PELS' ging door 't gehucht een wonder gerucht AGENDA Lenige handen en een onfeilbare blik Stad m Omgéving. De brand in het R.O G.-gebouw O Hóe WAAG 2£€0b, th. kRAAkman zoon Prijs f 5.50 per liter De najaarspaardenmarkt in Alkmaar Het is uit met de potjesmelk De kaasmarkt Schermerhorn's vroedschap bijeen OUDE JENEVER EN LIKEUREN Op bezoek bij Herman (Cakie) Caarls l_aatste N ieuws Begin November hervatting der onderhandelingen? Hensbroek Bergen jMQZzandett CEN EERZAAM Alkmaars ingezetene schrijft een brief aan een lieve richt, ergens in Emmercompascuum cf Spekholzerheide. Het schrijven is niet zijn dagelijks werk en zijn tong werkt mee van inspanning. Hij vertelt van zijn kinderen en hun spel en hoe zijn vrouw nog gisteren van die heer lijke flensjes heeft gebakken. Dan strijkt hij de enveloppe dicht en zoekt zijn jas. Door de avondlijke straten loopt hij naar het Postkantoor. Want, nietwaar, Emmercompascuum is zover en wellicht is de brief er dan eerder. Hij neuriet een liedje van een muur en een paardenhoofdstel en in zijn hart ls vrede. Licht is de brief in zijn hand, als een witte vlek. Hij slaat een hoek om, in gedachten verzonken en verstijft onder de slag van een zenuw scheut, die een fors agent hem toe dient. Als een bom vallen de woorden: .Halt, als uw leven u lief is.... Munitie". 's Mans hart slaat een slag over en bevend deinst hij terug. In zijn achter hoofd bonst het woord van zeven let ters. Is de oorlog, waarover hij zoveel leest, dan toch al gekomen? EEN UUR VROEGER heeft het alarm geklonken, het brandalarm in de hui zen der manschappen. Zij schieten in hun jassen, hangen de helm aan hun hoofd en rennen de straat op. Naar de Gasthuisstraat, waar de brand woedt. Zij zijn paraat en willen niets liever, dan het gevaar keren. Maar onderaan de gevel van het gebouw, waar in de hoogte de vlammen knetteren staat weer dat woord „Munitie". Waar het vandaan komt weet niemand op die Dinsdagavond. En nu drie dagen la ter, weet nég niemand het. Maar het is er, dreigend en sinister. De brand weerlieden zijn ook maar mensen, al doen zij soms bovenmenselijk werk. En Zij staan voor een tweesprong: Blussen, of blijven staan? Zij kiezen het eerste. Anders zouden zij ook geen Alkmaarse brandweerlieden zijn. Zij blussen en zij smijten met water. Dat is niet hun gewoonte. Want hun com mandant huldigt de stelregel: Zo wei nig mogelijk water. Maar hier ligt de munitie. Daarvoor zijn ze gewaar schuwd. En zij weten: Water, zoveel mogelijk water, kan slechts helpen, een ramp te voorkomen. Daarom spui ten zij met vijf slangen. En localiseren de brand. En de tientallen brandweerlieden weten van de munitie en de politie, die van de militairen haar wachtwoe- kreeg en de brave briefschrijver en met hem ook alle omstanders en voor bijgangers. Want munitie is een ge vreesd woord. Wie zou daarover zijn mond kunnen houden? die van heel andere aard waren en waarover men ons niet mocht inlichten. Nu is de rust weergekeerd in de Gasthuisstraat. De schildwacht meet zijn passen uit en maakt model rechts omkeert, de posterijen werken nor maal verder, de brandweerlieden oefe nen hun dagelijkse arbeid weer uit. Het woord munitie is weer vergeten. GELUKKIG, want het is een onaange naam woord. En als nu die brandweer maar te weten had kunnen komen, waar het spul lag, en dat het onge vaarlijk was, en als nu die brief naar Emmercompascuum maar een dag eer der was verzonden en als die politie