fa»/ 300 Yankees ondernamen een „doden-expeditie" DE LICHTSTAD BLEEF ZICHZELF Oudertrots lo(ten, mm! 145,- ma 124,- 3440 1450 24' 70 icrediet t. ANN IN exter") Qa c'est Paris Maar alles is peperduur Hef nieuwe boek Medische brief Z.- en N. Schermer Zesiig mijl achter het front moesten zij kameraden uit een Duits kamp bevrijden Generaal Patton erkende zijn noodlottige fout Dr. Malan versierki zijn positie National stische partij krijgt Duitse aanhang Egmond aan Zee l-Pan»of- y| t S dl, v.a. e Matras, met srtrokken, met Sedstel, 3 dig. 297s i dig., zware maten «54 4,50 3 ;iale :hts kwal. /oor ehalen, M 75 1,95 1 >r glas »rre weder- 'erkrijgfoaar tan Sinter- vermelden e receptie- nterklaas. si. eer zult ontmoeten? [iet weet wie U be- ki aarzelend, „hoe- i voorkomt., wacht die Jansen van de ist, die bedoel ik", ag hem voor hét el in de schouder 'ampus-hotel werd 1, die de vertrektij- ansporten die door werden aangeval- zegt Rikki, „of., iet spel?" „Nee, he- net dezelfde vijan- e vorige keer. hij achter zit.." De heer J. van Riet, de eigenaar van hotel Victory te Alkmaar, schrijft ons uit Parijs: De PARIJSE FAMILIE die verleden jaar in Alkmaar verbleef, had wel gelijk. Ze zeiden: „Ah, Monsieur, Paris, re n'est plus Paris!" Ik wilde het toen niet geloven. Maar er is inderdaad veel veranderd, hoewel Parijs toch altijd nog Parijs is en.Parijs is niet te ver vangen! Het is ondanks alles nog altijd de stad van licht en plezier. Het verschil met het Noordelijk industrie- en kolen- centrum is wel zeer groot. In Parijs geen carbid, geen stakers, geen genera toren, maar volop licht, Neon-recla- mes, duizenden auto's en bedrijvigheid. De Metro raast als altijd en de duizen den taxi's eveneens, ondanks de ver gevorderde leeftijd van deze laatsten, want het zijn, zonder uitzondering aartsvaders op hun gebied. Nieuwe Amerikaanse wagens ziet men slechts weinig en die men ziet, dragen steeds 'n vreemd letterteken, meestal B of USA en ook nog wel eens NL. WAT HET AMUSEMENTSLEVEN aan gaat: van de talloze Boites de Nuit be staan er zeer vele niet meer. De Music Hall werd veelal verdrongen door de bioscoop; zelfs de aloude Moulin Rouge op Montmartre kon de strijd niet vol houden en de kostbare en enorme shows moesten plaats maken voor het eenvoudige witte doek. Alleen de Fo lies Bergère, Tabarine Casino de Paris en nog enkele andere handhaven hun traditionele plaats. De revues zijn er nog als vóór de oorlog, uiterst kostbaar en geraffineerd met een overvloedige weelde aan costumes en een schrik- chine enz. zijn verkrijgbaar tegen pl.m. 600 a 1000 francs per meter. Trouwens op elk gebied en in elke branche is er te veel om te zien. U zult mij niet kwalijk nemen, dat ik bij deze overvloed wenste, dat men de Benelux-plannen tot en met Parijs zou uitstrekken. De dames moet ik j echter in dit opzicht een kleine teleur- stelling bezorgen, want het enige wat ik niet heb kunnen ontdekken waren nylons. Wie al de overvloed van Parijs ziet. i kan bijna niet begrijpen dat dit mooie land met zulke interne moeilijkheden j heeft te kampen. Wèl beseft' men dit wanneer men in de straten en op de boulevards omhoog kijkt, tegen de huizen op. Die ?iio vuil en zwart; de vellen verf hangen naar beneden. Ja, dat ziet er werkelijk hopenloos uit, maar dat deert een Fransman niet, dat gaat hem niets aan. omdat het toch niet van liem is. En wanneer het wè! van hem is, is restauratie er van toch niet te be talen. Een kennis, die