Siad en OmqeiMiQ AGENDA Sporiuit: Wering van slechte lectuur en toezicht op de Openbare leesbibliotheken Het beeld van Christus Koning ingewijd Heiloo Associatie viert het zilveren feest 5i Pancras Broek op Langendijk Noord-Scharwoude Langedijk Alkmaarse Alc Gemeentelijke censuur Op verzoek van B. en W. is een on derzoek ingesteld naar de maatregelen die getroffen kunnen worden ter we ring van pornografische lectuur. Het Wetboek v. strafrecht dreigt reeds met vrij zware straffen tegen hem. die een voor de eerbaarheid aanstotelijk stuk verspreidt of in voorraad heeft, maar stelt daarbij de eis, dat de dader met de inhoud bekend moet zijn cf ernstige re den moet hebben om te vermoeden, dat het geschrift aanstotelijk is voor de eer baarheid wat meestal niet te bewijzen is. Het wetboek van strafrecht stelt strafbaar hem, die de jeugd met lec tuur of afbeeldingen in aanraking brengt welke zijn zinnelijkheid kunnen prikkelen, maar heeft geen bepalingen tot bescherming der jeugd tegen in an der opzicht ongeschikte lectuur. Door opname in de politieverorde ning van een bepaling waarbij in het algemeen het verspreiden e.d. van por nografische lectuur strafbaar gesteld wordt zonder dat voor de strafbaarstel ling vereist wordt bekendheid met de inhoud der lectuur of het vermoeden, dat deze pornografisch is kan men reeds tot een beter resultaat komen. De Hoge Raad heeft bij arrest van 24 Maart 1930 beslist, dat een dergelijke aanvullende bepaling verbindend is. De commissie acht het noodzakelijk dat er vooral maatregelen worden ge troffen. dat de jeugd niet via de uit leenbibliotheken met voor haar verkeer de boeken in aanraking komt, mede omdat de ouders niet steeds toezicht kunnen uitoefenen. Het is daarom wen selijk in de politieverordening nog enige bepalingen op te nemen krach tens welke de openbare leesbibliothe ken enigermate onder toezicht van B. en W. komen, waarvan reeds aanstonds een belangrijke preventieve werking kan uitgaan. Eigenaren of beheerders van open bare leesbibliotheken moeten dan van de uit te lenen boekwerken een catalo gus aanleggen waarin de boekwerken, die aan jeugdige personen mogen wor den uitgeleend duidelijk zijn aangege ven, terwijl B. en W. de bevoegdheid hebben om in overeenstemming met het advies van een daartoe door hen te benoemen commissie, de boekwerken, welke zij voor jeugdige personen on geschikt achten te schrappen. Daarnaast moet een verbod komen om boeken buiten de catalogus óm uit te lenen en meer speciaal om boeken aan jeugdige personen uit te lenen, die niet in de ca talogus zijn aangeduid als voor de jeugd tot 18 jaar geschikte wer ken. Van zeer gezaghebbende zijde is be weerd, dat bepalingen als deze in strijd zouden zijn met art. 7 der Grondwet volgens hetwelk niemand voorafgaand verlof nodig heeft om door de druk pers gedachten of gevoelens te open baren behoudens ieders verantwoorde lijkheid volgens de wet. Slechts de wet kan dus beperkende bepalingen in het leven roepen. Volgens de vroegere ju risprudentie mag de gemeentelijke Wetgever in het belang van de open bare orde beperkingen opleggen. Deze mogen echter nooit een algehele be lemmering van de vrijheid tot versprei ding van gedrukte stukken tengevolge hebben en mogen zich ook niet keren tegen stukken van een bepaalde inhoud en strekking. JK HEET JAN" Ons is een geheim ontsluierd. De identiteit van een monter kereltje is ons onthuld. Maandenlang verkeerden wij in spanning, hoe wel zijn naam zou luiden. Thans behoeven wij niet langer te piekeren. Het ventje, dat daar zo parmantig rondstapt, heet Jan en de R met het kroontje erboven, op zïjn hoge witte koksmuts, is de R van Rin gers. Dat