agent maar goede instructies had ge kregen, dan was de munitie alleen maar daar geweest, waar ze werkelijk ligt, ergens verweg in een duinpan. En dan had die Dinsdagavond de Alk maarse burgerij zich niet ongerust be hoeven te maken. Ongerust door het kwade woord, dat in de straten hing en dat er kwam, zonder dat iemand weet, waar vandaan. PLATTE STEENENBRUG alkmaar Telefoon 2601 <K 2200) Speciale prijs bij afname van 6, 12 of 24 flessen OM ééN UUR is de brand geblust. Er is gesis geweest en kleine knallen en een hoop lawaai en door alles heen de spanning, het knagende gevoel ergens in het onderbewustzijn, veroorzaakt door het woord, dat er opeens was. en waarvan nu niemand meer de her komst kan of wil vertellen. En de volgende dag wordt een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. De resultaten daarvan wil den wij graag weten en we zijn op pad gegaan. Ja, er was munitie, maar die munitie was ongevaarlijk. Dat waren maar oefengranaten van een blauwe kleur. Wel lagen er geweerpatronen in kistjes, maar die zijn door een deskun dige tijdens de brand verwijderd. Ge weerspatronen, die niet in een loop zit ten, zijn ongevaarlijk want als het vuur ze aanvreet, spuit de kogel niet meer dan twee meter ver weg. Maar wat er dan op één meter afstand zou kunnen gebeuren, bleef verborgen in de nevelen van de gissing. En die ongevaarlijke geweerpatronen werden niet weggehaald om het risico voor de brandweer en de militairen te verminderen, maar wegens redenen, Haar andere man Het is voor een amateur-toneelver eniging wel zeer lastig eens iets nieuws te brengen. De laatste jaren zijn er hoegenaamd geen toneelstukken uit gegeven, die geschikt zijn om door deze verenigingen voor het voetlicht te worden gebracht. „De Bergerhofspelers" zagen zich genoodzaakt terug te grijpen op een stuk, dat reeds meerdere malen in onze stad is vertoond. Het was „Haar andere man", dat als blijspel zeker geen slechte keuze was en door het geheel bezette Wapen van Heems kerk met enthousiasme werd ontvan gen. Het was de eerste maal, dat dit ge zelschap op de planken stond en een woord van waardering aan regisseur H. Zejj is hier zeker op zijn plaats. Niet dat de vertolking op zo'n sublie me wijze geschiedde; er waren meer dere zwakke momenten en niet alle spelers konden hun rol aan, doch het geheel stond op een behoorlijk peil. De rolkennis was goed en vooral mevr. Dekker, die de lastige rol van Mary vervulde, gaf blijk van een serieuze studie. Tot de uitblinkers be hoorde ook de heer van Wieringen, die de overigens dankbare rol van Jerry uitstekend aanvoelde. De overige medespelende waren iets minder, doch waren geen van allen beneden peil. Een verloting en bal completeerden deze avond, die voor „De Bergerhof spelers" zeker een reden zal zijn op de ingeslagen weg voort te gaan. Welkom in het Vaderland Op ons bureau, Voordam 9, ligt een lijst ter inzage van de passagiers van het troepentransportschip „Waterman", dat op 16 October uit Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk 10 November te Rotterdam zal aankomen. Met dit schip repatriëren o.a. Serg. P. v. Duijn, Kinheimstraat; sold. C. M. Bierman, le Kanaalstraat; sold. A. Marijne, Schar- loo en matr. Ill J. J. Kabel uit de In gelandstraat, allen te Alkmaar. Verder mart. I O.V.W. A. Beussen, Breelaan, Bergen, en korp. vlgtm. H. Blom, Lan- gestraat, Noord-Scharwaude. Jaarvergadering Oud-Alkmaar Gisteravond werd in hotel Victory de