Gemeenteraad houdt voorstel tot wering van slechte lectuur aan. Polder Hensbroek stelt dieselgemaal in bedrijf Nog geen toezicht op leesbibliotheken De middagvergadering Fraude op distributie kantoor te Enkhuizen jjatsie N ieuws Strijd bij de Grote muur Gandhi's moordenaar bekent Plannen voor nieuwe O.L. School te Groet Zoals wy reeds in ons vorig nummer berichtten heelt Vrijdagmiddag en -avond een vergadering van de Alkmaarse gemeenteraad plaats gevonden. Behalve de reorganisatie van het onderwijs, heeft de Baad zich nog met tal van andere punten bezig gehouden, waarvan wij hieronder een overzicht geven. Nadat om twee uur burgemeester Wytema de vergadering had geopend, wenste spr. de heer De Wilde geluk met de voorspoedige geboorte vim een dochter en knoopte daaraan de hoop vast, dat het moeder en dochter in alle opzichten wel moge gaan. wij in ons nummer van Maandag uit voerig hebben besproken. Mededeling werd gedaan van een adres dat was binnengekomen van de voorzitter der Alkmaarse Ver. van bibliotheekeigenaren en antiqua riaten met verzoek de verordening niet aan te nemen. De leesbibliotheken heb ben voor de jeugd geen onzedelijke lectuur voorhanden. De eigenaren heb ben een speciale opleiding genoten en weten wat zij uitlenen. Wie zal trou wens beoordelen wat al dan niet ze deloos is? Op de titel kan men, vooral bij vertalingen, niet afgaan. Bovendien zou het maken van de gewenste cate- logus grote kosten met zich brengen. Laat men eerst advies vragen aan jeugdverenigingen en zeker zolang niet vaststaat, dat men gerechtigd is hier strafbepalingen vast te stellen. De heer De Wilde herinnerde aan de totstand koming van de com missie voor het jeugdvraagstuk. Deze commissie hield zich reeds met dit werk bezig. Laat haar een rapport ma ken en laat men daarna de zaak op nieuw bekijken. Spr. stelde dit voor namens de Partij van de Arbeid. De heer Torenvlied zeide dat de strekking der verordening hem natuur lijk sympathiek is. Hoe denken B. en W. evenwel de betrokken commissie samen te stellen? Spr. las een stukje voor uit een door hem meegebracht boekje. Het keert zich voornamelijk te gen de communisten, van wie men verwacht dat zij voedselvoorraden in brand steken. Dit is geestelijk vergif in de vorm van een beeldroman. Men moet ook optreden tegen de haatzaaien de lectuur. De heer Woldendorp begroette deze verordening met vreugde. Het zal de betrokken commissie samengesteld zijn? Laat de Raad deze commissie be noemen. De heer Asjes vroeg of inderdaad gebleken is, dat de leesbibliotheken vergif in boekvorm hebben verspreid. Een verboden boek had soms een be kende uitgever. Als men het in Den Haag goedkeurde moet men het in Alk maar niet kunnen verbieden. De heer Kirpenstein, stond hui vexig tegenover deze materie en haalde een circulaire van de Prov. Staten van Overijssel aan. Aan een verguunning voor bibliotheekhouders mag geen eis gesteld worden t.a.v. de voorhanden lectuur. Minister Witteman was erg huiverig voor dergelijke voorschriften. De ouders moeten het verbod geven aan hun kinderen verkeerde boeken mee te geven. Verkoop is niet te be strijden, dus m endoet maar half werk. Heeft men er voorbeelden van. dat dit verbod werkelijk noodzakelijk is? In het Zuiden is men daar druk mee. maar daar ontstaat een grote smok kelhandel in verkeerde lectuur. Spr. vreesde, dat dit alles ongrondwettelijk is. De heer Venneker zeide, dat het vraagstuk een onderdeel is van het door de verbonden partijen onderteken de program. Da heer H o y t i n k was dankbaar voor het verbod, dat z.i. in wezen geen bestrijding behoeft. We kunnen rustig afwachten of dit wettelijk geoorloofd is. De commissie moet tot oordelen be voegd zijn. Het voorstel-De Wilde zal te lang op zich laten