is, wat een veel gebruikt middel mag heten om sommige schepselen iets buitengewoons te laten presteren. IN HET R.A.I.-gebouw is „De Fi garo" geopend, een internationale ten toonstelling van allerlei wonderlijk rui kende middelen, die gewoonlijk bij een kapper in de étalagekast liggen en voor grof geld aan schoonheidminnende da mes en kaalhoofdige heren verkocht worden. Morgennacht wordt de exposi tie met een groot bal besloten en dan zal er 'een Nederlandse schoonheids koningin 1949 worden gekozen. Haar grootste bewonderaars zullen wel de kappers en de fabrikanten van luchtige badpakjes zijn. Voor de variatie een vreemde zenuwscheut: In Japan is een berg na een aardschok aan de wandel geslagen. Hij heeft zich al anderhalve meter verplaatst. Er zijn nadien nog 700 naschokken waargenomen en de berg is dus al aardig opgeschoten. Het gekke is, dat niemand weet waar het ding naar toe wandelt. Als Mohammed niet naar de berg wil komen zal de berg wel naar Mohammed komen. Mo hammed komt niet en er is dus alle kans, dat de berg thans op weg is. Het gaat gelukkig niet met een sneltrein vaartje. gij HET AFGRAVEN van een heuvel tje in de buurt van Kersaint- Plabenneon hebben arbeiders een graf kelder blootgelegd waarin men een aarden vaas en een bronzen zwaard heeft gevonden. De dode zelf was er niet meer en dat behoeft niet te ver wonderen als men bedenkt, dat men hier vermoedelijk te doen heeft met het graf van een notabele, die 1700 jaar vóór Christus gestorven is. Het kan ook iets vroeger of later geweest zijn. Er zitten meer verrassingen in de grond want aan de Straat van Kertsj bij de Zwarte Zee heeft men een hele stad opgegraven die drie meter onder het aardappervlak bleek te zitten Ook in ons land heeft men ontdekkingen ge daan. Twee knapen, die naar worteltjes zochten, groeven bij Kessel een oude urn op, welke het vermoeden wettigt dat zich hier een urnenveld bevindt. De oudheidkundigen zijn daarover meer in hun schik, dan de jongens, die, eerlijk gezegd, liever een bos worteltjes uit de grond hadden zien komen. EEN ZES-EN -DERTIG-j arlge steno typiste uit Lincoln is voor de ogen. van honderden toeschouwers van de toren dei- 100 meter hoge kathedraal gespron gen. Zij stond een uur lang op de nog geen decimeter brede torentrans en dreigde onmiddellijk te springen aJs iemand naderbij durfde komen. De brandweer heeft de ladder nog uitge schoven maar kon haar niet bereiken. Na een uur heeft het arme meisje zich te pletter geworpen. Motief onbekeno. Er is óók nog een bericht over een po ging tot zelfmoord, welke goed is afge lopen. Vijf Sovjet-Russische soldaten hebben zich zonder zuurstofapparaten van een hoogte van 6500 meter uit een vliegtuig laten vallen. Zij bleven onge deerd en hebben, naar men zegt, een nieuw wereldrecord gevestigd. Je moet er maar pleizier in hebben pENSLOTTE NOG WAT klein goed uit de wijde wereld, vrienden. Eerst een nieuwtje uit de heksenketel van Berlijn. De politie in de Westelijke sector heeft vijf kran tenverkopers gearresteerd wegens het verkopen van het onder Sovjet-licensie verschijnende blad „Vorwarts", dat in het Westen verboden is. Volgens radio- Rome zullen internationale prijzen uit geloofd worden voor de beste sympho- nie en roman en het beste schilderij met de ontdekking van Amerika door Columbus tot onderwerp. Het ei moet duidelijk zichtbaar zijn. Tsjecho-Slowa- kije zal een zilveren geldstuk van 100 kronen laten slaan ter herinnering aan de dertigste verjaardag van de stich ting der republiek, zaliger nagedachte- nisse. Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken hebben in de Deense ambassade te Londen de lunch ge bruikt met minister-president Attlee en diens echtgenote. Het menu is staatsgeheim. Een Brits ggrechtshof voor oorlogs misdaden te Hamburg heeft de voor malige SS-luitenantkolonel Fritz Knöchlein veroordeeld tot de dood door de strop. Hij werd schuldig ver klaard aan medeplichtigheid bij het vermoorden van 90 Engelse krijgsge vangenen in Mei 1940 aan het Kanaal. Gods molens malen langzaam. Duitsland zal voor medische doel einden iedere maand een hoeveelheid radio-actieve elementen ontvangen. Een speciale groep zal de medische lieden voorlichten, hoe met