J Bij de suikerbietrooiers in het veld Don kere wolken en kleurige bossen kenmerken van dit jaargetij UW Mr. Stikker koml Van biet tot kristalsuiker (1) Zware arbeid maar de oogst is goed! Schoonheid van het najaar op hoogtepunt zc merci met Nieuwe Niedorp deelt punten met Renders WERELD OMZET VEKGKuTEN Alkmaarsehe Couranl Tweede bezoek aan Djocja ging niet door Militair vliegtuig neergestort Amerikaanse politicus beschuldigd van fraude Weerbericht (Van onze speciale verslaggever). „Vort LadyVort Klaasmaant de door weer en wind geharde Zeeuwse landarbeider, waarnaast wij achter twee zware Belsen op de bak van een platte wagen naar het veld rijden, waar de bieten worden gerooid. Lady is wat schichtig, maar de sterke Klaas is kalm en houdt haar wel wat in toom. En dat is nodig ook, want de smalle polderweg die van de boerderij naar het land voert is moddervet en dwingt tot voorzichtig rijden. Van het eigenlijke wegdek is niet veel meer te zien. Erop ligt een complete laag klonterige natte grond rfkomstig van de paardepoten en wa genwielen, die nu al enkele dagen vele malen per dag de suikerbieten van het veld naar het erf brengen en weer te rug keren om een nieuwe vracht te halen. Wij zitten diep in de kraag van onze jas gedoken om een weinig beschutting te zoeken tegen de gestadig vallenae legen. Veel van de omtrek is er niet te zien. Het is alles grijsgrijsgrijs van de dichte watersluiers, die het land schap een stempel van oneindige triest heid geven. Het is eigenlijk geen doen, denken wij en als het ware als antwoord op onze gedachten mompelt de Zeeuw: Ja meneer, 't valt niet mee met dit v/eer, maar wij moeten door: het is aan genomen werk". Een ruk aan de leidsels en de wagen boldert en schokt van de weg omlaag naar de wijde akker, waar in het voor jaar het bietenzaad aan de aarde werd toevertrouwd en nu na veel arbeid het grote werk: de oogst op volle toeren draait. Diep zakken de wielen weg in de ruige natte grond en de zware paar depoten zetten zich schrap om de wa gen voort te trekken. Waar we rijden zijn de bieten al gerooid en gekruind. Het afgehakte loof ligt in rijen op het veld". Wordt dat ook nog ergens voor gebruikt?" vragen wij de man naast ons. „Ja; dat groen is prima veevoer, v.n.l. voor de koeien. Wat niet onmid dellijk kan worden opgevoerd, gaat in de kuil en is heel welkom ter aanvulling van de voorraad hooi". De wagen is nu op de plaats gekomen, waar twee jonge arbeiders met grote t-ietcnvorken de voor vervoer gereed gekomen bieten op zullen laden. „Halt Klaas.... Lady" De Zeeuw springt van de wagen, wij op onze lage schoenen doen het wat voorzichtiger aan. De man nen wrijven even de verkleumde han den, gooien de aardappelzak die over c'e schouders hangend dc kleding voor ai te nat worden moesten behoeden af en grijpen de vorken weer. Het opladen begint-. Intussen gaan wij naar het verre einde van de uitgestrekte „bouw", waar drie man bezig is de nog te velde staande bieten te rooien. Gelukkig is de hemel wat opgeklaard. Het is zo goed als droog en in de grijze, hier en daar okerkleu- rige luchten komt iets van blauw, komt wat meer licht. Het landschap krijgt onmiddellijk weer iets van het prettige vertrouwde beeld terug: De grote boer derijen achter het bijna kaalgewaaide geboomte, waaronder nog wat late dah lia's geel en rose gloeien, een verre bomenweg naar de kant waar de stoere typische watertoren van dc Wieringer- waard hoog oprijst boven de polders en dichterbij een trekker, die al sinds de morgenschemering de brede ploeg acor een stoppelveld trekt op de voet gevolgd door een zwerm in de opengereten grond naar voedsel speurende meeuwen en kraaien. Op het achterste deel van het grote perceel zijn de mannen aan het werk. Met de