Franse regering won de strijd om de mijnschachten Dr. Beelnaar Indonesië vertrokken Maandag 1 Nov. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN H5ste Jaargang No' 257 „Wij zullen vrede winnen Uitgaansverbod te Styttgart Twee smokkelaffaires te Amsterdam opgehelderd 508.015 Huishoudingen in 438.545 woningen Kwestie van oorlog of vrede BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.—. elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.per kwartaal plus incassokosten HOOFDREDACTEUR: A. KAPTEIN RAYONREDACTEUR: W. OLIEMANS Thans krachtmeting in de havens Zaterdagnacht is wel gebleken, al dus Reuter, dat de Franse regering in feite de strijd om de mijnschachten heeft gewonnen en dat de krachtme ting met de communistische party nu in de havens plaats heeft. Vele sche pen zijn naar Antwerpen gedirigeerd. Steenkool zou via Antwerpen met de trein naar Jeumont gaan, aan de Franse kant van de grens, met een gemiddelde van 1500 ton per dag. Een groot gedeelte wordt daar behouden voor de reservevoorraden van de spoor wegen en de rest gaat naar Parijs. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van binnenlandse zaken is thans 80 procent van de mij nen in handen van de regering. Troe pen en politie zijn in het bezit van 50 procent van de mijnen in het noorden en in de gebieden van Pas de Clais en 't werk is grotendeels weer begonnen. In de buurt van Bruay-en-Artois wer den door de politie de mijnen in vol maakte kalmte overgenomen. Te Rouen werden 8 van de 9 kolensche pen door troepen gelost, waaronder een detachement Senegalese soldaten Het negende schip werd gelost door arbeiders in dienst van een privé- onderneming. In politieke kringen ge looft men, dat de Franse communisti sche partij zal trachten de stakings sfeer te handhaven tot de heropening Nederlandse zuiverings actie op West-Java Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat de Nederlandse troepen thans een uitgebreide zuiveringsactie hebben inge zet tegen de benden uit het republikein se leger, die sedert verscheidene weken de bevolking van W.-Java terroriseren. De belangrijkste centra der terreuractie zijn Soekaboemi, Tasikmalaja, de streek ten zuiden van Bandoeng, de Wijnkoops baai. Krawang en Cheribon. De Nederlandse autoriteiten beschul digen er de republikeinse regering van, rechtstreeks verantwoordelijk te zijn voor de plaats gehad hebbende aansla gen. De dienst legercontacten maakt mel ding van hevige gevechten tussen Ne derlandse en republikeinse patrouilles de omtrek van Salatiga, ten zuiden van Semarang, in de loop waarvan 2 repu blikeinen werden gedood en 30 gevan gen werden genomen van de Franse nationale vergadering op 15 November, om dan mogeiyk de stakingsactie op een ander terrein voort te zetten. Het Franse Nieuws bureau heeft uit Bethune gemeld, dat een arrestatiebevel is uitgevaardigd tegen Paul Caron, secretaris van de C.G.T. in het gebied van Pas de Ca lais. Caron zou zijn „verdwenen" toen hij bevel kreeg te verschijnen voor een magistraat, 8 dagen geleden. Hij, zou n.l. tegen een politieman geweld heb ben gebruikt. Thomas Dewey: Gouverneur Thomas Dewey, de re publikeinse candldaat voor het Ame rikaanse presidentschap, heeft zyn verkiezingscampagne besloten met de woorden: „Het winnen van de wereld vrede is onze liefste wens". In een rede te Madison Square Gar den viel hij de democratische party aan en verklaarde: „Door het dage lijks veranderen van de politiek ra ken onze vrienden aan de raadstafel voor de vrede in verwarring en het vredeswerk wordt verlamd." Hij zeide: „De tijd is gekomen om deze tragedies