zijn geve! (nor maal burgerhuis van twee etages) wil de laten schilderen moest hiervoor 300.000 francs betalen. Met het gevolg dat 't niet door ging. Trouwens, voor een Fransman is het leven helemaal schrikbarend duur. Een mij bekende familie bestaande uit va der, moeder, een dochter en dienstbode een mooie flat van 5 kamers met bad kamer en keuken bewonende, maar toch geen buitensporige eisen aan het leven stellende, (geen uitgaanders maar het voorbeeld van een rustige, goed- gesitueerde zakenfamilie) zei mij 2mil- lioen francs nodig te hebben om te le« ven zoals hij het gewend was. Voor het stallen van zijn auto is hij tegenwoor- dig evenveel kwijt als vroeger voor zijn barend tekort aan textiel. Een goede appartement met garage tezamen, plaats kost hier 650 francs, wat niet te veel is, voor wat er geboden wordt. Want dat is nog steeds fantastisch. In de z.g. nachtcabarets ligt het even an ders. Ook daar worden op een zeer be perkte ruimte of dansvloer revues op gevoerd die twee uur en langer duren en waaraan niet zelden veertig en meer beauty's meewerken. In een luxe établissement b.v. op de Champs Elysées betaalt men 300 francs voor een fles champagne (verplicht), waarbij dan nog een entrée komt van 250 francs, benevens 350 francs voor een programma en nog eens 250 voor de garderobe. Men moet dan ook wel over een respectabel aantal francs beschik ken om dit alles mee te maken. Het merendeel der bezoekers bestaat echter ook uit Amerikanen. TYPEREND IS dat de meeste theaters zijn gebleven. In het Théatre Verlaine loopt met veel succes: Maitre après Dieu" Schipper naast God van Jan de Hartog. Van de stakingen merkt men in Pa rijs weinig. Het enige is, dat er vooral 's avonds veel razzia's worden gehou den in de verschillende arrondissemen ten. We bezochten de Salon d'Automobile in 't Grand Palais. Een tentoonstelling van een enorm aantal wagens in een even enorme ruimte. Men is verwon derd over de nieuwste snufjes. Ik heb nooit geweten dat er zoveel verschil lende automerken op de wereld waren. Een wel zeer opvallende nouveauté was de wagen zonder zijportieren. Men stapt de wagen binnen door een deur, op de plaats waar bij elke andere wa gen de radiateur zit en loopt aldus langs de chauffeur naar zijn plaats. An dere nieuwigheden zijn b.v. een wagen met een enorm brede voorbouw, waar bij het stuurwiel en dus de chauffeur midden in de carosserie zit, met aan beide kanten een zitplaats. De grote belangstelling gaat uit naar de kleine wagens, zoals b.v. de kleine vierper- soons Renault. HET ETEN in de restaurants is over het algemeen zeer goed. Vrijwel alles is er te krijgen. De luxe restaurants niet te na gesproken, krijgt men meestal geen schalen meer op tafel. Men krijgt zijn gerecht als portie geserveerd op een bord. Is het restaurant een tikje beter, dan krijgt men over zijn bord nog een deksel. Men kent er geen vleesloze dagen of eierenverbod zoals in Nederland. Dit verklaart misschien, waarom de Parijse restaurateurs nog allen hun natuurlijke haarkleur heb ben. In de grote winkels en magazijnen ligt van alles te kust en te keur. Ik heb de indruk gekregen, dat Parijs goedkoper is dan de provincie. De mooiste zijde, velourstoffen, crêpe de Ik wil besluiten met dit prachtige en goede land en zijn charmante bewo ners een voorspoedige en rustige toe komst toe te wensen. Een land met een verleden, zo groots als dat van Frank rijk, moet zonder twijfel in staat zijn de weg naar