bietengraaf, een werktuig, dar bestaat uit een houten gedeelte: hand vat en steel cn een ijzeren einde uit lopende in een vorkvorm mét twee punten, worden de gelig witte bieten aangeprikt en als het ware uit de grond gedompt. De andere hand grijpt het loof. de biet Krijgt een tik met de steel en de bietengraaf om de klevende grond los te kloppen Voortdurend buk kende verrichten de arbeiders dit zware werk. Biet na biet delven zij uit öe rulle aarde tot ze in een bepaald schema ter verkrijging van voldoende rijruimte voor de wagens in lange reeksen klaar liggen voor het afknappen van het loof. Dit gebeurt met het z.g. bietenmes, dat in grootte is te verge lijken met een slagersmes. Het bietenrooien is wel één der zwaarste werkzaamheden, die de land arbeider op zich kan nemen. Dat is geen werk voor iedereen en het zijn dan ook geharde pezige kerels die hier aan de arbeid zijn. Het natte loof heeft hun kleding doorweekt en de nerven van de bladeren hebben bij het lostrek ken hun handen verwond. Maar zij gaan door. Biet na biet komt er uit, per dag maakt een man ongeveer drie a vierhonderd vierkante meter schoon en binnen enkele dagen zal ook hier het werk zijn gedaan en heeft ook dit stuk je aarde weer zijn vruchten voortge bracht, zosis men dat hoopte en ver wachtte, maar wat toch altijd een on zeker afwachten blijft. Hoevele gevaren dreigen niet dikwijls om de oogst tot mislukken te doemen? fJEBT U mevrouw, wanneer u tegen een miezerige herfst regen beschermd door uw plastic jas even naar de winkel stapt om een pond suiker, zich wel eens afgevraagd wat er zo al heeft moeten gebeuren voordat uw kruidenier u dat kostbare voe dingsmiddel van eigen bodem kan overhandigen? En u meneer, zittend achter uw kleintje koffie na een morgen van druk zaken doen, hebt u er wel eens over nagedacht hoeveel 1 arbeid er verzet moest worden alvorens uit die grove zanderige suikerbiet het klontje suiker is bereid, dat uw koffie de gewenste smaak geeft? Er is veel kans op, dat dit niet het geval is geweest en daarom willen wij, nu het onderwerp „staker" actueel is, u eens voor een enkel ogenblik midden in de suiker plaatsen. We gaan u mee nemen op een tocht om nader met de winning en bereiding van het onmisbare voedingsmid del kennis te maken. Dit eerste artikel geeft u een in druk over de winning van het beginpröduct: de suikerbiet. In een tweede beschrijving daarna zullen wij iets vertellen over de verwerking van biet tot suiker in een der grootste coöperatieve suikerfabrieken, waar de cam pagne nu in volle gang is. Perspectieven Maar dit jaar is het gelukt! Het sui kergehalte ligt met 18 zelfs even boven het gemiddelde, zo vertelt de boer ons even later met een blij gezicht. „Biedt de teelt van de suikerbiet nog perspectieven? vragen wij hem. „Zeker, vele landbouwers koesteren zelfs het voornemen om de verbouw van de bie ten uit te breiden. De economische sa menwerking van de Benelux-landen doet n.l. verhoging der prijzen ver wachten en de boer streeft er tenslotte naar om zijn akkers zo productief mo gelijk te maken. (Deze gedachte werd ons door de Rijkslandbouwconsulent Ir. L R. Dljkema bevestigd). Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat dc prijzen zullen stijgen. In België krijgt de land bouwer voor 1000 kilo 48; in ons land is dit bedrag 32. Nivellering zou dus in het voordeel van de Nederlandse boer kunnen zijn. Hetmet suikerbieten bebouwde reaal is in Noord-Holland 4600 ha, dat is on geveer 10 van dat in het gehele land. Ook de lage prijs, die voor andere ge- wasseh als b.v. tarwe wordt gemaakt is oorzaak van de bijzondere belang stelling van agrarisch Nederland voor de suikerbiet. Onze boer, die ter gele genheid van een heugelijk feit in het ,'iondagse