tot een einde te bren gen. Wjj willen, dat onze zonen en dochters in staat zijn een plan voor hun toekomst te maken en kunnen le ven zonder de dreigende schaduw van een oorlog." Dewey legde de gelofte at de vrede te handhaven, met ge duld, vaste hand, hard werken en een nieuwe toewijding." Hij beloofde voor deze taak Amerikanen in dienst te nemen van het beste soort en hij voeg de er aan toe: „We zullen een heldere en sterke politiek volgen. De wereld zal opnieuw weten waar we staan en het zal elke dag hetzelfde zijn. We zullen allen aan de kant van de men selijke vrijheid staan. We zullen wer ken voor de vrede met behulp van de V.N. en met ieder eerlijk middel, waar de vrede ook bedreigd mag worden." Blauw Wit heeft op eigen terrein Zondagmiddag van Xerxes verloren met 1. Het eerste doelpunt van Xerxes: doelverdediger van Raalte kan het schot niet houden. Doel heiligt middelen Politie-agent Ralph d'Ambrosio in Revere (Massachusette, V.S.) zag af van het uitschrijven van 'n „bon" voor de dame, die hij had aangehouden wegens te hard rij den met haar auto, toen hij haar als zijn voormalige onderwijzeres herkende. „Ik moest u eigenlijk honderd strafregels geven," zei hij. „Waar om had u zo'n haast?" waarop de onderwijzeres antwoordde: „Ik moet naar een vergadering voor veiligheid op de weg." In verband met de te Stuttgart gehou den demonstraties heeft Charles Lafol- lette, hoofd van het Amerikaans mili tair bestuur aldaar, een uitgaansverbod van 9 uur 's avonds tot 4 uur 's morgens uitgevaardigd en het houden van open bare bijeenkomsten in de open lucht verboden. Beide maatregelen gelden tot nader order. Het onderzoek naar de on lusten wordt inmiddels voortgezet. Dr. Reinold Maier, minister-president van Noord-Wiirttemberg-Baden, heeft generaal Clay onmiddellijk per telegram verzocht het uitgaansverbod op te hef fen, „daar onderzoek heeft aangetoond, dat de onlusten niet het karakter droe- '.en van een weloverwogen georganiseer de manifestatie tegen het militair be stuur". PRINS BERNHARD IN EIRE. Prins Bernhard is Zondag met zijn eigen DC-3 op het vliegveld Shannon (Eire) geland. Hij was gekleed in rij- costuum en had een zadel bij zich. De prins vertrok onmiddellijk naar het graafschap Limerick, waar hij in de voormiddag een rit maakte op een Ierse schoonspringer, die hij van plan is te kopen. Drievoudige moord op W.-Java De politie te Tasikmalaja is er in geslaagd inlichtingen te verkrijgen over een drievoudige moord, die een jaar geleden in het gewest Tasikmalaja is ge pleegd. Een zekere Dali en vier van zijn kor nuiten zijn inmiddels gearresteerd. Zij bekenden, enige personen te hebben vermoord. Op aanwijzingen van hen zijn de graven gevonden. Het waren Ahjadi, een jongeman verdacht van spionnage, een 'oude vrouw, (beiden in één graf begraven omdat zij vaak eie ren in de stad verkochten)en een Chinees, Dali c.s. waren vroeger leden van een Pasoekan guerilla Merdeka (onafhankelijke guerillatroep) ALLE WERKEN VAN SARTRE OP INDEX VAN HET VATICAAN. Alle werken van de Franse schrijver Jean Paul Sartre zijn op de Vaticaan- index van verboden boeken geplaatst volgens een door de congregatie van de Heilige Stoel uitgevaardigd decreet. S.E D.