het herstel te vinden. HERRIE IN DE HUDSON-HALL Ook meisjes, die niet van sport hou den zullen zich met dit alleraardigste boek, dat bij de U.M. „West Friesland" te Hoorn is uitgegeven een paar gezel lige uurtjes kunnen bezorgen. Het is niet gemakkelijk voor en over grotere meisjes te schrijven want haar leven en werken is geen kinderspel meer. Er komen als jonge meisjes groot zijn heel andere problemen naar voren, o.a. jonge mannen, die met andere ogen bekeken werden dan de schoolvriendjes waar mee ze vroeger in de klas zaten. In dit boek spelen de ijshockey-wedstrijden in de Hudson-Hall een grote rol, mede omdat daarbij twee jonge schilders be trokken zijn, die hun vriendinnetjes niet alleen in de kringen van rijke kooplieden hebben, maar ook in die van eenvoudige meisjes, die in dienst van dc ijsbaan hun dagelijks brood moeten verdienen. Hoe zij met elkaar omgaan en hoe tenslotte de juiste huwelijks keus wordt gedaan, beschrijft Marga van Renkum in dit aardige boek op onderhoudende wijze. Het zal onze gro tere meisjes van het begin tot het einde blijven boeien. De illustraties zijn niet altijd even gelukkig, maar dat is natuurlijk bijzaak. Het boek ziet er keurig verzorgd uit en is een geschikt cadeautje voor allen die bijna volwassen dochters of vrien dinnen met een goede uitgave willen verrassen. Als leider van de Chinese handelsmissie tekende de heer Chiang een han delsovereenkomst tussen China en Indonesië. Volgens dit verdrag zal China textiel leveren tegen Indonesië rubber. Naast de heer Chiang de heer Blokhuis, Hoofd van het Kantoor van Handel van het Departement Economische Zaken. DE VERLENGING VAN DE DIENST TIJD VAN DE ZEE-MILICIENS Naar aanleiding van de verlenging van de diensttijd van de zee-miliciens van de lichting 1946 deelt het ministe rie van Marine mede, dat bij de Ko ninklijke Marine tijdelijk een tekort aan personeel dreigt te ontstaan. De hoofdoorzaak van dit te verwachten tekort is het afvloeien der oorlogs vrijwilligers, wier dienstverband bin nenkort afloopt. Daarnaast doet zich het feit voor, dat de toestand in Indonesië nog steeds niet toelaat tot vermindering van de diensten aldaar over te gaan. Ter overbrugging van de periode van tijdelijk tekort, totdat voldoende nieuw marine-personeel in werkelijke dienst is gekomen, is het noodzakelijk de lichting 1946 enige maanden langer in werkelijke dienst te houden. HET ONTSLAG VAN C.C.D.- PEESONEEL In het kader van de voorgenomen inkrimping van de burgerlijke rijks diensten is ook de Centrale Controle Dienst overgegaan tot vermindering van de sterkte van het korps. Op 1 October 194S bedroeg deze sterkte 3110 man. Per 1 November j.l. zijn af gevloeid 275 man. Per 1 Januari 1949 worden nog 875 CCD-ambtenaren ont slagen. DE MELKPRIJS VOOR 1949. Minister Mansholt heeft in een on derhoud met vertegenwoordigers van de landelijke Stichting voor de Land bouw de nieuwe melkprijs voor de boeren bekend gemaakt. Voor het jaar November 1948 tot November 1949 zal de prijs, welke de boer voor de melk ontvangt 17 'A cent bedragen. De Schager markt Voor de centrale werden aangevoerd 122 koeien, 2 stieren, 1 pink, 1 gras- kalf, 5 nuchtere kalveren en 136 scha pen. Deze aanvoer was iets minder dan de vorige week. Thans heeft het be drijfschap voor vee en vlees bepaald, dat ter bevordering van een gelijkma tige aanvoer van slachtvee met ingang van 1 November j.l. het op de mark- - ten aangevoerde slachtvee slechts kan worden