laatste wisten wij al en met ons vele honderdduizenden over de ge hele wereld verspreid. Maar dat „Jan", ziet u, daarnaar hebben wij moeten raden. Want Jan was het onderwerp van een prijsvraag, die per folder ver spreid werd onder de relaties van de firma Ringers. Relaties, die vele zijn en van verre komen. Dat bewijst de uitslag wel, die per advertentie werd bekend gemaakt. Is niet de eerste der drie gelukkigen de ziekenverpleger A. Blaauwboer en luidt diens adres niet Veldpost Palembang. Wie weet, ziet deze prijswinnaar daarginds niet de cacaobonen groeien, die in de fabriek aan de Noorderkade verwerkt worden tot cacao en chocolade. Al gaat dat ver werken dan ook met grote moeilijk heden gepaard, door het gebrek aan (vooral vrouwelijke) werkkrachten. Dat probleem op te lossen is voor de firma Ringers evenals voor talloze andere on dernemingen in ons land van de uiterste urgentie. Als de oplossing eenmaal daar is, zal de witgemutste Jan zeker nog in veel rrjeer huisgezinnen zijn intrede doen, dan thans reeds het geval is. MUTATIES BIJ BELASTING INSPECTIE. Bij min. beschikking is de heer L. Bosch, hoofd van de inspectie der be lastingen te Drachten, met ingang van 1 December a.s. verplaatst en aange wezen als hoofd van de inspectie dier middelen te Alkmaar. Aan hem is toe gevoegd de heer D. P. Ebbinge, inspec teur van 's rijks belastingen te Delft in de plaats van de heer J. C. Hofman te Alkmaar, die benoemd is tot hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Den Helder. GESLAAGD. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeu- tisch examen voor scheepsbouwkundig ingenieur onze stadgenoot, de heer C. De Hoge Raad overwoog evenwel in 1939 dat art. 7 van de grondwet niet in de weg staat aan wettelijke bepalingen, die tegen het openbaarmaken of ver spreiden van gedrukte stukken of af beeldingen van bepaalde strekking straf bedreigen waarbij men zich op het standpunt heeft gesteld, dat hier het begrip „wet" opgevat moet worden in materiële zin, zodat ook plaatselijke verordeningen hieronder gerekend die nen te worden, welk arrest fc-1 bestre den is. De commissie meent evenwel, dat de voorgestelde bepalingen de toets van de hoogste rechter kunnen doorstaan. Zij meent overigens, dat deze bepalingen los staan van het beginsel der drukpers vrijheid, omdat zij een redelijke beper king beogen in het belang der open bare orde, zedelijkheid en de opvoe ding der jeugd, welke h.i. op één lijn staat met de beperkingen in het be lang der openbare orde welke revcU' door de jurisprudentie zijn aanvaard. Bovengenoemde bepalingen zijn gefor muleerd tot een ontwerp tot aanvul ling van de politieverordening dezer gemeente die Vrijdagmiddag in de raad ter vaststelling zal worden aan geboden. Eerste feestavond van A.G.O.V.A. Zaterdagavond werd door de perso neelsvereniging Agova" van de Ato- Vna Gend en Loos een feestavond in 't Wapen van Heemskerk gehouden. Na een openingswoord van de voor zitter, de heer Keesen, sprak de hoofd directeur, de heer Van Wessen. Spre ker wees er op, dat het bedrijf na de oorlog verdubbeld is en dat een perso neelsvereniging onmisbaar is in een goed bedrijf. Hierna werd door Agova een toneelstuk opgevoerd, getiteld „De Maandagochtendziekte" van Gerard Nielen. Dit stuk handelt over een pa troon, die door zijn onbeheerst optre den en zijn conservatieve inslag een ieder het leven zuur maakt. Door een gezamenlijk tegenoffensief van het per soneel, ziet de patroon tenslotte zijti fouten in en aan het eind van het stuk is hij de goedheid zelve. De opvallende figuren in dit toneel stuk waren de heren J. Contant, P. Gouda en H. Groeneveld. In aanmer king