deze ge vaarlijke stof moet worden omgegaan. Ze mogen er beslist geen bommen van maken telling, blijkt, dat deze vrouw reeds sedert vermoedelijk Juni 1945 verdwe nen is. In verband hiermede is G. wederom gearresteerd en hij helft thans bekend de moord op zijn eerste vrouw in 1942 te hebben ge pleegd. Omtrent het verdwijnen van de tweede vrouw (M. J. van Meerten) heeft hij tot nog toe geen verklaring willen afleggen. In verband hiermede verzoekt de politie te Amsterdam allen, die over deze vrouw inlichtingen kunnen ver strekken, hiervan mededeling te doen aan het hoofdbureau kamer 267 of kamer 270. Tevens legt de politie verband tus sen deze man en een tot nog toe onop gehelderde moord, welke gepleegd is op de avond van 13 Mei 1945. Op die avond werd namelijk- in de omgeving van de Fordfabrieken te Amsterdam het lijk gevonden van een 30- tot 35- jarige vrouw, die door een nekschot om het leven was gekomen. Mensen, die die dag in deze omgeving verkeer den, hadden de vrouw reeds 's mor gens daar gezien in gezelschap van een man, die veel gelijkenis met G. ver toonde. Later had men deze man zigh alleen zien verwijderen en een ge tuige had direct daarna het lijk van de vrouw gevonden. Hij had de onbe kende man aangesproken en gevraagd cf deze wist, dat de vrouw dood was. De man had daarop geantwoord: „Wat kan mij deze vrouw schelen", was op een fiets gesprongen en snel wegge reden. Het was de politie sedertdien niet gelukt de identiteit van de vrouw vast te stellen. Haar signalement luidt: ongeveer 30 tot 35 jaar oud, 1.53 meter lang, schraal postuur, zwart lang haar, bruine ogen en een opvallend goed ge bit. Zij droeg een donkere gebloemde jurk en een grijze vilthoed. Aan haar 'rechterringvinger droeg zij een zilve ren ring, met een grote lichtpaars ge kleurde ovale steen. Degenen, die ook over deze vrouw inlichtingen kunnen verstrekken, wordt verzocht zich met de hoofdstedelijke politie in verbin ding te stellen. Gistermiddag eiste de advocaat-fis caal bij het Amsterdams Bijzonder Ge- i echtshof de doodstraf tegen de 25- jarige Duitse Jood, Bernhard Joseph, die evenals zijn vader, de 53-jarige Berthold Joseph, tegen, wie de eis 20 ■jaar met aftrek luidde, als V -man ge durende de bezetting voor de Sicher- heitsdienst te Amsterdam had gewerkt. In zijn requisitoir zeide de advocaat fiscaal o.m., dat er zo ontstellend veel slachtoffers zijn, dat men alleen bij be nadering kan vermoeden hoe groot dit aantal is. „Verdachten zijn door hun vlucht naar Nederland, dat hen gas*- vrij opnam, aan een vreselijk lot ont komen, zij hebben zich echter gedu rende de bezetting niet ontzien tal loze Nederlandse rasgenoten bij de S.D. te verraden en hen zo de dood in te drijven. Gistermorgen is te Tel Aviv officieel medegedeeld, dat de Israëlische rege ring heeft aangeboden de Egyptische regering rechtstreeks dan wel door middel van de goede diensten van de bemiddelaar voor Palestina, wanneer dan ook, te ontmoeten om over alle geschillen te onderhandelen. Truman in een gangsterauto Een beruchte gangster, die 's ande rendaags voor de rechtbank moest ver schijnen wegens mishandeling van een politieagent, is erin geslaagd president Truman zijn auto te doen gebruiken voor een zegetocht door de stad Cle veland. Zeer trots op zijn dienst aan het hoogste uitvoerende gezag van zijn land heeft de gangster zijn „dienst" overal rondgebazuind, hetgeen een commentaar van de republikeinse par tij uitlokte, die verklaarde, dat iets dergelijks haar niet gebeuren kon. Nieuwe Zweedse regering Tengevolge van de mislukking van de onderhandelingen tussen de soci aal-democraten en de boerenpartij over de regeringskwestie, is de Zweedse eerste-minister tot een rege ringswijziging overgegaan, die door de koning tijdens een buitengewone ministerraad is bekrachtigd. De nieuwe regering is, zoals de vo rige, uitsluitend samengesteld uit so ciaal-democraten. De wijziging is hoofdzakelijk een portefeuille-wisse ling. Verwachting tot Zaterdagavond: Vannacht zwakke en morgen over dag matige tot krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Overdrijven de wolkenvelden. Droog. Weinig verandering in temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1