wachten. De be oordelingscommissie moet door de Raad benoemd worden. De burgemeester was verblijd over het feit, dat men het principieel eens is. B. en W meenden, dat de ma terie vanzelfsprekend de instemming van de Raad had. Destijds is in brede kring de mening van diverse lichamen en organisaties ingewonnen. Men be hoeft het vraagstuk dus niet nogmaals in handen te stellen van de commissie voor de jeugdgemeenschap. Het is erg moeilijk om het criterium te vinden wat zedebedervend is op geestelijk ge bied. Daar moeten we ons dan ook niet aan wagen. Het gaat hier uitsluitend over de zinneprikkeling. Er bestaat trou wens reeds een wettelijke regeling tot wering van geschriften welke volks groepen beledigen. Benoeming van commissieleden door de Raad zou tot wilde stemmingen leiden. Laat men dit met vertrouwen aan B. en W. overla ten. Ten slotte behoudt de Raad het oppertoezicht daar B. en W. interpel- label zijn. Wij kunnen op het ogenblik slechts nagaan welke elementen in de commissie aanwezig moeten zijn. De heer Kirpenstein heeft zich destijds wel neergelegd bij een geza menlijk program maar stelde prijs op het behoud van een .eigen oordeel. Bo vendien. men kan van inzicht veran deren. Men moet niet in de rechten der ouders treden. Ook de leeftijd van 18 jaar is met het oog op studen ten te hoog gesteld. Wie zal uitma ken wat toelaatbaar is of niet? In 't Zuiden gelden heel andere ■normen. De heer De Wilde meende, dat de beste wijze van bestrijding van slechte lectuur, de beschikbaarstelling van goede is. Spr. handhaafde het inscha kelen van de commissie voor het Jeugd vraagstuk, welker arbeid gehandicapt is door ziekte van de voorzitter. Bin nen afzienbare tijd kan de commissie deze materie hebben bekeken. Spr. handhaafde zijn voorstel tot uitstel. De heer Van der Borden wilde de zaak doorgang doen vinden. Deze verordening is uitsluitend tegen de kwaden gericht. Tot de ingekomen stukken behoor den, behalve de goedkeuringen van di verse raadsbesluiten, een aan het col lege uitgebracht rapport met betrek king tot de gestelde vragen inzake de instellingen van weldadigheid. Verder een verzoek om subsidie van de com missie voor huishoudelijke- en gezins voorlichting (te behandelen bij de be groting voor 1949), een verzoek van 't bestuur der R.K., meisjesscholen om fianciële medewerking tot het maken van een overdekte rijwielstalling ten behoeve van de St. Annaschool en de St. Jozelfschool en voor het maken van 3 closets in laatstgenoemde school (in handen van B. en W. gesteld), mededelingen van intrekking van ver- verzoeken voor financiële medewer king voor de St. Laurentiusschool en de St. Josephschool (voor kennisgeving aangenomen), verzoeken om financiële steun voor de St. Bavoschool, de St. Laurentiusschool en de St. Josephsch. (in handen van B. en W. gesteld), be richten van aanneming van diverse benoemingen en een verzoek om eer vol ontslag als onderwijzeres aan de Nicolaas Beetsschool van mej. J. E. Garrelde (eervol te verlenen op een door B. en W. te bepalen datum). Het zelfde besluit werd genomen ten aan zien van een verzoek van de heer A. H. Pot met verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan de RochdaleschooL Ingekomen waren nog een verzoek van het Historisch Genootschap Oud- West-Friesland om een bijdrage van f 50 ter bestrijding van de kosten van de viering van het 25-jarig jubileum in 1949 in Hoorn. (Zal behandeld wor den bij de gem. begroting) voor 1949), adressen van het bestuur der Ver. tot bevordering van Chr. Schoolonderwijs om gelden voor aanschaffing van schoolboeken ten behoeve van de Wil- helminaschool en voor verbouwing van de bestuurskamer der Julianaschool en het maken van een rijwielbergplaats achter deze school (in handen van het college gesteld). Ingekomen was een brief van de heer Schouten waarin hij ontslag neemt als. raadslid.