pak gestoken is, heeft haast om zich Weer naar de feestvierende fa miliekring te begeven en wij nemen afscheid. De berg suikerbieten op het erf wordt juist met een nieuwe lading ergroot. Straks gaat alles naar de schuiten, wier taak het is de oogst aan de coöperatieve fabriek in Groningen af te leveren. Wij fietsen terug door de vallende chemering. In een glimmende perelaar probeert zowaar een spreeuw nog een iiedje te fluiten, op een akker ratelt de zaaimachine. Nieuwe graankorrels wor den aan de aarde toevertrouwdde goede aarde. Het is betekenisvol hier dit gestage en ook hoopvolle voortgaan der getijden waar te nemen. Hier ligt het leven in al zijn diepte voor ons open Opgaanbloeienvruchtdragen vergaanen nieuwe groei. Herfst. Donkere wolken tonen de laatste rose weerschijn van de ondergaande zon. Foresters I-J.V.C. I Om even over half drie trapte Fores ters af en reeds dadelijk noteerden wij vlak na elkaar twee harde schoten van Godijn die rakelings over het JVC doel gingen, Het begin was hoopvol voor de rcodbroeken. maar later kwamen de doelen beurtelings in gevaar. Beide keepers wisten echter erger te voorko men en tot aan de rust bleef de stand dubbelblank. Na de thee aanvankelijk hetzelfde :pelbeeld als vóór de rust met Foresters iets in de meerderheid en voor doel ook gevaarlijker dan J.V.C. Min of ineer door een meevaller werd het eer ste doelpunt geboren, toen de JVC-kee- pei een hoge bal van Godijn verkeerd beoordeelde en deze achter hem in het net verdween. In het hierop volgende J V.C.-offensief wisten de F-verdedigers met kunst en vliegwerk hun doel schoon te houden. Dit offensief duurde circa 10 minuten, maar daarna was het wood weer aan de Foresters. Ros sen schoot hard in, de JVC keeper stopte het schot keurig doch kon de bal niet onder controle krijgen. Komen was er als de kippen bij en na eerst nog een keer tegen de keeper te hebben angeschoten, wist hij de, voor de derde maal, teruggestomple bal in net doel te jagen. 20. Vooral de F.-mid denlinie kwam nu op toeren en zowel Bus, Lodewijks als M. Rossen voerden hun aanval voortreffelijk. Het JVC-doel kwam onder hoge druk te staan maar tot 5 minuten vóór het einde werd er met meer gedoelpunt. Toen kreeg B. Kcssen op het middenveld de bai toe gespeeld, passeerde 2 a 3 tegenstanders en kwam tenslotte alleen voor de kee per, maar ook zijn laatste poging moent niet baten. Op beheerste wijze omspeel de hij deze en tikte de bal in het ver laten doel. 3—0. Met deze stand kwam liet einde.. De wedstrijd werd voortref felijk geleid door scheidsrechter Hart- land. Alkmaarse Mixed Hockeyclub Alkmaarsijsvogels 2=1 Reeds direct na het begin nam Alk» maar het spel in handen en zette en» kcle aardige aanvallen op, die echter door slordig plaatsen cn afwerken niets opleverden. Bij enkele aanvallen van Ijsvogels bleek dc Alkmaar»verdedi= ging goed op dreef te zijn. Bij een van de Alkmaar-aanvallen wist Frits Beek de bal mooi vrij te spelen en met een hard, hoog schot Alkmaar dc leiding te geven. Vóór rust kwam er geen ver» andering, mede door de goed op dreef zijnde IJsvogebkeeper. Na rust trok Alkmaar weer direct ten aanval. Uit een vrije slag, even buiten de cirkel, kreeg dc vrij staande Dick Edens dc bal goed op zijn stick cn met een strak schot vergrootte hij de voorsprong. (2=0). Alkmaar deed het nu iets kal» mer aan, vooral de middenlinic raakte er uit, zodat Ijsvogels in de aanval kwam. Bij één van deze aanvallen werd dc bal niet voldoende weggewerkt, waarvan dc IJsvogebrechtsbinnen een dankbaar gebruik maakte. Met nog 7 minuten te spelen zette Ijsvogels alles, op alles om dc gelijkmaker te scoren. Door een fout van de Alkmaar»back kreeg zij een strafbully toegewezen, die echter (volgens Ijsvogels