overgenomen, indien dit wordt aangeboden met een geldig aanvoer- j j be wijs, dat bij voorrang op aanvraag wordt verstrekt aan diegene, die in de schaarse periode in Augustus slachtvee hebben geleverd. De gebruiksveemarkl was goed bezet. Et waren veel han delaren. De handel in kalf- en melk koeien was goed te noemen. De prij zen konden gehandhaafd worden, hoogste notering was nu ƒ825.de handel in tijdkoeien was willig, note ring hoger nu tot 600.De gelde- koeien gingen ook vlot van de hand. Prijzen vooral niet lager, wel iets ho ger, handel goed tot 550,Naar geldekoeien, die voor de mesterij be ter geschikt zijn dan voor de melkerij is weinig vraag. De handel in vaarzen was goed, hoogste notering ƒ450.De aanvoer en handel in paarden had weinig te betekenen. Op 25 November wordt de volgende paardenmarkt ge houden. Op de wolveemarkt was de handel stug en duur. Fokschapen tot 1110.overhouders iets minder tot 60.Biggenhandel iets beter prijs houdend. De handel in kippen en ko nijnen was goed. GEMEENTE BIBLIOTHEEK In de openbare scholen te Groot-Scher mer en Driehuizen kunnen in het vervolg iedere Vrijdagmiddag van 3,304,30 uur weer boeken geruild worden Ook zijn er weer verscheidene nieuwe exemplaren aangekocht, dus voor elk wat wils j^OE GROTER DE AFSTAND wordt tussen vandaag en de wereldoorlog van gisteren, des te beter kan men de krijgsgebeurtenissen van 1940/1945 overzien. Staatslieden en strategen schrijven hun mémoires en langzamer hand worden deze gruwelijke jaren tot objectieve geschiedenis. Tot deze geschiedenis behoort de heldhaftige expeditie van Task Force Baum een éénheid van 293 man, die 60 mijlen achter het Duitse front werd gezonden om 'n krijgsgevangenenkamp te bevrijden, waarin de schoon zoon van generaal Patton zich bevond. Ook behoort tot deze geschiedenis de bekentenis van generaal Patton, dat het uitzenden van deze expeditie een noodlottige fout is geweest, een fout, die mensenlevens en materiaal heeft gekost, en een fout, die, zij het slechts even, het onverwoestbaar vertrouwen van de 4de Armoured Division in haar grote generaal aan het wankelen heeft gebracht. Mogelijk heeft men generaal Patton eens verweten, dat hij, om zijn schoon zoon te redden, een besluit heeft ge nomen, dat strategisch niet verant woord was. Thans echter staat vast, dat generaal Patton, die enige tijd later bij een auto-ongeval in Duitsland om het leven kwam, in dit geval volkomen eerlijk heeft gehandeld. Op het ogen blik, dat hij tot zijn noodlottig besluit kwam, was hij namelijk niet op de Vier dagen vóór de bevrijding van Venray vernielde een bombarde ment de prachtige St. Petrus Ban den-kerk. De restauratie is thans zover gevorderd, dat men hoopt 't gebouw met Kerstmis wederom in dienst te kunnen stellen. De toren is echter nog een ruïne. VELEN ONDER DE 750 PASSAGIERS van het immigrantenschip „Tabinta" zullen zich gelukkig hebben geprezen, dat ze Europa in een uiterst span nende tjjd hebben kunnen verlaten. En het zal voor hen een onaangename ver rassing zijn geweest bij de aankomst in Kaapstad te worden verwelkomd met het zware geronk van verschillende gevechtseskaders vliegtuigen, die opstegen van de Engelse vliegtuigmoederschepen, welke tijdelijk in de Tafelbaai ge meerd liggen. Dat riep bij velen onaangename herinneringen aan de bezettings tijd in Nederland op. KAAPSTAD, Nov. 1948. Het Nationalistische dagblad „Die Burger" is het enige Kaapse blad, dat geen reportage heeft