- Dit -stuk -werd voor kennis geving aangenomen, maar de burge meester stelde er prijs op de heer Schouten dank te brengen voor alles wat hij in het belang der gemeente heeft gedaan. Het bestuur van het Bureau „Espe ranto bij het Onderwijs" te Amsterdam vroeg adhaesie voor een adres aan de minister van Onderwijs tot invoering van esperanto als verplicht leervak aan alle onderwijzerskweekscholen. De burgemeester stelde voor, dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer De Wilde verzocht het in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. De burgemeester achtte ad- haesiebetuiging vrij zinloos. De Raad heeft niets met de kweekscholen te maken. Spr. had evenwel geen bezwaar het verzoek in handen van B. en W. om prae-advies te stellen. Een verzoek van de voorzitter van tie Alkmaarse Ver. van Bibliotheek eigenaren en antiquariaten om niet over te gaan tot toezicht op de open bare leesbibliotheken, werd naar het betreffende punt der agenda verwezen. Tenslotte was de mededeling inge komen van de voorzitter van het Cen traal Stembureau dat de heer J. J. G. Wagenaar is benoemd tot lid van de Raad. Kleinere agendapunten. Besloten werd de verordening voor de Burgerlijke Stand zo te wijzigen, dat ten hoogste drie onbezoldigde amb tenaren van de B. S. aangesteld kun nen worden. In de gewijzigde verorde ning zal tevens bepaald worden, dat het betrokken bureau elke dag van v.m. 9 tot n.m. 12.30 geopend zal zijn. Vastgesteld werd een verordening, houdende bepalingen omtrent straat naamborden en huisnummering, waar over wij reeds het een en ander heb ben medegedeeld Ontsiering der gemeente, De algemene politieverordening in verband met ontsiering der gemeente en strafbaarstelling van bestuurders en rechthebbenden werd in de reeds door ons aangegeven geest gewijzigd. De heer Knuistingh Neven verzocht een nauwkeuriger omschrij ving. Slaat artikel 4 ook op de reclame voor verkiezingen, b.v. de inhoud van propadandabiljetten? De voorzitter merkte op. dat het hier slechts om ontsiering der ge meente gaat. Daarom moet ook de schoonheidscommissie gehoord worden. De heer Tor en v 1 i e d vreesde, dat deze commissie ook de beplakking van gevels zal tegengaan, zelfs al geeft de eigenaar daarvoor toestemming. De voorzitter vreesde dat alleen wanneer het oude, fraaie geveltjes be treft. De heer Torenvliedt was niet gerust gesteld. De voorzitter verzekerde, dat het alleen om ontsiering van het stads- schoon gaat. Wering van slechte lectuur. De Raad aanvaardde een deel van de voorgestelde wijziging der algemene politieverordening in verband met we ring van slechte lectuur en toezicht op de openbare leesbibliotheken, welke De heer De Zeeuw had bezwaar tegen de opvatting dat deze materie behoort bij de comm. voor de Jeugdzorg. Haar rapport zal nog wel wat op zich laten wachten. De heer Torenvlied sloot zich aan bij het voorstel-De Wilde. De heer Hoytink vreesde, dat men dan over deze zaak opnieuw advies gaat vragen. De heer De Wilde wees er op, dat er een bijeenkomst met geestelijken zal. plaats vinden. Wellicht zal blijken, dat de verordening niet nodig is. Het voorstel-De Wilde, tot verwijzing van het voorste! (tweede deel) naar de commissie voor het jeugdvraagstuk werd met 129 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren De Zeeuw, Leesberg, Vleugel, Hoytink, Venneker, Van Slingerland, Woldendorp, De Kort en Van der Borden. Het eerste deel van het voorstel verbod van openbare vertoning van voorwerpen, aanstotelijk voor de eer baarheid werd met algemene stem men aangenomen. Besloten werd de bestaande rege ling van het vuilnisvervoer te conti nueren. De