genomen, dat verscheidene van deze amateurs voor het eerst op de planken stonden, hebben zij heel aar dig spel te zien gegeven. Er heerste 'n bijzonder prettige geest in de zaal, die nog verhoogd werd door de vele tractaties. Na afloop dankten de heren Keesen en Groeneveld degenen, die tot het slagen van de avond medewerkten. De Naco-band zorgde er voor, dat men daarna nog tot twee uur kon dan-' sen. BIJZONDERE SAMENKOMSTEN MET Ds. VELDKAMP. Velen zullen zich nog de drukbe zochte bijeenkomsten herinneren, die ds. D. W. Veldkamp van Hilversum in het voorjaar in Alkmaar heeft ge houden. Op uitnodiging van de Ge- meenschapsbond zal deze bekende Ma- ranatha-prediker Dinsdag en Woensdag 2 en 3 November zowel 's middags 3 uur, als 's avonds half acht in het ge bouw Waakt en Bidt spreken over ver schillende tijdvragen, en over de weg tot blijdschap in donkere dagen. Zeer zeker zullen ook thans velen deze bij eenkomsten bezoeken. VAN DE POLITIE Op verzoek van de Rijkspolitie Medemblik werd een met een woon wagen reizend persoon wegens ver duistering van een paard aangehouden. Het dier werd bij een Alkmaarse stal houder in beslag genomen. In de nacht van Zaterdag op Zon dag werd op de Westerweg een man gevonden, die een hoofdwonde had. Hij bleek in staat van dronkenschap te zijn. VERKEERSSTREMMING Met ingang van vandaag is de brug bij het Overdiepad over de Nieuwlan- dersingel wegens reparaties aan het wegdek afgesloten. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) MAANDAG Harmonie-Tehater, 8 uur: Anna Ka- renina, 18 jaar; Victoria-Theater, 8 uur: Kismet, tot 14 jaar onder geleide; Cine ma Americain, 8 uur: Tarzan en Tanya 14 jaar; Gulden Vlies: HOV-concert. DINSDAG. Harmonie-Theater, 8 uur: Anna Ka- renina, 18 jaar; Victoria-Theater, 8 uur: Kismet, tot 14 jaar onder geleide; Cine ma Americain, 8 uur: Tarzan en Tanya, 14 jaar. Waagplein e.o.: Najaars-vee- markt. BONNEN HALEN Zij, wier familienaam begint met de letters D en F moeten morgen, Dins dag 2 November hun nieuwe bonkaar ten 901 afhalen aan het uitreikings lokaal van de distributiedienst. Wij presenteren U Cabaret-Revue in 't Gulden Vlies Gisteravond werd in het Gulden Vlies een uitvoering gegeven, die men met veel goede wil een cabaret-revue zou kunnen noemen. Er was nog een vrij grote belangstelling, waarvoor de na men Albert de Booy en Siem Nieuwen- huzen wellicht aanleiding waren. Nu veel te genieten was er niet. Albert de Booy wist een verdiend succes te be halen, met zijn zang, ..aardige imitatie van Oliver Hardy zijn lied over Swing en Jazz. De twee schetsen van Siem Nieuwen- huizen hadden niets om het lijf: De laatste van „de scheersalon" was vroe ger een geliefd nummer op kindervoor stellingen. Siem is nog wel vlot en heeft routine, maar de nummers waarin hij optreedt zijn al heel onbetekenend. Henk Buckman als conferencier bleek een beginneling. Zijn nummer na de pauze deed ook weinig. Cas Rus was 'n goede begeleider. De dans van Mary Scotty had al bedroefd weinig van een Czardas! Franc's Rhythme-ensemble was eerste gehandicapt door een on willige microfoon; later brachten zij enige ensemble-nummers uit hun reper toire, die echter niet veel indruk maakten. De zang- en dansnumnjers van de Sweet- en Lovely's kunnen iets worden vooral als de twee jongedames serieus oefenen en aandacht willen besteden aan de uitspraak van Engels en Frans. Als geheel een avond om maar gauw te vergeten. ERNSTIGE AANRIJDING Zaterdagmiddag om half een vond er een ernstige aanrijding plaats bij de Friese brug. Een 22-jarige motorrijder uil Hoofddorp reed over de Heren straat in de richting van de brug. Van de Dirk Duivelsweg kwam op dat ogenblik