jaarvergadering van Oud Alkmaar gehouden. Nadat de voorzitter, de heer H. Ringers, alle aanwezigen van harte welkom had geheten, gaf spreker het v/oord aan de secretaris, de heer Slin ger, die voorlezing deed van de notu len van de algemene vergadering, welke werden goedgekeurd. Hierna bracht de heer Lutjeharms verslag uit. De penningmeester deelde mede, dat het geld voor de klokke- toren, 12700,42, was gebruikt om de hypotheek op het huis in de Sint An- nastraat af te lossen. De heer Bottemanne, die samen met de heer Van Dijk de kas gecontroleerd had, zei, dat deze klopte als een bus. In het jaarverslag deelde de heèr Slinger mede, dat het ledental vrijwel hetzelfde is gebleven, n.l. 400. In dit succesvol jaar werden o.a. lezingen gehouden door de heer van Drunen en dr. Swanenburg de Veye. De heer Ringers dankte de secretaris voor het uitgebreide jaarverslag. Als punt 5 stond op de agenda het kiezen van twee bestuursleden, daar mr. Belonje en de heer Wortel aan de beurt waren om af te treden. Beide heren werden bij acclamatie herkozen. Op de vraag van de voorzitter, wie nog iets wilde opmerken, drong de heer Elte aan op nauwere samenwer king tussen V.V.V en Oud Alkmaar. Na de pauze sprak de heer van Drunen over volksboeken uit de 17e en 18e eeuw. Spreker noemde een groot aantal boeken uit deze tijd en las er fragmenten uit voor. Wegens tijdge brek kon hij niet alle soorten litera tuur behandelen, waardoor zijn betoog ietwat eenzijdig bleef. Tot slot van de avond declameerde de heer Lutjeharms lang niet onver dienstelijk de „Getuigenis der liefde". De heer Ringers sprak aan het eind van deze interessante avond zijn wel gemeende dank uit aan hen, die hier aan hun medewerking verleenden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Alida D., -d. v. J. J. W. van Beuge en J. B. Bosch; Nicolaas H. F., z. v. H. Kuijper en S. M. Jong. Ondertrouwd: Johannes W. Koppe. 56 jaar en Christina G. F. J. van Munster, 55 jaar; Lodewijk G. de Leij, 24 jaar, en Marijtje Doeschot, 26 jaar; Jan Lijnsvelt, 23 jaar, en Wende- lina P. Nibbering, 22 jaar; Jan W. Stolk. 22 jaar en Margaretha J. Moes man, 20 jaar; Franciscus J. Peters, 26 jaar en Johanna F. P. Genefaas, 29 jr.; Johannes J. Poland, 24 jaar, en Bre- gitta A. Kooijman, 22 jaar; Klaas Ter- maat, 26 jaar. en Maartje P. Visser, 21 jaar; Klaas Bakker, 21 jaar.en Cornelia M. Elswijk, 19 jaar. VRIJDAG Harmonie-Theater, 8 uur: Anna Ka- renina 18 jaar; Victoria-Theater, 8 uur: Kismet, tot 14 jaar onder geleide; Cine- ma Americain, 8 uur: Tarzan en Tanya, 14 jaar. Gulden Vlies, 8 uur: Kleurenfilm voor Reisvereniging, V.U. en I. v. A.O. Bergen, De Rustende Jager, 8 uur; Voordrachtavond werk van A. Roland Holst. Sted. Museum: 1012, 1417 en 1921 uur: Expositie 50 jaar Alkmaar. ZATERDAG Harmonie-Theater, 7 en 9.30 uur: Anna Karenina, 18 j.; Victoria-Theater 7 en 9.30 u.: Kismet, tot 14 j. o. g.; Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Tarzan en Tanya, 14 jaar. Sted. Museum: 10—12 en 14—17 uur: Expositie 50 jaar Alk maar. Openbare leeszaal en bibliotheek NIEUWE AANWINSTEN Het was weer een drukte van belang op het Waagplein, bij de Kleine Waag en in de Marktstraat. De najaarsmarkt van paarden en veulens mocht zich weer in een grote belangstelling ver heugen. Hoewel de aanvoer van paar den en veulens niet groot was, onge veer 235, waren er weer mooie dieren bij. De markt was weer een en al be wegelijkheid. Jongens draafden