gegeven van de aankomst der Nederlanders. In een hoofdartikel heeft het echter nog wat nagekaart over het schilderij van Pier- neef, dat nu eindelijk in de collectie van Prinses Wilhelmina i£ opgenomen. Het onderstreept de verklaring van de Afrikaanse cultuurkamer, waarin de schuld van het „misverstand" aan het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken wordt gegeven, en het waarschuwt de Nederlanders, dat be langstelling tussen de twee cultuurver- wante volken van twee kanten komen moet. Er is echter zeker geen gebrek aan belangstelling onder de vele Nederlan ders, al of niet „would-be" emigranten, die zich afvragen uit welke hoek de politieke wind in Zvnd-Afrika gaat waaien. Dr. Malan heeft, met de pro vinciale verkiezingen minder dan een half jaar in het vooruitzicht, zelf het antwoord op deze vraag gegeven. De wind waait uit Windhoek, de voorma lige Duitse hoofdstad van Zuid-West Afrika. Er is thans met dit gebied in principe een overeenkomst getroffen, waarbij het een aantal vertegenwoor digers in het Unieparlement zal krij gen. Gedurende de oorlog zijn ongeveer 5000 Duitsers in dit mandaatgebied om veiligheidsredenen gedenaturaliseerd. Een van de eerste daden van de Ma- lan-regering was om deze personen in versneld tempo weer staatsburger schap te verlenen, waardoor ongetwij feld de politieke aanhang van de Na tionalistische partij aanmerkelijk werd versterkt. Het totaal aantal kiesgerech tigden in Zuid-West Afrika zal daar door 14.000 bedragen. Er zijn hun thans 6 zetels in het Unie parlement beloofd, hetgeen een vier maal zo sterke verte genwoordiging betekent als voor de Unie van Zuid-Afrika geldt, waar het gemiddelde aantal kiesgerechtigden per zetel 10.000 bedraagt. Door het invoeren van een aantal populaire maatregelen, zoals belasting verlaging. wittebrood en rassenschei ding bij de spoorwegen, heeft de hui dige regering haar prestige, vooral op het platteland, belangrijk versterkt. Weliswaar hebben de leiders van bij na alle kerken de politiek van „Apart heid" van de nationalistische regering veroordeeld, en wijzen de verantwoor delijke leiders van handel en industrie op de economische zelfmoord, welke deze nolitiek tengevolge moet hebben, terwijl beleggers in Amerika en Enge land, wier kapitaal voor de ontwikke ling van Zuid-Afrika onontbeerlijk is, een wantrouwende terughoudendheid aan de dag leggen. Doch de eventuele nadelige economische consequenties, welke van dit alles het gevolg mogen zijn. zullen eerst op lange duur voel baar worden. Onder de huidige om standigheden, zelfs wanneer opnieuw een meerderheid van stemmen op de Verenigde Partij zou worden uitge bracht. kan dr. Malan rekenen op een versterking van zijn zetelmeerderheid in het parlement, wanneer nieuwe al gemene verkiezingen mochten plaats vinden Tenzij de groots opgezette ver kiezingscampagne. welke generaal Smuts thans in het gehele land in woord en schrift voert, spoedig resul taten gaat afwerpen. hoogte van 't feit, dat ook zijn schoon zoon in het bewuste kamp gevangen zat. „Zelfmoord-expeditie". Bij Pfaffenhausen kwam het tot een gevecht: de beslissende strijd om het kamp begon. Drie Duitse tanks open den het vuur, maar werden spoedig tot zwijgen gebracht. Drie van de vier mu nitiewagens, die de Duitse colonne met zich mee voerde, werden opgeblazen. De eigen verliezen aan materiaal wa ren betrekkelijk gering, maar er waren zoveel mannen gewond, dat nog slechts de helft van de