een vrachtauto, die voorrang had. De motorrijder reed echter door en ondanks krachtig remmen van de vrachtauto volgde een aanrijding. De jongeman werd drie meter meege-' sleurd en bleef toen op het wegdek liggen. Door de G.G.D., die spoedig ter plaatse was, werd hij overgebracht r.aar het Centraal Ziekenhuis, waar bleek, dat hij het linker been gebro ken had. Hij zal bovendien een bekeu ring krijgen wegens het niet verlenen van voorrang. SNEL SPEURDERSWERK In de nacht van Zaterdag op Zondag werd door een cafébezoeker aangifte gedaan van diefstal van zijn porte- monnaie. De man had deze even op een tafeltje gelegd en direct daarna bleek ze gestolen te zijn. De politie slaagde er even later in, de dader in een ander café aan te houden. Hij bleek de pprtemonnaie nog in zijn be zit te hebïjen. DIERENBESCHERMING. Sinds een week zwerft te Alkmaar een klein wit hondje, bruine oortjes, reu, blijft klein. Komen aanvliegen een ongeringde postduif Westerweg no. 294. Ter be schikking een zwarte herdershond. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij de inspecteur C. Ver- wer, Baanstraat Alkmaar. De wethouder !voor Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer M. Coerts is Woensdag 3 November a.s. verhinderd spreekuur te houden. Gistermiddag verzamelde zich op het Doelenveld een groot aantal mensen, die met het muziekkorps St. Caecilia aan het hoofd, door de stad naar de St. Joseph kerk aan de Singel trokken, om daar de onthulling en inwijding van het „Christus Koning"-beeld bij te wonen. De vaandels van vele katho lieke organisaties werden in de stoet meegevoerd. De vaandels werden voor de kerk geplaatst, waarna de voorzitter van het genootschap van de Stille Omgang, de heer J. Baart, een welkomstwoord sprak. Hierna viel het om hulsel en wijdde Deken Jacobs het beeld in. De gezamenlijke kerkkoren zon gen onder leiding van Johan Kuiper enige liederen. Nadat de Zeer Eerwaarde Heer Binkhorst een kernachtige toespraak had gehouden, volgde een bloemenhulde, waarmee de plechtigheid werd besloten. De inwijding van het beeld heeft in katholieke kringen grote belangstelling getrokken, zodat een duizendkoppige menigte zich rond de kerk had verzameld. Onze foto toont het beeld na de onthulling. Burgelijke Stand Géborén: Olga J 'M,' "docfótér van W Kasch- en L Th van der Meer Johan nes P B, zoon van W J ten Broeke en W de Nijs Theodorus J, zoon van Th Eilander en J van Graft Sophia M, dochter van C M de Wit en P Pauw Johan, zoon van J van Alfen en G van den Berg Marian, dochter van J J Heemskerk en G C Avis Johanna M, dochter van L C de Waard en J J M van der Vegt Getrouwd: Jan M Kroeke en Geer- truida C Hulskamp Ulrich J Rutgers en Gretha K Daalder Johannes M Koop- mans en Maria H J Arntz O ve rieden: Geertje Langedijk> 51 jaar, weduwe van A van Nijkerken BURGERLIJKE STAND Geboren: Yvonne dochter van J N Maasland en M G Jones Margaretha M U, dochter van N Bolten en G M Gaarthuis Pieter E, zoon van E Ver hoeve en H Koster Alexander A G, zoon van J J A Smit en B M Zonderhuis Ondertrouwd Cornelis Liefting (te Castricum) en Catharina M de Wit Gerardus W Bon (te Amsterdam) en Geer trui Johanna Haghuis Gerardus Snel en Rika Denneman Getrouwd Johannes C de Vlugt en Catharina M Sengers Johannes de Leeuw en Wilhelmina Bolten Jan J Stam mes en Katriene M S Rosendal Hein- rtch C Wiemeijer en Johanna van der Steen Coenraad Ouweltjes en Minke Brandsma Overleden: Willem Stroink Eli sabeth K Siebrands, weduwe van Hoger- vorst 25 jaar uitvaart verzorging In alle stilte en met slechts een fees telijke herdenking in eigen kring is de zer dagen het feit gememoreerd, dat de Associatie Uitvaartverzorging