-leider naar West- Duitslarad uitgeweken Het met Sovjet-licentie werkende Duitse nieuwsbureau A.D.N. heeft me degedeeld, dat Erich Gniffke, een der leiders van de S.E.D. en bestuurslid van de Duitse Volksraad in Berlijn, naar een der Westelijke zones van Duitsland is uitgeweken. Het bestuur van de S.E.D. heeft een stemmig besloten hem uit de partij te stoten", daar hij de partij, die hij be loofd had te dienen, verraden heeft". Zijn privé-secretaresse, Leni de Rog- genbucke is eveneens uit de partij ge sloten. Nederlandse zwemsters naar Denemarken In verband met het 50-jarig bestaan van de Sportklub Sparta te Kopenhagen zullen de ADZ-zwemster* Greetje Gail- lard en Jannie de Groot met Hannie Termeulen van de HDZ op 5 en 7 Nov. te Kopenhagen, op 9 Nov te Aarhus en tenslotte op 11 Nov. te Odense starten in de aldaar te houden internationale wedstrijden. Onder haar tegenstanders zullen zich uiteraard velen der snelste Deense zwemsters bevinden. Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Matige en aan de kust af en toe krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Zwaar bewolkt of nevelig en op de meeste plaatsen tijdelijk enige regen. V S.V. is op weg naar het afdelingskampioenschap. Zondagmiddag slaagde zij er in E.D.O. uit Haarlem met 2I te slaan. Schijvenaar van E.D.O. kopt bij een aanval van V.S.V. de bal weg. Westelijke gouverneurs bijeen De Westelijke gouverneurs in Duits land zijn bijeen geweest. Na geduren de 3% uur over het bezettingsstatuut te hebben gesproken, verdaagden de gouverneurs de zitting tot Donderdag zonder een uiteindelijke beslissing te hebben genomen. De werkgroep van deskundigen zal aan het ontwerp ver der werken. Op een persconferentie te Frankfort heeft Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, verklaard, dat het bezet tingsstatuut voor Duitsland enkele moeilykheden had opgeleverd, waar over zij hun regeringen wilden raad plegen. Zij hoopten deze besprekingen 16 November voort te zetten. König had echter om een eerdere bijeenkomst verzocht om andere hangende kwes ties te bespreken, vooral de voorstel len van de Westduitse minister-presi denten voor herziening van de gren zen. Deze bespreking heeft Donderdag plaats. Het is echter mogelijk, dat kwesties betreffende Berlijn ook ter sprake komen, aldus Clay. Nylonkousen en haar netten gewild artikel De douanerecherche heeft in samen werking met de Amsterdamse politie en de plaatselijke douane een tweetal smokkelzaken tot klaarheid gebracht. In beide gevallen waren het op straat surveillerende rechercheurs, die het eerst de draad in handen kregen. Het eerste geval betrof een vrij om vangrijke smokkel in nylonkousen van België naar Nederland en omgekeerd van schoenen naar België. De zaak kwam aan het rollen doordat een re chercheur, die zich enkele dagen ge leden op het Damrak bevond, een da me een klein zakje zag verliezen. Hij raapte het op en zag, dat er een paar Nylonkousen in zaten. Aanvankelijk dacht de rechercheur, dat de kousen afkomstig waren van een winkeldief stal uit de Bijenkorf. Hy arresteerde de dame en bracht haar naar het po litiebureau, waar bleek ,dat zy een Belgische was. Bovendien bleek zij nog 81 paar nylonkousen bij zich te heb ben. Weldra kwam aan het licht, dat zij met haar man en dochter in Am sterdam hier zelfs over een vast adres beschikte. De familie had een auto, waarmede de waren uit België naar Nederland werden gebracht. Onmid dellijk belde de douanerecherche vijf maal „8" en verzocht de surveillerende radiowagens naar de auto uit te kij ken. Deze werd ten slotte in Valkens waard aangehouden. Een nader onder zoek bracht aan het licht, dat op het adres, dat de familie in Amsterdam had, nog enkele honderden paren Ny- Capitulatie van Moekden? Te Moekden, aldus Chinese berichten uit pro-centrale regeringsbron, is de strijd geëindigd en wel op 30 October, toen onderhandelingen over capitulatie zijn begonnen tussen de centrale rege ring en de onder communistische lei ding