heer P. de Boer blijft in 1949 het Alkmaarse vuilnis tegen f 1.60 per m3 vervoeren naar de in de ge meente Landsmeer gelegen rietvelden. B. en W. vroegen machtiging voor een crediet van f 172.870 voor het ge deeltelijk bouwrijp maken van een terrein in de polder Overdie en Ach- termeer tussen Xe Kanaalstraat en Dr. Echaepmankade. De uitgaaf zal t.z.t. bij suppletoire begroting nader wor den geregeld. De Raad besloot daartoe. Aanvaard werd het legaat van f 300 van wijlen mevr. de wed. Sijtje Kamp- Koeman, gewoond hebbende te Heiloo met verplichting een graf op de alge mene begraafplaats te onderhouden. B. en W. werden gemachtigd ten las te van het dienstjaar 1949 kasgeldle ningen aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste f 1.500.000 tegen een rente percentage, dat het door de ministers van Binn. Zaken en van Financiën vastgestelde rentetarief niet over schrijdt. Besloten werd voor het jaar 1949 met de Noorder Bank N.V. alhier een overeenkomst aan te gaan tot rentege- vende belegging van tijdelijk beschik bare kasgelden. De bankinstelling zal een zakelijk onderpand verschaffen. Op verzoek van de heer Van der Borden ging de vergadering een ogen blik in comité. Besloten werd de overeenkomst van geldlening aangegaan met de N.V. Le vensverzekering Mij. „Utrecht" te Utrecht in die zin te wijzigen, dat de jaarlijkse rente met ingang van 30 Nov. 1948 zal bedragen 3*/i pet. en dat de nog verschuldigde annuiteiten met in gang van 30 Nov. 1949 zullen bedra gen f 4693 30. De overeenkomst van geldlening aangegaan met de Ver. „De Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken" zal in gelijke zin gewij zigd worden. Besloten werd tot goedkeuring en garantie van een lening van ƒ94.000 voor het Centraal Ziekenhuis ter fi nanciering van de kosten, welke wjj in ons nummer van Dinsdag in exten- so hebben aangegeven. Goedgekeurd werd de begroting voor het cursusjaar 1948/1949 van de cursus vervolgonderwijs, uitgaande van de ver. „Zrorg voor de leerlingen en oud-leerlingen van de school voor buitengewoon lager onderwijs te Alk maar. Aan de vereniging zal een sub sidie uit de gemeentekas worden toe gekend van ƒ712.48 of zoveel minder dan nodig zal blijken. Verstrekking van regen kleding. Zoals wij reeds uitvoerig gemeld hebben is er nog overleg gaande met de commissie voor Georganiseerd Overleg inzake het van gemeentewege verstrekken van regenkleding, dienst en bedrijfskleding en is een beslissing op korte termijn nog niet te verwach ten, omdat het college zich eerst een beeld dient te vormen van de daaraan verbonden financiële consequenties. Waar een voorziening op korte termijn in verband met het ongunstige jaar getijde nddig is werd door B. en W. voorgesteld voorhands over 1948 een uitkering te doen van ƒ20.aan de genen, die in 1947 voor de aanschaf fing van regenkleding voor een toe lage van ƒ10.in aanmerking wer den gebracht. Het voorstel had de heer Toren vlied verwonderd. Waarom kwam dit zo laat? Nu is er gelegenheid iets voor het personeel te doen. Wat be tekent op het ogenblik 20.voor regenkleding. Het personeel van de tonnendienst moet alle dagen er, op uit. Wat kan het kosten om deze men sen de middelen te verschaffen droog te blijven bij hun werk? Men is met dit alles veel te laat. Een ambtenaar op een motorfiets moest zijn eigen leren jas kopen. Spr. vroeg meer ur gentie met de besprekingen met in het G. O. De heer Hoytink achtte een be drag van ƒ20.aan de lage kant. Voor ons is het de kwestie, dat de mensen regenkleding krijgen. Daarom moet men dat van gemeentewege aan schaffen. De heer W i e s s e achtte het nood zakelijk, dat deze mensen goed ge laarsd en „gejasd" worden. De heer S t e e n i s wees er op, dat op 7 Mei in het G.O. op regenkleding