Alkmaar en Omstreken vijf en twintig jaar be stond. Inderdaad leent een vereniging als deze zich niet tot uiterlijk feest betoon, doch 'n zilveren jubileum mag toch anderzijds ook niet aan de aan dacht ontsnappen. De heer T. Bonsema, de huidige voorzitter heeft ons een en ander verteld uit de geschiedenis van de Associatie. De vereniging werd opgericht op I October 1923. Vanaf het begin stelde de Associatie zich ten doel het pro pageren en zoveel mogelijk in practijk brengen van het beginsel, dat het stof felijk overschot van een mens geen voorwerp mag zijn van winstbejag. Door dit standpunt bleek het nodig te zijn een zware strijd te voeren tegen veel misstanden, die op dit terrein heersten. Want het winstbejag is oor zaak dat zelfs op het gebied van be grafenisondernemingen men zich niet ontzag (en zelfs in enkele gevallen nog niet ontziet) zoveel mogelijk te „ver dienen". De Associatie pakte de zaken krach tig aan. Zij was de eerste vereniging, die beschikken kon over auto's, voor het uitvoeren van begrafenissen. Toch zijn ook thans nog, na een kwart eeuw rijtuigen in gebruik, naast het moderne vervoermiddel, de auto. Want nergens, zo vertelde de heer Bonsema ons, blijkt men meer aan tradities te hechten, dan op het gebied van de teraardebestel ling van een geliefd familielid. Niet alleen met de vraag auto of rij tuig is dit het geval, doch eveneens met de uitvoering van de begrafenis, en zelfs met afwerking en houtsoort van de kist. Daarom heeft de Associatie zich vanaf het begin op het standpunt gesteld, dat een ieder vrij moet zijn in zijn keuze. De Associatie kent geen klassen en zoekt het niet in uiterlijk vertoon. Men is intussen begonnen met ge leend geld. De Christelijke werkmans bond stelde als lening een som beschik baar en door de aard van deze crediet- gever was de vereniging oorspronkelijk wat eenzijdig georiënteerd. Men heeft dat echter spoedig veranderd, door contact te zoeken met en vooral ook bestuursleden te kiezen uit alle bevol kingsgroepen. Na drie jaar vond de associatie erkenning en werd goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 27 December 1926, later herzien bij K.B. van 2 Augustus 1939. De oorspronke lijke medewerkers, zoals de heren Pool, Kuiper, Van Heerden, kwamen alle voort uit de Werkmansbond doch bin nen het jaar was de vereniging omge schakeld en thans, na vijf en twintig jaar werkzaamheid, telt zij meer dan 3000 leden-gezinshoofden. In de loop van haar leven verzorgde de Associa tie meer dan 4000 uitvaarten, waarvan in het laatste jaar 1947 alleen al 227. De Associatie is niet de oudste in ons land. Haarlem was reeds voorgegaan. Later volgden ook Zaandam en Den Helder. Als voorbeeld, welk een grote plaats een dergelijke vereniging in de samenleving inneemt, noemde de heer Bonsema de zusterorganisatie te Am sterdam, die niet minder dan 50.000 le den telt. De Associatie heeft eigen per soneel, dragers en anderen, die zich be lasten o.m. met het rondbrengen van kaarten. Aan zich heeft zij verbonden vaste leveranciers van kisten e.d., doch wij zeiden het reeds, een ieder is vol komen vrij in zijn keuze. En in de heer Van Heerden, de directeur-uitvoerder heeft de vereniging steeds de juiste man op de juiste plaats gehad. Het personeel (dat geen invloed op de gang van zaken kan uitoefenen, daar het niet in het bestuur kan worden gekozen) ontvangt een salaris, dat wettelijk gere geld is. Opmerkelijk noemde de heer Bonse ma het, dat wanbetalen practisch nooit voorkomt. Zelfs de minst draagkrach- tigen houden vast aan de traditie van 'n keurige begrafenis. Ook hier spreekt de gewoonte, de oude traditie, een woord mee. Nu werd dus