met de edele dieren op en neer, terwijl een koopman met zijn zweep gaten in de lucht sloeg om de paarden een fiere houding te doen aannemen. Dan volg de het traditionele „handjeklap" om de koop kracht bij te zetten. Onder ge not van een borreltje of een kop kof fie werd er dan verder over het lot van het paard beslist. Elders zagen wij groepjes boeren om een ros geschaard staan. Zij wezen el kaar op de goede en slechte hoedanig heden van paard of veulen en niets ontging hun critisch oog. Het is algemeen ten plattelande ge bruikelijk dat buren hun melk van 'n veehouder betrekken en niet van een melkboer. Dit gebruik stamt uit de tijd toen in weidestreken nauwelijks een melkboer te vinden was. Door de oorlogsomstandigheden heeft de pot jesmelk gefloreerd, evenals thans, nu de boer nog steeds volle melk levert, terwijl de melkboer gestandaardiseerde verkoopt. De Keuringsdienst van Waren in het keuringsgebied Alkmaar en de Noord hollandse Consumptiemelkvereniging wensen aan deze potjesmelk paal en perk te stellen. Het buitenpersoneel heeft de veehouders een mondelinge waarschuwing gegeven, dat de verkoop van melk aan particulieren voortaan, verboden is. In een circulaire over deze kwestie wordt er op gewezen dat par ticulieren uitsluitend gestandaardiseer de melk van melkslijters mogen be trekken en dat de veehouders al hun melk, met uitsluiting van die voor eigen gebruik, aan de melkfabrieken dienen af te leveren. Er wordt in genoemde circulaire ge waarschuwd voor de gevolgen, die 't voortzetten van melkverkoop aan par ticuliere voor de veehouders met zich brengt. Er kan n.l. wegens overtreding van het melkstandaardisatiebesluit pro ces-verbaal volgen, waarbij er op ge wezen wordt dat in zo'n geval door de Ambtenaar van het Openbaar Minis terie veelal kennis wordt gegeven van het vonnis aan de Inspecteur der Be lastingen. B49.7 B86.3 C14.4 D71og L69.5ki L69.5t M22.5 *M34.4k M34.41d M76.5ar N25.1h •P18.6 P58.5S Q6.2 R12.41g R232g R54.3 S52 fS57t S58.7 S86.3Z *T37.50v V35.5W V35.5W W481b Berrie, du. Ik leefde met gorilla's (J). Brinig. De zusters Elliot. Camus. De pest. Dostojewsky. Een onaange name geschiedenis. Lokken. Kirstine. II. (Verv. op: „De boer Niels Hald".) I,rikken. Twee bouwen hun huis. IH. Manzoni. De verloofden. 2.d. Maurier, du. De kopermijn. Maurier, du. Lady Dona. Mongomery, L. M. Ank van „De ruischende peppels" (J). Neumann, A. Het waren er zes. Parker. De elfde zoon. Plievler. Stalingrad. Quen. Het Egyptisch kruis- mystgrie. Rachmanowa. Het leven van een groot zondaar. (Dostojevsky). 2 dln. Rawlings, Kinnan. Gouden oogst. Robertson. Schepen bij nacht. Schumann. De donder rolt, de dag breekt aan. Seidel. Twaalf nachten. Seton. Draeckenwijck. Stevenson. Zeeroverseiland. (Is: Goudeiland). Tolstoj. Oorlog en vrede. 3 delen. Vercors, (ps. van Bruller), De tocht naar de ster. Versors, (ps. van Bruller). De wapens der duisternis. Werfel. Het lied van Berna- dette. t christelijk; historisch; (J) ook voor jongeren. Deze week was er nog minder be langstelling voor de markt, dan de vorige week. Slechts twee Engelsen had den de schrale wind getrotseerd, om Alkmaars glorie te bezichtigen. Om half elf, toen het najaarszonnetje de goudgele kazen bescheen, kwam er leven in de handel. De aanvoer bedroeg ditmaal 35.500 kg, en was verdeeld in 12 stapels fabrieks- kaas 78 per 50 kg en 7 stapels boe renkaas k 78 per 50 kg. VAN DE POLITIE Gistermorgen reed een autobestuur