ten ons- rechte) niets opleverde, zodat met 2»1 in 't voordcel van Alkmaar het einde kwam. Ijsvogels zal echter bij de pro» tcstcommissie trachten nog een gelijk spel in de wacht te slepen. Hurley»Alkmaar II 3»0 In een futloze wedstrijd werd heren II met 3»0 door Hurley geslagen. Reeds direct na het begin, toen een in bui» tcnspelpositie gemaakte goal werd toe» gekend, leek bij Alkmaar alle fut wel verdwenen. Steeds weer kwam de Ffur» ley»voorhoede voor het Alkmaar»doel, nog twee maal met succes. B.D.H.C IILAlkmaar 0»2 (dames) Hoewel B.D.H.C. sterker was dan Alkmaar, wist zij dit niet in doclpun» ten uit te drukken, mede door het uit» stekend optreden van A. Kloosterboer in het A.»doel. Steeds weer strandde de B.D.H.C.svoorhoedc op dc sterke Alk» maar»verdediging. Dc voorhoede van Alkmaar bleek zwakker te zijn dan die van B.D.H.C. Toch zag I.. Rolff in de eerste helft reeds kans te doelpunten (0»1). Na de rust vergrootte T. Rolff uit een strafcorner deze voorsprong, waarmee het einde kwam (0»2). Hoorn»Alkmaar II (dames) 2»1 't Tweede dameselftal moest de pun» ten in Hoorn laten. Dat het slechte veld hiervan wel één van de oorzaken zal zijn geweest, is Wel aan te nemen. Na vijf minuten wist Alkmaar een 1»U voorsprong te verkrijgen door een doelpunt van T. Klerk. Even vóór rust moest ^de Alkmaar middenvoor het veld verlaten, omdat zij een klap op haar mond kreeg. Hoorn was zo spor» ticf een speelster ter beschikking te stellen, zodat toch met een elftal door» gespeeld kon worden. Daar de Hoorn» speelsters beter op het hobbelige veld thuis bleken te zijn, wisten zij twee» maal te doelpunten (2»1). Jong Holland-nieuws Drie van de vijf Jong-Holland elftallen aan de kop Zo is de stand nu Een re- suftaat, dat prachtig genoemd kan worden Jong-Holland I 7 6 1 12 24—10 Jong-Holland Jun a 8 6 1 1 13 22— 9 Jong-Holland b adsp 6 5 1 10 22— 8 De uitslagen vah j 1 Zaterdag zijn als volgt: Jong-Holland I—Dlndua II 5—1; Br Boys I—Jong-Holland II 2—4; HRC b jun —Jong-Holland jun 2—2 (onder protest-); CSV a adsp—Jong-Holland a adp 2—2; Jong-Holland b adsp—Reiger Boys a adsp 2—1 Weer geen week enkel geslagen elftal deze H.S.V. speelt gelijk tegen Limmen Toen H.S.V. zich gistermiddag op stelde tegen Limmen, constateerden wij, dat er niet minder dan vier inval lers in het elftal waren, hetgeen zijn oorzaak vond in de ontmoeting van vorige week tegen Monnikendam. Wat de invallers betreft kan ons Jan Dekker het meest bekoren, de drie anderen waren beslist onvoldoende, alhoewel Jan Wit, de linksbuiten van H.S.V., veel góed maakte door het goede doelpunt, dat hij scoorde in de eerste vijf minuten. De Limmen- ploeg trof het al heel slecht, dat Jan Dekker in het H.S.V.-doel zo buiten gewoon op dreef was, want steeds wist hij de moeilijke ballen te hou den. De ongevalletjes, die zich tijdens de wedstrijd voordeden, waren oorzaak van enthousiast spel aan beide zijden, doch de wedstrijd werd sportief ge speeld. De scheidsrechter drukte het spel echter zeer door voor de onmo gelijkste kleine overtredingen te flui ten, hetgeen veel afbreuk deed. Een maal zag hij echter een zuiver hands- geval over het hoofd, hetgeen Limmen een penalty onthield, doch een kwartier voor het einde kreeg Limmen n strafschop toegewezen, waarvoor me nig arbiter zou hebben laten doorspe len. Wel raakte de keeper van H.S.V. de bal nog, doch de stand werd hier door gelijk, hetgeen de verhouding goed weergaf. Het spelverloop was als volgt: Direct bij de aanvang oefent Limmen druk uit op het HSV-doel, doch slechts enkele corners zijn het resultaat. Wanneer de bal door de H.S.V.