dezer dagen het zilve ren jubileum gevierd. In intieme kring verzamelde zich het personeel rond het huidige bestuur, bestaande uit de he ren T. Bonsema, voorzitter, J. G. Den Hollander, secretaris, J. Kwast, pen ningmeester en J. W. Beudeker, L. Fehres en W. Derksen, om de kwart eeuw arbeid te herdenken. Burgemeester Eegt eerste steen Vrijdagmiddag j 1 om half drie had on der geringe belangstelling de eerste steen legging plaats van de nieuwe Woningwet- weningen, welke aan de Vijzellaan in onze gemeente gebouwd zullen worden Er is alhier ook een woningbouw-ver- eniging opgericht, maar daar de statuten nog steeds niet zijn goedgekeurd, heeft het gemeentebestuur besloten zelf met de bouw van één dubbele woning te begin nen, gezien het nijpende woninggebrek in onze gemeente Hierbij waren aanwezig architect Vis ser, gemeente-opzichter Bruin, wethouder De Kraker, het bestuur van de Woning bouwvereniging „St Pancras" en aanne mer Smit met het personeel Alvorens tot de eerste steenlegging overste gaan sprak burgemeester Kroonenburg een kort woord, waarin hij dank bracht aan de heren Bruin en Visser voor de vlugge afdoening van zaken Hij hoopte dat de woningbouwvereniging gauw het werk zou kunnen overnemen Hierna hanteerde de burgemeester op vakkundige wijze de troffel en de specie Nadat deheer Visser, architect, een dankwoord aan de burgemeester bracht, nam de heer Jn van Graft, Öestuurslid van de Woningbouwvereniging, het woord Hij prees de handelingen van het ge meentebestuur, dat tijdelijk hulp in de nood had gebracht Afscheid ds. Wiegers Zondagmiddag heeft ds Wiegers afscheid van de Nederlandse Hervormde gemeente genomen wegens zijn vertrek naar Mid- denmeer Na zijn predikatie richtte ds Wiegers zich o a tot ds Bijlsma van Broek op Langendijk, die het conslulentschap zal waarnemen, tot zijn collega's van de Ring Scharwoude, tot de leden van de Kerkeraad van Dirkshorn waar ds Wie gers 's morgens afscheid had genomen tot de Kerkvoogdij, waarbij hij opmerkte, dat de plannen tot restauratie van het Witte Kerkje thans vrijwel gereed en op punt van uitvoering verkeren, tot de Ker keraad en tenslotte tot de gemeente Namens de Kerkeraad van de Neder lands Hervormde kerk bracht ds Bijlsma de dank over voor het door ds Wiegers in die gemeente verrichtte werk Voorts voerden de burgemeester van St Pancras en namens de Kerkeraad de heer Jb Mad- derom het woord VERGADERING „DE LOFSTEM" Eén dezer dagen schreef „De Lofstem" te Broek op Langendijk een ledenverga dering uit De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend door de heer H Vinke De agenda bevatte weinig be langrijke punten, maar bij de rondvraag werd besloten, dat men in de vervolge niet meer zal deelnemen aan concour sen, die op de Christelijke feestdagen worden georganiseerd, tenzij één dezer concoursen van zeer groot belang is Twee uitnodigingen bleken voorts binnengekomen te zijn en wel van „Kunst na Arbeid'» te Zuid-Scharwoude voor 12 November en uit Den Helder voor 18 December a s Als bestuursleden werden voorts de he ren Vink en Koedijk herkozen Wil niet onnodig claxonneren, Houd liever in. Laat anderen passeren! ZENDINGSCOMMISSE Binnen het kader der door de Ned Herv Kerk uitgegeven richtlijnen ten aanzien van de uitwendige zending, zal het Tasik- mal'aja-comité niet meer opgericht wor den Daarvoor in de plaats is een zen dingscommissie ingesteld, die met de com missies uit andere gemeenten in de clas ses Hoarn en Alkmaar de zendingsposten op Bali zal verzorgen Want hoewel de Nederlandse regering de Zending van buitenaf geen toegang t p Bali wil verlenen, Js er door daar ge vestigde Christelijke gemeenteh een be roep