strijdgroep in staat was om te vechten. Op .de pantserwagens hielpen de gewonden eikaar bij het be dienen van de machinegeweren en ge-1 wonde bestuurders van tanks en vracht- j wagens, die op hun post bleven, werden door niet-chauffeurs geholpen. Terwijl de grote tanks en de kanon nen de flanken beschermden, trokken de lichte tanks, de pantserwagens en de vrachtwagens onder zwaar vijande lijk artillerievuur naai het kamp. Om het kamp was een dubbele rij prikkeldraad aangebracht en de toren wachters openden met mitrailleurs het vuur op Baum's troepen. 's Middags om half vijf werd de eer ste kampwachter neergeschoten. De zon was al onder, maar de Task Force vocht door. Om half zeven verpletterden de Ame- j rikaanse tanks de versperringen en de eerste Amerikaanse gevangenen kwa- i Na een zegevierende tocht, aldus men naar buiten. Zij omhelsden Baum's i schrijft de Saturday Evening-Post, door j mannen en lgusten hen. Maar toen de Normandië, Frankrijk en 't Rijngebied, was het Amerikaanse derde leger op gerukt tot aan de Main. De mannen van de 4de Armoured Division, die Rossdorf ten Zuid-Oosten van Frank furt bezet hielden, waren vermoeid en uitgeput. Op 26 Maart kwam een order uit het hoofdkwartier van generaal Patton om een z.g. task force te vormen, die zich een weg moest banen door de- Duitse legers heen naar een groot kamp van Amerikaanse krijgsgevangenen bij Hammelburg, 60 mijl achter de front linie. De order werd met verbazing ont vangen, Openlijk werd er gesproken van zelfmoord-expeditie. Het opperbevel over de Task Force werd opgedragen aan captain A. Baum, een 24-jarige jongeman uit New-York, die voor zijn taak 292 officieren en manschappen kreeg toegewezen en 50 voertuigen, waaronder middelzware en lichte tanks, een aantal pantserwagens en drie 155 mm-kanonnen. De eerste moeilijkheden De eerste grote moeilijkheden kwa men, toen men bij Gemünden de rivier de Saaie wilde (/versteken. Baum stond met twee officieren te praten bij een tank toen een nazi een pantservuist af vuurde en de tank in stukken vloog. Baum zelf werd gewond aan de knie en de rechterhand. Toen een infanterie-patrouille de brug over de rivier wilde nemen werd deze, vermoedelijk door middel van een tijdbom, door de Duitsers opgeblazen. Twee jongens gingen mee de lucht in. Er ontwikkelde zich een kort maar he vig gevecht, waarbij de Task Force nog drie tanks verloor. Maar Captain Baum hield zijn colon ne in beweging. Bij Reineck aangeko men, vond de Force de brug over de Saaie opgeblazen. Gelukkig waren twee Duitse deserteurs bereid om als gids te fungeren en dezen voerden de kolonne over de Saaie en de Sinn naar Burgsinn. Daar zag de kolonne kans 2 Duitse generaals gevangen te nemen, benevens nog 200 officieren en man schappen, die echter later weer werden bevrijd. Zevenhonderd Russische ge vangenen, die bij Burgsinn dwang arbeid verrichtten, werden bevrijd. Zij kregen de wapenen van de gevangen genomen Duitsers en verscholen zich daarop in de bossen. eerste vreugde was geluwd, zagen zij de ontzettende werkelijkheid. Voor de gevangenen was er in de voertuigen geen plaats en de Task Force was niet sterk genoeg om hen, als zij te voet gingen, te begeleiden. Bovendien konden de meeste gevange nen, ziek en uitgehongerd ais zij waren nog geen mijl marcheren. Droevig groepten zjj tezamen, lieten de pas verworven vrijheid met tranen in de ogen weer achter zich en schui felden terug naar het kamp onder een witte