der in de Langestraat, die naar links de Schoutenstraat in wilde zwenken, toen er uit deze straat een wielrijder kwam, die midden op de weg reed. De bestuurder remde uit alle macht en om een aanrijding te voorkomen stuurde hij naar rechts en botste tegen het hoekhuis. De bumper en een kop lamp werden vernield, .doch verder deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. DAMCLUB W. D. O. De gisteravond voor de onderlinge wedstrijden van de Alkm. Damclub WDO in Café Ceres gespeelde partijen hadden de volgende resultaten: Afd. I: H. J. ToepoelC. Dammer 20; A. BurgertJ. v. Berkum 02; C. BooijJ. Kaal 20; J. HartogE. Hofman 02. Afd. II: P. NoomD. Davelaar 1—1; D. DavelaarP. Noom i1. Afd. Ill: H. HommaC. Deichman 02; C. P. van Berkum—J. Strijbis 02; J. StrijbisC. P. van Berkum 0—2. Dinsdag vergaderde de raad der ge meente Schermerhorn onder voorzit terschap van burgemeester W. J. Dries- sen. Een subsidie van 25.— werd toegekend aan de commissie voor de Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Alkmaar. Het vermenigvuldigingscijfer voor het heffen van schoolgeld werd vastgesteld op 2. Aan de onlangs opge richte plaatselijke vereniging tot be vordering van uitzending van zwakke kinderen naar herstellingsoorden werd een subsidie toegekend van 85 cent per verpleegdag van door de vereniging uitgezonden kinderen tot 'n totaal van 75.per jaar. Uit de vijfjaarlijkse afrekening voor de bijzondere scholen, bleek, dat de R.K. school door minder uit te geven dan de haar toegekende vergoeding had bedragen aan de ge meentekas een voordeel van 690. had bezorgd, terwijl de Chr. school door het noodzakelijk onderhoud enz. het vergoedingsbedrag met ongeveer 2000.had overschreden, welk be drag door particulieren is bijeengebracht Evenals het vorig jaar werd de straat belasting vastgesteld op 4 pet van de huurwaarde van de gebouwde eigen dommen. Vervolgens keurde de raad goed het aangaan van een geldlening tot een totaal bedrag van 11500.ter dekking van de volgende uitgaven: I. 3650.voor de betegeling van het speelterrein en aanschaffing van ban ken voor de Chr. School; 2. 6500. voor de verbouw en restauratie van secretarie en raadszaal (met welk werk nog deze week een begin zal worden gemaakt)3. 1350.voor de aan schaffing van een brandvrije kast voor berging van bevolkingsregisters en ar chief. De raad besloot vervolgens tot het aangaan van een verzekering, wel ke de brandweerlieden bij ongevallen recht zal geven op een redelijke uit kering. Tevens werd goedkeuring ge hecht aan het instandhouden van de openbare lagere school, waarvan het leerlingenaantal beneden het wettelijk minimum ligt. Bij de rondvraag deelde de heer Muntjewerf mede, dat er een lekkage is in de grote kerk, waardoor het orgel ernstig wordt bedreigd. De voorzitter zegde toe, dat hieraan aandacht zal worden besteed. Na de rondvraag had een enigszins feestelijke herdenking plaats van het feit, dat de heer P. Mantel 25 jaar lid van de gemeenteraad is. De voorzitter herdacht het vele werk daj; de heer Mantel als raadslid en als wethouder in het belang der gemeente heeft verricht en sprak zijn waardering uit voor de geest van goede samenwer king, welke steeds van de heer Mantel is uitgegaan. Na de gelukwensen van de andere raadsleden in ontvangst te hebben genomen, sprak de heer Man tel zijn dankwoord. Hierna sluiting. Duizenden vreemdelingen bezoeken ons land.en als één roep klinkt hun be wondering