op hulp uit Nederland gedaan De Zendingscommissie bestaat uit de he ren Aartsen, Blom, S'^rijbis en de dames Kouwen—Wiering, Bak—Groen en Keizer— Dekker HET „VIERDE BEEST" Zondagmiddag bracht onder auspiclén van de Bond zonder Naam Willem Goos- sens' Volkstoneel een opvoering van „Het Vierde Beest", het toneelstuk van pater llenri de Greeve Uit het stuk viel vooral de soldaten humor op, die zonder aanstotelijk te zijn, voortreffelijk de sfeer weergaf De figuur van Kurt Lody is minder aanvaardbaar dan die van Heinrich Stingeder Dat niet zo zeer omdat de Lody's zeldzaam waren, als wel om het feit, dat deze figuur psy chisch „niet volkomen zit" Er is met enthousiasme gespeeld, wat niet verhinderde, dat de pathos van de dialoog zo nu en dan hinderlijk werkte Het „Volkstoneel" wordt altijd bedreigd door een vals sentiment en daaraan ln ook dit siuk niet geheel en al ontkomen Niettemin, dubbel en dwars het zien waard! SCHAAKMAT In de eerste klasse geven W Kaan en A Slink elkaar weinig toe A Slink bracht F Semeins op een buitengewone wijze de nederlaag toe, terwijl G Keppel van W Kaan verloor G C Krijgsman is „der Dritte im Bunde" door overwinningen op K Bierman en H Bouwens D Konijn zal tegen G Keppel wel aan het kortste eind trekken K Bierman zag kans D Konijn in een zodanige stelling te brengen dat de partij wel met remise zal eindigen In de tweede klas versloeg C P Wits- meer C J Glas, terwijl W P Groot Jn Klinkert met een nul naar huis stuurde, evenals G Goudsblom Dr J de Wit kreeg genoeg van nederlagen en won van J Bouwens Maar hij verloer van D Koorn De afgebroken partij Bouwens—Kroon laat geen voorspellingen toe In de derde klas moest G van Loenen de leiding afslaan door te verliezen van P Kloosterboer en J Ootjes Daardoor werd N Kaan de man ln deze afdeling, te meer daar hij C Goemans versloeg J Ootjers dwong voorts j Kamper tot re mise C Goemans kon het ook niet tegen Jn Moeyes klaren E H Koólaard trapte in de listig opgezette val van A Menema wat hem de punten kostte In de vierde klase versloegen Jb Bakker en C Wagenaar respectievelijk S Wits- meer en G Toren J' G Glas en C Kliffen lieten het bij remise, terwijl Jn Wagenaar acthereenvolgens verloor van Jn Stoop en Jb Bakker H Witsmeer boekte tenslotte de volle winst op Jn de Jager PROPAGANDA-AVOND NJN Zaterdagavond draaide in „Concordia" een propaganda-film voor het NJN Het NJN-werk, dat aan de Langedijk al niet meer onbekend is, ontving hierdoor gro tere nadruk De film werd omlijst door guitaar- en accordeon-muziek van enige NJN-ers, die op werkelijk niet onver dienstelijke manier de stemming er in wisten te brengen De film over het natuur-monument „De Beer" op Rozenburg dateerde van vóór de oorlog en dus uit een tijd toen dit bezit aan natuurschoon nog niet zo deerlijk ge havend was In de film kwamen tal van technisch- uiterst knappe opnamen voor Zo van de kievit uiterst zeldzame opnamen De film werd voorts nog mondeling toegelicht door de maker, de heer Van Sijn Er bestond een dankbare belangstelling voot deze avond HET TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN Het Tehuis voor Ouden van Dagen is één der „brandende'» kwesties Het ligt ln de bedoeling binnen afzienbare tijd tot stichting van een nieuw gebouw over te gaan Het gebouw zal zich dan aansluiten bij de verdere uitbreidingsplannen Voorlopig staat een en ander nog op papier, maar de samenwerkende vrouwen verenigingen van Langedijk hebben nu een bazar op poten gezet om althans de financiële grondslag voor de bouw te leggen Het bestaande Tehuis, dat dage lijks moeilijker de verpleegden onderdak kan verschaffen en waaraan steeds gelapt moet worden, Is al dikwijls een bron van. discussies in de gemeenteraad geweest, temeer waar door ruimtegebrek verschei dene oudjes elders onder dak gebracht moeten worden Met de nieuwbouw hoopt men aan deze toestand een eind te zullen maken en waar de betrokken autoritie- ten gunstig tegenover dit project staan, zal de verwezenlijking van een en ander hopenlijk niet lang meer op zich laten wachten Marktberichten LANGEDIJKER GROENTEN-CENTRALE. 