vlag. Anderen vluchtten het land in, in de hoop, zich een weg te kunnen banen door de Duitse linies heen, naar de vrijheid. De Task Force keerde terug, zigzag koersend, om ieder gevecht te vermij den. Bij I rich verloor zij 3 tanks door granaten, in de middag van 28 Maart moest Baum tot de bevinding komen, dat hjj niet genoeg benzine meer had om de Amerikaanse linies te bereiken. Van 8 pantserwagens werd benzine af getapt voor de tanks. De pantserwagens zelf werden daarna in brand gestoken om ze niet in handen van de Duitsers te laten vallen. In de ochtend van 29 Maart kon Baum van de 110 overgebleven man schappen nog nauwelijks 2 pelotons sa menstellen. De pantserwagens zaten vol gewonden, terwijl de tanks bemand waren met uitgeputte en koortszieke infanteristen. Toen zond hij zijn laatste radioboodschap, die echter het hoofd kwartier nooit heeft bereikt: „Missie volbracht zijn op terugtocht." Een Duitse tegenaanval kwam, tanks en infanterie van drie kanten tegelijk. Baum's mannen beantwoordden 't vuur zo goed mogelijk, maar spoedig waren alle Amerikaanse voertuigen onbruik baar gemaakt of in brand geschoten. De weinige overgebleven mannen van de Task Force verscholen zich in de bossen om te trachten in kleine groepjes weg te komen. Maar de Duit sers hadden hen spoedig omsingeld en na 'n kort handgemeen, waarbij Baum zelf in de kaak werd geschoten, werden zij gevangen genomen en naar het kamp Hammelburg gevoerd, dat zü twee dagen tevoren nog hadden be vrijd. Negen dagen gingen voorbij, voordat het kamp Hammelburg door het Ame rikaanse leger definitief werd bevrijd. Oudertrots is een gevaarlijk Kwaad, dat gewoonlijk in des te sterker mate cpt-eedt naarmate het aantal kinderen kleiner is. Het enig kind is er dan ook bijna altijd aan blootgesteld. Zijn er veel kinderen, dan zien de ouders hun gezin meer als een kleine gemeen schap, waarin elk kind zijn eigen plaats heeft en zijn eigen gaven kan ontplooien. De een is krachtiger van bouw en sportiever van aanleg, de an der van een tengere constitutie en ar tistieker van geest. Is er echter slechts één kind dan wil len de ouders hierin zowel het een als het ander verenigd zien. Jantje speelt piano, dus moet hun Wimmie ook mu ziekles 'lebben, Pietje is bij de padvin ders, Wimmie moet er ook bij. Klaas is nummer één van de klas, waarom kan hun Wimmie dat niet zijn? Hij moet maar bijles hebben. En zo wor den aan het enig kind eisen gesteld, v-aar het niet tegen opgewassen is. Daarbij komt dan nog gewoonlijk een overmatige bezorgdheid voor zijn ge zondheid, welke impliceert thuisblij ven bij de geringste ongesteldheid en dergelijke, allemaal tijdrovende ge bruiken. Dat ook het enig kind het recht heeft zich volgens zijn eigen aanleg en vermogen te ontwikkelen, wordt langzamerhand wat meer ingezien door moderne ouders. Zij kiezen een mo dern opvoedingssysteem, bijvoorbeeld Montessori, dat het principe huldigt, het kind van jongsaf zoveel mogelijk zijn eigen weg te laten kiezen en zelf zijn werk in te richten. Indien dit beginsel consequent wordt doorgevoerd kan het in de practijk grote moeilijkheden opleveren. Het jonge kind kent nog niet de eisen, die de maatschappij later aan hem zal stel len. Zijn individueel gerichte ontwik keling zal hem dus minder geschikt maken voor zijn plaats in de gemeen schap, minder weerstand geven bij het overwinnen van de moeilijkheden, die het leven hem later zal brengen. Van de Montessori-leidster kan ook niet