voor de sfeer van gezellig heid die de Hollandse huisvrouw aan haar woning, hetzij deze eenvoudig is of weelderig, weet te geven. De Hollandse huiselijke stemming geaccentueerd door ALKMAAR T E L E F O O N 2585 „Als je op tournee bent, kun je voor de raarste dingen komen te staan. Ik heb het eens meegemaakt, dat ik midden in een voorstelling dwars door de vloer van het toneel zakte en daaronder in het souffleurshokje terecht kwam. Maar ja, wat doe je dan, dan krabbel je eruit en probeert onverstoor baar met je toeren door te gaan." De man, die deze woorden zegt, laat een liefkozende blik gaan langs de wanden van zijn gezellige kamer, waar op planken en kasten de zonderlingste attributen staan uitgestald. Daar zijn speelkaarten in alle formaten, van twee, drie centimeter hoog tot wel tien maal zoveel, sommigen in standaards, sommigen zo maar op stapeltjes, er zyn kokers, dobbelstenen, metalen ringen, zijden doeken in alle kleuren, er staat een braadpan met een houten steel, een champagnekoeler, eieren, bloe men, glazen flessen, scharen en instrumenten. Men zou zich wanen in het laboratorium van de een of andere alchimist, die met zijn Chinese kistjes met koperbeslag geheimzinnige proeven neemt, of vloeistoffen laat borrelen in reageerbuizen. Toch heeft de man, die daar zjjn blik laat gaan langs zjjn Instrumenten een beroep, waarbij hij wel met allebei zijn voeten op de grond moet staan, al komt er dan hokus-pokus bij te pas. De korte, gezette eige naar van het arsenaal luistert naar de naam Herman Caarls. Maar in Hol land kennen ze hem als Cakie, de goochelaar. de muur toont hij ons alle plaatsen in Nederland, waar hij op de planken stond. „Zie je wel" zegt hij, „dat die puntjes allemaal op hoopjes staan. Kijk daar maar in Limburg en in de Veen koloniën. Dat komt omdat de besturen der verenigingen elkaar de tip door geven. En dat is voor mij de beste re clame." Zo kreeg Cakie bekendheid van Cocksdorp tot Vaals, van Oude Pekela tot Sas van Gent. En zijn naam is een goede naam. Vooral op kindervoorstel lingen is hij veel gevraagd. Want hier zit een kindervriend bij uitnemendheid Iemand, die weet, wat de kinderen toe komt. Daaraan ontbreekt het nog wel eens bij de leiders, zegt hij. Soms is het: „Nou, daar zitten ze, ga je gang maar. Maar zo moet het niet. Ik ben geen politie-agent". Professional Toen Cakie zag, dat zijn werk ge waardeerd werd, heeft hij het banket bakkersvak eraan gegeven en is pro fessional geworden. En sindsdien werkte hij met beroemdheden van naam in een programma. Met trots noemt hij nog de naam Speenhoff in dit verband. En dan komt het gesprek op de voorstellingen, die hij in de loop der jaren heeft gegeven. ,,De grootste" zegt hij, „was voor tweeduizend kip- „Vader, hoe word-je goochelaar?" De inqulsitleve geest van onze zes jarige dochter dreef ons naar de wo ning aan de Gerard Doustraat. Het meiske Informeerde namelijk heel na drukkelijk: „Vader, hoe word je goo chelaar?" En toen konden wij de na druk van die vraag niet weerstaan en trokken op onderzoek uit. .Goochelaar word je niet" zei Cakie. „Dat ben je en als je het niet bent, word je het nooit. Het moet in je zit ten, van jongs-af aan. Van huis uit ben ik banketbakker. Mijn vader had een zaak op het Scharloo, waar ik geboren en getogen ben. Maar als jongen al liet ik guldens verdwijnen en zo en nou ja, toen is het begonnen. Met mijn zes tiende jaar was ik amateur. En toen ontstond ook mijn