is aangedrongen. Thans kan men de voorstellen der vakorganisaties nog niet bespreken. Voor het thans gedane voorstel heeft men het advies van 't G. O. niet gevraagd. Moet men nog een jaar op een definitieve regeling wachten? Laat men dit voorstel bin nen afzienbare tijd met de organisa ties bespreken. Is er contröle op de besteding der gelden? Men is blijk baar bevreesd voor de organisaties, die heus niet zullen overvragen. Trou wens, de Raad behoudt daarover de contróle. De heer Knuistingh Neven wilde gaarne weten, welke commis sies thans nog overleggen. Wie maakt uit, welke personen thans de ƒ20. zullen krijgen? De heer Vleugel dr.ong lop een spoedige defihitieve regeling aan. Wethouder Van Slingerland zeide, dat ook B. en W. het betreuren, dat deze zaak, zo lang op zich laat Velen maakten Vrijdagmiddag ge bruik van de uitnodiging tot bijwoning van de officiële in gebruikneming van de nieuwe dieselbemaling van de pol der Hensbroek. Vanaf het verafgelegen gemaal aan de kleine dijk woei de driekleur. In het heldere en lichte ge bouw blonk de nieuwe bemalingsinstal latie, ogenschijnlijk nog pas uit de verf. Hierom hadden zich geschaard het vol tallige polderbestuur van Hensbroek, B. en W. van Hensbroek, ir. Rietveld namens Prov. Waterstaat, afgevaardig den van de polders Obdajn en Wog- meer, de technisch adviseur bij deze bouw, de heer W. Moejes te Oudorp. de vertegenwoordiger van de levaranciers der firma W. Hubert Co. de heer Koelstra en verschillende andere geno digden, w.o de aannemers de heren D. Kooi en J. Naastepad, beiden te Hens- broek. De voorzitter van de polder Hens broek 'sprak een hartelijk welkomst woord, waarna hij wees op de grote gebeurtenis voor zijn polder, die met deze bouw plaats vond. Sprekende over de hulp en samenwerking die de pol der Hensbroek onderhoudt met de na burige polders Obdam en Wogmeer wil de spr. met een variant op de Grote Drie hier de Kleine Drie noemen. Bi- zondere dank bracht spr. aan de heer W. Moejes als technisch adviseur en huldigde aan de hand van de wand plaat met inscriptie in het gemaal aan gebracht bij gelegenheid van de stich ting van het voormalige stoomgemaal in 1879, zijn voorgangers. Spr. wees er op dat in 1934 het stoomgemaal buiten werking was komen te staan en de verdekkerde molen voor de polder al leen als bemalingsinstallatie was blij ven bestaan. 14 jaren heeft de molen alieen zijn trouwe diensten gedaan, waarvan de eerste 11 zeker tot volle tevredenheid. Met het overige polder bestuur verheugde spr. zich over deze nieuwe dieselbemalingsinstallatie, doch moest aan de andere kant constateren dat de lasten door deze bouw met niet minder dan f 6 per ha werden ver zwaard. Hoewel spr. een minder gun stige toekomst uit financiëel oogpunt voor zijn polder tegemoet zag, ver trouwde hij er op dat een hogere pro ductiviteit, tengevolge van een betere bemaling, de kosten zou dekken. De heer Moejes verstrekte de aanwe zigen hierna een technische toelichting op de motor Vervolgens voerde ir. Rietveld namens de directie ven Prov. Wateriteet het I woord en liet uitkomen dat na de zeer nauwkeurige berekeningen de in stallatie ongetwijfeld aan de verwach tingen zal voldoen. Burgemeester Kooiman sprak namense het gemeente bestuur van Hensbroek en haalde ver schillende geschiedkundige herinnerin- ger op uit de jaren van 16001700, toen dcor het water het vee nog naar elders vervoerd moest worden, en besloot met „De polder op peil, is 's landmans heil." Ook burgemeester de Boer putte uit de geschiedenis van beide polders. Spr. achtte het een groot voorrecht dat Prov. Waterstaat niet het plan heeft doorge zet om de polders Hensbroek, Wogmeer en Obdam te verenigen, daar elke pol der heel graag zelfstandig wenst te