verwacht worden, dat zij volledig in zicht heeft in de lichamelijke en gees telijke mogelijkheden van elk kind uit haar klas. Toch zou alleen in dat ide ale geval dit opvoedingssysteem het beste resultaat afwerpen. Wat ik hier zou willen bepleiten is het volgende: Voor het kind uit het kleine gezin, waar de natuurlijke op voeding door andere kinderen ont breekt, waar de ouders graag de groot ste mogelijkheid verwezenlijkt willen zien, zonder het kind aan overbelasting bloot te stellen, zou ik een deskundig oordeel willen inroepen. Zonder dat het kind zich als iets bij zonders gaat beschouwen, zonder eni ge ophef van de kant der ouders laat men het kind eens psychotechnisch beoordelen, tevens lichamelijk onder zoeken, eerst in de kleuterleeftijd, la ter nog eens als de tijd van de be roepskeuze nadert. Een volledige ga rantie van slagen moge hierdoor niet gegeven kunnen worden, een sterk v erhoogde kans "biedt het zeker. Beeld der geestelijke vermogens. Het psychotechnisch onderzoek geeft een beeld van de geestelijke vermo gens, niet alleen wat betreft intellect, maar ook wat de karaktereigenschap- ven betreft, die van zoveel groter be lang zijn voor het slagen in het leven. Biedt de opvoeding van een kind echter bijzondere problemen dan is een enkel onderzoek onvoldoende, omdat het slechts de toestand op een bepaald ogenblik beoordeelt, niet echter de ge hele psychische constellatie en achter grond kan peilen. Dan is een onder zoek door een kinderpsychiater of door een medisch opvoedkundig bureau aangewezen. Hierbij wordt niet alleen aan het kind aandacht besteed, maar tevens aan de ouders en daar fouten in het milieu van het kind van door slaggevende betekenis zijn voor de verdere ontwikkeling, is deskundige beoordeling en beïnvloeding van dit milieu van onschatbare waarde. Tegen dit alles moge als bezwaar gelden, dat het wat veel bewuste aan dacht en ingrijpen in de „gewone gang" van zaken betekent. Maar als men dit nadeel afweegt tegen 't leed, dat door fouten in de ontwikkelingsperiode van het kind gemaakt, hem in zijn later leven te wachten kan staan, dan kan de keus niet moeilijk zijn. In de plaats van de oudertrots moge dan komen de verstandige ouderliefde, die het toekomstige geluk van het kind stelt boven het maatschappelijk peil, dat het kind bereikt. POLITIE-HÓND HAD SUCCES In aansluiting bij een vorig bericht, kan gemeld worden, dat degene, dio bij de politie een ruit ingegooid had, dank zij knap speurderswerk van een polltie-hond, is ontdekt De steen des aanstonds gaf de hond voldoende aanduiding om onfeil baar het spoor van de dader te volgen Prompt bleef de hond zitten voor de deur van de dader, zekere K in de Prins Hendrikstraat, op ongeveer 5 minuten gaans van de plaats van de misdaad! Hoewel K zijn aanvankelijke betekenis later herriep, zal hem dat nu weinig meer baten en hoogstens een hogere straf kosten BURGERLIJKE STAND Geboren: Janny, dochter van W H J Propstra en S M Summers— Aris, zoon van G Braak en E C Gravemaker Ondertrouwd: Pieter Vuil en Grietje Broek Arie Blok en Kniertje de Graaff Getrouwd Hendrikus J Waaijers en Cornelia Schilder Jacob Zwart en Sybrigje de Vries Engel Groen en Cor nelia Deugd Klaas Stam en Maria Zwaan Overleden: Cornelis Blok, 66 Jaar, echtgenoot van E Zwaan Jansje Zwaan' 85 jaar, weduwe van J Stam Marijtje Wij kei', 76 jaar, weduwe van P Grave maker (overleden te Alkmaas*

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5