naam. Op school noemden ze me al Cakie, vanwege de banketbakkerij en mijn postuur en dat is zo gebleven. M'n eerste trucjes leer de ik van onze Alkmaarse Emil Mo- retti en later ging ik in de leer bij een der grootmeesters, Larette, die in de oorlog overleden is". Cakie komt op zijn praatstoel. Over zijn vak praat hij graag en smakelijk. Hij vertelt, hoe hij kris-kras het land doortrekt, en op een grote kaart aan deren in de Haagse Dierentuin. Daar heb ik hem wel even geknepen, want mijn nummers zijn ingesteld op veel spreken en mijn publiek laten lachen. En ik wist waarachtig niet, of de kin deren mij op honderd meter afstand wel konden verstaan. Maar alles is uit stekend verlopen. Toch geven die grote zalen extra-moeilijkheden. Want daar hoef je niet met klein werk aan te ko men. Kaarten en zo. Daarvoor heb ik dan ook die grote speelkaarten staan. Maar het mooiste, wat mij overkwam was ergens in de Achterhoek. Daar kwam ik welgemoed de zaal binnen, 'n zaal vol kinderen, maar zonder toneeL Dat toneel hadden ze maar afgebroken, omdat anders de kinderen et>- niet in konden. Zulke dingen maak je mee. En mijn kleinste voorstelling? Dat was hier in het St. Elisabethszieken- huis. Voor drie patiënten op een ka mer. Drie verpleegden, die de grote voorstelling niet konden bijwonen. Maar 't succes was er niet minder om. En in Erica in Drente is het me over komen, dat ik 300 kinderen bezig hield toen er boven het dorp 'n luchtgevecht ontstond en op nog geen tachtig meter van de school een Amerikaans toestel neerstortte. De voorstelling kon niet doorgaan, maar mijn instrumenten wa ren nog heel". Onbegrijpelijk. Weer glijdt de blik van de gedron gen man tegenover ons naar de plan ken aan de wand. En zijn handen ma ken gebaren, de gebaren van een goo chelaar. Zijn mouwen glijden terug en hij tovert ons een serie toeren voor ogen, die ons verbluffen. Want dat is goochelen in de perfectie. Al zit je er met je neus bovenop, je snapt er toch geen jota van. En de trucs verklaren, dat doet Cakie niet. Want dat is het beroepsgeheim. Naar het buitenland reizen, nee, dat is niets voor Cakie. Zijn nummers zijn ingesteld op praten. En een praatje maken in het buitenlands, dat gaat be zwaarlijk. Trouwens, hier in het va derland is voor Herman Caarls, de goochelaar Cakie, werk genoeg. Onze dochter weet nog niet, hoe je goochelaar wordt, maar wel, dat er aan dat beroep een heleboel vast zit en dat je er genoeg n kunt beleven. Ongecorrigeerd. De Republikeinse minister van Voorlichting, Moh. Roem, heeft tegen over de pers verklaard, dat de politie ke onderhandelingen waarschijnlijk begin November hervat zullen worden. Hjj voegde hieraan toe: wat ook het resultaat moge zijn, „it will be final". TWEE LEDEN VAN DE COLONNE HENNEICKE TOT DOODSTRAF VEROORDEELD. Conform de op 15 October uitge sproken eis veroordeelde het Amster damse Bijzonder Gerechtshof heden ochtend de Amsterdammers Fr. W. Koot en H. W. Hofman tot de dood straf. De veroordeelden hebben tijdens de bezetting deel uitgemaakt van de be ruchte colonne Henneicke. Dezer dagen werd weer de bijeen komst van de Plattelandsvrouwen ge houden. De presidente opende de ver gadering en heette de spreekster mej. Bron, lerares aan de Huishoudschool, welkom. De notulen werden gelezenen er werd door de secretaresse verslag uitgebracht van de vergadering te Alkmaar. De daires werd verzocht post zegels te sparen en die bij het bestuur in te leveren voor de t. b. c.