-backs naar voren wordt ge trapt, komt deze bp de linksbuiten te recht, die met een keihard schot scoort. Even later krijgt H.S.V. een vrije trap tegen zich. doch Jan Bakker schiet hard over. Na pl.m. p|ET GEBEURT NIET DIKWIJLS, dat in deze dagen de hemel helemaal schoon geveegd wordt en als een egaal blauwe koepel boven de velden huift. Meestal zijn het zware wolkensluiers, stoer er soms dreigend, die het zonlicht onder scheppen en het karakteristieke decor leveren voor Holland in de herfst. Maar een prachtig decor. Bonkig en geweldig als een troep rn ("lp ||T I cavaleriepaarden komen de wolkenstoeten van achter crc Uil. j de ruige duinstrook tevoorschijn en trekken snel naar liet Noordoosten. Soms pakken ze samen tot een grijs grauw geheel, waaruit dan plotseling, met een killer waaiende wind grote regendroppels vallen, die het donkere land striemen als met een felle zweepslag. Andermaal breekt het scherm open tot een rafelig netwerk vol grote gaten waardoor wat zonlicht in scherpgetekende bundels meer vriendelijkheid brengt op de late namiddag. WIJ ZAGEN het zó: dat fascinerende spel der herfstluchten op die mid dag toen we op een hoge duintop tus sen Bergen en SchoorI waren geklom men en de geweldige polder met zijn' bouwakkers, weiden, boerderijen én verre kerktorens zich uitstrekte tot ver naar het Oosten, waar als een donkere streep de Langedijker dorpen de hori zon tekenden. Door dat wijde echt-Noordhollandse landschap waren wij naar de duinkant getrokken, omdat we ons daar een en kel ogenblik wilden opgenomen voelen in dat aantrekkelijke, dat er in dit sei zoen van felle kleuren, geuren en boei ende wildheid zo sterk te vinden is. Het najaar had in hdt vlakke land zijn bijzondere sfeer geschapen. Op de fiets langs de onbeschutte polderwegen moesten we een taai gevecht leveren tegen de harde wind. die onze haren fijn in de war woei en het gelende riet langs de vaartkant laag deed buigen naar het klotsende donkere water. Op een stil plekje dreven nog wat meer- koetjes rond. Straks zullen die pittige maar schuwe witgeblesten met water hoentjes en futen weer naar het open water trekken: 't Amstelmeer, de plas sen bij Jisp, het Alkmaardermeer, om er in grote troepen het koude jaargetij door te brengen. Dan zal het merendeel van het vee ook op stal staan, hebben de paarden hun werk voor de ploeg verricht en wordt het stiller en een zamer in de polder. Groepjes bonte en zwarte kraaien, een enkele blauwe rei ger en het zwevende vliegbeeld van een sperwer zullen dan ongeveer de enige stoffering vormen van het win terse land, waarop verspreide hoeven als veilig-warme behuizingen, beschut door zwart geboomte, neerhurken.De omgeploegde bouw zal glimmen na een regendag, sloten cn greppels krijgen hun schoonmaakbeurt. Daarna wordt het een lang en soms te stil wachten op het nieuwe seizoen, dat nog ver weg is. maar waarvan de stijf ingepakte boomknoppen een tere, wonderbare be lofte bewaren. Dan hebben alleen de nog spaarzaam in de polders staande windmolens het druk om het vele over tollige water uit de lage weidegronden te malen. Het stille feest J^AAR ZOVER IS het nog niet! Het kleurenfeest is juist nu in de na- li erfst op zijn hoogtepunt gekomen. Vanaf onze duintop zagen we aan de oudere kant de warme tinten van het bos: één geweld.ig kleur enbouquet, dat de binnenrand der duinen als een fleu rig vrolijk lint omzoomt. Een wit mul pad volgend, kwamen we in het hoog opgaande hout, waar eiken- en beu- kenkronen een nog dicht plafond vormden van de ruime boszaal. Het was er stil deze middag, een stilte die alteen verbroken werd door het ge schuif van onze voeten door het dikke bladerentapijt, dat de bosbodem be dekte. Maar daar was meer: talrijke paddenstoelen hadden in dat bruine bostapijt hun grillige patroon gewe ven: heksenkringen en vreemde slin- gerlijnen van chocoladebruine