vechtende troepen. lons en een bedrag aan geld bevond. De nylons werden verkocht door han delaars, die hiermede langs de huizen ventten. Het tweede geval heeft betrekking op een ander zeer gewild smokkel- artikel, n.l. haarnetten. Een recher cheur van de douane, die kortgeleden in de Waverstraat een auto zag staan, waar grote pakken uit werden gedra gen, besloot te onderzoeken wat deze pakken bevatten. Bij zijn komst reed de auto snel weg. Het bleek, dat de pakken ruim 200 gros haarnetten be vatten. De auto werd in de omgeving van Roosendaal opgespoord. De be stuurder bleek een inwoner van Breda te zijn. Bjj huiszoeking werden 5400 haarnetten gevonden. Eén van de be langrijkste afnemers was een groot magazyn in de hoofdstad. In beide gevallen wordt het onderzoek nog voortgezet. 10.000 kg. suiker In beslag genomen Ook te Arnhem wordt door de be treffende autoriteiten scherp opgetre den tegen winkeliers en grossiers, die trachten van de overgangstoestand te profiteren of die weigeren thans van de bon gekomen artikelen als suiker e.d. te verkopen. Werd Vrijdagmiddag bij een Arnhemse winkelier door de econo mische d'enst van de Arnhemse politie een hoeveelheid suiker in beslag geno men, Zaterdag hebben ambtenaren van de prijsbeheersing bij een grossier al daar beslag gelegd op niet minder dan 200 zakken, in totaal tien duizend kilo suiker. Deze grossier had suiker uit oude voorraad geleverd „op de pof" wat er op neerkomt, dat hij de partijen zou hebben gecalculeerd voor de nieu we pryzen. De controle wordt in alle scherpte voortgezet. Aan de besprekingen neemt hij niet deel Dr. L. J. M. Beel is gisteravond om 9 uur met de K.L.M.-Constellation PH J.D.D. naar Batavia vertrokken als de hoge vertegenwoordiger van de Kroon. Vóór zijn vertrek stond de hoge ver tegenwoordiger de pers enige ogen blikken te woord. Met betrekking tot de hervatting der onderhandelingen en de reis van minister Stikker zeide Z. Exc. te hopen, dat diens besprekingen met succes zullen worden bekroond. Dr. Beel zeide voorts, dat de aard van zijn nieuwe functie medebrengt, dat hij niet persoonlijk aan de onderhan delingen met de republiek zal deel nemen. Op de vraag of het in zijn voornemen ligt op gelegen tijden naar Nederland te komen voor overleg met de regering, antwoordde dr. Beel, dat de regering het inderdaad wel eens nodig zal vinden, dat de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon voor een persoonlijk contact naar Den Haag komt. Dit persoonlijk contact is in bepaalde gevallen zeer gewenst, aldus Z. Ecx. Dat de heer Abdoel Kadir niet met di. Beel medereist is een gevolg van de omstandigheid, dat diens bespre kingen met minister Sassen nog niet zyn geëindigd. In het gezelschap van dr. Beel reist naar Batavia de heer H. Hermans in zijn kwaliteit als se cretaris van de minister-president met de opdracht de coördinatie tussen de voorlichting in Batavia en die in Den Haag tot stand te brengen. De heer Hermans verwacht na circa 2 maan den in ons land terug te keren. Om kwart voor acht aanvanke lijk zou het vliegtuig om 8 uur ver trekken arriveerden de familieleden in de wachtruimte op Schiphol. De minister-president W. Drees, de mi nister J. R. H. van Schaik, L. Gotzen, nir. E. M. J. A. Sassen, mr. W. F. Schok king, alsmede de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede kamer, Jhr. M. M. van der Goes van Naters en die van de K.V.P.-fractie, prof. mr. C. P. M. Romme. Doodstraf tegen S.D.