-bestrijding. Daarna behandelde mej. Bron „Op voedkundige Problemen". De dames kwamen na afloop nog met enkele vra gen naar voren, welke door mej. Bron werden beantwoord. Bij de rondvraag stelde mevr. BlomKrul voor een koortje op te richten. Een zestal dames gaf zich hiervoor op. Hierna sloot de presidente de bijeenkomst. JONGEREN OVER JONGEREN De Democr. Soc. Jongeren Vereni ging de „Nieuwe Koers" en de Vrije Jeugd Beweging afd. Bergen organi seerden een bijeenkomst in Het Dorps huis om eens te praten over wat de jeugd bezighoudt. De heer Offringa heette namens beide organiserende verenigingen de aanwezigen welkom en na een korte uiteenzetting van doel en streven van beide verenigingen gaf hij het woord aan de heer J. Fekkes, die dit jaar als afgevaardigde van de V.J.B. aan het internationale jeugd- congres te München had deelgenomen, dat was' georganiseerd door het Duitse weekblad Echo der Woche onder het motto „Ruf an die Deutsche Jugend". Spreker was op verschalende ver schijnselen, die zich in de wereld van de jongen voordoen en die de schijn v?ekken alsof de jeugd er maar op los leeft. Het gebrek aan idealisme, dat de ouderen de jeugd verwijten, is, al dus spreker, gebrek aan belangstel ling van de jongeren voor de idealen van de ouderen. Overal meende spre ker een gevoel van onmacht bij de jongeren te kunnen constateren en daarvoor heel wat oorzaken te kunnen opsommen. Slechts bij enkele groepen, als bijv. bij orthodoxen, zag hij nog rustige zekerheid, vertrouwen. De vraag „is er nog perspectief voor de jongeren"? meende spreker te mogen beantwoorden met „het socialisme". De lezing ontlokte heel wat debat en critiek. Burgemeester Dr. W. Huy- gens vond het betreurenswaard, dat de jeugd niet veel belangstelling zou tonen voor de internationale proble men, zoals hij uit de lezing had menen te kunnen beluisteren. Niet het socia lisme zou de jeugd met nieuwe idea len kunnen bezielen, maar de demo cratie, het moderne christendom. De organiserende jeugdverenigingen stellen zich voor om meer dergelijke avonden te organiseren. DE HERBOUW VAN DE BOSCHSCHOOL De herbouw van de Bosschool, die gestadig vordert, is thans zo ver dat begonnen kan worden de kap met riet af te dekken. De brandvrije construc tie van de kap, bestaande uit bouw platen bedekt met een cementlaag, waardoor geen enkele rechtstreekse houtverbinding bestaat, trekt allerwe- ge de aandacht. Wanneer de rieten kap mocht afbranden, aldus de architect, de heer Th. J. Lammers uit Amster dam, dan blijft de rest van het gebouw intact. En dit lijkt ons, bij het aan schouwen van de dakconstructie, alles zins aannemelijk. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). RIJDT DE STADSBUS ALLEEN OP VASTGESTELDE TIJDEN? Mijnheer de redacteur, Gaarne zou ik het volgende in Uw veel gelezen krant willen plaatsen, waarvoor mijn hartelijke dank. Toen ik gisteravond met de trein die om 10 uur in Alkmgar moet zijn, aankwam, was deze circa 10 minuten te laat. Niets bijzonders, dat zal wel eens meer voorkomen. Maar het bleek, dat de stadsbus „op tijd" was vertrok ken. Kan hier niet in het vervolg ge wacht worden totdat de treinpassagiers gearriveerd zijn? Want nu zijn de talrijke passagiers, die naar de buitenwijken moeten zeer gedupeerd. Zij zijn na hun (vaak lange) treinreis nu genoodzaakt, nog een half uur of meer te lopen. EEN BUS-PASSAGIER.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2