weide- kringzwammen, felrode russola's, bleke tolzwammen en goudgele honing- zwammetjes. Vlezige grijze boleten hodden zich gehecht aan half vergane boomstronken. Een bijzondere beko ring gaat er naast de kleur van deze kinderen van het najaarswoud vooral Uit van hun geur. Als er voldoende staan, pluk dan gerust eens zo'n pad denstoel en ruik er aan. De geuren van verschillende soorten doen u plotseling geplaatst wanen in een ouderwets winkeltje met vreemde kruiden: de lucht van pepermunt, anijs, versge- brande koffie, knoflook en gedroogde kamillen snuift u op! Geuren, die juist aan dit jaargetijde zulk een onweer staanbare aantrekkelijkheid geven. Tafeltje dekje. j7VEN DOKEN wat zwarte kraaien om laag, ontdekten ons en verdwenen weer lawaaierig in de boomkruinen. De grond lag bezaaid met eikels en voor het merendeel reeds openge sprongen en lege beukennootjes. Een enkele langs de grond voortrankende bosbraamstruik had nog rode, niet meer rijp wordende vruchtjes. Deze en de paarse en witte bessen zijn een prima kostje voor de vele rondzwer- mende troepjes vinken, mezen, woud duiven, lijsters, brutale Vlaamse gaai en ende eekhoorns. Zo gemakkelijk de gekuifde kleuri ge gaaien te bespieden zijn, zo moeilijk is die kastanjebruine pluimstaart te be naderen!! Des te prettiger hem eens schuifelend tusen de bladeren te ver schalken. Beweeg je echter niet, want dan heeft hij ons zo in het oog. Hij oriënteert zich een ogenblik, doodstil zittend, luisterend en loerend, om daar na in razende spurt tegen de dichtstbij zijnde stam op te springen en uit het gezicht aan de andere kant van de stam naar boven te klimmen. Dan voelt hij zich weer veilig, kijkt langs deron ding van de stam of ge er nog staat, kruipt naar het eind van een lange tak om dan zijn geweldige sprong te ne men en uit het oog te verdwijnen. Een andere leuke ontmoeting kunt gc hier hebben met Penneman. de egel. Hij is vet en rolrond en niet meer zo snel als in de zomer, maar toch dragen zijn kleine niet zichtbare pootjes hem nog vlug voort. Als ge hem ziet. is hij op een van zijn laatste voedseltochten. Veel is er niet meer van zijn gading te vinden. Spoedig zal hij zijn warme le ger in een opgestoven wal bladeren bouwen om tot het mildere seizoen in een lange winterslaap te vallen. I ANGZAMERHAND ZIJN we in het minder begroeide terrein gekomen, daar waar de wind vrij spel heeft in de stuifketels, waar alleen in de lagere delen van het duin kleine bosjes Ame rikaanse eikjes samengroepen. In die bosjes is dikwijls een weelderige groei van varentjes en allerhande groene en grijze mossoorten. Een studie op zich zelf overwaard. Eenzame dennen met platte, naar het Oosten gerichte kronen, waarin de wind een zangerig wijsje zingt, vechten op de steeds verande rende duinkopjes om hun bestaan. Toen we terugkeerden was in de boerderij het licht al ontstoken en wa ren de ramen rose vlekjes in de groei ende donkerte. Achter zijn huisje dorste een boerenknecht met een dors vlegel op een uitgespreid zeil wat bo nen. Zijn oogst van dit jaar, het jaar dat snel ten einde spoedt 20 min. spelen is de gehele defensie van H.S.V. gepasseerd, doch Dekker herstelt zich en werpt zich resoluut op de bal en werkt ten slotte weg. Even later scoort Limmen, doch de scheidsrechter had offside geconsta teerd. Het laatste kwartier voor de rust weet H.S.V. zich van de druk te ontdoen en het spel gaat nu meer gelijk op. Na de rust moet tot twee maal toe gestopt worden, resp. voor Henk en Thijs Dekker, doch belde herstellen zich spoedig. Een corner op het Limmen-doel is gevaarlijk, doch wordt ten slotte weggewerkt. Het laatste half uur van de wedstrijd ls Limmen steeds in de aanval, doch zij houdt het spel te kort. De enkele H.S.V.