-er gehandhaafd Zaterdag 12 November zal het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam vonnis wyzen in de zaak tegen de 45- jarige Kriminal Sekretaer Paul Fröhlich, tegen wie de advocaat-fiscaal mr. C. van Ry 11 September j.l. reeds de doodstraf eiste, bij welke eis hij Zaterdagmorgen persisteerde. Fröhlich heeft tezamen met colle ga's in de laatste maanden van '44 o.a. in Breukelen, Utrecht en Amers foort Nederlanders zonder vorm van proces of in opdracht van zyn chef neergeschoten. Precies een maand voor de bevrijding, 5 April 1945, hield hij te Zeist toezicht by de fusillade van 10 gevangenen, die op last van de chef der S.I.P. te Amsterdam moesten wor den gedood. De woning- en gezinstelling in N -holland Onze provincie telt ruim 749 000 kinderen Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft enige definitieve uitkom sten van de woning- en gezinstelling van 31 Mei 1947 gepubliceerd. Voor wat de provincie Noord-Holland betreft blijkt, dat het aantal bewoon de woningen op de dag der telling 438.545 bedroeg. Voegt men daarbij .andere bewoonde ruimten" (4066), dan komt men tot een algemeen to taal van 442.611. Het aantal huishoudingen van twee of meer personen bedroeg 448.635, het aantal alleenwonende personen 59.380. Het aantal bewoners in de bewoonde woningen was 1.720.046 absoluut, per bewoonde woning 3.92 (Nederland 4.47), per vertrek 0.80 Nederland 0.91). Er woonden 17.474 bewoners in „an dere bewoonde ruimten", van die 17.474 woonden er 5092 in hotels, 6423 in noodwoningen of noodboerderijen, 872 in zomerhuizen en 5087 in andere noodverblijven. In de bewoonde woningen en de „andere bewoonde ruimten" woonden dus 1.737.520 personen. Dit cijfer geeft niet de totale bevolking van de provincie Noord-Holland, omdat in de telling de bevolking in gestichten, op schepen en in woonwagens niet is op genomen. Van de bewoonde woningen werden 67.144 bewoond door de eigenaar. Van het totaal aantal bewoonde woningen waren 371.097 gewone woningen, 18.483 boerderijen, tuinderswoningen en 48.965 overige bedrijfswoningen. Van het totaal aantal bewoonde woningen hadden 428.493 (97.7 pro cent) aansluiting op de waterleiding (Nederland 80.1 procent), 389.870 (88.9 procent) een aansluiting op de gasleiding (Nederland 67.5 procent) en 432.451 (98.6 procent) aansluiting op het electriciteitsnet (Nederland 92.4 procent). De onbewoonde woningen werden gevormd door 1342 leegstaande, 1528 beschadigde en 3372, die in gebruik waren als kantoor enz. Het totaal aantal hulshoudingen in bewoonde woningen bedroeg 508.015, waarvan 381.910 alleenwonende huis- I welijksvruchtbaarheid, waaromtrent houdingen waaronder 12.259 huishou-1 eerst later gegevens beschikbaar zul- dingen met onvoldoende slaapruimte. len komen. Van het totaal aantal huishoudingen waren 126.105 samenwonende huishou dingen, waaronder 52.250 huishoudin gen, die vertrekken met andere huis houdingen deelden en 3117 met onvol doende slaapruimte. Het totaal aantal huishoudingen van één persoon was 61.270, waaronder 23.730 alleen in een woning, 10.279 als hoofdbewoner en 25.371 als kamer bewoner. Het aantal huishoudingen van twee personen was 132.430, van drie 116.183, van vier 93.447, van vyf 51.664, van zes 26.508, van zeven 13.947 van acht 7657 en van negen en meer personen 10.757. Het gemiddelde aantal personen per huishouding bedroeg in de provincie Noord-Holland 3.70 (Nederland 4.04). Er waren 273.762 huishoudens met echtpaar met kinderen en 108.505 zon der kinderen, 49.458 huishoudens zon der echtpaar met kinderen en 20.686 zonder kinderen, 20.001 alleenwonende mannen en 41.269 alleenwonende vrou wen. Het totaal aantal huishoudingen met kinderen bedroeg 323.220, het to taal aantal kinderen 749.345, of ge