bli.iven. Tenslotte spraken nog de ne ren W. P. Oudejans, als oud-voorzitter van de polder Wogmeer en de heer Koelstra van de firma Hubert en Co. Nu zittende receptie. De door omstandigheden gedwongen staande receptie in het poldergemaal werd voortgezet in de raadszaal van het gemeentehuis, waar het gezelschap nog een uurtje gezellig bijeen bleef. Ook hier voerde de voorzitter van de polder Hensbroek weer het woord en bracht enkele herinneringen uit de no tulen, slechts sinds 1860 bijgehouden en soms nog zeer gebrekkig naar vqren. Vermelden we nog dat bij gelegen heid van het in gebruik nemen van de nieuwe bemalingsinstallatie 'n gedenk plaat in het gebouw is aangebracht, vermeldende de namen van het vol tallige polderbestuur van Hensbroek, de namen van leverancieres. aannemers en technisch adviseur. Vrijdag 12 November zal voor ingeze tenen en andere belangstellenden van 9 3011.30 en 24 uUr de inrichting te bezichtigen zijn. POLDERVERGADERING WOGMEER In zijn Vrijdag gehouden vergadering besloot het polderbestuur van Wogmeer de lasten voor 1948 onveranderd te handhaven op f 25 per ha en het salaris van de molenaar te verhogen van f 800 op f 1000 per jaar. Medegedeeld werd dat de uitvoering van straatwerk wacht op de aflevering van stenen. Van Ged. Staten was de goedkeuring ontvangen op de verhogingen van salarissen en presentiegelden van het bestuur, als mede de goedkeuring van de benoeming van een molenmeester. wachten. Men vroeg in het G. O. vaat- stelling van gemeentewege van deze materie. B. en W. willen natuurltjk de financiële consequenties onder de ogen zien. Vele gelijksoortige gemeen ten hebben nog niet geantwoord. Het onderzoek werd door allerlei bijkom stigheden vertraagd. Vandaar het voorstel van B. en W. Natuurlijk is 't bedrag te laag, maar het geldt alleen voor 1948. Er zal binnen afzienbaren tijd een definitieve regeling komen: Als er een definitief voorstel komt om de kleding van gemeentewege te verstrekken zal er controle op aan schaffing en onderhoud moeten komen. De heer Hoy tin k vond het on voldoende en stelde voor f 30 té geven. Voortaan moet er vergoeding in natura komen. De heer Torenvlied achtte dit een aardige geste. Maar men moet profiteren van de gelegenheid het personeel nu te geven wat het toe komt. Voor de Reiniging is kleding- materiaal in natura noodzakelijk. Laat men de tonnen-mannen althans laar zen! en jassen geven en ook de leren jas van de door spr. bedoelde ambte naar vergoeden. De heer Woldendorp meende dat deze jas volgens de verordening van gemeentewege is aangekocht. De heer Steenis was door de woorden van de wethouder gerust ge steld. Men moet de zaak voor het ge hele personeel aan de orde stellen. De betrokkenen hebben voor laarzen en oliejas ruim f 24 nodig. Deze kleding kan anderhalfjaar mee. Laat het ge- meentepersoneel een oliejas en been pijpen krijgen en de kleding welke het nodig heeft. Een leren jas kost f 200. Zo'n uitgaaf zal men eerst moeten be kijken. De heer Van Slingerland zei de, dat alle gemeenten in dezelfde omstandigheden verkeren. Wat B. en W. voorstellen is slechts een voorlopige maatregel. Meer dan f 20 is volgens spr. niet noodzakelijk. Voor 1949 kan een andere regeling worden getroffen. De leren jas kan nader bekeken worden. Spr. meende, dat dergelijke kleding zeker vergoed wordt. De heer Hoytink wees er op, dat deze vergoeding 1947 en 1948 betreft. Deze f 10 verhoging geeft weinig financiële consekwenties. De heer Torenvliet vroeg in een motie alsnog regenkleding voor 1948 te verstrekken. De burgemeester vreesde, dat de mensen daaraan niet veel zouden hebben. Regenkleding met terugwer kende kracht heeft geen zin. Het voorstel-Torenvliet wordt te kostbaar. B. en W. namen het voorstel om f 30 te geven