-uitvallen zijn echter niet van gevaar ontbloot. Tijdens het laat ste kwartier constateert de scheids rechter een overtreding in het beruch te gebied en de toegewezen penalty wordt op uitstekende wjjze door Jan Bakker benut, waarmede de verdien de gelijkmaker komt (1—1). Even later krijgt Thijs Dekker voor de der de maal een ongeval, nu aan zijn knie, waardoor hij per brancard van 't véld wordt gedragen. De wedstrijd werd door een zeer talrijk publiek bijge woond. Om kwart over twee stellen beide elftallen zich op. onder leiding van scheidsrechter Krouwel. NVV speelt met wind mee. Het spel wordt al direct met een flink tempo in gezet, waarbü beurtelings beide doelen in gevaar komen. Het succes komt het eerst bij NVV. Bij een aanval over rechts komt de bal hoog voor het doel en het is Gert Kater die op korte af stand met een goed schot zijn club de leiding geeft. De Randers laten het er niet bij zitten. Vooral het goede werk van de vleugelspelers valt op. Hun schoten zijn echter te onbesuisd. Steeds vinden zij ook de goed spelende NVV achterhoede op hun weg, die van op ruimen weet. Na de thee wordt het spel nog leven diger. Het NVV-doel komt onder druk te staan. Reeds na 3 minuten heeft Randers succes, als de linksbinnen, na enig gewirwar voor het NVV-doel, voor zijn club de gelijkmaker scoort. De aanvallen op het NVV-doel blijven voortduren. Éénmaal redt Vonk heel fraai, als keeper Floor al gepasseerd is. NVV weet het spel te verplaatsen. Met lange passes van Vonk en Per- sijn wordt de voorhoede aan het werk gezet. Een goed schot van Kramer had beter lot verdiend. Het spel gaat nu vteer gelijk op, doch langzamerhand krijgt Randers weer 'n overwicht. Het plaatsen is veelal te hard door de ster ke wind. Floor en c.s. weten in deze periode goed stand te houden en geven „niet thuis". Onder grote spanning verstrijken de laatste minuten. Als scheidsrechter Krouwel. die de wedstrijd goed in handen had, voor de laatste maal fluit, hebben NVV en Randers de punten gedeeld. DE WELPENCOMPETITIE De welpencompetitie is thans zo ver gevorderd dat het wel aardig is eens de standen te publiceren: Afd. A Afd B Alkm. Boys a 5 10 Alkm. Boys b 6 10 HSV a 5 7 Alcmaria c 69 Kolp. B. a 5 6 Alcmaria b 58 Bdl-gen a 4 8 AFC b 6 8 Berdos a 3 3 Foresters a 3 2 Vrone a 5 2 AFC c 5 2 AFC a 6 3 Randers b 5 1 Randers a 4 1 HSV b 1 0 Koedijk a 3 0 Afd. C AFC d 4 8 Alc.m. B. c 3 4 Alcm. d 3 4 Alcm. e 4 2 AFC e 4 0 De wedstrijden van dit weekend zijn als volgt: HSV—Kolp Boys; Bergen—Randers; Koedijk a—AFC c; HSV bRanders b; Alkm. B bForesters a; Alcmaria b —AFC b; Alkm. B c—Alcm. d; AFC e Alcm. e: BerdosAFC. 1.30 uur. 30 PERSONEN GEARRESTEERD WEGENS CLANDESTIENE SLACHTINGEN De politie te Doetinchcm is reeds en kele weken bezig met het onderzoek tiaar een complot, dat zich o.m. bezig t.oudt met het verrichten van clan destiene slachtingen Reeds zijn meer dan dertig personen aangehouden. Men verwacht, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. HET GROOTSTE CIRCUS VAN EUROPA Nieuw product bekend maken Up de meest atdoende wijze kunt U dit be reiken door Uw advertentie in deze courant te plaatsen. U bereikt dan een koop krachtig publiek. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J, BIJLSMA en C. KRAK Naar Aneta verneemt, zal minister stikker waarschijnlijk volgens het schema, tien dagen na zijn aankomst in Indonesië naar Nederland terugkeren, zodat het dus a H'"emelijk geacht kan worden, dat hij -ensdag of Donder dag uit Batavia vertrekken zal. Zijn ad viseurs zijn Maandag weer naar Djokja gegaan voor verdere besprekingen. y/ij geloven, dat de terugkeer van minister Stikker zónder dat hij het voorgenomen tweede bezoek aan Djokja heeft gebracht, ten zeerste ver band houdt met de brief, die