2500 kg aardappelen, bevelanders f 5.20, 10.000 kg gele kool f 5f 5.80, 87000 kg witte kool f 4f 6, 4600 kg andijvie f 4.20f 4.60, 6500 kg peen 2 f 5.50, 9300 kg biet f 6—f 6.20, 8000 kg uien f 7.50f 7.80, grove f 7f 7.40, 200 stuks bloemkool f 25f 29. WARMENHUIZEN, 30 Oct. 51.000 kg. rode kool 69,30; 44.000 kg. witte kool 5; 1100 kg. uien 7,507,70; 1750 kg. peen II 5,70, III 5; 2600 kg. bieten 6; 200 kg. slabonen 2681; 4000 kg. Eigenh. 6,10. NOORDERMARKTBOND, 30 Oct. 2500 kg. aardappelen, Eigenh. 4,40, Eer stelingen 4,80, Bevelanders 4,10, blauwe Eigenh. 5,50; 200 kg. groene kool 5,90; 50.000 kg. witte kool 45; succes wit te kool 6; 800 kg. andijvie 4,204,60; 8600 kg. peen II 5,50, III 4—4,20; 500 kg, uien 7,10, drielingen 5, nep 8,50. Slechts drie Alkma; len kwamen het afge het veld. Het heste re kregen door de v< van Jong Holland di« Dindua wonnen. Doe maarse Boys hielden wedstrijd tegen GVO tegen deze ernstige i te spelen. Bovendien nog onverwachte hul; steyn dat nota bene n wist te winnen. Alen teleur door met maar Rapiditas te verliezer derlaag kelderden de de 2e naar de 5e plaa nu tezamen met Keni tegengoals. AF< AFC dat een vrije de lachende derde bi De SpartaanDWV, e eindigde zoals hij w: ziet er naar uit dat strijd zal worden tuss sterdamse ploegen, di schijnen aan te gever derby ZaandijkWFC draw het geen voor Z onverdienstelijk resul' gaat rustig door met ken, doch mocht nie ook Volendam Zon punt kon veroveren. D.W.V. A.F.C. Spartaan Elinckwflk Vriendensch. W.F.C. Zaandijk H.V.C. Velox Volendam Hilversum 8 6 7 5 6 3 7 4 7 3 8 2 7 2 7 2 7 2 6 2 8 1 UW ZFC krijgt ernstige UW dat SDW op eig verslaan waardoor d evenveel verliespunt ZFC. De nieuwe fori had tegen West Frisi: dat West Frisia thans heeft als Alcmaria. D ten TOG met de pu; terwijl Watergraafsme voet dwars zette. Z.F.C. U.V.V. T.O.G. West-Frisia Alc. Victrix Hercules Watergr.meer Rapiditas S.D.W. O.S.V. Kennemers 7 6 i 6 5 7 4 8 4 8 4 7 3 7 3 i 6 2 8 2 7 1 7 1 W WE is weer een Zelf won deze ploeg wijl KW door Heide Zilvermeeuwen nam KW over door van ADO '20 en Beverwijl ten. V.V.E. Zilverm. K.V.V. Vitesse A.D.O. Beverwijk Helder B.K.C. Aiw. Forward 6 Succes 8 Het wordt eentonig kers. Zondag werd v hetgeen dus de zever tekende. Een verrassi een prettige, was de DEM tegen Purmerst spel van de Boys teg Ie klasse, district 1 gels 3—1, Blauw-Wit- GooiADO 13, S Haarlem—Ajax 1—4. District n: Zeebur HBS—DFC 5—2, DHC EDO 2—1, Neptunu District III: Hera HengeloAGOW 2- Go Ahead 01, Be Q 2—1, NEC—Enschede District TV: Willem bantia—De Spechten Juliana 53, BWI VVV 1—0. District V: Frieslanc renveenAchilles 3- Velocitas 13, Be Qr GVAVHSC 1—1. District VI: De Bar Sitt. BoysHelmondi PSV 2—0, Longa—Ble EmmaNO AD 32. 2A: Zaandijk—WFi schaarHilversum 4- DWV 0—0, Velox—Vo wijk—HVC 3—1. 2B: AlcmariaRap FrisiaOSV 21, SD' nemersTOG 13, 1 Hercules 10. 3 A: WESucces 6 meeuwen 02, Helder Beverwijk 11. 3 B: GVOAlkm. HRC 1—5, Hollandia— Purmersteijn 01. 4 A: VroneWierin, xel—LSVV 4—0, Scho W atervogelsBerdos 4B: BergenOudes zenSporters 11, Si hoppers 03, St. Ge WW—de Rijp 1—1. 4 C: AssendelftC WSV 2—0, Monnike LimmenODIZ 30. 4 E: DVAVWB SDZ 21, Madjoe Wilskracht 02.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2