middeld 2.32 per huishouding (Neder land 2.61). Daar hier slechts sprake is van inwonende kinderen, geven deze cijfers geen zuiver beeld van de hu Minister Stikker in Batavia: Aneta verklaart uit doorgaans be trouwbare bron vernomen te hebben, dat de Nederlandse regering het ant woord der republiek Indonesia op voor stellen aangaande een hervatting der politieke onderhandelingen onbevredi gend acht. Voorts wordt vernomen, dat Cochran minister-president Hatta te Djokja op de hoogte heeft gebracht. Van republikeinse zyde wordt vernomen, dat Hatta thans „de Nederlandse uitno diging" overweegt en de uitnodiging der voorlopige federale regering om naar Batavia te komen voor een „belangrijke bespreking in verband met de kwestie oorlog of vrede". De bespreking zou gevoerd worden met minister Stikker, die inmiddels per vliegtuig te Batavia arriveerde. Een vooraanstaande republikein heeft tegenover Reuter verklaard, dat, indien minister Stikker tot de slotsom zou ge- raken, dat de republiek het bestands verdrag niet kan nakomen, men waar schijnlijk het oprukken van het Neder landse leger naar Djokja zou mogen verwachten. Hatta is bereid. Antara maakt bekend, zo meldt Reu ter, dat Hatta erin toegestemd heeft de Nederlandse minister van buitenland se zaken, Stikker, te ontmoeten „ten einde een gunstige atmosfeer te scha pen voor de heropening van de dood gelopen onderhandelingen met Indo nesia". ORDER „STAAKT HET VUREN" EN NOORD-PALESTINA. Generaal William Riley, de voor naamste waarnemer der V.N., heeft een order „staakt het vuren" uitge vaardigd voor het noordelyk front in Palestina, waar de strijd tussen Joden en Arabieren Zaterdagnacht en gister morgen werd voortgezet. Oud-lid van Hoge Raad kocht ambtenaren om De rechtbank te Amsterdam behan delde de zaak tegen mr. W. M. Weit- jens, in de bezettingstijd lid van de Hoge Raad der Nederlanden. Deze W. zou ten einde in contact te kunnen ko men met de als politiek delinquent ge detineerde effectenmakelaar Rephols twee oud-ambtenaren van de Centrale Vermogens Opsporingsdienst en be drag van ƒ5000.— als steekpenningen hebben aangeboden. Weitjens was niet verschenen, evenmin als zijn ver dediger. De officier van justitie acht te aan de hand van het getuigenver hoor de poging tot omkoping bewe zen en eiste een gevangenisstraf van 6 maanden. Uitspraak volgt op 13 No vember a.s. Bestandontwerp voor de Negeb aangenomen Een subcommissie van de Veiligheids raad, waarin China, Engeland, België, Frankrijk en de Oekraine zitting heb ben, heeft haar goedkeuring gehecht aan een Frans compromisvoorstel, volgens hetwelk in drie stadia een bestand be reikt zal worden voor het gebied van de Negeb in Palestina. Ook dr. Ralph Bun- che, waarnemend bemiddelaar, hechtte er zijn goedkeuring aan, terwijl alleen de Oekraine tegenstemde. Van Dam bokst om de Europa-titel Volgens een verklaring van Premont, de manager van Cyrille Delannoit zal de wedstrijd tussen Delannoit en Luc van Dam, die Zaterdag 6 November te Brussel plaats vindt, een officieel ge vecht om de Europese titel middenge wicht zyn. De strijd zal gaan over 15 ronden met een neutrale scheidsrechter, die waarschijnlijk van de Franse natio naliteit zal zijn. HANDELSVERDRAG MET BULGARIJE. Tussen Nederland en Bulgarije is 'n handelsverdrag gesloten, dat voorziet in een uitwisseling van producten ter waarde van veertien millioen gulden. Op grond van dit verdrag, dat geldig is tot eind 1949, zal Bulgarije tabak en landbouwproducten leveren en Ne derland chemische producten, machi nes en rubber.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1