hij van republikeinse zijde na zijn eerste be zoek ontving. Deze brief zou onaan vaardbaar zijn. Bovendien is mr. Stik ker zeer verbaasd over het feit, dat de republikeinse regering zich één dag voor zijn komst met een missive heeft Twee inzittenden gedood Gistermiddag omstreeks kwart vóór drie is, achter het gemeentehuis van Voorhout, nabij Leiden, een Nederlands militair vliegtuig, dat in een vrille was geraakt, neergestort. De machine, een Fire-fly Trainer van de M.L.D., boorde zich achter het gemeentehuis van Voor hout in de grond. Medische en geeste lijke hulp begaf zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. De belde in zittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig kwam, toen het in de buurt van Voorhout vloog, in een vrille. De bestuurder slaagde er niet in het toe stel uit de vrille te halen. De machine werd volkomen vernield, doch vloog niet in brand. De beide inzittenden zijn op slag gedood. De slachtoffers zijn officier-vlieger tweede klasse W. A. Limque en luit. ter zee 2e, klasse W. L. H. de Vries. Het instructievliegtuig, dat thuis hoorde op het vliegveld Valkenburg, is terecht gekomen op het omgeploeg de land van de bollenkweker W. Ver schoor uit Sassenheim, die er met de landarbeider H. J. Preenen juist aan het werk was. De heer Verschoor ver telde: „Preenen en ik werkten op het land. Boven ons vloog een geel vlieg tuig. Plotseling hoorde ik een raar ge luid, net alsof de motor van het vlieg tuig op hol geslagen was. Ik keek om hoog en zag het vliegtuig vlak boven me in een vrille naar beneden komen. Preenen, riep ik, die komt op ons neer, lopen! Preenen en ik sprongen weg van de plek. Een vijf meter ver der liet ik mij vallen, juist toen het vliegtuig met een zware slag op het land sloeg. We kregen twee keer een grote golf zand over ons heen. Het vliegtuig was precies op de plaats neer gekomen waar we eerst gestaan had den. Mijn schop lag er onder. We gin gen kijken, maar er was niets meer aan te doen. De mensen waren beiden dood". Spoedig waren geestelijken, politie en medische hulp aanwezig. Er kon echter niet meer geholpen worden. Van het vliegveld Valkenburg was de offieier-zeewaarnemer eerste klasse W. J. A. Ditmar aanwezig „Het toestel is als een rijpe appel neergeploft", zei hij. „Waarschijnlijk heeft de vlieger nog geprobeerd zijn machine in hori zontale lijn te rukken". Parnell Thomas (een republikein van New Jersey), de voorzitter van de commissie tegen on-Amerikaanse acti viteit van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, heeft een aanklacht tegen zich horen uitspreken wegens frauduleuze handelingen tegenover de regering. De aanklacht van de fede rale grote jury spreekt van een po ging om de Verenigde Staten gelden en goederen te ontfutselen. Drie be schuldigingen wegens onrechtmatige eisen zijn in de aanklacht vervat. Rechtskundigen zeggen, dat, indien het bewijs geleverd wordt, Thomas maximaal twee-en-dertig jaar gevan genisstraf of veertigduizend dollar boete of beide kan oplopen. Thomas is juist vorige week herkozen in het huis van afgevaardigden. KORTER WERKTIJD VOOR HET NIET-VERPLEGÉND PERSONEEL De regering is voornemens te be verderen, dat, nu de werktijd voor verplegend personeel in de ziekenhui- Zen en krankzinnigengestichten van 53 op 51 uur is gebracht, ook de werk tijd voor het niet-verplegend personeel van die inrichtingen op 51 uur zal v/orden gesteld. Verwachting, geldig tot Woensdag avond: Half tot zwaar bewolkt met later in het Noorden van het land plaatselijk enige regen of motregen. Geleidelijk aanwakke rende Westelijke wind. Belangrijk zachter, vooral in de nacht. Wi N< de na no vo lui ac dii inl tu m; ee: be

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6