over. Het voorstel-Torenvliet in stemming gebracht, werd met 19 tegen 3 stem men verworpen. Voor stemden de communistische fractie. v Het gewijzigde voorstel van B. en W. werd daarna z. h. st aangenomen. Onderwijs-benoemlngen. Benoemd werd tot onderwijzeres aan de school voor Buitengewoon L. O. mej. A. M. F. van der Meulen, tijde lijk onderwijzeres aan die school, wo nende te Bergen. Benoemd werden: tot onderwijzer aan de Tesselschadeschool de heer T. Leungen, onderwijzer te Beilen, no. één van de voordracht. Tot onderwijzer aan de Rochdale- school de heer F. de Haan, onderwij zer te Grouw, nummer één van de voordracht Tot tijdelijk leraar aan de Gem. Handelsschool in natuur- en scheikun de werd benoemd de heer Ir. D. A. Wittop Koning; tot tijdelijk leraar voor wiskunde de heer G. van der Voet te Lekkerkerk. voor aardriikskunde. ge schiedenis en staatsinrichting Drs. P. Smit te Bergen; voor Engels mej. N. Borst te Bergen (nummer één van de voordracht) In verband met de houding van de heer Smit in bezettingstijd ver klaarde de hear Knuistingh Neven dat de communistische fractie zich van stemming zou onthouden. De heer H ov t i n k verklaarde zich tevreden gesteld door het onderzoek dat B. en W naar de heer Smit hebben ingesteld. Deze werd met alle 19 uitge brachte stemmen gekozen. Aankoop van twee barakken De Raad voteerde f 20.000 voor aan koop van twee barakken ter vorming van de rijpere jeugd. Door rechercheurs van het Centraal distributiekantoor wordt sedert enige nagen een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van ambtenaressen en amb tenaren van bet distributiekantoor te P.nkhuizen naar aanleiding van een fraude met enige honderden textielpun ten, waarbij van de ingeleverde opplak- vellen de punten werden afgehaald en niet aangewezen pnnten werden opge plakt. De ambtenaresse A. S. werd ontsla gen. Tengevolge van enige andere, klei nere knoeierijen werden nog ontslagen de ambtenaressen T. B. en C. A., alsme de de ambtenaren J. C. R. en J. W. M. Tegen bovengenoemde personen, als mede tegen de oud-ambtenaren K. van N en J. P. werd proces-verbaal opge maakt. Voorts kwam nog aan het licht, dat P. S. uit Enkhuizen in het bezit was van een aantal ingewisselde bonnen, waarvoor de ambtenaresse C. A. levens middelenkaarten verstrekte. Als belo ning kreeg zij hiervoor 1/4 van het aan tal bonkaarten, terwijl S. de overige zelf behield. Een en ander loopt over een termijn van negen uitreikperloden (an derhalf jaar). Hoewel mej. A. heeft bekend, en bij S. thuis het bewijsmateriaal is gevon den blijft laatstgenoemde ontkennen en zal daarom voor de officier van justitie te Alkmaar worden geleid. Ongecorrigeerd Twee communistische legers een van twintigduizend man en een ander van vijftienduizend man trekken thans uit Mandsjoerije zuidwaarts op over het „niemandsland" bij de Grote Muur, naar de provincie Hopei. Een derde legermacht van onbekende sterkte heeft Foe-Ning bereikt ten noorden van de belangrijke stad Tsjang- Li aan de spoorlijn PeipingMoekden. De nationalisten zijn te Tsjang-Li de overblyfselen van 't 62ste leger aan 't verzamelen tegen de communistische troepen, die zich langs de Grote Muur bewegen. In Sjanghai gaat men een volkstelling houden teneinde een distributiesysteem te kunnen invoeren. Vrijwel alle Ame rikaanse katholieke missionarissen en vrouwelijke religieuzen te Sjanghai, ruim zeventig in getal, hebben besloten, tegen het advies van het consulaat in, de stad niet te verlaten. Sjao Li-Tze, voormalig Chinees am bassadeur in de Sovjet-Unie, die be schouwd wordt als bemiddelaar tussen regering en communisten, is Zondag per vliegtuig naar Lantshjow gegaan ih de provincie Kansoe aan de grens van Tibet en Mongolië. Men verwacht, dat hij van daar uit contact met de communisten zal zoeken. Nathoeram Vinayak Godse, die werd aangewezen als de moordenaar van Gandhi, heeft voor het gerecht be kend de schoten gelost te hebben, waardoor de Mahatma is gedood. Hij ontkende, dat er een samenzwe ring bestond. „Ik had geen deelgeno ten in de aanslag, aldus zeide hij. en ik alleen ben verantwoordelijk voor mijn daad." Verder verklaarde hij nog: „Ik achtte het mijn plicht een einde te maken aan het leven van de zoge naamde vader van een volk, die een zeer grote rol had gespeeld bij het overleveren van het land aan vivi sectie" Het internationaal voetbal programma Het internationaal voetbalprogram ma is thans definitief als volgt samen gesteld: 21 November Antwerpen België Nederland, 13 Maart NederlandBel gië, 3 April Nijmegen Oost-Nederland Noord-Oost Frankrijk, 23 April Ne derlandFrankrijk, 24 April Frankrijk B—Nederland B, 12 Juni Kopenhagen DenemarkenNederland, 16 Juni Helsinki FinlandNederland. De Frans? verkiezingen De volledige officieuze uitslag van de gisteren in Frankrijk gehouden verkiezingen voor de Raad van de Re publiek, waarbij over 269 van de in totaal 320 aan te wijzen zetels moest worden beslist, is voor 264 zetels als volgt: R.P.F. (De Gaulle) 114, Socia listen 46, Radicalen 43, Onafhankelij- ken 19, Communisten 16, Mouvement Republieain Populaire 14, Republi- kleinse Vrijheidspartij 3, diversen 9. Woensdagavond a.s. zal de raad van de gemeente Schoorl in openbare ver gadering bijeen komen. Ter vergade ring zullen de waarnemend secretaris C. J. Schouten en de waarnemend ge meente-ontvanger E. H. Kleij worden beëdigd. Beide heren werden onlangs tot hun functie benoemd. Vervolgens zal een secretaris van de commissie van bijstand voor het gas bedrijf moeten worden benoemd. B. en W. stellen hiertoe voor: 1 W. K. Be- lonje, gemeente-secretaris en 2 C. J. Schouten, adj. commies. Voorts zal worden, voorgesteld aan mej. W. G. Lovink, onderwijzeres aan de o.l. school, eervol ontslag te verlenen in verband met haar Aanstaand huwelijk. Het ontslag zal worden bepaald op 1 Januari a.s. Na een serie administra tieve voorstellen, welke in alle raads vergaderingen van de laatste tijd wor den behandeld, wordt voorgesteld ever te gaan tot vaststelling van een plan tot herbeplanting van de ge meente-nollen met naaste omgeving. Van de zijde van het Staatsbosbeheer is een plan opgesteld, hetwelk voorziet in een deskundige herbeplanting van de gemeentelijke eigendommen. To- taalkosten: f 7150. Er kan op een Rijks subsidie van f 2500 worden gerekend, hetwelk de kosten voor de gemeente ratuurlijk verlicht. Het laatste ter tafel komend voorstel F feitelijk wel het belangrijkste: B. en W. stellen voor om te besluiten tot stichting van een nieuwe o.l. school te Groet, overeenkomstig de bij dit besluit behorende plannen en tekeningen. Ge lijk bekend werd op de begroting 1948 reeds een bedrag van f 40.000 voor dit doel uitgetrokken, tegen welk bedrag Gedeputeerde Staten verklaarden geen bezwaar te hebben. Marktberichten W ARMENHUIZEN, 6 November 34,500 kg rode kooi 6—8,90; 67,200 kg witte kool 4—5; 7100 kg uien 7—7,40 LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 8 November 20,000 kg rode kool 7—9,20; 6800 kg gele kool 6—6.10; 34,000 kg groene kool 78,70; 120,000 kg witte kool 46; 2400 kg andijvie 4,70—5,50; 5600 kg peen; Tt 5,50 en ra 4,50—4,80; 15,000 kg bleten: I 66,60; 5400 kg uien 7,40- 8,20 NOORrvSMARKTBOND, 8 Nov. '48. 1600 kg Aardappelen: Eigenheimers 4.60; 23000 kg Rode kool 79.20; 4000 kg Groene kool 7—7.80; 220000 kg Witte kcol 2.50; Succes witte kool 5—6; 5500 kg Peen II 5.50 en III 4.60—4.70; 1800 kg Uien 7—8.50: 2000 kg Bieten I 6. II 4.50 en III 3.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3